a g'e n d a I k- 1 BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST GYSBERT JAPICXPRIIS VftWOAG 21 SEPTEMBER 1981 6e JAARGANG No 7 g 2872 L KIEZEBRINK DE DUITSE HERBEWAPENING R K. Toneelgroep Sneek Hengstenkeuring utrikt oan SJOERD SPANNINGA De India*markt Herfsttooi Yn Memoriam Master Hazelhoff Die vergeetachtige zwemmers toch „Meester” E. Hazelhoff overleden KLEINZAND 7 lelet. -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek 1 i maken. DINSDAGS en VRIJDAGS- Onderzoek leidde tot arrestaties Redacteur ABE BROUWER. Snlts, 17-9-’51. Onderstaande artikelen zijn over bad achtergelaten. De eigenaars kunnen In GESLAAGD. Vrijdag 21 Sept. Pé Faber spreekt in Hotel Hanenburg, ’s avonds 8 uur over: „Spreken in het openbaar”. In bliid en goed minske is fan üs hinnegien... Master, golle freon, oprjuchte Fries. Rêst yn Frede. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. S Redactieadres SNEEKER NIEUWSBLAD Dinsdag heeft H. M. de Koningin in do Ridder zaal te Den Haag de Staten-Generaal geopend H. M. tijdens het voor lezen van de Troonrede. Vrijdag 21 t.e.m. Maandag 24 Sept. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „De Dochter van Rosie O’Grady”. Rhoden (Dr.) geboren maar bracht zijn jeugdjaren door in Langweer waar zijn vader ook hoofd der school was zijn hart verpand aan de Friese taal en de Friese beweging. Tot aan zijn overlijden was hij vele jaren de toegewijde en ijve rige penningmeester van de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennisse, van welk Selskip hij ook enige jaren hoofdbestuurslid is ge weest, terwijl hij eveneens een zeer werkzaam aandeel had in het Krite- toaniel. Zijn verdiensten op dit terrein werden verleden jaar ook door de rege ring erkend toen hem de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werd toegekend. En dan had hij nog een grote liefde: de zeilsport. Toen hij in Hommerts woonde, was hij een hartstochteljjk wed strijdzeilen die met zijn tjotter „Tine” vrijwel alle wedstrijden in Friesland be zocht en vele prijzen behaalde. En na tuurlijk behoorden hjj en zijn vrienden van Gooi en van Djjk tot de oprichters van de Zeilver. Old Hof, waarvan hij Het plotseling heengaan van de heer E. Hazelhoff, die Maandagnamiddag op de Spoorwegovergang te Huizum door een hartverlamming werd getroffen, heeft in de brede kring van zjjn vrien den en kennissen een schok van ontroe ring veroorzaakt. „Meester”, zoals hij ook na zjjn pen sionering als hoofd der voorm. openbare lagere school te Hommerts, nog steeds genoemd werd, was nl. een zeer sympa thiek, ja beminnelijk, man, die zich voor heel veel dingen interesseerde en zowel voor het onderwijs als voor de vele ver enigingen waarvan hij bestuurslid was of geweest is, zeer verdienstelijk werk heeft verricht. Als hoofd der school, eerst te Oudega (W.) en daarna te Hom merts, beperkte hij zijn taak niet alleen tot de school en de schooljeugd. Hij leid de vele van zijn leerlingen verder op en gaf ook les in landbouwkunde aan de ouderen .Hij was nl. een van de eerste onderwijzers die de lagere landbouwacte behaalden en gaf tal van cursussen aan jonge mensen uit het boerenbedrijf waartoe hij zich bijzonder voelde aange trokken en dat tot in zijn laatste dagen zijn daadwerkelijke belangstelling had. Als overtuigd voorstander van het openbaar onderwijs heeft hij ook zeer geijverd voor dat onderwijs en de vereni ging Volksonderwijs, ook in onze stad, en de afdeling Sneek beloonde hem daar indertijd voor door zijn benoeming tot erelid. Verder had hij, hoewel geen Fries van geboorte hij werd 9 April 1880 in Boeken over vrouwelijke handwerken. Van Donderdag 20 tot en met Zater dag 29 September wordt er in de Open bare Leeszaal een tentoonstelling ge houden van boeken over vrouwelijke handwerken. Nu de winter weer in zicht is en de avonden langer worden, zal stellig iedere vrouw behoefte gevoelen om deze avonden te korten door het maken van kussens, kleedjes en dergelijke, waar ze in de zomer niet aan toe komt en die het in huis toch zo gezellig kunnen ma ken. De moeilijkheid is om een passend patroon te vinden of eer aardig idee te krijgen van wat er gemaakt moet wor den. Daarvoor gaat men dan naar de O.L.B., waar een uitgebreide collectie boeken over alle mogelijke handwerk- techrr ken, aanwezig is. U vindt er iets over filetdoorstopwerk, over frivolité, kelim- en smyrnapatronen kunstbrei- werk, borduren, viltwerk en wat niet al. Deze boeken k’mt U bezichtigen ge durende de openingsuren van de Lees zaal, namelijk van 1012 en van 29. 's Maandagsmorgens is de O.L.B. geslo ten en ’s Zaterdagsavonds na 7 uur. De toegang is gratis, zodat het voor niemand een bezwaar is om eens een kijkje te nemen. I De boeken, die tentoongesteld zijn, worden na afloop van de tentoonstelling I-j. ie(}er> die lid al en Biblio Wat zullen we U nu nog vertellen over de India-markt die de Sneker Jeugd Actie organiseert ten bate van noodlijdend India? Zullen we U wel alle geheimen verklappen of zullen we maar kort en bondig zeggen: gaat U Zater dag eens naar het Grootzand, loopt eens langs al die gezellige kraampjes en ten ten, proeft, ruikt en koopt en laat zien hoe behendig en slim U bent. Neemt Uw kinderen mee. Ze zullen genieten, en juichen als ze mogen grab belen, sjoelen, balgooien. Uw kleine meisje zal ook willen raden naar de naam van die mooie pop en uw grote jongen zal willen werpen met die kleine Maar nee nu zou ik U toch bijna te veel vertellen. Laat ik maar eindigen met de raad, waarmee ik begon: gaat U morgenmiddag eens naar het Groot zand, om 2 uur gaan de kraampjes van de India-markt open! voorzitter was tot aai de opheffing toen hij al lang in Sneek woonde. Maar ook de Sneker zeilgemeenschap heeft van zijn gaven en werkkracht geprofiteerd. Zo was hij, tot verleden jaar secretaris van de N.V. Sneeker Jachthaven en ge ruime tijd lid van het wedstrijdcomité der S.Z.C. voor de Sneek-Week. Acti-i wedstrijdzeiler was hij al lang niet meer maar wel heeft hij de laatste jaren nog met succes deelgenomen aan de vete- ranen-wedstrijden in de Regenbogen en bleef hij met zijn motorboot een enthou siast beoefenaar van de watersport en een trouw bezoeker van de wedstrijden. Nu is aan dit werkzame en welbe stede leven een einde gekomen. De ve len die hem gekend hebben en met hem mochten samenwerken, zullen meester echter niet vergeten en zijn nagedach- I tenis in hoge ere houden. Hij ruste in vrede. De Amerikanen denken allicht over dit alles wat anders, zij hebben het plan Pleven alleen geaccepteerd omdat zij wel inzagen dat anders Frankrijk nooit zou toestemmen in de herbewapening van W.-Duitsland en zijn nu alleen maar begerig het plan zo snel mogelijk door te voeren opdat Eisenhower ook zo spoe dig mogeljjk de meerdere troepen tot zijn beschikking krijgt waarom hij naar het heet heeft gevraagd. Niet alleen worden daarmee echter Duitse bedoeld, waarvan naar verluidt, de recrutering in Januari zal beginnen, als W.-Duits land het vredescontract accepteert, maar ook van de leden staten van het Atlantisch Pact zelf. Deze zaak heeft echter ook een economische kant. Nu het Amerikaanse Congres op de econo mische hulp aan W.-Europa heeft bezui nigd, vallen de militaire lasten welke deze landen op zich namen, heel moei lijk te dragen. Op de conferentie van de Noord Atlantische Raad te Ottawa waar ook een viertal Nederlandse mi Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaatsexa- men economie de heer D. Wind van Sneek. Schumacher, de leider der Duitse so ciaaldemocraten zei platweg dat de Duitse souvereiniteit wordt opgeknoopt aan het militaire plan Pleven en het economische plan Schuman. Zoals in alle overdrijvingen zit ook in deze be wering wel een tikje waarheid. Het plan Pleven en het plan Schuman zijn Franse pogingen om de onontbeerlijke Duitse medewerking aan de Westerse defensie en economie te ontdoen van de gevaren, welke een onbeperkte Duitse beschikking over de eigen industriële en militaire krachten zoude meebrengen. Tweemaal in een mensenleeftijd zijn de Fransen slachtoffer geworden van de militaire kracht van Duitsland, welke mede ontsproot aan de geweldige pres taties van de Duitse industrie in het Roergebied. Geen wonder dus dat de Fransen en ook andere buren van Duits land thans in enigerlei vorm een ga rantie wensen te ontvangen dat dit zich niet zal herhalen. En die vorm is een zeer zachte: een West-Europese samen werking waarin W.-Duitsland practisch gelijkberechtigd zal zijn. Al moge dan de leiding van het Europese leger voor behouden blijven aan een geallieerde ge nerale staf. Ook dat heeft een zeer ver klaarbare reden. De splijting van Duits land is iedere Duitser een doorn in het oog. Hoe licht zouden, wanneer er een zelfstandig West-Duits leger op de been mocht worden gebracht onder een eigen generale staf, of wanneer in de leiding van het Europese leger de Duitsers grote invloed hadden, deze strijdkrach ten door de Duitsers gebruikt kunnen worden om hun ideaal, de eenheid van Duitsland te verwezenlijken? Voor der gelijke gedachten en gevoeligheden ont moet men ook bij de W.-Duitse socia listen echter geen begrip, ook nu nog verwijt Schumacher kanselier Adenauer dat hij de kaart van het Duitse presta- tie-vermogen niet voldoende tegen het Westen heeft uitgespeeld. Maar al heeft Adenauer dat dan niec gedaan, Wilhelm n en Hitler deden het zo afdoend dat noch Frankrijk noch Duitslands andere buren de Duitsers ooit weer de gele genheid daartoe wensen te bieden, en daarom wel met hen willen samenwer ken, maar niet zonder bepaalde veilig heidsmaatregelen. In het bijzonder de Amerikanen zul len er niets voor voelen na hun succes te San Francisco en midden in hun po gingen om uet Westerse blok steeds hechter te maken. Zij blijken er ook steeds meer van overtuigd te zijn dat naast hun politieke activiteit ook hun militaire de Russen steeds meer ontzag inboezemt. De Amerikaanse legerlei ding schijnt nu nl. zover te zijn dat zij ook over atoomwapenen beschikt die met vernietigende uitwerking tegen op rukkende legers kunnen worden ge bruikt, de atoombommen waarover men tot nu toe alleen sprak, zijn eigenlijk slechts geschikt voor het vernietigen van vaste doelen. Stemmen zijn reeds weer in Amerika opgegaan om de nieu we wapenen ook in Korea te gebruiken, maar de Amerikaanse legerleiding zal dergelijke geheimen in een oorlog van het tweede plan stellig niet prijsgeven. Berichten dat de wapenstilstandsonder- handelingen weer zullen worden her vat, zouden er op kunnen wijzen, dat Rusland tracht een indruk van tege moetkomendheid te wekken ter wille van een ontmoeting der Grote Vier over het Duitse probleem. In het geschil PerziëEngeland weinig verandering, de Amerikanen gaven blijk van hun so lidariteit met Engeland door te weige ren Mossadeqs ultimatum aan Londen door te geven. Zaterdag a.s. de goederen afhalen. Met het oog op de sluiting van het Zwem bad wordt ieder aangeraden zich dan te melden: Een rood en een blauw vest; 9( handdoeken; 24 onderbroeken en direc tors; 20 hemden; 1 onderjurk; 4 wollen hemdjes; 40 zakdoeken; 7 herendassen; 8 sokken; 17 haarstrikken; 7 zwem broekjes, 3 zwempakken, 1 kindervest, 1 blauw truitje, 6 ceintuurs, 1 was handje; 1 regenkap je; 6 jongensjasjes; 1 pijp; 3 kammen; 3 messen; 4 fiets- sleuteltjes; 16 herenspeldjes; 6 pols- en halskettinkjes; 7 ringen; 7 sierspeldjes; 20 knopen; 2 hangers (zonder ketting); 1 zaketui; 1 ballpointpen; 1 nagelgarni tuur; 1 kinderhorloge; 1 speelgoed revol ver; 1 portemonnaie; 1 beurs met inhoud; 2 zonnekleppen. langrijk zij werd geacht is daarover een hartig woordje gesproken. Naar verluidt terwijl wij dit schrijven is er nog geen communiqué over de beraad slagingen verschenen zullen de Ver. Staten nu voor 700 millioen dollars'mi litaire orders bij de industrie hunner Europese bondgenoten plaatsen, waar door in ieder geval hur. positie iets ge makkelijker wordt gemaakt. Tenminste als nu ook de kleine landen maar in die orders delen, er waren ter conferentie nog al klachten hunnerzijds over achter stelling bij de grote partners. Om alles is het jammer dat Marshall, de Ameri kaanse minister van defensie om zuiver persoonlijke redenen is afgetreden. Hij was ook de vader van het Marshallplan, even goed thuis op militair als econo misch gebied en goed op de hoogte van de toestand in Europa. Zijn opvolger Lovett moge misschien even bekwaam zijn, zo veel inzicht als zjjn 70-jarige voorganger, zoveel gezag en daardoor^ zoveel mogelijkheden om Amerikaanse en Europese verlangens met elkaar te verzoenen mag men nauwelijks van hem verwachten. zonder meer af te wijden, doch ook op aandrang van kringen zijner eigen partg stelde hij later zijn antwoord even uit. Een deel zijner adviseurs achtte afwij zing zonder meer onverstandig omdat ook dat in de kaart der Russische pro paganda zou spelen en vele Duitsers voordeel zien in een neutraal blijven. Men was van oordeel dat het beter was voorwaarden te stellen welke een eerlij ke verkiezing in Oost-Duitsland zouden waarborgen. En zo is het dan ook ge schied. Dr Adenauer heeft nu als voor waarde voor medewerking aan verkie zingen in geheel Duitsland gesteld dat de democratische rechten in Oost-Duits land zouden worden hersteld en dr Schumacher was het hiermee eens. Adenauer verklaarde nog dat W.-Duits land zich wel bij het Westelijk verde- digingspact moest aansluiten. Het is natuurlijk practisch ónmogelijk dat Grotewohl aan de gestelde voorwaarden voldoet. Een herenigd Duitsland zou overigens bij de huidige stand van za ken betekenen dat het Westen voortdu rend werd bedreigd met de mogelijkheid van een Duits-Russische samenwerking en om deze te voorkomen zou moeten toegeven aan allerlei overdreven Duitse eisen; de Duitsers zouden ook niet aar zelen jegens de andere, dus de Russi sche zijde afdreigpolitiek toe te passen en zo zou Duitsland weer tot een zeer machtige positie in Europa komen. Misschien zullen ook de Fransen dit in zien. Want het Oost-Duitse voorstel is stellig ook bedoeld om onder hen aar zeling te wekken. Ook in Frankrijk zijn niet alleen de communisten tegen de be sluiten van Washington inzake W.- Duitsland, ook de Gaullisten zijn het en tal van andere groeperingen aarzelen. Ook zij die geloven dat de huidige Ame rikaanse politiek te radicaal en kortaf jegens Rusland is en de spanning tot het uiterste doet stijgen en aan alle mo gelijkheid tot een gesprek met Moskou een eind maakt. De schijn dat zo’n ge sprek mogelijk zou zijn, wenst dan Mos kou te wekken door Grotewohls voor stel en de proefballon dat de Russen op nieuw een bijeenkomst van de Grote Vier wensen om over het Duitse vraag stuk te praten. Maar de mislukte Pa- rrjse conferentie met haar eindeloze de batten ligt nog te vers in het geheugen om de Grote Drie op een dergelijke Rus sische wens te doen ingaan. As in frjemd-neer geflüster gie It troch de stêd... „Master is dea...” O wis, hy wie net sa jong mear en syn gevens koe ek Jin sprekken mear lije, mar dochs kaem it noch to hommels. Dit forstjerren, der bin’ wy allegear oer iens, bitsjut mear dan it inkel wei- wurden üt ’e mienskip fan in boarger. Wy kinne him sa riin misse... en wy moatte him misse en dêrcm jowt it foech dat wy yn dit iepenbier memo riam, him noch ien kear foar üs werom helje, him noch ien kear yn tinken da ban jowe, yn syn hüs oan ’e Jachtha- venst itte, op in stille simmermoarn oan ’t wetter, of op ’t plak hwer’t wy him sa graech seagen... oan ’e kritetafel, dizze master yn ’e allerheechste bitsjut- ting fan it wurd... Master... mei jou sêfte, golle laits, Jou waerm hert, Jou roune "mrd, Master... mei Jou nued en soarch foar alles hwat Jou sa dlerber wie, it ünder- wiis, de silerij en bopp 1 de Krite. Master... mei J u trou foar alles hwat allinne yn trou bloeije kin. Jou hüsgesin, Jou ideaal, Jou heitelan. Wy tankje Jou foar alles en alles Hoe bliid dat er wie doe ’t er it ieuw- feest fan ’e Krite noch mei bilibje kin nen hie en Jan v. d. Werf spriek wiere wurden doe ’t er sei: „Dit Kritefeest hat west „It Feest fan Master”. Sa is it... Master, leave goede Master, midden yn ’t libben, net iens thüs, mar wol yn Fryslan, hat de Greate Master wonken en sein: „It wurdt Jou tiid Jou wiene ré en kamenHjir bin ik”. Mar as wy ek mar in bytsje forstean fan tankberens, fan plicht, dan nimme wy it findel oer... en drage it fierder! Verschijnt: Administratie s Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De overeenkomst der Grote Drie te f nisters aanwezig is bewijs ^hoe be- W cchington gesloten aangaande W.- Duitsland heeft de politiek welke de Ver. Staten ten opzichte van Rusland voeren nog eens scherp afgetekend. Ieder gebied, dat buiten de huidige Rus sische invloedssfeer valt, moet binnen het Westelijke blok worden gebracht, al kost het dan concesaies van de Weste lijke geallieerden, en meedoen aan de Westerse defensie. Bij de overeenkomst van Washington is bepaald dat er met W.-Duitsland een vredescontract zal worden gesloten, dat alleen geen „vre desverdrag” genoemd wordt omdat de Grote Drie het sluiten daarvan alleen mogelijk achten met een eventueel weer verenigd Duitsland. Dit zg. vredescon tract dan voorziet in een vrijwel alge hele onafhankelijkheid van West-Duits- land zowel op binnenlands als buiten lands gebied. De bezettingstroepen wor den, als in Japan, defensiestrijdkrach- ten, doch het belangrijkste punt blijft de Duitse bijdrage tot de Westelijke defensie. De Grote Drie zijn overeenge komen, dat dit in het kader van een Europees leger moet gebeuren. Namens Frankrijk verklaarde minister Schuman, dat Frankrijk buiten het Atlantische verband slechts troepen zal handhaven voor de behartiging van zijn overzeese belangen, waardoor de Duitsers zich niet achtergesteld kunnen voelen, dat zij slechts via het Europese leger het hun ne tot de verdediging van het Westen en van hun eigen land kunnen bijdragen. Al mogen de staatslieden, die thans de verantwoordelijkheid voor de politiek van W.-Duitsland dragen en met name kanselier dr Adenauer het plan accepta bel achten, er is in W.-Duitsland vrij veel en fel verzet tegen, zowel van so cialistische als nationalistische zijde. Zij voeren aan dat met de opneming van Duitse troepen in het Europese leger het Franse plan Pleven W.-Duitsland geen gelijkberechtigdheid met de andere deelnemende landen krijgt omdat het geen andere troepen dan de Duitse on derdelen van het Europese leger op de been mag houden en de leiding van het Europese leger aan een geallieerde ge nerale staf wordt voorbehouden. in omloop gebracht, zodt is van de Oprn’-- e L" -k er g !k In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn te Leeuwarden enige arresta ties verricht naar aanleiding van het onderzoek naar knoeierijen in de afde ling Arbeid van de bijzondere strafge vangenis te Leeuwarden. Tot de gear resteerden behoort de werkmeester van de timmerafdeling. (Alg. Dagblad) re Steaten de Kommissaris Sjoerd Span- ninga fan herten lok mei de takenning fan ’e prils, en rikte him dy üt. Spanninga spriek dêrop inkelde wur den fan tank oan Deputearre Steaten foar de eare dat hja him de Gysbert Japicxspriis takend hienen, en oan ’e Kommissaris foar de goede en freonlike wurden hwermei’t er him de priis üt- rikt hie. E. B. Folkertsma, üt namme fan ’e jury sprekkend, wiisde der op, dat der dizkear tusken de 10 en 15 dichtwurken neigien wurde moatten hienen. It wie dus net sa, lyk as inkelen sa’t liket mienden, dat de bikroande dichter su- ver gjin konkurrinsje hie en dat de priis him hast automatysk tafallen wie. Hy koe him hielendal oanslute by de karakteristyk dy"t de Kommissaris fan it wurk fan Spanninga jown hie, en winske foar de jury him ek tige lok mei de priis. Op de jaarvergadering dezer toneel groep werd meegedeeld dat wegens vertrek enkele werkende leden hebben bedankt, doch dat het ledental op peil bleef dank zij het toetreden van enkele daarvoor uitgenodigde liefhebbers. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat er 5 uitvoeringen zijn gegeven, waar bij ’t toneelstuk „Moeder” driemaal werd opgevoerd nl. Sneek. Leeuwarden en Heeg en „Haar Laatste Wil” tweemaal te Sneek en Bolsward. Hoewel de pen ningmeester de laatste jaren steeds met n klein tekort had te kampen was het resultaat dit jaar toch bevredigend, daar men nu juist met de hakken over de sloot kwam. Dit werd vooral bereikt door zuinig beheer en het laten verval len van de jaarlijkse feestavond. Toch betreurden vele leden het, dat juist dit jaar de feestavond achterwege moest blijven. Zij spraken de hoop uit dat men na afloop van het speelseizoen nog eens in een gezellige sfeer met de dames bij een zou komen, omdat juist deze des winters menig offertje moeten brengen wanneer echtgenoot of verloofde de re petities bezoeken. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, terwijl voor het komen de seizoen de heer H. A. Siemonsma de regie weer op zich zaï nemen. Ondanks verhoging van de zaalhuur en stijgende onkosten is besloten de donatie voor twee leden en twee uitvoeringen op 3 te handhaven. Of er na de uitvoeringen nog gelegenheid tot dansen zal zijn, is bij het bestuur in ernstige studie. Ook de speeldata zullen nader bekend ge maakt worden. De geestelijke adviseur kapelaan Mulder spoorde de leden aan om toch vooral regelmatig de repetities te bljjven bezoeken. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn, dat de in te studeren stukken ten volle tot hun recht komen. Hij eindigde met de wens dat ook het seizoen 1951-’52 voor de RKTS succes vol mocht worden. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, heeft Dinsdag in de Prinsentuin te Leeuwarden de bloemententoonstel ling Herfsttooi officieel geopend, deze tuin hebben de Friese bloemisten hun kunnen getoond door het aanleg gen van één grote bloementuin, welke ’s avonds prachtig is verlicht. Van bloe men zijn ook voorstellingen gemaakt, zoals een Friese vlag. In een volière zijn bijzondere vogelsoorten bijeen gebracht. De tentoonstelling wil instructief zjjn. In het gebouw van de Friese Kunst kring, dat zich in de tuin bevindt, is een tentoonstelling ingericht van bloemen- schildertjen. ’t afgelopen seizoen in het Sneker Zwem- In de conferentie te Ottawa is ook de kwestie der toelating van Grieken land en Turkije tot het Atlantisch pact besproken, enige kleine partners die zich niet wensten te laten meeslepen in een conflict dat om deze landen zou kunnen ontstaan, waren er tegen, de meeste gaven hun verzet spoedig op, be halve Denemarken, voor welk land de conferentie 24 uur werd geschorst om de afgevaardigden gelegenheid te geven hun regering te Kopenhagen te raadple gen. Het verzet schijnt ons toe weinig zin te hebben. Griekenland en Turkije nemen zulke belangrijke strategische posities in dat als zij worden aangeval len er toch een wereldoorlog zal ont staan, waarin geen land meer onzijdig zal kunnen blijven. De Grote Drie ston den eenstemmig achter de toelating van deze beide landen, welker aanwezigheid in het Atlantisch pact de verdedigings plannen van het Middellandse Zeegebied volgens hen zoude vereenvoudigen. Om soortgelijke redenen zijn ze ook voor stander van een door de Gasperi be pleite herziening van het Italiaanse vre desverdrag, dat het Italiaanse leger nu beperkt tot 300.000 man. Al dit koorts achtige geconfereer en gedelibereer aan Westelijke zijde, dat kennelijk aantoont zoals Paul van Zeeland, de Belgische voorzitter van de Noord Atlantische raad ook te Ottawa zeide dat het'' kritieke ogenblik nadert waarop over vrede of oorlog zal worden beslist, werd op grootscheepse wijze doorkruist door het door Rusland geïnspireerde voorstel van ministerpresident Grote wohl van Oost-Duitsland aan W.-Duits land om in geheel Duitsland algemene vrije en geheime verkiezingen te hou den voor een nationale vergadering, ge volgd door de sluiting van een vredes verdrag met geheel Duitsland en terug trekking van alle bezettingstroepen. Men heeft hier kennelijk met een Rus sische propagandamanoeuvre te doen. Werden er immers werkelijk geheime verkiezingen in geheel Duitsland gehou den dan kregen de communisten geen voet aan de grond, zou dus Rusland zijn greep op Oost-Duitsland verliezen en Polen en Tsjecho-Slowakije een buur krijgen welke hun weinig goedgezind was. Dat kan de Russische bedoeling nooit zijn, het Oost-Duitse voorstel is in de eerste plaats bedoeld in West-Duits- land het verzet tegen een vredescon tract met het Westen aar te moedigen en de onderhandelingen er over op de lange baan te schuiven. Dr Adenauer had dan ook aanvanke lijk het plan het Oost-Duitse voorstel Moandeitomiddei 17 Septimber is op it Provinsjehüs to Ljouwert yn in gear- komste fan Deputearre Steaten de Gys- bert Japicxpriis oan ’e dizkear bikroan de dichter Sjoerd Spanninga ütrikt. Dêr wienen by de Kommissaris fan ’e Keninginne, de Deputearren fan Frys- lan, de forfangend chef fan de twadde ófdieling fan de Prov. Griffy A. Holke- ma, Sjoerd Spanninga en syn freonen G. Koelstra en Fedde Schurer, en foar de jury E. B. Folkertsma. De Kommissaris kaem der op, dat de hear Spanninga by it oannimmen fan ’e priis Deputearre Steaten it forsiik dien hie frjjsteld to wurden fan in publike huldiging en dat Deputearre Steaten him dêryn jerne to mjitte kommen wie nen; dêrfandinne dan ek dizze ütrik- king yn in bisletten rounte. Fierders joech er yn in koart oersjoch motivear- ring fan hwat de kommisje fan bioar- dieling ienriedich biweegd hie om Sjoerd Spanninga foar syn bondels Spegel- skrift en Nünders foar to dragen, en Deputearre Steaten om him neffens dat advys jerne de priis ta to kennen. It wienen dizze fjouwer bitinkens: 1. Spanninga’s hertstochtlik tröchbrekken fan provinsialistyske en folkloristyske tradysjes, en syn Fryskeigen forarbei- ding en oaneigening fan motiven en stylfoarmen üt oare literaturen, ta ute- ring fan in wiid romantysk libbensge- foel; 2. de rykdom fan syn fersen oan lüd, kleur, byld en rhythme, opsprin gend üt in greate en boartlike fantasy, it sterk muzikael formogen en in licht oandiene emotionaliteit; 3. de opheving fan syn natürlyryk ta in soms weelde rige symbolyk, as wjerspegeling en wjerlüd fan ’e minske siel; 4. it ünt- kommen fan syn poëzije oan etiket en rubryk, troch har great forskaet fan ünderwerpen, ófwikseling fan motiven en tsjinstelling fan stimmingen en fan visy*s. Dat allegearre, alhoewol net sün- der lekken en brekken, makket Span ninga ta in tige bijeftige, byldzjend en expansyf kunstner en jowt him in bi- sünder plak yn ’e Fryske literatuer. jDêrnei winske üt namme fan Deputear- Op de Veemarkt werd Dinsdagmor gen een premiekeuring voor twenter- en enterhengsten gehouden. Met een eerste premie werden be kroond de twenterhengsten: V. Onno, M. Ally, fokk. B. H. Jongbloed, Bene- den-Khijpe, eig. fa. Hoogterp, Deersum en V. Nammele, M. Zerolma, fokk. F. Semplonius, Tjerkgaast, eig. R. de Hoop te Huisterheide. Een derde premie kregen de volgende twenters: V. Ewold, M. Bertha, fokk.- eigenaar G. A. Menger, Surhuizum en V. Epko, M. Nieske, fokk.-eig. C. J. v.d. Brug te Woudsend. Bij de Enters kreeg alleen de enter- hengst van Th. K. Krikke te Selmien o.d. Ureterp, V. Ynse, M. Roozien een derde premie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1