BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Noodlottige fout van vrachtautochauffeur Speeltuinverenigingen gaan samenwerken Wymbritseradeel Directeur van Gemeentewerken gaat met pensioen VRIJDAG 27 JULI 1954 6e JAARGANG No 60 1 L KIEZEBRINK Redacteur! Gesneuveld in Korea Strategisch belang van de Middellandse zee Benoemd Het Perzisch oliegeschil Goed afgelopen Spanje Record verbeterd Iml Jeugdige redder beloond Huurcorrectie voor Herbouw-panden Prijzenbeschikking verdwijnt niet Twee oneerlijke bed enden veroordeeld Geen oorlog meer met Duitsland Circuskunst van uitstekende kwaliteit KLEINZAND 7 Telet 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD v,As R Bekend stadgenoot gedood Jordanië krijgt jeugdige koning 19401945 in zjjn gemeente, Voortgang te Kaesong Oud dorpsgenoot in de Nederlandse Athletiek- ploeg ZRAUffllT ;M0>U3W DINSDAGS en VRIJDAGS. t 7 de Vandaag is het de laatste dag van de Vierdaagse. Met een groot span doek werden de wandelaars welkom geheten in de Betuwe. Een groot aantal werken .j Ktrro IC V PHlT-PAl Maatschappelijk werk. GEiariSEEEQEJ PALEST1NA.SYR1E j'GRENSINCIDENTEN Latere berichten melden dat Engeland eerst zekerheid wil hebben en dat Sir Francis Shepherd, de Britse ambassa deur te Teheran een lid van de Perzische oliecommissie heeft verzocht, nog eens duidelijk uiteen te zetten, wat de voor stellen van de Perzische regering tot hervatting van de besprekingen inhou den. De Engelsen zijn namelijk bang, dat de opvattingen over de inhoud van de voorstellen te Teheran en Londen niet dezelfde zijn. Blijkt, dat er geen verschil van me ning mogelijk is, dan zal de Britse re gering een delegatie naar Teheran zen den. 26 Juli 1924 benoemde de Raad van Wymbritseradeel hem tot Gemeente- Architect. Hij trad 1 October d.a.v. in dienst en kreeg in 1942. toen hij dus een kwart eeuw Gem.Architect was geweest, de titel van Directeur van Gemeente werken. Tot 1948 was hij ook hier met een commandant van de Brandweer, ter- De inzamelactie van oude materia len en afvalstoffen, die in Maart van dit jaar begonnen is, levert uitstekende re sultaten op. In de maanden Maart, April en Mei werd in totaal circa 48.000 ton oud papier opgehaald. Hedenmiddag 12 uur eindigt volgens een proclamatie van H. M. de Koningin in het Staatsblad, de staat van oorlog tussen ons land en Duitsland. Dit betekent het herstel van de nor male betrekkingen tussen de beide lan den. Er moeten echter nog vele kwes ties worden opgelost. Woensdagmiddag werden in de Jacht haven de schepen, die hebben deelgeno men aan de wedstrijden van De Kaag, uit de rijnaak geladen waarmee ze ver voerd werden. Hierbij ontstond een on gelukje. De laadboom brak en kwam te recht op de 17-jarige Bert van Reekum, die als bemanning in een van de Valk- jachten had meegezeild. Met een ge kneusde schouder is hij met de Roode Kruis-auto naar de ouderlijke woning, Leeuwarderweg 58, vervoerd. Zijn toe stand laat zich goed aanzien, maar hij moet voorlopig rust houden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 par half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD 33 Mi. ,3) ’■o- c S (KOMST VAN,GR.MOEFTTEN -/F-,i i I RUSSISCHE «GENTEN Woensdagmiddag, omstreeks vier uur is op de wegkruising Witmarsum Wons een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan onze stadgenoot, de heer S. Gro ninger, veehouder en vennoot in de N.V. Sneeker Mesthandel, het leven heeft ge kost De heer Sch. de Boer te Oppenhuizen is voor de dorpen Oppenhuizen en Uit- wellingerga en omgeving benoemd tot correspondent van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Vrjjdag 27 t.e.m. Maandag 30 Juli. Ami- citia Theater, ’s Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur de pre mière voor het Noorden: „Korea”, een helden-epos. Woensdag 1 Augustus. Tetman de Vries te Tjerkgaast. Jouns 7.30 üre de earste opfiering fan: „Ik kin it net litte”. een rustige nacht gehad. De heer de Vos, die alleen achterin zat, kreeg een hoofdwonde. Hij werd in het ziekenhuis verbonden en kon toen naar huis gaan, ’s Avonds echter zwol zijn gezicht zo op, dat dokter Lofvers het nodig achtte hem nogmaals naar het ziekenhuis te vervoeren. Dr v. d. Meu- len, oor-, neus- en keelarts, heeft hem toen behandeld, maar deze achtte een langer verblijf in het ziekenhuis even min nodig. Volgens de laatste berichten heeft Spanje de eis gesteld als gelijkberechtigd partner in het westelijk verdedigings- blok te worden opgenomen. Wordt die eis niet ingewilligd, dan wenst het bui ten het pact te blijven. OPPENHUIZEN. Bij de op 5 Juli te Eindhoven gehouden athletiekwedstrij- den verbeterde onze vroegere plaatsge noot de heer A. de Jong, thans te Ber gen op Zoom, bij het hinkstapspringen het zuidelijk record der K.N.A.U. dat op 13.91 m. stond. Hij bracht dit thans op zijn naam met een sprong van 14.06 m. Verleden jaar in de namiddag van de 26e Juli, redde de nu 13-jarige Marten Koster wonende Oppenhuizerweg 140a, met levensgevaar het 4-jarige dochter tje Ineke van de familie C. G. Mooi uit de^diepe vijver van ’t Wilhelminapark. wijl hij gedurende zijn gehele diensttijd in Wymbritseradeel tevens belast was met de leiding van de Reinigingsdienst die hij reorganiseerde wat meteen een verbetering van de sociale positie van de reinigers betekende. In het ressort Noord, dat gemechaniseerd werd, kwa- mea ze in gemeentedienst, in Zuid, waar De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea zijn gesneuveld: Sergeant P. J. Boerrigter, uit Almelo, 26 jaar; Korporaal J, Ie Due, uit Amsterdam, eveneens 26 jaar, en Sergeant A. W. Tessensohn, uit ’s-Gra- venhage, 27 jaar. Maar hoeveel werk en tijd zijn functie ook vroeg, toch verrichtte hij in zijn schaarse vrije uren ook nog maatschap pelijk werk. Zo was hij 20 jaar voorzit ter van de IJsclub „Rept U”, 13 jaar bestuurslid, waarvan 10 jaar secretaris, van de afdeling Friesland van de Bond van Hoofden van Gemeentewerken, be stuurslid van het Groene Kruis, Ver. voor Ziekenhuisverpleging, begrafenis vereniging en sinds 1942 Kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente te Oppenhui zen. Deze laatste functie vervult hij nog steeds evenals die van adviserend com- misielid van de IJswegencentrale Sneek WymbritseradeelIJlst. Ook is hij lid van de commissie voor het Gedenkteken Wegens verduisteringen bij de firma Brandsma te Joure werd de 39-jarige kruideniersbediende Albert de J. te Scharsterbrug indertijd door de Leeu warder Rechtbank veroordeeld töt 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek. In die straf was waarschijnlijk mede rekening gehouden met een door verdachte ontkende diefstal bij de expe diteur B. de Jong bij wie hij met zijn meisje wel eens oppaste. Hij ging tegen dit vonnis in hoger beroep en met suc ces, want Woensdag werd hij door het hof veroordeeld tot één jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, met aftrek van preventief. De 24-jarige kantoorbediende Gerrit M. alhier, die in dienst van de accoun tant W. Langius blanco schoolgeldkwi- tanties invulde en deze ten eigen bate inde, waarvoor hij veroordeeld werd tot twee jaar met aftrek, stond eveneens opnieuw terecht. Het arrest luidde thans een jaar en vier maanden met aftrek. De Perzische voorstellen om tot een regeling van het oliegeschil te komen, zoals die zijn opgesteld na besprekingen met Harriman, zijn via de ambassadeur in Teheran aan de Britse regering over gebracht. Zij betreffen een regeling van de financiële kwesties en een accoord over de verkoop van de olie. De Britse regering wordt voorts uitgenodigd de besprekingen op het hoogste niveau te hervatten door een missie onder leiding van een minister naar Iran te zenden. De Perzen stellen als voorwaarde, dat Engeland het recht van Iran om de olie- industrie te nationaliseren bij voorbaat erkent. Waarnemers wijzen er op, dat Iran voor het eerst afwijkt van het stand punt, dat niet de Britse regering, maar Hij was in zijn volkswagen met zijn zwager E. Veen en de heer J. de Vos om half vier van hier vertrokken om op de Afsluitdijk te gaan vissen. Toen zij bij genoemd kruispunt kwamen, na derde uit de richting Wons eveneens een met steen geladen vrachtauto van de fa. Draaisma te Piaam. De chauffeur van deze auto moest voorrang verlenen maar deed het niet en gaf nog meer gas. De heer Groninger die het drei gende gevaar moet hebben ingezien, deed hetzelfde om nog voor de vracht auto langs te kunnen komen, maar dit gelukte niet helaas. De volkswagen werd in de flank geramd en totaal vernield, waardoor de heer Groninger zó ernstig werd gewond dat hij spoedig na aan komst in het St. Antonius Ziekenhuis alhier overleed. De heer Veen moest eveneens met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Aan vankelijk liet ook zijn toestand zich vrij ernstig aanzien, maar volgens de in lichtingen uit het ziekenhuis heeft hij Te Kairo heeft men uit Amman, de Jordaanse hoofdstad, bericht ontvangen, dat de zestienjarige prins Hoessein, een kleinzoon van koning Abdoellah, waar schijnlijk tot koning zal worden uitge roepen. Tot Hoesseins meerderjarigheid zou prins Naif regent blijven. daad de nood aan de man zou komen, zou men zeker moeilijkheden en vertra gingen krijgen. Voorlopig denkt men er met wat geven en nemen wel te komen. Een belangrijk deel van Shermans mis sie de onderhandelingen met Spanje is intussen afgewerkt. Hierover heb ben zich de laatste dagen geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan. Het zou natuurlijk noodlottig zijn voor de vrije vaart tussen Atlantische Oceaan en Middellandse Zee om Spanje tot vij and te hebben. Dat beseffen de Fran sen en Engelsen heel wel. Tussen vij andschap en bondgenoot gaapt echter nog een hele kloof. WASHINGTON. Volgens berichten uit Washington hebben de communisti sche onderhandelaars te Kaesong Woensdag het compromisvoorstel ge daan de terugtrekking van buitenland se troepen uit Korea niet aan de orde te stellen, voordat er een wapenstilstand zal zijn gesloten. Dit voorstel zou voor de geallieerden aanvaardbaar zijn en de besprekingen uit het slot helpen. Zij hebben daarin verkeerd sedert de Noordelijken met hun eis kwamen dat eerst overeenstemming moest zijn be reikt over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen. De geallieerden stonden echter op het standpunt dat dit een politieke kwestie was die niet op de wapenstilstandsconferentie thuis be hoorde. De Amerikaanse regering hield er aan vast, dat van terugtrekking van troepen uit Korea alle'sprake kan zijn, wanneer de tegenstander overtuigende bewijzen van zijn vredeswil zal hebben gegeven. Zijn de berichten uit Washington juist, dan is de voornaamste belemme ring uit de weg geruimd, dank zij een onverwachte concessie van de Qhinezen en Noord-Koreanen. Overeenstemming bereikt. Volgens de laatste berichten zijn de geallieerden accoord gegaan met het compromis-voorstel van de Noorde lijken. Er is thans overeenstemming bereikt over de agenda voor een wapenstil- stand-conferentie. fSUEZ i KANAAL jSCHEEPS BE. ilemmeringenJ w 'EGYPTE/ door een bazar, verloting of i.d. Ook daarvoor kan op de medewerking van het Gemeentebestuur worden gerekend. Bij de besprekingen deelde de verte genwoordiger van het Sperkhem mede, dat zij al tweemaal begonnen zijn met het inrichten van een speeltuin, maar beide keren moest het werk op last van de gemeente worden stopgezet, omdat het terrein voor woningbouw gebruikt moest worden. Op die wijze is veel geld onnut uitgegeven en onnodig werk ver richt. Daarom wil men in het Sperk hem, waar veel belangstelling voor dit werk bestaat, eerst wat zien voor men tot medewerking aan dit plan bereid is. Verder werd gewezen op de noodza kelijkheid het werk voor de speeltuinen en voor de Buurtverenigingen te split sen, wat kan geschieden door het om vormen van de laatste in speeltuinver enigingen of het instellen van onder afdelingen of commissies voor het speel tuinwerk. Speeltuinen zijn in verband met de toenemende onveiligheid op straat absoluut noodzakelijk, Buurtver enigingen niet. Verschillende sprekers voerden hier over het woord, totdat besloten werd deze kwestie nader in de te vormen overkoepelingscommissie te bespreken. Het resultaat van de vergadering was tenslotte, dat alle verenigingen een lid in de voorlopige commissie zullen aan wijzen, welke commissie op korte ter mijn bijeen zal komen om het definitie ve orgaan te vormen. Op initiatief van een voorlopige com missie uit de buurtverenigingen Noor- derhoek, N.O.Hoek, Maple Leaf en De Wettertoer werd Maandagavond in Ho tel Ozinga een vergadering gehouden, waarin naast afgevaardigden van ge noemde verenigingen ook een aantal hoofden van scholen en verschillende be langstellenden aanwezig waren. Het doel der bijeenkomst was om te komen tot het oprichten van een Overkoepe lingscommissie, waarover de voorzitter, de heer A. v. d. Heide, naar hij mede deelde, reeds een onderhoud met burge meester Rasterhoff had gehad. Daarbij bleek, dat het gemeentebestuur niet be reid is elke vereniging afzonderlijk te subsidiëren, terwijl er tevens meer speeltuinen moeten komen, ook In de binnenstad. Mocht het gelukken de sa menwerking en uitbreiding tot stand te brengen, dan zijn B. en W. bereid een verzoek om subsidie in overweging te nemen. Dat zal dan aan het Overkoe- pelingsorgaan worden uitgekeerd en daar terecht moeten komen, waar het ’t meest nodig is. Dat de verenigingen daardoor iets van hun zelfstandigheid verliezen vond de heer v. d. Heide niet erg. Zij hebben allen het algemeen belang op ’t oog en als daarvoor het brengen van een klein offer nodig is, is dat geen nadeel maar een voordeel. Als het doel bereikt wordt zullen ook gelden voor uitbreiding en verbetering bijeengebracht moeten worden, bijv. Het publiek is allicht geneigd de aan kondigingen van circusvoorstellingen e.d. met een korreltje zout te nemen. Circusdirecteuren overdrijven wel eens. Dat geldt echter niet voor de heer Jos. Mullens, directeur van het Nationaal Ne derlands circus dat zijn naam draagt. Onze ervaring was reeds dat hij inder daad ook brengt wat hij vooraf vertelt, en die gunstige reputatie heeft hij tij dens het tweedaagse bezoek dat hij deze week aan onze stad bracht, volkomen gehandhaafd. Hij bracht nl. niet alleen een nieuw, maar bovenal ook een buitengewoon in teressant programma met artisten van klasse die in een uiterst vlot tempo op traden en de duizenden bezoekers beide dagen bijzonder hebben geboeid. Een groot deel van het zeer gevari eerde schouwspel was gewijd aan de paardendressuur die in dit circus in hoge ere wordt gehouden en op hoog peil staat, maar wat daarnaast gepre senteerd werd aan variétékunst was eveneens van uitstekende kwaliteit. In het bijzonder willen we daarbij noemen het optreden van de dompteuse Erika Wyss met Johnny de Kok’s pantergroep, Josewa en Carola, de jongste circus kinderen van het continent, maar toch reeds fenomenen op het gebied van le nigheid en kracht en de lievelingen van het publiek, de inderdaad fenomenale jongleur André Belga, Les Roselli’s, kunstenaars op de strakgespannen draad, de vijf Spaanse Zigeuner-acro- baten, de Scandinavische dompteur Laysson met zijn Pakistanse olifanten en last not least de Belgische muzikale clowns „Les Babusio’s”, niet voor niets aangekondigd als de koningen uit het rijk der vrolijkheid. Zij ontketenden het ene lachsalvo na het andere en hadden een groot en belangrijk aandeel in het grote succes dat de heer Mullens hier wederom boekte. OPPENHUIZEN. Op 21 en 22 Juli j.I. werden in het Olympisch stadion te Amsterdam de Na tionale athletiek-kampioenswedstrij den gehouden. In deze wedstrijden bezette onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. de Jong, thans te Bergen op Zoom, de twee de plaats in het nummer hink-stap- sprong. Hij werd gekozen in de Neder landse ploeg voor de landenwedstrijd tegen België op 5 Augustus a.s. in Wymbritseradeel werd door hem ont worpen en uitgevoerd. De belangrijksten waren wel de uitbreiding en verbouw van het Gemeentehuis, de bouw van de basculebrug over de Bolswarder Zijl- vaart te Wolsumerketting, die van de nieuwe Gereformeerde school te Schar- negoutum alsmede de verbouw van de Geref. school te Hommerts en de ver betering van de weg Lemmer Straatweg IJpecolsga, welk werk, dat plm. 1% millioen gulden kost, omstreeks October a.s. gereed zal zijn. Ook zijn nog ver schillende andere wegverbeteringen in uitvoering. Tussen al die bedrijven door bouwde hij nog een 80 woningen in de Gemeente. En dan spreken we nog maar niet eens over het vele andere werk, dat er in zo’n uitgestrekte plattelands gemeente als Wymbritseradeel alle da gen weer aan door het hoofd van de Bouwkundige Dienst verricht moet wor den. Zulke prestaties in dienst van de gemeenschap dwingen respect af! De assistenten die gedurende zijn diensttijd in Wymbritseradeel onder hem gewerkt hebben, acht in totaal, hebben niet in geringe mate van zijn be kwaamheid en werkkracht geprofiteerd. Dat blijkt wel hieruit dat vijf van hen thans ook Gem.Architect of Hoofd van Gemeentewerken zijn, o.a. ook de heer van der Wal die hem straks opvolgt en reeds enige tijd naast hem in functie Is om zo goed mogelijk op zijn belangrijke taak te worden voorbereid. Zijn bureau wordt door zijn collega’s dus niet voor niets de fabriek van Hoofden van Ge meentewerken genoemd. Verschijnt: Administratie t Comb, Drijf hout-fGezebrirtk&Go» Kantoor: GROOTJAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Maandagmiddag werd hij op ’t stad huis ontboden, en ontving hij voor deze moedige redding uit handen van burge meester Rasterhoff een fraai armband horloge met inscriptie van het Carnegie Heldenfonda. Marten natuurlijk reuze- blij! De 15 pet, huurverhoging, die huurwet voorschreef, geldt in het alge meen niet voor panden, die op of na 27 December 1940 zijn tot stand gekomen. In het algemeen zijn de huurprijzen van deze later gebouwde panden reeds 15 pet. of meer hoger dan die van voor 27 December 1940 gebouwd goed. Op deze regel doen zich echter uitzonderingen voor en deze uitzonderingsgevallen ko men alsnog in aanmerking voor huur- ocrrectie. Zulk een huurcorrectie wordt thans toegepast voor onroerende goederen, die met overheidssteun uit hoofde van de oorlogsschaderegeling zijn gebouwd. De regeling komt in grote trekken op het volgende neer: Voor de zg. herbouwpanden, waarvoor in de periode van 5 Mei 1945 tot 23 Februari 1950 boven de rijksbijdrage in de oorlogsschade een financiële tege moetkoming in de bouwkosten is toege kend en waarvan de hoogste toelaatbare huurprijs vóór 1 Januari 1951 door de overheid is vastgesteld, wordt deze huurprijs, de eventuele opslag buiten be schouwing gelaten, met 7.5 pet. ver hoogd. Voor de herbouwplannen, ten behoeve waarvan vóór 5 Mei 1950 financiële te gemoetkoming is toegekend, wordt de geldende huurprijs met 15 pet. verhoogd. Dit geldt evenwel niet, indien deze huur prijs reeds hoger is dan die van verge lijkbaar vóór de oorlog gebouwd onroe rend goed. In dat geval bedraagt de huurverhoging niet meer dan nodig is om de huurprijs met de prijs van ver gelijkbaar voor-oorlogs goed in over eenstemming te brengen. De huurcor rectie gaat in bij de aanvang v. d. eerst volgende huurbetalingstermijn na 18 Juli 1951. de mechanisatie door de tijdsomstandig heden moest worden uitgesteld, werden verschillende rayons gecombineerd en kregen de pachters eveneens een vol ledige dagtaak. Van 1928 tot de opheffing in 1950 van de Commissie van Beheer van de Mac- adamweg SneekBolsward was hij ook nog opzichter over deze weg, zodat hij over werk zeker niet te klagen heeft gehad. Admiraal Sherman, het hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, die op een rondreis door Europa te Napels plotse ling is overleden, had, volgens de over zichtschrijver van de N. R. C., de ver schillende vraagstukken van de maritie me verdediging van Europa in geval van een aanval uit het Oosten onder het oog gezien. Hij had daarover een rapport uitgebracht, dat Zaterdag in de com missie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is meegedeeld. Dit rapport is onder an dere ook van belang met het oog op het geen er thans in Zuidoost-Europa en het Naburige Oosten omgaat. Sherman acht het Oostelijk Middellandse Zee bekken en het Naburige Oosten van vrij wel even groot strategisch belang als het gebied, dat door het Noordatlantisch Verdrag bestreken wordt. Daar draagt de petroleum welke in het Naburige Oosten gewonnen wordt natuurlijk be langrijk toe bij, maar de strategische be tekenis ligt toch voornamelijk hierin, dat men met dit gebied de verbindingswegen tussen Oost en West beheerst, welke in geen geval verloren mogen gaan. Dit geldt niet alleen voor de wegen ter zee, maar ook voor die te land en voor het luchtverkeer. Dat is nog niet alles. Dit gebied kan ook bases bieden voor aan vallen, waarmee men rechtstreeks en snel het hart van de vijand kan berei ken. Turkije, d. w. z. een sterk en vast beraden Turkije is de sleutel voor een kansrijke verdediging van dit gebied. Hieruit vloeien weer overwegingen voort, welke ten nauwste de politiek van het ogenblik raken. Een Russische beheersing van Perzië zou Turkije in ernstig gevaar brengen. Men moet dan ook volgens wijlen Sherman voort gaan Perzië steun te verlenen, opdat het niet onder Russische invloed geraakt. De missie van Harriman toont dat de di plomaten te Washington dit ook zonder Shermans advies reeds hebben ingezien, al hebben zij daarbij misschien meer ge dacht aan de Arabische olievelden dan aan de belangen van Turkije. Is Turkjje onmisbaar voor de verde diging van het Naburige Oosten en het Oostelijk Middellandse Zeebekken, voor de laatste acht Sherman ook Grieken land onmisbaar. Dit is in zoverre van politieke betekenis, omdat Shermans ad vies er toe strekken moet de credieten voor de hulp van het buitenland, mili tair en economisch voor de Afgevaar digden aannemelijk te maken. hef dulXX Anglo-lranian partij in het geding is. litiek was zijn bezoek aan Londen, waar hij het laatste weekend vertoefd heeft. Ook daar is de Middellandse Zee aan de orde geweest, maar ook de kwestie van de Noordatlantische verdediging ter zee. Men zal zich nog wel herinneren, dat er in Engeland een sterk verzet was ge rezen tegen de benoeming van een Amerikaans vlootvoogd tot opperbevel hebber. Volgens de correspondent van de Daily Telegraph te Washington zou men te dien aanzien tot een compromis ge komen zijn. Engeland zou berusten in de benoeming van Fechteler tot opper bevelhebber op de Atlantische Oceaan. Het Kanaal, een deel van de Noordzee en de kust van Noorwegen zouden ech ter buiten dit commando vallen. Verder zou er een speciaal opperbevel komen voor het Naburige Oosten onder Brits bevel. Dit zou het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee met Suezkanaal enz. omvatten. Het zou niet recht streeks aan de N.A.T.O. (de organisa tie voor het Noordatlantische Verdrag) verbonden zijn, maar daarmee wel ten nauwste voeling houden. De Ameri kaanse admiraal Carney zou het bevel bljjven voeren in het Westelijk bekken van de Middellandse Zee, doch geen ge zag hebben over de Britse verbindings wegen. Evenmin trouwens over de Franse en Italiaanse. Het is een zonderlinge lappendeken, die men uitgevonden heeft om eikaars gevoeligheden te ontzien. Indien inder- EX- PREMIES ,-f< uiyi\i/ 'S-, S, IRAK Z/J’Ian AMERIKANEN L //|verpacHt--<T Het ligt niet in de bedoeling van mi nister van den Brink om de Prezen beschikking 1951 op te heffen. Deze ontkenning werd door het mi nisterie van Economische Zaken ver strekt naar aanleiding van een bericht in de pers, volgens hetwelk de Prezen beschikking zal verdwijnfen. ONLUSTEN] ;^QR.A-N y CONFLICTI f/1 oneen ecrnnscHe KJ LtlOÏHG t/jDORD Na een ambtelijke loopbaan van 38 jaar, waarvan 34 als hoofd van een Gemeentelijke Technische Dienst, gaat de heer A. Zondervan te Oppen huizen, sinds 1924 Gemeente-Archi- tect en daarna Directeur van Ge meentewerken van Wymbritsera deel, op 1 Augustus a.s. zijn werk kring met pensioen verlaten. Zaterdagmiddag neemt hij in een door B. en W. belegde bijeenkomst in het Gemeentehuis afscheid van het Gemeentebestuur en -personeel, daar na volgt in Rest. Piso nog een af scheidsreceptie voor collega’s en an dere belangstellenden. De heer Zondervan, die 29 Juli 1886 in Tzum werd geboren en zijn opleiding genoot aan de Ambachtsschool en P.B.N.A., begon zijn loopbaan op het kantoor voor waterbouw van de heer S. Bakker, Jpzichter van de Prov. Wa terstaat te I Harlingen. Van 1908— 1913 werkte hij als opzich ter bij ver schillende bouwwerken, zowel burger- als water- I bouw in Fries- I land en Over- ijsel, waarna hij in 1913 uit 103 sollicitanten benoemd werd tot bouwkundige aan het Oud en Nieuw Gasthuis te Zutfen en de Psychiatri sche inrichting „Het Groot Graffel” te Warnsveld. Hier 'erktte hij vier jaar, in welke periode hij tevens les gaf in tekenen aan de Gemeentelijke Teken school te Zutfen. Overijssel lag hem als Fries echter niet zo goed. Zijn hart trok naar it Heitelan, waarin hij op 15 Juli 1917 terugkeerde als Gemeente- Architect en Commandant van de Brandweer van Baarderadeel. Ook hier was hij tevens leraar aan de Gem. Te kenschool te Jorwerd. 58

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1