Jeugdherbergen Vlootvertoon in de Sneker grachten BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST X I I 1 6e JAARGANG No 66 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 2872 L KIEZEBRINK Ds. H. Visser 55 jaar predikant RUSLAND WEL NAAR SAN FRANCISCO De Verlichting Brand te Akmarljp Detachement in Korea onderscheiden Revolutionnaire beweging in Indonesië mislukt Bij zwemmen in zee verdronken Wiltener Stadtmusik Innsbruck Ouden van Dagen op stap KLEINZAND 7 Telet Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD IT BEAKEN TE HEEG OAN IT WETTER TE SNEEK Grote manoeuvres van zeven landen in Duitsland Kinderen uit raam gevallen Redacteur: r/ Zes leden ervan ook individueel. onderscheidingsteken f en de Sneker Jeugdherberg. •l We geloven dus niet dat de bereidheid van Rusland om aan de conferentie te San Francisco deel te nemen wijst op een veranderde houding van Moskou in Een zonovergoten morgen, in wijde ruimten, met een bol windje. Zo kwa men we in Heeg. Ergens aan de Oost kant wapperde hoog boven een bomen groep uit de groene vlag met de bekende letters die voor trekkers een oase aan kondigen in hun vacantietocht. Over bruggen en door nauwe straat jes komen we aan de „pont” over de vaart en de vriéndelijke veerman geeft voör de stuiver ook nog een gratis over zicht van de stand van zaken in „It Beaken”. 21 jaar en 65 beneden de 21 jaar, warme maaltijd 95 ct. lunch 45 ct. Alles wat de jeugd nodig heeft, is: lid van de N.J. H.C. en laken en sloop meenemen. We vroegen hoe dit zo bonte gezel- ver- mo- Een georganiseerde beweging om de Indonesische regering omver te werpen en met steun van buitenlandse mogend heden een Sovjetbewind in te stellen is mislukt. De regering heeft in geheel Indonesië een aantal arrestaties doen verrichten, op Noord-Sumatra ook 50 j Chinezen en 3 Nederlanders en de sul tan van Asahan. Op het strand van Koudekerke Is het lijk aangespoeld van een 37-jarige Amsterdammer, die vermoedelijk aan de Belgische kust is verdronken. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Ook in onze dorpen zijn de oudjes weer op stap geweest, dit keer was het doel Emmen, ’s Morgens om half acht werd er gestart en ’s avonds acht uur waren ze weer thuis. Het was een mooie dag. „Euphonia" en een grote drom dorpsge noten wachtten hen weer op. Redactie adres: SNEEKER NIEUWSBLAD De 27-jarige mej. F. Melgers uit Wolvega is bij het zwemmen in zee bij De Koog op Texel verdronken voor de ogen van haar verloofde. Zij geraakte in een diepe kuil nabij een wrak. Haar verloofde slaagde er nog wel in haar te grijpen en aan het strand te brengen, maar toen bleek zij reeds te zijn overleden. De boerderij van de heer R. Jonkman te Akmarijp is Woensdagavond tenge volge van hooibroei grotendeels door brand vernield. Een gedeelte van de in boedel kon worden gered; 2 varkens kwamen om. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Wint eerste prijzen. De Wiltener Stadtmusik Innsbrück heeft op het internationale muziekcon cours te Kerkrade een eerste prijs in de superieure afd. behaald met lof van de jury en het hoogst aantal punten. Ook in de marswedstrijd verwierf dit ensem ble een eerste prijs met lof van de jury. Twee dochtertjes van de familie G. aan de Delfgauwseweg te Delft zijn uit het raam van de bovenverdieping geval len. Het 3-jarige meisje werd ernstig ge wond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Haar 2-jarig zusje werd minder ernstig gewond. neraal James van Fleet. Dit teken wordt gedragen op de rechter borstzak. De baton is effen blauw met een rand van goud. Op deze baton zullen de leden van het Nederlandse detachement een tweede ereteken dragen in de vorm van een lau- wertakje, omdat het detachement de on derscheiding in feite tweemaal heeft verdiend. De „Unit Citation” is name lijk niet alleen toegekend aan ons deta chement, maar ook aar de gehele Twee de Amerikaanse infanteriedivisie, waar bij het Nederlandse bataljon is inge deeld. Het ligt in de bedoeling, tot comman dant van het Nederlandse detachement in Korea te benoemen majoor Christan, thans chef-staf van de Koninklijke Land macht op Nieuw-Guinea. Majoor Chris tan is onderweg naar Nederland. derne schepen waarvan de meeste in Friesland bekende types gedemonstreerd werden, die in de loop der jaren hun plaatsen hebben ingenomen. Het geheel bood echter een fleurige en kleurige aanblik, waarbij onze beide plaatselijke muziekcorpsen, die in twee motorboten meevoeren, voor de blijde feestklanken zorgden. pert verschillende mogelijkheden om de Sneker jeugdherberg meer in het cen trum der belangstelling te plaatsen, maar er zijn*veel bezwaren. Het gebouw zelf, hoe ruim en licht ook, is geen ide aal voor trekkers en het een met het ander maakt dat veel gasten hier hoog stens een dag en nacht blijven. Dit gaat „heit” aan ’t hart en eerlijk ons ook- Want al wil eigenlijk de jeugd herberg anders niet zijn dan een rust plaats en veilig oord voor jeugdige trek kers die immers „verder” willen, toch zou het van belang zijn wanneer voor deze jeugdherberg een geschikter plaats werd gekozen. Wie weet wat er nog gebeurt. We ne men afscheid, want „Heit” moet weer nieuwe gasten ontvangen! Het is druk in de jeugdherbergen. A. f. heerlijk zeilen. Vaak gaat „Heit” ook mee en houdt meteen een excursie. Wor- kum, Sloten enz., want we horen dat hij niet alleen plichtmatig jeugdherberg- vader is, maar tevens een kunstzinnig man, daarbij goed thuis in de „gea- kunde”. Voor- en najaar kan men ook een zeil- cursus volgen onder leiding van stu- denten-instructeurs en de heer Piersma zelf. De prijzen zijn voor leden buitenge woon laag, 95 cent per nacht boven de doet. Dat dus Rusland te San Francisco het „gesprek” wil voortzetten dat sedert enige tijd tussen president Truman, de Engelse minister van buitenlandse za ken Morrison en de hoogste Sovjet- autoriteiten in het openbaar gaande is, en waarbij de Amerikaanse president de spijker op de kop sloeg toen hij er de Russen op wees dat juist de belemme ring van de vrije meningsuiting in Rus land en het verhinderen dat de meningen van het buitenland tot het Russische volk doordringen, een van de voor naamste hinderpalen vormen om tot een ontspanning in een nu eenmaal geschei den wereld te komen. Naar de mening van de meeste Westerse commentatoren over de buitenlandse politiek komt Rus land niet naar San Francisco om mee te werken aan een dergelijke ontspanning maar eenvoudig om tegen de plannen van het Westen verzet aan te tekenen en ze zoveel mogelijk in de war te stu ren, om de Japanse herbewapening en een Japans bondgenootschap met Ame rika zo lang mogelijk uit te stellen en te trachten ook de vrije Aziatische sta ten zich daartegen te doen verzetten. De enigen die in het Westen Ruslands deelneming bepaald toejuichen schijnen, volgens berichten in de dagbladen, de West-Duitsers te zijn. We verwonderen ons daarover niet zo erg. Ten slotte is het zo dat als het met het Japanse vre desverdrag vlot verlopen was, dit een aanmerkelijke versterking van het Westen tegenover Rusland zou hebben betekend, en dat wil dan weer zeggen Duizenden toeschouwers stonden Woensdagnamiddag langs de wallekan- ten van Badhuisgracht tot Geeuwkade geschaard om de vlootrevue te zien, die ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kon. Zeilver. „Sneek” was georgani seerd. De lange rij schepen, waarvan de meesten gepavoiseerd en opgetuigd, be ginnende met de trekschuit op Leeuwar den in 1851, bemanning en passagiers gekleed in de kledij van die tijd, en ein digend met de Lark, gaf een duidelijk beeld van de evolutie, die zich in hon derd jaar op het gebied van de pleizier- vaart heeft voltrokken. Het ulterlijk, zowel van schip als tuigage, is sterk veranderd, maar dat door deze veran deringen veel schoonheid verloren is ge gaan, kwam duidelijk naar voren bij een vergelijking van de statige Friese boei ers, het fraaie jacht en de mooie oude ronde boten en schouwen, die het leden vertegenwoordigden, en de Vinden de W.-Duitse autoriteiten de plotselinge bereidheid der Russen om ter conferentie van San Francisco te verschijnen wel goed, zij zien naar ver luidt eigenlijk maar met lede ogen naar het proces van toenadering dat gaande is tussen de Ver. Staten en Spanje. Maar om heel andere redenen dan enige W.- Europese staten; zij, de Duitsers, zouden ook deze AmerikaansSpaanse toena dering beschouwen als een versterking van het Westen, welke de Duitse onmis baarheid enige afbreuk doet. Wat de kwestie van Spanje betreft zij nog ge meld dat de Ver. Staten van plan zijn dat land met 300 400 millioen dollars voor zijn economische en militaire op bouw te helpen, een som welke ook de negen Amerikaanse senatoren die on langs een reis door Europa hebben ge maakt, ongeveer nodig achtten. Deze senatoren waren ook van mening dat Zuid-Slavië in het Europese defensie plan moest worden betrokken en wezen er op dat het hoofdkwartier van Eisen hower ontevreden was over het feit dat terwijl de Ver. Staten sedert het uitbre ken van de oorlog in Korea hun strijd krachten hebben verdubbeld, de West- Europese legers slechts met 20 zijn uitgebreid. De senatoren vergeten ech ter dat de economische positie van Amerika een dergelijke uitbreiding on eindig veel beter veroorlooft dan de wankele economische basis van West- Europa, die een veel langer aanlooptijd nodig maakt. Het is intussen gelukkig dat Frankrijk, dat de voornaamste bij drage tot de West-Europese strijdmacht moet leveren, weer een nieuwe regering Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) wereld gewekt door het besluit van de Sovjet-Unie om wel aanwezig te zijn op de conferentie over het door de Ver. Sta ten en Engeland opgestelde vredesver drag met Japan, welke op 4 September te San Francisco zal worden gehouden. Aanvankelijk had men zich te Washing ton voorgesteld dat die conferentie eigenlijk maar een formaliteit zou zijn. Men achtte het zeker dat Rusland niet zou verschijnen, omdat het zich toch niet zou kunnen verenigen met de inhoud van het verdrag, dat Japan weer zelfstandig maakt met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid d„t het een militair bondgenoot en een zeer waardevolle van de Ver. Staten zal worden. Een aantal belanghebbende Westerse en Azi atische naties had bezwaren van finan ciële of financieel-economische aard, o.a. ook Nederland, maar de Amerikaanse staatsman Foster Dulles werkte aan een herziening van het ontwerp om daaraan tegemoet te komen. Ook waren er poli tieke bezwaren. De Philippijnen bijv, vreesden het herstel van de buurman Japan zeer, maar ze krijgen nu een vei- ligheidsverdrag met de Ver. Staten op het moment dat het vredesverdrag met Japan getekend wordt. Minder gemak kelijk was het aan de bezwaren van In dia tegemoet te komen. Deze waren van zeer principiële aard. Als, op China na, de grootste Aziatische mogendheid, ver zet India zich tegen het plan dat Ame rika bij het verdrag militaire bases in Japan zal houden, wat lijnrecht in strijd is met de leuze „Azië voor de Aziaten” en riekt naar het door de jonge zelf standige Aziatische staten zo verfoeide kolonialisme. Ook wenst India Formosa in het bezit van communistisch China te zien. Hoewel de Amerikanen een in Azië zeer belangrijke staat als India zo ver mogelijk wensen tegemoet te komen, zullen zij New Delhi waarschijnlijk toch niet geheel kunnen bevredigen, omdat dit de gedachte, waarvan het Japanse vredesverdrag uitgaat, nl. dat het een instrument tegen communistische ex- pansiezucht zoals die ook weer blijkt in de woelingen in Indonesië in Azië zal zijn, te niet zou doen. Ook het feit dat de Ver. Staten voor zich zelf alleen een vetorecht inzake het vredesverdrag hebben bedongen, zal er vermoedelijk mede aanleiding toe geven dat India van de conferentie wegblijft en te zijner tijd zelfstandig een verdrag met Japan sluit. Dit zou een bijna even onaange naam feit voor de Ver. Staten zijn als het bericht dat de Sovjet-Unie wel te genwoordig zal zijn te San Francisco. Dit laatste betekent natuurlijk dat het een conferentie zal worden van onein dige lengte, waarvan de Russen zo het handje hebben als ze him zin niet kun nen krijgen. Ze zullen beginnen met al die strijdvragen te berde te brengen, welke de geschilpunten tussen de Ver. Staten en Rusland in het Verre Oosten vormen, zoals Formosa en in de eerste plaats wel de toelating van communis tisch China tot de conferentie, waaraan Washington natuurlijk niet denkt. De Russen zullen zich bovendien tot tolk maken van al die bezwaren welke an dere deelnemers aan de conferentie voor zover Foster Dulles er bij de herziening niet aan tegemoet kwam, hebben, en daaruit een aardige propaganda kunnen slaan. Het slot zal wel zijn, dat de conferentie, na misschien maandenlange debatten, geen eenstemmigheid bereikt en alleen de naties welke de Ameri- kaans-Engelse leiding aanvaarden, het verdrag aannemen. Het kan, zoals het is voorgesteld, nl. van kracht worden als acht van de leden der commissie voor Oost-Azië die de eigenlijke oor logvoerenden tegen Japan omvat met inbegrip van de Ver. Staten het goed keuren. onder Pleven heeft, al vrezen we dat haar leven niet lang zal zijn, omdat de formateur er niet in is geslaagd de eensgezindheid der democratische groe pen te verwezenlijken. Dat zou een sterke regering mogelijk hebben ge maakt, nu blijven de socialisten buiten de regering, en zegden haar wel steun toe, maar dat kan elk ogenblik ver anderen, bijv, als de katholieke groepe ringen met een voorstel inzake de sub sidiëring van het bijzonder onderwijs ko men. Vooral de eerste levensperiode van het kabinet lijkt bedreigd, doch voor Frankrijk en Europa is het gewenst, dat ze er door komt, in verband met vele belangrijke conferenties welke in Sep tember en volgende maanden moeten worden gehouden. Van het verdere nieuws zij vermeld de mogelijkheid dat Britten en Perzen het toch nog eens worden over de oliekwestie, dank zij de bemiddeling van H-rrim .n, die aan stuurt op een gemeenschappelijk Per zischBritse exploitatie der olievelden met 50 van de winst voor elk der partijen. Mogelijkheid, zeggen we. Want met de Perzen weet men niet gauw waaraan men toe is. Bljjkt Harriman werkelijk succes te hebben dan gaat hij misschien, hijzelf ontkent het nl., Engeland ook helpen in zijn moeilijk heden met Egypte over het Engels Egyptisch verdrag, dat de Egyptenaren voortijdig willen opzeggen. Uit Kaesong is er, terwijl we dit schrijven, geen groot nieuws, maar uit de verwijten welke de Amerikaanse opperbevelhebber aan het adres der Noord-Koreanen richt, nl. dat zij systematisch hun legers blijven ver sterken, leiden we af dat als er niet spoedig een oplossing in de wapenstil- standsonderhandelingen komt, het ge duld aan Amerikaanse zijde zal zijn uit geput. In Argentinië moeten 11 Novem ber Kamer- en presidentsverkiezingen plaats hebben. De ontevredenheid over het huidig bewind uit zich meer en meer in stakingen doch toch acht men bij de verkiezingen een regeringsmeerderheid en de herkiezing van Perón mogelijk omdat de wijzigingen van de kieswet de oppositie zeer in haar optreden belem meren. Nu dat het geval is, is er kans dat waar het verzet zich niet langs wet tige weg kan uiten, dit langs revolution naire weg zal geschieden. Vandaar de vele vervolgingen waarvan men nu uit Argentinië hoort en die wel zullen voortduren tot de verkiezingen hebben plaats gehad. Tussen Peru en Ecuador is een grensgeschil gerezen, waarin laatstgenoemd land Brazilië om bemid deling heeft verzocht. Donderdag 16 Augustus was het 55 jaar geleden dat ds. H. Visser, emeritus predikant van de Baptiste gemeente te Sneek en hier wonende zijn intree deed als predikant van de Baptiste gemeente te Vrieschelo (Gr.) Ds. Visser, die 10 Mei 1869 te Staveren is geboren, wist zich door privaatlessen en zelfstudie voor te bereiden tot het predikambt. 19 Juli 1896 werd hij te Ihren in Oost- Friesland geïnstalleerd als predikant van de Baptiste gemeente te Vrieschelo, die toen een onderdeel van de grote Oost-Friese Baptiste gemeente Ihren was. 16 Aug. d.a.v. deed ds. Visser zijn intree te Vrieschelo. In 1898 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Groningen, vanwaar hij in 1900 voor de tweede keer naar Vrieschelo vertrok. In 1907 werd ds. Visser door wijlen ds. A. Karssiens van Franeker bevestigd als predikant van de Baptiste gemeente te Noord-Bergum, welke gemeente ook door hem werd geïnstitueerd. In 1910 werd ds. Visser te Sneek beroepen in de vacature van nu wijlen ds. G. de Wilde, die toen naar Paterson (U..SA.) was vertrokken, en werd daar geïnstalleerd door ds. B. Plantinga van Amsterdam. Ds. Visser diende de Sneker gemeente tot December 1938 toen hem op 69-jari- ge leeftijd emeritaat werd verleend. Hoe wel ds. Visser na zijn emeritaat nergens meer hulpprediker is geweest, heeft hij tot het vorige jaar in zeer veel gemeen ten nog preekbeurten vervuld. Zowel in de Unie van Baptisten gemeenten als ook in de kringen van de geheelonthou- dersbeweging was ds. Visser een zeer bekende persoonlijkheid. Toen wij een dezer dagen ds. Visser in zijn woning in de Willem Lodewijkstraat bezochten ver telde hij ons, dat hij in zijn eerste ge meente Vrieschelo 's Zondagsmorgens eerst uren moest lopen voor het ver vullen van preekbeurten. Tijdens zijn verblijf in Sneek heeft hij steeds op pret tige en aangename wijze met de colle ga’s van andere kerken samengewerkt. God heeft zijn werk gezegend en ds. Vis ser is daarom dankbaar, dat God hem in Zijn dienst heeft willen gebruiken. Hoe wel hij wel graag zou willen is ds. Vis ser niet meer in staaat om een herden kingsrede uit te spreken. Daarom wil ds. Visser, Gode de eer gevend met een blij en dankbaar hart, gebruik maken van het recht zijn jubileum niet in het openbaar te vieren. Grote verrassing is in de Westerse I dat het Westen West-Duitsland iets --»ziö 'minder nodig zou hebben en de West- Duitsers dus wat minder hoog van de toren konden blazen wat de voorwaar den van hun medewerking in de Wes terse defensie betreft. De laatste dagen hebben de Duitsers weer eens moeten ervaren dat het Westen ook grenzen kent aan zijn toegevendheid. Zowel een verlaging van de kolenuitvoer uit het Ruhrgebied de Duitsers hadden voor hun eigen industrie meer kolen willen houden als een verlaging van de be- zettingskosten is door de Westelijke ge allieerden afgewezen. De West-Duitsers gaan daarover hevig te keer, uiterst rechts en links vooral en de Duitse re gering schijnt nauwelijks weerstand te kunnen bieden aan de eisen der opposi tie en tracht zich daarom tegenover het Westen te doen gelden op een zeer stui tende wijze, welke blijk geeft dat ook Duitse regeringskringen nog niet vrij zijn van die eigenwaan welke Duitsland al tweemaal noodlottig werd. Dat is vooral jammer omdat er thans tussen de geallieerden en W.-Duitsland onderhan deld wordt over de vervanging van het bezettingstatuut door een reeks verdra gen, het verloop dier onderhandelingen kan slechts stroever worden naarmate de W.-Duitsers tonen dat ze nog steeds in de ban der oude mentaliteit verkeren. In onze bespreking van de verlichting 'der stad in ons vorig nr. bleef zeer tot ons leedwezen de Peperstraat onvermeld. Deze fout zij hersteld met de mededeling dat ook deze straat meedoet en haar il luminatie gezien mag worden ook. De Heger Een beetje afgelegen zegt men op het eerste gezicht, maar dan plotseling rolt rechts van ons het Hegermeer voor ons uit en staan we even verwonderd stil. Wat een ideaal oord hier. Links liggen enige tjotters aan de wal en een vrolijk volkje schertst en lacht. Op weg naar de gebouwen zelf komen we ’n nog jonge man voorbij, eenvoudig gekleed en druk in de weer. Maar dan zien we elkaar aan. „Piersma” stelt hij zich voor en „ik ben meteen terug, even een paar knapen op weg helpen”. Dat is de jeugdherbergvader. „Heit” zoals iedereen hem noemt Friezen, Hol landers, Zweden, Belgen, Engelsen, Fransen, Denen, Schotten, Amerikanen, ja noem maar op. Intussen hebben wij gelegenheid de gebouwen te bekijken en men raakt in bewondering. Ruim, fris en netjes. In een bijgebouwtje vinden we het atelier van „Heit”, want Piersma is een bekende kunstschilder. Daar komt hg terug en neemt ons mee naar de vriendelijke woning waar we een praatje houden over de gasten. We horen dat er door elkaar een 80 90 gasten zijn van alle nationaliteiten, meest studenten maar ook veel arbei ders. De meesten blijven hier langer dan een dag en een nacht, ze kunnen een voudig niet weg. omdat alles hier noopt tot blijven. Er is een vloot van zeven schepen, tjotters en één grote, allemaal met Friese vogelnamen en men kan er Grond- en luchteenheden van zeven geallieerde naties zullen van 14 tot 23 September grote manoeuvres in de Britse zóne van Duitsland houden welke dienen om de samenwerking tussen grond- en luchtstrijdkrachten te testen. Aan de manoeuvres zal worden deelge nomen door Britse grond- en R.A.F.- eenheden en door Amerikaanse, Deense, Franse, Belgische, Nederlandse en Noor se troepen. Het terrein der manoeuvres ligt ten Oosten van de Weser en ten Zuiden van de autoweg BremenHam burg. Op 10 Augustus heeft de commandant van de Tweede Amerikaanse infanterie divisie onderscheidingen uitgereikt aan zes leden van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties. De Zilveren Ster hebben ontvangen de luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout uit Den Haag, de majoor G. N. Tack uit Hilversum en de eerste luit. C. Mon- terie uit Den Haag. De Bronzen ster ontvingen de kapi tein C. J. var der Sluys uit Den Haag, de kapitein T. de Haan uit Leeuwarden en de sergeant der eerste kl. J. J. Sön ke uit Driebergen. Het onderscheidingsteken van de „Unit Citation”, op 10 Mei toegekend aan het gehele detachement, werd op het algemeen, zoals men hier en daar 9 Augustus officieel uitgereikt door ge- schap zich aanpast. Wat doen ze als het regent? Zijn er ook zg. bonte avon den? Nou! zegt „Heit”, men is hier di rect thuis en onder elkaar redt men zich wel. Er is direct contact, de vrije natuur, de vreugde van de vacantie doet ook veel. Ras- en standverschil is er absoluut niet en op regenachtige dagen kan men de plezierigste verrassingen beleven. De Zwitsers vinden het hier prachtig, zo ruim en wijd zeggen ze en inderdaad zo is het. Na de koffie gaan we nog onder lei ding van „Heit” een tocht maken door alle gebouwen en dan nemen we af scheid. Wanneer we weer bij de ouwe baas op de pont staan, kijken we nog even achterom naar dit ideale oord, zijn we blij dat we dit hebben mogen zien, onze jeugd, jeugd uit alle landen die bij elkaar zijn, elkaar verdragen, blij en gelukkig zijn. Dan naar de jeugdherberg Oan it Wetter te Sneek. Een aardig meiske staat ons te woord. Neen, „Heit” is niet thuis. We zullen even terug moeten ko men. We werpen een blik in de zaal, er zit iemand te schrijven, wie weet waar heen? In de wasruimte staat een blonde reus zijn tanden te poetsen. Ja jammer, we komen wel eens terug en daar gaan we, jammer dat „Vader” „Wie zegt dat ik niet thuis ben?” horen we plotseling een donkere stem ergens van boven uit het grote huis en daar steekt al z’n lachende kop naar buiten. „Ik kom”. En even later zitten we ook hier in de woonkamer bij Heit ei. Mem en kleine Lokke het dochtertje dat gister jarig was en zich nu verlustigt in een grote schommelwieg met inhoud van „pake en beppe”. We hebben dezelfde vragen als in Heeg. Het is een gebouw van dezelfde Centrale, zelfs de gasten zijn vaak de zelfden wat nationaliteit en leeftijd be treft, maar de antwoorden zijn anders. Deze herbergouders hebben, en met recht veel wensen. Hun huis staat pre cies aan de verkeerde kant van Sneek. en min of meer afgelegen. De gasten kunnen hier niet zeilen, er is maar één schip en „Heit” gaat vaak een tocht maken, maar het is niet ideaal. Hij op- 4 4 l 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1