Musykfestival to Gaestmar Wymbritseradeels Oorlogsmonument door de Commissaris der Koningin onthuld Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST REIZENDE TENTOONSTELLING L I Éi! Symbool van massaal voor de bevryding. I VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 6e JAARGANG No 72 L KIEZEBRINK van Nederlands Fabrikaat naar Friesland verzet en monument Vakschool voor kappers Kind in pinda gestikt Kringkeuring van geiten en bokken Gevonden Voorwerpen Wymbritseradeel Brandblusapparaat in autobussen i KLEINZAND 7 Telet. 2872 --Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - p! Hand onder snijmachine Emigranten voor Canada kunnen ook in Heerenveen gekeurd Grootste gaszinker ter wereld Gemeente Apeldoorn een ton boete W» Jaarvergadering Ver, voor Chr. Belangen Redacteur: Linthorst Homan, werd onthuld. Onze eerbiedige hulde gaat naar hen de Commissaris der Koningin, I I *1 üt ’e gemeente. It moat breder sjoen wurde as in symboal fan it massael forset en as in monumint foar de bi- frijing, hwerfoar safolle offers brocht binne. En dêrby tocht spr. yn it foarste plak oan boargemaster van Haersma Buma en oan ’e striid op ’e Grebbeberch en by de Wellebrêge. As we dêroan tin- ke, sei er, kinne we net oars as stil wêze. De Chr. Zangvereniging Nije Moed te Oosthem zong hierna heel mooi het ko raal „Wilt heden nu treden”, en toen was het woord aan net allinnich In tinkstien foar de tallenen De nog geen drie jaar oude Petronella van Geel uit de Stationsstraat te Schie dam heeft een olienootje in haar lucht pijp gekregen. En wat ouders en deskun digen ook probeerden, het mocht niet meer baten. Ook zij dachten niet aan de uitkomst maar telden het doel alleen. in onverzettelijkheid de vijand weder stonden en hun erf bewaakten tegen vreemde overheersing. Dat er tussen verenigingen op veler lei gebied samenwerking bestaat, komt ook tot uiting bij de diverse Geitenfok- verenigingen. In verschillende delen van Friesland heeft dit tot resultaat gehad, dat er zogenaamde kringen zijn opge richt, welke eens per jaar een onderlin- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. van te ren J. Nauta üt Snits en S. Tiemersma üt Ljouwert, dy’t earder 2 jier yn ’e Gaestmar by Concordia west hat, hertlik wolkom, en hoopt dat dizze lju it tige swier krije meije yn har bioardielings. Ek it publyk hertlik wolkom. De for- ienings, dy’t meidogge. sille in takje as oantinken krije en wy hoopje, dat hja dat lang biwarjè wolle. Hjirnei bigoun men mei de öfwurking fan de wurklist en it moat sein wurde: der is mannich pittich stikje musyk jown. Der wie mid- deis mar ien sjongforiening, dy üt it Heidenskip. Oan dizze forienings sil in bioardieling fan de jury tastjürd wurde. Om fiif üre wie 't earste diel öfroun. Healwei sawnen bigoun de marswed- striid, hwer’t fiif korpsen oan dielna- men, hwerfan Concordia fan ’e Gaest mar büten meidogging. De oare fjouwer moasten om de prizen rinne en blaze. En doe kaem it jounsmiel: it fierder öfwurken fan it festival en dêrnei In libbene stuolledouns. Ek hjir hat men it tige skoan troffen en de oanwêzigen kinne mei it bistjür en de oaren, dy’t oan dit jubileum forboun wiene, tige bliid en tankber op dizze dagen werom sjen. De marswedstriid hie de folgjende üt- slach: Excelsior, Skearnegoutum, dir. S. Wijbenga, 69 pnt., Ie pr.; Crescendo, Heech, dir. K. D. Anema, 66 pnt., Ie pr.; E.M.M., Aldegea (W.l, dir. A. Feen- stra, 65% pnt., Ie pr.; Excelsior, Nijlén, 63 pnt., 2e pr. dy’t ek in priis woun foar it bést ütfierde korael. Tidens it festival waerd üncter Je oan wêzigen in kollekte hélden foar de Stif- ting 1940—'45, dy’t f41.31 opbrocht. In foarbyld ta neifolging! Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD 'I 1 Met 15 leerlingep is de nieuwe cursus van de alhier bestaande vakschool voor kappers .uitgaande van de vakraad voor het kappersbedrijf, waarin samenwer ken de Ned. Kappersbond, de Ned. R.K. Kappersbond, de Ned. R.K. Bond van Kapperspersoneel ,,St Cosinus”, de Be drijfsgroep Kapperspersoneel der SHHD en de Chr. Bond van Kapperspersoneel, gestart. Door de aanwezigheid van de Inspec teur voor ’t vakonderwijs de heer Brug man uit Zwolle werd hieraan een bij zonder tintje gegeven. Inspecteur Brug man, die een kort woord ter inleiding sprak, wees met nadruk op het belang van goed vakonderwijs. Ter illustratie haalde hij aan de reeds behaalde resul taten, inzonderheid die welke alhier het afgelopen jaar zijn bereikt en waarbij de cursus voor opleiding gezellendiplo ma ’n speciale vermelding verdiende daar nl. alle cursisten voor ’t herenvak slaagden. Hij sprak de hoop uit, dat de leerlingen met volle ambitie de lessen zullen volgen welke door mevrouw Oord van Wolvega voor het damesvak en door de heer P. Fokkema te Sneek voor het herenvak gegeven worden. Dinsdagmorgen is op de papiersnij- afdeling van de N V. Jouster Verenigde Drukkerijen een vrij ernstig bedrijfs ongeval gebeurd. De 25-jarige Atte v. d. Zee uit Uitwellingerga was bezig papier te snijden en verwaarloosde daarbij de veiligheidsvoorschriften. Hij kwam met zijn linkerhand in aanraking met het snijblok, waardoor de toppen van de wijs- en middenvinger werden afgekne pen. Daar geen der beide plaatselijke artsen te bereiken was, werd de jonge man met een taxi naar het ziekenhuis in Sneek gebracht, aldus meldt het Vrije Volk. Emigranten voor Canada zullen in het vervolg niet alleen meer in Den Haag, maar ook in Heerenveen en Eindhoven kunnen worden gekeurd. Dit betekent voor de aanmelders uit het Noorden en Zuiden dus een aanzienlijke tijd- en kos tenbesparing. Er zullen in Heerenveen op de duur 300 personen per week ge keurd kunnen worden. De vertegenwoor digers van de Canadese immigratie dienst zijn reeds in Heerenveen aange komen. (L. C.) Yn it lytse plakje Gaestmar, hwer’t ien fan üs Fryske dichters fan sjongen hat dat it leit oan de sulveren mar, hat men Tiisdei en Woansdei nei oanlieding fan it 40-jierrich bistean fan de Kr. Musykforiening „Concordia” feest hél den. Foar dit feest hawwe de Oranje- for. en de Kristlike skoalle har mei- wurking jown en dêrtroch hawwp de lju, dy’t dielnimmers hjirfan west hawwe. ek troch it moaije waer, dat bi- nammen Woansdeitomiddei fleur by- sette, in bulte nocht en wille hawn. Tiis dei wie it earst in moai opmakke op tocht nei Lyts Gaejtmar, hwemei in wetterfytstocht hélden waerd, dy’t by- sünder yn ’e smaek foei. Neidat de op tocht jouns jitris hélden wie, joech Concordia, dir. de hear A. Feenstra, in feestlike ütfiering, hwernei de Hawin- cho’s fan Oldemarkt harren hearre lif ten hawwe, hwat folie bijfal foun. Woansdei spriek de foarsitter fan it Ere-komité de hear S. Bakker, in lyts lepeningswurdtsje. Doe’t de fraech yn üs formidden dien waerd of wy yn forbén mei it 40-jierrich bistean fan üs Musyk foriening ek hwat bysünders dwaen soene, waerd de fraech oppenearre, hwat it dan wêze moast: in konkours of in festival, ’t Is op it léste ütroun, hwant wy seagen wol in bytsje tsjin de kosten oan. Mar yn de doarpen om üs hinne koe it wol, en hwerom soe ’t hjir dan net kinne? Snits hat 2 korpsen en Wymbritseradiel 14, mei in stikman- nich sjongforieningen en nou binne dy allegearre hjir kommen mei de sjong foriening en it musykkorps üt Heiden skip om oan dizze middel kleur en fleur by to setten. Spr. ropt de jury, de hea- hunner ere en als dank Folsgare is verrezen en genodigden door de Commissaris der Koningin in onze provincie, mr H. P. uit in deze ogenblikken. God sterke bij de voortduur de nagelaten betrekkingen en doe hen eenswillend zijn met Zijn weg, die ondoorgrondelijk is. Het gemeentebestuur van Wymbritse radeel prijst zich gelukkig dat zijn ini tiatief om tot de oprichting van een gedenkteken te komen op zo geslaagde wijze met dit resultaat is bekroond. Dit uw handen, mijnheer de voor zitter van het comité, aanvaard ik gaarne namens het gemeentebestuur dit zinvolle gedenkteken en de zorg daarvoor tot in lengte van jaren. Ik acht het een ereplicht van de ge meente om die zorg, welke niets te wensen zal overlaten, van uw co mité over te nemen en geef u na mens het gemeentebestuur de ver zekering dat het onderhoud niet als een last maar als een voorrecht zal worden gevoeld. Op die wijze kun nen wij aan het nageslacht nog iets tonen van de eerbied en dankbaar heid voor de geest waaruit het ver zet tegen de onderdrukker in de jaren 1940/1945 met name ook in onze gemeente heeft geleefd en waaraan dit monument voor altijd de herinnering wil bewaren. Nadat het gemeentebestuur naast de bloemen die er al lagen een krans aan de voet van het monument had neerge legd, het zangkoor zich nog eens had laten horen, en de heer Gerbrandij zijn dank had uitgesproken voor de bereid heid van het gemeentebestuur de zorg voor het monument op zich te nemen, sprak Ds. Dekker, vroeger te Scharne- goutum, ook nog een gloedvol woord, - waarna de voorzitter tot besluit een Ze keurmg van geiten en bokken hou- dankwoord sprak tot allen, onder wie ook de gemeentewerklieden en de di recteur van gemeentewerken voor hun arbeid, en de zang- en muziekvereni ging voor hun belangloze medewerking. Blijkens een beschikking van de direc- teur-generaal van het Verkeer moet met ingang van 1 December 1951 in elke autobus ten minste één brandblus apparaat van een goedgekeurd merk en type aanwezig zijn. Het brandblus apparaat moet onder het bereik van de bestuurder en de passagiers zijn aange bracht. Indien het b.-andblusapparaat niet of moeilijk bereikbaar is van de pas sagiersruimte uit, moet bij autobussen met benzinemotor in de passagiersruim te een tweede apparaat aanwezig zijn. In een andere beschikking wordt voorts de inhoud vastgelegd van verbandtrom- mels, verplicht aanwezig in autobussen. De heer H. M. G e r b r a n d ij, voor zitter van de commissie tot stichting van het monument, wie tige bliid dat der safolle minsken oanwêzich wiene en róp harren allegearre in tige hertlik wolkom ta. Yn ’t bisünder de Kommis- saris fan 'e Keninginne, ien fan ’e na- sjonale forsetminsken yn ’e tiid fan for- nearing, boargemaster Tjaberings, de wethélders, éld-wethélders en rieds- leden, de kommandant fan ’e fleanbasis Ljouwert, kolonel Fiedeldy mei syn staf en syn manskippen dy’t yn it uniform fan Maeije 1940, it blauwe overall fan ’e B.S. en it tsjintwurdige uniform nést it monumint opsteld stienen, Ir Lam- brechtsen fan ’e Prov. Wettersteat, de hear Havinga foar de Stifting 40-45, Ds. Dekker, dy’t mei it initiatyf nommen hat ta it stiften fan dit monumint, de hearen Valk, Goodijk en de Vries (de hear Tamminga wie mei fakénsje en koe dêrom net komme), oannimmer de Boer fan Ysbrechtum, en mefrou van Haersma Buma en har éldste soan, yn hwa de kommlsje de earsten sjocht dy’t mei foaroan stiene en it heechste offer brochten en fjirder allegearre dy’t meidien hawwe oan it forset. Nei in nümer musyk fan ’e Kr. Mu- sykfor. Excelsior to Nijlén. joech de hear Gerbrandy noch in taljochting by it monumint, hweryn hy ek fortelde hwerom it pas seis jier nei de bifrijing klear kaem. Der hawwe nl. tige folie dingen en moeilikheden west dy’t earst oplost vurde moasten: it jild, it Ont werp, it gaedlikst x lak ensfDit léste is foun yn dit terrein dat troch de Ryks Wettersteat ófstean is en hwerfoar de kommisje tige tankber is. It monumint is - Ter bevordering van de „nijverheids- gezindheid” der Nederlandse bevolking zal de Vereniging Nederlands Fabrikaat binnenkort een tournée door de noorde lijke provincies ondernemen met de rei zende tentoonstelling „Uw Industrie”. Van 13 t.e.m. 19 September is Leeuwar den aan de beurt (Concertzaal Schaaf), van 8 tot 12 October komt ze in Heeren veen en mogelijk komt ook Sneek aan de beurt. „Uw Industrie” wil een beeld geven van de nijverheid in actie; dus hoe onderscheiden producten worden ver vaardigd. De bedoeling is immers ook om belangstelling te wekken voor het werken in de industrie. Heeft de in dustrie dan geen werkers genoeg? Op het ogenblik natuurlijk wel, maar alge meen hoopt men, dat de industrialisatie nog verder zal gaan en dat kan alleen als de geschikte werkkrachten daarvoor aanwezig zijn. Te vaak nog wordt te veel gekeken naar het witte boordje en de Vereniging Nederlands Fabrikaat hoopt met haar tentoonstelling bij te dragen tot het wekken van een goede gezindheid jegens het werken in de in dustrie, De algemene taak die de V.N.F. zich stelt, is „de bevordering van de industri ële ontwikkeling in Nederland”. Nadat ze in 1915 was opgericht bevorderde ze gebruik en vervaardiging van Neder landse waren, maar bij de her-oprlch- ting in 1946 (na gedwongen liquidatie in 1942) zocht ze het vooral in de be vordering van de nijverheidsgezindheid. Pas in Juni 1950 werd besloten ook de actie voor het Nederlandse fabrikaat te hervatten (Koopt Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar). Voor de bevordering van de nijver heidsgezindheid heeft de Vereniging een filmdienst ingesteld, een Dienst Industri ële sprekers, die industriëlen met een babbeltje over het eigen bedrijf in de school brengt en een Dienst Ambachts- Dinsdagmorgen is bij laag tij een be gin gemaakt met het leggen van de grootste gasr’nker ter wereld, tussen Beveland en Z. Vlaanderen. Twee grote en drie kleine sleepboten en 140 man van de wal hebben een stalen gaspijp van 1250 meter in ongeveer anderhalf uur tijds van de wal in de Westerschel- de bij Baarland richting Zeeuws Vlaan deren gesleept. De totale lengte van de gasbuis zal 4,5 km. zijn. Er zullen drie stalen leidingen worden gelegd, zodat men zes dagen zal moeten werken: drie dagen van de kant van Z.-Beveland en drie dagen van de kant van Zeeuws- Vlaanderen. Loopt alles, zoals het Dins dag liep, dan zal voor eind September een drieledige persgasleiding de kusten van Beveland en Zeeuws-Vlaanderen (4.5 km.) verbinden en hierdoor zal dan binnen afzienbare tijd het cokesovengas van Sluiskil de keukens van de Beve- landse en Walcherse huismoeders en de ovens van enkele fabrieken bereiken. Verschijnt: DINSDAGS e» VRMDAGS- Administraties Comb, Drijfhout-Kiezébrink 8. Gd. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) sprekers, die het contact tussen de am- bachtssscholen en de hoogste klas van de lagere school bevordert. Daarnaast wordt er een serieboekje uitgegeven, waarin beschreven wordt, hoe allerlei producten worden vervaar digd, worden er fabrieksbezoeken ge organiseerd en is er een Onderwijs Cen trale die er voor zorgt, dat allerlei din gen, betrekking hebbende op de in dustrie, bij de scholen kunnen worden rondgezonden als aanschouwingsmateri- aal en die zorgdraagt voor tentoonstel lingen, aldus het Vrij; Volk. AI deze werkzaamheden zijn dus vooral gericht op de schooljeugd, maar toch ook op de ouders en andere belang stellenden. Wat de tentoonstelling be treft, is het de bedoeling, dat overdag leerlingen in klasseverband zullen wor den rondgeleid door de deskundigen en dat ’s avonds de volwassenen aan de beurt komen. Er is volop medewerking, verzekerde dr J. P. Duyverman, alge meen secretaris-penningmeester van de V.N.F., die op een persconferentie dit alles meedeelde. Voor wat de tentoonstelling in Leeu warden betreft: het gemeentebestuur staat daar achter, het E.T.I.F., de Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de l.o.-inspecteur. die deze bijeenkomst niet in de eerste plaats wilde zien om stil te staan bij de nagedachtenis van hen die in het verzet om het leven kwamen, maar meer om te spreken over het verzet op zichzelf. Hij riep daartoe eerst in herinnering de strijd van de militairen in de Meidagen van 1940. Dat wordt wel eens vergeten, maar er is niemand die niet hoopt dat dit opnieuw zal gebeuren als de behoefte zich onverhoopt weer mocht voordoen het vaderland te verdedigen. Daarom deed spr. reeds bij voorbaat een beroep op de burgerbevolking om niet alleen dan. maar reeds nu onze militaire macht te steunen en er met haar volle sympa thie achter te staan, met name ook ach ter de nationale reserve. En wat dit laatste betreft verheugde het hem zeer dat in Wymbritseradeel de sympathie voor dit onderdeel van het toekomstig verzet gunstig afsteekt bij vele andere gemeenten, ook in onze provincie. De zomerse Meidagen van 1940 doen ons op een dag als deze niet alleen den ken aan het verzet en de bevrijdlng, maar ook aan de overrompeling van ons vaderland. Veel wilde spr. daarvan niet zeggen, maar wel dit: uit welke richting het mogelijke gevaar voor agressie ook zal komen, wij zullen ons verzetten. Verzetten ook tegen alles wat slecht is in het leven en in de maatschappij en tegen alles wat ons nationale volksbestaan onder het Huis van Oranje aantast. Hoe moeilijk de tij den zijn, des te meer wordt dit besef onder de mensen wakker, en ik heb de overtuiging, aldus spr., dat bij uitstek in ons geliefde Friesland de krachtige verzetswil in alle geledingen en kringen der bevolking naar voren is gekomen. En een der belangrijkste dingen is niet verzet zelf, maar dat het vond onder alle leden van volk, hetzij oud, jong, hoogge- meer aan de voet van de Zodoende dragen wij veel bij tot de nagedachtenis van de velen die tijdens het verzet om het leven zijn gekomen omdat hogere waarden dan het verzet alleen hen bereid vond het offer te bren gen waarvoor zij gesteld werden. De Commissaris sprak ook nog zijn grote voldoening uit over de plaats van het gedenkteken en besloot met zijn ge loof uit te spreken in de vastbesloten wil der bevolking om te blijven werken voor een hechte saamhorigheid en sa menwerking zonder welke geen goe' dingen tot stand kunnen komen. Hierna verwijderde hij het doek dat de gedenkplaat aan uet oog onttrok, en speelde het muziekcorps het Wilhelmus en het Fries Volkslied. Te Zutphen stond -.’oor de Eoonomi- sche Kamer van de Rechtbank het ge meentebestuur van Apeldoorn terecht wegens het zonder schriftelijke goedkeu ring van het bevoegde gezag doen bou wen van een openbare school. Het betrof een derde dergelijke overtreding in suc cessie de Officier van Justitie was scherp in zijn requisitoir en eiste hon derdduizend gulden boete. De directeur van gemeentewerken hoorde bovendien 2000.boete tegen zich eisen of drie maanden hechtenis, alsmede een voor waardelijke straf van drie maanden bij een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen. Wymbritseradeel heeft in de bange strijd tegen de Duitse overweldigers een belangrijk aandeel gehad. Groot is daarom ook het aantal inwoners dat in het verzet is gevallen. Hun namen en daden zullen niet vergeten, worden. Zij leven voort in de gemeente, nu ook door het prachtige monument, dat te voor de Op de viersprong Rijksweg 43 Woensdagmiddag in het bijzijn van vele autoriteiten en den. Nu is kort geleden ook de kring Zuid-Westhoek tot stand gekomen, waarin zijn opgenomen de verenigingen Gaasterland, Pingjum en Sneek e. o. Dit jaar zal nog een kiiugkeuring wor den gehouden en wel op Zaterdag 8 September a.s. te Sneek in de stalhou derij van Hanenburg, Kruizebroeder- straat. Voor deze keuring, die ’s mid dags te 2 uur aanvangt, zijn reeds vele dieren aangegeven en stellig zullen tal van liefhebbers niet verzuimen hier een kijkje te nemen. Als keurmeesters zijn door de Friese Bond aangewezen de he ren B. Osinga van Holwerd en D. Steen beek van Wartena. alleen het weerklank ons plaatst of maatschappelijke ladder en van welke tingstijd, moet hebben bezield toen zij 1 sleutel van een rijwielslot en 1 sleu tel van een hangslot, gevonden op het terrein van de Kon. Zeilvereniging; terug te bekomen bij Stam, Kleine Palen, Sneek; 1 motorbril met bruine stof, gevonden op de Schatting (weg IJlst—Heeg); terug te bekomen bij Brekeveld. aan het Zouw te IJlst; 1 pakje, inhoudende luiers en een dweil, 1 kinderbeursje met inhoud en 1 werk- boezeroen, inlichtingen bij Postcomman- dant der Rijkspolitie te Heeg. Het monument, dat ontworpen is door het architectenbureau Goodijk en de Vries alhier, bestaat uit een 8 m. hoge zuil van gele Friese steen, die be kroond wordt door een bronzen haan in vechthouding, symbool van de strijd voor het behoud van eigen erf, en een zeer geslaagde schepping van de beeld houwer Willem Valk te Eelderwolde. Het is op een verhoogd terrein geplaatst midden in het mooie Friese landschap en draagt als opschrift de volgende versregels van Douwe Tamminga: De füle striid tsjin fijén’s wrede hén Brocht üs in nije dei foar folk en lén. 1940—1945 Ce Alphen a.d. Rijn werd deze week een grote ioedenshow gehouden, georganiseerd door het Goeden Informatiecen- rum. Behalve het pu- jliek hadden ook de vo gels belangstelling voor le modellen met hun raaie hoeden. De mo- 1 ellen op haar beurt zeer interesse voor de ogels, daar deze tijdens lows over het alge- een weinig belangstel- ng laten blijken voor e nieuwste modeanufjes 11 Overdracht aan en aanvaar ding door de Gemeente. Dhr. Gerbrandy dankte de Com missaris voor zijn woorden en B. en W. voor het in de Commissie gestelde ver trouwen. Wy binne der wis fan dat jimme dit monumint fierder hoedzje en noedzje sille, sei er vsjin B. en Wen drage it dêrom mei fol fortrouwen oan it deistich bistjür oer. En hy forboun hjiroan de winsk, dat dit monumint ek tige lang tsjügje mei fan ’e frede dy’t hearsket yn ’e gemeente Wymbritsera diel. Burgemeester Tjaberings aan vaardde het monument met een rede, waarin hij o.m. betoogde, dat wij zo snel leven en de indrukken van het naoor logse wereldgebeuren zo verbijsterend zijn, dat de beklemming waarin wij toen leefden, ons nauwelijks meer aan spreekt. Voor hen echter die in die tijd een dierbare man, verloofde of kind door het Duitse geweld hebben verloren en voor wie het gemis nog dagelijks schrijnt, zijn de smartelijke ondervindin gen van toen nog als de dag van giste ren. Dit monument dwingt door zijn vormgeving tot herinnerin. Het is goed dat wij onze doden herdenken en bij zonderlijk hen eren, die voor de zaak van onze vrijheid hun leven hebben veil gehad, omdat zij gevoelden niet anders te kunnen dan verzet bieden. Dit ge denkteken wil van die gevoelens en die dadendrang een blijvend getuigenis zijn. Spr. releveerde vervolgens de voor bereidingen voor de oprichting waartoe het gemeentebestuur reeds in 1946 het initiatief nam, en zegde de comité-leden en verder allen die hun medewerking of bijdrage hebben gegeven uit naam van het gemeentebestuur hartelijk dank. Het is een eenvoudig maar in al zijn sober heid toch treffend gedenkteken gewor den. Het past in de wijde ruimten, die voor hét Wymbritseradeelse landschap karakteristiek zijn en symboliseert de vrijheidsstrijd en het verzet in onze ge meente in de jaren der bezetting. Aan deze strijd gaf de kunstenaarshand ge stalte in de vorm van de fiere en strijd vaardige haan, die fel zijn erf bewaakt tegen vijandelijke indringers en pal staat voor wie bij hem horen, zich lie ver doodvechtend dan krimp te geven. Treffende uitbeelding voorwaar van het geen ook hen, die vielen in de bezet- Woensdagavond werd de jaarvergade ring van bovengenoemde ver. gehouden onder leiding van ds. H. van Niel. Deze gaf na een hartelijk welkom aan de secr., de heer S. R. Piersma, gelegen heid tot het lezen van de notulen en het jaarverslag. In het laatste werd melding gemaakt van tal van ver beteringen in het gebouw aangebracht. Enige vragen werden gesteld, die tot genoegen werden beantwoord. De ver slagen werden onder dank aan de sa mensteller vastgesteld. De heer Hageman rapporteert namens de kascommissie over het nazien der boeken van de penningmeester. Alles was keurig in orde bevonden en spr. stelde dan ook voor tot décharge te be sluiten. Aldus geschiedde. De heer B. J. Deesker geeft dan een toelichting op de exploitatierekening en de balans. Het blijkt dat de toestand der ver. gezond mag worden genoemd. De voorz. zegt deze functionaris dank voor het vele werk, dat hij zich voor de ver. getroost. Er zijn twee vacatures in het bestuur, nl. van de heren ds. J. N. de Ruiter en R. Posthuma. De voorz. spreekt een woord van dank aan het adres van laatstgenoemde, die veel tijd gaf voor en bemoeienis had met het gebouw. In hun plaatsen worden benoemd de heren P. S. Scheltema en W. Slob, die deze benoeming aannemen. De kascommissie wordt samengesteld door de heren P. Hilwerda, J. de Vries en P. Walstra. Bij de rondvraag worden enige suggesties gedaan, betreffende de exploitatie van het gebouw. Het bestuur zegt toe een onderzoek te zullen instellen. Hierna volgt sluiting. Tijdens de plechtigheid. politieke of godsdienstige overtuiging ook. Daardoor kon in de bezettingsjaren voor het eerst gesproken worden van een nationale eensgezindheid in ons volk, die wij nu al weer zo node missen, en waaraan velen met weemoed terug denken. Daarom hoopte spr., dat dit mo nument er het zijne toe mag bij dragen dat ons volk weer samen zal optrekken, welke tijden we ook mogen krijgen en welke politieke of religieuze verschillen ons in het dagelijks leven ook mogen schei den. Als goede Nederlanders naast elkaar in trouw aan het Huis van Oranje.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1