Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERABEEL en IJLST Voetballers in actie voor Ouden v. Dagen Zestig-jarig huwelijksfeest a.d. Oppenh.weg Jelle Ferwerda en Jantje Velds Wapenstilstandsonder- handelingen beginnen Dinsdag Het Perzisch Oliegeschil De Sneker Zeilclub twee dagen in actie DINSDAG 10 JULI 1951 6e JAARGANG No 55 L KIEZEBRINK Staaltje van goede burgerzin Tweede wielerronde van Sneek Door adder gebeten Voetbalwedstrijd ten bate autotocht van Ouden v. Dagen Anjerfuns KLEINZAND 7 Telei. 2872 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Anderhalfmillioen schade bij brand Op vacantietocht gedood Joh. Oly won de senioreswedstrijden Parturen voor de a.s. Waterpoort>partij S.J.A. organiseert hulp-acGe Toelatingsexamen Stedelijk Gymnasium Sneek Zevenjarige jongen bij het zwemmen verdronken Gymnastiekavond te Heeg De weeldebelasting op pleziervaartuigen Millioen voor studiereizen Sneker Zeilers naar De Kaag Paardekeuring N.W.P, I Redacteur: 4. Ze wonen daar zo rustig en vredig, de de OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. Gistermiddag is het zevenjarige jon getje A. H. Metselaar uit Rotterdam bij het zwemmen in het Kralingse strand bad verdronken. Het kind was daar met zijn ouders. Leden van de E.H.B.O. zijn ruim een half uur bezig geweest om door kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, maar het bleek tevergeefs. Bijzonder viel op de discipli naire houding van de badgasten. Geheel uit eigen beweging werd een afzetting gevormd en werd de rust gehandhaafd. Adders zijn gevaarlijke beesten en het best kan men deze dierer met rust laten. Dit was niet de mening van een vacan- tieganger, die in Vierhouten een adder probeerde te grijpen. Het dier beet hem en daar een adderbeet zeer ernstige ge volgen kan hebben, is het slachtoffer on middellijk naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd, waar hem het nodige tegengif werd toegediend. zelligheid zullen opvoeren. Tegen acht uur arriveert men weer in Sneek. Ten slotte ook nog dank aan die me dewerkers, die in dit stukje niet zijn genoemd, en nog één wens: „Mooi weer en een voorspoedige tocht”. Met dank voor de plaatsing, Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. B. BOK, Secr. Wielerver. „Sneek” JUTRYP—HOMMERTS. De muzyk« for. „Ere zjj God” hold.in kollekte foar it Anjerftas, dy’t f 64.10 opbrocht, Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Tussen de regeringen van ons land en de V. S. is overeenstemming bereikt over het besteden van één millioen gulden uit de tegenwaarderekening van ’t Marshall- fonds voor technische hulp. Deze techni sche bijstand bestaat uit het maken van studiereizen door Nederlandse deskundi gen naar de V. S. op verschillend gebied, teneinde .ich op de hoogte te stellen van de vorderingen en de huidige toestand van wetenschap en techniek. Morgen, Dinsdag 10 Juli, komen vijf geallieerde officieren en vier vertegen woordigers van de tegenpartij te Kae song bijeen om on ’«rhandeiingen te be ginnen over een wapenstilstand in Ko rea. Dit kon generaal Ridgway de we reld melden, nadat drie doodvermoeide parlementairs Zondag uit Kaesong wa ren teruggekeerd na zes uur onder handelen met een communistische ver- bindingsgroep. De twee Amerikaanse kolonels, Andrew Kinney en James C. Murray en de Zuidkoreaanse luitenant- kolonel Sog Joeng Lie waren met koele, afgemeten hoffelijkheid ontvangen, en de bijeenkomst verliep van begin tot einde zonder wanklank, maar er werd geen handdruk of groet gewisseld. De Perzische regering schijnt te heb ben besloten de uitspraak van het In ternationale Hof inzake de oliekwestie niet te erkennen en ook haar erkenning van dit hof zelve in te willen trekken. Zeer waarschijnlijk zal aan deze wed strijd ook nog worden deelgenomen door de renners Kuikvaard uit Velsen, Hooy- schuur uit Zaandam en de winnaar van Bolsward en Heerenveen M. Zahradnik. Met dit veld en op dit parcours in het Sperkhem belooft het een geduchte strijd te worden. De bewoners van het Sperkhem die de bezitters zijn van hon den wordt verzocht hun dieren gedu rende de wedstrijd welke a.s. Woensdag van half zeven tot 9 uur de bezoekers in spanning zal houden, vast te zetten. Ook kleine kinderen dienen niet zonder geleide rond het parcours te komen, want hoewel het geheel zal worden af gezet, kennen deze kinderen geen ge vaar en zullen misschien willen over steken juist als er renners in volle jacht aankomen. Verder wordt de Sperkhem- jeugd verzocht Woensdagmiddag 2 uur gewapend met moeders straatbezem zich bij de Sperkhemschool te vervoegen, om gezamenlijk het losse zand en eventuele spijkers van het parcours te vegen, daar dit valpartijen en lekke banden kan veroorzaken, waardoor een onjuiste uit slag kan ontstaan. De ouderen worden verzocht ’t programma van de wedstrijd te willen kopen, ter dekking der onkos ten en om een juister beeld van de wed strijd te kunnen krijgen. Een Nederlandse auto is in de Oosten rijkse Alpen door het weigeren van de remmen verongelukt. Een inzittende, de 40-jarige H. Berkers uit Heerlen, was onmiddellijk dood. De bestuurder van de auto, de 34-jarige M. Mertens, uit Rog- gel in de Peel, en zijn echtgenote werden zwaar gewond. Mevrouw Berkers kon uit de wagen springen en liep slechts lichte verwondingen op. De auto reed een steile helling bij Sankt Anton af, toen 'i remmen weigerden. De wagen botste in volle vaart tegen een smidse. De Commissie voor Autotocht Ouden van Dagen, Sneek: H. ABMA, Voorzitter D. TERPSTRA, Secretaris U. VAN WIJK, Penningm. W. FABER J. SUSTRING MENNO DE VRIES. In de afgelopen maand Juni werd de leeszaal door 1765 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6037. I. M. Koningin Elisabeth an België werd V rij dag- vond in het Stadhuis van baarden geïnstalleerd tot jrelid van de Nederlandse lach vereniging. De plech tigheid werd verricht door de Burg, van Utrecht, Jhr Mr C. T. A. de Ranitz, die tevens voorzitter van de Bach vereniging is. Zijpp en F. J. Tienstra als fokkenist. Toch kreeg de bemanning van de Kuif- duiker nog een prijs. Twee schepen moesten de strijd wegens averij staken. De Ledenwedstrijd Zondagmorgen neeft in Tilburg in het centrum der stad een zware uitslaande brand gewoed in een complex gebouwen, waarin een enorme voorraad wol, kunst- wol en kunstzijde was opgeslagen, toebe horende aan de wollenstoffenfabrikanten Swagemakers-Caesar. De brandweer was in een ommezien met groot mate riaal ter plaatse en tastte van verschil lende zijden het snel om zich heen grij pende vuur krachtig aan. Doch zij kon, gezien de felle brandbaarheid van deze grondstoffen niet voorkomen, dat alles verloren ging en ook de gebouwen totaal in as werden gelegd. Alleen het gevaar voor uitbreiding naar de dichtbebouwde omgeving kon, zij het met moeite en langdurig spuiten, bezworen worden, tot grote opluchting van de bewoners. De totale schade wordt geraamd op 1% millioen gulden. Er wordt wel beweerd dat de burger zin bij ons volk in het algemeen zwak ont wikkeld is. Als dit zo is, durven we hier zonder chauvinisme zeggen, dat Sneek op dit punt nog niet zo slecht voor de dag komt. Dat bleek in het verleden bij tal van gelegenheden en dat trad Za terdagavond wel heel sterk naar voren, toen in het Sportpark een elftal uit de Raad en uit het Secretariepersoneel en twee en twintig spelers uit de vyf ne- ker clubs op het voetbalveld stonden om geld in het laadje te brengen voor de autotocht van de ouden van dagen. Over het resultaat kunnen de organisatoren tevreden zijn, want na afloop bleek het batig saldo ruim 400.te bedragen. Voor de Waterpoort-partij op Zater dag 21 Juli a.s. heeft de Kon. Ned. Kaatsbond 3e volgende parturen samen gesteld Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co» Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Begrijpelijkerwijs was de ontmoeting tussen de Raad en de Secretarie een grote attractie voor de toeschouwers. Uiteraard waren de verwachtingen over het spel niet hoog (dat was trouwens ook maar bijzaak) en daarom was het een verrassing dat onze vroede vaderen zo goed met het ronde ding overweg konden. Doelman Rasterhoff verdedigde het heiligdom van de Gemeente met veel bravour, waarbij hij van zijn naaste se condanten Blok en Terpstra en van spil Fijlstra goede steun genoot. Vooral in de laatste minuten toen de Secretarie er alles op zette om gelijk te maken, bracht onze burgervader meermalen redding. Eenmaal met een luchtsprong en een keer met een moedige duik te midden van een groepje tegenstanders. Het pu bliek beloonde eze bravourstukjes met een hartelijk applaus. Het einde kwam met een 10 zege voor de Raad (door een doelpunt dat v. d: Wal na zeven minuten scoorde) en de overwinning was dubbel en dwars verdiend, want de Raad vormde een beter geheel dan de Secre- tarieploeg. De grote strijd tussen Sneek en de Rest van Sneek zette in met snel heen en weer golvend spel. De „Rest” die zon der Silvius uitkwam, waarvoor Walta van W.Z.S. inviel (waardoor een totale omzetting nodig was: v. d. Vliet back, Ferwerda rechtshalf en Walta rechts binnen) gaf de le klassers, bij wie Sie- besma, Hofstra, Jenne Smit en doel man Kracht ontbraken, verrassend goed partij en verkreeg zelfs door vlotter en doortastender aanvalsspel de beste kan sen. Die kansen werden ook benut, maar dat gebeurde pas nadat arbiter Meijer niet minder dan drie doelpunten we gens buitenspel had moeten afkeuren. De uitstekend spelende midvoor v. d. Meer maakte toen een „echt” doelpunt en even later schoot linksbuiten Hettin- ga van dichtbij hard in. Dat werd Sneek toch te bar. Er kwam meer rust en ver band bij de eerste klassers en toen Steen beek bij een voorzet van links verzuimde weg te werken, passeerde Hof doelman Bouma kansloos. In de tweede helft bleek weldra dat de „Rest” in de eerste vjjf en veertig mi nuten te veel van haar krachten had ge vergd. Naarmate de tjjd verstreek, werd Sneek sterker en toen linksbinnen Deden na 17 minuten spelen gelijk maakte, werd het duidelijk, dat Sneek op een overwinning afstevende. De genadeslag kreeg de combinatie reeds zes minuten later, toen Bouma een kogel van Cou perus liet glippen. De blauwe ploeg stortte daarop voor goed ineen en door Deden en Amsterdam werden de eind cijfers tenslotte 52. Tot slot vermelden we nog dat de beide Sneker muziekcorpsen medewer king verleenden. Dat gebeurde belang loos en onze muziekmensen bewezen daardoor weer eens te meer, dat ook zij niet achterblijven wanneer burgerzin moet worden getoond. Acht en dertig jaar hebben ze daar beide oudjes. Van ’s morgens vroeg tot gewerkt, van ’s morgens vroeg tot laat ’s avonds laat raast het moderne leven langs hen heen, maar hun doet het niets meer, zij hebben genoeg aan hun her innering. Een leven van hard werken ligt ach ter hen en als we daar met hen over spreken dan komen de verhalen los. Jelle (83 j.) en z’n vrouw (84 j.) zijn belde uit het bakkersbedrijf, de man uit Sneek, de vrouw uit Tjerkwerd, en ieder die iets weet van bakken neemt zonder meer aan dat deze krasse oudjes het zwaar hebben gehad. Dagen van m^er dan 15 en 16 uur wa ren heel gewoon. Jelle was bakkers knecht in Bolsward, toen hij kennis kreeg aan Jantje, dat was omstreeks 1890. Volgens de strenge zeden mochten de „feinten” éénmaal in de 14 dagen op bezoek komen, maar kijk Jelle kwam uit de „stad” en hjj was óók bakker, „heit” streek dus de hand over z’n hart en Jelle mocht iedere week naar Tjerk werd komen. En toch heeft het er nog om gespan nen dat ze elkander kregen. Jantje glimlacht nog als ze het vertelt. „It wie yn 1890 en in strange win ter, en ik tocht o heden as er nou mar ride kin! Hwant ik koe bést ride en ik tocht as it sa’n kleonhakke is dan nim ik in oaren ten!” „Mar dat foei mei hwatte?” Nu is de oude baas zelf weer aan het woord. „Jelle koe ek noch hwat oars as bakke! Hy koe ek ride!” en hij lacht haftelijk. In Juli daarop zijn ze getrouwd en naar Franeker getrokken in een bak kerij, waar nu weer een zoon de bóllen bakt. Hoe kunnen wij hongerend India hel pen? Enkele landen (o.a. Amerika) hebben hulp toegezegd. Er zullen sche pen graan worden gestuurd. Graan kan Nederland niet zenden, want dat kost deviezen. Maar wat kunnen we wel doen? We kunnen van onze overvloed van nationale producten (melkpoeder, ge condenseerde melk, gedroogde groen ten, gedroogde aardappelen) iets af- staan voor onze hongerende medemen sen in dit zo zwaar getroffen land, zo als de Zweedse bevolking dat deed in de hongerwinter 1944/45 voor óns land. En Nederland wil dit ook doen. In samenwerking met de Vereniging NederlandIndia heeft de Ned. Jeugd gemeenschap een actie opgezet om de hongersnood in India enigszins te hel pen lenigen. Overal in het land zijn plaatselijke comité’s opgericht, die zich belast hebben met de verkoop van voed selbonnen. In Sneek heeft de Sneker Jeugd Actie deze taak op zich genomen. Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juli zal een begin gemaakt worden met de verkoop van de voedselbonnen! Iedere bon van 25 cent symboliseert in tekst en beeld een gift in levens middelen. Uit de totale opbrengst zullen de speciale tropengeschikte zendingen voedingsmiddelen worden gefinancierd. Helpt u mee deze actie te doen slagen! Denkt aan uw hongerende medemen sen in India en helpt hen zoals wij ge holpen zijn in die vreselijke oorlogs winter. GESLAAGD. Voor het cand. ex. Rechtsgeleerdheid slaagde te Groningen mej. C. P. Rei- nouts van Haga van hier. Geslaagd voor de le klas: Louw Feenstra, Sneek; Henderik Hoekema, Koudum; *Janny v. d. Heuvell, Sneek; P. H. Hilarius, Bozum; *J. J. Hofstra, Lemmer; P, B. Kwant, Sneek; *M. Postma, Sneek; J. Wijnstra, Koudum. Afgewezen 2. zijn meisjes. H. Schuil, Harlingen; P. de Haan, Ak- kerwoude; C. Langerak, Franeker. A. v. d. Meulen, Berlikum; Th. de Bruin, Leeuwarden; F. Helfrich, Leeu warden. M. v. d. Leest, Stiens; A. Paassen, Leeuwarden; W. Vlietstra, Franeker. J. Rodenhuis, Leeuwarden; J. de Groot, Weidum; H. de Haan, Holwerd. R. Hoekstra, Ternaard; S. Olivier, Harlingen; A. Hiemstra, Leeuwarden. HEEG. De Chr. Gymnastiekvereniging S.S.S. gaf Zaterdagavond haar jaarlijkse zomeruitvoering op het terrein der voet balvereniging „Heeg”. Het was ditmaal wel anders dan andere jaren, want ook de verenigingen uit IJlst en Oppenhui zen verleenden haar medewerking door aan deze uitvoering het cachet van een demonstratie te geven. Tevens werd er nu voor het eerst het nieuwe vaandel meegedragen. Dit zijn wel bewijzen van activiteit bij S.S.S. De geestdrift is ook nog niet geblust, want thans hoopt men zich met vereende krachten een hoge brug aan te schaffen. Voor dit doel werd er ’s avonds een verloting gehouden en hoopt men volgende week nog een per soonlijk beroep te doen op de ingezete nen van Heeg en omgeving. De vereni ging moet zich thans behelpen met een „invalide” brug, zodat deze aanvulling geen luxe is. Men hoopt in dezen dan ook op aller medewerking. Na dan Za terdagavond met Crescendo voorop door ons dorp gemarcheerd te hebben, trok ken de gymnasten langs de Schatting naar het sportterrein. Terwijl Crescendo daarop het Wilhelmus speelde, werd de vaandelgroet gebracht. De gymnasten zongen hierop hun bondslied en de waar nemend voorzitter opende deze avond. Het zou ons te ver voeren om alle 20 nummers van het programma te noe men, hoewel ze het stuk voor stuk waard waren. Eerst kwamen de jongeren aan de beurt. Ook hierbij zijn er reeds die zich aardig beginnen te ontwikkelen. De kleuters zagen we soms reeds als flinke gymnastjes aan de toestellen. Toestel- oefeningen vonden plaats aan ringen, rek, brug en bok. Verschillende oefenin gen werden door een combinatie van verenigingen uitgevoerd, zoals aan de ringen, aan de brug, enz. Bij S.S.S. viel vooruitgang te constateren zowel in werk als in leden. Met grote aandacht werd ook het optreden gevolgd van een groep heren van IJlst en Oppenhuizen. Op werkelijk magnifieke wijze gaven zij oefeningen aan de hoge brug en rek. Meerdere salto’s werden correct uitge voerd. Ook het werk van de dames uit Oppenhuizen aan de brug was prima. De voorzitter bracht zijn speciale dank voor hun aanwezigheid en medewerking. Na een kort slultingswoord keerden allen zeer voldaan huiswaarts. De leider en leidsters hebben eer van hun werk ge had. die Zondagmiddag gehouden werd, trof het prachtig met het weer, zodat er een grote deelname was. Tijdens de laatste route werd het te stil, zodat het geluk toen nog een rol speelde. Hier was de uitslag Valken 1. Rirette, st. M. C. Breuning, Leeuwarden; 2. Havik, mej. Nieveen; 3. Soelaas, st. R. Mulder, Langweer. Regenbogen 1. Algri, J. Alberda; 2. Dolfijn, K. Vrolijk; 3. Hennie, M. Hen driks. Pampusklasste 1. Ster, F. Matak Fon tein, New York, tijd, te Sneek; 2. Weer haan, H. H. Bakker. 12 voets Jollen 1. Sander, A. Oppen huizen; 2. Tramper, J. de Boer. 16 M2 klasse 1. Brasem, Gebr. v. d. Laan; 2. Ciconia, W. de Dood; 3. En deavour, B. Couperus; 4. Hannie, J. Veldstra, Leeuwarden. Gemengde klasse (met handicap): 1. Oké II, Th. Jasma Jr.; 2. Fuut, Sj. Ringma; 3. Jankobus, Tr. Pasma Sr. De Paviljoenprijs, aangeboden door de exploitant van het Paviljoen Sneeker- meer, voor het jacht dat over beide wed strijden met de grootste voorsprong fi nishte, werd gewonnen door de heer P. Matak Fontein, die 3 min. en 8 seconden voor was op no. 2 in de Pampusklasse. De verbonden Nederlandse Water sportverenigingen u de A.N.W.B. heb ben gezamenlijk bij de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het voornemen om de Weeldebelasting op nieuw gebouwde pleziervaartuigen van 15 op 30 pet. te brengen. Woensdag 18 Juli a.s. vertrekt het Kaagschip met de Sneker zeilers van uit de Jachthaven naar De Kaag. De Woensdag daarop komen ze terug. Het Regenboogteam dat Sneek zal vertegenwoordigen in de Holland— Friesland-wedstrijden bestaat uit de heren M. Hendriks, J. Alberda, H. P. v. d. Weij (met De Bruiser) en C. J. de Jong te Joure. Klaas Vrolijk die ook vast van plan was mee te gaan, moest hiervan op me disch advies afzien. Dat is erg jammer, in de eerste plaats voor hem zelf omdat het zijn 20e Kaag-Week zou zijn ge weest, maar ook voor het team dat het nu zonder zijn bekwame nestor moet zien klaar te spelen. Aller hoop, en dus ook de onze, is echter, dat hij in de nationale kampioenswedstrijden in Augustus weer van de partij zal zijn. Het Valkenteam van de K.Z.V. „Sneek” is samengesteld uit de zeilers J. J. v. d. Veen, M. Oppenhuizen, M. C. Breuning, Leeuwarden en S. Th. Rijk- mans, Mejjel met de Witte van R. A. V. d. Velde, Leeuwarden. Verder wordt het Noorden nog verte genwoordigd door onze stadgenoot H. J. Halbertsma in de Pampus- en een van de Gebr. Helder uit Paterswolde in de 16 M2 klasse. Bij dezen willen we gaarne onze har telijke dank brengen aan de voetballers, scheidsrechters en grensrechters, die jl Zaterdagavond hun beste krachten ga ven ten bate van de Autotocht van Ouden van Dagen op Woensdag a.s. De netto opbrengst van ruim 400 zal onze Commissie mede in staat stel len de Oudjes een prettige middag te bezorgen. In de eerste plaats dan een woord van dank aan de heren van de Ge meenteraad en van de Secretarie voor hun keurige sportieve wedstrijd, welke door de Edelachtba. en met 10 ge wonnen werd. Men zegt, dat de toto 1 op 27 betaalde, omdat algemeen ver wacht werd, dat de Secretarie zou win nen. De toto heeft evenwel de gelden in gehouden, omdat de Secretarie direct na afloop geprotesteerd heeft tegen het opstellen van een ongerechtigd speler bij de Edelachtbaren. Wij willen niet op het oordeel van de Commissie van onderzoek en de Com missie voor Amateurisme vooruitlopen, maar mocht dit protest worden toege wezen, dan zal de wedstrijd een komend seizoen moeten worden overgespeeld. Dan nog een woord van dank aan de voetbalverenigingen L.S.C., Sneek, Black Boys, Wit Zwart en Oranje Nas sau, die deze wedstrijd onder aanvoering van de voorzitters van Sneek en Wit- Zwart hebben georganiseerd, en daar mede weer een oude traditie in ere her stelden, daar de eerste wedstrijd voor ouden van dagen in Nederland reeds in 1936 in Sneek werd gespeeld. Verder nog dank aan de edele gevers van financiële bijdragen, de autobezit ters die hun wagens weer gratis be schikbaar stellen, de bakkers en winke liers hier in de stad, die belangloos voor de versnaperingen zorgen, om samen de tocht voor de Oudjes tot een onvergefe lijke te maken. En dan niet te vergeten onze muziekcorpsen, die altijd klaar staan, en blazen dat het een lust is, om de fleur er onder alle omstandigheden in te houden. Het vertrek is bepaald op a.s. Woens dag 1 uur vanaf de Veemarkt. Dan rijdt de stoet via hoek Joure, St. Nico- laasga, Spannenburg en Sloten naar Balk over de brug Kippenburg, waar gestopt wordt en versnaperingen worden uitgedeeld. Vervolgens via Oudemirdum, Rijs, Bakhuizen, Koudum, Workum naar Bolsward, waar in de Doele een koffiemaaltijd wordt aangeboden, en de Bolswarder muziekvereniging „Andan te” met prominente voordragers de ge- Alhier had een keuring plaats van bo- venlandse paarden voor het stamboek. Oudere merriën goedgekeurd voor stam boek: Iron, fokk.-eig. Gerrit W. Cnos- sen, Koufurderrige; Miradi, eig. H. J. Bootsma, Scharnegoutum en Jantinie, eig. R. T. Hellinga, Ternaard. Van de 3-jarige merriën werden goed gekeurd voor Stamboek: Lironetta, fokk.-eig. J. Tj. Huitema, IJlst; Cadina, eig. H. v. d. Zee, Oosthem; Laudie, eig. R. P. Wiersma, Abbega alsmede Leomo- sie, eig. F. H. Gerbens, Stiens die tevens Stermerrie werd en reisgeld kreeg als mede reisg als reispaard. Voor Hulpboek were goedgekeurd de 3-jarige merrie Nora, fokk.-eig. J. de Boer, Hommerts. Verder kregen van de oudere merriën reisgeld: Edonna, eig. P. J. Osinga, Oudega (W.) en Leona, eig. H. S. Wiar- da, Nrjland. Bij de voorkeuring verwierven reis geld: Nugara, eig. B. A. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.); Marjan, eig. M. E. Zijlstra, Oosthem; Mineke, eig. P. J. Osinga, Oudega (W.); Melita, eig. M. E. Zijlstra, losthem; Melda, eig. Jan A. Dijkstra, Koufurderrige; Cambina, eig H. S. Wiarda, Nijland terwijl Nanora, eig. B. A. Lycklama b Nijeholt, Oudega (W.), Neritha, eig. R. U. van der Kooi, Koufurderrige er van D. B. Okma, Koufurderrige allen reserve-reisgeld kregen. Van de aangegeven Entermerries kon alleen Ogoria van P. K. Hoekstra, Woudsend het tot reserve-reisgeld bren gen. Zaterdag- en Zondagmiddag was het Sneekermeer gereserveerd voor de S.Z.C. De eerste dag was er een wedstrijd voor de Seniores in de Regenboogklasse, de jonge garde in de 16 M2 klasse en de schouwen. Van de laatsten kwamen ech ter maar twee op, zodat deze klasse helaas moest vervallen. Voor de oude heren woei het eerst te hard, zodat de start enige malen werd uitgesteld. Om kwart voor vier vertrok ken er vier, daar de schepen voor M. v. d. Werf en E. W. Schaap niet be schikbaar waren en de heer S. J. Olij wegens huiselijke omstandigheden ver- stek moest laten gaan. Dat was een te- leurstelling, zowel voor de betrokkenen als voor de toeschouwers, maar de laats ten werden ruimschoots schadeloos ge steld door de mooie strijd die de vier deelnemers leverden. Het starten was niet zo bie, allemaal wat laat, maar op het aan-de-windse rak van Heerenzijl naar Gossepalen ontbrandde een span nende strijd tussen Joh. Olij, Th. Pasma en R. Zwolle die bij de laatste boei z’n hoogtepunt bereikte toen Olij over bak boord z’n over stuurboord liggende con currenten, die hem tevoren gepasseerd waren, naderde. Even leek het er op dat ze voor hem over zouden gaan, maar toen dat niet mogeljjk bleek moesten ze nog op 't laatste moment draaien en ging de Hennie als eerste om de boei wat voor haar kranige stuurman tevens de overwinning betekende. Pasma en Zwolle zetten toen nog alles op alles voor de tweede plaats, die tenslotte met neuslengte verschil voor Pasma was. De heer Ferwerda, die bij het ronden van de boei bij Heerenzijl ruimte moest geven en daardoor achteraan kwam, probeerde het daarom met een lange slag het meer in. Hij liep daarna in één gang naar de laatste boei, maar kreeg hem toch niet ruim genoeg om z’n ach terstand teniet te doen. De uitslag was dus: 1. Joh. Olij met Hennie; 2. Th. Pas ma Sr. met Titia; 3. R. Zwolle met Pie- terke. In de Juniores-klasse startten vijf schepen, waarvan Magda Carla met de bemanning S. Kingma (stuurman), G. Walinga en H. ten Berg, steeds aan de kop ging. Kuifduiker met W. Hoeke, stuurman, C. v. d. Zijl en A. de Vries lag twee routes aan de premie, maar moest deze plaats in de laatste afstaan aan Happy, gestuurd door mej. R. v. d. in de nacht, maar nooit hebben ze de moed laten zakken. En nu wonen ze al jaren in ons oude Sneek, blij en dank baar dat ze elkaar nog hebben. Een sterk paar. Verleden jaar brak de oude bakkerinne nog haar heup en „Ik tochte nou is ’t mis, nou kom ik der net wer by!” Maar evengoed na een week of vier in 't ziekenhuis en evenveel thuis, daar liep ze weer heen, en Jelle blij! De 15e Juli is de feestdag en u ziet, ze zijn nog vol goede moed, d<= baas rookt z’n pijp, leest z’n krantje, leeft nog mee met alles om hem heen en de bakkerinne doet nog d’r huishou den en verzorgt de bloemen. Nu en dan gaan ze een praatje ma ken met zwager Simen Oly, ze gaan eens naar de kinderen in Franeker of Akkrum, kortom als er geen „tobek- setten” komen dan houden ze het no? wel! Geachte familie Ferwerda, veel geluk en een blijde feestdag toegewenst door A. f. S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1