De S.Z.C. sloot het zeilseizoen Vredesverdrag met Japan door negenenveertig naties getekend „Draagt Elkanders Lasten” jubileert £==•^5»»:® Officieel Orgaan van de gemeenten SN EEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ret Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 6e JAARGANG No 73 2872 L KIEZEBRINK UIT ONZE RAADZAAL Gysbert Japicxpriis 1951 Diefstal van lood te MIst EIND GOED, AL GOED Jorwerds Toren I Naar Mars O Vrouw door trein te Nijhuizum gegrepen en gedood Ruim f 75000 voor Koningin Wilhelminafonds Kheuma-Comtnissie geïnstalleerd KLEINZAND 7 Telei. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 Twee kinderen mogen op fiets meerijden Benoemd B103C00PN1EUWS Drie uur televisie per week „Pieter Jelles Hus” wordt a.s. Donderdag geopend Paardendag te Leeuwarden Redacteur: hoopt men de bijeenkomst na de begra- I Drie leden jubileren mee. Jan van Nassauschool alhier Steeds excelsior. D. I F weerziens in het volgend seizoen toe. ■4 - Stille Wille, mr J. H. Cornells. 16 M2 klasse 1. Dirk Tom, HET TEGENW OORDIGE BESTUUR, staande v.l.n.r. U. Groeneveld, R. Faber, secretaris; J. Hernaamt. Zittend v.l.n.r. J. de Wilde, penningmeester; F. Rienstra, voorzitter; J. Atsma. Van het eerste bestuur heeft alleen de 'heer de Wilde nog zitting in het tegen- fenis en het zg. begrafenismaal te kun nen laten verdwijnen. In vele plaatsen is dit gebruik al afgeschaft en dat vol doet uitstekend. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Hoewel de kosten voor de vereniging aanmerkelijk zijn gestegen (een eerste soort vuren kist bijv die vroeger 28.50 kostte, kost nu 101.50 en het loon van de dragers steeg van ƒ2 tot ƒ4.50) en de contributie lang niet in diezelfde mate is verhoogd (vrijgezellen tot 18 jaar 5 cent, daarboven en gehuwden met hun gezinsleden 10 cent per week) is het toch steeds excelsior gegaan en heeft het bestuur nog tal van plannen. Drie maanden geleden zijn de aanspre kers en dragers in nieuwe uniformen gestoken, en enige jaren geleden is een huis aan de Singel aangekocht, dat t.z.t. voor de uitvaart kan worden gebruikt. Er zal o.a. een rouwkamer in komen alsmede een drietal vertrekjes voor die Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadvj lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het bestuur op de tot startboot gepromoveerde Undernimming van Jan Lolkes. Het lijkt hier wat kaal, want omdat het voor ’t Paviljoen lager wal was, maak ten vrijwel alle deelnemers zich startklaar bij het v.m. oud Kerkhof, De neger Henry Thomas zat in de San Quentin gevangenis in California op zijn ter dood brenging te wachten. Hij had nog 3 kwartier te leven toen hg besloot de rechter te schrijven dat hij de misdaad waarvoor hij was veroor deeld, slechts op aanraden van de com missaris van politie had bekend. Deed hij ’t niet dan zou de commissaris dat wel bekend maken en dan zouden par ticulieren hem wel opknopen. De execu tie is uitgesteld om een onderzoek in te stellen. „Japan heeft 45 procent van zgn gehele grondgebied verloren en daarmede ook de hulpbronnen uit dat gedeelte”. „Het vredesverdrag zal Japan bero ven van zgn beste bezittingen overzee”. Ten aanzien van de in krachtige be woordingen door de Indonesische en Philippijnse afgevaardigden verlangde omvangrijke schadeloosstellingen ver klaarde Joshida, dat Japan een bevesti gend antwoord zal geven, maar hij vroeg een billgke behandeling. Japan heeft Zaterdag een veiligheids- verdrag met de Ver .Staten onderte kend, dat Amerika het recht geeft „land-, lucht- en zeestrijdkrachten in en om Japan te stationneren” nadat door het vredesverdrag aan de militaire be zetting een einde gekomen is. De volledige uitslag was: Gemengde klasse 1. Jancobus, Th. Pasma Sr.; 2. Romping Boy, J. Visser; 3. Wibejo, F. Gerlofs; 4. Nova Hl, F. Leistra. Schouwen 1. H- Novum wisselprijs, Meerkol, F. F. Atsma; 2. Foarüt, U. G. de Jong, beiden te Oppenhuizen. 12 v. Jollen 1. Sinbad, Mej. H. Mul der, Langweer; 2. Ranger, J, J. Halbert- smal Een begrafenis brengt veel kosten mee. Dat was 25 jaar geleden ook al zo, maar toen was het voor de mensen met een kleine portemonnaie nog veel bezwaarlijken en als gevolg daarvan Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden zijn 5 lichte bommenwerpers Harpoon” uit Amerika van de Lock fabrieken voor de Marine Lucht vaartdienst gearriveerd als eerste onderdeel van de 18 machines wel ke in totaal geleverd zullen worden. De cockpit is in de romp gebouwd terwijl een onder en bovenmitrailleurkoepel is aangebracht. De maxi mum snelheid bedraagt 480 K.M. per uur. Tot onderwijzer aan de Rehoboth- school te Leeuwarden is benoemd de heer D. J. Slager, onderwijzer aan de Op de onbewaakte overweg te Nijhui zum had Zaterdagavond een ongeval plaats, dat aan de 42-jarige echtgenote van de veehouder Tj. S. de Witte van Ferwoude het leven heeft gekost. Mevr, de Witte, die per fiets van een familiebezoek de overweg passeerde, werd midden op de overweg door de trein gegrepen en meegesleurd. Twee meisjes, die aan de overkant van de overweg stonden te -vachten voor de naderende trein, hebben mevr, de Witte nog aangeroepen, doch dit heeft zij ver moedelijk niet gehoord. Hevig ontsteld zagen beide meisjes hoe mevr, de Witte door de locomotief werd gegrepen. Op de locomotief zelf heeft men van dit tragisch gebeuren niet eerder iets be merkt dan na aankomst te Workum. Het slaochtoffer was moeder van twee kinderen. Plannen voor een expeditie van 50 man naar de planeet Mars zijn bespro ken door het astronautische congres in Londen. De plannen waren opgesteld door de Duitse geleerde, dr Von Braun, uitvinder van de V 2. De eerste stap voor zulk een reis zou moeten zijn de aanleg van een kunstmatige basis, die op dezelfde wijze als de maan om de aarde zou moeten draaien. Een vloot van 46 raketten zou naar deze kunst maan de onderdelen moeten vervoeren van tien ruimteschepen, die daar ge monteerd zouden worden. Voor de con structie van de basis zelf zouden 950 raketvluchten nodig zgn. Von Braun was zelf niet aanwezig. Hij werkt thans in de V. S. Zijn plannen werden voor gelezen door de Amerikaanse raket-des- kundige Durant, die meent, dat de kunstmatige basis binnen tien jaar ge bouwd zou kunnen worden en twee k In samenwerking met de recherche te Sneek wist de plaatselijke politie te IJlst de daders op te sporen van de on langs gepleegde looddiefstal van de openbare school, Herv. School en de fa briek van de firma Nooitgedagt aldaar. Het zijn de 18- en 19-jarige H. de J. en G. G., beiden inwoners van IJlst. Ze zijn aangehouden en ingesloten in het politiebureau te Sneek. Ruim 100 kg. lood had dit tweetal zich toegeëigend en van het geld hadden ze te Sneek kermis gehouden. SAN FRANCISCO. Negenenveertig naties hebben Zaterdag het Japanse vre desverdrag ondertekend, nadat de Rus sische gedelegeerde Andrei Gromyko zich van het pact en de conferentie ge- distancieerd had. Ook Polen en Tsjecho- Slowakije deden niet mee. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, had zijn ziekbed verlaten (de heer Stikker had een galsteenaanval) om voor zijn land te tekenen. Joshida tekende met Japanse letters. Vervolgens maakte hij een buiging in de richting van zijn delegatie. Vgf leden dezer delegatie plaatsten daarop even eens hun handtekening onder het ver drag. Nadat de Japanse delegatie statig naar haar zetels teruggeschreden was, kondigde Acheson rustig aan: „Wij zijn thans gekomen aan het ein de van deze conferentie”. Vijf leden van de militaire politie kwamen toen snel de zaal binnen om het op de tafel liggende verdrag te be waken. In de langdurige zittingen van Zater dag zijn sprekers van 24 landen aan het woord geweest. Joshida merkte in zijn rede nog op: Prachtige opbrengst in Amsterdam. De straat- en huis-aan-huis-collecte voor het Koningin Wilhelmina-fonds, op Zaterdag 1 September en de daaraan voorafgaande dagen te Amsterdam ge houden, heeft 75.565.08 opgebracht. Dr P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken (volksgezondheid), heeft in de vergaderzaal van zijn de- partement de onlangs door hem in het I leven geroepen rheuma-commissie ge ïnstalleerd. Deze commissie heeft op dracht de staatssecretaris van advies te dienen inzake de organisatie en de fi nanciering van de rheumatiekbestrij- ding, waarbij zij in het bijzonder aan dacht zal dienen te besteden aan de op richting van rheumacentra. DINSDAGS CD VRIJDAGS- Cortb.'Drijf hoHt-Kiezebrink& Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) drie milliard dollar zou kosten. De drie ruimteschepen, die van de kunstmatige basis zouden vertrekken, zouden elk 3.720 ton wegen. Stroomlijn zou niet i nodig zijn en men zou kunnen volstaan met betrekkelijk lichte motoren. Zeven tig man zouden in de ruimteschepen plaats nemen. In de buurt van de pla neet Mars zouden zij weer een kunstma tige basis bouwen, die om Mars zou heendraaien. Na een onderzoek van de oppervlakte van Mars zouden 50 leden der expeditie op de planeet landen. De hele operatie zou twee jaar en 239 da gen duren. Acht maanden van voorbe reiding zouden nodig zijn. De tocht zou kunnen worden gemaakt met brand stoffen, waarover men thans reeds be schikt. Volgens de Britse geleerde Shep herd zou de „kunstmaan” op een hoogte van 500 kilometer van de oppervlakte der aarde kunnen worden geconstru eerd. Hij zei, dat aan het denkbeeld reeds gewerkt wordt, omdat het ook van militair belang is. Om deze moeilijkheden te overwinnen namen een drietal leden van de Chr. Werkliedenvereniging Aquila, de heren Jan de Wilde, Tamme de Jong en Ate Visser het initiatief een begrafenis ver eniging op te richten. Toen haar zuster vereniging „Patrimonium” van dit plan hoorde vroeg ze mee te mogen doen en dat aanbod werd natuurlijk graag aanvaard hoewel Patrimonium een heel woordige, zodat ook hij jubileert en met wat hoger wekelijkse contributie wilde hem de dragers P. de Vries en A. van dan Aquila. Die had nl. een dubbeltje in -• - - 't hoofd en Aquila drie cent. Ze werden het samen eens op zeven cent, wat toen voldoende was om de leden en hun huis genoten een goede derde klas begrafe nis te bezorgen en zo startte de nieuwe vereniging 1 Juli 1926 met 298 leden en met het volgende bestuur: C. Doeven- dans, voorz., F. Begemann, seer., J. de Wilde, penn., en T. de Jong, M. Hoek stra en R. Roorda. Zij stond op positief Chr. grondslag en daarom werden aanvankelijk ook al leen leden uit eigen kring aangenomen; maar verleden jaar is ook een B-afdeling aan de vereniging toegevoegd, zodat thans personen van alle gezindten tegen de kostende prijs plus 10 administra tiekosten van haar diensten gebruik kunnen maken. Tegen de derde klas begrafenis kwa men ook spoedig bezwaren. Velen be taalden bij voor een hogere klasse maar ook dat voldeed niet en daarom werd een jaar of vijftien geleden het klasse- stelsel opgeheven, zodat nu alle leden op dezelfde keurige wijze worden be graven, wat in de praktijk nimmer aan leiding tot moeilijkheden heeft gegeven. Een begrafenisonderneming of -vereniging verkeert in een vreemde positie. Men spreekt er liefst zo weinig mogelijk over, omdat haar werk direct ge dachten oproept aan droefheid en rouw. Maar aan de andere kant krijgt ieder mens in zgn leven met haar te maken. Zij is om zo te zeggen een noodzakelijk kwaad, timmert niet aan de weg, maar is toch onmisbaar. En dat laatste vooral is de aanleiding dat wij één hier even naar voren ha len omdat zij een kwart eeuw lang haar nuttige werk heeft verricht: de Chr. Begrafenisvereniging „Draagt Elkanders Lasten”. kan worden opgebaard. De woningnood heeft uitvoering van dit plan echter op geschort. Ook ligt het in de bedoeling mettertijd alle begrafenissen vooraf te laten gaan door een rouwdienst met or- moest voor de laatste gang meermalen I gelspel voor en na de lijkrede van de de hulp van de gemeente worden inge- [predikant of voorganger. Op deze wijze roepen. „MANNEN” In het Amicitia Theater. Het Amicitia Theater brengt Dins dag, Woensdag en Donderdag een mees terlijke film van een van de belangrijk ste nieuwe figuren uit de Amerikaanse filmwereld nl. van Stanley Kramer. Het is de film „Mannen”. Het is een uiterst sober verhaal. Een verhaal, dat zich concentreert rondom de jonge Ken, die in Wereldoorlog H ergens in Duitsland tijdens een gevecht door een kogel wordt getroffen en in het Amerikaanse hospitaal arriveert met 'n verwonding, die hem levenslang tot de rolstoel zal veroordelen: hij is verlamd van de lendenen af. De dokters in het hospitaal hebben uit ervaring ge leerd, dat het geen zin heeft zulk een jonge man nog illusies te laten, die nim mer werkelijkheid zullen kunnen wor den. Zakelijk constateren zij wat in het verdere leven van de jongen mogelijk zal zijn en wat niet, met een-slag-om- de-arm voor die punten, waaromtrent zij niet helemaal zeker zijn. De jongen gaat door een hel. De worsteling om uit die hel te geraken is het verhaal van de film. Het verhaal van een jonge vrouw, die hem toch trouwen wil, hem uit de put helpt en hem tenslotte weer loslaat. Een verhaal van goede wil en mense lijke onvolkomenheid en tenslotte de triomf over alle bitterheid en opstand: de vrede van het gemoed en de berus ting. „Mannen” is een aangrijpende film, eerlijk en zuiver. Zij is eer registratie van een werkelijkheid dan een geroman tiseerde dwaaltocht door de psyche van de oorlogsinvalide. Doch een registratie met een groot en diep begrip voor de mens. Een subjectief verteld relaas van wat men cynisch maar daarom niet min der juist en scherp gekarakteriseerd het postscriptum van de oorlog zou kunnen noemen. We citeren uit de kritiek van de N. R. Crt.: Behalve een weinig sympa thieke, maar in zijn gekweldheid en in nerlijke onvrede overtuigende hoofdrol. (Marlon Brando) is er een meesterlijk getekende en feilloos gespeelde dokters- rol (Everett Sloane) en een reeks van uitstekend gekaraktiseerde bijfiguren, waardoor het ongewone milieu van dit filmverhaal op ontzaglijk boeiende wijze is weergegeven. Een belangrijke, aan grijpende film, die terecht het praedi- caat Film van de Maand verwierf. Fietsend Nederland kan weer gerust zijn, want het is nu officieel, dat kleine kinderen beneden de tien jaar op de fiets mogen worden meegenomen, als ze maar een behoorlijke zitplaats hebben. Dit is de belangrijkste bepaling van het verschenen Staatsblad no. 331. dat het Koninklijk besluit bevat, waar bij het wegenverkeersreglement op dit stuk wordt gewijzigd. Er staat nog meer in, namelgk dat iemand beneden de achttien jaar niet een oudere op zgn fiets mag vervoeren en dat men ten minste achttien jaar moet zijn om twee kleine kinderen tegelijk bij zich op de fiets te mogen hebben. In October beginnen de televisie-uit- zendingen. Drie uur per week, verdeeld over de Dinsdag- en Vrijdagavond tus sen 8 en 10 uur, zal er worden uitge zonden. Elk der vier omroepverenigin gen kan dus om de veertien dagen ge durende 1% uur een uitzending verzor gen. Deze proefnemingen zullen 2 jaar duren en de omroepverenigingen samen 1.200.000 4000 per zenduur kosten. Dijk, st. P. Amsterdam. Regenboogklasse 1. Hendrika, T Oppenhuizen; 2. Algri, J. Alberda; 3. Hennie, M. Hendriks. Na afloop reikte voorzitter G. S. Hof- stra de prijzen in het Paviljoen uit, waarbij hij memoreerde dat alle wed strijden van de S.Z.C. door mooi weer begunstigd werden, en nogmaals dank bracht aan de nieuwe exploitant van het Paviljoen voor het beschikbaar stellen van een prijs ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn bedrijf. Deze prijs, die in de zomerwedstrijd verzeild is, werd gewonnen door de heer D. Ma- tak Fontein en is thans in New York. Verder vroeg hij belangstelinlg voor de clubavonden in het komende wintersei zoen en riep hij alle aanwezigen een tot leden, bg wie de overledene niet thuis Het comité van aanbeveling. De actie voor de herbouw van de Jor- werder toren wordt door de volgende personen hartelijk aanbevolen: Mr H. P. Linthorst Homan, Commis saris der Koningin in de provincie Fries land; mr L. G. Boelens, burgemeester van Baarderadeel; H. L. Dedden, voor zitter van de Friesche Mij van Land bouw, Wolvega; H. M. Gerbrandij, voor zitter van de Friese C.B.T.B., Nijland; Joh. Jongma, voorzitter van de A.B.t’. B., kring Friesland, Huizum; H. van Dijk, hoofdbestuurslid Alg. Ned. Land- arbeidersbond, Leeuwarden; K. van der Kooi, hoofdbestuurslid Ned. Chr. Land- arbeidersbond, Leeuwarden; R. Buis man, oud-voorzitter Kamer van Koop handel, Leeuwarden; dr R. Kuperus, di recteur Coöp. Zuivelbank, Leeuwarden; mr R. P. Cleveringa, voorzitter Fries Genootschap, Leeuwarden; dr A. Was- senbergh, directeur Friesch Museum, Leeuwarden; dr W. Kok, directeur Fryske Akademy, Leeuwarden; ds. J. J. Kalma, Lekkum; drs M. P. van Buijte- nen, rijksarchivaris, Leeuwarden; M. Wiegersma, voorzitter Fryske Gea, Drachten; O. Santema, geakundige, Leeuwarden; ir G. J. A. Bouma, rijks- consulent voor de boerderrjbouw, Bonte- bok; J. a. Bakker, voorzitter kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk, Me- naldum; ds. C. Th. Niemeijer, praeses prov. kerkvergadering Ned. Herv. Kerk in Friesland, Wijckel; prof, dr C. G. Wagenaar, praeses visitatoren-provinci- aal der Ned. Herv. Kerk in Friesland, Leeuwarden; ds. D. Bakker, praeses classis Leeuwarden in de Ned. Herv. Kerk, Huizum. Wij herinneren nog even: gironummer 179395 van de Boerenleenbank te Jor- werd. rampusklasse 1. Weerhaan, H. H. Bakker; 2. De Groene Leeuw, H. J. Hal- Bouw 34 woningen. In een a.s. Woensdag ’s avonds 7.15 uur te houden openbare raadsvergade ring komt een voorstel van B. en W. aan de orde opnieuw 34 woningen te bouwen in het zg. tuindorp in het Sperk- hem, waar reeds 85 onderhanden zgn en totaal 310 zgn ontworpen. Het plan om vat 33 boven- en benedenwoningen en een winkelhuis. De aannemingsmg Fri so is bereid de bouw van deze 34 wonin gen uit te voeren voor f 347425 (inclusief honorarium architect de heer R. de Vries te Den Haag)), en B. en W. ach ten deze aanbieding aannemelijk. De wekelijkse huurprijs zal f 7.35 moeten zijn, en f 16,25 voor het winkelhuis. In dezelfde vergadering komt een voorstel van B. en W. aan de orde tot benoeming van mej. H. Halma, onder wijzeres aan de o. 1. s. te Britswerd, tot onderwijzeres aan school 1. Vrijdagavond hield de Eigen Gebouw Vereniging een ledenvergadering onder leiding van de heer S. v. d. Wal. Deze memoreerde in zijn openingswoord de gang van zaken, in ’t bijzonder de actie die dit jaar gevoerd werd, en consta teerde met voldoening dat de moderne Arbeidersbeweging in Sneek thans een eigen gebouw gekregen heeft met een grote zaal voor plm. 120 personen en drie kleinere voor 2550 personen, waarvan eens is ingericht als Honk voor de A.J.C. De officiële opening werd vastgesteld op a.s. Donderdagavond,welke door de heer P. v. d. Veen zal geschieden omdat hij de eerste voorzitter van de vereniging is geweest. Het voorstel van het bestuur om aan het gebouw de naam „Pieter Jelles Hüs” te geven vond grote instemming, zodat de naam van deze grote socialistische voorganger, die ook in Friesland een belangrijke rol heeft gespeeld, voortaan de gevel van het royale en goed ingerichte pand zal sie ren. Voor de openingsavond zijn de be sturen en leden van de P. v. d. Arbeid, vak- en verwante organisaties uitgeno digd. Zaterdagmiddag wordt andere be langstellenden de gelegenheid gegeven het gebouw te bezichtigen. bertsma; 3. Ljip, H. de Jong. Valkenklasse 1. Snow White, J. Tromp; 2. Vivian, J. J. v. d. Veen; 3. Pampusklasse 1. Weerhaan, De dichter Sjoerd Spanninga fan Snits, de winner fan de Gysbert Ja- picxspriis hat nei’t üs fan it Pro- vinsjehüs trochdien wurdt de prils oannommen sünder bitingsten. Hy hat Deputearre Steaten lykwols tagelyk in forsyk dien; it kollege hat dêrop noch gjin bislüt nommen. L. C. lb M2 klasse 1. Dirk Tom, B. de Haan; 2. Tiny, Bert van Reekum; 3. Brasem, P. v. d. Laan; 4. El ja, H. van Vrijdag hebben duizenden paarden liefhebbers op de Wilhelminabaan te Leeuwarden kunnen genieten van het hippisch feest dat de verrichtingskeu- ringen enz. georganiseerd door het Fries Paardenstamboek en de Ver. tot bevordering van de Paardenfokkerij in Friesland boden. Het verenigingskampioenschap van de Friese Bond van de Kon. Ned. Fed. v. Landelijke rijverenigingen werd ge wonnen door de acht van Gaasterland uit Oudemirdum. Wat de persoonlijke kampioenschap pen betreft werd mej. N. Wybrandi van de Waterpoorters bij de dames met Ophonia derde. Bij de verrichtingskeuringen verwierf de bovenlandse merrie Virenia van H S. Wiarda, Nijland, een lp premie. i In de rubriek Friese merriën enkel- span werd 4e Antje van P. J. de Jong, Scharnegoutum; Bovenlandse merriën enkelspan le Zilvra, R. U. v. d. Kooy, Koufurderrige; 3e Edoretha R. U. v. d. Kooy, Koufurderrige. Friese hengsten voor wagens 4e Gosse J. M. de Vries, Ypecolsga. Friese merriën voor chais enkelspan: 4e Antje P. de Jong, Schar negoutum; Bovenlandse merriën voor concourswagen: 1 Zilvra, R. U. v. d. Kooy, Koufurderrige; 2. Edoretha idem; Friese merriën dubbelspan: 1. Antje P. de Jong, Scharnegoutum en IJsbrechtje G. M. Krikke, OldeholtpadeBoven landse merriën dubbelspan: 1. Zilvra en Edoretha, R. U. v. d. Kooy; 2. Virenia en Irola H. S. Wiarda. der Hei, die onafgebroken aan D.E.L. rbonden zijn geweest. Het bestuur van thans ziet men hier afgebeeld en dit zal met de leden, wier aantal ge stegen is tot 2140 of pl.m. 5600 ver zekerden, bijeenkomen in een herden kingsbijeenkomst, welke a.s. Donder dagavond gehouden wordt. voor het Pavil-1 T' Zaterdagmiddag gedagt, IJlst; 2.' Anneke^ hier een prachtig geslaagde ledenwed strijd hield, waarmee het zeilseizoen weer werd afgesloten. De club heeft het dit jaar, hoewel üe zomer niet geweldig was, met haar wedstrijden toch buiten gewoon getroffen, ook wat deze laatste betreft. Wel was de noordelijke wind vrij fris, vooral omdat het bij het Paviljoen lager wal was, maar het paviljoen zelf bood de belangstellend :n die het buiten te koud vonden, een aangename beschut ting en vandaar uit kon men de wedstrijd ook heel mooi volgen. Het aantal deelnemers was voor een wedstrijd als deze ier groot. Van de 64 inschrijvers bleven slechts enkelen ab sent, zodat vrijwel alle acht klassen best bezet waren. Het was ook een mooie wedstrijd waarbij vinnig en met wisse lend succes om de prijzen werd gestreden, zodat zowel de zeilers zelf als de toe schouwers een mooie middag hadden. De meeste spanning zat in de Pampusklas se, de Valken en de Regenbogen. In de eerste ging de strijd om de leiding eerst tussen de Ljip van Hennie de Jong en de Weerhaan van Bakker, maar de Jong, die na de eerste route de leiding had, verloor dit duel en werd later ook nog door De Groene Leeuw van Halbprtsma gepasseerd. Bij de Valken, die allemaal te vlug waren en het starten nog eens over moesten doen, had de Vivian van tandarts v. d. Veen twee routes aaneen de leiding, maar in de derde werd hij door de Snow White van Jo Tromp van de ereplaats verdreven. In de Regenboog klasse nam Oppenhuizen al vrij gauw de kop, maar achter hem speelde zich een spannend gevecht af tussen dr v. d. Zijpp, Alberda, Hendriks en v. d. Sluis. Deze wisselden onderling enige malen van positie, maar in ’t laatst slaagde Alberda er toch in dokter voor goed de baas te worden. Daarna werd deze ook nog door Hendriks gepasseerd, zodat de Jan van Gent als vierde zou zgn ge finisht als haar stuurman niet een boei had geraakt. Nu ging zg niet over de eindstreep. In de Schouwen won Atsma met grote voorsprong, wat eveneens het geval was met Hettie Mulder in de 12 v. jollen, Nooitgedagt in de Vrijheidsklasse en Bouke de Haan in de 16 kwadraters.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1