Uitstekende prestaties De India=markt van de S.J.A. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I - van Leeuwarden, Be=Quick en Sneek’s voorhoede kon het doel niet vinden G.V.A.V. 6e Jaargang No. 77 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1üb1 2872 L KIEZEBRINK De winkelsluitingswet Voor alles ’n bon INGEZONDEN Spreken in het openbaar Zeepost Klare wijn Pro Musica pro Jorwerd Bitinking slach by Warns op 26 Septimber De kwa’iteit der ge meente woningen Slot-ofiensief van Houtigehage mislukte o 1 o o o o o o 1 o 1 1 o o o 1 1 o 1 1 KLEINZAND 7 Felel. Het Sneekar nieuwsblad is een geoombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Tweede Kamerverkiezingen op 25 Juni Psychometrische avond Minister Wemmers naar Friesland Koningin Juliana schreef aan president Truman Tot arts bevorderd Prov. Staten van Friesland Kinderverlamming BI0SC00PN1EUWS Ongelukken tijdens manoeuvres Redacteur: Frisia 3 ke clubs voelen Leeuwarden, Te Amsterdam is Vrijdag jl. de Middelbare confectie school geopend door I japon was met bloed bevlekt en Cooper i gen uit te drukken en het goede woord Zo In de vacature-J. H C. van Renssen te Heerenveen, die voor de C.P.N. zit ting had in de Staten van Friesland, was benoemd verklaard de heer H. W. de Vries te Oosterzee. Dezo heeft te kennen gegeven de benoeming niet te zullen aanvaarden. Opvolgster is nu vol gens de lijst mevrouw A. SchaperTol man te Sneek. De zaal van Hanenburg was Vrijdag avond behoorlijk bezet toen de heer Pé Faber, spraakleraar te Utrecht, daar zijn cursus over „spreken in het open baar” inleidde, waarbij hij interessante dingen vertelde over 't begrip: de kun.% van liet spreken. Een van de kanten van het spreken in het opqnbaar is het beel dend spreken omdat een bepaald beeld of voorbeeld veel beter onthoude.n wordt dan woorden. Een tweede facet van het Hoogachtend, H. H. R f e k a m p, districtssecretaris Nevobo. De Sneker reserves. Zoals verwacht mocht worden, verlo ren de Sneek-reserves in de res. Ie klas op eigen veld van GVAV 2. De uitslag mer leden derhalve hun eerste neder- i laag, terwijl verder aan 't licht trad dat W.Z.S. weer een moeilijk seizoen tege moet gaat. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 1 1 1 1 1 2 2 3 3 3 4 4 8 7 6 6 6 6 6 4 3 2 1 1 0 0 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. Drijfhout, Sneek. 4 4 4 3 4 4 3 4 4 4 4 4 3 3 3 2 2 2 2 2 1 1 1 0 0 0 1 o o 2 1 0 o o 1 1 1 2 1 0 2 2 1 2 2 2 3 4 7 6 6 6 5 4 4 4 3 3 3 2 1 0 Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD onbeslist, 00. Weer overwinningen van O.N.S. en Blauw Wit. In de Zaterdagmiddagcompetitie deden Oranje Nassau en Blauw Wit wat van hen verwacht werd. Alleen met dit ver schil dat de Snekers nu eens voor de verandering met een ferme zege (17 op Leeuw. Zwaluwen) uit de bus kwa men, terwijl Blauw Wit het deze keer met zijn 01 overwinning op Delfstra- huizen heel bescheiden deed. De uitslag D.W.P.—Heeg (24) is heel normaal, maar Q.V.C. zorgde voor een verrassing in de vorm van een 12 zege op Balk. Uitslagen Friese Voetbalbond Res. 2e klas A: Sneek 4De Kooi 3 6—2, WZS 2—CAB 2 2—2, RES 2—BI. Boys 3 5-0. 3e klas A: Sneek 5CAB 3 2—3, WZS 3—Langweer 0—3, RES 3 BI. Boys 4 6—0. 3e klas B: Sneek 6 De Kooi 4 31, Friso 2BI. Boys 5 21, WZS 4Blauwhuis 2 13. Junio ren Hoofdafd: LSCHarlingen 12. Ie klas A: Black BoysDe Kooi 14, SneekLemmer 61, CABWZS 70, 2e klas A: Sneek 2RES 2 51. Ju nioren B. afd. L: Sneek 4ONS 3 180. Afd. M: LSC 5—Sneek 5 2—2, BI. Boys 2WZS 3 01. Zaterdagmiddagvoetbal. Ie klas A: ONS 2—Makkum 11. 3e klas A: IJVC—ONS 3 3—2. Junioren A: BolswardiaONS 2—5. Junioren B. Afd. B: ONS 2-Makkum 41. L.S.C. kwam er steeds beter in en toen uit een door Houtigehage goed genomen hoekschop de bal bij van der Meer de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Prol. Dr F. J. Th. Rutten. Het bezichtigen van de school: Minister Rutten geheel links en het midden 3e van rechts Burgemeester D’Ailly van Amsterdam. Het ligt in het voornemen van de mi nister van verkeer en waterstaat, de heer H. H. Wemmers, om, vergezeld door de directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir A. G. Maris, op 26 Sep- Kamer in Maart eindigen, ten einde de provinciaal bestuur van Friesland. Tijdens het congres van de Ned. Bond van Hotel-, Restaurant-, Café- en aan verwante bedrijven „Horecaf” is beslo ten, dat zelfs voor de kleinste consump tie in de aangesloten bedrijven een bon zal worden afgegeven, waarop duide lijk staat wat de consument heeft te betalen. Benoemd tot onderwijzer aan de Jan van Nassauschool alhier, de heer G. Wierda te IJlst. 11— 2 14— 4 11— 2 8— 3 9— 5 14— 8 7— 7 7—11 5— 8 5—11 4—10 3—10 7—16 2—10 9— 3 8— 5 5— 3 11— 7 9— 6 7— 1 7— 6 5— 7 4— 5 4— 4 8— 11 3— 5 4— 10 2—13 al dat werken en schreeuwen? De to tale opbrengst van de markt, bestemd voor de hongerlijdende bevolking van India, is nog niet bekend, maar naar men ons verzekerde waren alle markt kooplieden zeer tevreden en het bestuur van de S.J.A. hoopvol gestemd. In onze Vrijdagkrant hopen we het bedrag be kend te kunnen maken. Daarin vindt u ook de naam van de pop, de oplossing van de met voorwerpen uitgebeelde zin in de A.J.C.-tent, en de oplossingen van de „problemen” in de aardige padvind- sterstent. U weet wel, beroepen aan een lijntje, het juiste gewicht van „gewich tige” doosjes schatten enz. Verder ver zocht men ons mee te willen delen dat bet juiste aantal er ten in de fles was 5469. Van de tweede prtjswinnares mej. Zeilstra, Oppenhuizen, is he,t volledige adres niet bekend. Wil zij zich vervoe gen bij mej. Doevendans, Oppenhuizer- weg 48, ten einde haar prijs in ont vangst te nemen? Ten slotte willen wij nog een enkel woord van lof zeggen tot de „straatvegers" onder onze jeugdlei ders, die na afloop van de markt hqt Grootzand zo keurig schoon veegden! Hier was niet het gezegde van toepas sing: „tot dank voor ’t aangenaam ver pozen, laten wij de Grootzanders de pa pieren en de bekers van de thee!” Een goqd voorbeeld van de jeugdleiders, die de aan hen toevertrouwde jeugd ook hierin voorgaan. De bitinking op it Reaklif sil om twa Üre bigjinne. De hear Tsj. van der Zee uil dizkear de bitinkingsrede halde en fierders sille musyk, mienskiplik sjon- gen en deklamaesje fan D. A. Tammin- ga inoar öfwikselje. Middels om 12 üre sil der in kofjetafel wêze yn Café De Haan to Warns. Hwa’t hjiroan meidwaen wol, moat him oanjaen by W. J. Struik- sma to Aldemardum (tel. 21). De spe- sjale bus foar de bitinking giet om 12.30 fan it Stasjonsplein üt Ljouwert en sil oer Snits ride om by it Stasjon dêrre de dielnimmers üt dy omkriten mei to nimmen. Aan de Groningse universiteit is tot arts bevordqrd mej. C. A. Ubbens van Sneek. Men schrijft ons Op Donderdag 27 Sept, zal Mevr. StamFilmer uit Amsterdam voor leden van Harmonia en belangstellenden een psychometrische avond geven. Deze psychometriste, die tevens helderziende is, behandelt bij voorkeur voorwerpen afkomstig van overledenen, dus niet van levende personen. Misschien willen de bezoekers bij het meebrengen van voor werpen hiermee rekening houden. BENOEMD. Ondergetekende wenst nog even te rug te komen op het verslag van de jaarvergadering der Nevobo afdeling Sneek, opgenomen in Uw blad van Vrijdag jl. De betrokken vergadering vond plaats op 11 September 1.1. Dat dit verslag eerst Vrijdag jl. werd gepubli ceerd is mij niet recht duidelijk. In dit verslag komt voor een zinsnede dat tij dens de pauze een misverstand zou zijn ontstaan tussen de voorzitter J. van Netten en een bestuurslid. In de eerste plaats was er echter geen sprake van een misverstand” en bovendien ont stond een woordenwisseling tussen de voorzitter en een commissielid, waarin late,r een bestuurslid zijdelings werd betrokken. De heer van Netten wees nl. het betrokken commissielid erop dat buiten zijn weten om een bestuursver gadering was belegd, welke hij niet als officiële vergade.ring wenste te erken nen, hetgeen zijn goed recht was. Bo vendien ware,n door het betrokken com missielid praatjes rondgestrooid als zou den de secretaris en voorzitter reeds door de vergadering zijn „gewipt”. De secretaris had reeds maanden geleden te kennen gegeven dat hij wegens druk ke werkzaamheden zijn functie nie,t lan ger zou kunnen waarnemen, terwijl de voorzitter zich wederom herkiesbaar zou stellen. In dit geval zou hij zeker met een meerderheid van stemmen zijn hqrkozen, doch mede door de onge gronde critiek van één zijner mede bestuursleden besloot hij zich niet we derom te laten herkiezen, waarna alle mannelijke bestuursleden en bloc af traden en een bepaalde groep haar doel zag bereikt. Dat de vergadering door één en ander een rumoerig karakter droeg valt te begrijpen. Het nieuwe be stuur staat thans voor een zware taak, doch zal het wel weten te klaren. Op merkelijk is echter dat dq competitie eerst eind October zal kunnen aanvan gen. Omdat het volgens mij plicht is om alle leden der Nevobo Afdeling Sneek de juiste stand van zaken te laten we ten zijn deze woorden door mij kenbaar gemaakt. Vertrouwend dat een en an der verhelderend zal werken en de redac tie dank zeggend voor de plaatsruimte verblijft, Die kunst verstond Ajax beter, en het was de Amsterdamse l.buiten Bakker die, nadat de Sneker voorhoede enige doelrijpe aanvallen had opgezet, uit een voorzet van Drager, doelman Kracht voor de eerste maal passeerde. Dit doel punt was voor de Snekers aanleiding er een schepje op te gooien en gedurende de laatste 20 min. van de eerste helft golfde dan ook de ene aanval na de ander op het doel van keeper Visser af. Jenne Smit maakte een schitterend doel punt, dat echter door de scheidsrechter werd afgekeurd, een hard schot van Hofstra vloog rakelings langs en ook Deden wist het net niet te vinden, on danks de uitstekende kansen die Hofstra hem bood. Zodoende brak de rust aan met 10 voor de gastheren. Daarna pakte Sneek onmiddellijk energiek aan, waarbjj keeper Visser een paar maal geducht aan de tand werd ge voeld. Hij weerde zich echter als een doelman van klasse. Langzaam maakte Ajax zich los en nu sprak de techniek was 13. Sneek 3 daarentegen deed in de res. 2e kl. verdienstelijk werk door Leeuwarden 3 op Cambuur een puntje afhandig te maken, terwijl ook LSC 2 in Harlingen uit zijn slof schoot met een 41 overwinning op HZC 2. Black Boys 2 sneuvelde echter met de verschrikke- De Tweede Kamer heeft het ontwerp Winkelsluitingswet aangenomen ,doch niet zonder belangrijke wijzigingen. De halvq da8 dat winkels iedere week gesloten moeten zijn, wordt plaatselijk door de gemeenteraad aangewezen. De avond, dat winkels tot 10 uur open mogen zijn (eens per week) wordt plaatselijk door de gemeenteraad aan gewezen. De sluiting van de winkels eerst om zeven uur zal niet zoals aanvankelijk was beoogd speciaa gelden voor si garenwinkels. Dq mogelijkheid is ge opend, dat bij Algemene Maatregel van bestuur dit latere sluitingsuur voor be paalde soorten winkels mogelijk wordt. Aangenomen kan dus worden, dat de Minister eerst zulk een besluit voor si garenwinkels zal afkondigen, maar dat zulks daarna ook voor andere winkels mogelijk zal worden gemaakt. van hen te maken, maar wel, dat ze na negen lessen een aardige speech in de familiekring, in het zakenleven of in een vereniging kunnen houden. Dat is mogelijk door iedere avond een ge deelte, van de voordracht en de spreek- techniek te behandelen. Bi, het spreken in het openbaar zijn er nl. wetten en regels die men moe.t kennen; men moet weten hoe z’n gedachten te orde nen en aan te bieden, terwijl in de les sen verder aandacht wordt besteed aan de opbouw van de speech, de improvi satie of het voor de vuist weg spreken, de gebaren enz. Hij lichtte verschillende onderdelen van zijn betoog toe met speechjes van oud-cursisten, opgenomen op de film band, terwijl twee dames en twee heren uit Heerenveen persoonlijk met aardige speechjes demonstreerden wat ze van de heer Faber hebben geleerd. Al me,t al hoorden en zagen de aanwezigen hier zoveel goeds, dat de vereiste twintig in schrijvingen spoedig binnen waren en over veertien dagen met de lessen kan wordqn begonnen. Zij die zich niet op gaven, maar wel interesse hebben, wer den reeds bij voorbaat uitgenodigd de slotles na het beëindigen van de cursus bij te wonen, teneinde zich persoonlijk van de resultaten te kunnen overtuigen. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL, Windbreker (jas), Inlichtingen bij de Postcomm. te IJlst; Broekriem, idem; een paar kindersokken, idem; een vul pen, T. Ozinga, Woudsend, Vosseniaan no. 355; 1 zilveren armband, Postcomm. te Woudsend; een deel van uitlaatpijp van auto, A. Veenstra, IJlst, Galama- gracht 92. Verschijnt; DINSDAGS OB VRUDAGS- Administratie c Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Over het vluchtelingen probleem. Koningin Juliana heeft door tussen komst van de Nederlands^ ambassadeur te Washington een persoonlijke brief doen overhandigen aan president Tru man. Zij spreekt daarin haar bezorgd heid uit over het internationale vluch telingenprobleem en verzoe.kt om een initiatief teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te sneden, waarin het anders een dreigend politiek gevaar zou blijven vormqn”. Dr J. H. van Royen, die deze brief aan president Truman overhandigde, deelde daarbij mede, dat de Nederlandse regering besloten heeft opnieuw honderd tot tweehonderd oude en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. helpt Jonathan nl. van hart tot hart en onze ervarin- naai gen geven ook kennis. Verder adviseert spr. zijn cursisten altijd zoveel mogelijk in hun eigen taal te spieken. Velerlei motieven brengen de mensen er toe spreken te leren. De meesten doen het om in de familekring het woord te kun nen voeren, maar ook het verenigings leven is een veel voorkomend motief Verder zijn er, naast personen die over hun vak moeten kunnen spreken, onder sprs. cursisten ook veel zakenmensen en ambtenaren, die meestal het spreken willen leren om hun ondergeschikten te kunnen toespreken en tot medewerkers te maken. Spr. kon zijn toekomstige cur sisten niet beloven redenaars als Brugman Bosma rechtsbinnen van Dijk ten val bracht, linksbinnen v. d. Wel nam de strafschop en met een goed schot werd Kracht geslagen, 20. Toch liet Sneek het nog niet zitten, maar gebruik ma kende van een klein foutje van Kracht, deponeerde Bakker no. 3 in de touwen. Een vurig schot van Ydema werd door Visser nog net op tijd gekeerd. Jan Hof stra ging drie man voorbij en gaf een trekbal naar Deden, maar deze schoot net naast. Ajax evenwel scoorde het vierde doelpunt, maar o.i. in buitenspel- positie. Onze stadgenoten probeerden nog van alles, maar het lukte niet; het doel van Ajax was en bleef dicht. won Ajax dus met 40, maar deze cij fers zijn geflatteerd. Gezien het ver toonde spel van Sneek was een gelijke stand heus zo gek niet geweest. De elftallen speelden als volgt: Ajax: Visser; Potharst, Boskamp; Brienen, Elzer, Bouwens; Drager, van Dijk, Westers, v. d. Wel, Bakker. Sneek: Kracht; J. Smit, J. Dijkstra; Bosma, Stuut, Sijbesma; Kootje, Deden, Jenne Smit, Ydema, Hofstra. Krachtens de nieuwe Kieswet zal, volgens de Tel., op 13 Mei a.s. (de twee de Dinsdag in Mei) de candidaatstelling plaats vinden voor de Tweede Kamer. 43 dagen daarna, dus op Woensdag 25 Juni, vinden de Kamerverkiezingen plaats. In verband daarmee zullen de vergaderingen van de huidige Tweede Kamer in Maart eindigen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen op het verkiezingspad te gaan. Het herbouwen van de toren van Jor- werds Kerk betekent, tesamen met de al beraamde restauratie van het schip dier kerk, het volledig herstel van een der oudste, fraaiste en merkwaardigste dorpskerken in Friesland. Dat het be houd van dit monument aller belang stelling verdient, toont ook de alom bekende Bussumse Koorvereniging „Pro Musica”, die onder leiding van Lex Karsemeyer op Zaterdagavond 3 No vember a.s. om 8 uur met enkele solis ten in de Harmonie te Leeuwarden een uitvoering komt geven ten bate van de actie „De Toren van Jorwerd”. Steun aan deze actie wordt door een bezoek aan dit concert wel heel aangenaam verlicht. Maar het aantal plaatsen is be perkt en de vraag is groot, zowel Pro Musica als Pro Jorwerd. Liefhebbers dienen dus spoedig, in ieder geval voor 14 October, hun plaatsbewijzen f 2.50 (incl. programma, bespreking etc.) te bestellen per postwissel of via giroreke ning 27321 aan het adres van de heer K. van Oostrum, Molenstr. 31 te Leeu warden. Vrjf-en-dertig gevallen van kinderver lamming zijn in ons land geconstateerd in de week van 9 t/m 15 Sept. De meeste gevallen negen kwamen voor in Den Haag. Met vrij grote zekerheid kan men nu wel zeggen, dat Heerenveen dit seizoen geen rol van betekenis zal spelen. Jonk man c.s. verloren nl. gisteren op eigen veld met 30 van het pas gepromoveer de Elinkwijk en vooral de nul van de eens zo productieve Heerenveen-voorhoe- de wijst er op dat de ploeg van Abe een i lijke cijfers 71 op Bomiastate tegen inzinking doormaakt. Van de noordeljj- Friesland 2. Voor de res. 3e klas A bleef Be Quick 1 het treffen tussen LSC 3 en Frisia 3 en G.V.A.V. zich tot nu tot het beste thuis in de nieuwe omgeving. Zij deden deze keer wel heel opmerkelijke dingen. Vooral G.V.A.V., want deze Groningers versloegen leider Enschedese Boys met niet minder dan 3—0. Trouwens ook de prestaties van Be Quick en Leeuwarden overwinningen op resp. Zwolse Boys (50) en V.S.V. (23) mogen bezien lijden. De overige uitslagen van de noor delijken bleven in mineur. In A verloor Frisia op eigen terrein met 23 van EDO, Velocitas in Amsterdam met 20 van DWS, dat door deze zege en de ne derlaag van Enschedese Boys op de troon kwam, en in B delfden Achilles, Sneek en Oosterparkers in hun zware uitwedstrijden tegen DOS, Ajax en En schedé het onderspit. Uitslagen 52, 40 en 20. Werd de strijd om de leiding in A derhalve voorlopig ten gunste van DWS beslist, bij die in B tussen RCH en Wageningen sloeg de schaal door in de richting van de Oos- telijken (12). Verdere uitslagen in A: AGOVVDe Volewijckers 2—2 en Theo- leHaarlem 33 (knap werk van de Amsterdammers en Tielenaren) en in B: VitesseBlauw Wit 30. Deze kampi oenen varen dus in hetzelfde schuitje als Heerenveen. De standen zijn: IA DWS 4 Enschedese Boys 4 Elinkwijk Haarlem AGOVV GVAV ’t Gooi Heerenveen EDO Go Ahead Frisia Volewijckers Theole Velocitas 1B Wageningen Ajax Be Quick Vitesse RCH DOS Leeuwarden Enschedé Zwolse Boys Sneek Achilles Blauw-Wit VSV Oosterparkers Goed werk M. de R„ Mag ik nog een beroep doen op Uw gastvrijheid? Bij voorbaat vriendelijk dank. Mijn uitlating, dat de heer Schaper ongecontroleerde beweringen heeft ge daan, toen hij over ’t aftimmeren van mijn woning sprak, vervalt nu natuur lijk. Met ’t oog hierop en mede in verband met de uitlegging die de heer S. over genoten gastvrijheid heeft, laat ik 't maar aan de lezer over in hoeverre de heer S. behoorlijk gehandeld heeft. Sneek, 21 Sept. ’51. J. MOOIJ. Het Amicitia Theater heeft Woens dag en Donderdag als hoofdnummer „Misdaad achter het Voetlicht”, een beklemmende geschiedenis, waarin Jane Wyman de rol van Eve Gill speelt, een meisje, dat een dubbel leven leidt om een bedrieger te ontmaskeren. Jonathan Cooper (Richard Todd) wordt verdacht van moord op de man van Charlotte In wood (Marlene Dietrich), een operette- ster op wie hij hevig verliefd is. Hij zoekt een toevlucht bij Eve Gill, die leerlinge is aan de toneelschool. Cooper vertelt Eve dat Charlotte in een vlaag van woede haar man gedood heeft en I spreken is: hoe zegt <3 redenaar het? toen naar zijn huis gevlucht is. Haar Weet hij zich in eenvoudige beweordin- ging naar Charlotte’s huis om een an- op de goede plaats te gebruiken Het is dere japon voor haar te halen, maar hqlemaal niet waar dat men om te kun- werd daarbij gezien door Charlotte’s nen spreken minstens een H.B.S.-oplei- kamenier Nellie. Eve is overtuigd van 1 ding moet hebben genoten. De taal gaat Charlotte’s schuld en zich schuil te houden. Ze gaat Nellie en maakt met haar de afspraak, dat zij voor een paar dagen Nellie’s plaats als kamenier zal innemen. Inmid dels heeft Eve kennis gemaakt met de tective Smith, die niets afweet van haar vermomming als kamenier en samen met de politie op :oek is naar Cooper. Cooper, die Charlotte wilde spreken, waagt zich in het theater en wordt daar gesignaleerd. Eve bemerkt dit en helpt hem ontsnappen, nadat ze gehoord heeft hoe Charlotte hen tegenover de politie van de moord op haar man be schuldigt. Eve, steeds vaster overtuigd van Cooper’s onschuld, tracht Charlotte in bijzijn van de politie tot een beken tenis te dwingen, maar intussen heeft Smith Cooper laten arresteren in het theater; na afloop der voorstelling wordt hij geconfronteerd met Charlotte. We derom weet hij, geholpen door Eve, te ontsnappen. Samen verbergen zij zich in een der requisietenkamers onder het to neel en dan bekent Cooper haar, dat hij inderdaad de moordenaar is van Char lotte’s man. Hij vertelt tevens, dat hij nóg een moord op zijn geweten heeft, maar destijds vrijuit gegaan is, omdat hij zich kon beroepen op zelfverdediging Deze keer zal hem dit echter niet luk ken en hij voegt er aan toe, dat hij nu een derde moord wil plegen, ten einde krankzinnig verklaard te worden! Thans beseft Eve in welk gevaar zij ver keert. Door een list gelukt het haar Cooper uit de requisietenkamer te krij gen en dan volgt een wilde jacht door het verlaten theater. Tenslotte valt Cooper in handen der politie en de ver schrikte Eve in de armen van detective Smith. Tjjdens de manoeuvres in West-Duits- land zijn bij Neustadt een Britse offi cier en tien Britse soldaten gewond, doordat Belgische soldaten per ongeluk met scherp begonnen te schieten. Enke le gewonden zijn er ernstig aan toe. Tot dusver zijn bij de herfstmanoeuvres een officier en vier Britse soldaten om het leven gekomen. Een later bericht meldt dat de Belgen niqt met scherp hebben geschoten, doch een opgewonden Belgisch soldaat een zg. offensiefgranaat wierp, een oefen handgranaat, die op 16 m. afstand al ongevaarlijk is, doch niet mocht worden gebruikt in dit geval. Houtigehage maakte in deze ontmoe ting een zwakke indruk. L.S.C. was vrij wel doorlopend in de meerderheid en won derhalve verdiend. Het begon direct al met een kleine veldmeerderheid van L.S.C., dat zich al gauw enige goede kansen schiep. De roodgele defensie voorkwam echter doel punten. Ook de aanvalslinie van de gas ten probeerde het zo nu en dan, maar het verdedigingsblok van de thuisclub riep de tegenpartij steeds een halt toe. Spil Fijlstra was deze middag best op dreef en zette de L.S.C.-aanval doorlo pend aan 't werk. Rechtsbuiten Hart kamp kreeg een niet te missen kans, maar schoot naast. Het spel golfde ruim een half uur heen en weer, waarbij Hou tigehage soms gevaarlijk doorbrak, maar doelman Bouma steeds op zijn plaats vond. Ook Brouwer en Schukking wis ten heel wat roodgele aanvallen on schadelijk te maken. In de 38e minuut gaf L.S.C. het juiste antwoord, toen r.. buiten Menger met een trekbal links binnen Batstra in staat stelde de lang niet hokvaste Bruining te passeren 10. Dit doelpunt was zeer zeker volkomen verdiend, maar de Houtigehage-doelman ging hierbij niet geheel vrij uit. De tweede speelhelft gaf een vrijwel gelijk vormig beeld te zien. In de 18e minuut had L.S.C. opnieuw succes, toen uit een voorzet van linksbuiten v. d. Meer, midvoor Steenbeek met een fraaie kop bal de stand op 20 bracht. Twee mi nuten later echter reduceerde midvoor Nijboer uit een hoekschop, door links buiten Brouwer uitstekend voor het L.S.C.-doel geplaatst, de score tot 21. De wedstrijd werd toen levendig en er i kon nog van alles gebeuren. de i Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië, m.s. Sibajak (8 Oct.); Nieuw-Guinea, m.s. Blitar (18 Oct.); Antillen, m.s. Willemstad (2 Oct.); Su riname, s.s. Helicon (25 Sept.); Canada, s.s. Veendam (26 Sept.) Wiq Zaterdagmiddag om een uur of twee op het Grootzand wandelde, bleef al spoedig verbaasd staan kijken naar de ongewone bedrijvigheid die daar heerste. Kraampjes werden neergezet, tenten opgeslagen, ongens renden heen en weer, er werd geroepen en geschreeuwd, ogenschijnlijk een wanordelijke toestand. Hiqr was de jeugd van Sneek bezig haar Indiamarkt in te richten. We gingen op zoek naar de leiders en men bracht ons naar het bestuur van de Sneker Jeugd Actie die ons nog eens iets vertelden over de S.J.A. Bij deze contact-organi- satie zijn de volgende plaatselijke jeugd organisaties aangesloten: de chr. Jonge Vrouwqn Federatie, Chr. Jonge Man nen Vereniging, Bapt. Jeugd Bond, Kath. Verkenners, Kath. Gidsen, A.J.C., V.J.B., Ned. Padvinders Ver. Ned. Padvindsters Gilde, Jeugdgroep Leger des Heils en de V.C.J.C. Het bestuur van de S.J.A. was zeer voldaan over de bijzonde,r goede samenwerking en ver standhouding tussen de leden van deze jeugdverenigingen. Deze samenwerking is al verschillende malen tot uiting ge komen, o.a. met de 5 Mei viering en nu weer met de India markt. Zo u weet was deze markt georganiseerd ten bate van hongerend India, en het bestuur van dq S.J.A. noemde het zeer verheugend en hoopgevend voor de toekomst dat deze markt tot stand kon komen, dank zij de medewerking van alle leden. Meer en meer groeit het besef bij de jeugd leiders dat samenwerking in verschil lende gevallen mogelijk en zelfs noodza- keljjk is, ook in het belang van de on georganiseerde jeugd van Snqek. Na dit gesprek begonnen wij onze tocht langs de verschillende kraampjes, die inmid- dels waren ingericht. We sjoelden, wier pen met speertjes, schoten met wind buksen en liepen trots verder met de verworven papieren roos. We snoepten bij de gezellige snoeptent (o, die slierten drop!), dronken een kop heerlijke Nie meyers thqe met een Verkade biscuitje en verwonderden on; over het grote aantal handige jonge kooplieden en standwerkers, die onder de jeugd- bewegers schuilen! Neem maar de jon gelui bij het balwerpen, wat een enthou siasme in diq roep: „gooien, smijten, al- tijd prijs!” Geen wonder dat de mensen zich verdrongen om hun tentje. Trou wens ook de andere kraampjes hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen vooral ’s middags was het zeer druk en gezellig op het Grootzand. Het mooie wee,r bracht heel wat men sen op de been en de jonge standwer kers hadden het druk. Het resultaat van 4 3 3 3 3 3 3 2 1 1 0 0 0 o van M.S.C. en F.V.C. In de tweede klas A vielen weer twee verrassingen. Zo ontfutselde M.S.C. in Zwolle aan P.E.C. een kostbaar punt, terwijl F.V.C. demonstreerde dat het zich op het Alcides-veld goed thuis voelt. De Huizumers werden nl. twee puntjes rijker en de Meppelers een illusie armer. De uitslag was 01. Verder waren de uitslagen in deze klas normaal. L.S.C. behaalde zijn eerste overwinning op Houtigehage, 41, Zwaagwesteinde ver sloeg H.Z.C. met 40, terwijl Emmen met het kleinst mogelijke verschil (21) van het bezoekende Zwartemeer won. Steenwjjk geklopt Black Boys riep leider Steenwijk een duidelijk halt toe. Tot plm. 10 minuten voor het einde stonden de boys zelfs met 30 voor en alleen door een kleine inzinking van de zwartjes konden ue i roodwitten de uitslag nog wat dragelijk maken (3-2). Opvallend was het grote j t^echtTwam/pasTéerd'e 'deze “met “een aantal doelpunten dat in deze klas ge- i poOgbai doelman Bruining voor de der- scoord werd: Drachten-Tijnje 5-3, De I de maal Alg antwoord ging Hou. Kooi-Rood Geel 5-3 Harlingen-Lem- tigehage met man en macht aanvallen. mer 6—3 W.Z.S.—Jubbega 2—4, Ber- De LSC.aefensie kreeg het zwaar te gum-GAVC 6-0. Rood Geel en Lem- j verdureni waarbö doelman Bouma zich mer leden derhalve hun eerste neder- meester]ijk onderscheidde. Maar het spel werd er niet zachtzinniger op, zelfs ge raakten twee spelers handgemeen, doch de scheidsrechter maande tot kalmte aan. L.S.C. bleef verder meester van het terrein en in de laatste seconde bracht v. d. Meer uit een voorzet van Menger de eindstand nog op 41. De uitslag, 40, wekt onwillekeurig i ook een woordje mee: van man tot man, de gedachte dat Sneek in haar wed- iets te veel combinerend, maar voor het stryd tegen Ajax niets in te brengen talrijke publiek aantrekkelijk voetbal, had. Dat is niet het geval. Alleen wis- Het was bij een van die aanvallen dat ten de Snekers hun veldmeerderheid niet in doelpunten uit te drukken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1