Bespreking wapenstilstand voorgesteld Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Rapport Decentralisatie-commissie Lji Drie slachtoffers van de zee S Hommertser en Rypster geslachten ±1800 I Nieuw Frittemahof bestaat 25 jaar r f 6e JAAH6AMS No 53 DINSDAG 3 JULI 1951 L. KIEZEBRINK Programma Bevestiging en intrede ds. de Ruiter te Leiden Hommertser tsjerke yn 1729. Huurprijs nieuw te bouwen woningen hoger KLEINZAND 7 TeleL 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zeepost Aanbesteding II. De Hommerts Kinderkoor Bij uitstapje Communistisch antwoord laat vragen open Kinderbijslag kleine zelfstandigen Hit’ik J n Redacteur: Antwoord der communisten. 1 2 3 4 5 6 - 4 r 13 10 nei 1 2 14 15 11 16 3 17 19 12 18 20 4 5 8 9 5 6 7 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Acme E. 1 Drijfhout, Sneek. Oene van Sneek Het looze visschertje Pauze Morgenrood Welkom, o schoon getijde Jac. Mauduit 1557—1627 Serenade V. e. landsknecht Orlando di Lasso S. A. Duursma M M I X 3 S Redactie-adres: s SNEEKER NIEUWSBLAD De earste Hommertser, dy’t de stap Waldsein sette (of gong er far- rende?) wie Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden troepen in Korea, heeft Vrijdag de opperbevelhebber der Noor delijke troepen uitgenodigd tot een bij eenkomst met zijn vertegenwoordiger aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan ter bespreking van een wapenstilstand. Deze uitnodiging, die Ridgway door president Truman was gezonden en die geadresseerd was aan de opperbevelheb ber van de communistische strijdkrach ten in Korea, luidde „Als opperbevelhebber van het com mando der V.N. heb ik opdracht gekre gen u het volgende mede te delen Mij is medegedeeld, dat u een bijeen komst zou wensen ter bespreking van een wapenstilstand, die voorziet in het sta ken van de vijandelijkheden en alle daden van gewapend geweld in Korea met vol doende waarborgen voor de handhaving van een dergelijk bestand. Na de ontvangst van een mededeling van u, dat een dergelijke samenkomst verlangd wordt, zal ik bereid zijn mijn vertegenwoordiger te benoemen. Ik zal tezelfdertijd ook een datum voorstellen, waarop hij met uw vertegenwoordiger zou kunnen samenkomen. Ik stel voor, dat een dergelijke bijeenkomst zou kun nen worden gehouden aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan.” Cath. van Rennes Jan Kuiler tf Frieso Moolenaar H. W. de Wolf Jac. Bonset De provinciale adviescommissie voor het decentralisatie-vraagstuk heeft haar grijpen Het recht van de regering om in te ai in „zelfbestuursaangelegenhe- rapport uitgebracht. Het is een werk den” bij nalatigheid van de provincie, i baar. In plaats daarvan zou de regeling moeten komen, dat bij een afzonderlijke wet in het bestuur van de provincie wordt voorzien, wanneer dit grovelijk zou worden verwaarloosd. De commissie bepleit een aantal ver anderingen in de Grondwet, de Provin ciale en de Gemeentewet, waarbij uiter aard op verschillende plaatsen het ver schil tussen meerderheid en minderheid blijkt. In hoofdstuk IV handelt het rapport over het gebruik van het Fries in het ambtelijk verkeer en het rechtsverkeer in het algemeen en bij het afleggen van de eed in het bijzonder. Daarover iets in het volgend nr. De commissie die van Januari 1949 met het onderzoek van deze kwestie be zig was bestond uit de heren: mr. A. v. d. Meulen, Leeuwarden, voorz.; drs. L. H. Bouma, Leeuwarden; E. B. Folkert- sma, Huizum (bedankte in Maart 1951) dr. H. Hofstra, Sneek; D. Humalda, Koudum; Tj. de Jong, Bolsward; W. W. v. d. Kam, Heerenveen; G. H. Kuperus, Heerenveen; dr. R. Kuperus, J. J. la Maitre, mr. D .H. Okma, dr. G. J. Otten en J. Piebenga, allen te Leeuwarden; L. Rasterhoff, Sneek; dr. H. G. v. d. Wielen, Bakkeveen; ir. H. J. Witteveen, Drachten; P. W. Wybenga, Leeuwarden; R. Alta, Sloten, secretaris. Met de volgende zeeschepen kan zee- post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Langkoeas” (10 Juli)Nieuw Guinea idem; Antillen m.s. „Oranjestad” (3 Juli)Suriname m.s. „Bonaire” (11 Juli); Canada s.s. „Beau Regard” (3 Juli). stroom, die er als gevolg van de Noord oosten wind wel eens voor de kust zou kunnen staan. Zij sloegen de waarschu wingen in de wind en voordat men hen had kunnen bereiken, werden twee van hen, de 15-jarige Anna Smith en de 14- jarige Roelof Niemeijer, beiden uit Grootegast, door de stroom naar bene den gezogen. Ook de badmeester van hotel Scheltema, Jacob Plat, die de kin deren nazwom, kon het tegen de stroom niet bolwerken. De twee gebroeders Steinvoorts gingen met een lijn in zee en brachten hem naar het strand, maar hij bleek reeds dood te zijn. Meer succes hadden de artsen Ente en Soeters met de kunstmatige ademhaling bq een kind en de onderwijzer. Zij moesten evenwel op Ameland achterbleven, daar hun toestand niet zo was, dat zij de te rugreis naar Grootegast konden aan vaarden. Zanguitvoering te geven door de Arb.Zangver. „Morgenrood”, Meisjes koor en Kinderkoor op Vrijdag 6 Juli a.s. ’s avonds 8 uur op ’t Schaapmarktplein Op Vrijdag 6 Juli ’s avonds acht uur geeft de Arbeiderszangver. „Morgen rood” een zanguitvoering op ’t Schaap marktplein waarbij medewerken het meisjeskoor en het kinderkoor. Het publiek wordt vriendelijk ver zocht zich tijdens de zang rustig te ge- Zondag heeft het communistisch op perbevel als volgt geantwoord „Uw verklaring d.d. 30 Juni van dit Jaar betreffende vredesbesprekingen is ontvangen. Wij hebben volmacht om u mede te delen, dat wij er in toestemmen uw vertegenwoordigers te ontmoeten voor onderhandelingen over het beëindi gen van militaire actie en het tot stand brengen van een vrede. Wij stellen voor, dat de ontmoeting zal plaats hebben in het gebied van Kaeson, op de 38ste breedtegraad. Indien gij daarmee accoord gaat, dan zijn onze vertegenwoordigers bereid de uwe te ontmoeten tussen 10 en 15 Juli 1951.” Er is een duidelijk verschil van waar dering van dit antwoord te Washington enerzijds en in kringen der V. N. ander zijds. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vraagt men zich thans het volgende af Waarom moet het tien tot vijftien da gen duren, voordat de vijandelijke com mandanten te velde in contact moeten treden met de afgezanten van generaal Ridgway? Wat bedoelen de communisten met de verbinding van de woorden „wapenstil stand” en „vrede” in de zin: onder handelingen over het beëindigen van mi- Dezer dagen zijn op Schiphol 46 Korea-vrijwilligers uit Suriname aangekomen. Deze donker getinte jongens hadden naast kou ook honger en in het Schipholrestaura nt werd de inwendige mens ver sterkt. De ober had het druk op de late avond. .zelfbestuursaangelegenhe- -- X.- van 130 pagina’s druks geworden dat is deze gedachtengang onbestaan- 1.ter provinciale griffie verkrijg- T 4'“ J baar is. De opdracht aan dé commissie luid de: Het provinciaal bestuur van Fries land te adviseren omtrent de eventuele mogelijkheden om te komen tot een betere taakverdeling tussen rijk, pro vincie en gemeente, zulks met verzoek daarbij a. Overeenkomstig een door de Pro vinciale Staten uitgesproken wens, mede aandacht te schenken aan de positie van Friesland in Nederland; b. de mogelijkheden tot verbetering alsvoren bedoeld, concreet te omschrij ven met aanduiding van de daarbij eventueel noodzakelijk geachte wijzigin gen van de huidige wetgeving en ver melding van de te verwachten financi ële consequenties, verbonden aan de eventueel aanbevolen wijziging van de taak der provincie. Wordt in hoofdstuk I een uiteenzet ting gegeven van de oorzaken die geleid hebben tot een streven naar decentrali satie in tal van landen, en in hoofdstuk II een schets gegeven van de geschiede nis van Friesland, in hoofdstuk in wordt het standpunt der commissie ten aanzien van de decentralisatie gegeven en in hoofdstuk V een aantal nodig ge achte wetswijzigingen aangewezen. Wat betreft het verwerkelijken van de decentralisatie wil de meerderheid van de commissie uitgaan van de be staande grondslagen van het provincie- wezen. Het systeem, waarbij in ons staatsbestel drie huishoudingen worden onderscheiden: die van rijk, provincie en gemeente, acht de meerderheid ook thans nog aanvaardbaar. Een scherpe grens is er wel is waar tussen deze drie huishoudingen niet te trekken, zodat in de practijjc de Kroon de grenzen zal aanwijzen, maar een an dere oplossing is riiet wel mogelijk. Een welwillende houding van de hogere tegenover de lagere corporaties en de verantwoordingsplicht van de regering tegenover de volksvertegenwoordiging zullen willekeur moeten voorkomen. De provincie (en ook de gemeente) heeft vanouds twee soorten van werk zaamheid: de eerste bestaat in het ver vullen van de eigen taak, op het gebied waar ze eigen baas is (autonomie), de tweede omvat het meewerken aan de uitvoering van regelingen van het rijk (zelfbestuur). Al zijn de grenzen tussen autonomie en zelfbestuur wat vervaagd, toch meent de meerderheid van de com missie, dat er geen rgden is het toch nog wezenlijke verschil in een nieuwe wettelijke regeling op te heffen. Het Douwe Sjoerds neamt him DOUMA. Bern: 1 Hiltje, 37 jr.; 2 Lieuwkjen, 32 jr.; 3 Sjoerd, 24 jr. yn ’e Ryp. Bernsbern: 1 Janneke 7 jr., dr. fan Pier Lolkes en Hiltje Dou- wes; 2. Douwe, 1 jr., soan fan Jan Lolkes en Lieuwkjen Dou- wes (sj. 12). 3 Noch in jonkje, dat bipaeld noch net in namme hie, hoewol’t er al 8 dagen Aid wie. De heit wie Sjoerd Douwes, de mem Getje (Geertje) Piers, (troud 26.12.1810). Luitzen Johannes neamt him DOO- PER. Anne Wybes neamt him CNOSSEN. Ds. Herm. Wiiheimy (1793—1809), pastor loci, forboun him de 28.5.1797 mei Afke Sjoerds fan Heech yn it houlik. Tipysk, dat de namme dan mei in K skreaun wurdt. Hja hiene yn 1811 fjouwer bern, to witten: 1 Wybe, 13 jr.; 2. Zwaantje, 12 jr.; 3 Sjoerd, 6 jier; 4 Ybeltje, 1 jier. Jan Walings neamt him WALLIN- GA. Bern: 1 Annigjen, 5 jier; 2 Geertje, 2 jier. Auke Piers neamt him PIERSMA. Bern: 1 Akke, 14 jr.; 2 Pier, 11 jr.; 3 Rienk, 8 jr.; 4 Antje, 4 jr.; 5 Froukjen, 2 jr. Wytse Piers neamt him PIERSMA. Wytse troude 9.5.1802 yn ’e Hom- merts mei Ybeltje Heins Cnossen fan 'e Ryp. Hja hiene Des. 1811 fjouwer bern, t.w.: 1 Tryntje 4 jr.; In de prachtige, korte tijd geleden ge restaureerde Pieterskerk te Leiden, had onder leiding van ds. A. M. Knottnerus van Oude Wetering, vroeger te Oppen huizen, Zondag de bevestiging plaats van ds. J. N. de Ruiter van Sneek, die het beroep naar Leiden had aangeno men. Spr. bepaalde zijn gehoor bij Hand. 9, de geschiedenis van de biddende Pau lus en de bemoedigende Ananias, de ver- houdiilg van de a.s. predikant en het lid der gemeente. Als Paulus op weg naar Damascus tot bekering komt en in Da mascus biddende wacht op wat de Heer met hem voor heeft, ontvangt Ananias de opdracht, zich tot PauHus te be geven om hem in te leiden bij de ge meente. Ananias ziet hier vreselijk tegen op, omdat Paulus als een vervolger be kend staat, doch gaat op de verzekering dat Paulus bidt. Zo is ook de taak van het gemeentelid om de opdracht Gods te vervullen. De taak van de predikant is in wezen niet anders dan die van het gemeentelid. Ook hij moet doen wat God hem opdraagt en in grote gehoor zaamheid en onder de leiding zal deze weg voor hem het beste zijn. Gods be lofte ondersteunt hem. Hierna had de bevestiging plaats. ’s Avonds 7 uur trad ds. de Ruiter voor het eerst voor zijn nieuwe gemeen te op. Hij begon met dank te zeggen voor de tegenwoordigheid van B. en W., in wier goede medewerking hij zich aan beval, sprak woorden van dank en vroeg om medewerking aan de colle ga’s van andere kerken, de gemeente- commissie (kerkvoogden), de collega’s, in wier midden hij zich spoedig thuis hoopte te voelen, de voorzitter van de kerkeraad voor de welwillende wijze waarop deze hem tegemoet trad, de be vestiger, wie hij als vriend en collega dank zegt voor zijn bevestiging. Spr. groet de leden van de centrale en de wykkerkeraad, met wie hij spoedig een prettige samenwerking hoopt te verkrij gen. Hij dankt ds. Kloet voor wat deze voor hem gedaan heeft en zegt de Sne- ker vrienden, die in groten getale zijn opgekomen dank voor hun aanwezig heid, waarna hij tot de gemeente zegt, dat hij zich spoedig hoopt thuis te ge voelen. Geef gij u aan mij, ik geef mij aan u. De Heer wil ons samenvoegen tot Zijn eer. Als tekst voor zijn eerste prediking had ds. de Ruiter gekozen Matth. 16 19, waar Jezus de sleutelmacht aan Pe trus geeft. Voorheen was het wapen van Leiden een afbeelding van Petrus met de ene sleutel, in 1587 werd dit wapen veranderd in twee sleutels. In de kerk die aan Petrus gewijd is, wil spr. nu over deze sleutelmacht spreken. In de kring Zijner discipelen predikt Jezus Zpn naderend einde en als Hij him vraagt, wie Hij is, spreekt Petrus het woord: Gij zijt de Christus, de Zoon des leven den Gods. Dit is de sleutel, die tot het Koninkrijk toegang geeft en als dienaar des Heren heb ik deze sleutelmacht te hanteren. Jezus heeft Zijn macht aan Petrus overgedragen. Hij en wij moe ten het aanzeggen, dat alleen vergeving in de gerechtigheid van Jezus Christus is te vinden. Er zijn die deze boodschap aannemen en die ze verwerpen. Nu is hier weer een dienaar gekomen en een programma heeft hij niet, maar zijn taak zal zijn u te bewegen tot het ge loof. Na dankzegging zong de gemeente hem staande Gez. 263 1 en 5 toe. Bij de te Vollenhove gehouden aan besteding op uitnodiging voor de aan leg van een centrale verwarmingsinstal- latie in de nieuwe Huishoudschool al daar was de uitslag: Oskamp, Bussum 11.412; Bronswerk, Amersfoort 10.776; Huberts, Zwolle 10.290; Ko- ning en Schoonbeek, Hellendoorn ƒ10.250; J. Feenstra, Sneek ƒ9.757. Het werk is aan de laagste inschrijver ge gund. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op 1 Juli 1926 werd het Tehuis Nieuw Frittemahof aan de Sta tionsstraat alhier in gebruik ge nomen onder leiding van mevrouw W. KiezebrinkGroenhagen. Het 25-jarig bestaan werd jl. Woensdag op eenvoudige wijze herdacht door bewoners en be woonsters, de tegenwoordige di rectrice, mevrouw J. Gaastra van der Waal, personeel, bestuur en pensioncommissie. Des namiddags werd per autobus een tocht door de Zuidwesthoek gemaakt, waarbij o.a. de geres taureerde kerk van Workum werd bezichtigd. Te Rijs werd thee ge dronken en op de terugweg Slo ten aangedaan, terwijl te Wijckel een bezoek aan de kerk met het praalgraf van Menno van Coe- hoorn werd gebracht, waarna bij terugkomst in het Tehuis een ge meenschappelijke maaltijd volgde. Het hoogtepunt van de dag werd gevormd door de mededeling van de voorzitter, dat bij K. B., mevrouw M. Beucker Andreae Zeveryn, die vanaf de oprichting in het bestuur zitting heeft, tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau werd benoemd voor haar vele verdiensten op allerlei maatschap pelijk gebied. Durk Tjallings. Hy naem de fan ZUIDERVELD oan. Fan him is my fierders neat bikend. Gerrit Wytzes neamt him tonei VAN DYK. Ut ’e tsjerklike archi- ven foun ik, dat er 27 Maeije 1781 mei Reinskje Pieters troud wie. Yn 1811, by it oanjaen fan ’e fan wiene der twa bern, t.w. a. Jetske, 27 jier, 19 Maeije 1805 troud mei Christi aan Smidt fan Toppenhuzen. Har houlik waerd segene mei in soan, by namme Gerrit, yn 1811 5 jier Aid en in famke Annigjen, 4 jier Aid. b. Pieter, it twadde bern fan Ger rit en Reinskje wie 20 jier Aid. Hette Thomas neamt him BROU WER. 14 Okt. 1781 is in Hette Tho rnes fan ’e Hommerts troud mei in Teetske Sjoerds. Ik doar net üt to balden, dat dit deselde H. Th. is as dy’t de fan Brouwer oannaem. De aldste soan fan dizze léste is nl. yn 1811 al 33 jier en hjit Douwe. Hy wennet to Waldsein. Dan komt Akke, 29 jr. to Idsegea; Thornes, 27 jr. to Waldsein en Marten 23 jr. yn ’e Hommerts. Der is ek noch in Tryntsje. In Sjoerd is der dus net by. Bernsbern: 1 Saakjen, dr. fan Pier Klases en Tryntje Hettes, 4 jier to Toppenhuzen. Pier en Tryntsje hawwe el: noch in (2) Klaas, aid 3 jier. 3. Lysbeth, dr. fan Marten Hettes en Piertje Sjoerds troud 4.11.1810. It famke is in feamsjier. Cornells Eises neamt him GRON- SMA. Bern 1 Johannes, 7 jier; 2. Tjltske, 7 moanne. Dizze heit for- stiet de kunst fan it skriuwen net. Ekke Jakobs neamt him HAAG- SMA. Hy wie 8.6.1788 troud mei Tryntje Benedix fan Heech en hie 5 soannen, to witten: 1 Jacob, 21 jr. to Snits; 2. Benedictus, 19 jr. to Heech; 3. Broer, 16 jr.; 4. Obbe, 13 jr.; 5 Mejje 8 jier. De trije lésten wennen allegearre yn ’e Hommerts. Pieter Annes neamt him TROMP. Eile Jentjes neamt him BOERSMA. Wie 9.5.1802 troud mei Sybrig Ruurds. Der wiene trije dochters, to witten: Tintje (Fintje?) 9 jier; Sjoukjen 7 jr.; Zwaantje 2 jier. Fan Eile foun in post yn it tsjerke- rekkenboek fan ’e Ryp dat er 19 car. gounen en 6 stüren as arbeids- lean fan ’e tsjerke barde (1804). Arend Johannes neamt him BOS- MA. Douwe Piers neamt him PIERSMA Hy wie 15.5.1803 troud mei Minke Cornells en hie yn 1811 ien famke, dragen opdat de uitvoering volledig tot haar recht zal kunnen komen. Morgenrood ’t Avondt Dageraad Dorpsdans Klaas Vaak De Feetjes Vroolijk liedje Meisjeskoor Liedje v. d. Beiaardier E. Hullebroeck F. Jakma Fl. van Duyse dat Jetske hjitte en 5 jier ftld wie. Hette Rienks neamt him GRYP- SMA, wie 6.6.1779 mei Antje Eel- kes fan Smelbrêge troud. Bern: 1 Rienk, 31 jr. to Sleat; 2 Eelke, 28 jr. to Sleat; 3 Hidde, 25 jr. yn ’e Hommerts. Hidde troude 20.5.1810 mei Engeltje Jans, ek fan Smel brêge. It houlik waerd sluten yn ’e Hommertser tsjerke; 4. Akke, 22 jr., Jutryp; 5 Douwe, 19 jr., Lang- war; 6 Johannes, 14 jr. yn ’e Hom merts; 7 Pietertje, 11 jr., ek yn ’e Hommerts. Ek fan Hette stiet in post yn it Rypster tsjerkerekkenboek. Hy barde 12.12.1803 foar „een half vuur turf tot de school” 10 carg. 6 stüren. Miskien oefene Hette wol it birop fan turfskipper üt. Douwe Hessels neamt him BOUW MAN, troud mei Tryntje Piers 8 Juny 1778. Hie yn 1811 twa bern, t.w. Hessel, 30 jier en Pier 26 jier. Hy skatte yn 1803 de Rypster tsjer- kepleats by Feike Sjoerds yn ge- brük en barde der 4 Car. g. 17 st. en 2 peinjes foar. Jan Lolkes neamt him BOUMA. Hy kaem oarspronkelik fan Smel brêge, troude 8.5.1808 mei Lieuw kjen Douwes en hie by de fan-oan- jefte ien jonkje, mei namme Douwe, dat ien jier wie. Twee kinderen van een vereniging uit Grootegast (Gron.), die met een groep een reisje naar Ameland maakten, heb ben zich Zaterdagmiddag op het strand by Nes te ver in zee gewaagd en zijn verdronken. De badmeester, de 50-jarige Jacob Plat, verdronk bij een poging om de beide kinderen te redden. Een an der kind, dat ook te ver in zee was gegaan en een onderwijzer, die zijn pu pillen nog trachtte te bereiken, ge raakten bewusteloos, maar men kon hun leven redden. De kinderen zijn gaan baden op on gunstig tij. Men had hen daarvoor ge waarschuwd en ook voor de sterke De Lietsjesjonger bew. Fl. van Bergen Kinderkoor Lente Hendrika van Tussenbroeck De krekel en het meisje B. Diamant Wie zingt er mee Dina Appeldoorn Meisjeskoor Den Uil Jan mijne man Meiliedje Er was een oorlogschip Hoe rij die boere Deze laatsten zijn Oude Holl. liedjes. XMXMXXXXXXXXMXXNXXXXMXXXXX X X X N X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X De huur van nieuw te bouwen wonin- X gen zal met één gulden per week ver- J hoogd mogen worden, nu voor het bouw- kapitaal meer rente moet betaald X dan voorheen. j «ïxxxxxxxxxwxxxxaaxwxxxxxB litaire actie en het tot stand brengen van een vrede”? Het laatste kan betekenen, dat de communisten op de aanstaande ontmoe ting niet alleen de zuiver militaire kwes tie van een wapenstilstand willen be spreken, maar ook bredere, politieke problemen, zoals de politieke toekomst van Korea. Dat zou de verklaring kun nen zijn van de voorgestelde speling van tien vijftien dagen, welke de commu nisten in dat geval nodig zouden heb ben om zich voor een conferentie op grote schaal voor te bereiden. Het communistische antwoord wordt te Washington in ieder geval „vaag en fragmentarisch” genoemd en de com mentaren van die zijde zijn dan ook heel wat sceptischer dan die uit de andere hoofdsteden. Men acht zelfs het gevaar niet uitgesloten, dat het een manoeuvre is om de Rode troepen een adempauze voor een nieuw optreden te géven. Of ficieel commentaar van minister Acheson of president Truman was echter nog niet bekend. rent- r - - 2 Hein, 2 jr.; 3 Pier, 2 jr. en 4 Jan, in healjier. Wietse. Auke (17) en Douwe (9) koene wolris bruorren wêze. Pier Taekes neamt him MOLE NAAR. Hy sil wol ien fan 'e polder- molens biëasten of -westen de streek bimeaid hawwe. Syn kroast bistiet yn 1811 üt ien famke dat Grietje hjit en dat noch mar 6 wike üld is. Piet Taekes kin net skriuwe. Wij be Simons neamt him ZIEL- STRA. Hy hat ien jonge, Sijmon, 12 jier Sid. Wijbe kin allike min skriuwe as syn maet Pier Teakes, hjir boppe neamd. Takom kear it forfolch. O. SANTEMA. Briefwikseling. Fan ’e hear T. Struik- mans, IJmuiden, üntfong ik nei oanlie- ding fan de earste artikels oer dit ün- derwerp (Apr.) in skriuwen, dêr’t ik him hertlik foar tankje. As leat üt de Struikmans-stamme, joech er my bi- langrike oanfollings. Liket it, dat de H.er en R.ster slachten noch al honk- fêst binne, mei it Struikmans-laech is dat net bipaeld it gefai. As ald-Hommertser syn heit Rink Struikmans wier dér bakker hat hy uteraerd greate bilangstelling foar de skiednis fan it gea en kin hy it min fomeare, dat it foargeslacht sa raer mei de aide tsjerken fan ’e H. en de R. omsprongen hat. Mochten Jo in öfdruk fan ’e foto’s yn dizze krante opnommen hawwe wolle, dan kinne Jo Jou rjochtsje oan it adres fan it Frysk Museum (de haer Penning, amanuensis), Ljouwert. Hoe’t men oan ’e fan Struiksma kommen is, wit ik net. It is my likemin bikend, dat se fan Sleat komme. Wol trof ik yn 1799 yn it tsjerke-archyf de namme oan fan Kornelis Tjebbes Voor dewind, dy 10 Nov. fan dat jier yn 'e Hommerts mei Tryntje Douwes fan ’e Hommerts troude. De namme Kornelis komt hjir dus al by foar. Forjow my, dat ik Jo sa lang wachtsje liet! O. S. recht van de regering om bij niet nako men van de zelfbestuursplicht in te grijpen acht zij verdedigbaar en niet strijdig met de zelfstandigheid van de provincie. Tegenover deze meerderheid, die van mening is dat de provincie haar macht enkel aan de Grondwet ontleent, stelt de minderheid haar inzicht, dat de macht van de provinciale overheid niet haar oorsprong, maar haar begrenzing in de Grondwet vindt. Met instemming wordt van Groen van Prinsterer geci teerd: „De provinciën bestaan niet door, maar vóór de Grondwet’”. De eerste gedachte, zo zegt deze min derheid, is eigenlijk romeinsrechtelijk: de Romein ontving zijn rechten van bo ven af, van de imperator in Rome, die met absolute macht was bekleed. Hier tegenover wil men aansluiten bij het germaansrechtelijk denken, waarin ook de westerse democratie geworteld is, en uitgaande van de kleinste staatkundige eenheid de staat van onder op organi seren. De minderheid erkent de zelf standigheid van de historisch en staat kundig oudere verbanden met hun eigen vrijheden en wil de machtsbevoegdheid van de staat daardoor beperkt zien. In de wetten enz. dienen de rijks belangen te worden opgesomd en bevei ligd; alles wat niet op deze wijze ge regeld is blijft overgelaten aan de pro vincie (resp. de gemeente). Met ingang van 1 Juli is de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen in werking getreden. Iedere zelfstandige, die Nederlander is en hier te lande zijn woonplaats heeft, kan nu, indien hij 3 of meer kinderen heeft beneden de leef tijd van 16 jaar en zijn inkomen beneden een bepaalde inkomensgrens blijft, aan spraak op kinderbijslag maken. Deze in komensgrens is: bij 3 kinderen ƒ2400 per jaar, bij 4 kinderen ƒ2600 per jaar, bij 5 kinderen ƒ2800 per jaar en zo vervolgens voor elk volgend kind 200 per jaar hoger. Kinderen van 16 tot en met 20 jaar, die onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs of die blijvend arbeids ongeschikt zijn, kunnen op één lijn ge steld worden met kinderen beneden 16 jaar. Uitbetaling van de kinderbijslag ge schiedt éénmaal in de drie maanden na inzending door de zelfstandige van een kinderbijslagbiljet. Aanvraagformulieren voor kinderbij- slaglijsten zijn verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en hun bijkantoren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1