Receptie van de K.Z.V. Sneek en ontvangst op het Stadhuis a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST w SI 1 De Nationale Zeilkampioenswedstrijden op het Sneekermeer GOED BEGIN VAN EEUWFEESTVIERING DE HEER W. STAM GERIDDERD Z? DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 6e JAARGANG No 65 L KIEZEBRINK 2872 De verlichting Naar het Stadhuis Groots Vuurwerk Zware strijd, ook tegen de elementen. Vrolijk, Rieks Helder en Reinart Mulder de nieuwe kampioenen. II 5 KLEINZAND 7 Telei. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Concert Wiltener Stadtmusik Innsbrück o? Redacteur: W. T. STAM. beide Fryske forieningen Burgemeester Rasterhoff I voren De Wiltener Stadtmusik Innsbrück opgesteld voor het Stadhuis. Moeder en dochter. zware W. T. Stam geridderd. I t De Commissaris der Koningin complimenteert het bestuur. de oude garde in het voorste gelid. Zie vervolg pag. 2. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten neme van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Namens de Noord Nederl. Watersportbond Drie heren, getooid met oranjelinten, een aansluiting en Spr. zou willen eindigen met de wens, welke hy ook reeds in zijn artikel in het Sneeker Nieuwsblad uitte nl.: „Voor de toekomst goede vaart en veel wind in de zeilen”. Maar daaraan zou spr. hier nog iets willen toevoegen nl. dat er steeds jonge krachten bereid zullen wor den gevonden en ook in staat zullen zijn het bestuurswerk voort te zetten. Want er komt een tijd dat men zijn werk aan andleren moet kunnen toevertrouwen. In uw midden is iemand die reeds van 1906 lid van het wedstrijdcomité van uw ver eniging is. Spr. bedoelt de heer W. T. Stam, die hij wel eens heeft horen noe men „het geweten van het bestuur” om dat hij zo punctueel zijn taak waar neemt, als *t ware seconde na seconde telt en zich door niets laat afleiden. Het verheugt spr. dat hij in deze zaal, welke wel als centrum van ons stads bestuur kan worden beschouwd, mag verklaren, en is als symbool toch belangrijk, nl. in deze zin dat gemeentenaren en gemeen tebestuur zich voor ogen dienen te stel len dat de ontwikkeling voortgaat. Uw vereniging is met de Sneker Zeilclub voor die ontwikkeling en bij de organi satie van onschatbare betekenis en heeft de gehele zeilwereld en stad en provin cie reeds grote diensten bewezen. Deze ontvangst moge u dan ook zien als een erkenning van het werk, dat reeds ge presteerd is. dat al- deze Dansgroep een viertal volksdansen uit. Ook dit gedeelte van het programma viel zeer in de smaak en oogstte een welverdiend succes. L. G. Hl Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Wat een goede start is voor een wedstrijdzeiler is een goed geslaagde re ceptie voor het bestuur ener jubilerende vereniging. Want daarmee worden gewoonlyk de feestelijkheden ter ere van het jubileum geopend en als dat begin goed is, is het haast wel zeker dat ook het vervolg een succes zal zijn. Welnu in die gelukkige en hoopgevende omstandigheden verkeerde Vrijdagmiddag ook het bestuur onzer honderdjarige Kon. Zeilvereniging „Sneek”, dat die middag in Amicitia recipieerde en daarbij zoveel belangstelling en waardering onder vond, dat van een uitstekend begin der feestviering mag worden gesproken. vlootrevue in 1948. Spr. wees ook nog op het vele werk dat door de S.Z.C. is verricht. Dat getuigt van het willen van de Snekers om hun stad naar voren te brengen. Moge die geest U allen nog lang blijven bezielen, aldus spr., die ein digde met het aanbieden van een fraaie wedstrijdprijs. Nadat een vertegenwoordiger van De Kon. Zeilver. „De Kaag” voorzitter v. d. Sluis een fraai wandbord van Delfts blauw had overhandigd, was het woord aan de heer E. Hazelhoff, namens de Krite Snits. Hy neamde forskillende punten fan oerienstimming tusken beide forienin gen. Se binne beide hündert jier en Do heer G. S. Hofstra, voorzitter van de Sneeker Zeilclub, herinnerde er aan dat de club uit de Koninklijke is voort gekomen zodat hier een 49-jarige doch ter en een honderdjarige moeder bijeen waren. De beide besturen hebben veel met elkaar beleefd. Er was wel eens verschil van mening, maar tenslotte is er een eendrachtige samenwerking tot stand gekomen, wat van zeer veel be lang voor de zeilsport in Sneek is ge weest, want het grootste succes dat daarmee bereikt werd was wel de vol ledige overeenstemming betreffende de exploitatie van de Sneek-Week. Spr. riep enkele oud-voorzitters in herinne ring, in ’t bijzonder wijlen de heer Hib- ma, die de naam en de roem van Sneek ver naar buiten heeft uitgedragen, en bood tenslotte een fraaie scheepsroeper met inscriptie aan. dat de verdiensten van de heer Stam niet onopgemerkt zijn gebleven en dat het H. M. de Koningin heeft be haagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (daverend applaus.) Nadat spr. het koninklijk besluit be treffende deze benoeming heeft voorge lezen, wenst hij de heer Stam geluk met deze verdiende onderscheiding, moge hij ze nog vele jaren dragen temidden van allen die hem lief zijn. Ook op ander gebied heeft de heer Stam zijn verdien sten, spr. noemt zijn werkzaamheden in „Selfhelp”, de H. Boelens stichting en de Spaarbank. Ook het bestuur van de jubilaresse mag spr. echter met deze on derscheiding geluk wensen, omdat daar in immers een erkenning zit van de be tekenis van zijn werk. Nadat de burgemeester het onder scheidingsteken op do borst van de heer Stam heeft gehecht, richt de heer Stam zelve een dankwoord tot H. M. de Ko ningin en degenen, die meewerkten hem voor deze onderscheiding in aanmerking te doen komen. Inderdaad heeft spr. ruim 40 jaar in het wedstrijdcomité van de K.Z.V. zitting gehad en er zijn taak met veel genoegen verricht, als hij nog voor 40 jaar kon tekenen zou hij het gaarne doen, maar dat is niet mogelijk. Verheugd is hij echter dat zijn zoon hem opvolgt in zijn functies, zoals hijzelf dat eens zijn vader deed, het geldt hier een traditie in de familie Stam, men zou ook kunnen zeggen, ze is erfelijk be last. Namens het wedstrijdcomité wenst spr. het bestuur der K.Z.V. Sneek ge luk met dit eeuwfeest, mogen er nog vele dergelijke herdenkingen volgen. Water één, commerciële exploitatie twee. Nadat burgemeester Rasterhoff de wedstrijden van Zaterdag bleek al heel gauw, dat het in de Val kenklasse voornamelijk zou gaan tussen onze Friese crack Reinart Mulder uit Langweer, onze oud-stadgenoot Ir H. F. Zuiderbaan te Gouda en Siep v. d. Meer te Alkmaar, vroeger te Leeuwarden. Wel wist de Alkmaarder Kirkenier de eerste wedstrijd te winnen vóór van Buren, Rotterdam en Mulder, maar later speelde hij geen rol meer. Zuiderbaan kwam trouwens pas in de tweede race op de voorgrond, daar hij de eerste we gens averij als laatste beëindigde, Eerst Het is mede aan het honderdjarig bestaan van de K.Z.V. „Sneek” te danken, dat de nationale kampioenswedstrijden in de Regenboog-, Valken- en 16 M2 een- heidsklasse Zaterdag en Zondag voor de eerste maal op ons Sneekermeer wer den gehouden. Het weer werkte wel niet mee, de tweede dag was het zelfs bar slecht, maar toch werd er prachtig gezeild. Zondag was de strijd echter bijzonder zwaar, daar de zeilers toen bovendien nog de woelige golven en de felle regen buien die herhaaldelijk over het meer joegen, moesten trotseren. Het aantal deelnemers was toen ech ter aanmerkelijk kleiner dan Zaterdag, daar alleen zij die nog een redelijke kans hadden aan de start kwamen. Met elke wedstrijd vielen er meer uit, ook wegens averij, zodat er in de beide laatste races nog maar heel weinig schepen in de baan waren, in de laatste zelfs alleen nog maar de Regenbogen, daar de strijd in de beide andere klassen toen al beslist was. In speciaal als een Friese vereniging, en achtte een zo breed mogelijke beoefe ning van de zeilsport van zeer veel be lang, waarbij het ook voor de kleine man een eer moet zijn een functie in de zeilwereld te vervullen. Daarom ook hoopte de Commissaris, dat het mogelijk zal blijven de zeilsport te handhaven en dat, ondanks de financiële perikelen, ook de jeugd het zeilen in stijgende mate zal kunnen blijven beoefenen. In verband daarmede deed hij een beroep op zijn collega-vaders om hun boten ook voor hun opgroeiende kinderen beschik baar te stellen en brak hij een lans voor de bevordering van het bouwen van jeugdscheepjes, zoals bijv, in Grouw. Door het opnoemen van een aantal uitdrukkingen, ontleend aan de schippe rij, illustreerde spr. voorts nog de ver bondenheid van ons volk met het zeilen, terwijl hij, na het aanbieden van een fraaie kristallen bokaal als wissel- prijs in de 22 m2 klasse, ook eindigde met de toepasselijke wens, dat de Ko ninklijke ook in de komende jaren in groei en bloei moge toenemen, en der- belangstelling van de zijde van het ge meentebestuur zou genieten. Dat dit nu geschiedt, bewijst dat er veel veranderd is, ook in de zeilsport. Het belang dat de gemeente bij deze vereniging en by de zeilsport heeft is dat er nu ook be paalde zakelijke belangen der gemeente bij zijn betrokken. De ontwikkeling van de watersport heeft geleid tot een groei van het vreemdelingenverkeer welke grote betekenis heeft voor onze ge meente. Toen dan ook destyds het E.T.I.F. het zg. welvaartsrapport over onze stad zou uitbrengen, hebben wij bedongen dat daarin ook de nodige aan dacht aan het vreemdelingenbezoek zou worden geschonken en de conclusie van het rapport was dat het vreemdelingen verkeer hier van niet te onderschatten betekenis was; op elke vier gezinnen bevindt zich hier één boot, dat zegt nog al wat Deze ontwikkeling stelt echter ook eisen aan de gemeentenaren en het gemeentebestuur, de eersten moeten er zich op instellen dat zij hun outillage moeten aanpassen aan de eisen des tijds. Dat kan niet in één keer, het zal naar spr.’s inzicht een vrij langdurig proces zijn, doch het is reeds jaren gaande en spr. heeft vertrouwen dat deze ontwik keling zal voortgaan. Maar ook hier geldt zowel voor bestuurders als be stuurden: „Let op u saeck”. Geheel be vredigend is de toest: nd nog niet, er zullen nog verbeteringen moeten aange bracht. Vroeger bevond zich op onze to ren als windvaan een zeilschip; nu is dat vervangen door het wapen, dat ook betekenis heeft, doch dat zeilschip was De Koninkl. Verbonden Nederl. Watersport Verenigingen (K.V.N.W.V.) was vertegenwoordigd door de heer G. J. Dragt, eerste onder voorzitter, die ook namens de bij het Verbond aangesloten verenigingen zijn gelukwensen aanbood. Hij verheugde zich zeer in de goede gezondheid van de Vereniging en schetste haar grote be tekenis voor de Noordelijke zeilwereld. Zij neemt nl. een uitzonderlijke positie in, daar zij de enige vereniging in het Noorden is, die bij het Verbond is aan gesloten. Als tweede punt bracht spr. naar voren de betekenis die de Sneek- Week heeft voor de Nederlandse zeil wereld, een van de hoogtepunten voor de zeilers. Dat het U mede gelukt is dit zeilfestijn te brengen op de hoogte waarop het nu staat, is een gelukwens meer dan waard. vertegenwoordigden de Kon. Zeilver. „Oostergoo”, waarvan de voorzitter, de heer R. Buisman, met genoegen consta teerde dat het contact tussen de beide Koninklijken steeds zeer aangenaam is geweest. Hoogtepunten van hun samen werking waren wel die als zij bij bezoe ken van leden van het Koninklijk Huis werden aangezocht gezamenlijk een zeil festijn te organiseren, zoals de laatste maal, mede met hulp van de S.Z.C., de De benedenhal maakte met de talrijke bloemstukken een feestelijke indruk, terwijl er gedurende de gehele receptie een zeer prettige stemming heerste. Zeer vele verenigingen en corporaties Zeilverenigingen, V.V.V., Sneeker Jacht haven, Zwembad Sneek e.a. alsmede een groot aantal particulieren, onder welke laatsten zich ook de ere-voor- zitter van de N.N.W.B., de heer H. H. Niemeijer, bevond, boden hun geluk wensen aan, veelal vergezeld van bloe men en geschenken, waarbij steeds weer naar voren kwam welk een belangrijke plaats de Koninklijke in onze stad en in de Noordelijke en nationale zeilwereld inneemt. Ook de Commissaris der Ko ningin, B. en W. vi n Sneek en de Bur gemeester van Wymbritseradeel waren aanwezig. De lange rij van sprekers werd ge opend door Een avondlijke wandeling door de stad overtuigde ons dat de meeste stra ten van het centrum het parool „Sneek weer Lichtstad” hadden opgevolgd. De stad van de Oosterdijk binnenkomende, wordt men al direct op wel zeer gepaste wijze aan het doel dezer feestviering herinnerd, omdat deze straat haar illu minatie geheel deed uitvor -en in de vorm van zeilscheepjes; op het Groot- zand draagt de Middenbrug een derge lijke versiering en trekt een lampion- verlichting langs de huizen verder de aandacht. Lichtguirlandes slingeren zich langs Nauwe en Wijde Burgstraat, en zetten zich voort door de Kruizebroe- derstraat naar de Wijde Noorderhorne, deze straat en ook de Nauwe Noorder horne lieten zich niet onbetuigd. Op de Marktstraat om alleen by de openbare gebouwen te blijven ons fraai ver- en belicht stadhuis, ook de Waterpoort maakt in schijnwerperlicht weer een on vergefelijke indruk al is het jammer dat er een wijzerplaat ontbreekt, het gat daarvan vormt nu een wel zeer donkere vlek; het Hoogend heeft weer een kwistige verlichting: de Wip heeft ook haar fraaie gracht-illuminatie weer met fontein, het plantsoentje op het Schaap- marktplein bloeit op onder schijnwer perlicht, de Suupmarkt vond een oplos sing voor haar illuminatieproblemen in een verlichting der brugbogen en Leeu wenburg en Galigastraat bleven niet achter in hun bijdrage tot het licht- festijn. die naar voren bracht, dat Sneek be kendheid heeft gekregen door het Snee kermeer (hoewel dit in een andere ge meente ligt) en de zeilsport. En van de watersport naar de Koninklijke is eigen lijk maar één stap, want mede door haar werk heeft deze sport, die een speciale sfeer in Sneek heeft gebracht, zich in de loop der jaren belangrijk ontwikkeld. Het ligt voor de hand dat het Ge meentebestuur op deze dag behoefte ge voelde U daarvoor zijn dank en erken telijkheid te betuigen, zo vervolgde spre ker, en het zal Uw werk ook in de toe komst met belangstelling blijven volgen. Spr. behoefde nu niet, zoals gewoon lijk, met lege handen te verschijnen, want het gemeentebestuur heeft voor deze herdenking een plaquette laten ma ken, die aan alle deelnemers aan de wedstrijden van de jubilaresse zal wor den uitgereikt, en hiervan bood hij als symbool een aan de voorzitter aan. De anderen, pl.m. 300, zullen op zijn ver zoek door üet bestuur worden uitgereikt. De Commissaris der Koningin, de heer Mr H. P. Linthorst Homan,, sprak tevens als ere-voorzitter van de Koninklijke, als voorzitter van het Prov. bestuur en als lid, en in al deze kwaliteiten bood hij zijn hartelijke ge lukwensen aan. Hij eerde de jubilaresse sprak de voorzitter, de heer W. H. Vis ser. Deze vestigde er in het bijzonder de aandacht op dat de Koninklijke een van de vijf verenigingen is geweest die de stoot hebben gegeven tot de oprich ting van de N.N.W.B. en dat haar ini tiatief en werk voor de watersport nog gezien mag worden. Spr. had één kleine wens: dat het Kolmeersland nog eens krijgt op het net van het P.E.B., sprak tot besluit de hoop uit dat het tegenwoordige bestuur op de ingeslagen weg zal voortgaan, voortbouwende op het werk, dat zijn voorgangers hebben gewrocht. halve steeds een volle bolle wind in de zeilen mag hebben. De heer R. A. v. d. Sluis dankte in een uitvoerig slotwoord alle sprekers voor hun goede woorden en geschenken. Het startsein voor de volgende honderd jaar is gegeven, zei hij. Of wy de finish zul len bereiken, ligt in het onbekende, maar is ook niet belangrijk. Als we maar één ding mogen bereiken, nl. dit dat de bemanning tevreden is over zijn schip en het schip over zijn bemanning. Verschijnt; DINSDAGS cd VRIJDAGS, Administratie; Comb, Drijihout-Kiezetrink&Co» Kontoor: GROOTZAND 55 teietann 3005 (K 5150} Van de receptie begaf het bestuur der Kon. Zeilver. Sneek en een aantal ge nodigden zich naar het stadhuis voor een officiële ontvangst. Te voren ge noten B. en W. en hun gasten van het bordes, en een groot publiek op de Marktstraat zelf van het optreden van de Wiltener Stadtmusik uit Inns- voor de officiële ontvangst aangebro ken. In de raadszaal sprak burge meester Rasterhoff namens het gemeentebestuur waarvan ook de beide wethouders aanwezig waren de gasten toe. Het is spreker een bijzonder genoegen allen hier namens het gemeentebestuur welkom te mogen heten. Wij stellen het op prijs U, bestuur van de Koninklijke Zeilver. Sneek, en al degenen, die, op welke wijze dan ook bij de viering van dit eeuwfeest zijn betrokken, hier te ontvangen. Niet alleen om daarmee blijk te geven van onze belangstelling, maar ook als bewijs van de band die uw ver eniging en de gemeente met elkaar ver bindt. In deze zaal heerst nog de geest van de herdenking van het honderdjarig bestaan van de gemeentewet; ook die werd evenals uw vereniging in 1851 ge boren. Spr. vraagt zich af oi zij die destyds de stoot gaven tot de oprich ting dezer vereniging er ooit aan heb ben gedacht dat een bestuur van him ver. hier officieel zou worden ontvan gen en deze ver. meer dan vrij neutrale nog de hoop heeft uitgesproken len prettige herinneringen aan feesten zullen behouden, antwoordde de voorzitter van de jubilerende vereniging de heer R. A. v. d. Sluis de burge meester. De onderscheiding van de heer Stam betekent voor ons dat als de heer Stam het geweten van ons bestuur is, H. M. de Koningin door deze onder scheiding heeft bevestigd dat het een goed geweten is. Wij zijn er zeer dank baar voor. De gemeente doet veel voor ons, moge dat zo blijven. Natuurlijk kan spr. inzien het zakelijke belang van de exploitatie van een mooi water, maar hij zou toch willen eindigen met de wens: laat het water steeds nr. 1 blijven en kome de commerciële exploitatie eerst nr. 2. Voorafgegaan door het Stedelijk Mu ziekcorps Sneek en het vaandel van de K.Z.V. begaf het gezelschap zich daar na naar de boot, om zich aan het Pavil joen aan een diner te verenigen. De Wiltener Stadtmusik Innsbrück, zo genoemd omdat zrj oorspronkelijk als „kapelle” in Wilten omstreeks 1650 ont stond, maar in 1904 toen de gemeente Wilten bij de stad Innsbrück werd ge voegd, tot Stadtmusik werd verheven, kwam dit jaar naar het grote interna tionale muziekconcours te Kerkrade en dat is begrijpelijk want deze dilettanten genieten een internationale reputatie. Ze waren bereid thans ook ter gelegen heid van het jubileum der K.Z.V. Sneek en op initiatief van Vreemdelingenver keer naar Sneek te komen, waar tal van burgers vooral leden der Sneker Mu ziekkorpsen hun gastvrijheid verleen den. Vrijdagavond traden de Oosten rijkse gasten in het Sportpark op, voor een 1200 1300 bezoekers. Onze muziek medewerker schrijft ons daarover: Het aanvankelijk aangekondigde pro gramma werd om onbegrijpelijke rede nen door een ander vervangen. Dat de acoustiek op het Sportpark nl. zo bij zonder zou zijn, dat o.a. de „Wiltener Schützen marsch”, „Banditenstreiche”, i „Leichte Kavallerie” van Franz v. Suppé en de „Wiltener Festmarsch” niet en de nu gespeelde „Stars and Stripes”, het symphonisch gedicht „Fin landia” van Sibelius en „Mijn Regiment” wél uitgevoerd konden worden, lijkt ten minste nogal vreemd. Voor het publiek maakte deze verandering echter weinig uit. Hoofdzaak was, dat het 50 man sterke harmoniecorps, onder leiding van kapelmeester Sep Tanzer tot zeer goede prestaties in staat bleek. De leden van onze Sneker muziekverenigingen, van wie er vele aanwezig waren, zullen ze ker met aandacht en bewondering ge luisterd hebben naar de vooral in zui verheid en samenspel uitstekend ver zorgde uitvoering. De voor een open lucht concert betrekkelijk grote stilte tijdens de nummers en het spontane applaus bewezen dat ook de overige toe hoorders de rasecht muzikaliteit der Oostenrijkers wisten te waarderen. Ter afwisseling van de muziek zong Karl Stoltz met guitaarbegeleiding enkele Jodelliedjes en voerde de Tiroler werd hij tweede achter Mulder en in de derde zelfs eerste voor zijn jongere ri vaal die echter toch de leiding behield. De strijd in de 16 m2 eenheidsklas.se werd beide dagen volkomen beheerst door de drie gebroeders Rieks, Jaap en Joop Helder uit Paterswolde. Rieks was in de eerste ontmoeting tweede achter Joop, maar daarna was hij beide malen eerste, zodat hij de eerste dag met een flinke voorsprong kon afsluiten. In de Regenboogklasse speelden de drie Hollanders in de eerste drie wed strijden helemaal geen rol. Voor Hofland geldt echter als verzachtende omstan digheid, dat hij z’n eigen schip wegens de harde wind niet had kunnen over varen en alleen z’n tuig mee had kunnen nemen waarmee hij nu op de Swan van Poelman voer en dat schip was niet in wedstrijd-conditie. Deze, evenals de beide andere dicht bezette klassen bracht. stevich biwoartele yn aide Fryske tra- dysjes, en it is üs rjucht en üs plicht dy tradysjes heech to haiden. Tige spitich foun spr. it dat de moaije Fryske boaten fordwoun binne. Ta bislüt spriek master de winsk üt, dat de Keninklike ek fierder mei de S.Z.C. oparbeidzje mei foar de wetter- sport yn ’t algemien, mar yn ’t bisün- der foar de Fryske. Het resultaat van de inzameling onder de burgerij kreeg men op deze receptie niet te horen, maar dat het een behoor lijk bedrag is, bleek wel uit de woorden van de heer Jelle Zwart, een der leden van de daarmede belaste commissie, die als de volgende spreker naar kwam, nadat hij en de heer S. Kuipers tetvoren ook al de felicitaties van de commissie voor het Skütsjesilen hadden overgebracht. De heer v. d. Wal, voorzitter van Het IJ te Amsterdam, bracht de goede wen sen van deze vereniging over. Hij begon in het Nederlands, maar als geboren Fries, die vele goede herinneringen aan het Sneekermeer bewaart, ging hij spoe dig op syn memmetael over. Hy form it foaral fan greate wearde, dat de wetter- sport, greatendiels troch it wurk fan Bulthüs, in algemiene sport wurden is, hwertroch ek de lytse man nei foaren komd is. Na deze spreker noemde de heer Ir A. W. v. d. Poel, die alle sprekers aan- kondigde, de namen van de vele vereni gingen en particulieren, die schriftelijk of telegrafisch hun gelukwensen zonden, onder welke laatsten zich ook een van oud-burgemeester de Hoop bevond. brück in haar kleurige kleedij. Zowel muziek als dans vielen zeer in de smaak, en in de hal van het stadhuis uitte de voorzitter der Kon. Zeilver. Sneek, de heer R. A. v. d. Sluis de algemene waardering in een sympathiek speechje in de moedertaal der Innsbrückers, dat door de leider Sep Tanzer werd beant woord, waarin deze het optreden van het gezelschap schetste als een beschei den maar gaarne gegeven bijdrage tot een betere verstandhouding der volken. Ten besluite demonstreerde Karl Stoltz zijn talent als jodelaar, en het zal wel de eerste keer geweest zijn dat de mu ren van ons stadhuis gejodel hebben weerkaatst, tenzij de twee Zwitsers die in deze laatste jaren in het huis onzer gemeente in het huwelijk werden ver bonden, zich ook aan een dergelijke uit bundigheid hebben overgegeven. Maar nu dan was toch het moment Zeer jammer was het, dat Zaterdag avond het weer niet medewerkte bij het vuurwerk, dat de Vereniging van Sne ker Zakenlieden, in samenwerking met het bestuur van de Vereniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer deed afsteken in het Sportpark, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kon. Zeilvereniging Sneek. Het bezoek bleef daardoor ver beneden de verwach ting. Een druilerige regen, die na af loop overging in een stortbui, maakte het bezoek dan ook verre van aanlok kelijk. Na een kort openingswoord van de voorzitter van de Ver. van Sneker Zakenlieden, de heer Timmermans, werden de nummers van het programma telkens vooraf aangekondigd door de heer P. G. Schmidt, vertegenwoordiger van de Kon. Nederl. Kunstvuurwerk- en munitiefabriek te Leiden, die de leve ranciers waren van dit werkelijk grootse vuurwerk. Deze explicatie voor de eerste maal in Nederland, waarmee Sneek dus de primeur had en welke op prettige en vaak humoristische wijze werd gegeven, werd door het aanwezige publiek-op hoge prijs gesteld. Na opening met een salvo van luchtkanonnaden met schitterlichten I verscheen een zeer fraaie lauwerkrans met de jaartallen 18511951. Het Sne- ker Muziekcorps dat vooraf door de stad een optocht had gehouden en de muzikale omlijsting van ’t vuurwerk verzorgde, speelde daarby het „lang zal zij leven”. Van de verdere grote stukken noemen we de „Denneboom in feestdos” met grote draaiende zon omringd door kransen van brillantvuur enz., de „Tro pische Bloemenpracht”, met dagheldere verlichting links en rechts geflankeerd door bouquetten waaruit honderden vuurbloemen in alle mogelijke kleuren te voorschijn kwamen. Het mooiste num mer was natuurlijk de grote slotdeco- ratie „Hulde aan de zeilsport”, met grote flankstukken o.a. van cascaden in zilver- en brocaatvuur en dat eindigde met een zwaar bombardement en ster renregens, waarbij het Sneker Muziek corps het Fries Volkslied speelde, dat staande door de aanwezigen werd mee gezongen. Het was een vuurwerk waar voor de organisatoren alle lof toekomt en dat de honderdjarige zeker waardig waa. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1