B: BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sneker Jeugd Actie Fjouwer geslachten yn Toppenhuzen-Twellegea Hulp aan gerepatrieerden vraagt de aandacht De grote „C” 1- VRIJDAG 6 JULI 1951 6e JAARGANG No 54 L. KIEZEBRINK Ook een examen Programma 2. Minister president Drees 65 jaar Belangrijke ontdekking van Ned. Astronomen De komende wedstrijden van de S.Z.C. I- Een ogenblik kan men gemeend heb ben dat China en Moskou al een nieuw KLEINZAND 7 Telel. 2872 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- J. Hartmann Landelijke collecte tot en met 14 Juli I Zendingsdag Naar een wapenstilstand in Korea ff -c 5. Redacteur: 7 seniores aan de start. GESLA UiD. i. 3. BENOEMD. 41 De fjouwer Trijntjes: Widd. Trijntje Zijlstrav. d. Ley, berne 25 Oktober 1881; Trijntje ZeilstraZijlstra, berne 1 Desimber 1901; Trijntje v. d. Meer Zeilstra, berne 26 Maeije 1925; Trijntje v. d. Meer, berne 15 Novimber 1950. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhou't-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. het zich bij de Perzische eisen moet neerleggen, en dat dit prestige-verlies de positie van het gehele Westen zal aantasten. Er zijn zoveel factoren van tegenstrijdige aard in deze oliekwestie, dat het niet zo’n wonder is dat de Ame rikanen wat aarzelen me hun houding te bepalen. De laatste berichten luiden dat beide partH^u zich tot de Veiligheids raad zouden willen wenden, welke ech ter, waar het hier een juridische kwes tie betreft, nauwelijks anders zou kun nen doen dan het geschil naar het In ternationale Hof te Den Haag verwij zen, waar het nu al is, maar de Perzen weigeren officieel aan de procedure deel te nemen. van het te houden concert op Vrijdag avond 6 Juli a.s. te IJlst door de Chr. Muziekver. „Eendracht maakt Macht” te Oudega (W.), dir. de heer A. Feen- stra van IJlst. Bach Koraal no. 7 Befehl du meine Wege. Sinfonia (Andante) Joh. Chr. Bach Appèl aux Trompettes Mars A. Ney A. Delhaye P. B. Bisselich Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor ’t candidaatsexamen aan de Theol. faculteit de heer H. Hoekema alhier. Geslaagd voor Pedicure onder toe zicht Med. Instituut Belinfanto, Am sterdam, de dames S. Gaastra, A. Vis ser, D. Westra, allen te Sneek. H. Kling G. Boedijn A. Ney „Grote C” Muziekliefhebbers Zien orkest en dirigent, Proeven al de sfeer der Muze In concertzaal of een tent „Grote C” heeft veel te maken Met orkestbak en muziek, „Grote C” heeft óók te maken Met hetkópende publiek! Middenstandsbedrijven klagen: Veel wordt niet Contant betaald; Veel wordt „schrijf maar op het latje”, Kortweg „op de pof” gehaald. Kopers wichten met betalen, Zakenlieden zitten „knel” (Z ij betalen wat ze kopen Aan de fabrikanten wèl!) leeft die middenstandsbedrijven Daad’lijk „boter bij de vis”, Laat méér de Contant-C „klinken”, Die per-sé geboden is! PHILIA avontuur bij de hand hadden ook, nl. in Siam waar de eerste minister Piboel Songgram in het laatst van vorige week door de marine werd ontvoerd. Het bleek echter slechts een opstand van de vloot tegen de overheersende positie van het leger. Dat laatste was spoedig de rtia- rine de baas en Piboel Songgram leidt de zaken weer in dit land, dat het ac tiefst van alle andere in Z.O. Azië aan de bestrijding van het internationale communisme meedoet en ook troepen in Korea heeft. Gevaarlijker blijft de ont wikkeling in het Perzische oliegeschil. De Engelsen, hopend zich spoedig ge dekt te weten door een voorlopige uit spraak van het Internationale Hof van Justitie, weigeren iedere verdere tege moetkoming en de grote raffinaderij te Abadan levert nu nog slechts de helft van de productie van normaal. Om welke hoeveelheden het hier gaat bewij zen de cijfers, normaal wordt 67% mil- lioen liter p. d. aan petroleumproducten, meest benzine geleverd, nu 37 millioen. De Perzische premier Mossadeq blijft van zijn kant even hardnekkig, hij speelt een hoog spel in de verwachting dat het Westen de Perzische olie zozeer nodig heeft dat Engeland tenslotte onder Amerikaanse druk bakzeil zal halen. Maar de andere grote oliemaatschap pijen in het Westen, die er allemaal be lang bij hebben dat de Perzen hun zin niet krijgen, omdat het deze maatschap pijen elders in de wereld dan net zo zou kunnen vergaan als de Anglo Iranian in Perzië, spannen zich in door opvoering hunner productie het verlies der Perzi sche olie goed te maken. Tijdelijk schij nen deze Engelse en Amerikaanse maatschappijen, die onderling een he vige strijd om de olievelden der wereld voeren, de strijdbijl dus te zullen be graven. De Engelsen beklagen zich nog al eens over het feit dat ook in dit Perzisch geschil, ondanks de afkeuring door de regering Truman van de me thoden van de Perzische regering, Lon den toch niet voldoende steun van Washington in dezen geniet. Daaraan ligt echter een principieel verschil van inzicht ten grondslag. De Amerikaanse regering ziet in de Engelse oliewinning in Perzië nog opvattingen van een soort kolonialisme, dat haar antipathiek is. Washington zou gaarne de welvaart der Perzische bevolking verhoogd zien, door de ontwikkeling van een gezonde boe renstand en is bereid daaraan mede te werken ook, maar het stuit daarbij op verzet van Perzische leidende figuren zelf, die als groot grondbezitters belang hebben bij het voorkomen van een her verdeling der gronden, welke de Ameri kaanse plannen nodig zouden maken. Deze zelfde figuren zijn daarom ook voor nationalisatie van het oliebedrijf omdat naar ze menen deze de welvaart der bevolking zozeer zal ten goede ko men dat die hele herverdeling der gron den onnodig zal zijn. Die redenering is natuurlijk niet juist en de nationalisatie der Perzische olieproductie om deze re denen geniet dan ook zeker niet de sympathie der Amerikaanse regering. Toch heeft zij een zekere tegenzin te overwinnen tegen volledige steun aan de Engelse politiek, waarbij ook een rol speelt dat zij in deze zeer kwetsbare hoek van het Midden Oosten de Russen geen aanleiding wil geven de vrede te verstoren. Daartegenover staat natuur lijk ook weer een enorm prestige-verlies voor Engeland in dat Midden Oosten als Met een oude Duitse radarspiegel van 7% m. doorsnee, destijds in de duinen gevonden en nu bij Kootwijk opgesteld, is het Ned. sterrekundigen gelukt de radiostraling van de gaswolken in de Melkweg op te vangen en te meten. Vol gens prof. Oort betekent dit een sprong in de ontwikkeling van de astronomische wetenschap, even belangrijk als de ont dekking van de verrekijker. Amerikaan se astronomen hadden zes weken ge leden deze straling, trouwens op grond van Nederlandse theorieën, al gesigna leerd, maar de hier gebruikte spie gel is veel groter en men heeft plannen er een te maken van 25 m. doorsnee. Dr. H. C. v. d. Hulst heeft het eerst de onderstelling van deze straling geuit en de golflengte berekend, welke klopt met de nu waargenomen feiten; maar een groep Ned. sterrekundigen heeft samen het idee uitgewerkt en practisch uitge voerd. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post i J.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De S.J.A. verzocht ons onderstaand artikel te willen plaatsen, ter inleiding van een door haar te organiseren hulp actie voor India. De voedselproblemen van India beho ren momenteel ongetwijfeld tot de meest ernstige problemen van deze aard ter wereld en ondanks het feit dat de regering reeds enkele jaren alle moge lijke middelen aanwendt om verbeterin gen aan te brengen, zo werd bijvoor beeld een enorme „grow more food cam paign” begonnen, blijven aanzienlijke verbeteringen nog steeds uit. Het is al gemeen bekend, dat er in India prac tisch permanent ondervoede bevol kingsgroepen zijn en het is begrijpelijk dat onder deze groepen, de in India, vrij veelvuldige hongersnoden, enorme aan tallen slachtoffers eisen. Zo vielen er bijvoorbeeld in 1943, door het misluk ken van de oogst in Bengalen, het be langrijkste rijstgebied voor India, ruim 3% millioen slachtoffers. In de periode van 18751901, waarin India 19 hon gersnoden heeft gekend, eisten deze „nationale rampen” niet minder dian 28.000.000 slachtoffers. Nog groter aan tallen slachtoffers vallen soms ten ge- ■H De eerste faze van het „gesprek” heeft wel geen aanleiding gegeven tot groot optimisme maar de gematigde toon van de Chinese pers geeft toch eni ge hoop. Gevaarlijk optimistisch was echter wel de uitlating van minister Stokes in het Engelse Lagerhuis die zeide dat de toestand in het Verre Oos ten veel meer reden tot voldoening gaf dan men een week terug had kunnen verwachten en verklaarde dat het de- fensieprogramma niet meer zo direct noodzakelijk is, als het dat enige dagen geleden was, „maar wij mogen onze voorbereidingen niet verslappen”. Maar juist zijn verklaring omtrent het defen- sieprogramma moet verslappend werken op de wil om zich voor te bereiden. Kort maar krachtig kwam als reactie uit Washington de officiële mededeling dat ook al kwam er een wapenstilstand in Korea, de Verenigde Staten hun be- wapeningsprogramma onveranderd zou den doorzetten. In de algemene politie ke situatie is immers niets veranderd. Behalve dat de rode Chinezen genoeg van deze Korea-campagnc hebben om dat ze zo zware verliezen leden, schijnen Rusland en rood China tot de conclusie gekomen dat deze onderneming in ieder geval tijdelijk moet worden gelikwideerd omdat anders het Russische diplomatie ke verzet tegen de Amerikaanse po ging binnen enkele maanden een vredes verdrag met Japan te sluiten niet krachtig genoeg kan worden gevoerd. De Chinezen hopen er op bij de vredes onderhandelingen, die zo spoedig moge lijk na de wapenstilstand in Korea zou den dienen te beginnen een kans te krij gen ook toegelaten te worden als partner in de besprekingen met Japan, en zo dit niet het geval is, dan toch zoveel onenigheid tussen de Westelijke mogendheden over die kwestie te kun nen zaaien, dat van dat gehele Ameri kaanse plan voor een vredesverdrag met Japan voorlopig niets komt. Eigen lijk zit de situatie, welke na de wapen stilstand in Korea zal ontstaan, voor het Westen vol gevaren. Er gaan nu in West-Europa al stemmen op om te be togen dat het dan spoedig tijd is voor een ontmoeting van de Grote Vijf om alle geschillen tussen Oost en West te bespreken. Aan lit verlangen nu reeds toegeven zou echter waarschijnlijk kun nen leiden tot een verslapping van de wil in West Sur- pa met de bewape- ningsplannen voert te gaan, terwijl de Ver. State i deze ontmoeting var de Grote Vijf eerst villen ais het Westen daar vanuit zijn ’cl le kracht kan optre den, dus volledig oewapend is. Het zal daarom de eerste taak van de gehele Westerse diplomat]: moeten zijn ",ok na de wapenstilstand het diplomatieke front van het Westen ongebroken te hand haven. Men verwacht dat zich in 1952 18000 Nederlanders voor emigratie naar Canada zullen aanmelden. Deze actie duurt tot en met 14 Juli. In vele plaatsen zal worden ingezameld, waarbij niet, zoals zo vaak gebeurt, een speldje zal worden aangeboden, maar een aantrekkelijk uitgevoerd lucifer- boekje. In sommige gemeenten zal voor hetzelfde doel „teng-teng”, een Indische lekkernij, te koop worden aangeboden. De U.V.V. heeft in vele gemeenten haar medewerking toegezegd. Maar ook op de ingezetenen van die gemeenten, waar de inzameling niet plaatselijk is georganiseerd, wordt een beroep gedaan. Zij kunnen hun bijdrage storten op gironummer 696 t.n.v. „Hulp aan Gerepatrieerden” in Den Haag. Ter voorkoming van misverstand moge er op worden gewezen, dat er geen enkel verband bestaat tussen „Hulp aan Gerepatrieerden” en die or ganisaties. die zich bezig houden met het probleem der Ambonnezen. „Hulp aan Gerepatrieerden” helpt slechts in Nederland verblijvende perso nen van Nederlandse landaard. Neder landers, die recht hebben op de morele en daadwerkelijke steun van hun land genoten. 800 Fransen hebben te Parijs proeven moeten afleggen voor de functie van sjouwerman in de Hallen, de centrale voedselmarkt van Parijs. In de eerste ronde vielen er al 200 af. Hier was de eis: uitmuntende lichamelijke conditie en een lengte van 170 centimeter. Toen kwamen de volgende proeven: Een kist met 200 kg stenen moest zonder onder breking of wankeling 70 meter ver ge dragen worden, een eenvoudig Frans dictée moest worden opgenomen, een opgave handelsrekenen moest worden uitgewerkt, het strafregister van de candidaten werd nagegaan (wie door de strafrechter was veroordeeld, viel af). En daarmede zijn de geslaagden nog niet eens klaar! Wie de proeven met succes heeft doorstaan, krijgt nog een opleiding in het dragen van zware lasten, zoals een halve os, een kist eieren, een kist boter, een mand vis. Wat Europa betreft: in Griekenland de dertiende regeringscrisis in vier jaar tijds, de soc.democraten zijn uit de re gering getreden omdat zij niet willen medewerken aan de door Venlzelos ge wilde herziening van het evenredig kies stelsel, de liberalen blijven nu in hun eentje voortregeren. Die taak is niet gemakkelijk, de economische toestand is in Griekenland ellendig, zodat men vreest dat het communisme er een ster ke aanmoediging in zal vinden. Moskou zou volgens geruchten dan ook zijn Griek se aanhangers gelast hebben de onder grondse voorbereiding voor de hervat ting van de burgeroorlog weer op te ne men. De Amerikanen kijken bezorgd toe, ze waren het al trouwens toen de algemeen geachte opperbevelhebber ge neraal Papagos ruim een maand geleden het veld moest ruimen. Nieuwe verkie zingen zullen het Griekse volk gelegen heid geven zijn wil nog eens te uiten. In Finland zijn verkiezingen voor een nieuw parlement gehouden. De tegen woordige regering wordt gevormd door boerenpartij en sociaal-democraten, die samen 110 zetels in het oude parlement hebben, deze coalitie zou, naar men aanvankelijk vermoedde, niet vernieuwd worden, omdat men meende dat de boerenpartij de voorkeur zou geven aan een coalitie met de volksdemocraten, de communisten dus. De boerenpartij heeft echter, blijkens de voorlopige uitslag, zetels verloren, terwijl de soc.dem. ge lijk gebleven zijn, deze beide partijen beschikken samen nog over een meer derheid, boerenpartij en communisten niet. Het Westen volgt nog altijd met belangstelling de politiek van dit kleine land, dat, in de schaduw van de grote communistische buurman levend, niet veel bewegingsvrijheid heeft, maar welks lot het Westen toch niet onver schillig laat. In Frankfort is een nieu we democratisch socialistische Interna tionale gevormd. Er is nogal fel gedis cussieerd over de beginselverklaring. De defensie is er ook nog even ter sprake gekomen, de Duitse socialisten bleven zich verzetten tegen herbewapening van hun land, zolang de geallieerden geen grote strijdmacht naar de Elbe zenden, en de voorzitter van de nieuwe Internationale, de Engelsman Morgan Philips bepleitte een evenredige verde ling van de offers voor de defensie, hij wist niet hoe lang het Britse volk nog zou willen voortgaan offers te brengen, welke buiten elke verhouding staan tot wat vele qndere bondgenoten doen, „die dichter bij de bron van het gevaar lig gen”. De Amerikaanse minister Mars hall heeft wat de bewapening van West-Europa betreft voor een Congres commissie verklaard dat Amerika niet meer dan zes divisies naar Europa zal zenden voor Eisenhowers Atlantische leger, de rest van de zestig moeten uit West-Europa komen en opnieuw ver klaarde hij zich voorstander van de op neming van Griekenland, Turkije en Spanje in het Atlantisch Pact. Wat Turkije betreft, is Engeland het daar mee eens. In Hongarije moeten nu alle benoemingen van R.K. kerkelijke hoog waardigheidsbekleders de goedkeuring der regering hebben. Een nieuwe poging dus om de Invloed dezer kerk te breken. Aan de Seniores-wedstrijd in de Re- genboogklasse, welke Zaterdagmiddag door de Sneeker Zeilclub wordt geacu- den, nemen 7 oud-wedstrijdzeilers deel. Na loting zullen ze als volgt uitkomen: S. J. Olij met Waterrat II; E. W. Schaap met Algri; Th. Pasma met Titia; Joh. Olij met Hennie; R. Zwolle met Pieter- ke; T. Ferwerda met De Bruiser en Molle v. d. Werf met Sprinter. Diezelfde middag varen ook de schou wen en de Jeugdzeilers in de 16 M2 klasse. De volgende dag is er een leden wedstrijd waarvoor zich ook een behoor lijk aantal deelnemers heeft aangemeld. Voor beide wedstrijden wordt op de gewone plaats voor de Starttoren ge start, maar in verband met het 25-jarig bestaan van het Paviljoen Sneekermeer ligt de route voorlangs dit Paviljoen, zo dat men vandaar een mooi gezicht op de wedstrijden heeft. De nieuwe exploitant heeft een extra prijs beschikbaar gesteld voor het schip dat over beide wedstrij den met de grootste voorsprong wint. Graag vestigen wij op deze plaats al ler aandacht op de advertentie betref fende de Zendingsdag op 11 Juli. Eén spreker komt voor de binnenlandse actie, de tweede spreekt uit zjjn rijke ervaring in Indonesië en is voor de Clas sis geen onbekende. Bovendien is men dit jaar in de gelegenheid kennis te ne men van wat de „Zento” te zien geeft en zal het gesproken woord op velerlei wijze gestalte krijgen. Nu is een opwek king toch overbodig? De Zending kan uw bijdrage niet missen, zij heeft ook uw meeleven nodig. Meldt u present! De C..1SS. ^er.d.Commissie. namelijk afhankelijk is van de in India volge van epidemieën die de weerstand- zo grillige moessons. Terwijl een ernstig loze en ondervoede bevolking teisteren; --- zo eiste bijvoorbeeld een ernstige griep epidemie in 19181919 volgens officiële schattingen ruim 15.000.000 slachtoffers. Statistische gegevens tonen aan dat de gemiddeld bereikbare leeftijd in India 27 jaar is en dat 53 van alle sterf- tegevallen geschieden onder kinderen beneden de 10 jaar, hetgeen in verge lijking met bijv. Engeland en Amerika, waar deze cijfers resp. 60 jaar en 9 zijn, wel een zeer somber beeld toont. Meer dan de helft van de bevolking van India is dan ook beneden de 20 jaar. Ondanks het zeer hoge sterftecijfer neemt de thans reeds 400.000.000 zie len tellende bevolking per jaar met 4 5 millioen toe, hetgeen, tenzij snel-ingrij- pende maatregelen aanzienlijke verbete ringen brengen, het voedselprobleem steeds ernstiger maakt. Tot de voor naamste oorzaken van het voedseltekort in India behoren voornamelijk: a) de zeer primitieve landbewerkingsmetho- den; b) de oneconomische verkaveling van gronden en c) het gebrek aan vol doende irrigatiewerken, waardoor het wel of niet gelukken van de oogst voor- IJLST. Onze vroegere plaatsgenoot de heer S. Renzema, in dienst bij de -- - P.T.T. te Haren, is benoemd tot kan- naastenliefde mogelijk te maken. toorhouder te Bellen. Dr. Willem Drees, sinds 1948 Neder lands minister-president, is gister 65 jaar geworden. Zijn leven lang heeft hij de openbare zaak gediend in allerlei functies, als raadslid, als wethouder, als Kamerlid en sinds 1946 als minister. Hij is een beminnelijk man en hij weet wat tact en wat tactiek is. Zo heeft hij zich achting en sympathie verworven, ook ver buiten zijn eigen politieke kring, vóór de oorlog de S.D.A.P. en nu de P. v. d. A. Als Kamerstenograaf maak te hij kennis met het parlement. Onder de actieve politici van tegenwoordig zijn er weinig, die een zo lange politieke er varing hebben als de thans 65-jarige. Van alle zijden gewerden de jarige blij ken van waardering op deze dag. Noces d’or Suite Marsparade no. 2 De twee kleine vinken (duo voor pistons) Oosterse Suite Saint Thryphon Mars Le Desir solo Tuba Marche Américaine J. P. Sousa La Poupée de Nuremberg A. Adam Tyroler Landler G. Mol Klankfestijn P. J. Molenaar Strauss Walsen Potpourri J. Maas Jubel klanken Mars J. Maas Wilhelmus Frysk Folksliet J. Oostelaar Wijziging voorbehouden. Na het antwoord van de bevelhebber der Noord-Koreaanse legers en die van de z.g. Chinese vrijwilligers op de uit nodiging van generaal Ridgway om be sprekingen over een wapenstilstand te houden, is men toch allerwege in het Westen wel wat gereserveerder ten op zichte van de Russische bemiddelings- stap geworden dan men aanvankelijk was. In Amerika was men reeds direct wat terughoudend, toen de Russen hun voorstel opperden, daarvan getuigde trouwens ook het voorstel van generaal Ridgway zelf. Uitdrukkelijk legde hij vast in zijn uitnodiging aan zijn tegen standers dat het initiatief voor bespre kingen van de zijde der communisten uitging en hij voorbaat eiste hij waar borgen voor het handhaven van een evertueel bestand. Toen het antwoord op dit voorstel kwam, waarin de com munisten ook van „vredesbesprekingen’’ gewaagden, een uitstel van een dag of tien vroegen voor de onderhandelingen konden aanvangen, terwijl als plaats van bijeenkomst Kaesong aan de 38ste breedtegraad werd genoemd, werd men te Washington nog voorzichtiger. Tegen de voorgestelde plaats aan de 38ste breedtegraad, door de tegenstander blijkbaar gewenst omdat hij niet wilde toegeven dat hij verslagen was, bestond te Washington geen overwegend be zwaar, over het uitstel dat gevraagd werd, was men enigszins verwonderd, maar het was te verklaren uit het over leg dat tussen Chinezen, Noord-Korea- nen en allicht ook de Russen moet plaats hebben, terwijl de vernielde ver bindingswegen ook een woordje mee spreken. Maar in Amerika werd men schichtig van het woordje „vredes besprekingen” in het antwoord van de tegenstander, waar dit de mogelijkheid zou openen dat China reeds bij de wa- penstilstandsonderhandelingen al zijn oude eisen weer te berde bracht. Er schijnt daarom eerst te Washington enige aarzeling geweest te zijn of men nog niet eerst een nadere toelichting aan de Noord-Koreaanse en Chinese bevelhebbers zou vragen, maar de an dere V.N.-naties achtten dat blijkbaar overbodig. Spoedig na de ontvangst van het Noord-Koreaanse-Chinese antwoord werden door de regeringen van enige West-Europese landen verklaringen af gelegd, dat men het antwoord moest aanvaarden zonder te zeer op details te letten. Verklaringen blijkbaar bedoeld om enige druk op Washington te oefe nen en zo accepteerde generaal Ridgway dan ook maar het voorstel van de tegen stander en zal men waarschijnlijk a.s. Dinsdag 10 Juli te Kaesong bijeenko men. De Minister van justitie zal geen maatregelen nemen om te komen tot wetswijziging, waardoor op onbeperkte schaal gelegenheid zou worden geopend tot roulette of hazardspel. gebrek aan vervoersmiddelen, een slecht verkoopssysteem, de fatalistische gela tenheid van de bevolking, alsmede het feit dat van de bevolking vegetariër is, dus geen vis of vlees als bqvoedsel gebruikt, een en ander nog aanzienlijk verergerend beïnvloeden. Toch menen landbouwkundige experts dat India met de enorme oppervlakte van 315.000.000 KM2 in staat moet zijn de bevolking te voeden. Dit mede in verband met het feit dat onderzoekingen hebben uitge wezen dat gezien de reeds eerder ver melde factoren, slechts 25 van de mogelijke bodem-opbrengst wordt ver kregen. Proefnemingen hebben zelfs aangetoond dat in sommige gevalen de bodemopbrengst met 3 a 400 procent kan worden verhoogd. 99 van de be volking van India is echter analphabeet en het zal dan ook tientallen jaren du ren alvorens men deze bevolking zal hebben opgevoed tot betere landbewer- kers. Voorlopig echter is alle mogelrjke hulp van buitenaf voor India een eerste levensnoodzaak. Dat iedere menslieven de natie dit begrijpe endaadwerke lijke steun verlene! Een wit hermelij nen bontjasje, ont worpen door de Londense coutu- ries Mason voor j kille zomeravon den. Dit bontjasje i werd ter gelegen- i held van de on- ilangs gehouden Londense „Fashi- on Fortnight” aan Prinses Elisabeth van Engeland ge toond. De bontvel- i len werden door Mason horizon taal verwerkt, ter wijl de wijde klok kende mouwen, met lamee werden gevoerd. Geslaagd te Utrecht voor het vak- diploma handelsvertegenwoordiger de heren G. Hoekstra, J. de Jong, L. Mod derman, R. Tjerkstra, L. de Vries, allen alhier. In Nederland zijn na 1945 twee hon derdduizend gerepatrieerden uit Indo nesië aangekomen. Het zijn landgenoten, die behoorden tot wat men voor de oor log kon noemen de Europese maat schappij in Indonesië, Nederlanders die in Indonesië geworteld waren. Door de oorlog met Japan en door de gebeurte nissen die daarna volgden, werd deze maatschappij radicaal uit elkaar gesla gen. En na enkele jaren van grote el lende in de Japanse kampen spoelden de brokstukken van die maatschappij in Nederland aan. Mensen, die in Indonesië goede posities bekleedden en die in staat waren hun kinderen een goede op voeding te geven, kwamen naar Neder land, omdat er ginds geen bestaans mogelijkheden voor hei. waren, beroofd van alles, zonder geld, zonder huisraad, zonder behoorlijke kleding en in vele gevallen bovendien lijdende aan t.b.c., aan gedeeltelijke of gehele verlamming, aan hartziekten, blindheid, doofheid of geestesziekten. Nederland heeft na 1945 niet minder dan 200.000 van deze landgenoten uit Indonesië opgenomen als slachtoffers van omstandigheden waaraan zij zelf geen schuld hadden. Hun komst in Ne- derland schiep ontzaglijke problemen. DoAle regering werd de Dienst voor Matschappelijke Zorg ingeschakeld om hun de helpende hand te bieden. In de registers van deze dienst staat onge veer een derde deel van de 200.000 inge schreven. Maar Overheidszorg kan alleen wer ken volgens vaste schema’s en richtlij nen. En het ontzaglijke leed, dat over deze landgenoten kwam, kan dan ook niet alleen daardoor worden verzacht. Hier lag ook een belangrijke taak voor het particulier initiatief. Vooral de Stichtingen „Pelita” en „Nederland helpt Indië”, die sinds verleden jaar samenwerken in de commissie „Hulp aan gerepatrieerden”, deden veel goed, werk. In de loop der jaren werd niet minder dan 12% millioen gulden uitge keerd als aanvullende steun en hulp in bijzondere gevallen. Maar de middelen van deze Stichting raken uitgeput. En er is nog zo ontzaglijk veel te doen. De duizenden dossiers van de H.A.G., waarin evenzovele noodgevallen staan beschreven, geven een triest relaas van de omstandigheden, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan vormen, omdat er van al dat leed zo weinig naar buiten blijkt. In die dossiers zjjn drama’s te lezen over grote gezinnen, die in enkele kale kamers wonen, met bedden zonder la kens, met enkele wankele stoelen en een zelfgetimmerde tafel, over gezinnen waarvan de moeder ziek is, terwijl het geld ontbreekt voor noodzakelijke ver sterkende middelen, over wezen, die liefderijk zijn opgenomen in gezinnen, waar de middelen ontoereikend zijn om hun een opvoeding te geven, die zij had den kunnen genieten, als de omstandig heden anders waren geweest en als hun ouders niet zouden zijn omgekomen in de verschrikkelijke Japanse kampen. In al deze en soortgelijke gevallen biedt Hulp aan Gerepatrieerden de hel pende hand. Maar, zoals gezegd, de mid delen van deze organisatie zijn nage noeg uitgeput. En daarom heeft H.A.G. een grote landelijke actie opgezet om het Nederlandse volk te bewegen door financiële bijdragen voortzetting van dat belangrijke en noodzakelijke werk van i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1