won Kuitwaard (Velsen) „Tweede ronde van Sneek BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST I Blake in Sneek öe grote dag van de Sneker Ouden van Dagen Hulpactie India VRIJDAG 13 JULI 1951 6e JAARGANG No 56 L. KIEZEBRINK De emigratie nog Moeder?. Weet je nog Vader?. „Uittocht der Oudjes”, De besprekingen over de wapenstilstand Generaal Eisenhower wenst sneller tempo herbewapening Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Prinses Wilhelmina terug uit Noorwegen Perzie wil toch Amerikaanse bemiddeling KLEINZAND 7 Telet. 2872 Gelders toerisme teleurstellend Regering helpt Industrie Prachtig geslaagd wielerfestijn Keuring Fries Paarden-stamboek DINSDAGS en VRIJDAGS. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: cc ■H ook Galkom, v. BENOEMD. Perzië heeft het aanbod aanvaard van president Truman om zijn speciale advi seur Averell Harriman naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te be spreken. Dit besluit van de Perzische regering is medegedeeld aan de Ameri kaanse ambassadeur, Henry Grady, in een onderhoud aan het ziekbed van pre mier Mossadek. In de eerste helft van dit jaar hebben 21000 emigranten ons land verlaten, dat is meer dan in het gehee jaar 1950. To taal zullen in 1951 ongeveer 35000 Ne derlanders emigreren. 13000 gingen of gaan naar Canada. nu ge- Advertentleprij» 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Ned. Ruiter, kant; Doopsgez. Redactie-adres: Woensdagavond, kort voor zeven uur is prins Bernhard met de regeringsdako- ta geland op Soesterberg, dat hij tien uur tevoren verlaten had om prinses Wilhelmina te halen in Noorwegen. De reis van prinses en prins had een vlot verloop. Prinses Wilhelmina heeft enige weken vacantie in Noorwegen doorge bracht. Chr. Ds. De Regering zal binnen enkele dagen belangrijke militaire orders plaatsen bij de schoenindustrie. Voorbereidingen worden getroffen om zo spoedig moge lijk ook orders te brengen bij de textiel industrie, met name de confectiein- dustrie. De Regering heeft daartoe be sloten met het oog op de slapte in deze bedrijfstakken, Meer dan 50 rondes achtereen joegen Roelofs, Kuitwaard en Trompetter in hoog tempo voor hun achtervolgers uit in de Tweede Ronde van Sneek, die Woensdagavond onder auspiciën van de Wielervereniging Sneek op het 100 K.M. tellende parcours Joh. W. Frisostraat, Amaliastraat, Jan van Nassaustraat en W. Lode wijkstraat, werd gereden. Steeds groter werd hun voorsprong, tot dat na tal van mislukte inlooppogingen twee renners, Pafort en Pranger, zich uit het peloton losmaakten en de achtervolging met al maar toenemende snel heid inzetten. Het gat werd steeds kleiner, en na 93 ronden was het kunst stukje volbracht. Toen begon de eindstrijd tussen de vyf matadors, waarin Kuit waard uit Velsen tenslotte triumfeerde. De start van de „Tweede Ronde”, Van de 43 renners die hadden inge schreven, verschenen er 35 aan de start. Een van de acht die niet opkwamen, was de Oostzaner K. de Lange, die ver leden week tijdens een trainingsrit dode lijk verongelukte. Staaande naast hun fiets hebben zijn sportmakkers zijn na gedachtenis vóór ze startten met enige minuten eerbiedige stilte geëerd. Direct na het startschot, gelost door Inspecteur-korpschef Kooistra, stoven de deelnemers als een wervelwind over de beginlijn. Gedurende de eerste drie ronden bleven ze bij elkaar, maar in de vierde maakten Roelofs en Warta (Gro ningen) zich los. In de volgende drie voegden Charisius (Leeuwarden) en Bijen (Hengelo) zich bij hen, maar de laatste zakte spoedig weer af. De Am sterdammer W. Holleeder deed een ern stige poging in te lopen en slaagde er in de 18e ronde inderdaad in de kop over te nemen, maar hij kon zich hier niet hand haven en moest weldra zijn plaats aan Trompetter afstaan. Zahradnik uit Am sterdam, winnaar van de laatste ronde van Heerenveen, deed het wat kalmpjes aan. Blijkbaar wilde hij zich sparen voor de eindstrijd waarin hij waarschijnlijk ook nog wel een rol zou hebben gespeeld als hij met nog vier ronden voor zich die lekke band niet had gekregen, die hem van het strijdtoneel deed verdwijnen. Toen er plm. 35 km was gereden, na men Roelofs, Kuitwaard en Trompetter de kop, en hun voorsprong was tenslotte zó groot, dat een premie van 10. werd uitgeloofd voor hem die zich het eerst bij het drietal aansloot. Dat werk te aanstekelijk op de achtervolgers, maar pas in de 93e ronde slaagde Pran ger er in dit tientje onder luide toe juichingen in de wacht te slepen. Naar mate het einde naderde werd het pelo ton meer en meer uitelkaar getrokken en vielen ook steeds meer deelnemers uit. Tenslotte bleven er nog drie groep jes over, waarvan de vijf reeds genoem den de eerste viool speelden, terwijl de Internationale Hof willen neerleggen, zich tot de Veiligheidsraad te wenden. Het is echter hoogst twijfelachtig of deze iets zal kunnen doen, de Russen zijn er immers ook in vertegenwoordigd. De Perzen zoeken voor hun standpunt vooral steun bij de Mohammedaanse le den der Ver. Naties. Het is duidelijk dat de oliekwestie in een slop is geraakt, en nu Mossadeq ook de bemiddeling van president Truman nog eens afwees, is het wel heel moeilijk te zien hoe men er weer uit moet raken. Hoewel de Brit se regering met de Zuid-Afrikaanse overlegd heeft, over de stationnering van de Zuid-Afrikaanse luchtmacht in de Suezkanaal-zöne als de toestand ver ergert, gelooft men toch niet dat het hier tot een militair conflict zal komen, Washington heeft daar zeer grote be zwaren tegen; maar de tachtig schoor stenen van ’s werelds grootste olieraffi naderij te Abadan roken niet meer!! Wezenlijk gevaar voor de vrede wordt nog altijd aanwezig geacht in Zuid-Azië door het meningsverschil tussen India en Pakistan over Kasjmir. Pandit Nehroe heeft dezer dagen Pakistan zelfs verweten dat het als Mohammedaanse staat krachtens zijn aard een agressief karakter heeft, en hoewel de V. N. zich met de zaak bemoeien, wordt de ver houding tussen beide landen steeds slechter. Zelfs zo dat men communis tisch China er wel van verdenkt van deze verhouding en de daardoor ont stane vermindering van het weerstands vermogen dezer beide landen misbruik te willen maken, door via Tibet nog verder in de richting van de Indiase grens op te willen rukken. Er zijn ook tegenstrijdige geruchten over Indo Chi na. Terwijl de Fransen de mogelijkheid aanwezig achten dat zij met de opstan delingen daar een wapenstilstand zul len kunnen sluiten als die in Korea tot stand komt, acht Washington het niet onmogelijk dat de Chinezen juist de wa penstilstand in Korea zouden willen om in Indo China een kans tegen de Fran sen te wagen. We zullen dus hier de ontwikkeling der gebeurtenissen moeten afwachten, evenals bijv, in Spanje, waarover men al even tegenstrijdige opinies hoort. Niet over het feit dat de meerderheid der Spanjaarden Franco beu is, wèl echter over de mogelijkheid hem kwijt te raken. Volgens sommige buitenlandse bladen kan Franco elk ogenblik vallen, volgens andere zal hij het voorlopig nog wel houden, omdat men, als Franco wordt verwijderd, vreest dat de revolutie weer naar aller uiterst links zal doorslaan, en het com munisme weer aan het bewind brengen. Ons Fries Scheepvaartmuseum mocht zich weer in hoog bezoek verheugen. Vorige Zaterdag was er een Engels admiraal en zijn echtgenote nl. sir Geoffry Blake en lady Blake. De admiraal drukt de voetstappen van zijn beroemde voorvader admiraal Robert Blake (15991657) ons uit de geschie denis welbekend vanwege de eer ste Engelse oorlog. Ook sir Geoffry heeft een langdurige (46 jaar) en zeer eervolle carrière bij de Royal Navy achter de rug en werkte in de laatste oorlog ook veel samen met de Nederlanders. Tijdens zijn verblijf in Nederland bracht hij dan ook een bezoek aan verschillende Nederlandse marine- autoriteiten, hem uit de oorlogs periode nog welbekend. Enige dagen later genoot het Museum de belangstelling van de luitenant-kolonel van het Zwitser se leger Jahn. De onderhandelingen over een wapen stilstand in Korea geven geen aanlei ding tot lange beschouwingen. Ze zullen wel enige tijd vergen en tenslotte ont hullen of we met een welgemeende po ging der Noord-Koreanen en Chinezen te doen hebben om aan het wapenge weld een einde te maken, dan wel met een communistische manoeuvre om een gedeelte van de kracht van het Westen gebonden te houden, zonder dat verder daarmede communistisch bloed gemoeid zal zijn. Deze bedoeling van Moskou en Peking zou aan het licht komen als ze de besprekingen tot in het oneindige trachtten te rekken, door allerlei kwes ties welke met de wapenstilstand zelf geen verband houden, daarin te mengen. De vertegenwoordigers van de legerlei ding der V. N. hebben bij de opening der onderhandelingen dat direct trach ten te voorkomen door te verklaren dat zij alleen bevoegd waren over de wapen stilstand zelf te spreken en niet over politieke kwesties (zoals stellig een voorstel van de N.-Koreanen in de eer ste bijeenkomst er een was nl. dat alle buitenlandse troepen uit Korea zouden worden teruggetrokken) of militaire buiten Korea liggend. Een vraag welke de militaire deskundigen naar aanlei ding van de onderhandelingen nogal bezig houdt is hoe men kan voorkomen dat als de wapenstilstand er komt, het grote V.N. speciaal Amerikaanse leger in Korea wordt vastgehouden om Zuid-Korea te beschermen, nu met een eventuele wapenstilstand toch nog geenszins een totale ontspanning in het Verre Oosten zal zijn ingetreden. Som mige dezer deskundigen raden aan in Zuid-Korea een permanente verdedi gingslinie aan te leggen, welke met weinig troepen kan worden verdedigd. Van Amerikaanse zijde is het plan ge opperd Noord- en Zuid-Korea door een radio-actief gemaakte zóne te scheiden. Een niet onverdienstelijk plan, dat met een aanwijzingen over het nut van der gelijke zónes die ook bij de strategie bijv, langs de Elbe een rol zouden kun nen spelen zou kunnen geven. In ieder geval wijzen deze overwegingen er op dat men er op uit is eventuele plan nen der Russen om een grote strijd macht van het Westen in Korea gebon den te houden, te verijdelen. Onze stadgenoot de heer J. Roosen- stein is benoemd tot leraar in de Lich. opvoeding aan de Nijverheidsschool te Velsen. HEEG. De heer B. F. Hylkema, af komstig van Leeuwarden en thans als onderwijzer werkzaam aan de R.K. School te Schalkhaar, is benoemd tot hoofd van de St. Josephschool te Heeg. Op de veemarkt alhier had gister morgen vanwege het Fries Paarden stamboek een keuring van merriën plaats. Goedgekeurd voor stamboek wer den: Hinke II, fokk.-eig. D. IJ. Oppedijk, Hommerts; Hobbigje, fokker E. J. Bouma, Heeg, eig. wed. S. G. v. d. Meer, Bird o.d. Heeg; Haulina, eig. B. H. Boer- sma, Hijdaard, dit paard werd tevens Ster-merrie; Gobera, fokk. Joh. Timmer mans, Oppenhuizen, eig. Jan Rijpkema, Oppenhuizen; Hoatske, fokk. J. Prak ken, Sneek, eig. K. F. Jansma, Heeg; Harie, fokk.-eig. J. H. Jorritsma, Heeg, deze merrie kreeg tevens het praedicaat „Ster”; Haekje, eig. A. Hijlkema, Sand- firderrijp. Van de twentermerries kreeg Ibeltsje, fokk.-eig. E. J. Bouma, Heeg, reisgeld, terwijl van de entermerriën Katrientje, fokk.-eig. A. A. Visser, Gaastmeer, reis geld en Kootje, fokk.-eig. Sj. Bootsma, Oppenhuizen, reserve reisgeld kreeg. West-Europa, de Fransen wensen daar de eerste rol op militair gebied te spe len, en de vroegere geallieerden zullen daar geen bezwaren tegen hebben als Parijs dan ook, nu de verkiezingen ach ter de rug zijn, de uitvoering der mili taire plannen maar ter hand neemt. Minder zullen de W.-Duitsers te spre ken zijn, die zich zelf eigenlijk al de eerste rol op militair gebied hadden toe gedacht. Him is reeds te Bonn, waar de vertegenwoordigers der grote Drie met hen over de Duitse militaire bijdrage aan het Atlantisch pact hebben over legd, te verstaan gegeven, dat zij een te groot Duits leger wensten. Zij schij nen daarna hun denkbeelden gematigd te hebben, en zijn nu te Parijs versche nen om met elf andere landen te praten over de vorming van een Europees le ger, het zg. plan Pleven. Men moet dit zo opvatten dat te Bonn tussen de gro te mogendheden en W.-Duitsland is ge sproken over de totale strijdmacht wel ke de Duitsers eventueel op de been zouden brengen en te Parijs over de wijze waarop deze in een gezamenlijke strijdmacht zou worden opgenomen; zo als bekend willen de Fransen dit in de vorm van kleine Duitse eenheden. Mede om de medewerking aan de W.-Euro- pese en Atlantische defensie het W.- Duitse volk wat gemakkelijker te ma ken, heeft een groot aantal landen de staat van oorlog met dat rijk opgehe ven. Vooral zielkundig heeft dat voor de Duitsers betekenis. Dan Bolsward en de Doele Een volgepropte zaal met mensen, aan tafels waar reeds brood en mes ge reed lagen, op het toneel echte muziek! En zelfs de burgemeester van Bols ward! Nou als dat niet in orde is! Dan de brede figuur van mijnheer Ab- ma voor de microfoon. Een ogenblik stilte vragend voor een vriend die we moesten missen, een vriend met lachende ogen, die voor eeu wig gesloten zijn jonge Frits Dan sprak de heer Abma zijn ope ningsspeech. Een woord van welkom tot burgemeester Bruinsma, tot de Ouden van Dagen boven de zeventig, een woord van dank tot de chauffeurs, de wageneigenaars, tot dokter v. d. Meu- len met zijn staf van zusterkens die het gelukkig niet druk hebben gehad, een woord van dank aan het politiecorps, met de Commissaris aan het hoofd, aan de muziekvereniging Andante, aan de pers, aan mevr. Fennemade Wilde als hoofd van het Bolswarder ontvangst comité, en dan gaat het op een eten en drinken. Koffie, brood, gehakt, aard beien en nog twee consumptiebonnen op de koop toe. Het muziekensemble zet de zaak he lemaal in de fleur, een vrolijke mars, Parade der Tinsoldaten, Fryske Grien- mank en noem maar op. Dan komt Terpstra foar de mikro- foan. Mynhear Terpstra is de man fan it Fryske wurd enfan de presintsjes, Ook deze week ontbrak het aan Wes telijke zijde niet aan waarschuwingen om toch vooral niet te verslappen in de militaire voorbereiding. Men hoorde zelfs de mening opperen dat het de Russen met de wapenstilstandsonder- handelingen in Korea vooral te doen was in het Westen de indruk te wek ken dat het communistische gevaar slechts denkbeeldig was en dat men daarom de oorlogsvoorbereiding wel in gematigder tempo kon doen verlopen. Engelse linkse labourleiders als Bevan dringen daarop dan ook aan, maar de militaire attaché’s der Westelijke lan den die tijdens een grootscheepse parade van de Russische luchtmacht te Moskou de duizelingwekkende snelheid der nieuwste Russische straaljagers consta teerden, laten een heel ander geluid ho ren. Zij waren sterk onder de indruk van de Russische luchtmacht. Het wordt ook niet onder stoelen en banken gestoken dat generaal Eisenhower, die thans al een halfjaar zijn hoofdkwartier In Frankrijk heeft, maar nog geen At lantisch leger, teleurgesteld is over de tot nu toe gemaakte vorderingen. In een rede te Londen heeft hij nog eens sterk aangedrongen op de vorming van een eenheid door de Europese staten van het vasteland, waardoor ook de vorming van een Europees leger gemak kelijker zou worden. Volgens goedinge- lichte bronnen zou de generaal midden 1952 een Frans leger van 12 divisies ge vormd willen zien, als kern van de At lantische strijdmacht. Dan zou een Eu ropees leger moeten worden gevormd, waaraan ook Duitsland moet deelnemen en vervolgens zou boven het aldus mi litair verenigd Europa een Atlantische raad worden gevestigd, waarin de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk verte genwoordigd waren, het laatste optre dend voor het gehele Europese vaste land. De Fransen vinden dit idee nog zo gek niet, omdat het hun een positie boven Duitsland zou geven. Eisenhower heeft, als zijn plan hier juist is weer gegeven, kennelijk rekening gehouden met de huidige politieke constellatie in De totaal-uitslag was 1. H. G. Kuit waard, Velsen; 2. J. Pafort, Amsterdam; 3. J. Trompetter, Wieringen; 4. A. G. Roelofs, Arnhem; 5. S. Pranger, Anna Paulowa; 6. W. Holleeder, Amsterdam; 7. A. Walraven, Breezand; 8. J. W. P« Charisius, Leeuwarden; 9. Joh. Tebbens, Groningen; 10. G. Holleeder, Amsterdam. De winnaar reed het parcours in 2 uur 29 min. en 32 seconden, met een gemid delde snelheid dus van ruim 40 km. per uur. In de eerste 50 km was dit 44 km. Van de vier Sneker renners leverde D. de Boer verreweg de beste prestatie. Ge ruime tijd zat hjj mee in de voorste ge lederen en pas na 84 rondes werd h(j door de koplopers gelapt. Hij reed daar na nog 11 rondjes mee en moest bij het ingaan van de vijf laatste de baan ver laten. Evenals de winnaars werd ook hij voor zijn kranige prestaties herhaalde lijk luide toegejuicht en als beloning kreeg hij niet alleen een premie van 10.maar mocht hij tevens na afloop met de tien winnaars de ereronde rijden. Het was een zeer geslaagde en goed geleide wedstrijd, waarvan de talrijke toeschouwers volop hebben genoten. Al leen is het te betreuren dat reeds in het begin de renner G. Bok uit Bolsward een lelijke val maakte omdat plotseling een jongen de straat overstak. Hiertegen werd herhaaldeljjk gewaarschuwd, maar toch maakten nog veel te veel zich er aan schuldig. Bok werd ernstig gewond door de E.H.B.O.-ploeg van het Rode Kruis onder leiding van dokter van Ree- kum in school I binnengedragen. Naast een ernstige hoofdwonde heeft hij waar schijnlijk een hersenschudding opge lopen, zodat hij met de ambulancewagen naar huis moest worden vervoerd. Na afloop werden de prijzen en de talrijke premies in de sportschool aan het Kleinzand uitgereikt. werken voordragen en hij deed dit zoals hij dit alleen maar kan, een klasse op zichzelf! In zijn slotwoord dankte voorzitter Abma de heer Altena, de muziekver. Andante, aan welker dames bloemen werden aangeboden en toen ging het op naar Sneek. De mare was hen al vooruit, de halve stad en twee muziekcorpsen stond de stoet op te wachten en toen kwam het laatste maar niet het minst glorieuze van deze tocht, de rit door de stad met langs de trottoirs een haag van mensen, en de stemmen van kinderen en klein kinderen, tot op het Martiniplein de stoet met een kort woord werd ontbon den en de gasten werden thuisgebracht, tweede ploeg werd aangevoerd door W. naar het Noorden, het Zuiden, het Oos ten en Westen van de stad. Nog een handdruk. „Tot het volgend jaarwillen we hopen”. „We zullen er vannacht van dromen”, sprak een oude vrouw. Wel, is er ooit schoner droom werke lijkheid geworden? Eén dag van ons allen, vóór onze ouderen. Laten we het werkzame comité niet alleen dankbaar zijn, maar hen tevens helpen! Deze dag, dezi tocht moet voor Sneek blijven een feest voor de ouderen en een feest voor de jongeren, de één door te ontvangen, de ander door te geven! A. f. S. Aan de andere zijde van het Ijzeren Gordijn in Oost-Duitsland is men niet lui met de herbewapening. De „volkspolitie” ondergaat er nu een ra dicale verandering en wordt geheel ge wapend en georganiseerd naar het mo del van het Russische leger, zodat ze daarin geheel zal passen. Toch acht men het voorlopig uitgesloten dat de Russen het oog hebben op een directe aanval op West-Duitsland, wat een derde we reldoorlog zou veroorzaken. Ook met een inval in Perzië zou Moskou zich de vingers niet willen branden, het profi teert indirect van de vermindering der olievoorraden in het Westen, veroor zaakt door de halsstarrige houding der Perzische regering in het oliegeschil, en van de ellende in het betrokken land, door geldgebrek veroorzaakt, wat het communisme wind in de zeilen blaast. Engeland schijnt van plan, nu de Per zen zich niet bij de beslissing van het Het toerisme op de Veluwe is tot toe in het algemeen teleurstellend weest. Vooral in de duurdere gelegenhe den is een sterke vermindering in het toeristische verkeer waargenomen. Er heerst nog geen wanhoopsstemming, maar tal van klachten over slechte be zetting en minder bezoek van passanten zijn toch reeds gehoord. De goedkope gelegenheden als kampeerhuisjes, een voudige pensions en dergelijke hebben nog steeds een goede bezetting. Uitge sproken slecht is het in Elburg, Lunte- ren, Bennekom, Vierhouten en Putten. Verschijnt: Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezeforink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Holleeder. Deze kreeg echter geen kans de uitlopers te pakken te krijgen, zodat de eindstrijd tenslotte moest worden uitgevochten tussen Pafort, Trompetter en Kuit waard, die bij het ingaan van de laatste ronde de leiding hadden en Roelofs en Pranger. Kuitwaard was toen derde, maar met een sensationele eindspurt suisde hij z’n concurrenten in de laatste halve kilometer toch nog voorbij om daarna met ruim een meter voorsprong de race in zijn voordeel te beslissen. Van de tweede groep ging W. Holleeder als eerste over de winlijn. Fryske wurd enfan de presintsjes, in soarte fan Sinterklaes mar dan sün- der burd. Hy bigjint mei it aldste pear, dat binne K. de Vries en Frou, Bothnia- kade 31. Hja binne mei syn beiden 165 jierren! Hja krije in „bonbonnière”. De aldste dame is mej. Baanstra üt Thabor, 87 jier en de aldste hear is J. Dantuma, Simmerraksbuert 89 jier! Asjeblieft! It famke krijt in reauke, kop en pantsje en it jonkje in piip! „Der ride mei”, seit Terpstra, „70 troude pearen; 173 manlju, 153 frou- Iju, 115 sjefeurs, 4 komité-leden, twa pelysjes, 6 froulju, ien dokter en fjou- wer susters. De hear Terpstra spriek in tige hert- lik tankwurd oan in Fries üt Noard- Amearika en ien üt Curasao dy’t ek mei rieden. Jan v. d. Goot droech in aerdich rym- stik foar dat er seis makke hie en de tank en Widens fan de üldtsjes fortolke. Burgemeester Bruinsma sprak enige woorden van welkom; hij hoopte dat men zich in de oude stad Bolsward thuis zou voelen en wenste allen een goede reis en thuiskomst. En niemand minder dan Wiebren Al tena (ingeleld door de heer de Haan met een Bolswarder zangvoordracht) kwam de dames en heren enige van zijn Diep getroffen door de berichten over de ellende, veroorzaakt door de hon gersnood in India, heeft het onze grote instemming dat het bestuur van de Ned. Jeugd Gemeenschap besloten heeft, in samenwerking met de Vereniging Ne derlandIndia, een grootscheepse hulp actie te organiseren. In onze gemeente heeft de Sneker Jeugd Actie zich belast met de verkoop van voedselbonnen. Wij willen deze ver koop gaarne warm bij u aanbevelen. Het is onze oprechte wens dat de po ging van onze Jeugdorganisaties, hulp te brengen aan medemensen in nood, volkomen mag slagen. L. Rasterhoff, burgemeester van Sneek; P. v. d. Veen, Wethouder; J. Deken pastoor; Ds. v. Niel, Herv. predikant; Ds. Gerei, predi- V. d. Meulen, predikant; Ds. Lindeman, Baptisten predi kant; Ds. v. Santen, Ned. Herv. predikant; Ds. v. Loo, Gerei, predikant; Th. J. v. Deursen. Ofl. Leger des Heils; Mevr. H. L. Sikkes Hartelust; Dr Blankert, rec tor Gymnasium; H. de Boer, Dir. R.H.B.S.; Dr Greep, rector Chr. Lyceum; S. Ate- ma, hoofd Chr. U.L.O.-school; W. Meindersma, hoofd O. U.L.O.-school; Mr de Jong, Kantonrechter. 11 Juli’s morgens om zes, zeven en acht uur, daar stonden ze al naar de lucht te turen, de opa’s in Sneek, en om tien uur, och heden, heden, een lucht as in brijpot en regene, regeneAs dit mar goed komt! Maar het kwam wel goed! Om twaalf uur was het droog en de zon scheen, hoera! Laat ze maar komen met al de wagens. En daar kwamen ze rrrrt, stop, mijnheer en mevrouw instappen en naar de veemarkt. Waar anders de grote spekjanussen knorren, stonden nu dames, met peper munt en heren van het comité en onze agenten. Om een uur liep het comité de laatste ronde, keurig op een rijtje stonden de wagens met kostbare inhoud, radio Min- kema als altijd keurig daar, waar mu ziek en vrolijkheid van node is en gaf toen een nummertje appeltjes van Oranje weg, en hokten de eigenaren bij elkaar, blij als kinderen die een dag vrij van school hebben. En hen, waar alles om draaide? De koningen en koninginnen van deze dag? Wel, ze hadden het over verleden jaar, over eerverleden jaar, over het weer en „su ouwe dinges oek weer met weze?” en „Kiek dér ris dat is Bouke werach- tig, hui Bouke leistou hier met ’t skip? Tegen half twee, daar ging het heen, de stad door! Langs de straten honder den mensen wuivend en lachend, als wil den ze zeggen: „We gunnen het jullie, van harte, en zo de weg op naar Joure. Het was een prachtig gezicht al die wa gens, honderdvijftien, en nog veel mooier gedachte. Dat dit kan, zomaar, één dag alles en iedereen gelukkig. Géén ver schillen, géén richtingen, géén proble men, alleen Geluk! „Een pracht van een pro deo zaakje” zoals onze spor tieve wettenvermoorder opmerkte. En dan de tocht zelf, door het prach tige „heitelan” langs weiden en water, onder laaghangende wolken, naar Gaas- terland. Hoe mooi is het daar, we ston den daar even voor Kippenburg. De hoog oprijzende dennen, de oude brug over de Luts, het was als een sprookje. In één van de mooiste lanen was het eerste oponthoud. Even de voeten strek ken, even wandelen, even een praatje houden met ouwe kennissen, met buren, met ja met iederéén. En maar grote si garen roken, koeken eten en zuurtjes smikkelen. Na een tocht over Oudemirdum, Bak huizen, Koudum naar Workum en over al de mensen blij wuivend, overal vrien den en kennissen, ha, die tante Hannie met de kleine meid! en overal die her inneringen vanuit de wagens. Weet je

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1