Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Bedreigt India Pakistan? Wapenstilstandsonderhandelingen hervat Zendingsdag Hervormde Jongeren Openbare promotie Stedelijk gymnasium BIOSCOOPNIEUWS Gedenksteen Koor Grote Kerk DINSDAG 17 JULI 1951 6e JAARGANG No 57 Redacteur: L KIEZEBRINK Passende huldiging 11» Spanje Uitwisselingsconcert Buurtver. V.G.V. Schoolkind verdronken NED. STAATSLOTERIJ 513e Benoemd r h Aanbeveling directeur* boekhouder gemeentereiniging KLEINZAND 7 TeleL .‘2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerknieuws Schoolsportdag Boottocht voor Chronische zieken Geslaagd We leven één punt goedkoper Televisie in September Zeepost I Rector dr Blankert aan het woord. 3. Oratie. -4 I 1. i. 4 Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan de Noord-Oostpolder en Urk. H. M. begeleid door de burgemeester G. Keyzer en de Prins, juist achter de Koningin, bezichtigen de haven van Urk. 1. 3. Onze vroegere stadgenote, mej. W. Flach, onderwijzeres aan een Chr. school te Wons, is in dezelfde functie benoemd aan een Chr. school te Soestdijk, Ned. Hedv. Kerk. Aangenomen naar Sneek (toez.) door ds. H. Sondorp te Hall bij Eerbeek. Er was Donderdagavond omstreeks 6 uur enige consternatie in de omgeving van Oosterdijk en Kleinzand, toen een hevig gillende brandweerauto zich naar Aere Perennius begaf. Gelukkig kon de consternatie spoedig plaats maken voor appreciatie toen het bleek dat het niet ging om brand maar om een brandend verlangen van de autoriteiten om aan W. Hofstra, die zijn 25-jarig jubileum als vrijwillig brandweerman vierde, de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit te reiken. Bur gemeester Rasterhoff deed dat met een toepasselijk woord. de conclusie kwam dat de sterren een groot deel van een ruimte vullen welke de vorm heeft van een biconvexe lens, hoe alle sterren welke men kan waar nemen tot ons Melkwegstelsel behoren, doch de tussen de sterren door waarge nomen nevelvlekken blijkbaar buiten dit stelsel liggen en zelf stelsels zijn, te ver gelijken met ons melkweg-systeem. klasse, gevolgd door tests en een confe rentie met de hoofden. Het lerarencorps spaart daarna moeite noch tijd aan dit kleine gymnasium om de schoolloopbaan van hen die dan toegelaten worden, ge regeld te doen verlopen. Het leraren corps heeft uiteraard minder tijd nodig voor corrctie dan aan een grote school, maar besteedt die meerdere tijd waar over het beschikt, dan ook om degenen die wat zwakker staan, maar toch in staat geacht worden het einddoel te be reiken, te steunen. Daarna installeerde spr. de nieuw toe gelaten leerlingen, hen wijzende op het feit dat de meer dan 5 eeuwen oude tra ditie van het Sneker gymnasium hun zekere verplichtingen oplegt. Tenslotte gewaagde de rector nog van de verschil lende excursies in de loop van dit jaar gemaakt, de laatste naar de bedrijven van Flach en Lankhorst alhier en Nooit- gedacht te IJlst. Een der leerlingen, die voor het eindexamen geslaagd waren, kreeg vervolgens het woord om met veel waardering te gewagen van het contact tussen leerlingen en leraren aan deze kleine school, veel beter dan aan een grote leerfabriek. Hij eindigde met een „dat het Sneker gymnasium groeie en bloeie tot in lengte van jaren”. Nadat de rector de rapporten had uitgereikt Bram Zijlstra kreeg de boekenprijs van de Franse ambassade voor zijn Frans werd gesloten met gezamenlijke zang onder orgelbegeleiding van het eerste couplet van het Wilhelmus. De bevorderingen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt; DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Het is enkele vooraanstaande mensen een 240- - Ter benoeming van een directeur- boekhouder der gemeentereiniging al hier hebben B. en W. de raad de vol gende aanbeveling aangeboden: 1. J. J. D. Scheffener, technisch ambtenaar, chef van de gem.reinigings- en ontsmet- tingsdienst te Vlissingen; 2. W. J. Cor nelissen, technisch ambtenaar le klas bij de gem.reinigings- en ontsmettings- dienst te Nijmegen; 3. A. R. Hof, tech nisch ambtenaar le klas bij de ge meentewerken en de gem.reinigings- en ontsmettingsdienst te Meppel. tal bijzondere personen schriftelijk wa ren uitgenodigd tot een bijeenkomst waar een zendeling zou spreken over de zending. Op de bepaalde avond waren slechts 30 opgekomen, van wie van allen nog niet eens gezegd kon worden dat het onderwerp hen trok, doch die om allerlei andere redenen waren geko men. Dit geval staat niet op zichzelf, doch komt meerdere malen voor. Hoe komt dit? Is het onderwerp te groot en te ingewikkeld, dan dat wij er voldoen de kijk op kunnen krijgen? Van heel de wereldzending heeft Nederland slechts 1/64 deel voor zijn rekening. Dit deel is verdeeld over 12 arbeidsvelden, die door de indeling in classicale ressorten dus zeer gemakkelijk te bestuderen en te volgen zijn. Dit Nederlandse deel is helaas te groot gebleken voor onze kerk, waarom dan ook onderhandelin- gen gevoerd worden met vertegenwoor digers van Amerikaanse kerken om en kele delen van ons over te nemen. De vraag is nu: Kunnen wij jongeren ook aan de zending meedoen? En dan ant woordt spr. dat er drie wegen zijn: ge bed, meeleven en geld. Door ons gebed en meeleven kunnen wij de belangstlling en kennis van het eigen zendingswerk verdiepen en door ons geld kunnen wij het de jonge kerken in Indonesië moge lijk maken, ondanks de zware druk, te blijven bestaan en uit te breiden. Spr, schetst de toestand op Z.O. Celebes, waar zendeling Mollema is gevallen en waar op het ogenblik geen zendeling en geen inheemse leraar is. Straks hopen we een student van de inheemse school daar te kunnen plaatsen, doch voor deze zal het een zeer zware taak worden daar te midden van de Mohammedanen het evangelie te verkondigen. Gods plan met de wereld gaat echter door en onze plaats is daarin opgenomen, waar in wij biddend en offerend mede kunnen werken aan Zijn werk, de komst van Zijn koninkrijk. „Sin en Wille” had voor muzikale af wisseling gezorgd, 's Avonds werd door de jeugdgroep Oudemirdum c.a. een zendingsepisode uit de 6e eeuw vertolkt, terwijl de jeugdclub Woudsend een dito uit de tegenwoordige tijd gaf. Het duo de dames v. d. Gaast en v. d. Meer zong enige liederen, al met al een waardig slot vormend van deze schone dag. De avondsamenkomst werd door meer dan 800 personen bezocht. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge- gemeente alhier is voornemens in het Koor der Grote Kerk een eenvoudige gedenksteen te laten aanbrengen, waar op de namen vermeld zullen worden van de lidmaten en doopleden der gemeente, die in de jaren 1940’45 in daadwerke lijk verzet tegen de Duitse bezetter het offer van hun leven hebben gebracht. Op deze wijze zullen deze namen voor het nageslacht bewaard blijven. De Kerkvoogdij verzoekt aan nabe staanden van hen, die voor vermelding op deze gedenksteen in aanmerking ko men, deze namen te willen opgeven, vergezeld van die gegevens, die hun ver melding op deze gedenksteen kunnen wettigen. Deze gegevens worden vóór 1 Augus tus a.s. ingewacht bij het secretariaat der Kerkvoogdij, Boeierstraat 4, Sneek. Georganiseerd door Gem. Com missie voor Lich. Opvoeding. Onder begunstiging van fraai zomer weer hield de commissie Donderdag haar schoolsportdag voor leerlingen van ULOscholen, voorber. hoger onderwijs en de huishoudschool en ambachtsschool. Een staf van personeel was aanwezig om de wedstrijden naar behoren te doen verlopen. De uitslagen volgen hier: Volleybal: 1. Stedelijk gymnasium; 2. Chr. Lyceum; 3. Openbare ULO; 4. Ambachtsschool. Handbal voor leerlingen van 17 jaar en ouder: 1. Stedelijk gymnasium; 2. Ambachtsschool. Kaatsen jongens van 15 en 16 jaar: 1. Openbare ULOschool; 2. Ambachts school; 3. Rehobothschool. Kaatsen jongens t.e.m. 14 jaar: 1. Ambachtsschool; 2. Rehobothschool; 3. Openbare ULO. Volgens een advertentie in dit num mer is de boottocht voor chronische zie ken thans vastgesteld op Zaterdag 28 Juli a.s. Nu is het mogelijk dat er zieken zijn, bij wie de wijkzusters niet geweest zijn om hen uit te nodigen dit reisje mee te maken, Mochten er inderdaad zulke patiënten zijn, en die toch graag mee willen, dan kunnen ze zich alsnog aan melden bij dokter J. R. van Reekum, Leeuwarderweg 58. Van klasse I naar II Hans Bootsma, Hennaard; Herman Donkersloot, Sneek; Popke Miedema, Deersum; Hans Schreu der, Sneek; Hans Sigmond, Dordrecht; Arnold Wisselink, Sneek; Jan Wisselink, Sneek; Hendrik Kramer, Joure; Lam- bertus Zijsling, Joure. Allen bevorderd. Van klasse H naar klasse Hl: Eppie Boerstra, Joure; Dirk ten Dam, Sneek; Bea Dijkstra, IJsbrechtum; Ineke Ger- ritsma, Sneek; Atze Keulen, Rauwerd; Jo May, Adolf Meijerman, Hans Weijers, Sneek. Herexamen één. Van klasse UI naar klasse IV; Paulien Donkersloot, Sneek; Adriaan Palmboom, Bozum. Herexamen twee. Van klasse IV naar klasse V: Johan Abma, Oudega (W.); Marten Dijkstra, Waaxens; Henk Pasma, Tjerkwerd; Wimmie Sevensma, Hylke Tromp, Han- nie Wisselink, Bram Zijlstra, Roeline van der Zijpp, Sneek. Niet bevorderd één. Van klasse V naar klasse VI: Herman Ament, Sneek; Henk Boonstra, Leeu warden; Douwe de Jong, Warns; Hennie Men houdt er in de kring der Neder landse Televisiestichting volledig reke ning mede, dat op 1 September uit de studio van Philips te Bussum met de televisie-uitzendingen zal worden begon nen, voorlopig tweemaal in de week, en wel op de Dinsdag- en Donderdag avonden. IJLST. Onder veel belangstelling en begunstigd door goed zomerweer, gaf Donderdagavond j.l., als eerste in het uitwisselingsprogramma van deze zomer, de muziekvereniging E.M.M. van Oude ga (W.), directeur de heer A. Feenstra, het aangekondigde concert in de tent. De verschillende nummers die ten ge hore werden gebracht, vielen zeer in de smaak van de aanwezigen. Het was een mooie en zeer geslaagde avond en het gewone sluitingsuur was reeds aardig overschreden toen het Frysk Folskliet en het Wilhelmus als sluitingsnummers werden gespeeld. Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen wis en natuurkunde (wiskunde) de heer J« de Boer van Sneek. IJLST. Aan de Amsterdamse Univer siteit slaagde voor he1, doctoraal examen economie de heer J. Nooitgedagt van hier. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer S. Kouwenhove slaagde aan de Mid delbaar Techn. School te Leeuwarden voor het eindexamen afd. Weg en Wa terbouwkunde. wijl het volk de voorkeur geeft aan Pa kistan. Er zijn de laatste tijd voortdurend grens-incidenten geweest, die vaak leid den tot schietpartijen. Pogingen om bei de landen te verzoenen en een regeling voor de kwestie-Kasjmir te vinden, heb ben geen succes opgeleverd. De oratie werd passend afscheid! gehouden door dr P. J. Nieuw kamp over het Melkwegstelsel. Spr. had zijn onderwerp gekozen in verband met de berichten der laatste weken over de ontvangst van electro-magnetische golven, welke door de waterstofwolken in de Melkweg worden uitgezonden. Hier in Nederland is die ontvangst gelukt met behulp van de radarspiegel door de Duitse bezettingstroepen achtergelaten. Het is een aluminium geraamte in de vorm van een parabolische spiegel, wel ke gedraaid kan en gericht op deze elec tro magnetische golven, waardoor deze naar het brandpunt teruggekaatst wor den, waar een antenne is geplaatst die ze opvangt en naar een ontvanger voert, waarin de astronoom dan een geruis waarneemt, dat dan door hem kan wor den bestudeerd. Aan de hand van de on derzoekingen van Herschel, een der grootste astronomen van alle tijden, en van de Nederlander prof. Kaptein inzake de afstanden der sterren, ging spr, nu na hoe men geleidelijk en tenslotte tot Tweekamp jongens t.e.m. 14 jaar, 80 m. en verspringen met aanloop: 1. Am bachtsschool I; 2. Rehobothschool I; 3. Onze correspondenten wordt ver zocht van in het Fries gehouden rede voeringen ook een verslag in 't Fries te geven. Red. Van morgen, Dinsdag, t.e.m. Donder dag is het hoofdnummer in het Amici- tia Theater „Terwille van mijn kind”. Het is het verhaal van Helen Ferguson, die door haar minnaar in de steek ge laten wordt. In de trein ontmoet zij Patrice Harkness die met haar man op weg is naar haar schoonouders, die zij nog nimmer heeft ontmoet. Door toeval lige omstandigheden past Helen net de trouwring van Patrice als de trein ver ongelukt bij welke ramp het echtpaar Harkness het leven laat. Als Helen tot het bewustzijn teruggekeerd is ontdekt ze dat ze in een ziekenhuis ligt en ze verneemt dat ze het leven heeft ge schonken aan een jongetje. De ver pleegster spreekt haar aan als mrs Harkness vanwege de trouwring, en de berooide Helen besluit voortaan als Pa trice Harkness door het leven te gaan. De schoonouders van Patrice vermoe den niets van het bedrog en ontvangen moeder en kind hartelijk. Maar later als de vroegere minnaar van Helen. Mor ley, weer verschijnt komen er complica ties. Hoe tenslotte Helen toch aan haar verleden ontkomt, leert deze film, waar in Barbara Stanwyck de hoofdrol speelt. Dinsdag 10 Juli was het dan eindelijk zover, dat de jeugd van de Buurtver. „Vrijheid Geeft Vreugde” met de „Toe rist” uit toeren zou gaan. Maar het weer was slecht; bar slecht. Om 8 uur regende het niet meer, maar het goot. Desondanks werd er toch met goede moed gestart, en gingen de 80 kinderen en hun begeleiders zingende in de rich ting Lemmer. In Sloten werd even aan gelegd en een wandeling door het mooie oude stadje gemaakt; waarna de tocht werd voortgezet. Het rekende we derom, toen de boot in Lemmer arri veerde, maar de gymnastiekzaal aldaar bracht uitkomst. Door de welwillende medewerking van de concierge werden de verschillende spelletjes om mooie prijzen in deze grote zaal gehouden. Het was een experiment, doch het slaagde volkomen. Om 3 uur was het weer op geklaard, en werd de terugreis aanvaard, doch onderweg werden op een stuk gras land nog enkele spelletjes gedaan, o.a. ook door de begeleidende dames. Via de Brekken werd Sneek om 7.30 bereikt in de best mogelijke stemming, en namen vele aanwezige ouders hun kroost weer in ontvangst. Ondanks de regen in de morgenuren was het toch nog een ge slaagde dag geworden. De spelletjes hadden het navolgend resultaat: Meisjes 56 jaar, Vlagje steken: Annie Jissink; 2. Hilda Bakker; Sjoukje Veldman. Meisjes 78 jaar, Balzoeken: 1. Afke Schilstra; 2. Greetje Zoethout. Meisjes 914 jaar, Koek happen: 1. Hennie Dijkstra; 2. Trijntje Westerhof Jongens 5, 6, 7 jaar, Knikker zoeken: 1. Pietie Veldman; 2. Theo Bergsma. Jongens 89 jaar, Waterhappen: Jan Beetsma; 2. Piet Broodwinder. Jongens 1011 jaar, Zaklopen: Hylke Veldman; 2. Hendrik Dijkstra. Jongens 1215 jaar, Balzoeken: 1 Willem Cnossen; 2. Corrie Oppenliuis. Een elfjarig jongetje uit de hoofd stad is bij een uitstapje met zijn school bij het zwemmen in het Soester natuur bad verdronken. Ondanks het uitdruk kelijk verbod van de onderwijzers was het ventje op de springplank van de duiktoren geklommen. Plotseling nam hij een duik, maar na enige slagen te hebben gezwommen, verdween hij in de diepte. Schoolkameraadjes probeerden hem boven te brengen. Eerst toen zij bemerkten dat dit niet lukte, waar schuwden zij de badmeester, die de jon gen dadelijk uit het water haalde, maar te laat. MADRID. Binnen een week, zo ver luidt van gezaghebbende zijde, zal Span je een nieuwe regering hebben. Slechts vier van de thans nog zittende ministers zouden gehandhaafd blijven, nl. de mi nisters van buitenlandse zaken, binnen landse zaken, arbeid en luchtvaart. De nieuwe regering zou van Franco instruc tie krijgen de betrekkingen van Spanje met de democratische wereld nauwer aan te halen. De politieke situatie is in Madrid het gesprek van de dag. Men verwacht, dat de nieuwe regering een aantal conces sies aan de publieke opinie zal doen, in de eerste plaats toekenning van grotere persvrijheid. Het centraal bureau voor de statis tiek heeft prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik samengesteld per 15 Juni 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 Mei op 15 Juni 1951 met 1 punt. Een zelfde daling vertoonde het indexcijfer van de voedingsmiddelen. De prijzen van aardappelen en vlees lagen iets hoger dan per 15 Mei. Het indexcijfer voor fruit vertoonde echter een daling. Bij de overige voedingsmiddelen deden zich nog enige van weinig invloed zijnde prijsveranderingen voor. De daling van de indexcijfers voor kleding (bovenkle ding en breiwol), schoeisel en woning inrichting en huisraad zette zich per 15 Juni verder voort. De indices voor rei niging (zeep) en de „overige groepen” (gas en electriciteit), liepen daarente gen iets op. Vrijdagochtend vond in de Doopsge zinde Kerk de openbare promotie der leerlingen van ons stedelijk gymnasium plaats. De president-curator mr. H. H. J. van Bottenburg richtte bij de opening enkele woorden van afscheid tot de leerlingen der zesde klasse die gelukkig alle ge slaagd zijn voor het eindexamen en heet te de jonge garde die toegelaten is tot de eerste klasse welkom. Woorden van afscheid en welkom golden ook een aantal gaande en komende leerkrachten. Dr. P. J. Nieuwkamp, leraar en conrec tor gaat, na hier meer dan 25 jaar werk zaam geweest te zijn, heen. Wij hebben, aldus spr., hem leren kennen als een prettig en hoogstaand mens van ouder wetse beschaving. Ook mej. Wevers Stous gaat het gymnasium verlaten, ook na meer dan 25-jarige werkzaam heid; zij toonde zich een uitstekend do cente en bracht de leerlingen, dank zij haar gedegen kennis van oude en mo derne kunst, ook nader tot de cultuur. Spr. wenst deze beide leerkrachten als mede de heer Bergstra, die na kortere werkzaamheid, ook uit de rij der leer krachten aan het gymnasium verdwijnt, het allerbeste en dankt ten slotte ds. de Ruiter, die geheel belangloos, godsdienst onderwijs gaf, voor zijn bekwame en prettige medewerking. Moge hij in zijn nieuwe gemeente zegenrijke arbeid ver richten. Spr. heet tenslotte enige nieuwe leerkrachten welkom. TOKIO. Na drie dagen van stilstand zijn de besprekingen te Kaesong hervat. Het verschil van mening over het al of niet toelaten van geallieerde oorlogscor respondenten in de „vredesstad” is geheel geregeld en de Chinezen zijn in elk op zicht tegemoet gekomen aan de verlan gens van generaal Ridgway, ook wat betreft het tot open stad verklaren van Kaesong. De onderhandelingen kenmer ken zich door een „volkomen afwezig heid van verschil van mening”, aldus ge neraal Ridgway. Zaterdag heeft radio-Pjongjang ge antwoord op Ridgway’s voorstellen. Het commando van de Noordkoreanen en de Chinese vrijwilligers gaat ermee accoord dat Kaesong wordt verklaard tot een neutrale plaats „om de onderhandelingen te vergemakkelijken”. De twintig cor respondenten mogen met de geallieerde onderhandelaars Kaesong betreden en worden beschouwd als behorende tot de geallieerde delegatie. Overigens liet radio-Pjongjang duide lijk merken dat de communisten niet konden begrijpen, waarom de geallieer den zich zo druk maakten om de toe lating van twintig correspondenten, ter wijl er bij de besprekingen nog geen en kel resultaat was geboekt. Gisteren werden de besprekingen her vat. Zij waren gewijd aan de demilitari- satie van het gebied waarin de onder handelingen werden gevoerd. Er trad geen enkel verschil van mening aan de dag tussen de delegaties en na een kwartier te hebben nagedacht accepteer den de Noordelijken de voorstellen van de geallieerde delegatie zonder enige aanmerking. Die voorstellen luidden: 1. De weg naar de plaats van de on derhandelingen kan worden gebruikt door de voertuigen van de geallieerde delegatie, zonder dat er eerst behoeft te worden gewaarschuwd. 2. De neutrale zóne zal zich 8 km Tenslotte dan was de rector, dr S. Blankert, aan het woord. Herinnerend aan het afscheid dat curatoren, leraren en leerlingen reeds van dr Nieuwkamp, mej. Wevers Stous en de heer Bergstra namen, concludeerde hij dat we aan dit kleine gymnasium eigenlijk één grote familie vormen. Met zijn oratie over het melkwegstelsel bracht dr Nieuwkamp een moeilijke taak tot een eervol einde, zijn zelfverloochening en plichtsbetrach ting maakten hem tot een sieraad van het Ned. lerarencorps. Herinnerend aan de afscheidswoorden door mej. Wevers Stous tot haar leerlingen gericht: „als jullie maar wat Frans hebben geleerd en wat van Frankrijk hebben leren hou den”, zegt spr. dat zij dit doel met haar onderwijs hier, dat ze van 1920 af gaf, zeker heeft bereikt. Na nog hartelijke woorden tot de heer Bergstra en ds. de Ruiter te hebben gericht, gaf hij een der leerlingen, die thans na volbracht eind examen de school verlaat, gelegenheid namens de leerlingen ds. de Ruiter nog, eens dank te zeggen voor diens gods dienstonderwijs. Dr. Blankert heette dan de nieuwe leerkrachten, dhr. Dijkstra (wiskunde), mej. Kruyt (Frans) en de heer de Jong (Engels) en de heer Schrik (muziek) welkom en wekte de ouders en leerlingen op de belangstelling voor het muziekonderwijs daadwerkelijk te tonen. Voor het eindexamen slaagden voor de tweede maal in successie alle candidaten, aldus spr. Het praatje dat dit gymnasium eigenlijk een standen school zou zijn, wordt afdoende weer legd door het feit dat van de negen nu geslaagden niet minder dan 4 boerenzoons zijn. Opnieuw mochten we, aldus dr Blankert, het fraaie resultaat boeken dat van de eerste klasse weer alle leer lingen naar de tweede klasse werden be vorderd, terwijl op dit gehele gymna sium bij de overgang slechts twee niet overgingen. Wanneer men in aanmer king neemt dat gemiddeld in Nederland 25 der leerlingen niet zonder double ren van 1 naar 2 wordt bevorderd is dit een voortreffelijk resultaat. Ongetwijfeld is dit te danken aan het lerarencorps, Kingma, Piet van der Zwaag, Sneek. maar ook aan het systeem der proef- - Herexamen twee. Niet bevorderd één, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Willem Ruys” (21 Juli) Nw. Guinea m.s. „Roebiah” (14 Aug.) Ned. Antillen s.s. „Breda” (19 Juli) Suriname m.s. „Agamemnon” (31 Juli) Canada s.s. „Veendam” (18 Juli). KARATSJI. „Negentig procent van de gewapende strijdkrachten van India is geconcentreerd aan de grenzen van Pa kistan. Alles wat India aan gepantserde eenheden bezit is er samengetrokken”. Na twee dagen voortdurend te hebben geconfereerd met provinciale gouver neurs en de ministers van defensie, bui tenlandse en binnenlandse zaken, heeft premier Liaquat Ali Khan van Pakistan dat gisteren bekend gemaakt. Pakistan gevoelt zich daardoor ten zeerste bedreigd en de regering heeft haar vertegenwoordiger te Lake Success opdracht gegeven, de kwestie onmiddel lijk bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken. Liaquat Ali Khan heeft een telegram gezonden aan premier Pandit Nehroe van India, waarin hij Nehroe vraagt, de bedreiging aan Pakistans grenzen weg te nemen en de troepen terug te trek ken, in het belang van de veiligheid van Pakistan en de wereldvrede. De oorzaak van het conflict tussen India en Pakistan, dat nu in een critiek stadium is getreden, is de kwestie- Kasjmir. Kasjmir heeft een Hindoe- vorst en een Mohammedaanse bevol king. De vorst wenst daarom Kasjmir een deel van India te laten worden, ter- rondom Kaesong uitstrekken. In dat ge bied zullen zich geen gewapende troepen ophouden, behalve militaire politie, met lichte wapenen uitgerust. 3. Het personeel dat de plaats van de besprekingen een cirkel met een straal van 800 meter rondom de villa, waar de onderhandelingen worden ge voerd moet geheel ongewapend zijn. Verbindingsofficieren zullen nu de neutrale zóne precies afbakenen. De eerste helft van de bijeenkomst van Zon dag was aan deze onderwerpen gewijd. In de tweede helft werd verder ge werkt aan het opstellen van een agenda. De zitting was begonnen met een ver ontschuldiging van vice-admiraal Turner Joy omdat hij negen minuten te laat ter conferentie verscheen. Dat kwam omdat Chinese wachtposten twee jeeps hadden aangehouden. „Ik verwacht, dat zulke dingen niet weer gebeuren”, zei Joy, ter wijl hij aan tafel plaats nam. Later meldden de piloten van de heli copters, die andere leden van de dele gaties naar Kaesong brachten, dat er geen Chinese wachtpost meer te zien was. Estafette meisjes t.e.m. 14 jaar: 1. Openbare ULOschool. Tien maal 80 M. 2 min 4.8 sec.; 2. Rehobothschool I 2.6.2; 3. Huishoudschool I 2.6.4.; 4. Re- Enige jaren geleden werd aan de clas- sicale Zendingscommissie de vraag voorgelegd of het niet mogelijk zou zijn, de traditionele Zendingsdag een ander aanzien te geven, zodat ook de jeugd geanimeerd kon worden deze bijeen komsten te bezoeken. Het gevolg van de besprekingen over deze zaak is ge weest, dat een commissie voornamelijk uit de Z.W.hoek, aangevuld met enige leden der classicale commissie opdracht ontving een plan op te stellen voor een jongerendag, waarop later de toestem ming voor de uitvoering daarvan volg de. En toen we nu Vrijdag jl. het ter rein van de heer IJ. de Vries te Rijs be traden, merkten we al dadelijk enige veranderingen, die verbeteringen mogen worden genoemd. Ten eerste had men het front, waar de sprekers stonden, om gelegd, zodat wat eerst achter was nu vooraan kwam, waardoor ook de mond- accordeonclub „Sin en Wille” van Sneek, onder leiding van de heer P. Jaasma, een betere opstelling kon krijgen en ten tweede was er een flinke geluidsverster ker aangebracht, die de sprekers tot in de verste hoeken verstaanbaar maakte. Het was de heer R. J. Vogelzang van Sondel, voorz. van de jeugdcom missie, die bij de opening een hartelijk welkom toeriep aan de aanwezigen, in zonderheid aan „Sin en Wille”, waarop hij Exodus 19 las om de gedachten: Ge bonden, beschermd en vrij, daaruit te behandelen. Ds. P. D ij k s t r a van Langweer was de eerste spreker, die tot onderwerp had: „Hê.ld boei”*). Voor elk vaartuig dat in de vaart is, moet er iemand zijn, die verstand van varen heeft en weet te letten op de uitgelegden aangebrachte boeien, om zodoende een veilige vaart te verkrijgen. De zending is in het schip van de kerk uitgezonden, om aan de volkeren van Indonesië de rijke schat van het evangelie van de vergevende liefde Gods in Jezus Christus te bren gen. De roep om deze boodschap weer klinkt in de inwendige zending, de mid- dernachtzending en de uitwendige zen ding, doch de gevaren en tegenstand om dit werk te doen zijn zeer groot. En wat zal de kleine kerk doen tegen de grote wereldmachten, tegen het communisme, dat de jeugd opeist om deze naar zijn zin om te vouwen? Hoe kan de kerk in haar verdeeldheid zich aanbieden aan de heidenen? Hoe kan de zending haar werk goed doen, als er hier geklaagd wordt dat deze arbeid zo’n geld kost? De lust bekruipt ons er mee op te hou den. Doch dan klinkt de roep van de overzy: Hêldt boei en zet door. Jezus heeft ons de opdracht gegeven van Hem te getuigen tot aan de einden der aarde. En mocht het ons soms schijnen dat de bezwaren te groot worden voor ons en dreigt ons de moed te ontzinken, Chris tus heeft alle macht in hemel en aarde ontvangen en alle tegenstand is reeds in beginsel overwonnen. Wij moeten willen, geleid en aangevuurd door Gods heilige Geest, dan zullen we ten slotte het lichtende strand bereiken, waar de ark des behouds haar ankerplaats zal vinden. De heer H. J. van S t r a a 1 e n, re gionaal secr. van de Zendingsraad te Meppel, prak over: „Zending en Jeugd”. een tijdje geleden, dat door 4e klasse Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneel verkochte loten. 19520 ƒ25.000; 8204 ƒ5000; 15377 ƒ2000; 6475, 10155 ƒ1500; 5341, 7235, 9811, 10264, 12072 1000. Eigen geld (prijs 64.) 2938, 2940, 2943, 2952, 2963, 3408, 5919, 5927, 9934, 9943, 10422, 17311, 17319, 17335, 17349, 17834, Rehobothschool II; 4. Sted. Gymnasium; 5. Ambachtsschool H; 6. Openbare ULO. Slagbal meisjes t.e.m. 14 jaar: 1. Re hobothschool; 2. Huishoudschool; 2. Openbare ULO. hobothschool H 2.11; 5. Huishoudschool II 2.13.8; 6. Openbare ULO II 2.18. Estafette jongens t.e.m. 14 jaar: 1. Rehobothschool I 2.4.2; 2. Ambachts school I 2.5.5; 3. Rehobothschool II 2.8.1; 4. Sted. Gymnasium 2.9; 5. Am bachtsschool II 2.10.5; 6. Openbare ULO 2.14. Handbal jongens 15 en 16 jaar: 1. Ambachtsschool. Met de wisselbeker; 2. Openbare ULO; 3. Rehobothschool. Handbal meisjes 15 en 16 jaar: 1. Openbare ULO. Met de wisselbeker; 2. Rehobothschool; 3. Huishoudschool.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1