Sneker Jachthaven verhoogt huren Nederlands sportviiegtuig Door Ambon naar Nederland speelde de zeilers de Z.O.U. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Veranderlijke wind parten bij Uitstel over Korea Het Perzisch oliegeschil AGENDA Admiraal Sherman plotseling overleden Koning Abdoellah van Jordanië vermoord in Engeland neergestort Goed geslaagde Waterpoortpartij Eil I DINSDAG 24 JULI 1951 6e JAARGANG No 59 L KIEZEBRINK Redacteur: Sportieest voor de Jeugd Flessenmeik een cent duurder Duitse ex-kroonprins overleden KLEINZAND 7 Telel. 2872 -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Sneker passagier om ’t leven gekomen Ii Nieuwbouw jachthuizen. Verlaging rente obligatielening. succes te maken. Een fraai overzicht. Een zeldzaam mooie strjjd Spoedig beslist. Lest-best Een spannend duel Een slechte partij was die tussen 3 en 5. Vooral Hoekstra en zijn maten pres teerden heel weinig. Ze kregen slechts een half spel. Dinsdag 24 t.e.m. Donderdag 26 Juli. Amicitia Theater: ’s Avonds te 8 uur: James Stewart en June Ally- son in „Als mannen willen”. Derde Schoolsportdag voor de Lagere Scholen. TEHERAN. Voor het eerst sedert de komst van Avereli Harriman, president Trumans persoonlijke afgezant, te Tehe ran, schijnt er een kans te bestaan, dat er een oplossing wordt gevonden voor het Brits-Perzische oiiegeschil. Van Perzische zijde werd het vermoe den uitgesproken, dat het bemiddelings voorstel de oprichting inhoudt van een BritsAmerikaansPerzische verkoop maatschappij voor Perzische olie. Van opgeven van de nationalisatie zou geen sprake zijn. Rsdactie-adret: SNEEKER NIEUWSBLAD slagbal van de Bruin de zege tb behalen. Vlietstra passseerde in deze partij drie maal de bovenlijn, waarvan een bal over de bestuurstent werd geslagen. De uitslag was le prjjs 45.No. 2, van der Meu- len, de Bruin, Helfrich, 25 punten. 2e prijs 30.No. 5, Schuil, P. de Haan, Langerak, 23 punten, 3e prijs 21.No. 1, v. d. Leest, Paassen, Vlietstra, 19 punten. 4e prijs 15.No. 4, Rodenhuis, de Groot, H. de Haan, 15 punten. 5e prjjs 15.— No. 3, Hoekstra, Oli vier, Hiemstra, 13 punten. Tot koning werd uitgeroepen A. van der Meulen van Berlikum. De waarnemende voorzitter, de heer E. Franckena, reikte met een toepasse lijk woord de prijzen uit die, naast de geldprijzen, voor de le, 2e en 3e prijs winnaars uit luxe cadeaux be-tonden. De hoofdbestuursleden van de Kon. Nederl. Kaatsbond, de h.h. Feringa en v. d. Schoot woonden de wedstrijden bij. de op 64 doordat Helfrich de kaats niet voorbij sloeg. Met een schone zes en een bovenslag van de Bruin kreeg partuur 2 een half spel, doch met een terugslagbal van Helfrich, een buiten slag van v. d. Meulen en een door de Haan gepasseerde kaats liep partuur 4 uit tot 5 halve spellen. Helfrich kon de stijf opgeslagen ballen van Rodenhuis verschillende malen niet verwerken. Deze uiterst spannende partij trok grote aandacht. Het publiek leefde sterk mee en was gul met applaus. Het werd ten slotte 45 en 66. Toen miste de ove rigens wisse opslager van der Meulen ’t perk en wonnen Rodenhuis c.s. met 47 punten. Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. kan gezegd worden van de laatste partij tussen Van der Leest c.s. en Van der Meulen c.s. Het eerste spel werd veroverd door van der Leest c.s, maar het volgende was voor v. d. Meulen c.s. Van der Leest begon onzeker te worden aan de opslag terwijl het in 't oranjeperk ook niet meer zo vlot van stapel liep. Vlietstra en Paassen wisselden, wat wel enige ver betering bracht, maar het blauwe drie tal begon zich geducht te roeren en wist tenslotte op 35 en 66 met een terug- De oudste zoon van de voormalige, Duitse keizer Wilhelm II is op 69-jari- ge leeftijd aan hartaderverkalking over leden. In de eerste wereldoorlog was hij commandant van het Duitse Vijfde le ger. Toen hij en zjjn vader na de oorlog verbannen werden, vestigde hij zich op Wieringen. In 1923 werd hem toege staan naar Duitsland terug te keren, waar hij zich vestigde in het kasteel van de Hohenzollerns te Hechingen, Württemberg. Kort nadat bekend was geworden dat de Noordelijken hadden gevraagd de be sprekingen te Kaesong vier dagen uit te stellen een verzoek, dat door de geallieerden is ingewilligd maakte het hoofdkwartier te Tokio bekend, dat de Chinezen in het laatste etmaal niet minder dan 36000 man hadden gecon centreerd rondom het neutrale gebied, waarbinnen de onderhandelingen worden gevoerd. Het schijnen geheel verse troe pen te zijn. Generaal Ridg -ay is geneigd, in die plotselinge concentratie van vijandelijke troepen een poging te zien van de Chi nezen om hun eisen ter conferentie kracht bij te zetten. Dinsdag 19 Juli werd in het Sport park alhier de derde schoolsportdag ge* houden welke dit jaar door de Gem. Comm. voor Lichamelijke Opvoeding al hier georganiseerd werd. Nu waren de jongens en meisjes van de Lagere scho len aan de beurt. Er werd met animo gewerkt en de spanning bij verschillende wedstrijden bereikte soms een geweldige hoogte. Ook het weer werkte zeer goed mee om deze dag prachttig te doen slagen. Na afloop van de wedstrijden kon de voorzitter van de G. C. na woorden van dank te hebben gebracht aan de mede werkers (sters) de volgende prijzen uit reiken. Kaatsen: le prijs School I; 2e K. W, S.; 3e Eben Haëzer; 4e Julianaschool. Grensslagbal meisjes: le prijs School I; 2e School II; 3e Julianaschool; 4e School III. Tweekamp jongens 60 m. lopen en verspringen met aanloop: le prijs Groep I van School III; 2e Sneeker Mont.- school; 3e Groep I K.W.S.; 4e Groep I School I; 5e Groep II school III. Estafette meisjes 10 X 50 m.: le prijs School IV, Tijd 1.23.8; 2e School III, 1.24.7; 4e Eben Haëzer, 1.25; 4e Juliana school, 1.25.1; 5e K.W.S., 1.25.7. Estafette jongens 10 X 60 m.le prijs Eben Haëzerschool, tijd 1.38; 2e School Hl, groep I, 1.39.3; 3e S.M.S., 1.39.5; 4e School I, groep 2, 1.40.2; 5e School in, groep 2, 1.40.6. hem steeds dicht op de hielen en hij werd ook een keer, zij het tijdelijk, gepas seerd. In de Regenboogklasse, waarin dr v. d. Zijpp onafgebroken de leiding had, verspeelde Vrolijk de tweede plaats aan mevr. ZwartHoeksema, terwijl Jan Pasma in de Vrijheidsklasse z’n eni ge concurrent Gaastra van de troon stiet en de Boer in de Valkenklasse de prijs aan de snel naar voren gekomen Zwart moest afstaan. De vier 16 kwa- draters A en de vier Schouwen voeren hun drie rondjes zonder enige verande ring in de volgorde. NAPELS. Op een hoogtepunt in zijn carrière als zee-officier en als di plomaat is in de nacht van Zaterdag op Zondag te Napels overleden admiraal Forrest P. Sherman, chef van de staf van de Amerikaanse marine. Hij bevond zich op een reis door West-Europa, wel ke hem had gebracht naar Madrid, Pa rijs en Londen. Tijdens zijn verblijf te Napels is hij aan een hartverlamming overleden. Admiraal Sherman is 54 jaar oud geworden. Op zijn reis langs de Europese hoofd steden heeft hij onderhandelingen ge voerd met generaal Franco over het ves tigen van Amerikaanse bases in Spanje, hetgeen veel critiek tengevolge heeft ge had van de zijde van Amerika’s bondge noten in Europa. Afschrijvingen. Op advies van de commissie zal bij de Belastingdienst worden geïnformeerd naar de mogelijkheid de afschrijvings percentages te verlagen. Woensdag 25 en Donderdag 26 Juli. Volksfeesten te IJsbrechtum. 'a Av. vanaf 7 uur bal. Donderdag 26 Juli. Openlucht samen komst op het Steenklipplein, ’s av. 8 uur. Wc nsdag 1 Augustus. Tetman de Vries te Tjerkgaast. Jouns 7.30 üre de earste opfieriog fan: „Ik kin it net littQ”. Huurverhoging schiphuizen. De commissie stelde een verhoging per 1 Juli jl. van 60 op de tegen woordige huren voor, maar de R. v. B. achtte 40 voldoende. Beide standpun ten werden toegelicht, waaruit o.a. bleek, dat de R. v. B. de eerstvolgende jaren een bedrag van 5000 per jaar aan reparatie en vernieuwing wil beste den, wat door de commissie niet vol doende werd geacht. Na uitvoerige discussies werd het voorstel van de commissie met 1433 stemmen verworpen, waarna dat van de R. v, B. zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Verder werd nog besloten voortaan bij overdracht van aandelen 10 over- De strijd tussen 5 en 2 was spoedig be slist. Schuil was zeer onwis aan de op slag en ook ’t perkspel van dit partuur was niet bestand tegen de drie matadors van No. 2. Met slechts één spel aan de telegraaf en een totaal van 4060 pun ten moesten Schuil c.s. hun biezen pak ken. Het winnende drietal, v. d. Meulen, de Bruin en Helfrich, leverde in deze partij prima werk. De dragers van de oranjetrui, v. d. Leest, Paassen en Vlietstra, waren on genaakbaar voor het drietal Hoekstra c.s., die deze eenzgdige wedstrijd met slechts een half spel aan de telegraaf verloren. De eindstand was 51 en 62 en een zitbal van v. d. Leest, die aan de opslag geweldig op dreef was. Het was prachtig zomerweer Zater dagmiddag bij de wedstrijd van de Zeil vereniging Z.O.U. te OppenhuizenUit- wellingerga en vele toeschouwers koes terden zich heerlijk in het zonnetje op het terras voor het Paviljoen Sneeeker- meer, vanwaar men een mooi gezicht op de strijd had. Dat zonnetje stond de zei lers natuurlijk ook wel aan, omdat het Noordelijk briesje nogal fris was. Maar minder mooi was, dat het wat speels heen en weer dwarrelde en soms ook be- denkelijk afflauwde. Daardoor immers speelde het geluk weer z’n rol en daar hebben de wedstrijdzeilers drommels het mier aan, omdat het altijd een gokje is of het geluk of tegenspoed zal brengen. Ook nu weer werden er gunstige posities door verspeeld en verloren gewaande aan merkelijk door verbeterd, zoals b.v. in de 16 M2 B-klasse waarin v. d. Laan en de Dood uit het achterste gelid toch nog in de kopgroep terecht kwamen. De prijs- en premiewinnaar echter hadden er blijkbaar geen last van want die bleven doorlopend waar ze waren gekomen. De Pampusklasse gaf eveneens zo’n afwis selend beeld. Wel slaagde Matak Fon tein er in de eerste plaats, die hij reeds in de eerste route veroverde, te behou den, maar z’n naaste concurrenten zaten Het midden-Oosten is in rep en roer gebracht door de moord op koning Ab doellah van Jordanië, die Vrijdagmiddag in, de ingang van de Moskee in oud-Je- ruzalem door een Arabier is vermoord, ’s Konings lijfwacht heeft de moorde naar, een Arabische kleermaker, ter plaatse doodgeschoten. In Jordanië, dat gedurende 28 storm achtige jaren door de vermoorde koning is geregeerd, is onmiddellijk de nood toestand afgekondigd. Prins Naif, de tweede zoon van de koning, is benoemd tot regent. De eerste zoon, emir Talal gevoelt zich door zijn zwakke gezond heid niet tot regeren in staat. Zoals bekend werd Dinsdag de vroe gere Libanese oud-premier Riah el Solh vermoord. Zowel in Londen en Washing ton als op het hoofdkwartier van de Uno vreest men dat deze twee moorden in een week tijds het voorspel vormen voor een periode van grote onrust in het naburige Oosten, vooral omdat koning Abdoellah algemeen werd beschouwd als de man die het evenwicht in de Arabi sche wereld handhaafde. De première van het openluchtspel Ambon in Nederland”, Zaterdagavond hier in het Sportpark gegeven, is voor de organisatoren een succes geworden. Een groot aantal toeschouwers was aan wezig, toen de 130 Ambonese medewer kers in hun fraaie Oosterse kleedij het terrein opmarcheerden en voorzitter Haanstra een kort maar krachtig be groetingswoord sprak, waarin hij zijn blijdschap uitte over de aanwezigheid leverden de parturen 2 (blauw) en 4 (geel). Rodenhuis c.s., die nog weinig hadden gepresteerd, begonnen met grote verbetenheid zich tegen v. d. Meulen c.s. te weer te stellen. Het eerste halve spel werd binnengehaald op 66 met een buitenslag van v. d. Meulen; het volgen- Maandag 23 Juli. Amicitia Theater. ’s Avonds 8 uur: „De mooiste tijd van je leven”. De druk bezochte vergadering, die in de bovenzaal van „Onder de Linden” werd gehouden, stond onder leiding van de heer H. A. Tromp, voorzitter van de Raad van Beheer, dia in herinnering bracht de vergadering van 6 April jl., waarin werd besloten de financiële po sitie van de N.V. door een accountant te laten onderzoeken, en tevens een com missie te benoemen ter bestudering van plannen deze positie te verbeteren, als mede een die tot taak kreeg het even tueel bouwen van nieuwe jachthuizen ta onderzoeken. Nadat de notulen van bedoelde ver gadering waren goedgekeurd, deelde de heer H. Vrolijk, lid van de financiële commissie mede, dat in het rapport van de accountant voldoende is toegelicht hoe de N.V. er voor staat. De commissie is na het uitbrengen van dit rapport be reid de stukken te ondertekenen. Zijn medelid, de heer J. E. Priester, gaf hierna een verkort resumé van het accountantsrapport, waarvan een der conclusies luidt dat de financiële positie der N.V. geenszins onrustbarend is daar de gebouwen en terreinen t eer waard zijn dan de balanswaarde. De commissie heeft verschillende voorstellen en denk beelden ter verbetering gedaan, wel ke door spr. werden genoemd en toege licht. Een hiervan was om de aandelen van 100 op 1 af te schrijven om op die wijze een gezonder balans te krijgen. Na enige verdere besprekingen werd de financiële verantwoording van de Raad van Beheer met algemene stem men goedgekeurd. Naar de voorzitter mededeelde, is ook deze aangelegenheid, waartoe in de Alg. Vergadering van 1950 besloten werd, met de commissie besproken. Gezien de huidige situatie op de geldmarkt zou zulk een conversie thans meer nadeel opleveren dan voordeel, reden waarom de R. v. B. voorstelde de lening niet te converteren. De vergadering ging hier mee accoord. met fraaie trik-trakslagen leverden Schuil c.s. tegen v. d. Leest c.s., waar- bij het oranje-drietal met slechts één spel van de kaart werd geveegd. Hotse Schuil liet nu zien dat hij nog wel iets anders in zijn mars had. Van der Leest was minder vast aan de stuit. De punten telling was 56 voor Schuil c.s. en 40 voor v. d. Leest c.s. Men gaf partuur 3, dat vervolgens de strijd moest opnemen tegen Rodenhuis c.s. weinig kans, temeer omdat Hoekstra wegens een verstuikte duim de opslag aan Olivier moest overgeven. Hoekstra werd nu ballenkeerder wat voor dit drie tal een handicap was. Maar door taai volhouden slaagden ze er toch in met de erepalm te gaan strijken. De uitslag was 54 en 62 met een terugslagbal van Hoekstra. Vrijdag is de Kaagweek, welke een week lang een der hoogtepunten van ons zeilseizoen is, begonnen. Start der Valken-klasse in de team wedstrijden. Reeds enige jaren wordt van de gas ten die langer dan twee dagen met hun jachten in de haven vertoeven een be scheiden vergoeding geheven. Verschil lende aandeelhouders pleiten er thans voor de tarieven die afhankelijk zijn van de grootte van het jacht, in de haven bekend te maken. Het be stuur zegde ernstige overweging toe. Verder werden nog enkele interne aan gelegenheden, o.a. de onderverhuur, en afschrijving van de aandelen op 1 uit voerig besproken. Ook deze zaken zul len nader in de R. v. B. worden be keken en z. m. voor de volgende vergade ring op de agenda worden geplaatst. Woensdag 25, Donderdag 26 Circus Jos Mullens te Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie; Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co> Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Uitsluitend de gepasteuriseerde fles senmeik zal vandaag een cent per liter duurder worden. De normaal voor de losse verkoop bestemde melk blijft in prijs onveranderd. Overigens geldt de verhoging van de maximumprijs voor flessenmeik evenals vorig Jaar slechts voor een deel van het jaar. De uitslag was Schouwen, 4 deeln. 1. Foanit, J. U. de Jong; 2. Meerkol, F. F. Atsma Jr., bei den te Oppenhuizen. Valken, 4 deeln. 1. Trim, J. Zwart; 2. Margrietha, H. G. de Boer. 16 M2 klasse B, 10 deeln. 1. Hannie, J. W. Veldstra, Terhorne; 2. Arga Plu- vius, R. van Wieren, Nijhuizum; 3. Bra sem, P. v. d. Laan; 4. Ciconia, W. de Dood. Pampusklasse, 7 deeln. 1. Stern, D. Matak Fontein, New York; 2. Weer haan, H. H. Bakker; 3. De Welle, A. M. Sustring. Vryheidsklasse, 2 deeln. 1. Anneke, J. Pasma. Regenboogklasse, 3 deeln. 1. Jan van Gent, dr J. W. v. d. Zijpp; 2. Pieterke, mevr. J. ZwartHoeksema. 16 M2 klasse A, 4 deeln. 1. Dirk Tom, B. de Haan; 2. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure. Een der leden van de commissie (de heer Joh. Olij) berekende de kosten van op rationele wijze te bouwen jachthui zen op 2700 per stuk, maar zelfs met die cijfers is volgens de commissie en de R. v. B. de exploitatie niet mogelijk. Daarom stelden beide voor dit punt voorlopig op te schorten, waarmee de vergadering accoord ging. Gastentarief. Onze stadgenoot, de heer H. Stel- lingsma slaagde aan de Fryske Akade- my te Leeuwarden voor de acte Engels M.O. A. Aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam slaagde voor het B.S.- diploma de heer G. Vleer te Sneek. Een der mystieke dansen. van enkele prominente Ambonese figu ren en enige hoofdbestuursleden van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw”. Daarna volgde het optreden van een Ambonees Fluitorkest en Hawaiian Band en verschillende Ambonese dans groepen, dat mede door de fantastische belichting een ongekend schouwspel op leverde. De Chr. Muziekvereniging „Harmonie” verleende vooraf haar medewerking. Zondagavond is aan de Engelse Zuid kust in Kent tussen Ashford en Favers- ham een Nederlands Auster-vliegtuig neergestort. Een der inzittenden, onze 26-jarige ongehuwde stadgenoot H. Fritsma, firmant van het automobiel bedrijf Fa. Fritsma Zn, kwam hier bij om het leven. De bestuurder, de heer A. Bottema uit Appingedam is met brandwonden het vliegtuig vloog na het neerstorten direct in brand en werd geheel verwoest in het hospitaal op genomen. Hij was ’s avonds nog buiten bewustzijn, doch zijn brandwonden zijn niet ernstig. Ook hij is ongehuwd en Vertegenwoordiger van de D.A.F. Een Nederlandse verpleegster, die in het hospitaal werkt, werd opgeroepen en gevraagd als tolk op te treden. Beide waren Woensdag op de „York shire Air Club” aangekomen en Zondag naar Oostende vertrokken. Wegens mist trachtten zij op een vliegveld in Kent te landen. Bij deze poging is hun machina neergestort. Mooi weer, veel belangstelling en tal van spannende wedstrijden, hebben er toe medegewerkt de Zaterdagmiddag door de Kaatsver. Sneek gehouden tra ditionele Waterpoort-partjj tot een u. Het was voor het bestuur en zijn staf van medewerkers als vroeg dag, want om 5 uur ’s morgens waren ze al druk in de weer om het wedstrijdterrein op het Martiniplein in gereedheid te brengen. Om ruim 12 uur liet scheidsrechter Jellema van Mantgum beginnen. De vijf door het hoofdbestuur van de Nederlandse Kaatsbond geformeerde parturen verschenen als volgt tussen de lijnen 1. M. van der Leest, Stiens; A. Paas sen, Leeuwarden; W. Vlietstra, Franeker. 2. A. v. d. Meulen, Berlikum; Th. de Bruin, Leeuwarden; F. Helfrich, Leeu warden. 3. R. Hoekstra, Ternaard; S. Olivier, Harlingen; A. Hiemstra, Leeuwarden. 4. J. Rodenhuis, Leeuwarden; J. da Groot, Weidum; H. de Haan, Holwerd. 5. H. Schuil, Harlingen; P. de Haan, Akkerwoude; C. Langerak, Franeker. De strijd werd geopend met de drietallen 4 en 5. Aanvankelijk na men Rodenhuis c.s. de leiding, maar toen de koning van ’t vorige jaar enige malen 't perk niet kon vinden, liepen Hotse Schuil c.s. uit tot 1% spel. De Harlinger toonde evenwel niet de ware vechtlust te bezitten, waardoor partuur 4 de partijen op gelijke voet bracht. Aangevuurd door zijn partner P. de Haan, die enige bovenslagen plaatste, en uitstekend werk van de achterinse C. Langerak moesten Rodenhuis c.s. ten slotte toch ’t veld ruimen en won par tuur 5 met 7 om 3. Spannend ging het toe tussen de drie tallen 2 en 3. Het blauwe partuur was in op en uit iets beter, het vormde een beter geheel. Van der Meulen leverde aan de stuit best werk. Olivier en Hiem stra kregen in ’t perk heel wat te ver werken, wat ze over 't geheel genomen naar behoren uitvoerden. Toch bleek spoedig dat Helfrich en zijn maten de beste papieren hadden. Wel bleven de roden zich kranig verdedigen, maar ze moesten tenslotte op de stand 54 en 66 het veld ruimen, toen Hiemstra in gebreke bleef. De strijd tussen 4 en 1 was eenzijdig. Rodenhuis c.s. waren niet opgewassen tegen de felle opslag van v. d. Leest en Paassen, terwijl Vlietstra in ’t perk als achterinse prima werk leverde en even als Paassen verschillende malen boven sloeg. Oranje won tenslotte met 51 en 64 toen Vlietstra de bal voor ’t kaats- houtje wist te keren. In de buitengewone vergadering vaji aandeelhouders der N.V. Sneeker Jachthaven is met aller instemming besloten op de huren van de schiphui zen, die verleden jaar al met 30 waren verhoogd, nogmaals een verho ging van 40 toe te passen. Voor overschrjjvingskosten zal voortaan 10 per aandeel, ten laste van de verkrijger, moeten worden betaald. Bouw van nieuwe schiphuizen is voorlopig niet mogelijk. schrijvingskosten, ten laste van de ver krijger, in rekening te brengen. Ook dit met terugwerkende kracht tot 1 Juli jl. '/-•

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1