TENNIS fi' 1' Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD c ONDERLINGE HULP Onthulling 6e JAARGANG No 70 2872 L KIEZEBRINK BENOEMINGEN - UITBREIDINGSPLAN Rijkslandb.winterschool Sneek Benoemd Nachtelijk toeristenlawaai Krankzinnige aan boord Die beloven wat 1 Ministerie krijgt nieuwe naam De overval te Purmer Engeland verlaagt boterrantsoen Vijftigjarig bestaan Augustijner klooster te Witmarsum Jorwerds toren wordt herbouwd KLEINZAND 7 Telet. Loop door Joure Jaarvergadering Voetbalver. Sneek Zevenenvijftig uur in grot opgesloten De zaak Bertha Hertog Verzetsmonument in Wymbritseradeel ■/O Eerste prijs VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 Directeur gemeente-reiniging rustend burger Redacteur: Uit onze raadzaal en een werkstuk 11 Benoemingen enz. p. Comité van actie gevormd. l. „PLAYERS, PLEASE". Het Britse ministerie voor de Voed selvoorziening heeft aangekondigd, dat het boterrantsoen in Engeland met in gang van 9 September a.s. tijdelijk ver laagd zal worden van 4 op 3 ounces (on geveer 85 gr.) per week, omdat de aan voer uit overzeese landen en de binnen landse productie dit seizoen teleurstel lend zijn geweest. Voorstellen van B. en W. aangenomen. In de vacature van de heer G. J. ter Borg is met ingang van 1 October be noemd tot directeur van de Chr. Han- delsavondschool te Sneek, de heer G. L. Krol, leraar aan de Chr. Kweek school alhier. Met ingang van 15 September zal het ministerie van sociale zaken een andere naam krijgen. Volgens een verschenen Koninklijk Besluit zal het dan zijn: ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. Redactie-adrei: Ter gelegenheid van de feestelijkhe den te Joure werd Woensdag aldaar een loop door deze plaats gehouden. Over de 1500 meter werd le prijswin naar A. Poiesz, 3e werd zijn plaatsge noot van der Poel. De 1000 meter was voor de Sneker Theo Poiesz. De prijzen bestonden uit medailles. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. De rijkspolitie heeft Zondag te Koe dijk de 58-jarige naaimachinereparateur R. D. gearresteerd, als vermoedelijke dader van de roofoverval te Purmer. Deze roofoverval heeft, zoals men zich herinnert, aan de 79-jarige Pieter Laan het leven gekost, terwijl zijn beide zus ters, Neeltje en Suzanna, ernstig wer den mishandeld. ’n Kotter van de Am. kustwacht is full speed vertrokken naar de Golf van Mexico om een tot razende krankzin nigheid vervallen zeeman weg te halen van de treiler Southwestern. De schip per van de treiler was de andere op varende. Hij had lange uren aan boord doorgebracht, pogende uit het gezicht te blijven van de krankzinnig geworden man, die tierend over de dekken rende. Op 200 mijl ten Zuidwesten van New Orleans had de schipper draadloos om hulp gevraagd, aangezien de krankzin nige moordplannen had. De draadloze boodschap werd opgevangen en doorge zonden naar de kust door de treiler Duchess, waarop de kotter Cartigan op hoogste snelheid uitvoer. De krankzin nige werd overmeesterd en in de boeien geslagen overgebracht naar Galveston in Texas. Gisteren hadden te Bolsward de plech tigheden en feestelijkheden plaats ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Augustijner klooster te Wit marsum. We komen daarop in het vol gend nummer terug. Krachtens een beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening is, te rekenen met ingang van 1 September 1951, de Heer S. Swier- stra aangesteld als leraar in vaste dienst aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sneek. In de jaarvergadering der v.v. Sneek werd, naar aanleiding van een voorstal van enige leden besloten dat zowel be stuur als elftalcommissie zoveel als enigszins mogelijk is, door minstens één lid van elk dezer instanties vertegen woordigd zal zijn bij de training en de uit- en thuiswedstrijden van alle elftal len. Het aftredend lid der elftalcommis sie, de heer D. Bouma, werd tot lid van verdienste benoemd, de heer Schurer als oprichter der jeugdafdeling tot erelid, Zoals ook reeds elders in dit blad is vermeld. Herkozen als bestuurs leden voorzitter Ringma en tweede secre taris Ruis. De h.h. J. v. d. Woude en J. de Jong nemen de plaatsen in van de h.h. Doevendans en D. Bouma in de elf talcommissie. Een voorstel ter vergade ring gedaan in verband met de niet al te ruime kas (de penningmeester had een klein batig saldo) de contributie té verhogen, zal nader door het bestuur FOLSGARE. Benoemd aan de C.V.O.- worden overwogen. Een beroep werd op de leden gedaan om zoveel mogelijk de werkzaamheden aan het terrein zelf te verrichten, om de kosten voor betaalde hulp zoveel mogelijk te vermeden. Twee Engelse geleerden, de 40-jarige bodemdeskundige Lewis Railton en de 30-jarige William Little, hebben 57 uren in de grot van Ogof Ffyddu bij Aber- crave in Wales doorgebracht alvorens te worden gered. Zij waren Zaterdag morgen in de grot afgedaald om weten schappelijke onderzoekingen te doen toen zij werden verrast door het plotse ling stijgen van het water in de onder aardse rivier, de Byfire. Reddingsploe gen daalden snel in de grot af en leg den een dam aan om de loop van de ri vier te wijzigen. Er vormde zich een menselijke keten van 85 man, voorafge gaan door een ploeg diepzeeduikers. Tenslotte werden de twee mannen in goede toestand aangetroffen; zij had den zich in een hooggelegen kamer in veiligheid weten te brengen. Bij hun acetyleenlamp en met een blik voedsel hadden ze de komende gebeurtenissen rustig afgewacht. De echtgenote van Railton had 57 uur buiten de grot op de redding van haar man gewacht. In de raadsvergadering van Idaarde- radeel heeft het raadslid mevr. Halbert- sma geklaagd over het nachtelijk lawaai van watertoeristen te Grouw. Ze wenste dat te beteugelen. De voorzitter zei, dat er inderdaad maatregelen getroffen moeten worden, zo kan het niet langer. Enkele ongure elementen bederven het voor de rest. Ideaal was, dat alle ge meenten met veel watertoeristen dezelf de maatregelen namen; maar kan dit niet, dan moet de gemeente zelf maar regels vaststellen. Jorwerds toren zal worden herbouwd. Maar zullen de plannen worden verwezen lijkt, dan is naast de subsidies van Rijk, provincie en gemeente nog heel veel geld nodig. Om dit bijeen te krijgen is in Jor- werd een groot comité van actie ge vormd, waarvan het dagelijks bestuur wordt gevormd door Ds. W. C. Verstoep, de heer H. de Jong, president-kerkvoogd en de heer J. Jacobsma Sr van de Boe renleenbank. De bo"-enleenbank zal het centrale punt bij de actie vormen. Gehoopt en verwacht wordt dat velen een bijdrage in de kosten van de herbouw zullen stor ten op het gironummer 179395 van de Boerenleenbank te Jorwerd. Het eerste tientje is al binnen, afkomstig van een Engelsman en via architect Vegter aan het comité ter hand gesteld. Verschillen de toezeggingen van steun zijn reeds ontvangen. Bij de ruïnes zal een grote rode bus worden geplaatst, waarin de velen, die nog steeds een kijkje komen nemen, hun bijdrage kunnen deponeren. zit ter antwoordt dat B. en W. hopen in dit najaar de raad het ontwerp uit breidingsplan voor te leggen, dat dan al niet officieel bij enige instanties als Rijks- en Provinciale Waterstaat, Etif en Planologische dienst is geweest. Dan zal het door de ontwerper zelf in een besloten bijeenkomst van de raad worden toegelicht en heeft de raad alle bevoegdheid en gelegenheid er wijzigin gen in voor te stellen. Het is niet moge lijk het voor-overleg met een aantal in stanties geheel uit te schakelen, deed men dit dan zou dit tot veel nutteloos werk kunnen leiden en zou veel tijd ver loren kunnen gaan. Het spreekt van zelf dat de ontwerper voor dat hij aan het werk gaat enig contact met de ge noemde instanties zoekt om te horen wat zij nuttig en nodig voor Sneek oor delen, eerst nadat de raad zijn oordeel heeft uitgesproken en het plan heeft vastgesteld gaat het ter officiële be oordeling naar genoemde instanties. De heer BI o k is teleurgesteld door dit ant woord. Het is de raad, die de opdracht gaf het plan te maken, en het is toch mogelijk dat de ontwerper eerst een schetsplan maakt en dat B. en W. voor legt voor het bij andere instanties is geweest, opdat B. en W. de raad in staat kunnen stellen, nadat de ontwer per zijn plan heeft toegelicht, zijn oor deel uit te spreken. Spr. meent dat een dergelgke procedure moeilijkheden zou voorkomen want het is in de eerste plaats de raad als opdrachtgever die moet oordelen, en wijzigingen moet kun nen opperen. De Voorzitter ziet de zaak toch iets anders. B. en W. zijn be last met de voorbereiding van al dat gene, wat bjj de raad komt, bij welke dan de vrije beslissing ligt over deze voorstellen. Zo is het ook met het uit breidingsplan, waarover een aantal in stanties moet worden gehoord. De vori ge keer hebben we ervaring opgedaan, toen is het plan door deze instanties niet aanvaard, het gedane werk was nutteloos. Nu gaat het anders, de ont werper gaat zich eerst een beeld vor men hoe hij zich de uitbreiding voor stelt; hij weet echter dat ook andere instanties een vinger in de pap hebben en dus is het duidelijk dat hij zich bfl deze instanties gaat oriënteren over hun oordeel over zijn visie. Dan gaat de ont werper met B. en W. spreken en daar na komen B. en W. met het plan, waar voor zij dus dan de verantwoordelijkheid aanvaarden, bij de raad, die dan alle bevoegdheid heeft het aan te nemen, te wijzigen of te verwerpen. Deze proce dure doet niet de minste afbreuk aan de bevoegdheden van de raad. Keurt deze het plan goed dan eerst wordt het defi nitief vastgesteld en gaat het officieel ter beoordeling naar de diverse instan ties. B. en W. hebben met deze instan- Woensdag gaf de heer Ch. Roels een openbare tennisles aan 30 jeugdspeel- sters en spelers. Na een korte pret tige verklaring aan de jongelui over wat van hen gevraagd en verwacht werd, begon spreker met het demonstre ren van de eerste slag van het tennis spel: de forehand-drive. De slag werd in onderdelen gesplitst voorgedaan, waarna spreker telkens de voor hem, aan de an dere zijde van het ret opgestelde spe lers (sters) dit gedeelte liet oefenen. Na alle onderdelen, voetenwerk, kluiveren, schouder-, heup- en armbewegingen op aantrekkelijke en suggestieve wijze on der de aandacht gebracht te hebben, kregen de 1.1. de opdracht alles in één vloeiende beweging samen te brengen. Natuurlijk lukte dit de één beter dan de ander en was de uitoefening van alle on derdelen een voor velen nog te moei lijke opgave, maar dat er nog zo veel goeds bij was, ondanks de zeer korte voorbereiding (een tennisslag leer je niet in één les, maar pas na lange in tensieve oefening) was naast de mede werking en intelligentie van zijn 1.1. vooral te danken aan de buitengewoon aantrekkelijke en Inspirerende wijze van lesgeven van de heer Roels. Na de fore hand-drive kwam de back-hand aan de beurt, waarbij de 1.1. duidelijk gemaakt werd, dat deze slag niet ingewikkelder is dan de voorgaande. Vervolgens de service. Aan deze slag moet de speler vooral aandacht besteden, veel meer dan tot nog toe geschiedt. Het is de beginslag, waarop de tegenstander nog geen invloed kan uitoefenen, maar moet afwachten waarop hij getracteerd zal worden. Hoe moeilijker deze slag is, des te groter de kans het punt te scoren. Na 50 min. intensief werken, be dankte de heer Roels zijn 1.1. voor hun prettige en oplettende medewerking. Na deze les werden de verschillende slagen door de heren Lodysen en Machielse ge demonstreerd onder het critisch oog en commentaar van de heer Roels. Spreker wees op het goede, maar ook op de fou ten die ook deze eerste klassers maak ten in de uitvoering van de slagen. Een woord van lof en waardering voor de beide spelers is hier zeker op zijn plaats voor de grote discipline, die zij toonden tijdens dit voor hen minst aangename onderdeel van het programma. Om, ter wijl het publiek bij herhaling aangekon digd wordt te letten op een bepaalde fout die de speler maakt, toch je goede humeur te bewaren en een vriendelijk gezich te tonen, vereist een grote mate Hét Hof te Singapore heeft éénstem mig het beroep van Mansoer Adabi tegen de uitspraak van de rechtbank in zake zijn huwelijk met Bertha Hertogh afgewezen. Het huwelijk is dus defini tief ongeldig verklaard. De ver. voor Ziekenhuisverpleging in de gemeente Wymbritseradeel onder bovengenoemde naam heeft Woensdag middag in café „Piso” haar jaarverga dering gehouden onder leiding van de heer S. de Groot van Scharnegoutum. Spr. betreurde het dat er niet meer le den aanwezig waren, omdat men wel eens van kritiek hoort, en deze leden hadden nu gelegenheid te horen hoe en w'at het bestuur doet. Spr. heette de aanwezigen welkom en gaf de secr.- boekhouder, de heer A. Terpstra van Nijland, gelegenheid tot het lezen van de notulen van de vorige jaarvergade ring, welke na een kleine wijziging wer den vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het R.K. Ziekenhuis betreffende de verhoging der verpleegprijzen, dat voor kennisge ving werd aangenomen. Door de in voering van de bepaling, dat de 65- jarigen, die van de noodwet-Drees of andere sociale wetten profiteren, over gebracht worden naar de bestaande zie kenfondsen, is het aantal leden bij de ver. met een 200 gedaald. Doordat de verpleegprijzen stegen, zag het bestuur zich genoodzaakt, de contributie te ver hogen. 153 patiënten werden behandeld, nl. 66 mannen, 69 vrouwen en 18 kin deren. Het aantal verpleegdagen be- Het verzetsgedenkteken dat in de gemeente Wymbritseradeel aan rijksweg 43 bij de viersprong naar Folsgare verrijst, zal op 5 Sep tember a.s. ’s namiddags 2 uur door de Commissaris der Konin gin in Friesland, mr H. P. Lint horst Homan worden onthuld. Wanneer het op dat tijdstip on gunstig weer is, zal de plechtig heid plaats vinden in de kerk te Folsgare. Medewerking verlenen een muziekvereniging zangvereniging uit de gemeente Wymbritseradeel. Het monument is een van de beeldhouwer Valk te Gro ningen en het architectenbureau Goodijk en de Vries. Het werd gebouwd in opdracht van de com missie in Wymbritseradeel en is bedoeld als gedenkteken voor het algemeen verzet in de jaren 1940-’45, uitgebeeld in de vorm van een uit brons vervaardigde kraaiende haan op een zuil van baksteen. Op zijn verzoek werd op voorstel van B. en W., met ingang van een door hen te bepalen datum eervol ontslag ver leend aan de heer J. Sixma alhier als onderwijzer aan O.L.S. 3, wegens be noeming elders. Tot directeur an de gemeentebedrij ven wordt met 10 st. benoemd nr 1 van de aanbeveling, de heer C. H. C. Ek, di recteur der gemeentelijke licht- en wa terbedrijven te Maassluis; nr 2, de heer L. Kroes, directeur van het gasbedrijf der gemeente Onstwedde te Stadskanaal verkreeg 6 st. Met alg. stemmen wordt tot onderwijzeres aan de openbare school voor B. L. O. benoemd de enige door B. en W. voorgedragen sollicitante mej. W. v. d. Wal, alhier, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Z. h. s. wordt drs A. van Bruggen tijdelijk belast met de waarneming van het conrectoraat van het gemeentelijk gymnasium. Tot tijde lijk leraar in de Hebreeuwse taal aan die inrichting voor de cursus 1951/52 wordt de enige door curatoren aanbe- volene, ds. H. v. d. Veen te Donker broek, thans reeds als zodanig werk zaam met alg. st. benoemd. Tot voor zitter en leden der commissie van ad vies, bedoeld in art. 8. le lid der Woon- ruimtewet 1947 worden herbenoemd de door B. en W. aanbevolen periodiek af tredenden nl. tot voorzitter, tevens lid G. Doevendans (16 stemmen), tot leden H. W. Fijlstra (15 st.), K. Koster (16 st.), W. Langius (15 st.) en J. P. de Vries (15 st.). De h.h. V. d. Wal, Blok en Disse hadden ieder 1 stem. Te Brighton is Thomas Huntley Wood op 83-jarige leeftijd overleden. Hij had waarschijnlijk het bekendste gezicht in het Britse gemenebest: het komt voor op ieder pakje Players Navy Cut, dat van een gebaarde zeeman, waarvoor hg jaren geleden poseerde. Twee elfjarige kinderen, een jongen met zijn nichtje, zijn de afgelopen dagen aan het zakkenrollen gegaan in een wa renhuis in de Haagse binnenstad. Zij deden het heel slim. Hun operatieter- rein werd gevormd door de roltrappen en de gewone trappen, waar zij voorna melijk kinderen hun portemonnaies ont futselden. Zij hadden zes keer succes. Van de opbrengst kochten zij snoepgoed. Het tweetal is nog te jong om voor de kinderrechter te worden gevoerd, zodat de politie hen met een stevig standje naar hun ouders heeft moeten terug brengen. ties over het ontwerp-plan niet het min ste contact gehad, alleen de ontwerper zoekt dat en o.i. zeer terecht. De heer Blok is het met de voorz. niet eens, als deze zegt, dat door de door B. en W. gevolgde wgze veel nodeloos werk wordt voorkomen. Spr. gelooft juist dat het andersom is. De raad houdt wel het vol ledig recht het plan te wijzigen, maar spr. vreest toch dat de raad komt te staan voor een fait accompli nu alle instanties het plan hebben gezien en er achter staan. De raad kan nu alleen nog maar zeggen ja of neen; en zegt hij het laatste dan brengt men vertraging in de plannen. Veel practischer ware het ge weest dat de raad eerst een schetsplan was voorgelegd, de raad daarover had geoordeeld en dat het daarna naar de instanties was gegaan. De V o o r z. ont kent te enenmale dat de raad voor een fait accompli wordt gesteld; ook als de procedure was gevolgd welke de heer Blok wil, zou de ontwerper toch eerst naar de instanties zijr gegaan om hun oordeel over het schetsplan te horen. De raad blijft volkomen vrij in zijn beslis sing, en de normale gang van zaken is door B. en W. gevolgd. Wethouder B o e ij e n g a zegt dat de voorbereiding van een uitbreidingsplan niet zo een voudig is als vroeger, de stedebouwkun- dige wetenschap heeft nieuwe inzichten en daarmee dient bij het maken van een ontwerp direct rekening gehouden, waarom de ontwerper voeling moet hou den met de instanties, welke de offici ële inzichten in dezen vertegenwoordi gen. Door deze voorlichting krijgt de ontwerper een volledig beeld hoe de zaak moet zijn en wordt deze bespoe digd. De raad zou eerst zijn gedachten kunnen uiten, maar hogerhand moet de goedkeuring geven en daarom is het practischer dat men reeds bij de voorbe reiding van het plan rekening met de mening van deze instanties houdt opdat het plan niet weer zal stranden. Dit contact tussen ontwerper en die instan ties behoort stellig tot de voorbereiding van deze belangrijke zaak. De heer Blok zegt dat als het ontwerp eerst bij de raad was gekomen, ook al ging dit van heel andere principes uit dan vroeger, de raad gelegenheid had gehad inlichtingen te vragen en na de toe lichting te zeggen: „Accoord, we moe ten een andere richting uit”. Maar spr. is bang dat als het plan nu bij de raad komt, deze zal moeten zeggen: „we had den dit of dat wel gewenst, maar het plan ligt er nu eenmaal”. Bij een andere procedure had misschien met de wen sen van de raad in het ontwerp reke ning kunnen worden gehouden. Maar spr. wil de wens uitspreken dat zijn in zicht beschaamd wordt en de hoop dat als de raad andere wensen heeft er als nog gelegenheid zal zijn daarmee re kening te houden. De Voorz. zegt nog dat het voor de hand ligt, dat als een ontwerper een opdracht krijgt, deze zich op allerlei wijze gaat oriënteren. B. en W. hebben zich bij geen instantie vast gelegd of zijn aan wensen van die zijde tegemoet gekomen doch'staan volledig vr;j en er is geen reden waarom niet met wensen van de raad rekening zou kunnen worden gehouden als deze re delijk zijn. De raad houdt de volledige bevoegdheid zelf uit te maken hoe het plan er uit moet zien. Hierna sluiting. school te Folsgare tot onderwijzeres mej. A. Hamer te Drachten. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Admirtistratie: Comb, Drijfhout-Kiezebnnk Co. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) OUDEGA (W.) Bij het gehouden Bondsconcours te Balk behaalde de Chr. Muziekver. „Eendracht maakt macht" alhier, directeur de heer A. Feenstra, een le prjjs in de Ere-afdeling met 153 punten. van zelfbeheersing. Bravo Hierna volg de een wedstrijd tussen beide spelers en de omstanders konden genieten van fris en gedurfd tennis; spel, dat wij in Sneek jammer genoeg niet gewend zijn te zien. De tijd om de wedstrijd uit te spelen ontbrak en bij de stand 66 werd deze strijd gestaakt om plaats te maken voor een heren-dubbel, waarbij twee sterke Sneker spelers de tegenpartij vormden. Hierbij bleek wel zeer duidelijk hoeveel ook onze beste spelers nog moeten leren om het peil te bereiken dat wij in het enkelspel zagen demonstreren. Vonden bovenstaande les en demon stratie Woensdagmiddag plaats op de tennisbanen aan de Korte Vreugde, des avonds werden in de Foyer van Amici- tia enige films gedraaid, nl. de Instruc- tiefilm „Austin en Miss Round” en die van „Wimbledon 1947 en 1950”. Vooraf had de heer Roels nog enige richtlijnen aangegeven hoe men de grondslag van tennis kan aanleren. In de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten en die door spreker tot volle tevredenheid werden beantwoord. De heer Th. Tromp bracht namens de gezamenlijke Sneker Tennisclubs de heer Roels grote dank en allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van de demonstratie. Zowel ’s middags als ’s avonds was er flinke belangstelling. Al met al een mooie propaganda, welke de tennissport in onze plaats zeer zeker ten goede zal komen en waarvoor men de organisatoren dankbaar moet zgn. SNEEKER NIEUWSBLAD Hedennamiddag om half zes zal de heer M. Schriemer de deur van het directiekantoor der Gemeente-Reiniging voor goed achter zich sluiten. Morgen is hij nl. directeur af en rustend bur ger. Dan is er een eind gekomen aan zijn lange ambtelijke loopbaan, waarin hg bijna 32 jaar onze gemeente met grote plichtsbetrachting, bekwaam heid en toewijding heeft gediend. Sinds de dag dat hij hier als jong directeur in dienst trad 15 October 1919 breidde de stad zich geweldig uit, steeg het aantal inwoners van ruim 13000 tot bijna 20000 en kwamen er tal van nieu we maatregelen die een verbetering der hygiëne tot doel hadden. Dat betekende voor hem een vergroting van zijn dienst- gebied en uitbreiding van zijn werk zaamheden, maar het pleit voor zijn leiderschap dat de dienst in al die jaren nimmer heeft gestagneerd en de burge rij nooit gegronde reden had tot kla gen.. Zelfs niet in de beide oorlogs- of na-oorlogse periodes die ook voor zijn dienst grote moeilijkheden mee brachten, maar die hg toch steeds weer geheel of, als het beslist niet anders kon, toch zo goed mogelijk wist op te lossen. Tijdens zijn directoraat zijn de plan nen voor de reorganisatie en verplaat sing van de Reiniging herhaaldelijk aan de orde geweest. Tal van rapporten heeft hij hierover moeten schrijven, waarvan het laatste, in samenwerking met zijn Amsterdamse oud-collega en vriend Ir A. Noppen tenslotte heeft ge leid tot het besluit van de Gemeente raad de dienst te verplaatsen en te mechaniseren. Wij zgn er van overtuigd, dat met ons heel veel stadgenoten de heer Schriemer toewensen, dat hij de vol ledige verwezenlijking van het reorga- nisatiebesluit mag beleven en hg en zijn echtgenote nog lang in goede ge zondheid van het pensioen mogen ge nieten. Z. h. s. worden aangenomen de voor stellen van B. en W. tot het aangaan van een geldlening groot 362200 met de Postchèque- en Girodienst; tot onbe- woonbaarverklaring van het perceel Waterpoortsgracht 14 en tot het geven van namen aan straten. Bij dit laatste voorstel spreekt de heer Terpstra de wens uit dat nieuwe straten tijdig van naambordjes zullen worden voorzien, anders wordt het heel lastig bepaalde adressen te vinden. De Schwartzen- berghstraat heeft al drie jaar lang geen bordje. De Voorz. verklaart dat B. en W. met deze opmerking rekening zul len houden en geeft dan het woord aan de heer Blok die bij de aanvang der vergadering verlof heeft gekregen een vraag tot B. en W. te richten over Het uitbreidingsplan. Spr. vraagt op welke wgze dit plan tot stand komt en hoe het de raad zal worden voorgelegd. Er zijn twee moge lijkheden. lo. B. en W. laten een plan maken, dat passeert alle betrokken in stanties en komt dan bij de raad. Maar er is ook een tweede mogelijkheid nl. dat de ontwerper eerst een schetsplan maakt en dit, voor andere instanties het hebben gezien, de raad voorlegt om diens oordeel er over te horen. Dit laatste acht spr. het beste. De V o o r- Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Dinsdag 28 Augustus 1951. Voorzitter burgemeester L. R as te r h o f f secretaris de heer K. Koster; aanwezig 16 leden, afwezig (m. k.) de heer Disse. De vergadering te 8 uur bijeengeroe pen, werd eerst om 9.30 uur geopend, tevoren was de raad in besloten zit ting bijeen. De Voorz. bood de pers zijn excuses voor dit oponthoud aan. De heer Blok krijgt verlof na be handeling der agenda een vraag tot B. en W. te richten over het uitbreidings plan. Nadat de notulen van de vergadering van 27 Juli waren goedgekeurd werden voor kennisgeving aangenomen: a. het rapport van de commissie ter bevorde ring van de bloei en de behartiging van de belangen van de veemarkt, alhier, over haar werkzaamheden in de jaren 1949 en 1950; b. een schrgven van het Hoofdbestuur van de Bond van politie ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren te Eussum, houdende toezending van een door haar in het Sneeker Nieuwsblad ingezonden stuk in zake verbetering van het woonwagen kamp alhier, met verzoek de nodige voorzieningen te treffen; c. verslag van de N.V. Ctntrale Ammoniakfabriek, ge vestigd te Weesperkarspel, over het jaar 1956. droeg 1450. De gemiddelde onkosten per patiënt waren 48.09. De voorzitter zeide, dat het werk van het bestuur moeilijk is, ten eerste door de voort durende dreiging van verlies van leden; ten tweede door de verhoging van de verpleegkosten. Het wil zijn best doen aan alle reglementaire eisen te voldoen, al zal het mogelijk zijn, dat men zal moeten inkrimpen. Er is vertrouwen bij de leden, waarvoor spr. dankbaar is. Het jaarverslag werd daarop goedge keurd. Het bestuur ontving machtiging zichzelf aan te vullen, omdat uit enke’ plaatsen geen candidaten waren ge steld. Eten enkele vraag werd bij dr rondvraag door de voorzitter beant woord, waarna deze de vergadering met dank aan de aamvezigen sloot. In het kamp „De Oude Molen” te Well bij Ng- megen kamperen jaar lijks enige duizenden kinderen, oorlogswezen en oorlogsverminkten, daartoe in de gelegen heid gesteld door de stichting „Het Vierde Prinsenkind”. De kinde ren worden hier gesti muleerd zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen en de spelen in dit kamp zijn hierop geheel gericht. De kinderen met kunst ledematen leren boeg- sprietlopen en klimmen en klauteren in klauter- rekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1