Leidekken, een eeuwenoud vak Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bk r II VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 6e JAARGANG No 74 L. KIEZEBRINK Mr. E. Land overleden ’t Meest toegepast bij monumentale gebouwen BIOSCOOPNIEUWS Een rectificatie Terroristen maakten zich meester van Tjiparaj Papieractie Protestants Ziekenhuis Sneek Gevonden Voorwerpen Wymbritseradeel KLEINZAND 7 Telet. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Gysbert Japixspriis wurdt net yn Boalsert ütrikt Prins Aschwin in het huwelijk getreden Emigranten „Omdat de zaken slecht gingen” Een verklaring S. J. A. organiseert hulpactie voor hongerend India De Harinxmabrug krijgt een goede beurt Fundering van oud klooster opgegraven te Bolsward ft 9 ♦»1 A n A Redacteur: Uit onze raadzaal Mientje Gankema, An- Ambachtsschool. Zwembad. Een Benelux-product. Rehobothschool. Chr. U.L.O. hier toegepast, wat op de foto ook dui delijk te zien is. Een groenachtige wollen hoofddoek, terug te bekomen bij A. Koopmans, Balthuskade 4, Sneek; gevonden op het feestterrein te Hommerts: ©en tabaks pijp, een padvindersmes, een ball point, een schroevendraaier, 2 zakkammen en een liniaal, terug te bekomen bij W. Brouwer, Jutrqp 34; een beurs met in houd, terug te bekomen bij M. Nagel hout, Woudsend; een zakmesje, terug te bekomen bij Jelle Niidam, .Woudsend. Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD I Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadvj lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Gysbert Japicxpriis sil dizkear net yn Boalsert ütrikt wurde, mar yn in gearkomste fan Deputearre Steaten. De hear J. Dykstra (Sjoerd Spanninga) fan Snits hat biswier tsjin in iepenbiere hul diging en hie dêrom oan Dep. Steaten forsocht, om dizkear de priis, dy’t hy woun hat mei syn bondels „Spegel- skrift” en „Nünders”, yn in bisletten gearkomste üt to rikken, en dit forsyk is ynwillige. De hear Dykstra sil dan ek troch Dep. Steaten ütnoege wurde om de priis yn in gearkomste fan it col- leezje fan Dep. Steaten yn üntfangst to nimmen. Dinsdag is te Londen het huwelijk gesloten tussen Prins Aschwin en me vrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en Prinses Armgard waren bij de huwelijksvoltrekking, die een strikt besloten karakter droeg, aanwezig. Dinsdagmiddag is het jonggetrouwde paar met Prinses Armgard in de door Prins Bernhard bestuurde Dakota op Soestdrjk aangekomen, waar de Ko ningin een intiem diner gaf. Woensdag is Prins Aschwin met zijn vrouw naar Stamboel vertrokken tot het bijwonen van een congres van oriëntalisten. Te Amsterdam is mr E. Land, direc teur van de Spaarbank voor de stad Amsterdam, overleden. Mr Land werd en te Men schrijft ons: Door de afdeling Sneek van de Chr. Nat. Werkmansbond „Evangelie en Ar beid” werd enige tijd geleden een pa pieractie ingezet ten behoeve van het Prot. Chr. Ziekenhuis. In haar vergade ring van 12 dezer, waar enkele bestuurs leden van het Ziekenhuis aanwezig wa ren, konden reeds de eerste resultaten dezer actie worden bekend gemaakt. Een bedrag van 150.kon bij die ge legenheid aan voornoemde bestuursleden worden afgedragen onder het motto: „Eerste Steenlegging Papieractie”. Abe Brouwer. Evenals vorig jaar gaat de première van Abe Brouwer’s nieuwste toneel werk weer in onze stad, nl. op 28 No vember in Amicitia. Uitvoerenden zijn ditmaal de spelers van het Snitser Frysk Toaniel, die met de première van dit stuk hun eerste lustrum zullen vie ren. „Emigranten” is de geschiedenis van een jong gezin dat naar Australië zal emigreren, wat echter nogal voeten in de aarde heeft. De vinger wordt hier gelegd op menige zere plek in het emi- gratiesysteem en zonder omwegen gaat de schrijver na hoe en waarom dit zo moet(?) zijn. Wij komen t.z.t. op stuk en onderwerp terug. gewenst was. Maar over het geheel is de woningbouw hier tot genoegen uitge voerd en zijn er geen klachten. Wat het type van deze woningen betreft, dat is beter dan van de reeds gebouwde, dat drukt zich ook uit in de huurprijs, dit zijn woningen voor mensen met wat beter salaris; er is hier grote behoefte aan middenstandswoningen en daar deze woningen enigszins dat type bena deren, worden ze ook toegewezen aan gezinnen, welke in iets betere conditie verkeren. De heer Schaper zegt dat hij alleen opmerkingen heeft gemaakt over de aftimmering der woningen in de E. Halbertsmastraat, de fundering kan hij natuurlijk niet beoordelen. Maar die aftimmering is schrikbarend, als voorbeeld noemt spr. de woning van de H.B.S.-leraar de heer Mooy; zoals daar de aftimmering is geschied is het jon genswerk; het is haast je rep je uitge voerd om maar geld te verdienen. En zo’n aftimmering betekent een ver zwakking van de gehele woning. De Voorzitter zegt dat het toezicht bij de bouw voldoende is, er wordt wel eens wat afgekeurd, maar over ’t algemeen kan men hier tevreden zijn over de wijze waarop de werken hier worden uitge voerd. Nog eens: men moet er ook re kening mee houden dat enige jaren ge leden door materiaalschaarste de af werking niet altijd zo kon zijn als men wel had gewenst. Heeft men bepaalde dingen op te merken dan kunnen deze beter binnenskamers met B. en W. worden besproken, want zoals het nu hier is geschied, wordt onwillekeurig een blaam op de aannemers geworpen, welke zij naar sprekers stellige overtui ging niet verdiend hebben. Het komt spr. voor dat wat de heer Schaper zeide lichtelijk overdreven is, het gemeente bestuur is niets bekend van klachten. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu z. h. s. aangenomen. Diploma I (A): Janny v. d. Wal, Theo Lampe, Otto Stoelinga, Frans Lampe, Dick van Doorn, Sonja van Doorn, Ak- kie Piersma, Lutzen v. d. Molen Chris Wagenmakers, Douwe Steensma, Willem Bakker, Lourens Metz, Atty Koopman. Diploma II (B): Frans Lampe, Siets- ke de Vries, Albertje Groen, Nelly Vis ser, Jant Hellinga, Hillie Schukking, Klaaske van Tuinen, Grietje v. d. Wai. Diploma III: Jeannette Stuurop. Diploma IV: Mevr. G. de Jongvan Wieren. 500 M. gekleed: M. de Haan, Willy Stout, Zus Klazema, Wieke v. d. Molen. 1000 M.: M. de Haan, Tiny de Vries, Jittie Klazema, Sjoukje Algra. Chr. Lager Onderwijs. Het mooie zomerweer in September was oorzaak, dat nog meerderen klaar kwamen voor de diverse zwemdiploma’s. Na de Diploma-zwemmiddag werden nog de volgende diploma’s en speldjes uitgereikt mogeljjk jongeren de zwemkunst bij te brengen en hen te animeren voor de hogere diploma’s en het afstand zwem men. De goede resultaten, ook van het afgelopen seizoen, kunnen we gerust toeschrijven aan de activiteit en goede samenwerking van allen die hier leiding geven en wel de instructeur van het zwembad, de gymnastiekleraren van de verschillende onderwijsinrichtingen en de zwemclub Neptunus. De belangstel ling die er bestaat voor het diploma- zwemmen en het opleiden daarvoor bij de leiding van het zwembad, de hoofden (directeuren) van de scholen en de ou ders werkt stimulerend. Het resultaat van dit seizoen was 656 uitgereikte diploma’s en wel 311 diplo ma’s no. 1, 257 no. 2, 50 no. 3, 35 no. 4, 2 no. 5, 1 no. 6. Afstandzwemmen 500 M. gekleed totaal 56, 1000 M 84, 2000 M. 33, 3000 M. 33. Aan de Chr. Schip persschool werden uitgereikt 67 speldjes voor diverse afstanden, zodat totaal werden uitgereikt 273 speldjes. Diploma’s werden uitgereikt óf door het Zwembad óf door de Inspectie voor het Onderwijs. Door het Zwembad: dipl. één 153, twee 115, drie 28, vier 35, vijf 2, zes 1; Huishoudschool dipl. één 7t twee 13; Ambachtsschool dipl. één 43, twee 40, drie 5; R.H.B.S. dipl. een 7, twee 19, drie 16; Openb. L. Scholen dipl, één 31, twee 16; Chr. L. Scholen dipl. één 26, twee 15; Chr. Ulo dipl. één 13, twee 8; Chr. Schippersschool dipl. één 31, twee 31, drie 1. J ordaan-Festi val. In dc Jordaan is ter gelegenheid van het jaarlijkse Jordaan Festival de traditionele vis wedstrijd voor da- gehouden. In wedstrijd op houten jacht ge en wie er Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Woensdag 12 September, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: wethou der F. Boeijenga loco-burgemeester, secretaris de heer K. Koster, aan wezig 15 leden, afwezig de h.h. Blok en Groeneveld. De Voorzitter deelde mede dat burgemeester Rasterhoff wegens ziekte verhinderd was deze vergadering te pre sideren. Daar deze ziekte echter niet van ernstige aard was, kon spr. hem een spoedig herstel toewensen. Voor kennisgeving werd aangenomen het enige ingekomen stuk, een verslag over 1950 van het Instituut voor geeste lijke gezondheidszorg in Friesland. Met algemene (15) stemmen benoem de de raad tot onderwijzeres aan open bare lagere school I de enige door B. en W. voorgedragen sollicitante, mej. H. Halma, onderwijzeres aan de open bare lagere school te Britswerd. Bouw van 34 woningen in het Sperkhem. Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Scha per zag uit het voorstel dat deze bouw ook weer ondershands wordt opgedra gen aan de aannemingsmij „Friso”. Spr. gelooft toch dat nu ook in deze provincie al iets te merken is van werk loosheid onder de bouwvakarbeiders openbare aanbesteding meer gewenst was geweest. Zoals het nu gaat is het de vraag of de bouw wel op de beste wijze wordt uitgevoerd. Spr. acht zich gerechtigd deze vraag te stellen omdat hij zelf in het vak zit en hem bij de wo ningen in de Eeltje Halbertsmastraat is opgevallen dat deze schrikbarend slecht zijn afgetimmerd. Als de aannemingsmij nu de opdracht wel krijgt, zullen de op zichters in ieder geval goed moeten op letten hoe het werk wordt uitgevoerd. Er zijn daar in de Eeltje Halbertsma straat deuren bij waaruit de schroeven zo maar vielen, zodat de bewoners zelf maar schroeven kochten om ze te her stellen. Wat de huurprijs van 7.35 per week voor deze nieuwe woningen be treft, daaruit blijkt dat dit geen arbei derswoningen zijn, zo’n gezin kan die huur niet betalen. Jammer dat deze huur zo hoog moest zijn, omdat de ex ploitatie anders niet uit kan, maar men zou toch beter rekening kunnen houden met de positie der arbeidersgezinnen. De Voorzitter antwoordt dat deze 34 woningen een onderdeel zijn van het grote plan, dat de architect de Vries in opdracht van de aannemingsmij Friso heeft ontworpen. Het ligt dus voor de hand, dat deze firma, als er geen bijzon dere omstandigheden zijn, het plan ook in zijn geheel uitvoert. Wat de bouw som voor deze 34 woningen betreft deze is aannemelijk bevonden ook door de deskundigen der gemeente, bij openbare aanbesteding zou zeker geen lager prijs kunnen worden bedongen, daarom heb ben B. en W. vrijmoedigheid gevonden het voorstel tot onderhandse aanbeste ding te doen. Deze kwestie houdt geen verband met het werkloosheidsvraag stuk, want wie het werk ook krijgt, moet ook arbeiders gebruiken. Wat de vroegere woningen betreft, wijst spr. er op dat in 't algemeen daarop geen aan merkingen te maken zijn, maar men dient er aan te denken dat er enige jaren geleden nog materiaalschaarste was, zodat niet alle onderdelen zo ver zorgd konden worden als misschien wel De 42-jarige New Yorkse textielfabri kant Al Kreshner heeft tegenover de politie bekend, tezamen met drie „be- roeps-brandstichters” het gebouw in Manhattan, waarin zijn fabriek geves tigd was, in brand te hebben gestoken „omdat de zaken slecht gingen”. Bij deze brand, die voor eer millioen dollar aan schade aanrichtte, verloor een de tective en een der brandstichters het leven. Kreshner, die zich door zijn daad in bezit hoopte te stellen van 20.000 dollar aan assurantiepenningen, ver klaarde dat hij met de hulp van de drie misdadigers, de brand door een benzine- explosie had verwekt. De Centrale Commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme en het Hoofdbe stuur van het Humanistisch Verbond pu bliceren een verklaring, waarin o.a. ge zegd wordt dat al is de onvermijdelijk heid der zeer zware offers in geld en langere militaire diensttijd voor onze verdediging naar buiten door de ontwik keling der wereldpolitiek voor velen bui ten discussie, op het gevaar dient ge wezen dat ontstaat als de verdediging naar binnen veronachtzaamd wordt. Waarmee gedoeld wordt op het feit dat het eerst nodige voor ons volk is de er kenning dat de waarden der Europese beschaving bescherming behoeven op hun eigen niveau en in hun eigen sfeer. Zij wekken daarom het Nederlandse volk op bijzonder zorg te besteden aan het onderwijs, opdat steeds krachtiger ge wekt wordt de persoonlijke verantwoor delijkheid en de belangstelling gericht op waarden, welke uitgaan boven econo mische en technische. Aandacht, tijd en geld moet ook beschikbaar zijn voor het jeugdwerk en ten aanzien van geheel de cultuur wordt doelbewuste bezinning en actieve arbeid gevraagd, die zich tevens rekenschap geven van de materiële voor waarden, zonder welke geen opbloei mo gelijk is, en die ons volk bereid maken ook daarvoor de nodige offers te bren gen. Leidekkers zijn op ’t ogenblik bezig de leibedekking op het dak van het in aanbouw zijnde zusterhuis van het St. Antonius Ziekenhuis aan te bren gen. Aan de voorzijde is het vrijwel klaar op de dakkapellen na, maar achter moeten nog heel wat metertjes gelegd worden. Als alles klaar is, liggen er op het 400 m2 grote dak pl.m. 14000 leien, die met elkaar ruim 10000 kg. wegen, waarbij nog zo’n duizend kilo lood komt voor naalden, hoekkepers, krimpen enz. Er zjjn verschillende soorten leien: Engelse, Franse, Duitse en Luxemburg se. Die voor dit werk worden gewonnen in de groeve Johanna te Obermosel in Luxemburg, en zijn dus een Benelux- product. Luxemburg levert nl. een van de beste kwaliteiten, die o.a. het grote voordeel hebben, dat ze niet verkleuren zoals die op het bestaande gebouw, dat trouwens haast al een halve eeuw oud is. Voor het bevestigen van de leien, die 2036 cm groot zijn en ongeveer 8 ons wegen, wordt gebruik gemaakt van koperen haakjes, welke methode de voorkeur verdient boven spijkeren. Ge broken exemplaren kunnen nu gemak kelijk vernieuwd worden. Ze worden er gewoon uitgetrokken, terwijl bij een ge spijkerd dak eerst veie omringende leien verwijderd moeten worden. Vroeger werden ook wel grotere leien gebruikt, zelfs wel van 3055 cm, maar hiervan is men teruggekomen, omdat bij deze afmetingen te veel breuk op treedt. 64 jaar, werd te Heerenveen geboren genoot zijn gymnasiale opleiding Sneek. De leien kunnen op verschillende ma nieren worden aangebracht, zo vertelde de heer Silvius ons. Het Duitse koever- dak bijv, bestaat uit een enkele bedek king, bij de kruisbedekking zijn ze over- hoeks bevestigd en bij het maasdak lig gen ze in een dubbele laag overelkaar. De laatste methode, de soliedste, wordt In ons vorig Vrijdagnr. ontleenden wij aan het Vrije Volk een bericht betref fende een ongeval dat A. v. d. Zee uit Uitwellingerga in de werkplaatsen v. d. Jouster Ver. Drukkerijen was overko men. Het slachtoffer berichtte ons dat het niet juist is dat hij enige vingertoppen heeft moeten missen, deze zijn nl. be houden en ontkent dat het gebeurde te wijten is aan een verwaarlozing der vei ligheidsvoorschriften. Verschijnt^ DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie* Comb. Drijfhout-Kiezéhrink Co. fcntoox GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Diploma A. Meisjes: Grietje Krediet, Boukje Veenstra, Liesje Koopmans, Maaike Bosgraaf, Anna Rozenberg, Jan- nle Gorter, Jettie de Jong, Sietske Hll- verda, Annie de Bruin, Annie Terpstra. Jongens: Bouke Wielinga, Geert Fer- werda, Wim de Wolf. Oepke Offringa, Bernard ter Borg, Marten Koster, Henk Blauw, Wout Ritsma, Jasper Boot, Piet van Elven, Jan Alkema, Albert de Boer, Paulus Gijsen, Coen Dijkstra, Rudi En- gelsma, Joop de Korte, Jan Franckena. Simon Hiemstra. Diploma B. Meisjes: Gretha Slump, Lucie Zijlstra, Jittie de Boer, Martje Dijkstra, Geppie Sijperda, Janke Zeil- stra, Grietje de Jong. Jongens: Marten de Boer, Gerben Mulder, Theun v. d. Wal, Tjalllng Dijk stra, Theo Koelstra, Jan de Vries, Lieu- we Hoekstra. Vier uur van schrikbewind. Dinsdagavond zijn 28 Indonesische burgers vermoord en twaalf anderen gewond door een bende van ongeveer 200 terroristen, die gewapend met ma chinegeweren een aanval deden op de Westjavaanse stad Tjiparaj. De aanval lers staken 50 huizen in brand, plun derden het plaatselijke ziekenhuis en de officiële gebouwen en verschaften zich ten slotte toegang tot de gevange nis, waar zij enkele politieke en andere gevangenen de vrijheid hergaven. De plaatselijke politie, die numeriek in de minderheid was, verloor elf man aan doden. Naar verluidt zou een der aan vallers gedood zijn. Politietroepen uit Bandoeng verjoegen de terroristen na een schrikbewind van vier uur uit de stad. Volgens waarnemers is de bende waarschijnlijk aangesloten bij de Daroel Islam. De indruk wordt wel eens gevestigd, dat het leidekkersvak alleen nog maar in het zuiden beoefend wordt. De oude Broerekerk te Bolsward bijv, is door leidekkers uit Limburg gedekt, waar over indertijd in een der dagbladen een artikeltje verscheen. Dat is echter niet juist, want ook in onze stad zijn nog loodgieters, die tevens leidekker zijn en verschillende werken hebben uitgevoerd. Een van hen, de heer Nico Silvius, die men op bijgaande foto met zijn perso neel aan het werk ziet op het dak van het nieuwe zusterhuis, beoefent dit oude vak al meer dan 25 jaar en heeft al meerdere malen proeven van zijn be kwaamheid op dit terrein afgelegd. Re cente voorbeelden daarvan zijn de nieu we daken op de kerk en de toren te Roodhuis en op onze watertoren, de restauratie van het dak van C A en thans weer dit bouwwerk, dat door zijn 22 dakkapellen bovendien nog bijzondere en zware eisen stelt, omdat hiervoor veel gehakt moet worden. Diploma I: Tj. Bruinsma, Theo Troel- stra, W. Stilma, J. Riemersma, J. de Vries, A. Dijkstra. Diploma II: D. de Boer, J. Achter, T. Strikwerda, Tj. Bruinsma, P. Vlas, G. Tichelaar, P. Bulthuis. Op 29 Augustus jl. vertrok het s.s. „Indian Endeavour” van Rotterdam naar Calcutta. Aan boord bevindt zich een eerste zending van 45000 kg. levens middelen, bijeengebracht door giften van het Nederlandse volk, ter leniging van de grote nood in de hongergebieden van India. In honderden gemeenten van ons land zijn reeds plaatselijke comité’s „Helpt Hongerend India” opgericht, voor de verkoop van voedselbonnen 25 cent. De opbrengst van deze voedsel bonnen is bestemd voor de aankoop van volgende zendingen levensmiddelen. In Sneek is deze hulpactie India ge organiseerd door de Sneker Jeugd Actie. Koopt de voedselbonnen die u binnen kort zullen worden aangeboden, bedenkt dat er mensenlevens op het spel staan. Voor elke 25 cent door u geofferd kan een baby gevoed vorden met geconden seerde melk of een zieke geholpen wor den met kinine of vitaminen. Het Amicitia Theater heeft van he den af tot en met Maandag als hoofd nummer „Zo Jong!Zo slecht?” Deze film voert ons naar een Ameri kaanse tuchtschool voor jonge meisjes, waar een nieuwe dokter en psychiater, Jason zijn intrede doet. De school schijnt aanvankelijk ideaal te zijn, maar Jason ontdekt al gauw, dat de directeur, Mr Riggs, en een van zijn bewaaksters, Mrs Beuhler, weigeren zijn adviezen op te volgen en de meisjes slecht behandelen. Dr Jason tracht hierin verandering aan te brengen. Hij wordt aanvankelijk te gengewerkt, maar tenslotte geholpen hierbij door Miss Levering, een assis tente van Mr Riggs. Op een avond stichten enige meisjes, geprovoceerd door het hardvochtig optreden van Mr Riggs, brand. Als bestraffing zet Mrs Beuhler de brandspuit op hen. Dr Jason en 'Tiss Levering zijn hiervan getuige. Dreigend met rapport te zullen maken, weten Dr Jason en Miss Levering de lei ding over de school te krijgen. Mr Riggs en Mrs Beuhler schijnen zich te schik ken, maar liggen als het ware op de loer om hun verloren gegane positie te herwinnen. Dr Jason brengt vele ver beteringen aan. In het kader daarvan organiseert hij zelfs een dansavond, waar jongens van een naburige school worden uitgenodigd. Even voor dat het feest begint knipt Mrs Beuhler als straf maatregel een van de meisjes het haar af. Ze pleegt zelfmoord. Als haar li chaam gevonden wordt, stelt Mr. Riggs Dr Jason in staat van beschuldiging en een streng onderzoek volgt. In de con sternatie weten vier meisjes te onvluch- ten. Het onderzoek dreigt aanvankelijk ten nadele van Dr Jason en Miss Leve ring te verlopen, daar de getuigende meisjes bang gemaakt door Mrs Beuhler, iedere mishandeling en ook het haar af knippen loochenen. De vier ontvluchte meisjes keren dan tenslotte uit sympa thie voor Dr Jason terug. Hun komst veroorzaakt een wending in het proces. Mr Riggs en Mrs Beuhler worden ver antwoordelijk gesteld voor de vele mis standen en ontslagen, waardoor Dr Ja son de gelegenheid krijgt om samen met Miss Levering zijn prachtig werk voort ta zetten. Paul Henreid speelt dé rol van de strijdende dr Jason, Catherine McLeod die van miss Levering. Maar de meest treffende uitbeeldingen vinden we on der de meisjes zelf, in ’t bijzonder tre den hier op de voorgrond Anne Jackson en Rosita Moreno. Een harde film, met vele scènes, die de toeschouwers prik kelen tot verontwaardiging over toe standen, zoals ze nog in verschillende opvoedingsgestichten in Amerika voor komen. Het is voor de bewoners van het Sperkhem en de daar gevestigde zaken wel een groot ongerief, dat de Harinx mabrug tijdelijk voor alle verkeer is gesloten, maar de vernieuwing van het bruggedek dat er al vanaf het bouwjaar 1920 op lag, kon niet langer worden uit gesteld. Het was niet meer volledig tegen het drukke en zware verkeer be stand en bovendien moesten het ijzer werk onder het dek en de lagers en an der lopend werk ook eens een goede beurt hebben. De ijzeren onderleggers worden nu roestvrij gemaakt en geverfd, de andere onderdelen gereviseerd of ver nieuwd. Het nieuwe dek, dat door personeel van Gemeentewerken wordt gelegd, be staat uit twee lagen, waar tussen een vochtwerende laag asphalt of rubberroid komt. De onderste van 8 cm. dik eiken hout, wordt met ijzeren bouten op de ijzeren balken bevestigd, de bovenste van 4 cm. Azobé op het onderdek ge spijkerd. Dit hout is echter zó hard, dat vóór het spijkeren eerst de gaten ge boord moeten worden, wat met een elec- trische boor geschiedt. Het bovendek wordt daarna nog met een slijtlaag van coldchon afgedekt. De nieuwe trottoirs worden van iepe- ren hout. Verder worden ook de aan sluitende trottoirs en bestrating ver beterd of vernieuwd. Verwacht mag echter worden dat de brug over een week weer voor het ver keer wordt opengesteld. Dus nog even ge duld Sperkhemmers Bij opgravingen in het Hof achter de Broerekerk te Bolsward is een gedeelte van een zeer zware middeleeuwse fun dering teruggevonden. Men neemt aan, dat het een deel is van een omstreeks 1580 gesloopt kloos ter van de paters Franciscanen. Drs H. Halbertsma van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort heeft de verwach ting uitgesproken, dat groter opgezette opgravingen nog belangwekkende bij zonderheden aan ’t licht zullen brengen. Het gevonden metselwerk is ruim 1.30 m. dik en is zeer gaaf gebleven. Het gebruik van leien voor dakbedek king is al eeuwen oud. Het is een mooie dekking, maar vrij duur en wordt daar om voornamelijk bij monumentale bouw werken toegepast, zoals kerken, kastelen raadhuizen e.d. Hier in het noorden komt het bij nieuwbouw nog maar zel den voor en beperkt het zich vrijwel tot restauraties en uitbreiding van be staande gebouwen met leien daken, waarvan dit ziekenhuis thans een voor beeld is. Diploma A: Gooitske Stilma, Corrie v. Haersma Buma, Antje Atsma, Grietje v. d. Hoek, Titia Zeilstra, Janny Meijles, Tine Schuurmans, Jellie Cnossen, Gooits ke Bruinsma, Dicky v. d. Meer, Jacob v. d. Veer, Folkert Koopmans, Rob Soumokil. Diploma B: Greetje de Vries, Dieuwke Hoekstra, lemi Abma, Tikkie Eringa, Dikkie v. d. Ploeg, Liesje de Jong, Si mon Hiemstra, Jan Eringa. Diploma IV: Jopie Slump. Lange afstanden: Didie Oppenhuizen (2000), Trijntje Metz (2000), Jacob Kuypers (2000), Sake Holkema (2000), Arend Piersma (1000), Jopie Feitsma (1000500), Liesje de Jong (1000), Lu cie Zijlstra (1000), Froukje v. d. Zee (1000), Antje v. d. Wal (500), Jannie Feitsma (500), Annie Dethmers (1000). Hiermede is dan het zwemseizoen weer afgesloten. Zoals gezegd, de laat ste jaren was alles in de weer zoveel me. deze wordt vissen maakt de eerste drie vis sen op de wal heeft wordt als winnaar uitgeroe pen. Dat de vrou wen deze wedstrijd van de vrolijke kant opnemen toont U deze foto. Chr. Schippersschool. Diploma I: Klaas van Dijk, Gerard Raak, Nelly Wierdsma, Jenny Seinen, Sara de Vries. Diploma H: dries Speelman. 500 M. gekleed: Piet de Leeuw van Weenen, Elbert Stroomberg, Feikje Boomsma, Andries Speelman, Ali Snij der, Dini Raak, Antje Pleket, Geppie Idsenga, Gerard Duinkerken. Diploma III: Jopie Joosten. 1000 M.: Bennie Timmerman, Joh. Berends, Henk Vlas, Bea Jonker, H. Bruins Slot, L. Vinger, N. Wierdsma, E. v. d. Berg, E. Stroomberg, G. Idsin- ga, Feikje Boomsma, Libbe Sgbranda, Klaziena Bulthuis, Otto Molema, R. Giethoorn, Nellie Pols. 2000 M.: Joh. Joosten, Joh. Kamphui zen, Jan v. d. Hoef, Mien Rodenburg, Roelie Giethoorn, Bart Threels, Ali Bosch, N. Pols, Ria van Oost, Joh. Be rends, B. Timmerman, M. Vlas, K. Kei zer, Andries Wierdsma, U. Sybranda. 3000 M.: Bart Threels, Floris de Vries, Joh. Joosten, Jan v. d. Hoef, J. Kamp huizen. «<**-* «I i -.A... 85.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1