Toren van Jorwerd ingeslort Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER ABEEL en IJLST voor Besprekingen te Kaesong nog niet hervat Waarom blijvende financiële steun het Koningin Wilhelminafonds wit Jl J/fïW ’^9 Een dankbetuiging 6e JAARGANG No 69 L KIEZEBRINK Het Unie-Statuut Zoons ontvoerden oude vader Wat Zeepost Jachtje in brand K.N.A.C. vraagt beslissing inzake bromfietsen Driftige hoofdcommissaris stond terecht Vijftig doden bij vliegramp Sneekweek KLEINZAND 7 Telef. 2872 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1951 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD de raad te behan delen krijgt Wat koning George boven het hoofd hangt Bijgelovige en veeleisende Amerikanen Twee uren zonder water Auto’s op elkaar gereden Bioscoopnieuws y'A W Redacteur: de gedrukte stukken, en De toren van de Ned. Hervormde kerk te Jorwerd, hoog uit rijzend boven greiden van Baarderadeel, heeft in de morgenstond van j.L Zaterdag een Vijftig mensen zijn om het leven ge komen toen een groot Amerikaans ver keersvliegtuig van het type DC-6 bij Oakland Californië) tegen ’n lage heu vel botste, ontplofte en in brand vloog. Er waren 44 passagiers aan boord en de bemanning telde zes koppen. OUDE HERVORMDE KERK WORDT GESLOOPT. Het 16 eeuwse oude Kerkje te De Rijp in West Friesland. Dit histo rische gebouwtje stamt nog uit de oude Walvistijd en draagt daaraan nog vele herinneringen. Wegens verwaarlozing wordt deze Kerk nu ge sloopt, zo verdwijnt de oude tijd. in dit komt. (29 Aug.) (4 Sept.) (28 Aug.) (28 Aug.) (30 Aug.) Het spijt ons dat wij Woensdag bij de vele wisselprijzen die van de Ned. Han del Mij in de Pampusklasse over het hoofd hebben gezien. Deze beker werd gewonnen door onze stadgenoot H. H. Bakker met „Weerhaan”. Redactie-adres: 4/ SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. de dramatisch einde gevonden. Die ochtend ongeveer vjjf uur is de toren met donderend geraas, vergezeld van hevig gekraak van versplinterend steigerwerk Aan boord van een pleziervaartuig, varende in het Merwedekanaal onder de gemeente Zuilen, wilde de 39-jarige K. uit Rotterdam even du benzinetank bij vullen. Daarbij explodeerde de benzine en ontstond een begin van brand. De heer K. wierp het blik met de brandende benzine overboord en sprong vervolgens zelf in het kanaal omdat zijn kleren had den vlam gevat. In haar vertwijfeling sprong zijn echtgenote met twee kleine kinderen eveneens over boord, weldra gevolgd door een zoontje van vijf jaar, dat nog niet kon zwemmen. Een voor bijganger, de twintigjarige P. de Borst, begaf zich te water om het ventje te redden, hetgeen kranig werk was, mede omdat het water bedekt was met bran dende benzine. De heer K., zijn zoontje en een dochtertje liepen bij dit hachelijk avontuur brandwonden op. Zij werden naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De overige opvarenden kwamen met de schrik vrij. Een Duitse dame, die haar hart aan de Duitse Bondskanselier had verloren, is diep teleurgesteld. Tot nu toe schreef zij om de drie dagen een brief aan dr Adenauer en die brieven waren soms vijftien kantjes lang. Maar de dame is nu ontstemd. „Beste Konrad", schreef ze een dezer dagen aan de Bondskanse lier, „als je me op deze brief ook niet antwoordt, zal ik me gedwongen zien mijn hart te verpanden aan koning George van Engeland”. Adenauer heeft die brief niet kun nen beantwoorden, omdat hij hem, als talloze andere epistels van die aard, niet eens in handen krjjgt, Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Nw. Guinea m.s. Telemachus Antillen m.s. Oranjestad Suriname m.s. Stentor Canada m.s. Pr. Alexander s.s. American Lawyer De huisvrouwen en vele andere zullen Vrijdagmorgen wel gemopperd hebben toen de kranen van de waterleiding om 10 uur plotseling hun diensten weiger den en twee uren „droog” bleven. De gemeentebedrijven treft hiervoor echter geen schuld. Er was nl. vermoedelijk door het zware verkeer langs de Lem merweg plotseling een zo ernstige breuk in de persleiding van het Pomp station naar de Watertoren ontstaan, dat de reparatie niet, zoals gewoonlijk gebeurt, tot de nacht kon worden uit gesteld, maar wegens het grote water- verlies direct moest worden uitgevoerd. Daarom werd de watertoevoer twee uren stopgezet. Om 12 uur echter was het leed weer geleden en konden de huismoeders de aardappelen opzetten. De onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië zijn thans te Den Haag begonnen, nadat prof. Supomo namens de Indonesische regering had verklaard dat deze regering een ander verdrag op basis van zakelijke motieven wenste tot stand te brengen, om de verhouding tussen beide landen gezond te maken. Amerikaanse hotelgasten zijn zeer bijgelovig volgens Horeca; 65 tot 75 zou dit openlijk hebben verklaard. Wan neer bij een diner 13 personen aanwezig zijn, wordt als 14e een levensgrote pop aan tafel gezet, geklevd in rok of ander vereist costuum. Dan gaan de gasten gerust etenEen hotel in Chicago had zulk een pop, die Adam Mac Gilli- cuddy werd genoemd. Maar een gast merkte dat de naam Mac Gillicuddy 13 letters telde en prompt maakte zich een grote ongerustheid va.i de aanzittenden meester. Nu heet de pop Adam M’Gil- licuddyEen rekening van precies 13 dollar wordt veranderd in 12.99 of 13.01 dollar en er zijn maar heel weinig hotels in Amerika die er een kamer 13 op na houden of de 13e etage aangeven met een cijfer. Is het een wonder, zo vroeg het Alg. Handelsblad zich af, dat, waar in Amerika zo tot in het over- drevene wordt rekening gehouden met de gevoeligheden van de gasten, Ame rikaanse toeristen in Nederland wel eens wat te mopperen hebben? In 't Amster damse Doelenhotel bijvoorbeeld was her haaldelijk een klacht, dat het Neder landse bankpapier en vooral de guldens er zo onverzorgd uitzien. Dat kan de directie ook niet helpen, maar toch heeft zij er iets op gevonden. Van van daag af gaat geen enkele gulden het hotel meer uit of hij is gladgestreken en keurig verpakt in een cellophaan hoesja, Op de brug te Hommerts zijn gister avond omstreeks half elf twee personen auto’s op elkaar gereden, doordat een der chauffeurs geen voorrang verleende. Beide auto’s werden zwaar gehavend, maar de chauffeurs kwamen er behou dens enkele lichte verwondingen goed af. De auto’s toebehorende aan het taxibedrijf Zijlstra te Sneek en de heer Jorritsma van Schraard, zijn later door een kraanwagen weggesleept. TOKIO. Anderhalf etmaal nadat generaal Ridgway de Noordelijke bevel hebbers had verzocht om de besprekingen te Kaesong te heropenen, was er noch uit Peking, noch uit Pjongjang antwoord gekomen. De radiostations van de vijand beperkten zich tot het uitzenden van de mededeling, dat de onder- handelingen niet hervat zouden worden, voordat de Amerikanen hun „verachte lijke onbeschaafde” houding veranderen. De Noordelijken nemen het de gealli eerden buitengewoon kwalijk, dat zij het hebben gewaagd de communisten er van te beschuldigen, dat zij incidenten en sceneren. Radio-Peking heeft nog nooit sedert het begin van de onderhandelin gen over een wapenstilstand zulke felle taal gebruikt om de geallieerden terecht te wijzen. Toch re?enen velen in het geallieerde hoofdkwartier er op, dat de Roden bin nenkort de besprekingen zullen hervat ten, omdat zij daaraan de voorkeur geven boven hervatting van de strijd. De oorlogshandelingen hebben zich deze twee dagen in hoofdzaak in de lucht afgespecld. De geallieerde lucht macht is van de vroege ochtend tot de Omdat dit Fonds zich tot taak heeft gesteld de wetenschap de noodzakelijke middelen te verschaffen de kanker bestrijding effectiever te maken en de mogelijkheid tot onderzoek naar de oor zaken van kanker en van de behande ling en genezing van deze ziekte in be langrijke mate uit te breiden. Dit is nodig, omdat in Nederland ieder jaar 14.000 mensen aan kanker over lijden, hetgeen neerkomt op één sterf geval per iedere drie kwartier. Hoewel onze medici reeds grote suc cessen in de strijd tegen de kanker boekten, zullen deze successen in de naaste toekomst stellig nog groter wor den, als de instellingen kunnen worden uitgerust met de best verkrijgbare ap paratuur voor behandeling van patiën ten, voor studie van de bestrijdings- methoden en voor de opleiding van de zo noodzakelijke deskundigen. Voor een belangrijk deel is dit nu, vooral dank zjj het succes van de „Haak-In” actie, mogelijk geworden. Aan de uitvoering wordt met kracht gewerkt, Doch het Nederlandse volk dient te beseffen, dat het „Koningin Wilhelmi na Fonds” er met deze kapitaalsuitgave niet is, dat dit Fonds in staat moet zijn ook de jaarlijks terugkerende lasten te bekostigen. Jaarljjks zal het „Koningin Wilhel mina Fonds” ruim één millioen gulden nodig hebben: 1. Voor instandhouding en uitbrei ding van het klinisch- en het onderzoe kingswerk in de bestaande inrichtingen voor de kankerbestrijding. 2. Voor exploitatie van bestaande en nieuwe centra en sub-centra in het bij zonder in de Universiteitssteden. 3. Voor subsidiëring van wetenschap pelijke onderzoekingen buiten de geves tigde inrichtingen. 4. Voor de centrale registratie der kankerpatiënten, sedert 1 Juni jl. ter hand genomen. 5. Voor een goede voorlichting van het publiek. Daarom heeft het „Koningin Wilhel- Voor de Arrondissementsrechtbank te ’s-Hertogenbosch stond wegens mishan deling terecht de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, die op 12 Juli jl. te Eindhoven de procuratiehouder van de Nutsspaarbank aldaar in een opwel ling van drift een bloedneus had ge slagen. De procuratiehouder die in ge zelschap van zijn vrouw naar de bedrij vigheid stond te kijken bij het aanleg gen van een nieuwe weg, werd in de rug aangereden door het zoontje van de hoofdcommissaris. Hij sloeg naar de jongen, doch raakte hem nauwelijks. De knaap fietste althans rustig door. De hoofdcommissaris, die van dit alles getuige was, smeet zjjn fiets tegen de grond, stoof op de procuratiehouder af en sloeg de man die zijn zoon „be dreigde” een bloedneus. De substituut- officier van Justitie achtte eenvoudige mishandeling bewezen en eiste een geld boete van 100 subs. 30 dagen hechte nis. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. dat het bouwwerk sedert ongeveer een jaar omgaf ingestort. Zo goed als geen steen bleef op een andere. Het was niet meer dan natuurlijk dat na het grote succes van het eerste film verhaal over de Minivers de geschie denis van een- Engelse familie in de oor log onder de titel „Mrs. Miniver” er een vervolg zou komen. Dat vervolg is dan „De Minivers” dat Maandag, Woensdag en Donderdag (Dinsdag niet) als hoofdnummer in het Amicitia Thea ter draait. Millioenen over de gehele wereld hebben gevraagd naar de bele venissen van het gezin Miniver na de oorlog en deze film is daarop het ant woord. Opnieuw is mrs. Miniver het middelpunt van het verhaal en zij heeft heel wat te doen om haar gezin op het rechte spoor te houden in de naoorlogse tijd. En zij moet dit doen in korte tijd, want haar dokter heeft haar een spoe dig einde van haar leven aangekondigd wegens een ongeneeslijke ziekte. Meer zouden wij niet van de inhoud, die op nieuw het hele gezin Miniver omvat, willen vertellen. Die inhoud komt het best tot zijn recht als men de film zelf gaat zien, wat zeker allen die mrs Mi niver zagen zullen doen. Greer Garson speelt opnieuw mrs Miniver, Walter Pidgeon is weer haar echtgenoot Clem Miniver. Verschijnit DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie; Comb. Drijfhout-Kiezébrink Go. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het is ons niet mogelijk alle bur gers van Sneek, die de deelnemers aan de zomercursus van de Ne derlandse Universiteiten en Ho gescholen zo hartelijk ontvangen hebben persoonlijk te bedanken. Daarom zijn wij de redactie van het Sneeker Nieuwsblad zeer er kentelijk, dat vjj langs deze weg U allen nog eens kunnen verze keren, hoezeer wij, buitenlanders en Nederlanders, het bezoek aan Sneek hebben gewaardeerd. De ontvangst door de gastheren en gastvrouwen thuis, de receptie op het Stadhuis, de zang van het Rauwerder zangkoor, de verbroe- deringsavond in „Onder de Lin den”, en de zeilochtend op het Sneekermeer, vormden tezamen het hoogtepunt van de drieweekse cursus, zoals de buitenlanders ons om strijd hebben verzekerd. Wij hopen dat ook U goede her inneringen aan ons bont interna tionaal gezelschap zult bewaren. Prof. Dr. C. C. BERG, Voorzitter Zomercursus 1951 Mr J. DRIJBER, Secretaris Zomercursus 1951. De K.N.A.C. heeft zich in een adres tot de minister van Verkeer en Water staat gewend met het dringende ver zoek, op korte termijn te willen aan wijzen welke rijwielen met hulpmotor met een rijwiel gelijkgesteld worden. Het toenemende aantal ongevallen met de bromfietsers, die niet weten waar ze zich aan te houden hebben, vereist naar de mening van de K.N.A.C. een direct ingrijpen. De toestand zal hierdoor al veel verbeteren, hoewel nadere maat regelen voor de bromfiets wellicht over wogen dienen te worden. Aansluiting bij de Belgische bepaling, waar onlangs een cylinderinhoud van 50 c.c. als grens werd ingesteld, verdien-, naar de mening van de K.N.A.C. aanbeveling. van ir J. J. M. Vegter uit Leeu- bezig met het herstellen van dit al geraakte kostelijke historische ark, dat wel bij, maar toch los kerk zelf staat, en volgens des en er al voor het jaar 1100 moet gestaan. Volgens een door de Crt. geciteerd rapport van de mmissie voor Monumentenzorg ze toren, ondanks vele in de loop wen aangebrachte wijzigingen, de e Romaanse dorpstoren van Fries welke in de Gothische periode zijn larakteristieke en rijkversierde, adeldak afsluitende topgevels, De provinciale staten namen dan 1948 een voorstel aan om 13000 oude toren gedeeld. mina Fonds” ook na de zo zeer ge slaagde „Haak-In” Actie de blijvende steun nodig van iedere Nederlander. Daarom moet de jaarlijkse landelijke collecte van dit Fonds te houden einde Augustus, begin September, in practisch elke stad en elk dorp van Nederland een succes worden, omdat een ieder indach tig wil zijn aan de woorden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmi na, uitgesproken in Hr ar Boodschap op 24 Mei 1951 aan het Nederlandse Volk, t.w.: „Ik vertrouw, dat Gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steunen met al Uw kracht en geheel Uw hart". Op Vrijdag 31 Aug., de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal de buscollecte te Sneek worden gehouden. De collecte wordt verzorgd door de voorlopige Overkoepelingscommissia van de Speeltuinverenigingen. In de buitenwijken zullen voorname lijk „huismoeders” collecteren. De bin nenstad zal waarschijnlijk worden be werkt door onze Sneker kellners. Werkt allen mede, opdat Sneek ook opzicht waardig voor de dag late avond bezig geweest met aanvallen op voertuigen van de Roden, welke ver sterkingen aanvoeren. Meer dan 800 voertuigen zijn Zaterdag en Zondag ver nield. subsidie voor deze restauratie te ver lenen, waarvan de totale kosten op 86.700 werden geschat. De restauratie werd in 1950 aangevangen en men hoop te haar, wat het metselwerk betreft, in de loop van September 1951 gereed te krijgen. Het heeft niet zo mogen zijn, als ware zij levensmoe heeft deze oude toren zich thans zelf vernietigd. Hoe dat kon, terwijl er thans toch voortdurend deskundig toezicht was, is een open vraag. Ir Vegter deelde de Leeu warder Courant mede dat hij vermoedde dat er zich in het inwendige van de torenmuur een oude zwakke plek van grote omvang, ongeveer 5 a 6 meter boven de grond heeft bevonden, welke het laatst onder handen zou worden ge nomen, doch zich begeven heeft. Onder de puinhopen liggen nu ook be dolven de oude klokken, welke, uit Duitsland teruggevoerd, weer sedert enige jaren hun galm in wijde omtrek deden horen; de oudste dateert van 1404, de jongste van 1749. Er zullen wel slechts brokstukken van over zijn. De oude klokken hebben het lot van de Een overzicht van de ravage. Rechte op de foto te midden van de brokstukken fs het zadeldak het haantje er nog op nog juist zichtbaar, Uit angst dat erfenis hun zou ontgaan. Voor de Almelose politierechter ston den twee broers uit Slagharen terecht aan wie een zeer ongewoon misdrijf ten laste was gelegd. Zjj hadden hun 77- jarige vader ontvoerd, aan welke ont voering ook een derde broer, die wegens ziekte niet kon verschijnen, had deel genomen. De drie zoons voerden het bedrijf op de boerderij, waar ook de vader ver toefde. Deze moest in een ziekenhuis te Zwolle worden opgenomen. Toen hij na enige tijd naar huis zou gaan, ver schenen de drie zoons in Zwolle om hem at te halen. Daar bleek echter, dat een oudere broer de vader al had afgehaald en meegenomen naar Zuidwolde. Toen zij vernamen dat de vader in Zuidwolde een notarisklerk had ontboden, vreesden de drie vrijgezellen, dat, hoewel zij altijd de boerderij hadden beheerd, de oudste zoon met de erfenis zou gaan strijken. Onmiddellijk spanden ze de paarden voor de brik en reden naar Zuidwolde. Zij drongen het huis van hun broer bin nen, sleepten de oude vader naar de brik en zetten de paarden aan tot een felle draf. De vader schreeuwde „moord, moord”, maar zijn geroep werd ge smoord doordat een der zoons hem een hand op de mond legde. Voor de politierechter erkenden de twee verschenen broers, dat zij uit angst voor verlies van de boerderij had den gehandeld. De Officier van Justitie vond het een zeer laakbare daad en eiste tegen elk 100 boete of 50 dagen hechtenis. De politierechter reduceerde de gevraagde geldboete tot een kwart. De wijzerplaat zoals zij teruggevonden werd. Op het moment van de instorting wees zij drie minuten voor vijf aan. Onder bovengenoemd hoofdje hebben we in ons vorig nummer een aantal voorstellen vermeld, welke in de raads vergadering van morgen, Dinsdagavond zouden worden behandeld. We namen deze over uit doch ontdekten naderhand dat een er van reeds in een vorige vergadering was behandeld en aangenomen, nl. dat be treffende de aankoop van het huis 2e Oosterkade 43/45. Voor dit abuis zij onze lezers onze excuses aangeboden. Op de op het kerkhof teruggevonden wijzerplaat werd een tijd aangegeven van 4.57, doch het moment van instor ting is later geweest; volgens slager de Groot, die vlak bij de kerk woont en reeds op was en buiten stond, was het precies vijf minuten over vijf. Dat de klok reeds eerder bleef stilstaan is geen wonder, in de laatste weken wezen de kloksgewichten uit dat de toren, die reeds scheef stond, nog meer uit het lood raakte de afwijking naar het westen bedroeg tevoren reeds 1.05 M. Vrijdagavond had men heel wat lawaai in de toren gehoord, achteraf gezien blijkbaar al van neerstortend puin. Door de snelle toeneming van de schuine stand van de toren, heeft het torenuurwerk in de laatste minuten al blijkbaar niet meer gewerkt. Het neerstortend puin vernielde tal van zerken op de begraaf plaats en het hek daarvan en grote brokstukken sloegen ook een stuk van de oostelijke gevel van de slagerij van de fa. v. d. Wal en de Groot te pletter. Gelukkig waren er door het vroege mor genuur geen slachtoffers. Dat had an ders kunnen zijn als de ramp wat later had plaats gevonden, omdat dan niet al leen voorbijgangers hadden kunnen wor den getroffen door het vallend gesteen te, maar ook de werklieden, die op de steiger bezig waren met de restauratie van de toren, zouden zijn meegesleurd. Sedert midden 19ÖQ was men nl. onder m het r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1