Sneek en de Zeilsport REDACTIE ïlii Vevleöen '1. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT A cfl M O e Diploma-Zwemmen voor Diploma’s Kon. Ned. Zwembond 1 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 6e JAARGANG No 62 Redacteur: L KIEZEBRINK WIJ MOETEN CENTRUM BLIJVEN Moeilijkheden in de Satelliet-Staten Ere wie ere toehomt Finale verkoping Feest voor de Noorderhoekjeugd ■■7=5; Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Goudzending met K.L.M. toestel verdwenen Geslaagd KLEINZAND 7 Telef. 2872 Vijf en twintig Eerste Kamer leden gekozen Zout goedkoper Nieuws voor a.s. emigranten naar Australië Alle brieven voor de redactie bestemd kunnen met ingang van heden weder aan het redactie- bureau Kleinzand 7 wor den bezorgd. De redactie is daar telefonisch weer te bereiken onder nr. 2872. Geen prettige vacantie Gecompliceerd ongeval Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters GEVONDEN VOORWERPEN DINSDAGS en VRIJDAGS- g F Het incident te Woerden s SNEEKER NIEUWSBLAD f/ De zeilschool. van Tussen twee Nieuwe leden. Manufacturen-brevet OOSTHEM. 3 Augustus 1901, van de 26 van Geboren: Jan z. v. Jisk v. d. Mo- Uit de Nieuwe Sneeker en de Sneeker Courant 50 jaar geleden dus: Katholieken en communisten verloren elk één zetel. BENOEMING. Benoemd tot 2de controleur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Zurich de heer G. Ligthart te Terzool, thans werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek te Sijbran- daburen. Verleden week maakten wij melding van de redding van een meisje uit de stadsgracht alhier. Als redder noemden wij een onbekende Hollander, met va- cantie in Goënga, maar later werd ons medegedeeld, dat dit de heer F. Kiestra van de Grote Wieren bij Terzool is ge weest. Johnny Dikhoff, Jan de Alfrink, Peter de Boer, Meer, Maarten Dormaar. Geslaagd voor Leermeester-Gezel in de Typografie onze vroegere stadgenoot J. Holkema, thans te Leeuwarden. Geslaagd voor het diploma Stenogra fie mej. S. Visser te Sijbrandaburen. De heer S. J. Westra alhier slaagde te Leeuwarden voor de hoofdacte B. Onze stadgenoot, de heer J. J. Bles singa, leraar aan de R.H.B.S., slaagde te Den Haag voor Nederlands M.O. B. We spraken b.v. met de echtgenote van een zakenman, die ons vertelde dat haar gezin er bij toerbeurt op uittrok om op die wijze de officiële vacantie nog wat te verlengen. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hail jaar. Franco per post I 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Cnossen te Ju trijp; Sijmen Baarda en WYMBRITSERADEEL, Juli2 Augustus. V. IJLST, van 19—26 Juli. Overleden: Feike Bokma, 18 jr., z. v. Jan Bokma en Sjoerdtje de Boer. Redactie-adres: Het is voor de Noorderhoekjeugd Maandag j.l., mede door het zeer fraaie zomerweer, wel een buitengewoon pret tige dag geworden, ’s Morgens om 9 uur precies werden de touwen van de Wet- terwille en de Voorwaarts losgemaakt en onder luid gezang van de 324 kinderen en accordeonmuziek van de heren Hof- stra en Wiersma werd een aanvang ge maakt met een dag die nog lang in her innering zal blijven. De stemming onder de kinderen was de gehele dag prima en zij werden getracteerd op ranja, cholo- lademelk en snoep. Een eilandje in het Biggemeer was de plaats waar het eerst werd gestopt en de kinderen en leidsters zich konden vermaken met spelletjes. Na daar enige uren te hebben vertoefd, werd de tocht voortgezet naar Grouw, waar de kinderen op ijsjes werden ont haald. Daarna werd de terugtocht aan vaard en het was prettig dat de oude ren uit de Noorderhoek in grote getale waren opgekomen om hun kinderen op de afgesproken tijd aan de Oosterkade weer in ontvangst te nemen. *s Middags hadden de kleuters tot zes jaar feest in de speeltuin, waar zij werden meege sleept door de spannende avonturen van Jan Klaasen en Katrijn. Na afloop wer den ze getracteerd op lekkernijen, zodat ook deze kinderen bijna 300 bui tengewoon tevreden waren. door zjjn bestaan elke dag weer op nieuw, dat de banstraat van Moskou niet altijd dodelijke gevolgen heeft. Dit verleidt hem steeds weer tot een verzet tegen Moskou, dat men daar slechts door een voortdurende wisseling in de leiding denkt tegemoet te kunnen tre den. Het grootste fiasco heeft de propa ganda van de Cominform daarmee ge leden, dat Tito tot dusver ook in zijn relaties met het Westen zijn onafhanke lijkheid heeft kunnen handhaven. Dit feit kan Moskou bij de Cominformburen moeilijk verheimelijken. Tito heeft een hoogst ongewenste nimbus verkregen. In dit licht moeten de scherpe woorden van Molotow tegen Zuidslavië worden beschouwd, welke in het Westen meer opwinding hebben veroorzaakt dan in de Oostelijke landen, waar zulke woor den tot het dagelijkse menu behoren. Dat Moskou er werkelijk aan zou den ken tegen Tito tot dr.den over te gaan wordt zelfs in het Oosten weinig aan genomen, omdat het gevaar wegens de Amerikaanse steun aan Tito te groot is, dat zich daaruit een grote oorlog zou ontwikkelen. Te Amsterdam slaagden deze week voor het vakdiploma Heren- en Jongens- bovenkleding en Herenmodes onze stad genoten A. van der Heide en F. Roosen- stein. In Amsterdam slaagde voor het examen Nuttige Handwerken (akte K) Mej. G. P. Cnossen alhier. Te Leeuwarden slaagde voor het Mid denstandsdiploma onze stadgenoot de heer N. Manak. Maria Spitse; Atje d. v. Abraham der Werf en Durkje Venema; en v. Voor de Partij van de Arbeid zal prof, ir W. Schermerhorn d- plaats innemen van mr J. Cramer, die benoemd is tot Commissaris der Koningin in Drente en zal de heer J. van Tilburg te Rotterdam de heer A. Kievit opvolgen. De K.V.P. zal de heer H. J. Kuiper moeten missen. Van de communisten zal de heer Schal- ker uitvallen. De V.V.D. wordt versterkt met een zetel van mr R. H. de Vos van Steenwrjk, de afgetreden Commissaris der Koningin in Drente. Ten slotte zal prof. F. C. Gerretson te Utrecht de C.H.U. komen versterken. Dinsdag hadden de verkiezingen plaats van 25 leden van de Eerste Kamer, door de Provinciale Staten van Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en Zuid- Holland. Het resultaat was, dat de Chr. Historischen en de V.V.D. elk een zetel wonnen en de K.V.P. en de Communis ten elk een zetel verloren. De samenstelling van de Eerste Ka mer 50 leden Is thans (met tus sen haakjes de oude stand): K.V.P. 16 (17), P.v.d.A. 14 (14), A.R. 7 (7), Chr. Hist. 6 (5), V.V.D. 4 (3), C.P.N. 3 (4). Zoals bekend, treedt om de drie jaar de helft der Eerste Kamerleden af. De leden der Prov. Staten van de betrok ken groep kiezen dan de nieuwe leden. Het zout wordt aanmerkelijk goed koper. Met ingang van jl. Woensdag zal het in de winkel 14 cent kosten, in plaats van 21 cent per kilogram. Dit komt door het afschaffen van de accijns op consumptiezout. Gejodeerd zout kost voortaan 19 cent per kilo. „In Australië wachten plm. 200.000 baantjes voor geschoolde en ongeschool de arbeidskrachten en daar neemt men liefst ongehuwden voor”. Aldus ver klaarde het nieuwe hoofd van het Aus tralisch Emigratiebureau te Den Haag, toen hij iets vertelde van de plannen om dat bureau aanzienlijk uit te breiden, teneinde in een tijdslimiet van ten hoog ste 10 weken aanvragen voor landver huizing af te werken. Men zal dus op den duur niet zo lang meer behoeven te wachten op antwoord of men gaat ja dan neen. Hij zeide ook nog, dat de stand van zaken op het ogenblik zó is: families met ten hoogste vier kinderen onder de 16 jaar krijgen vergunning om zich in Australië te vestigen. Verder dat men het Australische burgerschap pas na vijf jaar vestiging kan aanvragen en dat men dan ook dienstplichtig is. Vóór die tijd niet. Wel kan men na één jaar ver blijf als vrijwilliger in ’t Australisch leger dienst nemen. De veehouder F. de Jong te Sijbran daburen overkwam Zaterdag een vreemd ongeval. Toen hij een koe vastzette in de praam, nam het dier een sprong en beiden raakten overboord. Daar de vee houder met zijn ene been bleef haken viel de koe daar boven op. Vervolgens schoot de veehouder onder de praam. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich aan de andere kant bij de praam op te trekken en sleepte zich vervolgens naar de schuur, waar zijn broer W. de Jong hem vond. Onmïduel- lijk werd dokter Graatsma van Sijbran daburen gewaarschuwd, die een bloed uitstorting en enige kneuzingen aan het been constateerde. Het is een groot wonder dat dit ongeval nog zo goed is afgelopen. len en Trijntje Brechtje d. v. Sjoukje de Boer te Oosthem; Baukje d. v. Rimmer Schotanus en Froukje de Jong te Gaastmeer; Sipke z. v. Wij be Visser en Dieuwke v. d. Schaaf te Oppenhuizen; Pieter Hessel z. v. Hilbrand Wesselius en Anneke Leen- stra te Hommerts; Akke d. v. Jan Attema en Afke Reijenga te Heeg; Hendrik z. v. Hendrikus Koerten en Geertje de Jong te Heeg; Alle z. v. Pieter v. d. Werf en Hinke v. d. Brug te Heeg; IJkjen d. v. Gerben Wijnja en Henderica Bleeker te Uitwellin- gerga; Grietje d. v. Auke Pruiksma en Martje Krikke te Woudsend; Abe z. v. Foeke de Koe en Truike de Vries te Woudsend; Catharina d. v. Haring de Jong en Kaatje v. d. Horst te Woudsend. Gehuwd: Auke Leenstra te Oost hem met Rinske Gorter te Sneek. Overleden: Anneke B. Koerten, 2 mnd. te Heeg; Jetske O. v. d. Pol, 7 jr. te Heeg; Jan P. Postma, 2 mnd. te Gaastmeer. Horst, Peter Lampe, Jan Slippens, Her man Mous, Vries, Theo Henk v. d. Johan Modderman. Diploma 2: Dora Maaike Hibma, Gon- nie Heeg, Ansje Stam, Akke Zijlstra, Thea Berga, letje Lampe, Dinie d’Heer, Geeske Regeling, Anna v. d. Meulen, Anna Rietje Lampe, Lineke Landstra, Jettie Klazema, Rinie de Boer, Truus Vis, Dinie de Ruiter, Maria Terpstra, Anna Mieke V. d. Zwaag, Sita Jansen, Tineke de Groot, Sjoekie Buding, Jannie Feitsma, Gerard Platen, Jan Rozenburg, Odin Schut, Jan Lampe, Henk van Bot tenburg, Ate Bootsma, Jan Slippens. Herman Mous, Lucas Pasma, Eelke Bos ma, Peter Lampe. Diploma 3: Carolientje Dijksterhuis, Ankie Deenik, Trijntje de Haan, Renske Nota, Lippie de Jong, Bettie Slkkes, Lideke Wesselingh, Gerben Hendriksma, Piet de Wit, Gerard Visser, Theo Poiesz, Brugt Nauta, Piet Faber, Tom- mia Pasma. Diploma 4: Lideke Wesselingh. Gerard Visser, Theo Poiesz, Joop Joosten, Jan v. d. Hoeff. Diploma 6: Harry Dormaar. 500 M. gekleed (14): Gerard Platen, Tommie Pasma, Baldur Schut, Joke Piersma, Tjitske Tuinstra, Mien Nier- meyer, Sientje Vonk, Bart Threets, Piet Wellinga, Janny de Jong, Gretha Veen- sma, Jopie Joosten, Tineke de Groot, Harmke Wierda. 1000 M. (16): Gerrit Jansen, Tonny Verdaasdonk, Didie Oppenhuizen, Ineke Meertens, Odin Schut, Wia Meyer, Jo hannes de Vries, Cobie Kanon, Jettie Overzee, D. Schrichte, Gerrie Hendrik sma, Bart Threets, Akke Hovinga, Dirk Potma (Heerenveen), Lukas Pasma, Joop Joosten. 2000 M. (14): Bettie Henstra, Sietske Wiersma, Antje Giliams, Gretha Piek- sma, Reykje de Haan, Antje Mulder, Theo Poiesz, Catharina Bosma, Jan de Boer, Alle van Nood, Geesje Posthuma, Riekje Potma (Heerenveen), A. IJnte- ma, Roelie v. d. Werf. 3000 M. (7): Hinke Schuil, Joop Mar tens, Jan de Vries, Renske Nota, Erica v. Gelder, Berend Klos, Hettie Offringa. Onze vroegere stadgenote, mej. D. Hendriks, thans verpleegster te Brielle, die Maandagavond met haar familie een zeiltochtje maakte, is bij het van boord springen op 't land bij 't baken aan het Sneeker meer zodanig gevallen, dat ze haar been brak. Vanaf ’t Paviljoen werd ze met de ziekenauto naar Sneek vervoerd, waar Dr Donkersloot een gecompliceerde beenbreuk constateerde. Zij is ter ver pleging in ’t St. Ant. Ziekenhuis op genomen. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 26 Juli—2 Aug. Geboren: Hendrik z. v. Jelle Schuil en van Tjeerd z. v. Haije Stienstra Wijtske Gratama; Tiementje d. Fedde Meijer en Tjitske Koning. Zondag 5 Augustus 1951. Dokter H. Gerritsma, Singel 38, Telef. no. 2624 (b.g.g. no. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zon dagavond 10 uur. Apotheek fa. F. M. de Jong, Grootzand 48. Voor de Wijkverpleging heeft dienst: Zuster R. Posma, W. de Zwijgerstraat 88 en voor de Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. BIJ BRAND Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. Door notaris J. Zijlstra alhier werd finaal geveild het huis bevattende de twee woningen Westersingel 59 en 59a. Koper werd de heer L. de Jong te Luinjeberd voor f 1867. Aangegeven in de week van 24 Juli tot 2 Augustus: Japon in papier, Jorritsma, Park- buurt 48; groen lint met streepje, J. E. W. Faber, Kerkgracht 17; handdoek met zwembroekje, v. d. Meulen, Jacht havenstraat 11; een zilverbon, J. de Leeuw, Ernst Casimirstraat 18; zilveren dasspeld, H. Wierdsma, 2e Woudstraat 15; witte gymschoen, Politiebureau; een ball-point, T. Potma, Grootzand 46; een armbandje, D. v. d. Zee, p.a. K. de Vries, Emmastraat 33; psalmboekje, J. Pos thuma, Hopperstraat 25; 5 ziïverbonnen, Meester, Oosterdijk 4; wit kindersokje, B. v. Wieren, Oosterdi.k 22; rubberlaars, C. Spier, Hoogend 8; grijze zomerhand schoen, Politiebureau; een shawl, Poli tiebureau; schakelarmband (goud), R. v. d. Zee, Lodewijkstraat 26, Wolfheze; rentezegels, Gorter, le Woudstraat 36; rentezegels, De Groot, le Woudstraat; geklede pop, H. Fijlstra, Ubbo Emmius- straat 4; een autoped (gev. op 13-7), U. Zijlstra (garage), Oude Koemarkt; 3 broches, 1 wollen shawl, 1 ceintuur, C. en A„ Wjjde Burgstraat; een zilver bon, J. Tinholt, Leeuwarderkade 22; een jonge zwarte hond, A. Toren, IJ1- sterkade 46; fietssleuteltje, Politiebu reau; driewielig kinderfietsje, T. de Vries, Bothniakade 15; gele ceintuur, Po litiebureau; een zadeldekje, E. Jillings, 3e Zomerrakbuurt 12; padvindersriem, T. Banning, Napjusstraat 47; ring met sleutel, Politiebureau; broche, H. Jonker Ruardi, Willemstraat 20; een hand doek met zwembroek, G. Oppenhuizen, Monnikstraat 22; damesrijwiel, Brand- sma’s Winkel, Kruizebroederstraat; zak mes, P. Jansen, Zuidend 29; padvinders riem met sleutels, Laurman, Singel 16; een damesrijwiel, T. Bijl, Kloosterdw.- straat 14; zilveren potlood (gev. begin Juli), Politiebureau; paar zwarte dames- glaeé’s, W. v. d. Wal, Kapelstraat 35; zadeldekje van bromfiets, J. de Vries, Frederik Hendrikstraat 12; zonnebril, Ten Dam, 2e Woudstraat 26; porte- monnaie met inhoud (gev. 12-7), H. Sinnema, Willemstraat 18; poesje, Con- radie, Schoolstraat; kinderspeldje, S. Pasveer, Leeuwarderweg 32; bril, Joh. de Vries, aan boord; wit luierbroekje, H. Lok, Monnikstraat 18; witte haarstrik met speldje, Politiebureau; grijze boord, Politiebureau; zwemkaart en tennisbal, F. Land, 3e Woudstraat; lichtblauw en beige kinderjasje, P. Wielinga, Park- buurt 10; padvindersriem met beursje. G. Bakker, Joh. W. Frisostraat 21; breukband, J. Ketelaar, Scharnestraat 18; zilverbon, T. Hogenberg, E. Halb.- straat 41; roer van kano, kantoor Gem.- Reiniging; portemonnaie met inhoud, Jonkmans, Tranendal 7; vulpen, J. Jas pers, 3e Zomerrakbuurt 32; ceintuur van regenjas, B. de Boer, Hooghuister- steeg 7; slinger van auto. Politiebureau; verzilverd speldje met 3 knopjes, Poli tiebureau; een oud herenrijwiel, hotel Hanenburg; rode ball-point, Huisman, Gijsbert Japickstraat 35; een vulpen, Jansen, Ged. Pol. Verschijrftt Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go* Kantoor: GROOTZAND 59 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentie: Melkknechten en families die naar Duitsland wil len! Oudste adres Johs Riemersma te Oosterwierum. Honderden attesten ter inzage. ’I Naar aanleiding van berichten, dat leidende figuren Tan de Bulgaarse rege ring in ongenade gevallen zijn bij Mos kou, is de volgende beschouwing van de Berlijnse correspondent der N. Rott. Crt. over interne moeilijkheden in de satellietlanden interessant: Vooral in Hongarije en Roemenië is de situatie op binnenlands politiek gebied voor Moskou weinig verheugend, aldus deze correspondent. In de boezem van de communistische partijen in deze lan den is sedert enige maanden weer een oppositie merkbaar, die naar de Russen beweren, door de kopstukken van de partij zelf wordt gesteund. Sedert de dood van Tsjerwenkof, die in Bulgarije de grootste vertrouwensman van Mos kou was en wiens autoriteit ook bij de meeste Europese kominformpartners al gemeen werd erkend, heerst er een wantrouwen tussen Moskou en de lei dende communisten. Hier zij herinnerd aan de gebeurtenissen enige maanden geleden in Tsjechoslowakije, die toen een ontwikkeling volgden welke zich thans, nog voorzichtig,-in Roemenië en Honga rije aankondigt. Indertijd werd ook door de Russen de verdenking geuit, dat zich bij de hoogste Tsjechische en Slowaak se partijleiders oppositionele tendenties hadden ontwikkeld. Van de in 1945 uit Moskou in het va derland teruggekeerde communisten van de Balkan zijn thans nog weinigen In een leidende positie of in leven. Alge meen gesproken is op de Balkan de derde klasse bewindslieden aan het hoofd van partij en staat. Dit ontbin dingsproces ziet men als gevolg van de gedragslijn van Tito en het feit, dat hij zich heeft kunnen handhaven. Het voor beeld van Zuidslavië werkt, juist om dat het evenals Roemenië, Bulgarije en Hongarije een communistische dictatuur is, demoraliserend op de buurlanden. En dat minder op de bevolking deze gaat het zowel in Zuidslavië als elders op de Balkan slecht dan op de commu nistische leiders. Zij zien in Tito in zeker opzicht nog de geestelijke aanvoerder op de Balkan, thans wellicht nog meer dan voor het ontstaan van de kloof. In Sofia, Boedapest en Boekarest heeft men Tito als de sterkste erkend, zelfs ten opzichte van Moskou. Men be strijdt hem weliswaar heftig, zoals al leen de communisten een afvallige kun nen bestoken, maar in het geheim wordt hij ook bewonderd, omdat hij zich van de heerschappij van Moskou heeft ont daan. Onder de communisten op de Balkan zijn er genoeg, die in de eerste plaats nationalisten zijn, in de tweede plaats pas bolsjewieken en Tito bewijst DEN HAAG. Het nieuwe ministe rie is gevormd. Dr. A. Kuyper is mi nister-president en minister van binnenlandse zaken. Bij de naverkiezing voor de Twee de Kamer in Amsterdam IV is de heer J. T. Cremer (lib.) met 930 st. gekozen. De heer B. H. Heldt (v.d.) had 525, mr M. Mendels (s.d.) 279 st. In Groningen moet een nieuwe ver kiezing plaats hebben daar mr Drucker vergat tijdig de kennisge ving van aanneming der benoeming in ta zenden. Wist u dat onze zeilschool zo lang zamerhand een bedrijf wordt, waar perspectief in zit? En dat ze dit jaar al tien jaar bestaat, en vooral jonge men sen uit binnen- en buitenland tot zeilers en zeilenthousiasten maakt? Deze school verdient aller belangstel ling, want ze is voor de toekomst van Sneek en van de zeilsport van groot belang. We hopen daar t.z.t. op terug te ko men want we zijn een dag, dè dag mo gen we wel zeggen, meegeweest, toen de examens werden afgenomen. Verder hebben we als gast mevrouw v. d. Sluis en in gezelschap van Piet Bakker, Jo Spier, B. de Vries en de familie Mulder met „De Bruiser” een tocht gemaakt. Daarbij zijn vele goede woorden gesproken, ook over de toekomst van Sneek en de zeilsport. Daarvan zult u eveneens meer horen. Tot slot brachten we een middag door in Langweer bij het hotelschip „De Alve Marren”. Het was er rustig en goed. Alle schepen van de vloot waren bevolkt. Er zijn Engelsen, Belgen, Nederlan ders en gerepatrieerden. De eigenaar Boertjens is zo voor ’t oog rustig, maar zit vol plannen en initiatieven om zijn gasten nog meer comfort en ontspan ning te verschaffen. Samenvattend zouden we aldus willen besluiten: Sneek is al vele jaren het centrum van de zeilsport, maar onze tijd eist bezinning op wat we kunnen en moeten doen om dit te blijven! Zodra de herfst in ’t land is en de gasten vertrokken zijn, dienen we ons met dit belangrijke vraagstuk bezig te houden. A. f. S. SNEEK. In de raadsvergadering zegt het lid. de heer Dokkum, dat de van de raadsvergaderingen ge maakte notulen tegenwoordig wel als door een Engelse zeef gegoten lij ken, terwijl de instructie voorschrijft, dat ze uitvoerig moeten zijn. De voor zitter gelooft wel dat de secretaris, die hier natuurlijk niet kan spreken, toch wel de eerste zal zijn deze op merking te beamen, en er wel die nota van zal nemen, in aller belang wenselijk. Langzamerhand drukker. In de stad wordt het langzamerhand drukker. Dat is een goed teken. Belgen, Fransen, Schotten, Hollanders, het wa ter trekt, maarlaten we eens na gaan wat er nog meer gedaan kan worden. De gasten willen na een ganse dag te hebben gezeild, wel eens iets anders. Zoek iets voor hen uit! Doe als die ho telhouder, die de wijze woorden sprak: ,,Men kan overal eten en zat worden; maar het is juist de kunst de klanten zo te bedienen, dat ze méér doen dan eten!” We moeten proberen de mensen in alle opzichten iets te bieden dat ze thuis nooit kunnen krijgen, waardoor ze zich hier thuis gevoelen. Er is iets aan het veranderen en daaraan moeten we aandacht schen ken. Een onzer bootverhuurders formu leerde het zo: „Velen komen hier niet alleen om te zeilen; maar ook om wat te beleven, en wanneer wij daarvoor de ogen sluiten, gaan ze naar plaatsen waar meer initiatief wordt ontwikkeld. Verheugend is evenwel dat de mensen veel meer van zon en water genieten dan vroeger. Dit houdt misschien ver band met ons wisselvallige klimaat. Op zonnige dagen trekken velen er op uit. Zij zeggen: we gaan er maar een dagje uit, morgen kan aet weer slecht zijn. Daarom zijn het niet alleen vacantie- gangers, die het water opgaan, maar ook velen die er een dag van nemen, zoals zakenmensen met hun gezin. Geslaagd te Amsterdam voor het praktijk-diploma de heren A. v. d. Heide, H. Wienk, A. Verwer en Fr. A. Roosenstein allen al hier. Voor waarde van ruim een ton op route JohannesburgRome. Een kistje goud ter waarde van onge veer 120.000 is tussen Johannesburg en Rome uit een K.L.M.-vliegtuig verdwe nen. Men vermoedt, dat hier een inter nationale bende aan het werk is ge weest, zo meldt Reuter. Het kistje be vatte 22 staafjes goud van 22 karaat. De K.L.M. bevestigt, dat een kistje goud, met een gewicht van 29 kg, deel uitmakende van een zending van acht kistjes met goud, vermist wordt. De ver missing is geconstateerd bij aankomst van het K.L.M.-toestel op 14 Juli j.l. te Rome. De partij was op 12 Juli d.a.v. te Johannesburg aan de K.L.M. ter vervoer aangeboden. Aan de desbetreffende in stanties op de stations langs de route is opdracht gegeven een nauwgezet onder zoek in te stellen. De K.L.M. deelde nog mede, dat het hier een op zichzelfstaand geval betreft en het enige is, waarbij de K.L.M. als vervoersmaatschappij is betrokken. Naar aanleiding van het vlagincident te Woerden, werd van de zijde van het Bureau Zuid-Molukken in Den Haag verklaard, dat tenzij de Nederlandse regering zich alsnog bereid toont tot een minnelijke regeling „vermoedelijk binnenkort een burgerlijke rechtsvorde ring terzake van belediging tegen de staat der Nederlanden zal worden aan hangig gemaakt, wegens krenking van de hoogste eergevoelens van de Ambo nezen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun eigen vlag.” Eén van de hoogtijdagen in het zwem- seizoen is wel het diploma-zwemmen. Sinds d- invoering van het schoolzwem men worden de diploma’s 1, 2 en 3 af genomen óf door de Inspectie van het onderwijs óf door de K.N.Z.B. Zodoende wordt de diploma-zwemmiddag van de K.N.Z.B. minder bezet en krijgt de be zoeker soms de indruk, dat het aantal kinderen wat per jaar diploma-zwemt kleiner wordt. Praktisch is het zo, dat op deze middag de jongste groep af zwemt, die nog niet aan schoolzwemmen toe is. Dit seizoen werden reeds diplo ma’s van school uitgereikt op de R.H. B.S., Ambachtsschool, Huishoudschool, Chr. Schippersschool, en de Openb. la gere scholen. Uitgereikt konden worden deze mid dag 50 diploma’s 1, 31 diploma’s 2, 14 diploma’s 3, 5 diploma’s 4 en 1 diplo ma 6. Jammer dat niet meerdere ouders aanwezig waren, vooral voor deze groep jongeren. Geeft uw kinderen de kans u te demonstreren, hoe goed ze zich kun nen redden in het water. Je ziet het aan de kinderen, ze doen extra hun best om het mooi te doen als moeder of vader staan toe te zien. Was u er deze keer niet, getroost u de volgende keer die kleine moeite en kom. De Zwemclub Neptunus hield tevens afstandzwemmen, waarvoor inplaats van een diploma een aardig speldje werd uitgereikt, over de volgende afstanden 500 M. gekleed, 1000 M„ 2000 M. en 3000 M. Diploma’s en speldjes werden uitge reikt aan: Diploma 1: Pietje Jorwerda, Jannie de Boer, Riek Winkler, Marietje Hamer- sma, Jettie Winkler, Zusje Berga, Mia Glimmerveen, Femke Bootsma, Jannie Wagenmakers, Jellie Walinga, letje Lampe, Titia Piersma, Fetje v. d. Heide, Dinie d’Heer, Atty Hendriksma, Truus Seinen, Fetje Visser, Simonneke v. Bot tenburg, Tjitske Kroeze, Roelie Sikkens, Geertje de Vries, Djoeke Visser, Greetje Poiesz, Jannie Mulder, Jannie Bootsma, Stranie Bootsma, Dolly Bos, Willy Steegstra, Sietle de Wolf, Mannie Groen hout, Anna Tjalsma, Geesje Regeling, Douwe Remery, Chris Pasma, Sjoerd Bijlsma, Jelle Zijlstra, Simon v. d. Schoot, Lieuwe Hoekstra, Tjibbe v. d. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit en langzamerhand begint over onze oude Waterpoortstad de roes van de Sneekweek te komen, eerder dan andere jaren, want er staan, door het eeuwfeest van de Koninklijke, grote dingen te gebeuren. Hier in Sneek, ja in heel Nederland hangen ze weer, de kleurige affiches en we vragen ons weer af, hoeveel zouden er dit jaar van buiten de stad komen om dit grootse zeilfestijn mee te maken? En, wat nog urgenter is, hoeveel vreemdelingen zouden er al zijn? Wel, wij zijn er op uitgetrokken, over land, over het water, te voet en per boot en in een paar artikeljes zullen we u de re sultaten vertellen. Natuurlijk hebben we hier en daar een greep gedaan en over het algemeen zijn we niet ontevreden, al kan het beter. Aan de ene kant lijkt het of vele va- cantiegangers, die ons wijde merenland „ontdekten”, toen ze niet of met grote moeite naar het buitenland konden, ons weer vergeten zijn, maar anderzijds is er ook winst. De maanden Mei en Juni waren slecht, uitgesproken slecht, we weten het, maar dat halen we wel weer in. We moeten de moed niet laten zakken en de vreem deling tonen, dat Sneek wat voor zijn gasten doet. In dit verband willen we het initiatief roemen van een bekende zaak, die ge broken heeft met het tot voor kort ge huldigde „het moet van ver komen”. De exploitant heeft een plaatselijk muziek- ensemble ingeschakeld en het is de moeita waard. De botenverhuurders komen op dit moment boten te kort. haakjes wat is dat daar aan de Oppen- huizerweg een verrassende verbetering. Is er wel iets fleurigers voor een zeil- stad als Sneek dan al die mooie water sportbedrijven? Wat zou een theehuis met terras het daar goed doen, en wat was dat mooi voor de andelaars. Vrijdag 3 t.e.m. Maandag 6 Aug. Ami- citia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur de verma kelijke film: „Francis de sprekende ezel.” Vrydag 10 tot 17 Augustus. Eeuwfeest Kon. Zeilvereniging Sneek. Vrijdag 10 Augustus. Wiltener Musik- kapelle Innsbrück, ’s avonds op het Sportpark. Zaterdag 11 Aug. Nederl. Zeil-kampi- oenswedstrrjden, ’s avonds groots Vuurwerk op het Sportpark. Zondag 12 Aug. Nederl. Zeilkampioens- wedstrjjden. Woensdag 15 Aug. Vloot-revue: „Van Trekschuit tot Zeiljacht”. Vrydag 17 Aug. Grote Revue-Gala- Avond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1