De 135e Hardzeildag een Koninklijke dag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Schitterend Concours Hippique Dames- en Eénmanswedstrijden op de vierde dag Van de Leeuwarder Rechtbank Wf 6e JAARGANG No 68 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 L KIEZEBRINK Naar het Bio Vacantieoord Schitterend weer en enorme belangstelling De Friezen wonnen de eerste teamwedstrijd in de Regenboogklasse „De Kaag” nam de leiding in de Valken Brits-Perzische besprekingen mislukt Het Sneaker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telef. 2872 Emigratie naar Australië Larken: 1. Happy, st. H. Schiphorst, Uitslagen Maandag SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: niet aan of ook deze eenmanswedstryden Minister Stokes heeft Perzië verlaten, zijn onderhandelingen met de Perzen over de oliekwestie zijn mislukt. Om kwart over tien werd begonnen met de Verenigings-Groepswedstryden in de Valkklasse, Irmen over Pampusklasse HoekstraMatak Prinses Margaret, de jongste dochter van de Koning en Koningin van En geland vierde Dinsdag haar 21ste verjaardag. Deze werd gevierd te Balmoritl, Schot land, waar de Koninklijke familie haar vacantie doorbrengt. PRINSES MARGARET’S 21STE VERJAARDAG. dam; 2. De Groene Leeuw, st. H. J. Hal- bertsma, Sneek; 3. Stormvogel, st. J. G. Koldijk, Kampen; 4. De Krammer, st. H. J. Mijs, Leiden. Schouwen. 1 Old-Hof wisselprijs, Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen; 2. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen. Vrijheidsklasse. 1. Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw; 2. All Weather III, C. W. Krist, Rotterdam; 3. Twirke, T. en J. V. d. Meulen, Joure. Regenboogklasse I. 1. Beneventum, st. John. Hofland, Rotterdam; 2. Algri, J. Alberda, Sneek; 3. Henderika, D. Op penhuizen, Sneek; 4. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek, Regenboogklasse H. 1. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 2. Duke, J. C. V. d. Velde, Den Haag; 3. Coppelstock, J. H. C. Sieverts, BloemendaaL Olympiajollen. 1. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 2. Skal, J. Jélles, Overveen; 3. Jonker Sissingha, S. J. Jonker, Hoo- gezand. In het kader van de feestelijkheden i ber. P. Westendorp; 4e. 25.Doetsje, Redactie-adres: Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. die in een voorlopige overwinning voor het team van „De Kaag” eindigde. Dit resultaat werd echter bereikt door de disqualificatie wegens een loefkwestie van Miedema Jr. Was dat niet ge beurd dan zou zijn groep met. 35 punten de leiding hebben genomen, daar deze, achter Zuiderbaan (De Kaag) de twee de, derde, vierde en achtste plaats be zette. Toen Miedema uitviel veranderde de stand echter in het voordeel van het Kaag-team, dat nu 33.1 punten kreeg tegen de K.Z.V. 27 en de S.Z.C., waar van Vlaskamp en mr Cornells wegens averij uitvielen, 12. Concours van tweespan voor Friese sjees en gereden door heer, vergezeld van dame, beiden Ghiola van de heer J. Tuinstra te Lucaswolde won in de rubriek Eénspannen ras limietklasse de eerste prijs. Onze jubilerende honderdjarige, die de laatste weken al zo ruim met goede wensen en geschenken werd bedacht, kreeg er Woensdag nog een prachtig cadeau bij. De Weergoden begunstigden haar 135ste Hardzeildag nl. met zulk schitterend weer, dat deze dag met gulden letters in het boek harer historie kan worden geboekstaafd. Het prachtige zomerweer trok dan ook een record aantal bezoekers naar het Kolmeersland, want naar schatting hebben tussen de zeven- en tienduizend personen de wedstrijden by gewoond. Onafgebroken zet ten de stoom- en motorboten drommen mensen aan land en tijdens de wed strijden bevonden zich stellig zo’n duizend schepen op het Meer of langs de oevers van het starteiland en omgeving. Het was een echt volksfees’ waaraan ryk en arm. jong en oud deelnam en waarvan ieder genoot. Australië zal het aantal immigranten van 200000 tot 150000 per jaar vermin deren, waarbij dan ongehuwden de voorkeur zullen genieten. We geven hieronder nog de uitslagen van Maandag. 30 M2, klasse: 1. Emmy, st. Tj. Ge- veke, Leeuwarden; 2. Li, W. B. v. d. Meer, Grouw; 3. Rietvink, H. Geveke, Nijmegen. 12 v. Jollen: 1. Cormoran, G. de Vries Lentsch Jr, Amsterdam; 2. Sinbad, K. H. Mulder, Langweer; Papoose, H. W. J. den Breejen V. d. Bout, Heemstede; 4. Vas-Y, D. de Zaaier, Haarlem. Jeugdklasse. 1. Annie, st. G. J. Mul der, Groningen: 2. Bambi, R. Kraak, Pa- terswolde; 3. Deupie, J. Caspers, Gro ningen; 4. Popeye, J. J. Woortman, Gro ningen. Valken I. 1. Rirette, R. Mulder, Lang weer; 2. Accipiter, J. C. Lichtenauer, Rotterdam; 3. Berry III, S. M. Snijders, Den Haag; 4. C. Groot, Aalsmeer; 5. Whippet, Ir H. F. Zuiderbaan, Gouda. Valken II. 1. Second-Swell, M. H. van Tok, Gouda; 2. Fram, Ir A. D. Joustra Den Haag; 3. Lapsus, Th. v. Helvert, Leiden; 4. Watergeus, F. G. P. C. Gou- driaan, Voorschoten; 5. Snow White, J. H. Tromp, Sneek. B.M. klasse. 1. Pinguin, W. v. d. Zee, Groningen; 2. Rapid II S. Prins, Heeren- veen; 3. Narval II, B. Jonkers, Gorre- dijk. 16 M2 Eenheidsklasse A. A I 1. Ali, P. Jansma. Grouw; 2. Proteus, st. J. Helder, Paterswolde; 3. Noordster, W. Visser, Paterswolde. A n. 1 4- Sneek-beker, Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; 2. Riek, st. G. Wester, 3. Shun, st. J. Westers, Groningen. 16 M2 Eenheidsklasse B: B I. 1. Gas- parone, G. K. de Vries, Sappemeer; 2. Kotri, R. Bierling, Groningen; 3. What’s in a name, W. Luining, Groningen; 4. Arcus Pluvius, P. J. van Wieren, Nij- huizum. B n. 1. Stella Maris, Jan Dijk, Gro ningen; 2. Dak, D. Kamphuis, Zwolle; 3. Mich, de Ruyter, W. J. van Balen, Irnsum; 4. Wetterflinter, mevr. J. F. SpijkermanVis, Leeuwarden. B in. 1. Irmen, P. H. Amsterdam, Sneek; 2. Dukdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; 3. Drijfhoutje, st. R. Niezen, Gro ningen; 4. Willy, J. Hoeben, Leeuwar den. B IV. 1. Clara, st. J. H. Beins, Paters wolde; 2. Vryheid, D. de Haan, Sneek; 3. Dick, K. M. Roeda, Leeuwarden; 4. Aeolus, W. van Loo, Zwolle; 5. Henjoh, IJ. Minks, Leeuwarden. 22 M2 klasse. 1. Porto Allegre, H. R. Schaap, Deersum; 2. Janneke, st. E. Wester, Grouw; 3. Maple Leaf, T. Mole naar, Grouw; 4. Upesi-Sana, A. J. Wol ters, Kampen. Larken. 1. Indra, K. v. Ommen, Gro ningen; 2. Wetterlüs, st. J. G. de Jong, Gorredijk. 12 M2 Sharpies. L Mustang, Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. Waterman, Th. de Kool, Amsterdam. Pampusklasse. 1 Schijfama-beker, QdftÖöttopje, J. P. Danune, Aaaster- De volledige uitslagen waren: Dames wedstrijden. 1. Stern, mevr. R. Fontein, Joure; 2. De Welle, mej. W. v.d. Meulen, Sneek; 3. Ljip, mevr. A. de Jong de Haan; 4. Wederik, mej. A. W. J. Nieuwenhuis, Sneek. 12 v. Jollen: 1. Cormoran, mej. H. Bakker, Amsterdam; 2. Pjut, mej. R. v. d. Zijpp, Sneek. 16 M2 klasse: 1. Aeolus, mej. J. v. Loo, Zwolle; 2. Quicksilver, mej. A. J. Hofstra, Sneek; 3. Somero, mej. de Jong, Enschedé; 4. Elja, mej. T. v. d. Meulen, Sneek. Val ken: 1. Fram, mevr. C. Joustravan Gool, Den Haag; 2. Rirette, mej. H. Mul der, Langweer; 3. Nympheae, mej. A. N. van Gool, Amsterdam; 4. Whippet, mevr. ZuiderbaanKaan, Gouda; 5. Ha vik, mej. P. Nieveen, Sneek. Regenbbog- klasse: 1. Tjerk Hiddes, mej. M. Thole, Joure; 2. Hennie, mej. J. Vonk, Sneek; 3. Algri, mej. K. Kuipers, Sneek; 4. Syl- nocht, mej. P. Visser, Lemmer. Hlenma.n«wedstrijden. 30 M2 klasse: 1. Emmy, st Tj. Geveke, Leeuwarden; 2. Rietvink, H. Geveke, Nijmegen. 22 M2 klasse: 1. Janneke, J. H. Okkema, Groujy; 2, Bpjto Alggpe, H* R- SchW. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie; Gomb. Drijfhout-Kiezebrink Co* Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Foppe D. C. A. is een 25-jarige Sneker jongeman, die los-werkman van beroep heet te zijn. De nadruk moet daarbij wel zeer sterk op het „los” vallen, want hy heeft zo’n dicht beschreven strafblad, dat er in zijn leven nauwelijks plaats kan zijn geweest voor gewone arbeid. Hij raakte al jong op het verkeerde pad, werd ter beschikking van de regering gesteld, maar putte uit de opvoeding in een gesticht weinig wijsheid en inzicht in de maatschappelijke verhoudingen. Terwijl zijn vrouw in de gevangenis verblijft om een voorwaardelijk opge legde straf te ondergaan, moest A. Woensdagmiddag voor de Leeuwarder rechtbank verschijnen om zich te ver antwoorden wegens diefstal van was goed van drooglijnen. Hij had aldus een flinke voorraad textiel bijeengeroofd, waarvan de Officier van Justitie slechts enkele artikelen noemde: een trui van R. D. en twee zwembroekjes met een directoir van P. de V. Verdachte gaf de diefstallen toe en verklaarde met veel nadruk, dat dit nu werkelijk de laatste keer zou zijn ge weest. De Officier van Justitie kwam echter weinig onder de indruk van deze beginselverklaring en eiste één jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Het verkeersongeval te Scharnegoutum. In de namiddag van 20 Juni jl. reed een vrachtauto met een totaal gewicht van 6000 kg. plotseling een van de langs de weg staande woningen te Scharnegoutum binnen, waar een grote ravage werd aangericht, nadat het tuin hek en een paal van het P.E.B. het reeds hadden moeten afleggen. Helaas bleek dit alles niet het ergste te zijn. Want onder de wagen werd het ontzielde li chaam van een 70-jarige man, ge naamd Van der Schaaf, gevonden. De bestuurder van deze vrachtauto was Sikke H. te Akkerwoude, in dienst Maandagnamiddag, toen het laatste schip van de vierde groep der 16 M2 B- klasse door de finish voer, was de taak van de S.Z.C. op de Starttoren teneinde. Dinsdagmorgen klauterden nieuwe heren langs het nauwe trapje omhoog om de leiding van de wedstrijden in handen te nemen. Druk hadden ze het deze vierde dag echter nog niet, omdat hierop al leen dames- en eenmanswedstrijden worden gevaren. Een kalm intermezzo tussen de drukke Zondag en Maandag en de dag der dagen, de Hardzeildag en de sluitingsdag, die voor het publiek van minder betekenis moge zijn maar voor het wedstrrjd-comité toch hetzelfde werk meebrengt. Hët weer kon niet mooier voor de wedstrijden die voor deze dag op het programma stonden. Een heerlijk briesje uit zuidwestelijke richting en een zon die op milde wijze haar gouden stralen over de zacht kabbelende golfjes strooide. Zeer geschikt dus voor de dames, die hun krachten gingen meten en voor de heren die ’s middags alleen helmstok, zeil- schoot en fokkeschoot bedienden. In verband met de windkracht werden echter kleinere banen gevaren, omdat de strijd anders te veel tijd zou vragen. Uit de prestaties in de dames-wedstrjjden bleek weer, dat er schepen zijn die zich blijkbaar liever door zachte vrouwen handen dan door de knuisten van de heren der schepping laten besturen. In de Pampusklasse bijv, boekte mej. v. d. Meulen met De Welle een opmerkelijk resultaat, terwijl ook de Valk Fram het onder leiding van haar vroegere mees teres verder bracht dan de vorige da gen. Over 't algemeen echter kwamen toch vrijwel dezelfde snelle schepen op de voorgrond, zoals men uit de uitsla gen kan lezen. De lema, Grouw; 2. Emmy, st. Tj. Geveke, Leeuwarden; 3. Piet Hein, J. H. Tasma, Grouw; 4. Li, W. B. v. d. Meer, Grouw. 22 M2 klasse: 1. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum; 2. Maple Leaf, T. Mo lenaar, Grouw; 3. Upesi-Sana, A. J. Wol ters, Kampen; 4. Lucie, A. Knol, Mar- rum. Vrijheidsklasse: 1. Zilvermeeuw, U. de Vries, Grouw; 2. All Weather III, C. W. Krist, Rotterdam; 3. Rivaal, P. Simons, Amsterdam. Valken I: 1. Lapsus, Th. v. Helvert, Leiden; 2. Second-Swell, M. H. van Tok, Gouda; 3. Amicitia, J. Miedema Jr., Sneek; 4. De Trije Swantsjes, st. M. Op penhuizen, Deventer; 5. Watergeus, F. De eerste teamwedstrijd in de Regenboogklasse leverde voor de Friezen een gunstiger resultaat op. Met twee schepen aan de kop (Oppenhuizen en Alberda), Hen driks op de zesde en Vrolijk op de ze vende plaats veroverden ze nl. 20.1 pun ten, terwijl Holland 16 behaalde. Deze eerste ontmoeting kenmerkte zich door hardnekkige strijd die direct al op het eerste kruisrak naar de boei in Gosse- palen begon en tot aan het einde toe voortduurde. Hendriks bijv, werd op het laatste eind zo volkomen doo Bergsma, v. d. Velde en Hofland ingesloten, dat hij geen kant meer uit kon en als zesde eindigde. Vrolijk echter hield Sieverts weer in bedwang, waardoor deze laatste op de laatste plaats werd gedrukt. staan van de K.Z.S. hield Dinsdagmid-1 ber. de eigenaar; 5e. Beitske, 8-jr mer- dag de Paardensportvereniging „Sneek" in het sportpark een concours-hippique en springconcours. Twee factoren, nl. mooi weer en een flinke deelname had het actieve bestuur mee, maar het be zoek had groter kunnen zijn. Dit was jammer, temeer omdat kosten noch moeite waren gespaard om het concours zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Een kostelijke aanblik bood het gehele concours. In alle rubrieken was de strijd zeer spannend en voor liefheb bers van de paardensport viel er dan ook volop te genieten. Een zeer vinnige strijd werd er geleverd in het Parijs springconcours, waarvan na vier ron den „Jan van Schaffelaar”, eig. manege v. d. Velde van Scheveningen, berijder S. M. Pruikemaker winnaar werd door vier maal het parcours foutloos af te leggen. De uitslagen zijn Rubriek I, concours van éénspannen Fries ras, limietklasse, paarden die 300.of meer hebben gewonnen wa ren uitgesloten: le. 60.Eke, 6-jr. merrie, eig. Th. Maat te Rohel, berijder D. v. d. Laan van Scharnegoutum; 2e. ƒ50.Eje, eig. Hofstee van Spanga, ber. 'W. K. v. d. Wal; 3e. 35.—, Dout- sen, 7-jr. merrie, eig. J. Haitsma, Gaast, in Fries costuum (Jan v. d. Zijl-prijs): le. 90.Beite en Eje, eig. E. Gaastra, Nieuweschoot en E. Hofstee, Spanga, ber. W. K. v. d. Wal; 2e. ƒ75.—, Antje en Urmea, eig. P. Joh. de Jong, Schar negoutum en J. M, Jansma, IJlst, ber. D. v. d. Laan; 3e. ƒ50.Afke en Wals- dame, eig. F. C. Draaier, Molkwerum, ber. eig.; 4e. ƒ35.Eiske en Brecht, eig. E. Folkertsma, Koudum en C. M. v. d. Akker, ber. O. Veninga; 5e. Doetsje en Eke, eig. E. Gaastra, Nieuweschoot en Th. Maat, Rohel, ber. E. Gaastra; eerv. verm. Hermina en Fijmkje, eig. D. Siebenga, Weidum en S. Postma, Workum, ber. D. Siebenga; eerv. verm. Beitske en Aaf II, eig. B. Boersma, Hy- daard en A. J. Bouma, Oosterend, ber. A. J. Bouma. Rubriek V. Park Hack, elegantste rijpaard: le. ƒ95.Good Friend, ber. dr Roders; 2e. ƒ80.Markies, stal v. d. Velde, Scheveningen; 3e. ƒ55.Ver- doyant, eig. mevr. A. Pasmanvan Riemsdijk te Aerdenhout, ber. A. Synja; 4e. 40.Peter Pan II, eig. maj. Grup- pelaar, ber. dr. Roders; 5e. ƒ25.Ura- nie, eig. mevr. A. Pasman—v. Riemsdijk te Aerdenhout, ber. D. H. Pasman; 6e. 25.Tantatlon, eig. D. H. Pasman te Aerdenhout, ber. B. v. d. Voort Jr. Rubriek VI. Parijs springconcours: le. 140.Jan v. Schaffelaar, eig. stal v. d. Velde, Scheveningen, ber. S. M. •Pruikemaker, over 4 ronden 4 x 15 pnt. totaal 60 (0 fouten); 2e. ƒ120.Lassy, eig. dr Roders, ber. majoor Gruppelaar, over 4 ronden 3 x 15 en 1 X 14 punten, totaal 59 (1 fout); 3e. ƒ80. Random Harvest, ber. majoor Gruppe laar, 3 x 15 en 1 X 8 pnt., totaal 53 pnt.4e. 60.Hannes, eig.-ber. mr F. Albers Pistorius te Vught 2 X 15 en 1 X 14 punten, totaal 44 punten; 5e. 25.Miss Ireland, stal Scheeren, Vught, ber. W. Scheeren, 2 X 15 en 1 X 14 pnt. Het concours da* om 1 uur aanving, was om 6.30 uur afgelopen. Het is wèl jammer voor het ijverige bestuur, dat zijn streven om hier hoog staande paardensport te brengen, zo betrekkelijk weinig weerklank bij het publiek vindt. Ieder, die de bioscooj bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio-Vacantieoord, wel ke Stichting tweemaal per jaar in de bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds gaarne bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantieoord”, waarvan de bestuursleden geheel be langloos him functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-Vacantieoord „Russen duin” te Bergen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het Be stuur der Stichting „Bio-Vacantieoord” wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe le vensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 30 Augustus a.s. ver trekken uit onze gemeente 8 kinderen voor een verblijf van 5 weken naar dit ideale vacantieoord en wij twijfelen er kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. ter gelegenheid van het 100-jarig be-17-jr. merrie, eig. E. Gaastra te Workum, rie, eig.-berijder B. Boersma, Nijland; 6e. Beatrix H, eig.-ber. Joh. Gietema, Ex- morra. Rubriek II. Springconcours M.A.: le. 175.Our Hope, eig. stal Scheeren, Vught, ber. W. Scheeren, 4 fouten, tijd 68 sec., in de barrage 4 fouten, tijd 251/r,; 2e. ƒ150.Lassy, eig. dr Roders, ber. majoor Gruppelaar, 4 fouten, tijd 682/5, in de barrage 4 fouten, tijd 294/s; 3e. ƒ100.—, Random Harvest, eig.-berijder majoor Gruppelaar, 4 fouten, tijd 68 sec., in de barrage 8 fouten, tyd 262/g sec.; 4e. ƒ75.Jan van Schaffelaar, eig. manege v. d. Velde, Scheveningen, ber. S. M. Pruikemaker, 4 fouten, tijd 682/5, in de barrage 8 fouten, tijd 32 sec. Rubriek III. Eénspannen Fries ras, limiet-klasse; paarden die 500.of meer hadden gewoqnen waren uitgeslo ten: le. ƒ90.Ghiola van J. Tuinstra te Luxwolde; 2e. 75.Ugoltman van A. Gaastra te Workum; 3e. 50. Hanna van C. Teenstra te Hartwerd; 4e. 35.Iga van F. v. d. Burg te Op einde. Rubriek IV. nen leverden twee verrassende overwinnin gen op, nl. die van R. v. d. Meulen, voor wie de nieuweValken-kampioen Mulder de vlag moest strijken en de zege van de Grouwster Okkema in de 22 M2 klasse, waarmee hij Schaap de eerste nederlaag in deze Sneek-Week toebracht. Verder versloeg Tjeerd Geveke in de 30 M2 klasse zijn broer Herman, won Bakker in de Pampusklasse en was de Rotter dammer Hofland de snelste in het veld Regenbogen. van de heer Sipkens te Dokkum. Hij was met een mede-inzitter des morgens om 6 uur uit Dokkum vertrokken en had heel de dag goederen bezorgd. Om ruim 2 uur waren ze uit Grouw ver trokken. In Scharnegoutum had hij wel „een schim” van een man op de weg ge zien, maar wat er daarna gebeurd is weet verdachte zich niet te herinneren. Hij is teruggekomen op een verklaring voor de politie afgelegd, waarin de schuld van het ongeval op de wandelaar die uit de richting Sneek kwam en ge heel links van de weg liep, bijna tegen de woningen aan, werd geschoven. Ver dachte wilde het nu doen voorkomen, dat gassen, welke in de cabine hingen, de oorzaak zouden zijn geweest van een zekere suffigheid. Ook de mede-inzit- tende de getuige Wiersma, kon niet veel licht op de zaak laten vallen. Hij had wel een man op de weg zien lopen, maar juist voordat het ongeval plaats greep, had hij zich gebukt om een tas te verleggen. Op 4 Juni had verdachte een soortgelijke aanrijding onder Wir- dum. Gelukkig waren de gevolgen toen niet al te ernstig. Een viertal meisjes uit Leeuwarden maakte een trainings wandeling; zij li en getweeën achter elkaar, geheel rechts van de weg. Plot seling werd het achterste meisje, dat links liep, tegen de grond geslagen,, maar de auto reed door. Ook van dit ongeval zeide de verdachte niets te heb ben bemerkt. Op een vraag van de president, of verdachte een lolletje heeft willen uit halen door de meisjes schrik aan te ja gen, antwoordde hij pertinent ontken nend. De officier van justitie, mr dr Hol lander vroeg zich ook af, wat er nu pre cies aan het ongeluk vooraf is gegaan. Heeft men zitten kletsen, is de bestuur der versuft geweest, of is hem het be sturen van dergelijke zware wagens niet toevertrouwd. Deze bestuurder toch heeft pas in November jl. zijn rijbewijs gekregen. Gelukkig is dat nu niet meer mogelijk, want voor deze soort wagens is thans een extra rijbewijs vereist. Voor de aanrijding te Scharnegoutum eiste spreker 14 dagen gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van een jaar en voor het andere feit 3 dagen hechtenis. De verdediger mr Ok- ma vroeg de rechtbank een nader onder zoek te willen doen instellen naar de oorzaak en dan speciaal naar de aan wezigheid van gassen in de cabine. Wat het tweede feit betreft moet de recht bank zich onbevoegd verklaren, daar deze zaak aan 'iet oordeel van de kan tonrechter had moeten worden onder worpen. De officier replicerend zeide voor een nader onderzoek geen termen aanwezig te achten; het juridisch be zwaar tegen de tweede ten laste legging onderstreepte spreker, maar voordeel zal het de verdachte niet brengen, aldus Ona Noorden. De vrije wedstrijden gaven ook heel veel te genieten en le verden enkele verrassende uitslagen op. In de 30 M2 klasse kwam nl. een nieuwe winnaar naar voren, de Grouwster Vol- lema, die er in slaagde vóór Tj. Geveke te finishen. Herman Geveke, die on gunstig startte, werd daardoor van de kopplaatsen uitgeschakeld en passeerde als vijfde de eindstreep, wat zijn papie ren voor de hoofdprijs belangrijk deed dalen. Zijn broer nam nu de leiding over. In de Larkenklasse riep Schiphorst uit Almelo het halt toe aan de Groninger van Ommen, die al driemaal eerste was geweest maar nu met de tweede plaats genoegen moest nemen, en in de Jeugd klasse stuitte Woortman, Groningen, de opmars van zijn stadgenoot Mulder. Deze werd thans tweede maar bleef des ondanks met drie overwinningen toch sterk favoriet voor de hoofdprijs. De Groninger v. d. Zee echter wist opnieuw en dus voor de vierde maal de strijd in de B.M.-klasse te winnen, welk opmer kelijk resultaat ook Holte Schaap uit Deersum in de 22 M2 klasse, de Gronin ger Bos in de Olympiajollen en Kraan in de Sharpies wisten te bereiken. Die hadden daarmee de hoofdprijzen ook al in de zak. De beide Valkenklassen le verden een Hollandse zege op. Van Hel vert, Leiden, won nl. in de eerste en mevr. C. Joustra—van Gooi, Den Haag, in de tweede groep. Mulder kwam er ditmaal niet aan te pas. Ook in de Re- genboogklassen kraaide Holland victo rie. Hofland verstevigde zijn positie aan merkelijk door een fraaie zege in groep I. terwijl onze oud-stadgenoot Bergsma in groep H zijn eerste overwinning in dit zeiltournooi boekte. Het meest vermeldenswaardige in de 16 M2 eenheldsklassen was wel de kra nige wijze waarop Fokke Jansma de nieuwe kampioen Rieks Helder in AI partij gaf. Na een spannende eindstrijd moest de Friese crack met nog geen meter verschil de vlag strijken. Overi gens behaalden de Groningers in deze klassen weer de meeste resultaten, hoe wel onze stadgenoot Dirk de Haan, win naar in BH de snelste tijd maakte in alle zes groepen en ook P. H. Amster dam alhier zijn Irmen met gepaste trots als eerste over de eindstreep stuurde. De volledige uitslagen waren 16 M2 Eenheidsklasse B. BI: 1. Ir men, P. H. Amsterdam, Sneek; 2. Dak, D. Kamphuis, Zwolle; 3. Mich, de Ruy ter, W. J. van Balen, Irnsum; 4. Duk dalf, G. R. Kreulen, Den Haag; 5. Ko tri, R. Bierling, Groningen. Bil: 1. Vrij heid, D. de Haan, Sneek; 2. Clara, st. J. H. Beins, Paterswolde; 3. Poask, O. de Groot, Emmeloord; 4. Dick, K. M. Roeda, Leeuwarden; 5. Quicksilver, st. K. Zandhuizen, Amsterdam. B in: 1. Stella Maris, Jan Dijk, Groningen; 2. Cadozo, H. Bruinsma, Joure; 3. Ciconia, ■t. W. de Dood, Sneek; 4. Gasparone, G. K. de Vries, Sappemeer; 5. Hank, J. G. Robert, Leeuwarden. BIV: 1. Drijf houtje, st. R. Niezen, Groningen; 2. Kemphaan, B. K. Laarman, Paterswol de; 3. Ceres, M. Kuipers, Groningen; 4. Wetterflinter, mevr. J. F. Spijkerman Vis, Leeuwarden. 12 M2 Sharpies: 1. Mustang, Sj. Kraan, Oude Wetering; 2. Waterman, Th. de Kool, Amsterdam. Almelo; 2. Indra, K. v. Ommen, Gro ningen. Jeugdklasse: 1. Popeye, J. J. Woort man, Groningen; 2. Annie, st. G. J. Mul der, Groningen; 3. Bambi, R. Kraak, Paterswolde; 4. Tjitske, F. van Aalst, Amsterdam. 12 v. Jollen: 1. Cormoran, G. de Vries Lentsch Jr., Amsterdam; 2. Sinbad, K. H. Mulder, Langweer; 3. Ideaal, st. A. J. Blom, Heemstede; 4. Vas-Y, D. de Zaaier, Haarlem. Pampuskiassse: 1. Weerhaan, H. H. Bakker, Sneek; 2. Donderkopje, J. P. Damme, Amsterdam; 3. Wederik, st. J. Nieuwenhuis, Sneek; 4. Pampus, st. J. de Vries Lentsch, Amsterdam; 5. Obe ron, st G. Kingma, Hilversum. Olympiajollen: 1. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 2. Skal, J. Jelles, Overveen; 3. Mad Joe, J. Kreuze, Leeuwarden. B.M. klasse: 1. Pinguin, W. v. d. Zee, Groningen; 2. Narval n, B. J. Jonkers, Gorredijk; 3. Wetterhoas, H. Olde Ag- terhuls, Heerenveen. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Pompeblêd, J. Douma, beiden Oppen huizen. 30 M2 klasse: 1. Swealtsje, st. A. Vol- Deersum; 3. Riti, mr J. J. Hammings, Soesterberg. Pampusklasse: 1. Weer haan, H. H. Bakker, Sneek; 2. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 3. De Groene Leeuw, H. J. Halbertsma, Sneek; 4. De Welle, A. M. Sustring, Sneek. Valkklasse: 1. Snow-White, st. R. v.d. Meulen, Sneek; 2. Rirette, R. Mulder, Langweer; 3. Fia- metta, mr J. v. Slooten, Leeuwarden; 4. Whippet, Ir H. F. Zuiderbaan, Gouda. Regenboogklasse: 1. Beneventum, John. Hofland, Rotterdam; 2. Pieterke, T. Zwart, Sneek; 3. Cheerio, R. H. Bosman, Leeuwarden; 4. Hennie, A. Postma, Sneek; 5. De Bruiser, H. P. v. d. Weij, Sneek. G. P. C. Goudriaan, Voorschoten. Valken II (behoudens protest): 1. Fram, mevr. C. Joustravan Gooi, Den Haag; 2.. Fiamette, mr J. van Slooten, Leeuwarden; 3. Bufra, P. v. Buren, Rot terdam; 4. Havik, st. P. Vlaskamp, Sneek; 5. Anneke, G. A. S. Jongeneel, Boskoop. Regenboogklasse I: 1. Beneventum, st. John. Hofland, Rotterdam; 2. Jan van Gent, dr J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 3. ï?ie- terke, J. Zwart, Sneek. Regenboogklasse II: 1. Eelko, W. Bergsma, Voorburg; 2. Hendrika, D. Oppenhuizen, Sneek; 3. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; 4. Algri, J. Alberda, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse AI: 1. Peerless, st. Rieks Helder, Paterswolde- 2. Ali, F. Jansma, Grouw; 3. Schelm, G. C. Vegter, Groningen; 4. Butterfly, H. v.d. Veen, Joure; 5. Piet Hein, st. N. Oos- tinga, Groningen. 16 M2 Eenheidsklasse AII: 1. Pro teus, st. Joop Helder, Paterswolde; 2. Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; 3. Noordster, W. Visser, Paterswolde. U

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1