Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST kW Veel belangstelling en waardering bij het afscheid van de heer Zondervan 1 DINSDAG 31 JULI 1951 6e JAARGANG No 61 L KIEZEBRINK Het Perzische oliegeschil Ambonnezen in beroering Onsportief gedoe Mooie opdracht Nederland eet er goed van Slachtoffers van ongelukken ter aarde besteld Er komen weer buitenlandse Studenten naar Sneek Buitengewone filmavond K.Z.V. „SNEEK” Gevaarlijke ligplaats van de Piet Hein Geen vordering in Kaesong Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 TeleL 2872 Niet School III, maar School IV NIEUWE DIRECTEUR VAN DE GEMEENTEREINIGING BENOEMD - te' ^-4 W) Ar SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Uit onze raadzaal Notulen. Ingekomen stukken. nen der Olympiade” laten draaien. Het 5 Ontheffing. Onbewoonbaar verklaard. een arriveerde In het Gemeentehuis van de De nieuwe directeur, foar in greate rizenbrijberch In Restaurant-Plso TOKIO. De onderhandelaars over een wapenstilstand in Korea zijn gisteren voor de dertiende maal te Kaesong bij een geweest, maar hebben geen vorde ringen geboekt. Het punt, waarover men nog steeds onderhandelt, is de vaststel ling van een bufferzone. Gedurende de vijf uur lange vergadering zijn beide partijen scherp op hun standpunt blij ven staan. De geallieerden wensen de bufferzöne te zien vastgesteld op basis van de tegenwoordige frontlijn, de com munisten wensen haar af te bakenen langs de 38ste breedtegraad. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd z. h. s. besloten de heer D. Bergstra te Leeuwarden eervol te ont heffen van de waarneming van lessen in de Engelse taal aan het gymnasium. De jaarverslagen over 1950 van de vereniging „Kinderzorg” in het Prov. Ressort Friesland der Ned. Herv. Kerk te Sneek; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, het O.B.W., de vereniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek”, de Stichting Borgstellings- fonds voor Friesland te Leeuwarden en de Ver. „Beatrix-oord” te Leeuwarden werden alle voor kennisgeving aange nomen. De notulen van de vergaderingen van 21 Juni en 8 Juli werden onveranderd vastgesteld. Vrijdagavond vergaderde de Raad on zer gemeente onder leiding van burge meester Rasterhoff. Secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden, afwezig de heer J. de Boer. Na opening kwam aan de orde: Benoeming directeur-boekhouder Gemeen te reiniging Verhuur voormalig H.B.S.-gebouw. Subsidie Consultatiebureau voor alcoholisme. werd de rij van sprekers geopend door de heer van Dijk te Oosterwolde, voor- De 22-jarige D. S. uit Doetinchem is in de Oude IJsel, waar hij aan het vissen was, verdronken. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. 1. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres: Vrijdag 3 Augustus krijgt Sneek weer bezoek van ruim 50 buitenlandse stu denten van verschillende nationaliteiten, die onder auspiciën van de Leidse Uni- versiteit een excursie maken door ons land. Het gezelschap zal, na een tocht over de Afsluitdijk, ’s middags te half vijf in Sneek aankomen en daar worden ver welkomd door het Bestuur van V.V.V.; Er zat een foutje in de uitslagen van de schoolsportdag voor de Lagere scho len. Bij het grensslagbal voor meisjes werd de vierde prijs niet gewonnen door School III, zoals vermeld, maar door School IV. Allen die de laatste Ronde van Sneek bijwoonden, waren vol lof over deze mooie wielerwedstrijd. Na afloop kwam het bestuur van de Wielervereniging Sneek, die de Ronde organiseerde, ech ter tot de onaangename ontdekking, dat acht palen waarmede het parcours was afgezet, waren verdwenen. Dat betekent een strop van 20, want de aannemer die de palen welwillend beschikbaar steldemoet natuurlijk schadevergoe ding ontvangen. Is er misschien iemand die weet of vermoedt waar de palen beland zijn en wie deze onsportieve daad heeft (heb ben) bedreven? Het bestuur zal dit dan gaarne vernemen. In 1950 bedroeg de consumptie per hoofd der bevolking, in vergelijking met de jaren 1936/’38, aan aardappelen 20 pet, aan suiker 18 pet en aan voedings- vetten 20 pet méér. Daarentegen daalde het verbruik van kaas met 25 pet en aan eieren met ruim de helft. Het ver bruik van groenten en vlees bleef on geveer gelijk, maar er werd 30 pet méér melk gedronken. Uit deze cijfers blijkt, dat het ver- buik van vet aan de hoge kant is. Ove rigens is de consumptie vrijwel in over eenstemming met wat volgens de mo derne voedingsleer wenselijk wordt ge acht. Bij het voorstel van B. en W. om hét voormalig gebouw der R.H.B.S., weder om voor een jaar te verhuren aan de Ver. v. Chr. Middelbaar en Voorber. Hoger onderwijs alhier, maar thans te gen een huuprijs van 2875, d.i. 15 hoger dan verleden jaar, en tevens in de nieuw te sluiten huurovereenkomst te bepalen dat een tussentijdse opzeg ging kan plaats vinden ten opzichte van het gehele pand, leidde tot een gedach tenwisseling tussen de heer Groeneveld en de voorzitter. De heer Groene veld had nl. altijd gedacht dat verho ging van de huurprijs bedoeld is om de exploitatie van woningen zo mogelijk lo nend te maken en de huiseigenaren ge legenheid te geven het onderhoud te verrichten. Maar waar het onderhoud hier voor de vereniging zelf is, die dus in de eerste plaats hogere onderhouds- lasten heeft en bovendien meer huur moet betalen, is die verhouding dan wel geheel billijk? Met 12 stemmen werd benoemd de heer J. J. D. Scheffener, techn. ambte naar, chef van 'la gem. reinigings- en ontsmettingsdienst te Vlissingen, no. 1 van de voordracht. Op no. 2, de heer W. J. Cornelissen te Nijmegen, werden 3 stemmen uitge bracht; no. 3, de heer A. R. Hof te Mep- pel, kreeg 1 stem. Zoals verwacht kon worden bestond er Zaterdagmiddag grote belangstelling voor het afscheid van de heer A. Zondervan als directeur van Gemeentewerken van Wymbritseradeel. Zowel de officiële bijeenkomst in de raadzaal als die voor de collega’s en belangstellenden in Restaurant-Piso waren druk bezocht en in beide werden veel hartelijke woorden tot de scheidende ambtenaar en zijn fa milie gesproken, waarbij tevens geschenken werden aangeboden als stoffelijke blijken van waardering voor de ondervonden vriendschap en medewerking. Namens het personeel van Gemeentewerken Aankoop huis met loods en erf. de heer Joh. v. d. Wal, die met enkele waarderende woorden door de burge meester werd ingeleid hij zei o.a. er van overtuigd te zijn, dat met zijn be noeming een goede keus gedaan is brocht yn bitinken, dat er sawn jier assistent yn Wymbritseradiel west hat. Dat wie yn ’e oarlochsjierren 1939 1946, sadat er net meiwurke hat oan al de greate wurken dy’t yn ’e Snitser krante neamd waerden. Letter is spr. mei stipe fan de hear Zondervan ek di- rekteur wurden en dêrfoar en foar de prettige forstandhalding, net allinnich yn it amptlike mar ek yn it partiku- liere libben, wie hy tige tankber. Mar nou fiel ik my krekt as of ik dat boeit als een speelfilm, zodat niet van&st ten stadhuize door het Gemeente- alleen de zeilliefhebbers kunnen smullen, maar ook de niet-sportliefhebbers. Het voorprogramma is specifiek „Sneeks”, want niet alleen wordt daarin een re prise gegeven van het Koninklijk Bezoek aan het Sneeker Meer met ’t Admiraal- zeilen en de Vlootrevue, bovendien wor den de bezoekers meegenomen „Met de Friezen naar de Kaag” en nog opnamen vertoond van het „Snitser Jubeljier”. zitter afd. Friesland van de Bond van Hoofden van Gemeentewerken. Deze bracht de scheidende collega dank voor al het werk voor de vereniging gedaan, waardoor hij er veel toe heeft bijge dragen hun mooie maar moeilijke ambt een beetje meer aanzien te geven. De hear Ir Tuinstra, direkteur fan de Planologische Dienst te Leeuwarden, brocht de goede forhalding en samen- wurking tusken him en de hear Zonder van nei foaren en winske him ta bislüt in goede reis. De hear Wiersma, Dir. van Gemeente werken to Warkum, Md assistent fan de skiedende kollega, tankte ek üt nam- me fan de fjouwer oare ald-assistenten foar de goede samenwurking en de sti pe by barren promoasje dy’t hja foar in great part oan him to tankjen hawwe. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren Canrinus te Oosthem na mens de Timmerlieden Patroonsvereni- ging in Wymbritseradeel, die een fraai bewerkte sigarendoos aanbood, Krikke voor de fa. Krikke te Heerenveen, en Bosma te Scharnegoutum voor de afd. Wymbritseradeel van de Schilders Pa- troonsvereniging, terwijl de heer G. Visser, oud-timmerpatroon uit Baarde- radeel evenals vele anderen met een hartelijke handdruk volstond. Alle sprekers werden door de heet Zondervan beantwoord, waarbij hij we derkerig zijn goede wensen voor hun persoon en hun organisatie uitsprak. Het voorstel van B. en W. om dit bu reau voorlopig voor 1951 en 1952 een subsidie te verlenen van 1 cent per in woner of rond 200 per jaar, werd eveneens z. h. s. aangenomen. stean, nou’t ik jou wurk oernimme moat, sa gyng er troch, mar ik sil it prebearje en hoop dat it goed gean sil. Dêrnei spriek hij noch inkelde wurden ta it persoaniel. Ik ha altiten goed mei jimme opsjitte kinnen, sei er, en ik hoop dat dat altiten sa bliuwe sil. As gemeentewerken moatte wy ien ge- mienskip foarmje. Wy timmerje folie Op de plaats waar het Koninklijk jacht Piet Hein de vorige week in de Sliedrechtse haven te Dordrecht zou meren, werd bij het op diepte brengen van deze plaats een bom opgebaggerd. Het bleek een raketbom te zijn van Engels maaksel, wegende ongeveer der tig kilo. Deze is daar vermoedelijk te rechtgekomen tijdens het bombardement op Nieuwjaarsdag 1945, toen gealli eerde vliegers boven Sliedrecht zeer actief waren. De Voorzitter antwoordde, dat de nieuwe regeling inderdaad in over eenstemming is met de huurwet. Uiter aard wordt die 15 verhoging niet ge heven over het bedrag dat de huur zou zijn als het onderhoud er niet in betrok ken was en bovendien is de nieuwe regeling in overeenstemming met de huur van andere door de gemeente ver huurde percelen. Aan de deskundige voor de prijszetting is gevraagd of de verho ging billijk en redelijk was en het ant woord hierop luidde bevestigend. Daar om hebben B. en W. gemeend dat deze verhoging volledig in overeenstemming is met de Huurwet en zijn zij overtuigd van de redelijkheid ervan. De heer Groeneveld, replicerend, merkte op niet over de huurprijs zelf te hebben gesproken. Twee jaar geleden was de huur ook al redelijk. Hij kreeg echter geen antwoord op zijn vraag of de verhoging niet voornamelijk is be doeld als compensatie voor de meerdere onderhoudskosten. En deze vereniging heeft het onderhoud zelf. Dat het ook voor andere percelen is toegepast is mo gelijk, maar de vraag is of ook dat bil lijk is geweest. De huur is over de gehele linie met 15 verhoogd, aldus het antwoord van de Voorzitter, ongeacht of het on derhoud voor rekening is van de ver huurder of van de huurder. Twee jaar geleden was de huur zeker niet billijk. Die was toen te laag, maar we moes ten rekening houden met het prijspeil dat bereikt kon worden. Het voorstel werd hierna z. h. s. aan genomen. Onder zeer grote belangstelling zijn Zaterdagmiddag op de Algemene Be graafplaats alhier ter aarde besteld de stoffelijke resten van de zo noodlottig omgekomen stadgenoten, de heren Henk Fritsma en S. Groninger. Vooral bij de begrafenis van de heer Fritsma, die bij een vliegongeluk in Engeland om het leven kwam, was de belangstelling enorm. Nadat het personeel zijn over leden patroon uit het ouderlijk huis aan de Oude Koemarkt had gedragen, volgde een lange stoet mensen, rijtuigen en auto’s, voorafgegaan door twee volgrij- tuigen met bloemstukken, de lijkkoets, welke het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats vervoerde. Op het kerkhof waren voorts nog vele honder den verzameld om de overledene de laat ste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heer S. U. Lemstra van Scharnegoutum, een vriend van de fa milie Fritsma, en de heer L. Roosjen, een zwager van de overledene. Beide sprekers vertolkten de gevoelens van al len, die op de begraafplaats verenigd waren. Zij roemden de menselijke kwa liteiten van Henk, die steeds voor ieder een klaar stond en zich daardoor de waardering en vriendschap van velen verwierf. De vader van de overledene, de heer S. H. Fritsma, richtte aan het slot van de eenvoudige, maar treffende plech tigheid een woord van dank tot allen voor de betoonde deelneming en dankte verder de Engelse en Nederlandse auto riteiten, alsmede de K.L.M. voor de on dervonden medewerking. Met een „Rust zacht, boy” nam hij afscheid van zijn enige zoon. Van uit het woonhuis aan de Leeuwar- derweg, waar ds. W. Ruiter de rouw dienst leidde, volgde een uur later de begrafenis van de heer S. Groninger, die het slachtoffer werd van het auto-onge- val bij Wons. Ook bij deze teraardebe stelling was de belangstelling en deel neming groot. Als resultaat van besprekingen, die de heren Goedkoop van de N.D.S.M. on langs in Amerika hebben gevoerd, heeft de Gulf Oil corporation te Pittsburg op dracht gegeven aan de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam, om ten behoeve van de dochter maatschappij in Liberia de Afran Transport company vier supertankers te bouwen. Deze order omvat twee tankschepen van 32.000 ton en twee van 24.650 ton. Tankschepen van 32.000 ton zijn tot dusver nog niet in Nederland gebouwd. Deze vier tankschepen krijgen door de N.D.S.M. in licentie gebouwde Parson turbine-installaties, die de grootste schepen een snelheid van 16.85 knoop en de kleinere een van 15.65 knoop zul len verlenen. De aflevering dient te geschieden omstreeks einde 1955. Z. h. s. werd besloten de woning Wa- terpoortsgracht 14 onbewoonbaar te verklaren. Verschijnt: DINSDAGS er» VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bezoek van H. M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Alblasser- waard. In Meerkerk werd H. M. een geitje aangebo den. H. M. de Koningin en het geitje nemen afscheid van de burgemeester van Meerkerk, de heer W. Ge leedst. was, hier man voor zijn werk. Mijn ervaring heeft dat be vestigd en het Gemeentebestuur wil u daarom vandaag zeer hartelijk danken voor hetgeen u gedaan hebt voor de gemeente en voor de gemeentenaren in *t algemeen. Moge het God behagen u nog lang voor uw gezin en de gemeen schap te sparen, en mogen er nog vele gelukkige jaren voor u volgen. Het Ge meentebestuur heeft zijn waardering ook willen uitdrukken in de vorm van een luxe sigarenkist, die spr. de heer Zondervan hierna overhandigde. Op het deksel is in zilver het Gemeentehuis ge dreven, terwijl ook een inscriptie aan deze dag herinnert. Ook het ambtelijk personeel, zo ging de burgemeester voort, had behoefte hier afscheid van u te nemen omdat u zo lang deel hebt uitgemaakt van de ambtelijke gemeenschap, één brok vriendschap en waardering over en weer. Jammer, dat de secretaris, die zo lang met u heeft samengewerkt hier niet is. Het spijt hem zelf ook zeer dat hij dit moment niet kan meemaken, maar ik weet zeker dat zijn gedachten thans bij ons zijn. Het spijt de ambte naren zeer dat u uw functie moet neer leggen, maar zij hopen, dat de vriend schapsbanden die gelegd zijn ook in de toekomst zullen blijven bestaan. Namens hen allen bood spr. een rooktafel met toebehoren aan, waarbij hij de wens uit sprak, dat het de heer Zondervan ge geven worde er nog vele jaren gebruik •yan ta maken. Engeland heeft Perzië tegenvoorstel len gedaan voor hervatting van de be sprekingen over de oliekwestie. In wel ingelichte Perzische kringen werd ge zegd, dat een van de hoofdpunten van de Britse tegenvoorstellen was, dat de Perzen ..ouden beloven het huidige over nemen van de activiteit van de olieraffi naderij te Abadan te staken, terwijl de onderhandelingen worden gevoerd. De Perzische premier, Mossadeq, heeft Zondag, na een vergadering van het kabinet en de oliecommissie het Per zische antwoord op de Britse voorstel len aan de Amerikaanse ambassadeur, Grady, overhandigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met het kabi net, is het Perzische antwoord „gun stig”, en dienden besprekingen het ge volg er van to zijn. De A.I.O.O. heeft bekend gemaakt dat de enorme raffinaderij te Abadan, de grootste in de wereld, Dinsdag wordt gesloten. Zulks geschiedt, volgens een woord voerder van de maatschappij „niet om de Perzen schrik aan te jagen, maar enkel omdat de opslagtanks, die 500 miilioen gallons kunnen bevatten, vol zijn”. namens de wegwerkers, sprak een persoonlijk woord. Ik bin tige tankber foar al itjing' jo foar my en myn hüshalding dien hawwe, sei er, en ik hoopje dat der noch folie fredige lib- bensjierren foar jo weilein binne. sprak eerst burgemeester Tjaberings namens het Gemeentebestuur en de ambtenaren. Ik weet, zei hij, wat er op dit moment in uw hart omgaat. U leefde voor uw werk en nu komt daar een eind aan. Dat stemt tot droefheid, want partir c’est mourir un peu (scheiden is een beetje sterven). Het werk in de ge meente, waaraan gij verkleefd hield u steeds bezig. Toen ik kwam, schetste men u als een met een gouden hart, die leefde betoogde de heer P. Wiersma, eerste opzichter, dat het hun chef aan de ene kant zal verheugen afscheid te nemen van de naoorlogse moeilijkheden, maar dat aan de andere kant dit afscheid moeilijk is. Hij dankte hem voor de prettige verstandhouding, hulp en mede werking en schonk hen. als aandenken een fraaie schemerlamp van Indisch koper. De heer IJ. Raukema te Ypecolsga, sprekende Aan de agenda was nog toegevoegd een voorstel van B. en W. tot aankoop van het huis met loods en erf op de hoek van de Stadsgracht en de Leeu- oan ’e wei en dêrom moatte wy ek as ien man oparbeidzje. Wethalder Jouwsma spriek ek in per- soanlik wurd. As wethalder haw ik jo net lang meimakke, mar dochs haw ik goede herinneringen oan jou wurk. Oan ’e wei timmerje is net maklik. De kri- tyk wurdt jin net sparre, mar dochs is it moai as men sizze kin: ik haw myn bést dien. Ik hoop, sa wie spr. winsk, dat it jo jown wurdt jou krêften noch lang oan ’e boargerlike samenleving jaen to kinnen en dat jo oan ’e ein fan jou libben sizze kinne: It hat goed west. De léste sprekker, de hear Venema, fortolkte de tank fan ’e Rykspolysje foar de meiwurking, dy’t hja fan de hear Zondervan hawn hawwe en sei ek oan ’e nije direkteur alle meiwurking ta. Ta bislüt spriek de hear Zondervan in tankwurd. It die him goed, dat der safolle minsken wiene om fan harren bilangstelling blyk to jaen, mar hy miste ek folie. Hwat binne der al in hoop forstoarn dy’t ek by de wegwer kers wiene. Hy miende dat him to folie ear oandien waerd. Dat haw ik net for- tsjinne sei er. It wurk moast dien wurde en ik haw altiten earlik en trou de bilangen fan ’e gemeente en fan it personiel tsjinje wollen. Dochs bin ik tankber foar alles hwat hjir nei foaren brocht is en foar de presintsjes, mar fan al dy tank bring ik in great part oer oan myn persoaniel. Allinnich hie ik alles net dwaen kinnen. Altiten hie ik de stipe fan myn netste meiwurkers, yn it bysünder de hearen Kramer en Wiersma. Sprekkende ta syn opfolger sei de hear Zondervan dat de bilangen fan Wymbritseradiel by him yn goede ban nen binne. Ik haw fjouwer boargemas- ters meimakke en yn al dy jierren is der folie foroare yn ’e gemeente, foaral ün- der de tsjintwurdige, dy’t in greate stuwkracht wie en folie ynteresse foar Gemeentewurken hat. Dêrom sille jo v. d. Wal nimmen om neat in birop op it gemeentebistjür dwaen. Hy tankte ek de beide wethalders, mar boppe alles God foar alles hwat hy dwaen koe en dwaen mocht. Oan Him allinnich de ear! Fier der brocht hy syn frou tank foar de steun dy’t hja him jown hat, hwemei hy elnige mei de wurden: it giet jim allegearre wol. God segene Wymbrit seradiel en jimme allen. De burgemeester sloot daarna met een kort woord. wardertrekvaart, aan de 2e Oosterkade, toebehorende aan mevr. wed. J. Ligt- hart c.s. Het kwam hun voor dat het gemeen tebelang met deze aankoop gediend is. De verbinding tussen de 2e Oosterkade en de Looxmagracht laat ter plaatse te wensen over en verbetering hiervan zal in het belang van het verkeer op de duur dan ook niet kunnen worden ver meden. Dit kan echter alleen worden verkre gen door afbraak van het onderhavige pand, met een gelijktijdige verbreding van de Laatste Stuiversbrug. De gevraagde koopsom bedroeg 13500, wat B. en W. redelijk achtten, terwijl verkopers aan de te sluiten transactie de voorwaarde verbonden, dat aan de tegenwoordige bewoonster van de woning 2e Oosterkade 45 vóór of in October e.k. een passende woning in huur wordt toegewezen. Gedacht wordt aan een duplex-woning of daar mede gelijkstaande woning. Aangezien de plannen, voor de uit voering waarvan de aankoop noodza kelijk is, niet urgent zijn en ook ove rigens om financiële redenen in de eerst komende jaren geen doorgang kunnen vinden, ligt het niet in do bedoeling, in de naaste toekomst wijziging in de be staande situatie te brengen. Een ge deelte van de tot het pand behorende schuurruimte Is tot dusver verhuurd voor 6 per week, te vermeerderen met 15 verhoging ingevolge de huurwet. Deze verhuur zal worden bestendigd. Nadat de tegenwoordige bewoonster het woonhuis 2e Oosterkade no. 45 zal heb ben verlaten, komt ook dit voor verhu ring in aanmerking. B. en W. wensten de huurprijs met inbegrip van de huur verhoging van 15 te bepalen op 5 per week en stelden voor hen tot de verhuring van de vermelde gedeelten te machtigen. Het overblijvende gedeelte, bestaande in een pakhuis met een kan toortje, was tot dusver in gebruik bij de N.V. brandstoffenhandel J. Ligthart voor 4 per week. Aangezien deze N.V. op verlenging van de huur geen prijs stelt en de dienst van gemeentewerken Over onvoldoende ruimte beschikt voor het opslaan van materialen e.d. kwam het B. en W. gewenst voor deze ruimte niet opnieuw te verhuren, doch voor de dienst van Gemeentewerken in gebruik ta nemen. Ook dit voorstel werd zonder dis cussie en z. h. s. aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. In het Ambonnese kamp aan de Utrechtse straatweg te Woerden hebben zich Zaterdagmiddag moeilijkheden voorgedaan, nadat Nederlandse autori teiten leden van de kampraad hadden gesommeerd de Nederlandse en de Am bonnese vlaggen te strijken. Omdat de republiek der Zuid Moluk- ken door de Nederlandse regering niet is erkend, zijn al eerder instructies tegen het hijsen van de Ambonnese vlag op Nederlands grondgebied uitgevaardigd. Toen aan de sommatie niet werd vol daan, hebben de Nederlandse ambte naren de vlaggen gestreken, hetgeen on der de kampbewoners een hevige reactie ontketende. Ambonnese mannen en vrouwen beletten het neerhalen van de' vlaggemasten en verdedigden het bezit deï vlaggen. Zaterdagnacht arriveerde veertig man Rijkspolitie in het kamp, doch desondanks heeft de kampbevolking Zondagochtend weer in strijd met de instructies de vlaggen gehesen. Met overtreding van een onlangs uitgevaar digd verbod heeft daarop de plaatselijke voorzitter van de stichting „Door de eeuwen trouw” zijn invloed aangewend, opdat er geen slachtoffers zouden val len. Zijn overleg had tot resultaat dat de vlaggen werden gestreken. Voorts werd overleg gepleegd met de loco-burgemeester van Woerden, die toezegde zich tot de minister van Justi tie te zullen wenden om tot een oplos sing te komen van de moeilijkheden. de helft gaat dan een bezoek brengen aan het Fries Scheepvaart Museum, de andere helft zal op Pasver een Friese Donderdagavond 2 Augustus kunnen boerderij bezichtigen. Om zes uur verza de zeilliefhebbers genieten van een melt het gezelschap zich weer om ken- prachtig filmprogramma. Ten bate van n^s maken met de gastheren de haar 100-jarig bestaan zal de K.Z.V. j bedoeling is hen zoveel mogelijk onder „Sneek” dan in het Amicitia Theater brengen bij particulieren waarna één der beste sportfilms, nl. „Kampioe- j om half acht in De Wijnberg gezamen- 2; l_d_" l-id1wordt gedineerd. Te ongeveer kwart is een fascinerend drama van de sport, na neSea volgt dan de officiële ont- j_x ilx u-’i1 vnnp’st fpn cifaHhni’ZP rlnnr hot rióWQorfa, bestuur. Tijdens deze ontvangst zullen door het Frysk Sjongkoar uit Rauwerd, waarvan de dames in ’t nieuw Fries cos- tuum gestoken zijn, vóór ’t stadhuis, of, bij slecht weer, in de hal een aantal liede ren worden gezongen. Zaterdagochtend vertrekt het gezelschap met een aantal boten naar het Sneeker Meer, waar aan het Paviljoen de lunch zal worden ge bruikt. Om half twee vertrekt men dan met bussen vanaf het Paviljoen voor tocht door de Noordoost-polder. i s;-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1