Zeilvereniging „SflCCk” honderd jaar Wind in de Zeilen Groei en Activiteit I K.Z.V. Kon „SNEEK ÏLa, een Ceuw- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST asi HET COSTUUM Hardzeilpartij te Sneek VRIJDAG 20 JULI 1951 6e JAARGANG No 58 2872 L. KIEZEBRINK KLEINZAND 7 Telet. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD I li a» Starttoren i Redacteur: WEDSTRIJD-COMITE VAN DE HONDERDJARIGE. BESTUUR EN van F-.-.-*- 99 PHTLTA. Een prijsuitreiking op het Kraaiennest op de Roekoepolle. Op de voorgrond (met witte broek) wijlen de heer J. G. Hibma. waaruit de vereniging is ontsproten, de wens om een band te leggen tussen hen, die zich aan de zeilsport wijdden, heeft in elk geval weerklank ge vonden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. (Adv. in de L. Crt van 15 Aug. 1817). Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adi es. SNEEKER NIEUWSBLAD verbindt met water, zeilen en wed strijden. Veel is er gedurende de laatste 25 jaar op het gebied van de Watersport veranderd; niet alleen wat het boten type en de startmethodes betreft, maar ook de theoretische beschouwin gen over het zeilen, zijn aan belang rijke wijzigingen onderhevig geweest. Dit is thans geworden, naast een na tuurlijk aanvoelen, ook een studie object. Nieuwe en betere reglementen verschenen en steeds heeft onze ver eniging door het organiseren van le zingen in de winf?r getracht hiervoor de belangstelling van haar leden te wekken. Vele veranderingen heeft onze vereniging na rijpelijk overleg doorgevoerd en hierdoor was zij vaak in staat leidinggevend op te treden, waar zulks nodig was. Naast dit werk heeft de K.Z.V.S. als één van haar belangrijkste taken beschouwd het onderhouden en ver beteren van het contact met „Hol land”. Zij prijst zich gelukkig dat haar uitstekende verhouding met de K.Z.R. M.V. „De Kaag” en met het thans in functie zijnde bestuur van de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport Verenigingen, het resul- Eenige liefhebbers hebben het oog merk om op Woensdag den 20 Augustus 1817 des na de middags ten twee uur te laten verhardzei- len door Jagten en Booten van on derscheidene groote: Twee extra fraaije zijden Vleugels met zilveren Scheerhouten en fraaije Tuigjes. De inschrijving moet geschieden op genoemde dag des voor de middags voor 10y2 uur ten huize van Liske Stuvenberg, kastelein in de Stads herberg te Sneek”. Want al is er sedert het jaar 1851 op elk gebied veel in de we reld veranderd en al heeft de techniek op verkeersgebied ge heel andere verhoudingen ge schapen, de K Z.V. is een levens krachtige vereniging gebleven, welke een bijzondere plaats in het stedelijk lev-:n inneemt en nog immer een hechte band vormt tussen vele zeilers. Zittend v.l.n.r., de bestuursleden: dr. J. W Staande v.l.n.r. t J. v. d. Horst, Tj. King-1 Op de foto ontbreken de bestuursleden v. d. Zijpp, J. B. G. de Vries, seer.; R. A. v. d. Sluis, voorz.; Ir. G. J. A. Nieveen, ma. Mr. K. H. Mulder, W. J. Nieuwenhuis H. v. d. Weij en J. Priester en de leden en E. P. H. Kingma, allen leden van hetv. h. wedstr.-comité K. Edel en H. Stam. penningm., W. T. Stam, lid wedstr.-comité wedstrijd-comité. Z Sneek zou „Sneek” niet willen missen En „Sneek” Sneek al evenmin Dat zien „Sneek” en Sneek terdege Vele, vele jaren in! „Sneek” (de K.Z.V.) vraagt aandacht 2 Mei 1929: Besloten starttoren te bou wen en een overeenkomst te sluiten met de S.Z.C. over het gebruik van de toren en het terrein. (De toren werd in 1930 gebouwd en op 17 Aug. van dat jaar voor het eerst gebruikt door de S.Z.C.) De afgetreden voorzitter J. G. Hibma tot eerelid benoemd. taat van haar streven bewijst. Dat dit contact van groot belang is en dat dit, ook in de toekomst, steeds zal moeten worden igestreefd, is mijn vaste overtuiging. Ik spreek dan ook gaarne de wens uit dat in de komende jaren het Be stuur der K.Z.V.S. dezelfde toewijding zal kunnen vinden voor het vervullen van zijn taak, daarbij gesteund door de sympathie van haar leden, en dat onze mooie clubvlag nog vele jaren over de Friese wateren zal mogen waaien, een „lading” dekkende, die, naast het volgen van moderne ideeën, de wil zal hebban ei naar te streven, de oude, traditionele pijlers onzer Vereniging n.l. sportiviteit en hulp vaardigheid, hoog te houden. R. A. VAN DER SLUIS, Voorzitter Kon. Zeil ver. „Sneek”. Een gemeentebestuurder, die de laatste weken haast tot vervelens toe overstelpt is met lectuur over het 100- jarig bestaan van de Gemeentewet en bij de herdenking van dit belangrijke feit in gedachten heeft vertoefd in het jaar 1851, kan bijna niet ontko men aan de verleiding na te gaan of er enig verband zou kunnen bestaan tussen het oprichten van een zeilver eniging te Sneek in dat jaar en de tot standkoming van de Gemeentewet. Ik zal mij niet aan deze taak wagen; ik zou daarbij misschien kronkelwegen moeten bewandelen, die voor een Zij vóórziet dus nog immer in een behoefte. Haar betekenis is nog ge groeid sedert de zeilsport een grote vlucht heeft genomen en de traditio nele hardzeildag is uitgegroeid tot een „Sneek-Week”, welke de jubile rende vereniging met de S.Z.C. orga niseert. Dit jaarlijks gebeuren, dat aan de verenigingen zwaardere eisen heeft gesteld, heeft ongetwijfeld in met onbelangrijke mate bijgedragen tot de bevordering van het vreemde lingenverkeer in Sneek. De vereniging kan bij dit jubileum dan ook met voldoening terugzien op het werk, dat in het kader van de doelstelling, in de afgelopen periode is verricht en waarvan haar bijdrage in de betere outillage voor het wed strijdzeilen aan het Sneekermeer af zonderlijke vermelding verdient. Voor dit werk past ter gelegenheid van het jubileum een woord van dank aan de bestuurders. Ik moge, uit naam van het gemeentebestuur van Sneek, op deze plaats dan ook een hartelijk woord van dank uitspreken en erken telijkheid betuigen voor hetgeen in het verleden is gedaan. Bij de verjaardag van een honderd jarige moet men in het algemeen so ber zijn bij het uiten van wensen voor de toekomst zo heel veel valt er dan voor een mens niet meer te ver wachten. Bij dit jubileum is dat ech ter anders. De K.Z.V. heeft nog een mooie taak voor zich. Namens het gemeentebestuur wens ik haar toe dat zij haar belangrijke plaats in de zeilwereld en in het plaatselijk leven mag behouden, dat zij zich in grote bloei mag blijven ver heugen en dat haar werk, ook in het algemeen gemeentelijk belang, goede vruchten mag dragen. K.Z.V. voor de volgende eeuw: goede vaart en de wind in de zeilen! L. RASTERHOFF, Burgemeester van Sneek. Bij het schrijven van een dergelijk artikel is de verleiding zonder twijfel groot zich verder in deze 100-jarige te verdiepen en wel bij uitstek in haar zo interessante levenphases als haar ontstaan en haar éérste 75 jaar. Dat men daarbij beelden naar voren zal kunnen brengen vol met oude, tradi tionele gebruiken, als feesten op „De Polle” en „Admiraalzeilen”, waarbij prachtige, ronde jachten bemand wer den met heren in statige kledij en dames met omvangrijke hoeden, is ieder bekend. Dit is echter door ver schillende artikelen, welke in de bla den verschenen zijn, reeds beter en deskundiger behandeld, dan ik zal kunnen doen en daarom zal ik mij lie ver bepalen tot de laatste 25 jaar, gedurende welke tijd ik het voorrecht had in verschillende functies deel van het Bestuur uit te maken. stadsbestuurder onbetamelijk worden geacht. Het is overigens een opmer kelijk verschijnsel dat wij in Sneek twee jaren achtereen het eeuwfeest van een belangrijke vereniging kun nen vieren. Hef vorige jaar stond de, toen een eeuw oude, Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse in het middelpunt van de belangstelling en thans de, een jaar jóngere, Koninklijke Zeil vereniging. Des te opmerkelijker is dit samenvallen van beide jubilea als wij in het oog vatten dat beide ver enigingen zich bewegen op het ter rein van het volkseigene. De ene stelt zich ten doel de bevordering van de Friese taal, de andere de aanmoedi ging van het zeilen, een Friese sport bij uitnemendheid. Of is dit ontstaan van de ver enigingen in dezelfde jaren geen toeval en vindt dit zijn oorsprong in hetzelfde verschijnsel, name lijk in het opnieuw verkrijgen van waardering voor eigen provincie en stad, voor eigen zeden en ge woonten? Als dat zo is, dan is het toch nog mogelijk een ver band te ontdekken met Thor- becke’s schepping de ge meentewet die ook het plaat selijk leven en plaatselijk burger schap op de voorgrond wenste te schuiven. De „Koninklijke” (en nu moeten wij niet aan olie maar aan zeilen den ken) zal in haar 100-jarig bestaan ongetwijfeld haar „ups and downs” hebben gekend, of, om in de zeil- sfeer te blijven, gunstige wind en tegenwind hebben gehad. De geschie denis van de vereniging zal spreken van vele namen van oude Sneker ge slachten, waarvan telgen zich met ijver aan het werk van de organisa tie hebben gewijd. Het verlangen „Besloten tot aanschaffing van een unievormig costuum bestaande in Pet Jackies en vest, desverkiezende ook broek en den Heer Eisma daar voor de goede zorg op te dragen als ook ter voorziening van de vergulde knoopen, waarop het scheepje als in signe. De pet moet voorzien zijn van een vlaggetje met de kleuren der stad. Zoo mogelijk als spel'.b met email. Verder stelt het Bestuur zich voor zich nader te bepalen omtrent een te dragen versiering als bewijs hunner waardigheid als Directie”. Het is mij een voorrecht een kort artikel te mogen schrijven in het spe ciale nummer van het Sneeker Nieuwsblad gewijd aan het 10C-jarig bestaan van de Koninklijke Zeilver eniging Sneek. i Hoeveel wensen en gedachten Gaan naar „Sneek” (de K.Z.V.) Wie leeft niet met hart i zeiljacht (Maar ook zónder zeiljacht) mee?! „Koninklijk” dat krijg je zó niet. „Koninklijk” is praedicaat, Dat getuigt van faam en glorie, Van historie, van formaat. „Sneek” (de K.Z.V.) verschafte Sneek een naam, die vreugde doet; „Sneek” (de K.Z.V.) gaf prikkel Aan het Sneker zeilersbloed! En nu S n e e k (in alle lagen) Bij de K.Z.V. verwijlt, Wenst het „Sneek” (voor Sneek en Snekers). Dat het lang (ten góéde) „zeilt”! Deze jaren gaven door groei en tel kens weer op een ander terrein te voorschijn komende activiteit het be wijs dat voor onze vereniging zeker het gezegde geldt dat men zo oud is als mep zich zelf voelt. Het streven der K.Z.V.S is steeds geweest om, vasthoudende aan gevormde tradities het nie uwe na rustig overwegen te aanvaarden, indien zulks in het alge meen belang van de watersport moest worden geacht. Dat deze opvatting door leden, be gunstigers en burgerij op prijs ge steld is, getuigt wel de grote spon tane medewerking, welke wij bij de organisatie van de viering van dit ju bileum hebben mogen ontvangen, waarvoor ik reeds thans allen ten zeerste dank zeg. Als voorbeelden van datgene, wat gedurende de laatste jaren is ge schied meen ik de volgende punten te mogen noemen: Het tot stand komen en uitbreiding geven aan de starttoren, het in eigen dom verkrijgen van voldoende land om onze bezoekers de gelegenheid te geven de wedstrijden te volgen, het organiseren van serie-wedstrijden op Zaterdagmiddag, het onderzoeken van de mogelijkheid om nieuwe en be tere banen (Z-banen) te verkrijgen, waardoor men meer „kruisrakken” heeft te zeilen bij een wedstrijd, het in overleg met de Koninklijke Zeil vereniging Oostergoo e.- de S.Z.C. tot stand komen van het Admiraalzeilen, naar aanleiding van het Prinselijk be zoek in 1948, en als jaarlijks weder komend hoogtepunt van onze zeilsport in het Noorden de in samenwerking met de S.Z.C. georganiseerde Sneek week, welke voor iedere Nederlander Ihet begrip „Sneek” onverbrekelijk Uit de bestuursvergadering 15 Juni 1887: Het moge ook om technische rede nen zijn, dat het nummer van ons blad, waarin een belangrijk deel van de inhoud gewijd is aan onze hon derdjarige Kon. Zeilvereniging Sneek, betrekkelijk lang na haar eigenlijke verjaardag (1 Juni) en lang vóór de aanvang van de Sneek- Week verschijnt, onzentwege mag men er ook iets van symboliek in zien. NI. dat al is de herdenking van dit honderdjarig bestaan belangrijk, daarbij echter de nadruk moge vallen op de werkzaamheid van de jarige gedurende de laatste decennia waar van dan weer een der hoogtepunten was het tot stand komen met mede werking van de Sneeker Zeilclub van de Sneekweek. We zullen ons wel niet vergissen als we veronderstellen dat het bij de oprichting der Zeilver eniging Sneek naast om betere regle mentering van de jaarlijkse zeilwed strijd vooral ging om een sterke band te vormen rond de zo beperkte kring der Sneker zeilers van die tijd, het in die kring wat knusser en gezelliger te maken. Ook deze zeilvereniging was immers kind van haar tijd, het grootste deel der Sneker burgerij was bij haar doen en laten alleen betrok ken op de traditionele hardzeildag, als zij van de Sneker wallen het kleu rig en fleurig schouwspel van vertrek en terugkeer van de vloot kon gade slaan of op het feestterrein haar vreugde kon uiten. Dat alles is in de loop der tijden anders geworden, de zeil- en watersport in het algemeen werd van 'n sport van enkelen er een van velen, een volkssport, de Sneeker Zeilclub ontstond naast de Zeilver eniging Sneek en samen organiseer de zij de Sneekweek. Zo werd ook de Zeilvereniging Sneek meet en meer een onderdeel en een belangrijk onderdeel van het Sneker gemeenschapsleven in rui mere zin. Reeds in de oprichting van de Sneekweek lag de erkenning dat de beoefening en organisatie der zeil sport hier ter stede iets meer bete kende dan alleen bevordering van het onderlinge gezelligheidsleven der Sneker zeilers, maar ook een zake lijke kant had nl. de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Na de oorlog, toen de noodzaak van in- dustralisatie allerwege op de voor grond kwam, trad deze zakelijke kant nog meet naar voren. Er is geen des kundige meer die niet de watersport en het watertoerisme als een der pij lers beschouwt, waarop de beschei den industrialisatie, waarop wij hier mogen hopen, diant te worden ge bouwd. Op haar beurt is de, nu Ko ninklijke, Zeilvereniging Sneek een der pijlers waarop hier ter stede de watersport rust. Is het daarom won der dat in dit nummer tal van voor aanstaande figuren uit onze stad en uit de zeilerswereld woorden van hartelijke gelukwens en grote waar dering tot de jarige richten met de wens dat nog een lang en bloeiend leven voor haar zal zijn weggelegd? Want de toekomst dezer vereniging is feitelijk ook een deel van de toe komst van onze stad, welker zakelijke belangen ten nauwste verbonden zijn met de bloei van de watersport. Moge ook de burgerij in haar geheel dat meer en meer verstaan. We heb ben w l eens de indruk gekregen dat het in het verleden daaraan nog al eens heeft gehaperd en dat er ook nu nog heel wat te wensen overblijft. Het ledental onzer beide Zeilvereni gingen is nog altijd veel te gering. Natuurlijk is het prettig mee feest te vieren als een zo onmisbare vereni ging als onze Koninklijke Zeilvereni ging Sneek, verjaart, en nog wel hon derd jaar wordt ook. Maar beter is het toch altijd mee te leven en steeds daadwerkelijk te tonen dat men het belang van het bestaan van verenigingen als de jarige voor onze gemeenschap beseft. Wij kunnen onze jubilaresse, met haar kostbare traditie van honderd jaar, niet beter wensen dan dat zij haar uitstekende werk in onze gemeenschap tot in lengte van tijd zal mogen voortzet ten, steunend op een steeds breder draagvlak van sympathie onzer bur gerij. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH s Voor haar „100”-jubilé -- En zij mag met récht die vragen, s ’t Was en blééf: Je Maintiendrat g Honderd jaar zijn deze zeilers Op 't sportieve pad (in ’t nat), s Ze verwierven reputatie g Voor zich zelva èn de stad! Honderd jaar zijn deze zeilers g Bondgenoot en bootgenoot, Maakten „Sneek” (de K.Z.V.) èn Snoek (de stad) bekend en gróót! lllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIWIIIIIIH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1