Gouden Jubileum VEILIGHEIDSRAAD veroordeelt Egypte Augustijner Klooster te Witmarsum Mllll \1 s I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST te Drie personen in het I Jsselmeer verdronken DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 6e JAARGANG No 71 L. KIEZEBRINK 2872 Afscheid De klokken van Jorwerd I Eredoctoraat voor Prins Bernhard KLEINZAND 7 Telel. Het Sneeker Nieuwsblad te een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dr. Brenninkmeijer overleden Prof. dr. K. Fokkema bysunder Heechlearear yn Leyen Gebruik bij brand geen lift Autoplaquette Selskip foar Fryske TaeL en Skriftenkennisse Zeiljacht raakte aan lager wal „meester Sixma” BIOSCOOPNIEUWS F Redacteur: Pontificale Hoogmis. zeil- en motorbootvereniging „De Zuid- wal”, stelde onmiddellijk alles in het werk om te tra-hten zekerheid te krij gen over het lot van de beide jongens. Leden van de zeilvereniging en de wa- terpolitie voeren uit om de kust af te De heer J Joh. Tromp biedt de feestgave aan. Cliché Leeuw. Courant. Ten besluite der feestelijkheden werd ’s avonds 8 uur in het Hof, een terrein achter de Broerekerk, welk eerwaardig en stoere bouwwerk een even stijlvolle af- als passende aansluiting bij 't décor vormde, het openluchtspel „Uw schuld, Monnik” opgevoerd. Over de inhoud van dit door André Rutten geschreven spel is reeds uitvoerig in dit blad geschreven, zodat we daarop hier niet meer ingaan. Ongetwijfeld hebben de 2600 bezoekers heel wat genoten, al duurde het lang (tot 12.30) en was het weer wat kil, maar gelukkig droog. De Amsterdamse schrijver is stellig een begaafd literator, van zijn kwaliteiten alszodanig droeg heel het stuk het stempel, doch ook de gebreken onafscheidelijk van die kwali- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD dat een toepasselijk lied zong, nadat Sjoerd Tsj. de Jong een Fries gedicht had gedeclameerd. Uw schuld, Monnik. v Prof. Dr K. Fokkema, heechlearaer oan ’e Frije Universiteit to Amsterdam, dy’t oant nou ta as privaet-dosint oan de Universiteit yn Leijen Frysk joech, is dêr nou bineamd as bysünder heech learaer foar de Fryske learstoel, dy’t ütgiet fan de Prov. Underwiisrie. Yn it bigjin fan de nije kursus hê-ldt hy syn inaugurele rede. Prins Bernhard zal op 16 November worden gepromoveerd, tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft. Bij Staveren. Bij noodweer is Donderdagavond om streeks kwart over zes een roeibootje omgeslagen voor de haven van Stave ren. Twee sportvissers, de 50-jarige Klein, eigenaar van twee bekende ga- lanteriezaken in Koudum en de 24-jari- ge N. Roosje, los werkman en eveneens afkomstig uit Koudum zijn daarbij ver dronken. De beide hengelaars hadden zich uit Koudum naar Staveren begeven en wa ren in een bootje, dat ze aan de haven huurden, een eind het IJsselmeer opge roeid om op baars te gaan vissen. Om zes uur naderde plotseling een hevige onweersbui, voorafgegaan door sterke rukwinden. Vissers aan de haven begrepen, dat ’t roeibootje het zwaar te verduren zou krijgen en één van hen, de heer Timmer, voer met zijn motorboot „Altyd Drok’ op de hengelaars at om hen op sleep touw te nemen en in veiligheid te bren gen. Zijn reddingspoging scheen te zul len lukken. Hij slaagde er in het roei bootje op sleeptouw te krijgen en de boten nauerden de wal reeds, toen de roeiboot bij een felle rukwind plotse ling omsloeg en de beide inzittenden in het onstuimige water terecht kwamen, waarin ze de dood vonden. Het droevige ongeluk heeft in Kou dum grote verslagenheid teweeg ge bracht. De heer Klein, die in het dorp een gezien middenstander en ook in de omtrek een goede bekende was, laat een vrouw en tien kindere” achter. Roosje was ongehuwd, aldus meldt de L. C. Het lijk van de heer Klein is later ge vonden. Daarna was het woord aan de hoog eerwaarde heer J. van Galkom, Deken van Sneek, die mede namens de andere Dekens in Friesland de paters dankte voor wat zij voor ’t godsdienstig leven in Friesland hebben gedaan, niet allleen door hun assistentie in de Friese parochies, maar vooral ook door hun geestelijk vormingswerk. se kleding weer aan en verlegen schaart hij zich bij het groepje, dat door zuster Margaret gekiekt wordt. De glimlach op zijn gelaat getuigt van de vrede en innerlijke rust, die eindelijk zijn deel ge worden is, nu hij zijn plaats heeft ge vonden temidden van ware vrienden. Ziedaar het bewogen verhaal van een eenzame, die leerde wat vriendschap be tekent. Lachie de Schot wordt gespeeld door Richard Todd en zo uitstekend dat deze acteur met één slag in de rijen der grote filmspelers is gebracht. Patricia Neal speelt de vrouwelijke hoofdrol, Ro nald Reagan is als Yank er een andere belangrijke figuur in. Ga_. j Enige branden van de laatste tijd zijn voor het Nederlandse instituut voor lifttechniek aanleiding geweest om een ernstige waarschuwing te richten tegen het gebruik van liften bij brand. Een lift kan nooit een veilige ontvluchtings- weg zijn. Ten eerste is het mogelijk, dat de liftmachine of de schakelaan- leg defect raakt tengevolge van de brand, maar tevens zal de gehele electri- citeitsvoedlng van het gebouw in de meeste gevallen direct worden uitge schakeld als er brand wordt Ontdekt. Zodra er wordt gespoten is het voor de veiligheid van het brandweerpersoneel noodzakelijk dat blanke stroomvoerende delen stroomloos worden gemaakt. In dat geval bestaat dus grote kans, dat een liftkooi onderweg blijft stilstaan, hetgeen voor de inzittenden bij een ern stige brand fataal kan zijn. It Selskip foar Fryske Tael en Skrif tenkennisse hat it initiatyf nomd om in autoplaquette biskikber to stellen foar dy auto-, motor- en bromfytsriders, dy’t der prils op stelle om sjen to litten dat se yn Fryslan wenje. Straks binne de provinsjale kentekens fen de motorrydtugen fordwoun en sil de automobilist-Gelderlander lykskea- kele wêze oan dy üt Grins en de motor- fytser-Süd-Hollanner oan syn kollega üt Drinte. Fuort is alle wille fan herkennen en herkend to wurden ünderweis. Wer is in stikje gefoelslibben kapot knapt, opoffere oan de driuw nei ge- maksucht en sintralisme. Uterlik sille we dan wer in stapke tichter by de „eenheidsmens” komd wêze, dy’t o, tragyk troch nim- men wurdearre wurdt en dy’t de ream- me fan it libben net kennen leart troch- dat de lytse „geneuchten” derüt for- dreaun binne. Lokkich dat er noch ynstansjes bin ne, dy’t it „hert” ris sprekke litte wolle en noch wearde hechtsje oan it forskaet dat er yn it Nederlanske folk bistiet en fêsthêJde doarre oan de plesierige din gen fan it libben! It Selskip hat hjir in died mei dien, dy’t ridend-Fryslan tige wurdearje sil. Op 57-jarige leeftijd is in zijn ge boorteplaats Mettingen in Westfalen overleden dr A. L. Brenninkmeyer, oud-directeur van de n.v. algemene con- fectiehandel C A Brenninkmeyer. De overledene promoveerde indertijd tot doctor in de economie op een proef schrift over de Amsterdamse Effecten beurs. Ongeveer een jaar geleden trok hij zich uit de zaken terug, die hij niet alleen in Nederland maar ook over de grenzen tot grote bloei bracht. In ka tholieke kringen nam wijlen dr Bren ninkmeyer een belangrijke plaats in, vooral op het gebied van het liefdewerk en sociale voorzieningen. In een hoofdartikel in het Journal d’Egypte Heet het: „Satan is altijd Sa tan. Drie dagen lang zag Rusland er uit als een engel maar gisteren heeft het zich getoond in al zijn afzichtelijkheid, zijn zelfzucht en schijnheiligheid. De propaganda van Moskou in het gehele Arabische Oosten is door Rus- lands houding in de Veiligheidsraad do delijk getroffen. Satan wist ons drie da gen lang te doen geloven, dat hij niet Satan was. Maar dan ook geen uur langer". De Arabische Liga heeft het besluit van de Veiligheidsraad afgewezen. De beide klokken van Jorwerd zijn Vrijdag onbeschadigd onder het puin vandaan gehaald. De heer van Bergen uit Heiligerlee, die aanwezig was, ver klaarde na onderzoek dat de klank niet geleden had. Wij herinneren nog eens aan de actie tot heropbouw van de toren (giro 179395 van de Boerenleenbank te Jor werd). Er is o.a. al een gift groot 1000 binnengekomen en de L.A.B. zond 100, omdat de chauffeurs hun ver trouwd baken missen. En Zaterdag ruimden de Jorwerders, om kosten te besparen, zelf onder deskundige leiding puin. De plechtigheden werden geopend met een Pontificale Hoogmis in de versierde Sint Franciscus kerk te Bolsward. Ce lebrant was Z.H. excellentie mgr dr Canisius van Lie rde, o.e.s.a., Pauselijk Sacrista en Vicarius van het Vaticaan, die 25 jaar geleden novice in het Witmarsumer klooster was. Tal van hoge kerkelijke autoriteiten waren daar bij aanwezig o.a. de secretaris-generaal van de Augustijnen uit Rome, de prior provinciaal van de orde in Nederland en die van België enz. Tijdens deze kerkelijke plechtigheid gaf mgr van Lierde alle aanwezigen de Pauselijke zegen, daartoe door de H. Vader gemachtigd. Donderdag jl. herdachten de paters Augustijnen te Witmarsum het vijftig jarig bestaan van hun klooster aldaar, en daarmee tevens het feit dat in Augustus 1901 weer voor de eerste maal na de Hervorming een Augustij ner klooster in Friesland werd gesticht. Zeer groot was de belangstelling bij de plechtigheden en feestelijkheden welke deze herdenking vergezelden en die te Bolsward plaats hadden. Daar hebben bij de receptie ook de burgerlijke autoriteiten het werk per paters Augustijnen van Witmarsum geprezen en ge wezen op hun streven door middel der „Godsdienstgesprekken” (onder leiding van Prof. H. de Vos van Groningen, in Febr. 1951 werd reeds de 2000ste gast genoteerd) tot waardering van eikaars standpunt te komen, dus op hun oecu menische arbeid. Nadat op Woensdag 29 Augustus de kleuters van de Sneker Montessori school reeds „hun middag” hadden ge had, namen jl. Vrijdagavond de oudere leerlingen, de ouders en het bestuur in de gezellig versierde bovenzaal van „Aere Perennius” afscheid van het ver trekkende hoofd der school, de heer Sixma en van zijn echtgenote. Aan dit afscheid was meer de vorm van een feestelijke huldiging gegeven, zodat na het openingswoord van de voorzitter, Dr J. Th. R. Schreuder, leer lingen, oudleerlingen en leerkrachten een gevarieerd programma verzorgden, dat de geheel gevulde zaal beurtelings boeide en (kostelijk) amuseerde. Ge heel in de geest van het Montessori- onderwijs was alles „eigen fabrikaat” en was het voorzitterschap voor dit ge deelte van de avond overgedragen aan een van de leerlingen, die zijn taak evenals ieder van de optredenden op voorbeeldige wijze vervulde. In de loop van de avond werden aan de heer en mevrouw Sixma door enige leerlingen, door mevrouw Schreuder, door de heer Geldof en door de heer Lofvers namens leerlingen, ouders en bestuur meerdere stoffelijke blijken van waardering aangeboden, die vergezeld gingen van hartelijke, welgemeende woorden, waaruit, evenals uit de woor den van Dr Schreuder, overduidelijk bleek, hoezeer hun werk en persoonlgk- heid werd gewaardeerd. Daarna was ’t woord aan de heer Six ma zelf, die gewaagde van de moeilijk heden aan zijn ambt verbonden, mede door het bijzondere karakter van het Montessori-onderwijs, van de goede geest, verstandhouding en samenwer king bij en tussen de leerkrachten, de leerlingen, de ouders en het bestuur, dankte mede namens zijn vrouw voor de vele bewijzen van belangstel ling en de verzekering gaf dat zij hun Sneker periode nimmer zouden ver geten, Zijn opvolger, de heer Zuiderveld, zei- de te beseffen, voor een moeilijke taak te zullen staan. De heer Sixma had echter „een goed spoor” achtergelaten en hij hoopte in diens geest te zullen kunnen voortwerken. Wel zou ’t mis schien even kunnen duren voor hij vol ledig ingewerkt zou zijn, maar hij was vol goede moed en kon niet anders zeg gen dan „lit üs ’t mar ris bisykje”! Daarna sloot dr Schreuder deze wel zeer geslaagde afscheidsavond. De Veiligheidsraad heeft Egypte Zaterdag veroordeeld wegens het instellen en handhaven van een blokkade op goederen welke voor Israël zijn bestemd en het land opgedragen, de bepalingen onmiddellijk op te heffen. Na een zitting van het Egyptische kabinet heeft Salah el Din Pasja te verstaan gegeven, dat Egypte zich niet zal storen aan de order van de Veiligheidsraad, zolang Israël weigert zich te storen aan andere, vroeger gegeven bevelen en zolang de Raad weigert tegemoet te komen aan de Egyptische verlangens. De zitting van de Veiligheidsraad bracht een verrassing, die voor alle par tijen even groot was. Egypte had er min of meer op gerekend, dat de Sovjet unie zich tegen de veroordeling zou verzetten, desnoods met een veto. Maar toen de voorzitter hem Zaterdag het woord gaf, bleef de Russische gedele geerde Tsarapkin zwijgen. En de reso lutie, waarin Egypte werd veroordeeld, werd aangenomen met acht stemmen voor en drie onthoudingen van de Sovjet-Unie, nationalistisch China èn India, De resolutie houdt in, dat Egypte niet het recht toegekend wordt van een „actief-oorlogvoerende” mogendheid. Het kan daarom ook niet de schepen doorzoeken of in beslag nemen. De blokkade van het Suezkanaal is volgens de resolutie niet in overeenstemming met een streven naar een vreedzame regeling van het Egyptisch-Israëlische dispuut en draagt niets bg tot een per manente vrede in Palestina. De blokka de vormt voorts een inbreuk op de vrije scheepvaart en de vrije handel van lan den onderling. De verontwaardiging in Egypte is groot. Maar men is meer getroffen door de houding van de Sovjet-Unie dan door de resolutie zelf. zoeken. Eerst om één uur 's nachts vond de boot van de waterpolitie tussen Put ten en Ermelo, ongeveer twee kilometer uit de kust, de omgeslagen zeilboot, waarop Van Dijkhuizen zat.. De jonge man was volkomen uitgeput. Aan boord van de politieboot werd hij wat op zijn verhaal gebracht. Van Dijkhuizen vertelde, dat tijdens de onweersbui, ongeveer zes kilometer ten Westen van Nijkerk, de stag van de zeilboot, een grote B.M.er, was gebro ken. Het zeil sloeg daardoor achterover, waarna de boot volliep. De student Was- sink besloot te trachten zwemmend de wal te bereiken en hulp te halen, doch hij is niet meer gevonden. Zijn vriend bleef op de gekapseisde boot achter. Burgemeester R. R e i t s m a van Wonseradeel, als hoofd «der gemeente waarin het klooster is gevestigd, bood vervolgens namens het gemeentebe stuur de beste wensen aan, waarna nog een lange reeks van sprekers volgde, zoals Prof. Dr J. G. M. Willebrands, voorzitter van de S. Willibrord vereni ging, mevr. Ypma van Franeker, die op rijm sprak namens de R.K. Vrouwen gemeenschap, Pater Halvard Hettema, o.f.m., die namens het Roomsk Frysk Boun een Friese Bijbel aanbood, „net in gewoan blomstik, mar it treflikste blomstik groeid yn eigen Fryske grei- de”; deken L. I. D. B. Buve van Gro ningen, Drs Manfred Staverman o.f.m. pater gardiaan van het minderbroeder klooster in Drachten, de prior provin ciaal pater S. van Nuenen v. d. orde der Augustijnen, Kerkmeester H. Hettinga van Arum die in het Fries en zeer gees tig herinnerde aan de tijd toen de Wit- marsumers nog te Bolsward moesten kerken tot er eindelijk te Witmarsum zelf gelegenheid kwam („de preekstoel koste mar 44 goune, mar ’t gie ek mear om ’e wearde fan ’e preek as om dy fan ’e stoel). Een belangrijk moment ter receptie was de aanbieding door de penning meester van het Herdenkingscomité, de heer J. Joh. Tromp van Sneek, van de feestgave door de Rooms-Katholieken uit de loordelijke provincies bijeenge bracht, doch waaraan naar de spr. mee deelde, ook sommige niet-Rooms-Katho- lieken hebben bijgedragen. In zijn vaak Verschijnts DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 5B Telefoon 3005 (K 5150) HEEG. Alweer is gebleken hoe ge vaarlijk het is om te’ gaan zeilen met stormachtige wind op onbekende wate ren. Een zestal vacantiegangers waren met hun zeiljacht op het Hegermeer. Door de storm werden ze steeds meer naar de wal gedreven. Tenslotte be merkten de Utrechtenaren dat ze vast zaten en werden de aanwezige goederen met grote moeite aan land gebracht. Met een wagen van de veehouder E. Bouma werden deze naar zgn schuur ge bracht, terwijl aan de vacantiegangers onderdak werd verleend. Meteen werden alle pogingen in het werk gesteld om het jacht weer los te krijgen, maar het was tevergeefs. Het bleek nL dat er meerdere grote gaten in de boot zaten. Verzekering dekt hier de schade aan de boot, welke eigendom is van de heer Tacopis te Sneek. In de buurtschap Henxel bij Win terswijk werd tijdens een onweer de 60- jarige echtgenote van de landbouwer B. Brunink bij het melken door de bliksem getroffen en gedood. Ook drie koeien werden gedood, geestig speechje constateerde de spre ker dat het totaal bedrag „meer was dan de pessimisten verwachtten, maar helaas minder dan de optimisten hoop ten”. Nadat ook nog de heer J. B o e k e- m a namens de K.A.B. het woord had gevoerd en de heer J. Post van Harlin gen als vertegenwoordiger van de ge organiseerde Rooms Katholieke Midden stand in Friesland, voerde ook Zijne Excellentie mgr van Lierde nog het woord, de paters gelukwensend met de uitbreiding welke het werk vanuit het klooster te Witmarsum, waarin hij 25 jaar geleden novice was, heeft onder gaan en de sympathie welke het bij het Friese volk ontmoet. Het dankwoord werd gesproken door pater Prior Adelbertus Damen o.e.s.a. De plechtigheid werd afgewisseld met zang van de novicen en het Frysk Sjongkoar, Bij Nijkerk. Donderdagmiddag zouden de 18-jarige H. van Dijkhuizen en de 19-jarige J. Wassink, beiden uit Nijkerk, met een zeilboot een tocht maken op het IJsel- meer, met de bedoeling in Harderwijk te overnachten. Na een zware onweers bui over het IJselmeer, maakte men zich te Nijkerk ongerust, dat uit Har derwijk nog geen bericht was ontvan gen, dat de boot daar was aangekomen. De heer Ter Velde, voorzitter van de on nrhnntvornni erin cr TYo Een kiekje uit het derde bedrijf. teiten kwamen er in naar voren. Het stuk is nl. wat a 1 te literair. Er waren soms lange betogen, waarbij de actie ontbrak, en de taal was zeker ook te literair voor het eenvoudig landvolk dat optrad. In het tweede bedrijf, dat het innerlijk ver val der kloosters ten tijde der Hervor ming schildert is de nadruk wel zeer sterk gelegd op het verzet dat de kloos ters bij dit landvolk om economische redenen wekten; hier was inderdaad naar objectiviteit gestreefd, en die be reikt ook, ze kon er ook zijn omdat in het stuk niet wordt ingegaan op de op hoger niveau liggende tegenstellingen inzake de godsdienstig opvattingen. Een openluchtspel biedt trouwens niet het terrein waar men deze kan nade ren, dat blijve voorbehouden aan de „ge sprekken” in Vinea Domini. Het derde bedrijf is ongetwijfeld het beste, daar was spanning. De regie had een zware taak om in dit, zoals gezegd, wat te literaire stuk de gang te houden, maar Albert Gerlach had zijn uiterste best gedaan, ook in de massaregie en samen zijn schrijver en regisseur er in ge slaagd de bezoekers een goede herinne ring aan dit slot van deze jubileum viering te doen behouden, het stuk maakte kennelijk indruk. Ook het spel (Vondel en Roomsk Frysk Boun lever den de spelers en speelsters) droeg daartoe in menig opzicht bij, in het bij zonder mogen wij wel even Jeroen, de Duivel noemen en wat dans betreft, de dansgroep-Sperling van Leeuwarden. De muzikale omlijsting (r.k. Gemengd Koor, St. Franciscus koor, kwartet Reantruma Bolsward, Ljouwerter Or kest For ban Leeuwarden, muziekcorps „Ons Genoegen” Leeuwarden) was van Richard Cornwall uit Leeuwarden, de muzikale leiding had Louis van ’t Huil te Leeuwarden, en was treffend doch leed helaas in de weergave via de door de wind geteisterde luidsprekers, de dé cors van Taco v. d. M en Nic. Huite- ma, Bolsward, waren uitstekend en vormden met de -ostumering (fa. Bak ker, Leeuwarden) een aanzienlijke bij drage tot het succes van het stuk als kijkspel, terwijl de belichting buiten gewoon goed verzorgd was. Dizze kunstsinnich en heraldysk forant- wurde plaquette mei it Fryske wapen is to krijen by garaezjes en Selskipskrite- bistjüren tsjin de priis fan f 2.75 it stik. Dit sierstik sil mei koarten grif op gans auto’s, motors en bromfytsen to sjen 1 wêze. De receptie. Om drie uur volgde een zeer druk bezochte receptie waar burgemeester J. G. S. B r u i n s m a, nadat alle aanwe zigen staande diens voorlezing van de telegrafische gelukwensen van de Paus, vergezeld van de Apostolische zegen voor alle medewerkers en de organisa toren van dit feest hadden aangehoord, I een huldigingsrede hield. De burgemees ter deed dit onder het motto van een der zinrijkste uitspraken van St. Augus tinus, gebeiteld ook in het altaar van de huiskapel te Witmarsum nl. „Amor meus pondus meum (mijn liefde is mijn last), en betoogde dat de arbeid welke de paters Augustijnen in de afgelopen 50 jaar in de Noordelijke gewesten van ons vaderland hebben verricht zo veel zijdig en veelomvattend is geweest, dat het slechts sprekers liefde kan zgn wel ke hem zijn last, nl. de dankbaarheid voor dit alles te vertolken, doet aan vaarden. In de loop van zgn rede zeide spr. nog dat hij voornamelijk van deze arbeid het facet wilde belichten door het oecumenische werk gevormd. Het is, dunkt mij, aldus spr., voor ons katholie ken een groot goed, dat „Vinea Domini” zijn activiteit zo uitgesproken op dit terrein richt. De „Godsdienstgesprek ken”, in uw centrum gevoerd, zijn het gelukkige tegendeel van de hopelijk ver ouderde mentaliteit, welke ons voor heen nog al te vaak het denigrerende woord „ketter” in de mond legde. Gedeputeerde Hoogland voerde het woord in opdracht van de Commis saris der Koningin die verhinderd was en bood zowel de gelukwensen van het provinciaal bestuur als teijn persoonlijke aan. Het waarderen van elkanders standpunt is een der belangrijkste pij lers van een democratische samenleving en het had spr. getroffen dat dit stand punt ook tot uiting komt in het spel dat deze avond wordt opgevoerd en waarin naar grote objectiviteit is ge streefd en ook de voorstanders van de Hervorming volle recht is gedaan. Spr. uit de wens dat de paters Augustijnen hun zegenrijk werk nog lang in Fries land mogen voortzetten tot zegen van het Friese volk en tot uitbreiding van de wijngaard des Heren, waarmee spr zinspeelde op de naam van het vor mingscentrum der paters „Vinea Do mini”. Het hoofdnummer voor Dinsdag, Woensdag en Donderdag is in het Ami- citia Theater „De Laatste Reis”, naar het toneelstuk The Hasty Heart, van John Patrick, dat hier in Nederland ten tonele is gebracht onder de titel „Het trotse hart”. Van een Engelse patrouille in de binnenlanden van Burma, wordt de Schotse korporaal Mc Lachlen gewond naar een hospitaal vervoerd. Daar wordt hij geopereerd, doch zijn genezing zal slechts tijdelijk blijken, hij is ten dode opgeschreven. Lachie zelf weet dit niet, doch de ver pleegster, zuster Margaret, en de overi ge patiënten worden met zijn toestand op de hoogte gebracht, opdat zij geza menlijk Lachie’s laatste dagen zo prettig mogelijk voor hem zullen maken. Die patiënten zijn: de Amerikaan Yank, de Australiër Digger, de Basuto Neger Blossom, die geen woord Engels spreekt of verstaat, de Nieuw-Zeelander Kiwi en de Londenaar Tommy. Margaret en de mannen trachten vriendschap aan te knopen met de stugge, in zichzelf ge keerde Schot, die echter elke toenade ring afwijst. Op zijn verjaardag verras sen zij Lachie met een Schots costuum. Eerst weigert hij het geschenk aan te - nemen, maar dan breekt zijn trots en ontroerd accepteert hg de gulle vriend schap van zijn kameraden. De dokter vertelt Lachie, dat hij nog slechts en kele weken te leven heeft. Hij kan on middellijk naar Schotland vertrekken, als hij dat wil, of hij mag in het hospi taal blijven, temidden van zijn vrienden. Lachie is diep gegriefd, want hg meent, dat de hartelijkheid van Margaret en de anderen slechts voortkwam uit medelij den. Hij wil niets meer met hen te doen hebben, geeft het Schotse costuum ver ontwaardigd terug en besluit naar Schotland te gaan, om daar eenzaam te sterven. Dan wordt het Yank te mach tig; hij zegt Lachie flink de waarheid en verwijt hem zijn gebrek aan vertrouwen in de medemens. Hij tracht Lachie ervan te overtuigen, dat hun vriendschap (hoe wel ontsproten uit medelijden) thans ge baseerd was op gevoelens van kame raadschap en achting. Het gesprek ver loopt zeer heftig en Yank eindigt met te zeggen, dat Lachie niet beter verdient dan eenzaam en verlaten in Schotland te stervenLachie komt hierdoor tot in zicht; hij ziet nu in, dat zijn levenshou ding verkeerd is geweest en diep bewo gen smeekt hij zijn vrienden om zijn laatste levensdagen in hun midden te mogen doorbrengen. Hij trekt zgn Schot- V?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1