KLAAS VISSER van STAVEREN vijftig jaar marktbezoeker De aanrijd'ng bij Witmarsum De Noorderhoek vergaderde BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST MORGEN 4 VRIJBAG 5 OCTOBLfi 1954 6e Jaargang No. 8D L KIEZEBRINK Gehuldigd door gemeentebestuur en marktcomm. Het Midden-Oosten en het Westen Een Rusthuis te Sneek Carillon rJi Dokter de Witte b helle de Fryske Akte De Libra voer de laatste maal naar Sneek A.N.W.B. vraagt beveiliging wielrijders te Woudsend Stichting commissie Bijzondere Noden Sneek Biljarten H, Andela won de „ijzeren man" i KLÊINZAND 7 Telet. 2872 Dodelijk ongeval P. v. d. Munnik thans trainer van „Sneek” DINSDAGS e» WWAG6- Gnmb. DrfjffMwMüezebrinfc&Ga Kantoor: GROOIZAND 55 telefoon 3005 (K 5150» Bet Sneeker KeuwsMatf is een geeonkiMOTte tütgswe «m RKD0E SEEKER COURANT, SNEEKER «MEANT en ORUFBOUTS NIEUWSBLAD De Franse beul overleden Geslaagd 7 - f Redacteur: I 7 inscriptie: de syn Ek het o Wethouder B.oeyenga. over handigt het geschenk aan de jubilaris. bouwen. Aan een architect is reeds op dracht gegeven de plannen nader uit te werken. Er komen weer nieuwe liedjes op ons carillon. Op het hele uur: „Ons lied van de zee” (Daar bruist in de branding...) van Adr. P. Hamers, op het halve uur De Heide (Op de grote, stille heide...) van J. Worp. Sneker markt- A. Wind, ver- Aan de R.U. te Utrecht slaagde voor het doet, examen tandheelkunde de heer A. Bakker te Langweer. met Bouma vroegere Salverda. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (kaodeisadv.) laget. Abonnementsprijs 1 2.50 per halt Jaar. Fra«cc per post t 3^*5 per hall jaar 50746 ten name vanAwna E. 1 Drijfhout, Sneek. Redactieadres; Joiisterkade 5 Tel. 3112 Giro nummer 113758. De Stichting is thans als volgt sa mengesteld: P. van der Veen, voorzitter, Fred. Hendrikstraat 32; A. de Vries, secretaris, Franekerkade 2; D. Jao. v. d. Veer, pl.v. secr.-penn., Wassénbergh- straat 23; W. Trenning, vertegenw. Gem. instell. v. Soc. Zorg, Dr. Bosstr.; W. de Groot, vertegenw. v. d. Chr. Ger. Gemeente, De Bourbonstraat 50; C. P. de Jong, vertegenw. v. h. R.K. Armbe stuur, lepenlaan 23; L. Keikes, verte genw. v. d. Doopsgez. Gemeente. Both- niakade 27; W. Modderman, vertegenw. v. d. Bapt. Gemeente, Willemstraat 9; H. Moes, vertegenw. v. d. St. Vine. Ver., Jachthavenatraat 21; mej. MoSenaar, vertegenw. d. Ver. „Hulp in Nood”. Koemstraat 29; V. Renema. vertegenw. V. d. Ned. Herv. Gem., Lindelaan 13; J. de Wilde, vertegenw. v. h. Leger des Heils, Kleinzand 26; A. Zandstra, 2e OpperüiuizerdW.straat 1. presenteert men U de collectebus voor de Reclassering. Heeft U in ’t vorige nummer van dit blad het artikeltje daarover gelezen? Wees dan morgen eens mild met uw gave. Of maakt U misschien de opmerking: 't Zal al lemaal wel waar zyn, maar we merken er toch zo weinig van. Dan antwoorden we U: gelukkig en vanzelfsprekend. Ons werk wordt niet aan de grote klok gehangen, dat moet en wordt in stilte ge daan. Maar wij verzekeren U, dat overal en dus ook in onze stad mensen zijn, die door het werk van de reclasserings-instellingen hun goede naam behouden hebben en niet bang behoeven te zijn, dat men hen zal nakijken met de ge dachte of opmerking: „die heeft gezeten.” Wij herhalen: Wees mild morgen. Beschouw de collectebus niet als een spaarpot voor centen. Bedenk dat niet alleen voor U het leven misschien wel twee en een half maal zo duur is geworden, maar dat dan ook voor ons werk een dubbeltje maar een waarde heeft van vier centen. De tragische aanrijding op het kruis punt Kievitshorne bij Witmarsum, waar bij onze stadgenoot de heer S. Gronin ger om het leven kwam, is Woensdag- te doen vestigen langs de Israëlische I morgen voor de Leeuwarder Rechtbank behandeld. Daar stond namelijk terecht de chauffeur van de vrachtauto, die door geen voorrang te verlenen het ongeluk veroorzaakte. Het was de 27- jarige B. M. uit Piaam, die overigens als een bedachtzame en voorzichtige rij der bekend staat. Volgens ’n circulaire van de v.v. Sneek is de heer P. v. d. Munnik, oud-trainer van Heerenveen door het bestuur be noemd tot trainer van het eerste elftal. De heer D. van Delden, die dit de laatste jaren deed, zal zich voortaan be lasten met de training van de lagere elftallen. De heer v. d. Munnik is Dinsdagavond met zijn werkzaamheden begonnen. Naar wij vernemen hebben enige cor poraties alhier in onderlinge samenwer king besloten in overleg met het be stuur van het Geref. Verpleeghuis in de tuin van die inrichting een rusthuis te Het vierjarig zoontje Wimmie van de hotelhouder Spreen aan de Stations straat hoek Kanaalstraat alhier, reed Dinsdagavond ongeveer 7 uur met zijn kinderautootje van het trottoir by het ouderlijk huis pardoes tegen een Belgi sche trailer. Het geraakte onder de wie len en was op slag dood. dat land hebban aangekondigd, zou de weg daartoe geopend zijn als Rusfcwd er zioh niet tegen zou verzette». Maar de Russen hebben al aangekondjg'd dat zij zowel bezwaren tegen de herziening f 191.91, de uitgaven f 1740.94, "«dat er van het vredesverdrag met Italië als tegen de toelating tot de V. N. hebben. President Truman kondigde echter aan dat er wegen zouden worden gezocht Italië toch in de Ver. Naties op te ne men ondanks ’n Russisch veto, dat Mos kou vroeger steeds in dit geval toepaste, omdat het Westen niert tegelijk met Italië ook een aantal Russische satelliet staten tot de Uno wilde toelaten. Het Westen is begerig Italië in de kring der Ver. Naties op te nemen om het bewind van de Gasperi ook in Italië zelf een steuntje te geVen, het land mag niet aan het daar nog steeds woelende communisme ten prooi vallen. Boven dien moet het een volwaardig bondge noot worden in de bestrijding ervan. Daarom heeft Amerika Italië ook zo veel mogelijk steun op economisch ge bied beloofd, de sociale ellende in Italië werkt er het communisme in de hand. Wat de kwestie van West-Duitslands deelneming aan de Westelijke verdedi ging betreft: nu dr Adenauer naar aan leiding van Grotewohls voorstel heeft verklaard dat de verkiezingen in geheel Duitsland slechts onder internationaal toezicht en onder zeer strenge waar borgen in veertien punten omschreven konden worden gehouden, is de offi ciële discussie tussen Oost- en West- Duitsers over dit voorstel wel van de baan. De O.-Duitse communisten kun nen deze voorwaarden toch niet aan vaarden. Maar zij zullen de propaganda voor hun idee natuurlijk voortzetten om de geesten in W.-Duitsland te ver warren en de onderhandelingen tussen de geallieerden en de W.-Duitsers, die toch al moeilijk zijn, zo bijv, over het blijvend toezicht op de W.-Duitse industrie en het bedrag dat de W.-Duit,? sers aan hun defensie moeten besteden te vertragen. Nu de mogelijkheid dat W.-Duitsland zich gaat herbewapenen, groter wordt, stellen de Russen het voor alsof ze dat nooit zo erg gevonden heb ben. Volgens hen maakt niet Moskou doch juist het Westen zich bar druk over die bewapening. Tenslotte: moeten wij nog iets schrijven over de korte op stand in Argentinië Zij kwam president Perón in verband met de a.s. verkiezin gen eigenlijk al te goed van pas om helemaal echt te zijn. Al is het een feit dat een deel van het leger vooral be zwaar heeft tegen de invloed welke mevrouw Eva Perón in de politiek tracht uit te oefenen. President Perón zelf buitte de gelegenheid uit voor sap pige propaganda voor zijn eigen bewind, niet het minst door de Ver.i Staten te beschuldigen de hand in de opstand te hebben gehad, en daarbij speculerend op de bekende anti-Yankee-gevoelens bij vela Argentijnen. Verschijnt? Administratie! Verdachte’s raadsman, mr Rutgers, wilde zijn cliënt niet van schuld vrjj pleiten, maar hij vroeg rekening te hou den met de persoon. „We hebben niet met een piraat in het verkeer te doen, maar met een degelijke man, die gun stig in het dorp bekend staat”, aldus de verdediger, die er voorts op aandrong verdachte niet de rijbevoegdheid te ont nemen, omdat hij beroepschauffeur is. Een boete zou hier beter op zijn plaats zijn. Uitspraak over veertien dagen. SNEEKER NIEUWSBLAD Woensdagavond hield de buurtvereni ging „De Noorderhoek” in hotel Hanen burg haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord heette voorz. P. Been de aanwezigen hartelijk welkom. Het speet hem dat de opkomst niet groter was. De meeste leden zullen wel denken dat ’t wel draait, maar voor het bestuur is het een stimulans als er vele leden ter vergadering komen. Verder memoreer de spr. nog eens het vele dat er is ge daan voor de jeugd, en de uiteindelijk in vervulling gegane wens dat er een oppasser op het speelterrein kwam. De benoeming van de heer Th. Doevendans alszodanig is een gelukkige keuze ge bleken. Het speeltuinwerk kost ontzet tend veel geld. Het betalingssysteem dat nu wordt toegepast kan ook goed geslaagd genoemd worden. Spr. meent de tolk te zijn van de ouders als hij de heer Doevendans dank brengt voor de uiterst serieuse en prettige wijze waar op hij zijn lang niet gemakkelijk baan tje vervult. De secretaris de heer A. van der Heide gaf een keurig overzicht over het afgelopen jaar. Het getuigde van het vele dat voor de jeugd uit deze straten door ’t bestuur tot stand werd gebracht. Het ledental was gestegen tot 384, dat der donateurs tot 16, vorig jaar resp. 328 en 11. Pl.m. 800 kinderen hadden genoten van boottocht en pop- penkastvertoning en ongeveer 400 deel genomen aan de verleden jaar gehouden lampion-optocht. De heer Sj. Ringma gaf een beknopt jaaroverzicht van de volleybalclub. Aan de nieuwe competitie zullen 2 dames- en 3 herenteams deel nemen. De penningmeester de heer G. P. Slim deelde mede dat ongeveer 81 van de inkomsten waren besteed aan het speeltuin- en jeugdwerk der vereni- ging. De inkomsten hadden bedragen I prettige bijeenkomst. ■Woensdagavond hield de bilartolub „de Kroon” alhier haar oefeningsavond met afvalwedstrtjden voor haar leden om de wiseelprijs „De Ijzeren Man”. De uitslag was: le prijs H. Andela; 2e pr. A. J. J. Verdaasdonk; 3e pr. K. van Gorkum; 4e pr. Z. Planting. pes Kooistra in het middenschip van z’n café ruim baan maakte, een schoon ta feltje neerzette, er stoelen omheen plantte, ja er zelfs een vaasje met herfstasters op plaatste, toen waren be zoekers, kooplui, boeren en iedereen overtuigd, hier zou „iets” gebeuren. En er gebeurde inderdaad iets. De voorzitter van de commissie, de heer H. zocht stilte en begon: „Der is hjir ien yn Er is een tijd geweest dat de firma Kramer te Joure met twee boten, de „Libra I” en de „Libra n” vijf maal per dag tussen Sneek en Joure heen en weer voer. De laatste jaren echter voer de ene overgebleven „Libra”, inmid dels tot motorboot verbouwd, nog maar eenmaal in de week. Thans is de boot- dienst geheel stopgezet. Dinsdag jL, heeft de boot haar eens zo belangrijke functie voor de laatste maal verricht; voortaan gaan alle goederen per vrachtauto. heidsraad brengen, die met de stemmen van Rusland (natuurlijk!) en Zuid-Slavië tegen zich bevoegd ver klaarde van het geschil, dat volgens Moskou een interne aangelegenheid van Perzië alleen is kennis te nemen. Maar de Raad begon met de behande ling direct maar tien dagen uit te stel len om ook Mossadeq gelegenheid te geven voor de vergadering te verschij nen. Vermoedelijk wil men in de tus sentijd trachten de tegenstanders wat nader tot elkaar te brengen, om dan straks in openbare zitting een verzoe ningscommissie of bemiddelaar te be noemen. Het lijkt niet zo heel waar schijnlijk dat dit iets zal uitwerken, de Perzen denken nu eenmaal het onderste uit de kan te kunnen krijgen omdat ze weten dat het Westen practisoh mach teloos staat. Aanvaarding door de Vei ligheidsraad van het Engelse voorstel dat Perzië zal worden gelast zich aan het vonnis van het Internationale Ge rechtshof te houden is uitgesloten, de Ver. Staten zijn er tegen en zelfs al waren zij en de meeste leden er voor dan zou Rusland er toch een veto over uitspreken. En zelfs al kwam er zo’n uitspraak, wat zouden de Engelsen er aan hebben, de toestand in het Midden- Oosten gedoogt nu eenmaal niet dat zo’n besluit met wapengeweld wordt doorge zet, het nationalisme in dat gebied zou er nog feller door oplaaien. De Engel sen zouden slechts de schrale troost hebben, dat ze door de Ver. Naties in het gelyk waren gesteld, dat zou het verbleekte Engelse prestige misschien iets ten goede kunnen komen en de La- bourregering behoeden voor schampere opmerkingen van conservatieve zijde in de verkiezingsstrijd over dit deel der Engelse buitenlandse politiek, maar dat zou dan ook alles zijn. Mossadeq zal straks wel eens een huilbuitje voor de Veiligheidsraad krijgen, maar wij vre zen dat het hele geval tenslotte toch op huilen voor de Engelsen zal uitlopen. Trouwens ook voor de Ver. Naties is het geval niet prettig, want opnieuw zal de onmacht dezer organisatie blijken zoals vroeger reeds in het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir, in de Suezkanaalkwestie met Egypte en in de verhouding tussen Israël en de Ara bische landen. Wat deze laatste kwes tie betreft: de verzoeningscommissie van de Ver. Naties die te Parijs vertegen woordigers van Israel en de Arabische landen bijeenriep om haar taak aan te vangen, kon nog geen succes boeken. In feite blykt dat de Arabische staten zich eigenlijk niet kunnen verzoenen met de gedachte dat in hun midden een Joodse staat zal leven, De beruchte ex-moefti van Jeruzalem is er zelfs op uit de hon derdduizenden Arabische vluchtelingen uit Israël de grote moeilijkheid bij alle vroegere onderhandelingen zich f 1791.91, de uitgaven f 1740.94, zodat er een saldo was groot f 50.97, waarbij dan nog het saldo van ’t spaarbankboekje komt. De heer Sj. Stilma, die de kas commissie vertegenwoordigde verklaar de dat de bescheiden van de penning meester in orde waren bevonden, zodat deze decharge werd verleend. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren Sj. Ringma, Tj. Stallinga en A. v. d. Helde. Na de pau ze, waarin de aanwezigen verversingen werden aangeboden, had de bestuurs verkiezing plaats. Herkozen werden mevr. VeltmanGerritsen en de heer J. Silvius en gekozen de heren H. Schel- tema, D. Hoitsma, Sj. Stilma en G. Poelstra. Het secretariaat zal vervuld worden door de heer J. Silvius. Op een nog nader te bepalen datum zal er in Amicitia een feestavond worden geor ganiseerd, waar Joop Theunis en Abe Brouwer zullen optreden. Er zal een middag- en avondvoorstelling plaats vinden zulks in verband met het grote aantal leden. Bij het punt rondvraag kwam nog heel wat ter tafel. Op voor stel van bode Hoekstra werd besloten bij gelegenheden als 25-jarige echtver enigingen enz. de driekleur aan de ver- enigingsmast te hijsen en een bedrag van f 10 uit de kas af te dragen aan de commissie voor de lampion-optocht op 12 Nov. a.s. Nadat de voorz. de nieuwe bestuursleden hartelijl: had toegespro ken, en de scheidenden dank had ge bracht voor het vele werk dat ze had den gedaan voor de Noorderhoek en wel in 't bijzonder de secretaris de heer A. v. d. Heide en de heer Sminia en ook de bode, de beer Hoekstra, lof had tqegezwaaid voor de wijze waarop deze Izijn werk had verricht, sloot hij deze I prettige bijeenkomst Het rijwielpad langs de weg van Woudsend naar de rijksweg Sneek Lemmer ligt gedeeltelijk links, daarna rechts van de rijbaan. De wielrijders zyn verplicht van het rijwielpad gebruik te maken, zodat zij twee maal de weg moeten kruisen. In verband met de hier uit voortvloeiende gevaren heeft de Toeristenbond A.N.W.B. voorgesteld, het ter rechterzijde van de weg gelegen rijwielpad tot het dorp Woudsend door te trekken, of het links gelegen rijwiel pad niet verplicht te stellen. De Franse berfl Jules Henri Desfour- neaux is op 74-jarige leeftijd overleden. Hij werd in 1009 assistent van zijn schoonvader Anatole Deibler, in wiens familie het beulschap lange tijd was gebleven. Toen in 1939 de opvolger van A-atoïe, Henri Deibler overleed, werd Desfoumeaux de beul. Hij heeft echter slechts 8 mensen onthoofd, rijn voorgan ger in 13 jaar 300! Edda Cieao, de oudste dochter va» Museeüni, heeft haar villa van dertig kamers op Capri verkocht aan Koning Faroek van Egypte. De koopsom is ge heim gehouden. Het weinige succes waarop de Ver. Naties tot nu toe kunnen bogen, belet niet dat Italië gaarne In die organi satie wil worden opgenomen als een soort rehabilitatie en bewijs van gelijk gerechtigdheid. Nu de Grote Drie een herziening van het vredesverdrag met Ook door de betrekkingen tussen Perzië en het Westen spelen dergelijke sentimenten. De Perzische nationalis ten zijn van mening dat hun land is uit gebuit door de Engelsen en zijn thans voor geen rede meer vatbaar. Hoewel het recht stellig aan Engelse zijde is dat is trouwens ook door het Internatio nale Hof van Justitie erkend ziet Engeland geen kans dat recht te hand haven en de olie-exploitatie in Zuid- Perzië, waartoe het volgens een wettig contract nog vele jaren gerechtigd is, voort te zetten. Een ogenblik schijnt Londen er aan gedacht te hebben ge weld te gebruiken en de olieraffinade rijen te Abadan te hebben willen bezet ten, maar onder Amerikaanse drang tot matiging heeft het daarvan afge zien. De zaken liggen hier precies an dersom dan in Korea; toen Amerika ook Chinees gebied wilde bombarderen i hebben de Engelsen te Washington op I matiging aangedrongen, nu deden de Amerikanen het te Londen. De Engel sen hebben daarna niet beter weten te doen dan het geschil voor de Veilig- Onverklaarbaar is, diat hij, by het naderen van het kruispunt, de Volks wagen van de heer Groninger niet heeft opgemerkt, te meer omdat deze op een voorrangsweg reed. Hij had dus de plicht goed op te letten, maar voor de Rechtbank kon verdachte alleen maar verklaren de auto pas te hebben gezien op het moment, toen een aanrijding niet meer te vermijden was. De bestuurder van do Volkswagen, de heer Groninger en zijn passagier, de heel' E. Veen, eveneens uit Sneek, zagen de vrachtauto wel naderen, maar ze konden uiteraard eerst niet veronder stellen, dat de chauffeur een noodlot tige fout zou maken. Op het laatste ogenblik zag de heer Veen het gevaar en hrj riep: „Wie weet, wat die sufferd doet”. De heer Gro ninger gaf toen meer gas om voor de vrachtauto langs te rijden, maar die poging mislukte. De Volkswagen werd aan de achterkant door de met stenen geladen vrachtauto geramd. Belde inzittenden werden gewond; de heer Groninger overleed nog dezelfde dag in het St Antonlus-ziekenhuis, ter wijl de heer Veen enige gebroken rib ben opliep. Hij werd thans als getuige gehoord en verklaarde nog, dat hij zich nooit erg op z’n gemak voelde, wanneer hrj bij Groninger in de auto zat, omdat deze vrij nerveus was en niet veel reed. De getuige, de zelf ook auto rydt, zou stellig hebben afgeremd, toen de situ atie kritiek werd. De Officier van Justitie, mr IJsen- doorn, meende eveneens, dat het ver standiger was geweest te remmen, maar dat ontsloeg verdachte in geen enkel opzicht van zijn schuld. De onveiligheid van het verkeer toonde de Officier aan met enkele cij fers. In 1949 zijn in ons land 54137 aan rijdingen gebeurd. Daarvan eisten 888 mensenlevens, waarbij 910 slachtoffers vielen. Ruim 8000 personen werden by verkeersongelukken gewond. Een trieste toelichting op de cijfers noemde mr IJsendoorn dit ongeluk. Voor de chauffeur is geen excuus. Het is een raadsel hoe iemand, die uit een zijweg komt, niet uitkijkt of er op de voorrangsweg verkeer nadert. Mensen die zo rijden zullen daarvan de conse quenties moeten aanvaarden. De Offi cier van Justitie vroeg zes weken hech tenis met ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tjjd van één jaar. grens om daar ónrust te stichten; aanvankelijk had hy al die vluchtelin- I gen weer terug in Israël willen hebben, waar ze ook een blijvend element van onrust zouden hebben gevormd. Ook hopen de Arabische staten nog op een economischo ineenstorting van Israël. De toestand is er inderdaad moeilijk, omdat dit kleine land per maand nog altijd 30.000 Joodse immigranten op neemt. HEECH. Op 83-jierrige êlderdom bi- helle dokter D. J. de Witte to Heech noch de Fryske Akte. Sneon, 29 Sep- timber moast er dan foar de hearen. En de einütslach wie goed. Dokter krige de akte. Sadwaende teagen wy nei syn hüs foar ’n petear en al gau sieten wy to praten oer it eksamen. Foar dokter wie it fansels tige by tige om nou do kroan op syn wurk to sjen en 1 graegens Begin dezer week werd in China de tweede verjaardag van de „volksrepu bliek” gevierd. Het gebruikelijke geluk- wenstelegram van Stalin noch de even gebruikelijke parade ontbraken bij de viering van deze gebeurtenis te Peking. Er was voor Mao tse Toeng, zo van verre bekeken, ook wel aanleiding tot feestvieren, want hij schynt nog vast in het zadel te zitten, vaster dan men aan vankelijk dacht van deze Chinese leider, die, omdat hij zijn zelfstandigheid te genover Moskou tot nog toe heeft weten te bewaren ook het slachtoffer van Rus sische intriges had kunnen worden. Ook de verwikkeling van China in het Koreaanse conflict met als gevolg daar van zware eisen aan de Chinese finan ciën en zeer sterke achteruitgang van de handel met het Westen schijnt Mao’s positie nog niet te hebben aangetast. Schijnt, zeggen we, want in dit onmete lijke rijk kan veel gebeuren zonder dat er geruime tijd iets van naar buiten uit lekt. Maar waar het Chinese commu nisme in de laatste tijd inplaats van soepeler juist principiëler is geworden en ook scherper tegen de godsdienst en traditionele Chinese gebruiken optreedt, doet dit vermoeden dat Mao en zyn aan hang zich sterk gevoelen. Heeft Mao zijn onafhankelijkheid tegenover Mos kou gehandhaafd, van Titoisme bleek tot nog toe bij hem niets, hij is een ver klaard tegenstander van het Westen en daardoor ook gevaarlijk, omdat het Chi nese communisme ook Zuid-Azië be dreigt, waarmee ook het Westen samen werking behoeft. De jonge Zuid-Aziati- sche staten zien, al moeten ze van het communisme niets hebben, toch mot zekere bewondering en sympathie naar het rode China, dat het Westen durft weerstaan en zo staan zij vrij argeloos tegenover Peking. Verwonderlijk kalm nam bijv. India de bezetting van het aan zijn grenzen liggende Tibet door rode troepen begin September be reikten deze de hoofdstad op. Al handhaaft Mao Tse Toeng dan ook zijn onafhankelijkheid jegens Moskou, hij blijft een uiterst belangrijke medespeler voor de Russen in Azië. Deze Chinese leider houdt immers het Westen op een afstand, loert op kansen voor het com munisme in Zuid-Azië, waar landen zyn die nog sympathie voor het com munistische China koesteren en wan trouwen jegens het Westen, hoewel hen van de zijde van het eerste wel en van die van het laatste geen gevaren drei gen. biwarje mei!” Na een krachtig applaus sprak de vertegenwoordiger van het Gemeente bestuur, wethouder Boeyenga. „Wanneer wij”, aldus wethouder Boeijenga, „uw zeldzaam jubileum van 50 jaar marktbezoeker mogen zien in het licht van het maatschappelijk ver band, dan kunnen we niet anders dan dankbaar zijn. U, Klaas Visser, voor uw reizen naar onze stad, bent een voor beeld geweest voor ons allen en allen zien wij, wat het betekent werkzaam te zijn voor het algemeen welzijn. Wij staan hier te midden van onze nieuwe en gerieflijke markt en ik kan mij in denken dat gij evenals ik terug denkt aan onze oude markt daar bij het gym nasium, waar de geleerde heren ons maar kwalijk hebben geduld. Nadat spr. stilgestaan had by de betekenis van de Zuidwesthoek voor het zakenleven van Sneek en in ’t bijzonder bij de markt dag als middelpunt daarvan, waarom het gemeentebestuur steeds grote be langstelling heeft voor de ontwikkeling van de veemarkt, wees hij op het andere aspect dat deze markt in de loop der jaren heeft gekregen. Er is veel verlo ren gegaan van de romantiek die hing om het oude, het leger van veedrijvers, de veerboten, maar ook het vaak te veel gebruikte borreltje, zodat voor velen de laatste akte speelde in de nor onder het stadhuis. Dat is gelukkig voorbij. En al mogen we niet zeggen dat we momen teel in een gelukkige en zorgenvrije üs formidden, Klaas Visser, jimme kinne him alle- gearre, dy hat terline wike in trjje- faldich jubileum bitinke kinnen en üs tocht, dat moast sa net foarbygean. „Klaas Visser, jo binne nou in heale ieu troud en slachter west”, sa gie de hear Wind fierder, „en jo hawwe ek al dy jierren de Snitser fémerk bisocht. Jo binne ünder üs forneamd as in goede maet, in trouwe freon en in ear- like keapman. Hoefolle keallen, hokke- Ifngen en fette ky scene der troch jo hjir yn Snits wol net oanfierd, forhan- nele en oankocht wêze Wy witte it net, mar dat is fêst in great getal. Jo hawwe de aide merk noch meimakke, jo hawwe de aide tiid noch meimakke fan skip pen, stoamboaten en driuwers, jo komt hjoed üs eare ta. Wy biede jo hjirby dizze blom oan as in lyts blyk fan üs hulde en hoopje dat God jo noch lang j Tussen gewone bezoekers der markt zag men Dinsdagmorgen vreem- i de gezichten. Met eet. half oog te zien dat ze er niet thuis hoorden. En toen, omstreeks tien uur, de vriendelijke hos- maatschappij leven, toch zijn we blij en dankbaar en deze dank geldt bovenal u, Klaas Visser. Het gemeentebestuur is trots op uw jubileum en biedt u gaar ne zijn gelukwensen aan. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde spr. de jubilaris een fraai met zilver be werkt kistje waarop „Voor 50 jaar trouw bezoek aan de veemarkt”. De jubilaris kan daarin al les bewaren wat voor hem waardevol is. Zichtbaar onder de indruk dankte Klaas Visser voor de woorden die beide heren tot hem hadden gericht, voor de cadeaux en het gulle applaus van z’n vrienden collega’s. Hy haalde nog enige herinneringen op, over de oude tijd toen hy „as lyts mantsje, mei in karre fol keallen op wei nei de èlde koumerk, om in driuwer frege, en men him in from- mins oanwiisde Rika, dy’t blykber sa fluch( wie dat hy tsjin har sei: „Krüpe jo ek mar op ’e karre!” Hy wist nog te vertellen dat hti zijn eerste varken kocht van T. Wiersma te Scharnegoutum, zijn eerste vette koe van gebrs. van der Meer van Leeuwarden en van de goede verstandhouding met de marktmeesters Bouma en Ook wees hij nog even op de benarde toestand op de oude veemarkt, hoe hjj soms zelf touw meenam om de hekken aan elkander te binden. Hoe blij hy was toen de nieuwe veemarkt klaar was en i deze de kooplui verwachtte. „Ik wie de earste”, zei hij, „mei in read keal!” Het was een verdiende huldiging! mei woe er eat der oer fortelle en oer warberena foar it Frysk. Mar ek mefrou De Witte wie der tige mei yn ’e wolken, wol om it bi- hellene, mar ek hjirom, dat se wer ris prate kin thüs. It wie faek sa, dat as dokter oan ’e stüdzje wie, moast hja stil wêze. Foar beide is it dos in stik, en wol in great stik büter yn ’e brei. Mar ha- war, dokter fortelde oer it eksamen. It eksamen foar de Fryske Akte is net foar de poes, der mo-t foar studearre wurde. De minsken dy’t it ófnamen, wiene aerdich en freonlik, sei er, mar mei Widens fortelde dokter ek, dat hja mei him gjin moderaesje tapast hlene by de bisifering. Ja, sei er, yn 1949 bi- helle ik it A-diploma, yn 1950 it B- diploma en nou haw ik dochs ek de Akte. Jammer is it dat de baes hwat staf is, mar mefrou fulde wol oan. Sa sei hja eat oer de ütrikking fan ’e akte. De foarsitter fan ’e eksamens, de hear H. K. Schippers fan Drachten, hie oan dok ter de akte jown mei ’n tapaslik wurd. Hy woe dokter as foarbyld jaen oan ’e jongerein om krekt as dizze rêstend dokter net to rêsten, mar to iverjen foar de Fryske saek. Eartiids hie dok ter gjin tiid, doe Me er de praktyk yn Heech fanöf 25 Maerje 1899 oant it jier 1948 ta. Sa woHe wy dit stikje net 6f- slute sünder dizze op 21 Jannewaris 1868 to Skuzum berne en yn Heech wenjende dokter to lokwinskjen mei syn moai sukses.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1