De India-markt van de S.J.A. hi R BUITENLANDS OVERZICHT ul it Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST .«B Cs Bitinking slach bij Warns I 6e Jaargang No. 78 L KIEZEBRINK ZELFS Zesde Volksconcert Grotewohls voorstel io. Het Nut J Pseudo Vogelpest te Makkutn Haak-in-Actie voor Noorderlicht voor Mensenredder overleden 7ÏWÏ miilftV HOMERUS SLIEP WEL EENS „De fakkels bijeen** KLEINZAND 7 Telei. 2872 A 4 Renteloze voorschotten proefschriften Kinderverlamming te Leeuwarden *n Bijzonderheid Bromfietser tegen busportier Het Perzische oliegeschil Wil Avifauna verhuizen? VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 Hrt SneefceT Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD - Skeletten gevonden De onregelmatigheden in de Leeuwarder gevangenis College-geld ontstolen Factoren van onzekerheid in het Westen zo niet vijandige daad zou worden op gevat. Men is echter het stadium voor bij dat dergelijke waarschuwingen in vloed hebben op de gedragingen van een land. Moskou heeft destijds op dezelfde wijze ook Noorwegen tevergeefs ge tracht te weerhouden van toetreding tot het Pact. Nu gaandeweg de definitieve posities aan de wederzijdse fronten moeten worden tagenomen geven derge lijke waarschuwingen niets als degenen tot wie ze gericht zijn, van oordeel zijn dat hun voordeel elders ligt. In dit de fensiecommando voor het Midden-Oos- ten zou men natuurlijk ook van harte gaarne Perzië zien, maar de huidige verhoudingen met het Westen staan dat in de weg. De Engelseii hebben Mossa- deqs laatste voorstellen verworpen en deze ontsloeg het laatste Engelse perso neel der olieraffinaderijen. De Perzische parlementaire machine is vastgelopen omdat de oppositie, door terroristen vervolgd, niet in het parlement ver schijnt. Mossadeq heeft nu nieuwe ver kiezingen uitgeschreven doch de uitslag daarvan zal eerst over een half jaar be kend zijn, en intusse- kan veel gebeu ren. Er schijnt verschil van mening tus sen de nationalistische groeperingen zelf te zijn. Mossadeq heeft nu weer ge dreigd met samenwerking met Rusland, welks ambassadeur ook naar Moskou is ontboden voor besprekingen en de toe stand te Teheran is, ook wegens geld gebrek, van dien aard, dat er elk ogen blik uitbarstingen kunnen worden ver wacht, tenzij Amerika er in slaagt door druk zowel op Engeland als op Perzië toch nog een bevredigende oplossing aan het oliegeschil te geven. Tienduizend gulden boete onjuiste aangifte f -I h Redacteur: r/ 3. 5. ii. Alford 4* K, in r 4 •l 6. 7. Donderdag 4 October. S.Z.C. Contact- avond in Zaal Leeuwen, ’s avonds 7.30 uur. Dinsdag 9 October. Ned. Reisvereni- ging. 's Avonds 8 uur in foyer Ami- citia de kleurenfilm: „Zwerftoch ten langs de Rivlèra”, De collecte voor de Stichting Christe lijke Blindenhulp „De fakkels bijeen” heeft te Sneek opgebracht ƒ482.78. 8. 9. Het Nederlands Detachement Ver. Naties in Korea op de thuisreis naar Nederland aan boord van het troepenschip „General Mc Rae”. Het ver trek met op de achtergrond Amerikaanse oorlogsschepen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar Giro 50748 ten napre van Firma E. J. Drijfhout, Sneek Redactie-adres 1. 2. Donderdag 4 October. Kunst aan Allen. Toneelavond in Amicitia. Opvoering van „De Kinderen van Eduard”, door het Rotterdams Toneel In de barak voor besmettelgke ziekten te Leeuwarden zijn twee kinderen met een lichte graad van kinderverlamming opgenomen. Voorts heeft zich te Leeu warden een sterfgeval voorgedaan, waarbij ook het vermoeden is uitgespro ken, dat het aan kinderverlamming zou zijn te wijten. Dinsdagavond is in ons land aan de Noordelijke hemel duidelijk Noorderlicht waargenomen. Het begon om 19.30 uur en om 22.30 uur was het belangrijk ster ker geworden. Hoewel Noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te nemen, was het Dinsdag toch wel bijzonder duidelijk. De minister van Onderwijs acht het, volgens zijn mededelingen bij de Rgks- begroting nodig, aan hen, wier promo veren op de hoge drukkosten dreigt af te stuiten, voor een gedeelte dier kosten een renteloos voorschot te verlenen; daartoe heeft hij in de begroting een som van 100.000 opgenomen. Daarom moeten wij het onze Mi nister van Waterstaat maar niet te zwaar aanrekenen dat hij Woensdag zelf een verkeersover treding beging. Want toen Zijne Excellentie Wemmers eergisteren in gezelschap van de Commissa ris der Koningin en enkele andere autoriteiten een bezoek afstak bij het bestuur onzer gemeente, ston den hun auto’s aan de linkerzijde van de Marktstraat voor het stadhuis geparkeerd. Of zouden de agenten van de Sneker Motor politie die de hoge bezoekers bin nenloodsten en tijdens hun ver blijf op het gemeentehuis een oogje in het zeil hielden, Z.Excel- lentie beleefdheidshalve dispensa tie van art. 32, le lid sub b van het wegenverkeersreglement heb ben verleend? OUDEGA (W.). Bi) de veehouder IJp- ma alhier heeft een schaap al twee lam- c meren geworpen. Wel heel vroeg dus. Onderwijs alhierf een lezing met muzi- Te Roermond is, 60 jaar oud, overle den de heer L. Hofman, die bekendheid verwierf door het feit, dat hij tijdens zijn leven meer dan twintig drenkelin gen van de dood redde. Voor zijn moe dige daden werd hij meermalen onder scheiden, o.a. met een gouden médaille van H. M. de Koningin en een gouden horloge met inscriptie van het Carnegie Heidenfonds. De chauffeur van een autobus die bij het station van Veenendaal stond, open de het portier juist op het ogenblik dat een bromfietser passeerde. Deze, de 54- jarige groentenhandelaar Huitsers uit Veenendaal, botste tegen het portier. Hij sloeg tegen de grond en werd zo ern stig aan het hoofd gewond, dat hij het Julianaziekenhuis is overleden. Kleine Rhapsodie L’Estudiantina, Valse Em. Waldteufel Wiener Operettenklassiker Hans Kliment Colonel Bogey on Parade De definitieve afsluitdatum van de Haak-in-actie der N.C.R.V. is bepaald op 1 November. De totale opbrengst bedraagt ongeveer 3 millioen gulden en het Koningin Wilhelminafonds zal een verlanglijstje betreffende de besteding dezer gelden samenstellen. uur op Kleinzand no. 2. De namen zijn: mej. T. v. d. Meulen, Bolsward; Klaas Hogeboom, Oosterwierum 65; J. v. d. Veen, Oppenhuizen 55. De slagzin in de A.J.C.-tent was wel heel gemakkelijk te vinden: Help India. Hier werden de prijzen na loting toege kend. Eerste prijswinnaar was de heer Schut. De naam van de pop in de tent van het Leger des Heils was Aminah. Niemand heeft deze naam geraden. Dit was. dus het eindverslag van de India-markt. Het bestuur van de S.J.A. is verheugd over het goede resultaat en gaat vol moed verder. De arme hongerende be volking van India moet geholpen wor den. Van Maandag 1 Oct. tot en met Za terdag 6 Oct. zullen leden van de S.J.A. voedselbonnen verkopen a 25 cent per stuk. Deze verkoop is reeds aanbevolen door vooraanstaande stadgenoten. Was U verhinderd een bezoek aan de India- markt te brengen, koopt dan nu voed selbonnen en helpt op deze manier uw ongelukkige medemensen die honger lij den, zoals zoveel van onze landgenoten hebben geleden in de jaren 19401945. Collectanten kunnen bussen en bonnen Zaterdagmiddag van 56 uur afhalen in het gebouw van het Leger des Heils, Kleinzand. Bjj het bedrijf van de heer B. Bruin- sma te Makkum is de zgn. pseudo-vo- gelpest geconstateerd. Het pluimvee moest worden vernietigd. Onder voorzitterschap van mr J. A. de Jong hield het departement Sneek van da Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen Dinsdagavond haar huishoude lijke vergadering in de Openbare Lees zaal. De secretaris, de heer D. Jorrit- sma las de notulen en bracht het jaar verslag uit, waarin de gehouden cur sussen en lezingen in het jaar 1950-51 de revue passeerden en de leden wer den opgewekt tot groter bezoek aan beiden, Sneek heeft als een der oudste departementen van het Nut een tradi tie hoog te houden en mag niet versa gen, ondanks ook het feit dat het leden tal iets afnam en nu 137 bedraagt, veel te weinig voor een stad als de onze. De heer H. de Boer bracht als secretaris der Nutscommissie voor de jeugdcon- certen verslag uit. De samenwerking in de commissie was ook nu weer zeer prettig en dank zij de onmisbare mede werking der hoofden van scholen slaag den opnieuw alle concerten. Als verte genwoordiger van het departement ver ving de heer D. Jorritsma de heer ir A. P. W. Münch. De secretaris-penning- meester (de heer H. de Boer) had de wens te kennen gegeven na deze functie vier jaar vervuld te hebben, af te tre den. Er werden weer vier concerten ge geven, nl. één door de G.O.V., éen door de Amsterdamse Politiekapel in het ka der van de Radio Unie, één door de h.h. Jaap Stotijn en G. Schrik en tenslotte het traditionele concert bij de doden herdenking met een hoofdzakelijk Bach- programma. Het totaal bezoek aan deze concerten bedroeg 5000, voornamelijk leerlingen van tien scholen. Het con cert van de politiekapel trok een record bezoek dank zij een populair program ma, nl. 1500, het hobo-concert van Sto tijn telde ruim 900 bezoekers. Dat de concerten de belangstelling bij de jeugd voor goede muziek opwekken, blijkt uit het feit van het groeiende bezoek der jongeren aan de uitvoering van de Mat thaus Passion. De h.h. W. Meindersma en W. van Djjk hadden de rekening van de pen ningmeester van de departement de heer S. Bos nagezien en blijkens de verkla ring van eerstgenoemde, in orde bevon den, zodat deze functionaris kon worden gedechargeerd; zijn rekening wees een tekort aan van 14.38. Wat het winter- programma betreft, dit ziet er als volgt uit: Op 15 October de film over Suri name van Peter Creiutzberg, „Waka Boen” (Goeie reis). De heer Creutzberg maakte als dierkundige deel uit van de staf der Natuurwetenschappelijke Suri- name-Expeditie 1948-1949, uitgezonden door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap enz. Op 19 November le zing met lichtbeelden van de heer J. F. Schultink, bekend Kunstpaedagoog te Amsterdam over „Schilderijen zien”, zulks in samenwerking met de Montes sorischool alhier. Op 15 Januari lezing met lichtbeelden van de heer H. Hal- bertsma, archeoloog te Amersfoort en conservator van het Friesch Scheep vaartmuseum met het onderwerp: „In en om het middeleeuwse Sneek”. Op 24 Maart treden voor ’t Nut op Georgette Hagedoonj en Pierre Verdonck, hier geen onbekenden. Voorts zal de heer R. J. Sipkens, Inspecteur bij het Lager Te Alphen a. d. Rijn heerst ongerust heid over het feit dat de directie van Avifauna een tijdelijke voor de win ter of definitieve verplaatsing van haar bedrijf naar de Apollohal te Am sterdam zou overwegen. De Alphense middenstand profiteert in belangrijke mate van de honderdduizenden mensen die naar Avifauna komen. De W.Duitse regering zal Grotewohls voorstel tot het houden van verkiezin gen in geheel Duitsland onder voorbe houd aanvaarden. Geëist zal worden ab solute vrijheid voor le kiezers zowel vóór als na de verkiezingen. De bespre kingen over dit voorstel zullen die over de opneming van West-Duitsland in het Westers verdedigingssysteem niet ver tragen, aldus deelt men uit Bonn mede, De Perzische regering heeft bekend gemaakt dat als vreemde troepen Per zisch gebied betreden de olieraffinade rijen in Abadan door brand zullen wor den vernield. Naar verluidt hebben En geland zowel als Perzië weer een be roep op Amerika gedaan om bemidde ling. Zesde (laatste) Volksconcert te geven door „Het Stedelijk Muziekcorps”, dir. A. Bouman, op Zaterdag 29 Sept., 8 uur Martiniplein. Programma: Banier-mars arr. A. Bouman Ouverture Dichter und Bauer Fr. v. Suppé Au Golfe de Naples, Grande Valse Guardia. R. Eilenberg Fr. Popy1 SNEEKER NIEUWSBLAD kale omlijsting houden vermoedelijk be treffende een er op volgend concert van K.A.A. Tenslotte zijn besprekingen gaande betreffende het vertonen van een of twee films (o.a. vermoedelijk „Macbeth”) in het Bioscooptheater Amicitia. Komt de film Macbeth, dan heeft dr Koek uit Heerenveen zich be reid verklaard deze toe te lichten. Naar aanleiding van een wenk uit de vergadering zegde het bestuur toe, dat getracht zal worden leerlingen van middelbare scholen bg bepaalde lezin gen toegang te geven tegen betaling van 0.25, terwijl de wens van een der aan wezige leden dat het bestuur reeds in de voorjaarsvergadering van het depar tement een voorlopig programma voor het volgend seizoen ter tafel zal bren gen, dat dan door de leden kan worden gewijzigd of aangevuld, door het be stuur zal worden overwogen. De Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek heeft bij Zwaardaburen onder Tzummarum, bij opgravingen 16 skeletten en een haarkammetje dat da teert van omstreeks 700 gevonden. Drs Halbertsma vermoedt dat men hier te doen heeft met een vrij uitgebreid graf veld uit de achtste eeuw. Woansdeitomiddei is op it Rea Klif oan it Iselmar by Warns de slach by Warns bitocht. Dizkear wie der foar dizze bitinking bisünder greate bilang- stelling, dat yn it foarste plak yn for- ban stie mei it feit, dat it monumint, dat as in neitins oan ’e slach op „It Klif” oprjochte wurdt, omtrint klear is (it sil takomme jler (tatbleate wurde) en fierder oan ’e omstannichheit dat in deputaesje Helgolanners bywêzich wie om in stik rotsstien fan harren eilan, dat op it monumint pleatst wurde sil, X eer to dragen. De Helgoldnske flagge stie dizkear dan ek nést de Fryske, en fjouwer Helgoldnske fammen wiene oan- wêzich. De oerdracht fan ’e stien, dêr’t de ynskripsje „rots fan it Fryske eildn Helgolftn” yn stiet, barde troch de hear 1 Heinz Dahn. De hear W. Struiksma, i dy’t de lieding fan 'e bitinking hie, bi tocht de koartlyn forstoame Fryske bi- I wegingsstriider E. Hazelhoff, dy’t takel de dagen foar syn dea noch meiwurke hie oan ’e bou fan it monumint. De bittakingsrede waerd halden troch 1 de hear Th. van der Zee to Jirnsum oer Vrijdag 28 Sept. t.e.m. Maandag 1 Oct. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Duel met de dood”. Het onderzoek naar dé malversaties in de strafgevangenis te Leeuwarden, waarvoor een beambte van de Rijksge- bouwendienst en een werkmeester uit de strafgevangenis werden gearresteerd, is nog in volle gang. Dit onderzoek strekt zich niet alleen uit tot de timmermans werkplaats en meubelmakerij, waar de eerste knoeierijen werden ontdekt. Zo als men weet, werden hier allerlei voor werpen kosteloos gemaakt voor de amb tenaar van de Rijksgebouwendienst, die blijkbaar met de werkmeester zo goed bevriend was, dat aan alle gratis op drachten werd voldaan. De man van de Rijksgebouwendienst bestelde zelfs eens een geheel ameublement en een kampeerwagen, die keurig netjes door de gevangenen werden gemaakt, aldus het Alg. Dagblad. De justitie zal thans nagaan of er meer afdelingen in deze strafgevangenis zijn waar dergelijke klanten hun bestel lingen deden en waarvoor weinig of niets werd betaald. Het is een raadsel hoe geruime tijd al deze bestellingen door de gevangenen konden worden uit gevoerd, zonder dat deze vreemde gang van zaken niet bekend zou zijn bij de directie van de gevangenis. Op dit punt zal natuurlijk ook de directeur aan een verhoor worden onderworpen. Aan de hand van de in beslag genomen admini stratie zal de Rijksrecherche zeker kun nen nagaan of de malversaties buiten medeweten van de hogere leiding zijn gepleegd. Een 18-jarig meisje, een pas aangeko men studente, was te Amsterdam op weg om collegegeld te gaan betalen. Nog even winkelen in de Kalverstraat, fluks een kwartje geofferd voor de Waters- noodslachtoffers en toenmerkte zij dat de man, die di"ht achter haar had gestaan om een etalage te bekijken er van door was met haar portemonnaie met ruim vierhonderd gulden. Hoe zij nu college moet gaan lopen weet ze nog niet Factoren van onzekerheid als de hierboven genoemde, welke zich nu bij twee zo belangrijke partners in het At lantisch pact openbaren, zijn te betreu ren in een tijd, die snel om daden vraagt. Nu zal veel wat te Ottawa besloten werd op een begin van uitvoering moeten blij ven wachten tot na de Engelse verkie zingen, als men weet wie te Londen het bewind zal voeren. Eisenhowers verzoek om meer troepen komt nu niet in Octo ber maar eerst in November in de At lantische Raad aan de orde. Ook een plan om enige landen van het Midden oosten aan het Westen te verbinden, waarbij Turkije, dat met Griekenland (waar men nu tracht een nieuwe rege ring te vormen) tot het Atlantisch pact is toegelaten, als schakel zal dienst doen, zal wel op de beslissing der nieuwe he ren te Londen moeten wachten. Er is nl. te Ottawa de mogelijkheid overwogen, dat onder deze landen van het Midden oosten, die door de vestiging van een defensiecommando voor dat gebied hechter aan het Westei gebonden zul len worden ook Egypte zal zijn. Daar voor moeten dan echter eerst de En gelsEgyptische geschillen uit de weg geruimd worden en Engeland heeft zich dan ook al in principe bereid verklaard op bepaalde voorwaarden het verdrag met Egypte te doen vervallen en zgn troepen uit de Suez-kanaal-zóne terug te trekken, als Egypte tot dit defensie commando wil toetreden. Blijkbaar heeft Amerika langs deze weg een op lossing gezocht voor een uiterst gevaar lijk en voor het gehele Westen zeer be langrijk geschil. De Russen hebben dat ook tagezien en Egypte gewaarschuwd dat haar aanhechting bij het Atlantisch Pact door Moskou als een onvriendelijke De belangrijkste onderwerpen te Qtta- wa besproken waren echter niet de bo vengenoemde, maar de economische, welke verband houden met de bewape ning. Een commissie van vijf, waarin ook Nederland zit, is gevormd om voorbereidingen te treffen voor grotere samenwerking der landen van het At lantisch pact op economisch, financieel, cultureel en sociaal gebied en daarin zal stellig aan de druk welke de bewape- ningsprogramma’s op al dit terrein op de Europese partners leggen, aandacht worden geschonken. De Nederlandse vertegenwoordigers lieten zich tenrnin- ste optimistisch uit over een bevredi gende oplossing in dezen. De Duitse her bewapening kan vertraagd worden door het in ons vorig overzicht reeds ge noemde voorstel van Grotewohl om in heel Duitsland verkiezingen te houden. Wel heeft kanselier Adenauer het ver worpen, maar tal van Duitse politici, ook de soc.democraten spelen met dit idee misschien ook om van het Wes ten nog groter prg’s voor de samenwer king los te krijgen en dit moet toch de plannen vertragen, welke thans door dr Adenauer met de commissaris sen der Grote Drie worden besproken. Bijna bemoedigend, zoud< i wg haast zeg gen, klinkt daarnaast dan de verzeke ring van de stafchef van de Amerikaan se luchtmacht generaal Hoyt Vanden berg, die vertelde dat de Amerikanen nu zoveel atoomwapenen hebben dat ze een tegenwicht vormen tegen de over macht van de Sovjet strijdkrachten te land. Op de keper beschouwd is dit ech ter misschien niet zo bemoedigend voor W.-Europa. Want deze generaal is ver moedelijk er een uit do school van die Amerikaanse militairen die West-Eu- ropa door een zo sterk mogelijke lucht macht maar met vrij geringe landstrijd krachten willen steunen. Marshall was niet uit die school, hij wilde een grote Amerikaanse troepenmacht in Europa stationneren, of daarvoor gereed hou den, gesteund door een passende lucht macht. Hoe Marshalls opvolger Lovett er over denkt, weten we nog niet, hope lijk voelt hij meer voor Marshalls in zicht dan voor dat van Hoyt Vanden berg. In het kader der maatregelen alle krachten van het Westen tegen de drei ging uit het Oosten te verzamelen past ook het besluit der Grote Drie de beper kingen inzake zijn bewapening aan Ita lië bij het vredesverdrag opgelegd op te heffen. Tenslotte verdient nog vermel ding dat het Australische volk bg re ferendum het voorstel van Menzies, de liberale premier, om via grondwetswij ziging de communistische partg te ver bieden, verwierp. Velen hadden tegen dit voorstel bezwaren zcwel van prin cipieel democratische als practische aard. Menzies legde zich bg de neder laag neer en verklaarde dat het volk thans de verantwoordelijkheid voor de huidige toestand waarbij de communis tische partij, hoewel niet groot, toch zeer aanzienlijke invloed in de vakver enigingen uitoefent, op zich heeft ge nomen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratiec Qomfc. Drijfhant"KieZ£:ti‘ïtlk-&CtO. Kantoon: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In deze spannende tijden zet de bui tenlandse politiek in elk Westers land haar stempel op de binnenlandse poli tiek, men denke maar eens aan het feit dat in alle West-Europese staten de bewapeningsuitgaven in zeer sterke mate de staatsbegrotingen beheersen. Maar toch is het niet minder waar dat omgekeerd de binnenlands politieke toe stand in bepaalde landen een zeer be langrijke invloed kan hebben niet alleen op de buitenlandse politiek van die lan den zelf maar op die van een gehele groep van staten. We denken thans aan Frankrijk en Engeland. In Frankrijk Is de binnenlands politieke toestand weer zeer onzeker geworden en de innerlijke zwakheid van het kabinet Pleven dui delijk gebleken toen de republikeinse meerderheid uiteenviel over het vraag stuk van de invoering van de glijdende loonschaal, op zijn beurt verband hou dende met de wankele positie van de frank, die steeds nieuwe prijsstijgingen in het leven roept. Pleven had zich fel verzet tegen de aanvaarding van dit principe van een toekomstige automa tische loonsverhoging, maar de socialis ten lieten het kabinet in de steek en stemden met communisten en Gaullis ten voor invoering er van, nadat deze partg ook al had gestemd tegen de te gemoetkomingen aan het bijzonder on derwijs, welke de regering er echter toch dank zij nu weer de steun van de Gaullisten doorkreeg. De glijdende loon schaal komt nog eens in tweede lezing aan de orde en dan zal Pleven de ver trouwenskwestie stellen, maar de breuk reeds nu in de republikeinse meerder heid wijst op een inwendige zwakheid welke zo weinig past bij de grote rol welke Frankrijk in de W.-Europese po litiek is toebedeeld. Het wil hoeksteen der Europese vastelandsverdediging zijn en kondigde door Schuman zelfs te Otta wa een initiatief aan tot het vormen van een Europees orgaan tot gelijk schakeling der buitenlandse politiek van de diverse Europese landen. Maar hoe wil het van dit alles centrum zijn, als dat niet steunt op een hecht binnenlands fundament, dat bestand is tegen de aanvallen zowel van uiterst links als rechts? Hoewel Engeland zich in veel stabieler regeringen mag verheugen en de grote partijen, het in grote lijnen wel eens zijn over de buitenlandse politiek, scheppen toch de door Attlee aangekon- digde algemene verkiezingen op 25 October enige onzekerheid ook op bui tenlands politiek terrein, al zal de ver kiezingsstrijd om de binnenlandse eco nomische problemen gaan. Het directe gevolg der aankondiging dezer verkie zingen was al dat de bijeenkomst van de Atlantische Raad te Rome moest worden afgelast omdat zij in de periode van deze verkiezingen zou worden ge houden, de eerstvolgende vergadering is nu te Parijs in November .De vraag is wie daar dan Engeland zal vertegen woordigen, een Labourregering zoals thans of een conservatieve. Over het al gemeen gelooft men dat Labour ditmaal haar kleine meerderheid zal zien ver dwijnen (ze heeft 312 zetels tegen de conservatieven 295) en Churchill aan het bewind zal komen. Men meent wel dat de conservatieven iets sympathie ker tegenover de Raad van Europa en dergelijke bewegingen, dus ten opzichte van een samenwerking met het Euro pese vasteland staan, dan de Labour regering, maar stugger zijn inzake con flicten als het Perzische. Bovendien is de kans op arbeidsconflicten in Enge land onder conservatief bewind veel groter, dan thans het geval is. Zo zou bij een conservatieve overwinning de economische kracht van Engeland en de uitvoering van het Engelse bewape- ntagsprogramma duchtig op de proef kunnen worden gesteld, hetgeen schade zou betekenen voor heel het Westen. De Leeuwarder rechtbank veroordeelde de 61-jarige veehouder J. de W. uit Bozum tot een boete van tienduizend gulden, wegens onjuiste aangifte van in komstenbelasting. De 38-jarige los-werkman L. V. uit Heerenveen werd veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Hij had valse lijk aangifte gedaan van de geboorte van een kind, om in het bezit te komen van het kraamgeld. it ünderwerp: „Warns en wy”. Mannich- ien, sa sei er, fynt it net goed elts jier op in net mear bisteande tsjinstelling fan 1345 de klam to lizzen, mar de Frie zen wurde sawol yn harren biwegings- striid as mei dizze bitinktag forkeard bigrepen. Men sjocht de aksje foar in Frysk Fryslan faken as in trek ta se paratisme. Mar de Friezen winskje yn gjta gefal in anty Nedertanske demon- straesje. De bittaking is allinnich in de- monstraesje tsjin lykskeakeltag. Da hear D. A. Tammtaga droech poëzije fan Fryske dichters foar en de bittaking waerd sletten mei it mienskiplik sjon- gen fan „It Heitelê.n”. Zaterdag 29 Sept. Café-Restaurant „Onder de Linden”. Biljarten tussen kampioenen van Friesland. Aan vang 2 uur. Dinsdag 2 October. Reisbureau Lissone Lindeman N.V. Leeuwarden. Filmavond te Sneek in Amicitia over Canada, Amerika, Australië Z.-Afrika. ’s Avonds 8 uur. Omdat een der organisaties het geld niet tijdig afgeleverd heeft, kan het be stuur van de Sneker Jeugd Actie tot zijn spijt de totale opbrengst van de India-markt, gehouden op Zaterdag 22 September, nog niet mededelen. Het be drag is ongeveer 390. Wij willen graag allen danken die hebben meegewerkt dit mooie resultaat te bereiken, in het bijzonder de Firma Niemeijer voor het beschikbaar stellen van de thee, Firma Verkade van de biscuit, de heren Mulder en de Rapper die belangloos hun tenten afston den, en verschillende zakenmensen op het Grootzand die ons zo welwillend hielpen. Deze medewerking van zoveel mensen wordt door de S.J.A. op hoge prijs gesteld. Nu de uitslagen van de diverse test tenten. In de Padvindsterstent waren de be roepen: apotheker, timmerman, visser, kapper, horlogemaker, coupeur, buscon- ducteur, verpleegster, manicure, fiets- maker, schoenmaker, opticiën, tuinman, schipper, schoolmeester, schilder. De bloemen: 1. Gentiaan; 2. Dopheide; 3. Linde; 4. Pinksterbloem; 5. Wilg; 6. Klein Hoefblad; 7. Speenkruid; 8. Lelie tje van Dalen; 9. Elzekatje; 10. Kam perfoelie; 11. Klaproos; 12. Korenbloem; 13. Kastanje; 14. Esdoorn; 15. Zwane bloem; 16. Viooltje; 17. Populier; 18. Dotterbloem; 19. Mals; 20. Lijsterbes; 21. Kamille. De volgorde van de gewichtige doos jes was: Bert 163 gr., Henk 135 gr., Piet 128 gr., Jan 103 gr., Kees 85 gr. Er waren vele prijzen die waarschijn lijk inmiddels al aan de gelukkige prijs winnaars af geleverd zijn; alleen aan en kele winnaars wordt verzocht deze te willen afhalen tussen half negen en 6 4a. Le Roitelet b. Cortèga Exotique Fantasie Opera „Freischütz” Carl. M. v. Weber Florentiner Mars J. Fucik Belg. Parachutistenmars P. Leemans Alp. Dreissen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1