startklaar voor het Eeuwfeest De Kon. Zeilvereniging „SNEEK” BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST s I Augustijner Klooster te Witmarsum vijftig jaar VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 6e JAARGANG No 64 L KIEZEBRINK IN Vliegongeluk op Vlieland r Anjercollecte 1951 r AMERIKAANSE ACTIVITEIT EUROPEES DÉCOR. Belastingheffing over kinderbijslag De Wiltener Stadtmusik in Sneek Hoeveel radioluisteraars telt Nederland M.W.O. posthuum voor gen. maj. Overakker Ruim 2 millioen directe brandschade in Juni KLEINZAND 7 Telel. 2872 f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Woudsend o.a. 51.80. Totaal 451.91, DINSDAGS en VRIJDAG?. Ook Koninklijke belangstelling' c.a. I net tegen 478.265 op 1 Juni, w r Redacteur: 7 een vacantie, op- W.B. Velde, Hofland, van het klooster worden aange- 11. Wiltener Festfanfare, 12. Das Land des Lachelns, 13. Wiltener Festmarsch, F. v. Suppé Waldteufel Branden hebben in Juni een directe brandschade veroorzaakt van 2.121.715 Bij deze branden werden 24 personen ge wond,. van wie 9 brandweerlieden, aldus blijkt uit een overzicht van de hoofd inspectie van het brandweerwezen. Ook deze maand viel een aantal boerderijen (tien) ten offer aan het vuur. De directe schade van deze boerderij branden wordt geraamd op 496.500. 13 koeien, 43 varkens en 16 stuks kleinvee kwamen in de vlammen om. Handel en industrie leden met 12 branden een schade van 820.700. Bij 17 van de 25 grootste bran den (schade 20 mille en meer) kon de oorzaak worden vastgesteld. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD weerhouden van nieuwe vijandelijkheden tegen Israël Washington heeft ook ’n nieuw plan tot verzoening dezer tegen standers of van een totale breuk met het Westen, waarop het felste nationa lisme in die staten zo gaarne zou aan sturen, men denke aan Egypte. De enige pleister voor Londen is dat de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk het nu eens geworden schijnen te zijn over de hoofdpunten van hun mili taire verdediging in het Midden-Oosten, waarvoor een raad gesticht wordt, waar van een Engelsman de leider zal zijn. Over de verhoogde bedragen der kin derbijslag moeten de werkgevers met ingang van 1 September 1951 loonbe lasting inhouden. Het Ministerie van fi nanciën vestigt daar de aandacht op en deelt verder mede, dat de nieuwe bedra gen ter kennis van de werkgevers zul len worden gebracht door middel van een aanvulling op de handleiding voor da werkgevers. Amsterdamse slagersjongens spelen voor een Amerikaanse film (Colum bia) op de Reguliersgracht in Amsterdam. De jongens als volleerde filmacteurs in actie op een der Amsterdamse bruggen. Strauss-Kliment S. Tanzer In de registers der Militaire Willems orde is als ridder 4e klasse in die orde ingeschreven wijlen de generaal-majoor der infanterie van het opgeheven Ko ninklijk Nederlands Indisch Leger R. T. Overakker, die in de bezettingsjaren in Indië alle verantwoordelijkheid van da den van zijn ondergeschikten op zich nam en wegens deze handeling bij von nis van een zogenaamde krijgsraad van het Japanse leger te Fort de Koek op 9 Januari 1945 ter dood werd gebracht. Piloot en passagiere kwamen om het leven. Een Auster-vliegtuig van de lucht macht is Woensdag boven Vlieland neer gestort. De beide inzittenden, de 25- jarige eerste luitenant W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mejuffr. S. Fiedeldij, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde om ongeveer 1 uur landen op de strip te Vlieland. Op dat moment hingen boven het eiland zware regen buien en woedde er een onweer. Bij de landing is het toestel in een opwaartse luchtstroming geraakt, die zo sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig af knapte. De Auster stortte daarop neer en beide inzittenden kwamen om het leven. Westers, N.N.W.B.; Argus II, st. J. W. Swart, Z.V. De Onderlinge; Swallow H, st. Jan Bakker Dzn., Z.V. De Onder linge Symon den Danser II, st. J. P. van Dijk, K.Z.R. M.V. De Kaag; Schelm, st. G. C. Vegter, N.N.W.B.; Somero, st. J. F. Koopmans, K.Z.V. Sneek; Hollands Roem, st. J. Roem Jr., Z.V. De Onder linge; Butterfly, st. A. van der Wal, N.N.W.B.; Annie III, st. E. J. Both, R. Z.V. Gouda; Noordster, st. W. Visser, N.N.W.B.; Favonius, st. Jaap Helder, N.N.W.B.; A II, st. Joop Helder, N.N. W.B.; Peerless, st. Rieks Helder, N.N. Tineke, st. H. van der Veen, N.N. W.B.; Jaxeur, st. J. Prins, W.V. Het Witte Huis. Regenboogklasse: Dolfijn, st. Klaas Vrolijk, K.Z.V. Sneek; Cheerio, st. R. H. Bosman, K.Z.V. Sneek; Hennie, st. M. Hendriks, K.Z.V. Sneek; Meteoor, st. L. L. Hoff Jr., K.Z.V. Sneek; Jan van Gent, st. Dr J. W. van der Zjjpp, K.Z.V. Sneek; Algri, st. J. Alberda, K.Z.V. Sneek; Duke, st. J. C. v. d. Velde, K.Z.R. M. V. De Kaag; Sprinter, st. J. de Wilde, K. Z.V. Sneek; Eelko, st. W. Bergsma, K.Z.R. M.V. De Kaag; De Bruiser, st. H. P. v. d. Wey, K.Z.V. Sneek; Pieter- ke, st. Jelle Zwart, K.Z.V. Sneek; Bene- ventum, st. J. Hofland, W.V. Aegir; Tjerk Hiddes, st. C. J. de Jong, K.Z.V. Sneek; Henderika, st. D. Oppenhuizen, K.Z.V. Sneek. De leiding van de wedstrijden is door de Kon. Verb. Ned. Watersportvereni gingen opgedragen aan een wedstrijd- comité, waarin zitting hebben de heren W. H. Visser, voorzitter v. d. N.N.W.B.; Mr. K. H. Mulder, Langweer; J. B. G. de Vries, H. Stam en N. Joustra. De protestcommissie bestaat uit de heren W. H. Visser, Simon de Wit, Zaandam en R. A. v. d. Sluis, voorzitter van de K.Z.V. „Sneek”. In de gemeente Wymbritseradeel. De door de plaatselijke muziek- en zangverenigingen gehouden inzameling ten bate van het Provinciaal Anjerfonds heeft in onderstaande dorpen de navol gende resultaten opgeleverd: Gaastmeer c.a. ƒ30.50; Gauw c.a. ƒ41.45; Blauw- huis-Westhem ƒ32.55; Heeg ƒ60.25; HommertsJutrijp 64.10; Nijland ƒ34.12; Oosthem ƒ32.94; Oudega 42.47; Schamegoutum c.a. Ook Griekenland biedt een onveranderd beeld, nl. dat van de instabiliteit der kabinetten, wat men zo anders zou wen sen in verband met de belangrijke po sitie welke dit land inneemt in het Wes terse verdedigingsblok. Op 9 September zullen er nieuwe verkiezingen worden Als men zich, na nieuw aan het schrijven van een over zicht zet, wordt men er zich eerst recht van bewust hoe traag in Europa de za ken eigenlijk verlopen. In Frankrijk zoekt men ook nu nog naar een nieuw kabinet, en zijn de omstandigheden ook nu nog zo dat als het geboren wordt er nauwelijks kans is dat het een lang leven beschoren zal zijn. De Franse hou ding tegenover de Duitse herbewapening bleef onveranderd. Parijs houdt er aan vast dat de 12 Duitse divisies, totaal 250000 man sterk, welke de Amerikanen nodig achten, in kleine onderdelen ver brokkeld in een Europees leger zullen worden opgenomen. Veel tijd is al met dit meningsverschil verloren gegaan en de Atlantische Raad heeft zich zelf daarom een ultimatum gesteld, uiterlijk in zijn vergadering te Rome welke in October wordt gehouden, zal een beslis sing over Duitse medewerking moeten vallen. De aarzeling der Fransen is overigens niet Zo onbegrijpelijk, want ook in W.-Duits- land veranderde weinig. Waren het na de eerste wereldoorlog de generaals en andere oudstrijders die Hitler en Mus solini in de verslagen landen aan het bewind hielpen, nu steken de nazistische generaals in West-Duitsland weer de kop op, eisen eerherstel en hebben een machtige aanhang onder de oudstrijders, zelfs de aanval op Rotterdam wordt goedgepraat. Het is dus niet zo’n groot wonder dat de Fransen voorzichtig zijn en waarborgen eisen dat de herbewape ning van W.-Duitsland niet zal leiden tot de overheersing van een Duitse mi litaire kliek in de W.-Europese mili taire macht en tot een vernietiging van het o zo tere plantje van de W.-Duitse democratie. Een plantje dat ook van de andere zijde wordt bedreigd. Niet door het communistisch jeugdfestival dat veertien dagen lang Oost-Berlijn doet daveren van Sovjet-propaganda. De West-Berlijners en West-Duitsers in het algemeen die wel iets van de toestanden achter het Ijzeren Gordijn weten, zijn daarvoor wel ongevoelig geworden. Dieper in Azië is daar nog altijd het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir. Iets van zijn scherpte verloor het doordat India zijn troepen wat van de Pakistaanse grens terugtrok, maar zeer ernstig blijft het omdat India van een scheidsrechterlijke uitspraak niet wil weten, al doet de V.N.-bemiddelaar, Gra ham, ook al een Amerikaan, zjjn best. Over de wapenstilstandsonderhandelin- gen te Kaesong is niet veel te melden, ze herinneren door de lange duur en de horten en stoten aan de beruchte en mislukte agenda-conferentie te Parijs. Het grote geschilpunt blijft dat de Ver. Naties, of liever de Amerikanen onge veer de huidige frontlijn willen waar de partijen het geweer by de voet zullen plaatsen, de Noord-Koreanen en Chine zen willen de 38ste breedtegraad. De Amerikaanse eis is begrijpelijk, omdat da nu gehouden stellingen de sterkste zijn in Midden-Korea en dus gemakke lijker houdbaar dan de linie aan de 38ste breedtegraad. En dat is van veel belang omdat een eventueel bestand jaren kan duren voor het door een vrede gevolgd wordt. Het beroep der Russische rege ring op president Truman tot het slui ten van een vijfmogendhedenverdrag: Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk en rood China, laten we voor wat het is. Het kan als een antwoord worden gezien op de resolutie destijds door het Amerikaanse Congres aangenomen waarin de wens naar vriendschappelijke betrekkingen met het Russische volk werd uitgedrukt. De oplossing van de huidige problemen der wereldpolitiek moet niet worden gevonden op een con ferentie van deze 5 grote landen, maar in het raam der Ver. Naties. Zolang de Sovjet-Unie niet door daden bewijst dat het haar ernst is met het belijden van haar vredeswil, kunnen we in dergelijke papieren betuigingen slechts propaganda zien, een poging de bewapeningsplannen van het Westen te vertragen en com munistisch China een rol toe te bedelen in de wereldpolitiek, met name in de totstandkoming van het vredesverdrag met Japan, tegen het Amerikaanse ont werp waarvan ook tal van Westerse landen ook het onze bezwaar heb ben, al liggen deze bezwaren niet in het zelfde vlak als de Russische en Chinese. Vier geslachtenWed. Harmke BootPasma, 84 jaar (Sneek, 3e Zomer, rakbuurtl); Wietske DijkstraBoot, 59 jaar (Leeuwarden); Harmke de JongDijkstra, 31 jaar (Heerenveen); Wietske de Jong, jaar (Heeren- veen)« Verschijnt^ Administratie. Comb, Drijfhout-Kiezebrink&Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) luchtspel, een receptie worden gehouden in Bolsward. Monseigneur dr van Lierde, de ziels- zorger van het Vaticaan en „koster” van de St. Pieter te Rome zal op 30 Aug. te Bolsward een pontificale Mis op dragen. Aan het openluchtspel nemen een 70- tal Leeuwarder toneelspelers, 70 zangers uit Bolsward, 25 musici van L.O.F. en Ons Genoegen Leeuwarden en de ballet groep van het instituut Sperling deel, muzikale leiding Louis van ’t Hul, Leeu warden, regie Albert Gerlach. Ter voorbereiding van de jubileumvie ring heeft zich in de R.K. kring een werkcomité gevormd onder voorzitter schap van burgemeester Bruinsma van Bolsward. Voor de jubileumviering is bovendien een erecomité gevormd, waarin o.m. de niet-katholieke burgemeester van Won- seradeel, de heer Reitsma .zitting heeft. De voorbereidingen voor de viering van het eeuwfeest der Koninkl. Zeilver. „Sneek” zijn thans voltooid. Het bestuur en de jubileinn-commissies zijn klaar voor de start en hedenmiddag om 3 uur wordt het aanvangssein gegeven. Dan begint nameiyk de receptie in Amicitia, die tot 5 uur zal duren en waar zoveel belangstelling mag worden verwacht, dat nu reeds besloten is elke spreker slechts een korte spreektijd toe te staan. De receptie moet nl. beslist om 5 uur afgelopen zyn In verband met de officiële ontvangst op het stadhuis, en het daar aan voorafgaande optreden op de Marktstraat van de eveneens jubilerende drie eeuwen oude Wiltener Kapelle uit Insbrück met muziek, volksdaaen en jodelen. Gevaarlijker lijkt de toeleg der Rus sen om de uitvoer van West-Berlijn naar West-Duitsland stop te zetten; deze be draagt nog altyd 150 millioen mark per maand, tegen 30 millioen naar Oost- Duitsland. De West-Berlijnse goederen, voor W.-Duitsland bestemd, moeten de Russische zóne passeren en de Russen eisen de laatste tyd by die goederen certificaten welke de herkomst der ver werkte grondstoffen vermelden om smokkelarij vanuit Oost-Duitsland te voorkomen. De geallieerden hebben ech ter W.-Berlijn verboden dergelijke certi ficaten af te geven daar Rusland geen recht tot deze contróle heeft. Het ge volg is geweest dat, nu ook het han- delsaccoord tussen Oost en West-Duits land is afgelopen, en de geallieerden W.- Duitsland niet toestaan een nieuw te tekenen zolang de Russen hun houding ten opzichte van de W.-Berlijnse uitvoer niet wijzigen, alle handel tussen beide delen van het oude Duitse rijk stop staat. De Russen hopen nog altijd dat door een opeenstapeling van economi sche moeilijkheden in West-Duitsland, de massa der bevolking daar in haar ellende tenslotte toch voor het commu nisme zal worden gewonnen, en daar door de laatste verschuiving in de machtsverhouding in West- en Midden- Europa te kunnen bereiken, welke hen niet alleen verlost van de nachtmerrie der Duitse herbewapening, maar hen ook in een overmachtige positie ten opzichte van West-Europa brengt. Het zijn vooral de Fransen die dergelijke moge- ïykheden vrezen, maar de Amerikanen die een dergelijke ontwikkeling bij voor baat in hun politiek ten opzichte van W.-Europa trachten te verdisconteren. Mocht de herbewapening van W.-Duits- land om een of andere reden mislukken, of mocht de militaire macht van West- Europa met inbegrip van de W.-Duitse contingenten niet sterk genoeg blijken, dan wensen zij over een bolwerk achter de Pyreneeën te beschikken om de heer schappij in het Middellandse Zeegebied te handhaven en eventueel van Spanje uit met nieuw aangevoerde legers W.- Europa van Russische overheersing te bevrijden. Vandaar hun militaire en eco nomische onderhandelingen met Spanje over een tweezijdig verdrag, waarvoor dezer dagen Amerikaanse delegaties in Madrid aankomen. Zoals bekend blijven Frankryk, Engeland en andere West- Europese landen weigeren met het Franco-regime te praten, zodat deze onderhandelingen niet in Atlantisch ver band kunnen plaats hebben. De zaken zouden allicht radicaal veranderen als Franco aftrad ten bate van de Spaanse troonpretendent Don Juan of diens zoon Juan Carlos en het ontbreekt niet aan pogingen van Spaanse monarchistische zijde om het zover te brengen, maar Franco blijft weigerachtig, en feitelijk wordt hij in die houding gestijfd door Washington, dat onderhandelingen met hem opent, welke hem nieuwe moed kunnen geven. gehouden en de hoop der Amerikanen schijnt er op gevestigd dat de beweging van generaal Papagos, die een enigszins autoritair bewind op het oog heeft, dan zoveel invloed zal blijken te bezitten dat een stabiel bewind kan worden gèvormd. Al met al de toestand in ons wereld deel overziende kan men thans moeilijk aan de indruk ontkomen dat het vrije Europa eigenlijk niet veel meer dan een weinig veranderend décor is, waarin zich een grote Amerikaanse activiteit afspeelt. Dit beeld zal nog verscherpt worden als het plan van de leider der Marshallhulp organisatie voor Europa, Foster, doorgaat en ter verhoging van de productie in de geholpen landen, Amerikaanse specialisten in overleg met de betrokken regeringen, direct contact met bedryven en bedrijfsleven krijgen om de productie te stimuleren. De moge lijkheid tot directe Amerikaanse inmen- omvang en vorm van de W.- ging op economisch, sociaal en politiek j x. t->_ terrein in de geholpen landen is dan wel heel groot en het is enigszins begrijpe lijk dat deze Amerikaanse plannen in Europa met gemengde gevoelens worden tegemoet gezien. De steeds toenemende invloed van Amerika demonstreert zich buiten Europa ook op velerlei wijze. In het Perzische oliegeschil is ze wel zeer duidelijk; alleen aan Amerikaanse be middeling is het te danken dat de En- gelsen hun grote petroleumraffinaderij te Abadan niet stopzetten en nieuwe on derhandelingen tussen hen en de Perzen werden geopend. Leiden deze tot resul taat dan krijgt Perzië meteen belang rijke steun van Amerika zowel voor zijn economische als militaire ontwikkeling. De gang van zaken gaat hier lijnrecht in de richting van een vervanging van de Britse door Amerikaanse invloed, en te Londen voelt men zich daaronder niet prettig; temeer niet omdat de moord op koning Abdoellah van Transjordanië, Engeland ongetwijfeld beroofd heeft van zijn trouwste bondgenoot in de Ara bische wereld. Zowel Engeland als Is raël zijn daardoor in het Midden Oosten min of meer geïsoleerd. Het beste wat men nog voor het Westen kan hopen is dat de Amerikanen, die in hun thans bekend gemaakt economisch hulppro gramma ook de Arabische landen heb ben opgenomen, deze daardoor weten te Medailles van het Koninklijk Paar. Voor de zeilwedstrijden van de jubila- resse, die uiteraard ook een bijzonder karakter zullen dragen, hebben H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard beide een grote zilveren medaille met hun beeltenis aangeboden, die op Hard- zeildag (Woensdag) in de 16 M2 een- heidsklasse verzeild worden. Die van de Koningin in klasse AI, die van de Prins in AII. De Commissaris der Koningin, beschermheer der Vereniging, schonk een jubileummedaille, een jubileumbord in de 30 m2 klasse en een wisselprijs, de Linthorst Homan Bokaal, in zyn eigen, de 22 m2 klasse. Deze prijzen worden Woensdag en Donderdag verzeild, waar- by het bord in het bezit komt van de stuurman van het jacht dat in beide wedstrijden de beste resultaten behaalt. Ieder deelnemer aan de wedstrqden op deze beide dagen ontvangt voorts de fraaie plaquette van het Gemeentebe stuur, terwijl daarnaast nog beman» ningsprijzen zijn ingesteld voor de win naars van de le, 2e en 3e prijs. De gewone prijzen bestaan voor Woensdag uit luxe voorwerpen van Delfts blauw met zilver, waarin een inscriptie welke aan deze feestviering herinnert, en voor Donderdag uit artikelen,ver vaardigd door de Koninkl. Begeer. De teamwedstryden in de Regenboogklasse. Het is nog niet bekend of de Regen- boogteams, welke tijdens de Sneek-Week zullen uitkomen in de traditionele Hol landFriesland wedstrijden, uit vier of uit vijf deelnemers zullen bestaan. In dien het eerste het geval mocht zijn, zul len de volgende viertallen de stryd aan binden Holland: van der Bergsma en Sieverts. Friesland: Vroiyk, Oppenhuizen, Hen driks en Alberda. 5. Leichte Kavallerie, 6. Jodelen en Volksdansen. Pauze. 7. Jodelen en Volksdansen. 8. Wiener Melodieën, 9. Heimweh nach Tirol, 10. Der Schmiede im Walde, Th. Michaelis S. Tanzer F. Lehar S. Tanzer Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.570.750 tegen 1.562.841 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 477.523 aan- 61.73; j geslotenen op het Rijksradiodistributie- De Wiltener Stadtmusik uit Insbrück zou volgens het programma hedenmor gen 11 uur aankomen bij Restaurant Onder de Linden en daar enige nummers voor de omroep spelen. Om 2 uur bood V.V.V. het gezelschap een boottocht over de meren aan; om 5.15 zou het dan op de Marktstraat optreden ter gelegenheid vn de officiële ontvangst van de K.Z.V. Sneek ten stadhuize. Om half acht is het opstellen voor de mars door de stad op het Martiniplein; route Martiniplein, Stationstraat, Dr. Boumaweg, Park straat, Wijde Noorderhorne, Kruizebroe- derstraat, wyde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Sportpark. Om 8 uur volgt dan het concert in het sportpark, waarvan het programma luidt: 1. Wiltener Schützenmarsch, S. Tanzer 2. Banditenstreiche, 3. Die Schlittschuhlaufer, 4. Fantasie uit de Opera Troubadour, G. Verdi F. v. Suppé Na de plechtigheid op het Stadhuis marcheren bestuur, commissieleden en gasten, voorafgegaan door het vaandel der vereniging en het Stedelijk Muziek corps Sneek naar de boot, die het gezel schap naar het Paviljoen Sneekermeer brengt waar gedineerd wordt. Inmiddels zullen om halfacht de Tiro- ler muzikanten aantreden voor hun mu zikale rondgang door de stad, welke in het Sportpark eindigt waar om 8 uur het concert, wederom afgewisseld door volksdansen en jodelen, begint. Zaterdagavond wordt op dezelfde plaats een vuurwerk voor de eerste maal in Sneek met explicatie afge stoken, georganiseerd door de honderd jarige in samenwerking met de Ver. van Sneker Zakenlieden en V.V.V. Woensdagavond wacht Sneek een his torische vlootrevue onder de titel „Van trekschuit tot zeiljacht”, waarbij de ver schillende scheepstypen die in de afge lopen honderd jaar de Friese meren heb ben bevolkt, nog eens door de stads gracht zullen varen. De vloot vertrekt plm. half zes van de Badhuisgracht en vaart naar de Gasfabriek aan de Geeuw en vandaar weer naar het uitgangspunt terug. Dit wordt ongetwijfeld een zeer bijzonder schouwspel. De volgende avond wordt in Amicitia de Gala-avond voor de leden en hun da mes gehouden, waarvan Vrijdagavond een reprise volgt voor niet-leden en die leden en hun dames die de eerste avond in verband met de te verwachten grote toeloop geen plaats konden krijgen. Deze laatsten hebben dan voorrang boven de anderen. Zoals reeds eerder gepubliceerd is, zal op deze avonden de door Abe Brouwer geschreven jubileumrevue „Met volle zeilen” worden opgevoerd, terwijl na de pauze op beide avonden een gezel schap beroepsartisten optreedt. De stad wordt, zoals men al weet, feestelijk verlicht, want de gehele burge rij leeft mee, wat ook al gebleken i? uit de bewonderenswaardige samenwerking van allerlei groeperingen uit de burgerij die zich hebben ingezet om van het feest der Koninklijke tevens een feest voor de gehele burgerij en haar vele gasten te maken. De nationale kampioenswedstrijden. De nationale kampioenswedstrijden in de Regenboogklasse, Valkklasse en 16 m2 klasse, die dit jaar ter ere van de Koninklijke op het Sneekermeer worden gehouden, vangen Zaterdagmorgen om 10 uur aan. Om 1 uur volgt de tweede en om 4 uur de derde wedstrijd, welk programma de volgende dag wordt herhaald. Er worden dus zes wedstrijden gevaren, waarbij de Olympische punten telling wordt gebruikt en de deelnemers hun slechtste wedstrijd kunnen laten vervallen. De volgende kampioenscandidaten heb ben ingeschreven: Valkenklasse: Bu, st. H. G. van Sloo- ten, N.N.W.B.; Tarentelle, st. E. J. Hop pe, K.Z.R. M.V. De Kaag; Rirette, st. R. Mulder, K.Z.V. Sneek; Bufra, P. van Buren, W.V. De Schie; Lapsus, st. Th. van Helvert, K.Z.R. M.V. De Kaag; Margrietha, st. H. G. de Boer, K.Z.V. Sneek; Whippet, st. ir H. F. Zuiderbaan, K.Z.R. M.V. De Kaag; ’t Spul, st. H. C. Kirkenier, Alkmaarse R. Z.V.; Vi vian, st. J. J. v. d. Veen, K.Z.V. Sneek; Surrogaat, st. H. F. Baérselman, K.W.V. Loosdrecht; DeTrije Swantsjes, st. Meye Oppenhuizen, K.Z.V. Sneek; Trim, st. Jan Zwart, K.Z.V. Sneek; Anneke, st. G. A. S. Jongeneel, K.Z.R. M.V. De Kaag; Trewes, st. S. M. van der Meer, Alkmaarse R. Z.V.; Amicitia, st. J. Miedema Jr., K.Z.V. Sneek; Fram, st. mevr. C. Joustravan Gool, K.Z.R. M.V. De Kaag; Snow-White, st. J. H. Tromp, K.Z.V. Sneek; Soelaas, st. M. C. Breuning, K.Z.V. Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse: Anneke, st. E. van der Veen, N.N.W.B.; Shun, st. J. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het klooster „Vinea Domi ni” (Wijngaard des Heeren) te Witmar sum, zal in deze plaats, voor vooral op 30 Augustus a.s. te Bolsward een open baar feest gevierd worden. Er is een ere- en een werkcomité gevormd, en Dinsdag hebben de voorzitter van het werkcomité, burgemeester Bruinsma van Bolsward en Pater Amatus van Straaten daarover enige inlichtingen aan de pers verstrekt. Zoals bekend, is aan dit klooster een Vormingscentrum verbonden, dat de laatste tijd nog al van zich deed spreken, door de interkerke- lijke gesprekken die daar gehouden wor den, waaraan zowel protestanten als R.K. deelnemen. Burgemeester Bruin sma deelde mede, dat onder de R.K. een collecte gehouden wordt, om dit vor mingscentrum uit te breiden. De op brengst van deze collecte zal als feest gave aan het klooster worden aange boden. Pater van Straaten zei, dat men zich afgevraagd had, op welke wijze de Augustijnen ter gelegenheid van hun ju bileum zowel de R.K. als Friesland in zijn geheel zouden kunnen dienen. Juist in verband met de interkerkelijke ge sprekken, wenste men er niet een enkel R.K. aangelegenheid van te maken, hoe wel het doel van het Vormingscentrum, het bekend maken van het R.K. geloof zonder zieltjeswinnerij, daarbq uiter aard toch naar voren zou komen. De keuze is tenslotte gevallen op de opvoering van een openluchtspel en de uitgave van een boek, die beide niet enkel interessant zullen zijn voor de Rooms-Katholieken, maar voor ieder die belang stelt in de godsdienstgeschiede nis van Friesland. Het openluchtspel is getiteld „Uw schuld, monnik”. In de inleiding worden een monnik en de duivel tegenover elkaar geplaatst, die elkaar wederkerig uitdagen het verleden te laten spreken. Dit gebeurt op zodanige wijze, dat niet alleen bloei en verval van het klooster leven naar voren komen, maar evenzeer het goede en het verkeerde van hen die de monniken verdreven, waarbij de dui vel zijn „spel” naar beide zijden speelt. Pater van Straaten noemde dit spel „geen zwart-wit tekening, maar een his torisch verantwoorde dramatisering”. Het stuk zal worden opgevoerd achter de Broerekerk te Bolsward, waarbij de kerkmuur deel zal uitmaken van het decor. 2500 bezoekers zullen het kunnen volgen. r Ook het boek „Bijdrage tot de Kerk geschiedenis van Friesland” wil interes sant zijn voor alle gezindten. Daartoe is ook aan andersdenkenden gevraagd een bydrage te willen leveren. Ds. R. Bijl schrijft daarin over de huidige godsdien stige situatie bij het protestantisme en Dr F. S. Sixma van Heemstra over de onkerkeiykheid. Aan het slot komen bij dragen over het Katholicisme, oecumeni sche mentaliteit en oecumenische arbeid, waarin uiteraard doel en streven van het tegenwoordige kloosterwezen in Friesland wordt uiteengezet. Op de 30ste Augustus zal er, vooraf-1 gaand aan de opvoering van het open-| ->

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1