Ajax aan de kop in Aid. B fl Bevolkingsonderzoek op tuberculose AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Hoofdassistent en Deurw. J. ZELDENRUST de belastingen veertig jaar bij In de tweede helft sloeg D.O.S. zijn slag I? JI DINSDAG 2 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 79 L. KtEZEBRINK 2872 Avifauna blijft in Alphen EERSTE WINST VOOR VELOCITAS MENSEN EN DIEREN SNEEK BOOD KRANIG TEGENSTAND Floraha-feest V.J.B. aid. Sneek Zeepost juist jarig. KLEINZAND 7 Telef. 1 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uitbreker na twee maanden gepakt - -> Uoevlucht had gezocht, -bij voor een nieuwe periode. Tragisch Kist-inbreker De bestraling van gezwellen School voor Technische Wetenschappen Was er opstand in Argentinië Hel oliegeschil voor de Veiligheidsraad Militaire Willemsorde posthuum uitgereikt Militairen uit Korea terug Zijn zoon gedood Redacteur: Vele verrassingen in SA. De Sneker reserves proef tussen Leeuwarden en Be Quick. Stavetsen tegen Eerste klas B: F een (8 het Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, eens dieren. Dinsdag 2 en Woensdag 3 October. Ami- citia Theater, ’s Avonds te 8 uur een film naar de roman van Dorothy Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4 3 2 1 1 1 0 0 0 1 o o o o o o 1 1 o o 2 1 0 In de twefede klas viel het goede werk van Houtigehage en H.Z.C. op. Eerstge noemde klopte nl. het sterke Emmen met 10 en de Harlingers haalden de eerste winst binnen uit hun thuiswed strijd tegen Alcides. De uitslag was 22. Opvallend zijn de resultaten van Zwaagwesteinde. De Woudmannen hand haafden zich aan de kop door een ver dienstelijke 31 zege in Meppel op MSC. Ook FVC doet het uitstekend. Nu bon den de Huizumers LSC achter hun zege kar waarmee ze evenals Zwaagwestein de zeven punten uit vier wedstrijden kre gen. Nicator leed zijn eerste nederlaag. P.E.C. versloeg de Leeuwarders nl. in eigen home met 21 en de Zwollenaren 0 1 1 1 1 1 2 2 3 4 4 3 4 5 16— 5 13— 3 17— 6 14— 5 10—5 18— 11 8—9 8—12 5— 9 10—18 8—15 4—11 6— 13 3—18 9 8 8 8 8 8 6 5 3 2 2 2 1 0 Ajax Be Quick RCH Wageningen Vitesse DOS Leeuwarden Enschedé Zwolse Boys VSV Sneek Blauw-Wit Achilles Oosterparkers hem In i plaats Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Twee maanden geleden, op 28 Juli, zijn uit de strafgevangenis te Groningen vier gevangenen ontvlucht. Drie van hen werden weldra weer gegrepen Nu is ook de vierde te Rijswijk (Z.H.) gearresteerd. Deze man had ingebroken in een perceel aan de Oranjelaan te Rijswijk. Na een handgemeen met de bewoner, vluchtte hij. Doch hij werd gezien door voorbij gangers, op wier aanwijzingen de Rijs- bagagedrager, waardoor hij viel en werd wijkse politie de man later uit een boom overreden. Het slachtoffer was die dag in een tuin heeft gehaald, waarin hij zijn De derde klassers zorgden voor ver rassingen aan de lopende band. Drach ten bestond het om Rood Geel op eigen veld met 21 te kloppen, De Kooi haal de hetzelfde kunstje uit in Lemmer (04), Harlingen ging tegen leider Jub- bega met 20 ten onder en Bergum torpedeerde Black Boys met 31. Slechts de uitslagen SteenwijkWZS 20 en Tijnje en G.A.V.C. kan men als normaal beschouwen. Te Gouda kwam een tienjarig jonge tje, toen hij van school per fiets naar huis wilde rijden, onder een auto en werd op slag gedood. Hij stapte op zijn rijwiel, maar een kameraad greep de Verschijril: DINSDAG? en VRUDAG5. Administratie: Go mb. Drijfhout-Kiezebrinlc Go. Kantoor: GROOTZAND 56 Telefoon 3005 (K 5150) Zo ging Achilles op eigen terrein met 32 tegen VSV ten onder, verloor Sneek na kranige tegenstand met 34 van het sterke Utrechtse DOS, leed Oosterpar kers een vernietigende 18 nederlaag tegen RCH, terwijl In A Ensch. Boys Frisia, Haarlem Heerenveen met dezelf de cijfers (40) voor de broek gaf en GVAV in Hilversum met 20 van 't Gooi verloor. In het Noorden ging de belang- Zaterdag 6 October. Ned. Ver. v. Suiker zieken. ’s Nam. 2.30 uur in Aere Perennius draaien films op het ge bied van verzorging voor Suiker zieken. Het vogelpark „Avifauna” zal in Al phen aan den Rijn blijven. De plannen, naar Amsterdam te verhuizen zijn van de baan, nu de burgemeester van Al phen Vrijdag aan „Avifauna” een dans- vergunning op Zondag heeft verleend. Toen in Alphen bekend werd, dat Am sterdam en nog enige andere grote ge meenten in het westen en zuiden des lands trachtten „Avifauna” tot zich te trekken, hebben de plaatselijke midden standsorganisaties sterke druk uitgeoe fend op het gemeentebestuur. Grote verrassingen deden zich giste ren niet op de voetbalvelden voor. In de afdelingen A. en B. van de eerste klasse bleven zij feitelijk tot twee be perkt, waarvan één echter tot gevolg had, dat Afdeling B een nieuwe leider kreeg. Ajax won nl. in Wageningen met 21, waardoor de Amsterdammers met de Oostelijken van plaats verwisselden. De andere verrassing viel in A, waar Velooitas het bezoekende AGOVV be dwong en door een 11 gelijk spel zijn eerste puntje boekte. Overigens was het al-nederlagen voor de noordelijke ploe gen wat de klok sloeg, voor zover het De 20-jarige A. K. uit Zwanenburg bij Haarlem had zich te Zaandam in een grote kist opgesloten en naar het sta tion aldaar laten vervoeren. Hij ver wachtte dat de kist daar in de goederen loods een nacht zou blijven staan, dan wilde hij er uitgaan en een hoeveelheid goederen stelen. Hij was in die loods be kend, want hij had er al drie keer in gebroken. Maar een ijverige chauffeur nam de kist direct mee naar Zwanen moeilijke functie welke de heer Zelden- rust vervult, een functie welke in het algemeen weinig waardering ontmoet, maar ondanks de vele moeilijkheden, vooral sedert 1945, is de jubilaris er in geslaagd zijn plicht de voorschriften op te volgen te vervullen zonder aan tact en menselijkheid te kort te schieten. Daardoor kon de heer Zeldenrust ook buiten de kring van superieuren en col lega’s waardering verwerven. Ook spra ken nog de ontvanger der rijksbelastin- gen de heer W, Wiegersma, de commies- secr. ter inspectie de heer H. Jonker, de hoofdassistent waarnemend dienst- geleider van de Kommiezenwacht de Dr G. J. van der Plaats, röntgenoloog te Maastricht, heeft op het congres van de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de Geneeskunst, dat aldaar gehouden werd, meegedeeld dat het binnenkort mogelijk zal zijn kankerpatiënten, die voor bestraling in aanmerking komen, te behandelen met radio-actief cobalt inplaats van met radium. Radium kost 80.000 per gram, het radioactieve co balt ƒ100.Men zal doordat deze stof zoveel goedkoper is, dan de aanwending van bestraling niet meer behoeven te beperken. Het radio-actief cobalt waar over dr v. d. Plaats beschikt, komt uit Engeland en Amerika, daar het in een uraniumzuil gemaakt moet worden en niet in een cyclotron, waarover Amster dam wel beschikt. Maandag 1 October. Amicitia Theater. 'sAv. 8 uur: „Duel met de dood”. Vrijdagavond jl. hielden de bijen en zwermers van de V.J.B. hun floralia- feest. Elk had een begonia opgekweekt. Bij de keuring verwierven: bij de zwer mers: le prijs Fetze Sminia; 2e prijs Trijntje Wielinga; 3e prijs Jelle Cuperus en bij de bijen: le prijs Jan Bergsma; 2e prijs Ali Steenstra; 3e prijs Jopie ter Horst. De avond werd verder opgeluis terd met muziek en zang en bijdragen van de leden. Een en ander droeg bij tot een heel gezellige avond. Aangezien er grote animo voor bestaat, is besloten volgend jaar opnieuw een dergelijk fes tijn te organiseren. op Cambuur met 21 en schaarden zich door deze zege bij de vier andere clubs, die Ajax met één punt verschil op de voet volgen. Overige uitslagen in A: EDODWS 00, ElinkwijkGo Ahead 11, De VolewijckersTheolte 32, in B: Blauw WitEnschedé 11, Zwolse BoysVitesse 01. Goed werk van Houtigehage en H.Z.C. Indonesië, m.s. Sibajak Nieuw-Guinea, m.s. Blitar Antillen, m.s. Willemstad (2 Oct.); Su riname, s.s. Cottica (3 Oct.); Canada, s.s. Nieuw-Amsterdam (3 Oct.); m.s. Noordam (4 Oct.). kwamen, met uitzondering van Black Boys 2, deze keer bijzonder goed voor de dag. Sneek 2 behaalde een fraaie 05 overwinning op Velo 2, Sneek 3 een 30 zege op MSC 2 en LSC 3 boekte in de res. 3e klas A een 22 gelijk spel tegen het bezoekende Steenwijk 2. Race tussen O.N.S. en Blauw Wit duurt voort. Vier October is het dierendag en wij moeten er opeens aan denken dat de mensen alles zo goed kunnen. Zij maken oorlog en vrede; zij bedrij ven geraffineerde misdaden en berech ten do misdadigers. Zij vinden van alles uit: geheime en niet-geheime wapenen; zij doorkruisen in trotse overmoed de lucht en dalen in vernuftige instrumenten in het diep ste der zeeën af. Zij hebben de toekomst van ganse ge slachten in hun handen, zij kunnen hele landstreken met een enkele atoombom wegvagen en zij kunnen de wetenschap aanwenden in de geneeskunde om men senlevens te ontrukken aan de grijp grage vingers van schier iedere ziekte. De mogelijkheden van het menselijk kunnen schijnen onbegrensd. Vaak menen zij het raadsel van leven en dood opgelost te hebben Ja, wat kunnen de mensen veel en wat zijn zij hopeloos onmachtig! Is het voor hen al onmogelijk om met elkaar in verdraagzame eensgezindheid te leven, zij kunnen zelfs niet een mo- reel-aanvaardbare houding plaatsen te genover de hulpeloosheid van de aan hun zorgen toevertrouwde dieren. Mensen hebben vaak nog dit excuus voor een vijandige houding, dat de even mens driftig, koppig, haatdragend en gemeen is. Doch een dier staat in zijn ongecom pliceerdheid voor de mens zoals het is: trouw, eerlijk en dapper. Eigenschappen, die de moderne „al machtige” mens zich nauwelijks herin nert. En daarom is er dierenbescherming. Het dier moet beschermd worden te gende mensen! Vier October is het dierendag. Het is eigenlijk een heel vreemde uit- drukking: dierendag. En omdat het zo vreemd is, dat er een dag voor de dieren is, zullen er ook wel veel mensen om lachen. Een waarom zóu je er niet om lachen? Daar is niet het minste bezwaar te gen, als die lach maar gemotiveerd is. Anders is het een dwaas grijnzen om iets waarvan men de draagwijdte niet begrijpt. behandeling onderwerpt. De kosten zul len ƒ1.05 per persoon bedragen; zij die niet kunnen betalen kunnen vrijstelling ontvangen. Bij opkomst moet men het bedrag meteen meenemen. Zij die regel matig worden doorgelicht, ontvangen vrijstelling van opkomst; alle anderen worden wel opgeroepen. Op een desbe treffende vraag antwoordt Zr Veenstra, dat deze keuring om de 2 jaar zal moeten worden herhaald. Men wil dit onderzoek in November doen plaats vinden, ’s mor gens van 912 uur, 's middags van 1.30 6 uur en 's avonds van 79 uur. Voor dit alles moeten vrijwillige krachten worden ingeschakeld. Allereerst moeten er een 80 personen zijn voor eenvoudige administratie, die elkaar afwisselen; voor huisbezoek zullen de doktoren en de wijkzusters ingeschakeld moeten wor den, benevens een groot aantal dames en heren. Het werk moet met grote accuratesse, en zeer serieus gedaan wor den. Dan moet gedacht worden aan hen, die gehaald moeten worden. Zij die niet kunnen staan, behoeven niet te komen. Voor anderen lijken de Zaterdagmidda gen de geschiktste tijd, omdat dan auto’s beschikbaar zijn. Voor al dit werk moe ten nu allereerst de besturen en de wijkzusters van de kruisverenigingen worden ingeschakeld, die tot allereerste taak hebben andere personen te ani meren mede te helpen in dit mooie werk. Een aangename discussie werd hierop gevoerd, waarna de voorz. spreekster hartelijk dankte voor haar toelichting en de hoop uitsprak, dat ook dit werk zou meehelpen aan een terugdringen van de tuberculose. In de eerste helft paste Sneek zich uitstekend bjj het spel van de gasten aan. Er zat behoorlijk verband in de witte ploeg, terwijl er ook meer vaart in zat. Reeds binnen 2 minuten gaf Sluis, de nieuwe midvoor van Sneek, spelers en aanhang reden tot juichen door met een welgericht schot in de rechterbenedenhoek doelman Pinders kansloos te passeren, 10. Direct volg de een nieuwe Sneek-aanval, maar nu ging de bal juist naast. De DOS-rechts- buiten v. d. Bogert kreeg een niet te missen kans maar schoot naast. Ydema probeerde het met een verre kogel, die de DOS-doelman bijna verraste. Op ’t kantje af wist hij de bal nog juist over de deklat te werken. Het werd een le vendige wedstrijd met aan beide kanten doortastend spel, dat zo nu en dan bij het harde af was. Scheidsrechter War ners van Groningen hield de touwtjes echter strak. In de 10e minuut volgde een felle DOS-aanval, waarbij midvoor Lammers doelman Kracht met een kop bal wist te slaan, 11. Beide ploegen pakten energiek aan. Een schot van linksbuiten Luyten ging rakelings voor langs 't Sneker doel, gevolgd door een keurige Sneek-aanval, waaruit voor de gasten een zeer gevaarlijke situatie ont stond, maar waarin doelman Pinders tenslotte redding bracht. Nadat er on geveer 28 minuten waren verstreken, volgde een pittig Sneek-offensief. Spil Stuut, die heel wat gevaarlijke DOS- aanvallen de kop had ingedrukt, zette de bal naar zijn midvoor. Deze stapte met een handige manoeuvre over de bal heen waardoor Ydema een schot kon K. kreeg het te benauwd, kwam uit de kist, sprong van de vrachtauto en ver dween. De chauffeur ontdekte dat de kist open stond, dacht dat hij bestolen was en gaf de zaak aan. De recherche zag het adres van K. op de kist en ging er heen en vond er vele gestolen goede ren. Ze nam K. toen mee, en te Zaan dam legde hij een bekentenis af. Hij jammerde huizen hoog toen hij hoorde, „dat zijn kist met de laatste bezittingen, die hij had” was opengebroken. „Ik ben gemeen bestolen” riep hij uit. Later, toen hij voelde dat hij het verliezen moest, schopte hij de porseleinen bak van een w.c. aan scherven en at er ’n stuk of wat op. Maar de politie liet hem veel Zaanse koek slikken en de gevolgen bleven niet General J. M. Mc Rae 405 man, onder wie 23 officieren, te Rotterdam terug gekeerd. Oorspronkelijk telde het deta chement 636 man, van wie 52 sneuvel den en ongeveer 130 werden gewond. Enkele tientallen keerden reeds eerder naar Nederland terug en elf tekenden De Leeuwarder politie heeft de 40- jarige wisselloper van een warenhuis, v. d. Z., gearresteerd die met ongeveer drie duizend gulden op de loop was ge gaan. Voor een deel van het geld had hij meubeltjes gekocht, die nu in beslag zijn genomen. Evenals op vele andere plaatsen in Friesland werd ook voor Sneek en om streken ’n cursus ingesteld ter opleiding voor aannemer en opzichter. Zaterdag werd deze met enig ceremonieel door de heer R. C. Groot geopend, die met jhr mr B. M. L. de Zuidewijn de directie van de School voor Technische Weten schappen vormt. De heer Groot bracht na de cursisten welkom te hebben geheten allereerst dank aan de minister van O. K. en W. en de directeur der R.H.B.S. voor hun medewerking waardoor het mogelijk werd dat de cursus in dit zo fraaie ge bouw gehouden kon worden. Hij hoopte dat en leerlingen en docenten het ver trouwen in hen gesteld zouden doen blij ken in een zo groot mogelijk enthou siasme en plichtsbesef. Deze cursus zal veel van u vergen, zo ging de heer Groot verder, maar in zulk een om geving en met het vooruitzicht van sla gen op de achtergrond moet het stude ren prettig zijn. Nadat vervolgens de docenten aan de cursisten waren voor gesteld, sprak de heer de Boer, direc teur der R.H.B.S. enige hartelijke woor den tot directie en leraren der S.T.W. en de cursisten, en bracht de laatsten op zijn prettige wijze bij hoe zij zich in en om de R.H.B.S. zouden moeten ge dragen, om te voldoen aan de eisen welke hij zijn eigen leerlingen stelde. Goede cursisten, met hart voor school en werk. volgen nu de beide leiders met één punt achterstand. Zwartemeer tenslotte vond eindelijk de weg naar het herstel, waar van Friesland de dupe werd. Uitslag 4—0. Vrijdag kondigde president Perón plotseling de staat van beleg voor ge heel Argentinië af. Er Werd bekend ge maakt dat er een militaire opstand gaande was. Inderdaad zijn er een aan tal Argentijnse officieren naar Uruguay gevlucht, maar het is niet duidelijk of deze een opstand hebben trachten te veroorzaken, dan wel dat Perón verzet heeft uitgelokt. Zoals bekend, had een groep officieren bezwaar gemaakt tegen de candidatuur van mevrouw Eva Perón als vice-presidentie, waarom zij zich te rugtrok. Het is mogelijk dat Perón deze officieren heeft willen verwijderen voor de verkiezingen werden gehouden. Hij heeft in ieder geval ook van de ge- Vrtfdagavond zjjn in het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Wester- singel de besturen van de plaatselijke wijkverplegingen en enige genodigden bijeen gekomen om te luisteren naar wat Zr F. Veenstra van Groningen zou ver tellen over de plannen van de interpro vinciale commissie voor bevolkingson derzoek op tuberculose in de drie noor delijke provincies. Nadat de voorzitter van het Groene Kruis, dr J. W. v. d. Zijpp, er op gewezen had dat de strijd tegen de gevreesde volksziekte met on verminderde kracht moet worden voort gezet, waarom alle maatregelen moeten worden genomen die ons thans ten dienste staan, wees spr. er op, dat het dringend noodzakelijk is, dat hier ter plaatse tot een massa-doorlichitng wordt overgegaan. Spr. heet allen har telijk welkom, inzonderheid Zr Veen stra, die een inleidende bespreking zal houden over wat er gebeuren moet om tot dit massa-onderzoek te kunnen ge raken. Zr Veenstra is dankbaar voor de ge legenheid haar hier geboden om een na dere toelichting te geven op de plannen die er bestaan om tot een grootscheeps onderzoek te kunnen komen. Spr. zegt dat door een ingenieuze uitvinding men in staat is longfoto’s te maken tot een totaal van 800 per dag. Blijkt bij het onderzoek dier foto’s dat er afwijkingen in de longen zijn, dan worden deze per sonen voor een nader onderzoek opge roepen. Niemand mene, dat hij onbe smet is, want de besmetting kan jaren verborgen blijven voor zij door ziekte aan het licht komt. Voor onderzoek ko men in aanmerking alle personen boven 14 jaar. De schooljeugd wordt vooraf door de schoolarts onderzocht met de reactie van von Pirquet. Voor de uit voering der plannen is eer degelijke voorbereiding een dringende eis. Aan de hand van het bevolkingsregister worden de mensen van gemeentewege opgeroe pen. Komt iemand zonder zijn familie, dan wordt gevraagd wat daarvan de oorzaak is. Zij die weg blijven worden bezocht. Er kunnen verschillende rede- j nen zijn, waarom men niet komt, doch het is de taak van een goed geleide pro paganda, om de mensen duidelijk te ma ken waarom het gaat en var hoe groot belang het voor eigen en gemeenschap pelijk welzijn is, dat men zich aan deze Zaterdag 6 October. Grote Touwtrek- wedstrijd op het Martiniplein. 's Avonds 7 uur. Heden, Maandag, zou de Veiligheids raad op verzoek van Engeland het olie geschil met Perzië behandelen. Als de raad zich bevoegd tot de behandeling acht, zal naar verluidt Mossadeq zelf het Perzische standpunt komen uiteenzet ten. De oppositie in het Perzische parle ment heeft zich thans ook achter de pre mier gesteld. Men verwacht overigens dat de Raad meer een bemiddelingspoging zal doen, dan een bindend besluit nemen, dat waarschijnlijk toch niet uitvoerbaar is. Tijdens een indrukwekkende plechtig heid in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam te Amsterdam heeft H. M. Ko ningin Juliana aan de weduwe van ge neraal S. H. Spoor mededeling gedaan van zjjn benoeming posthuum tot Com mandeur der Militaire Willemsorde. Aan de weduwen van generaal-majoor R. T. Overakker, luit.-kolonel M. P. A. den Ouden, reserve eerste luitenant J. A. v. Bijnen en de heer T. Dobb en aan de zuster van soldaat J. F. Ketting Olivier, deelde H. M. de Koningin mede, dat zij posthuum benoemd waren tot Ridder der vierde klasse van de Militaire Willems orde. legenheid gebruik gemaakt zijn eigen socialistische tegencandidaat voor het presidentschap te doen arresteren. Heden, Maandagochtend, zijn van de Ned. vrijwilligers van het oorspronke lijk detachement Ver. Naties, met de heer Brink, de assistent de heer Post- ma en de oud-ontvanger dhr. Welfing. Allen uitten hun waardering voor ’t werk en de persoon van de heer Zeldenrust. Namens allen aan de inspectie verbon den, met inbegrip van de buitenposten, bood de heer Brink de jubilaris, die een liefhebber van vissen is, een werphengel aan. Mevrouw Zeldenrust kreeg een prachtige mand met bloemen. Zichtbaar bewogen dankte de heer Zeldenrust voor de goede woorden tot hem gesproken en voor de stoffelijke blijken van waar dering. Onder de vele belangstellenden was ook de directeur van ’s Rijks belas tingen en Domeinen te Groningen, de heer H. J. Ploos van Amstel. De ama- teur-vissers waren bij dit feest van hun sportvriend vertegenwoordigd door de heren B. Groeneveld en M. Dethmers. Na het officiële gedeelte der huldiging bleven de aanwezige dames en heren nog enige tijd gezellig bijeen in de fees telijk versierde kommiezenwacht. De tweekamp om het wereldkampioenschap dammen, tussen Roozenburg en Keiler werd door Roozenburg gewonnen. Een Diemer meisje geeft bloemen aan Roozenburg en verloofde. Oranje Nassau en Blauw Wit weige ren voor elkaar onder te doen. De Sne- kers klopten Delfstrahuizen met 32 en Blauw Wit het bezoekende Balk met 60. Verder won Heeg geheel volgens de verwachting met 31 van Leeuw. Zwaluwen, maar van Q.V.C. hadden we werkelijk meer verwacht dan de 02 nederlaag, welke de Workum leden. Voor de rechtbank te Middelburg had zich de 43-jarige landbouwer J. C. de R. uit St. Janssteen te verantwoorden, die in Juli z$n 17-jarige zoon om het leven bracht. De jongen, die zich slecht ge droeg, kwam om vier uur’s nachts thuis; zijn vader gaf hem een uitbrander, burg, waarheen zij geadresseerd was. waarop de jongen, die reeds eerder zijn x. j moeder had be(jreigd, zijn vader aan greep. Een worsteling ontstond, de va der pakte de jongen bij de keel en deze hield plotseling op met vechten, hij bleek dood te zijn. De officier vond dat de tragiek hier boven de misdaad ging, ge loofde niet aan opzet en eiste 8 maan den. Sneek heeft het Utrechtse D. O. S. knap partij gegeven. Daarom is het jammer, dat verkeerd opstellen van de keeper twee doelpunten tot gevolg had, waardoor de zege bij de gasten kwam, waarop deze qua spel ook het meeste recht hadden. Want aan een flinke dosis geestdrift paarden de bezoekers een voortreffelijke techniek. Baker: „De jongen met de trompet”. gin? tegen clubs uit andere districten. Dinsdag 2 October. Reisbureau Lissone Lindeman N.V. Leeuwarden. Filmavond te Sneek in Amicitia over Canada, Amerika, Australië, Z.-Afrika. ’s Avonds 8 uur. Donderdag 4 October. S.Z.C. Contact- avond in Zaal Leeuwen, ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 4 October. Kunst aan Allen, stelling vooral uit naar dë eërste kracht- Toneelavond in Amicitia. Opvoering Proe^ tussen Leeuwarden en Be Quick, van „De Kinderen van Eduard”, De Groningers wonnen dezeJtitanenstrqd door het Rotterdams Toneel. Er zijn misschien mensen, die lachen om dierenbescherming. Laten zij dan onmiddellijk zeggen waaróm zij lachen, waar zij de treurige moed vandaan halen om de noodzake lijke reactie op hun eigen sadisme be lachelijk te vinden. Of stellen zij dierenbescherming op één lijn met de ziekelijke vertroeteling van dieren, met de overdreven en daar om misplaatste verwennerij van honden en katten en apen? Als dat zo is, dan staat kinder bescherming gelijk aan het op voeden van kinderen tot weidelijke slap pelingen. Dierenbescherming doet een beroep op uw geweten: Hoe lang gij het nog verantwoorden kunt in uw onmiddellrjke omgeving dieren een afschuwelijk be staan te laten leiden. Maak uzelf niet wijs dat dierenbe scherming de mensen vergeet. Wie zijn naaste liefheeft is ook goed voor het dier en dus kunnen zij niet ge scheiden worden: Na astenliefde en dierenbescherming. Vier October is het dierendag. Tracht echter reeds van vandaag af een mens te zijn óók voor de Donderdag 27 September was het voor de hoofdassistent en deurwaarder van ’s Rijks belastingen de heer J. Zel denrust een heuglijke dag. Te midden van superieuren, collega’s en oud-col- lega’s mocht hij nl. het feit herdenken dat hij 40 jaar lang het Rijk had gediend en sedert 1922 in de functie van deurwaarder. In het belas- tinggebouw zijn bij deze gele genheid vele en goede woorden tot hem ge richt. In de eerste door de hoofd- inspeoteur-tit., de heer M. A. _v_ r Wisselink, die hem namens het depar- achter de naam van het schip vermeld: tement gelukwenste en hem daarbij de F Oct.); gebruikelijke enveloppe met inhoud (16 Oct.); overhandigde. Spr. gewaagde van de Dinsdag 9 October. Ned. Reisvereni- ging. ’s Avonds 8 uur in foyer Ami citia de kleurenfilm: „Zwerftoch ten langs de Rivièra”. lossen. De bal werd door de DOS-doel man onvoldoende weggewerkt, waarvan lingsbinnen Deden handig gebruik maakte om nummer twee in de DOS- touwen te deponeren. Met een 21 voorsprong ging de rust in. Na de hervatting bleken de bezoekers nog heel wat in hun mars te hebben. Ze begonnen met een stevig offensief dat Sneek nauwelijks kon bijbenen. Nadat eerst een der Sneek-halfs de bal bijna in eigen doel had gewerkt en linksbuiten Luyten de kans van de dag had gemist voor de gelijkmaker, was het midvoor Lammers die uit een ingooi van zijn linksbuiten in de 10e minuut van de tweede helft het leer ontving en dit in het Sneek-doel liet verdwijnen, 22, terwijl nog geen 7 minuten later doel man Kracht de bal bij een schot van Krommert liet glippen, 2—3. Het vuur laaide toen opnieuw op, want alles was nog mogelijk. Sluis kreeg een unieke kans uit een bal van Deden, maar hij zocht het doel iets te hoog. DOS nam daarna het spel in handen, waardoor het Sneek-doel onder hoge druk, kwam. Kootje had op de linksbackplaats nogal moeite met de DOS-rechterwing, maar spil Stuut f de beste in de Sneek-ploeg dook overal op I waar gevaar dreig de. Toch kwamen g de gasten zeer I goedkoop aan hun I vierde doelpunt I toen Bosma de door Luyten voor- geplaatste bal in I eigen doel schoot, i 24. Maar toch igaf Sneek het er inog niet op over s’en gelukte hetHof- z stra tenslotte nog de eindstand op Stuut... dook overal op3—4 te brengen. •7' -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1