Oost* en WesGDuitsland Eerste Sneker Touwtrekwedstrijd groot succes Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Kunst aan Allen opende toneelseizoen met: Avro’s „Mysterie van de dodende Schaduw' Van de Leeuwarder Rechtbank Frysk Libben yn Snits OISNDAG 9 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 81 L KIEZEBRINK De aanrijding bij Witmarsum De werkloosheid in September Onderzoek op Rheuma Zelfmoord in de cel „DE KINDEREN VAN EDUARD” een zomerkamp voor kinderen konden Dik Trom en z’n Aap Atoomwapenen Co’lecte Reclassering Vliegongelukken Geslaagd Aardbeien mee op reis Mossadek op Schiphol Uniform-actie Chr. Muziekver. „Harmonie" Nederlandse beiaardier naar Amerika KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Concentratie van de gasvoor* ziening in Friesland Twee doden op onbewaakte overweg Afd. Friesland Z.W. Ned. Ver. voor Suikerzieken Openbare Leeszaal en Blb’iotheek Sneek Najaarskeurin* te Leeuwarden De kinderverlamming Redacteur: Foardrachtkriich. Op een Men i hemd te wurgen. De heer H. C. J. Tegeler uit Ermelo, stadsbeiaardier van Nijkerk en Barne veld, is na een examen tot beiaardier der St. Martin church te New-York be noemd. Op hef aanstaande Kerstfeest hoopt hij daar de eerste uitvoering te geven. In de afgelopen maand September werd de leeszaal door 2015 personen be- BENOEMD. GAASTMEER. Benoemd tot onderwij zer aan de Chr. school aan de Midstraat te Joure, de heer Moedt alhier. De bagage van kroonprinses Elisabeth van Engeland, die heden met haar echt genoot naar Canada vertrokken is, be vat ook 12 kg kas-aardbeien uit Roelof Arendsveen, welke gisteren per vliegtuig van Nederland naar Engeland werden gebracht. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs i 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In de afgelopen maand daalde het aantal werkloze mannen van 71.339 tot 69.586, t.w. 55.083 geheel werklozen (vo rige maand 53.727), 14.034 duw-arbeiders (17.280) en 269 wachtgelders (332). Een daling van het werkloosheidscijfer doet zich elk jaar voor in September, vooral door de aardappeloogst. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 7668 tot 9488. De vraag naar vrou welijk personeel daalde van 11.185 tot 10.093. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adies SNEEKER NIEUWSBLAD Onder dankzegging aan allen, die tot het goede resultaat hebben meegewerkt, bericht de commissie dat de collecte voo” de reclassering alhier heeft op gebracht 966.43. onbewaakte overweg nabij Oudesluis tussen Schagen en Anna Pau- lowna is Zaterdagmorgen de trein van 5.20 uur uit Alkmaar naar Den Helder in aanrijding gekomen met een vracht auto uit Aalsmeer. De twee inzittenden van de auto werden gedood. De spoor baan werd door de aanrijding versperd doch om acht uur was deze weer vrij gemaakt, zodat het treinverkeer kon worden hervat. In de auto zat een 15- jarig jongetje J. Offerman, dat op slag werd gedood. De bestuurder, de heer M. L. van Ast is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Beide slachtoffers woonden in de Haar lemmermeer. We verwonderen ons altijd weer over de vindingrijkheid van moderne blijspel schrijvers, als het gaat om stof voor hun producten. Maar ze schromen dan ook niet de gekste situaties als uit gangspunt te kiezen. „De kinderen van Eduard”, het blijspel van Sauvajon JacksonBottomley (heeft dit stuk ook al drie vaders?) dat het Rotterdams Toneel sedert begin van dit jaar in zijn repertoire heeft en waarmee het hier Donderdagavond het toneelseizoen van Kunst aan Allen opende, bewees dat eens te meer. Mevrouw Denise Darvet Stuart, hoewel nimmer gehuwd, blijkt toch de wereld verrijkt te hebben met een drietal kinderen, nog wel van drie verschillende vaders. Voor de wereld excuseert ze het bestaan dezer kinde ren door te zinspelen op een vroegere verbintenis met ’h geheimzinnige Edu ard, wiens portret do huiskamer al twintig jaar siert. Maar als een twee tal van haar spruiten, Walter en Mar tine, willen trouwen en nog wel in de verondersteld keurige familie Douche- min, moet ze haar kinderen het geheim De Rijkspolitie te Aarle-Rixtel vond de arrestant S. W. te Aarle-Rixtel dood in de cel. De man was de vorige dag gearresteerd, verdacht van diefstal van een fiets. Hij had zich in de cel van het leven beroofd door een sok in zijn keel zocht en bedroeg het aantal uitgeleende te stoppen en zich verder met zijn over banden 6349. hemd te wurgen. houden, wat dezen een paar genotvolle weken opleverde en voor de moeders een verruiming was. Spr. wekte de aan wezigen op de propaganda zo krachtig mogelrjk ter hand te nemen. Tot be stuursleden werden herkozen de heer W. Dijkman en mej. S. Wijbrands te Balk en gekozen de heer Tj. Piso te Heeg. Hierna werde twee films ge draaid, nl. „Suikerzieke, let op uw ver zorging” en „Het kinderkamp de Bijs- terbosch”, waarna de voorz. met een hartelijk dankwoord eindigde. Vrijdag heeft de Avro haar eerste televisie uitzending verzorgd. In dit programma traden o.a. Dr Portielje (dir. van Artis) en Nettie Rosen feld op, eerstgenoemde gaf een uiteenzetting van de le vensgewoonten van een Bra ziliaanse reuzen-pad. Nettie Rosenfeld en Di Portielje met de reuzen-pad. geheel vervangen. Was dan wat de Avro bracht nauwelijks representatief genoeg voor haar zelf, het gedeelte van het pro gramma dat zjj beschikbaar had gesteld voor de Sneker amateurs, representeer de ons amateurisme wel op zijn best. Het Sneker Accordeonorkest o.l.v. de heer G. Schuil, Mieke Damhuis met zang, Hotse de Boer met een voordracht, en een moot uit de bij het jubileum van de Kon. Zeilver. Sneek opgevoerde re vue („Drama bij de starttoren”, het sterke verhaal van een zelfoverwinning „voor de nakende mast”, dat ook nu uitstekend opgevoerd werd en een liedje van de „Droge”) vormden toch wel het beste wat op dit gebied gegeven kon worden. Een vertegenwoordiger van de Avro, de heer vanderKaa, sprak een propagandistisch woord; hij wees er op dat deze omroepvereniging in 1950 met 50.000 leden-abonné’s groeide, maar dat de Avro om aan de kop der omroep verenigingen te komen en de beste pro gramma’s te kunnen blijven brengen gaarne een beroep doet op aansluiting van allen, die nog niet aangesloten zijn en die voelen voor een omroepvereni ging zonder politieke strekking, een al gemene omroep opgebouwd uit het vrije initiatief van het Nederlandse volk, wel ke er naar wil streven ook op televisie gebied het beste te brengen. Spr. had deze avond de eerste televisie-uitzending („Smoesprent” noemde Moestafa van Chiel de Boer’s cabaret, dat aan deze uitzending meewerkte, de televisie. Verslagg.) van de Avro hier ter stede kunnen volgen en was verheugd te heb ben kunnen constateren dat de ont vangst zeer geslaagd was. Tenslotte reikte spr. een prijs uit aan de door het lot aangewezen winnaar van de prijs vraag wie de dader was der in het mysterie gepleegde moorden. Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt ten bate van de uniform-a Je der Chr. Mu ziekvereniging „Harmonie” in Aere Pe- rennius een bazar gehouden. Naar men ons mededeelde belooft de bazar, gezien de algemene medewerking welke het comité reeds mocht ontvangen, een groot succes te worden. Cadeaux, waar onder zeer kostbare, komen in grote ge tale binnen. Spontaan hebben de Sneker zakenlieden en burgers hun schouders ook onder dit werk gezet, en het is dan ook niet uitgesloten dat men binnenkort ook de leden van bovengenoemde mu ziekvereniging in nieuwe uniformen door de straten zal zien marcheren. Gaarne verwijzen we naar een advertentie in dit blad betreffende de bazar-avonden. wacht men, dat Oost-Duitsland de meeste van Adenauers veertien voor waarden zal aanvaarden. Echter niet de eis tot internationaal toezicht op al gemene verkiezingen, omdat deze een zaak zouden zijn, die uitsluitend de Duitsers zelf aangaat. Kanselier Ade nauer heeft in een rede te West-Berlijn gezegd, dat West-Duitsland nooit zou toestemmen in eindeloze besprekingen, die toch niet ernstig zijn bedoeld. Hij verwierp de gedachte van een neutraal en zwak Duitsland, waardoor een voor Europa gevaarlijk politiek luchtledig zou ontstaan. 3o omloop. Van de vijftallen 26 en 27 bleek Erven B. J. Feenstra niet bestand tegen de Leeuwarder boksers, St. Nicolaasga verfoor van de kampioen Parrega; Warga behaalde een fraaie overwinning op Terzool, de Zuid-Westhoek had een staand nummer. In de pauze werden ter opluistering nog enige attractie-num- mers gegeven. Zo won een verloofd paartje uit Wirdum van een dito Sneker en kampten een tweetal damesploegen om 5 zilveren lepeltjes en won H. Wit- teveen van Heeg een zakhorloge in zijn strijd tegen Wielenga. De voorzitter de heer J. Sustring bracht dank aan B. en W. voor de toestemming voor deze wed strijd en de corps-chef met zijn politie- De Oostduitse politieke leiders heb ben enkele nieuwe concessies gedaan om besprekingen over de hereniging van Duitsland op gang to brengen. In de eerste plaats hebben zij beloofd het ver keer tussen West-Duitsland en Berlijn te zullen vergemakkelijken. Inderdaad worden treinen en auto’s sinds kort niet meer onnodig opgehouden. In de tweede plaats zullen in Oost-Duitsland twintig duizend gevangenen worden vrijgelaten overeenkomstig de eisen van Adenauer. De Oostduitse premier gaf nog geen rechtstreeks antwoord op Adenauers voorstellen tot het houden van nationale verkiezingen. Hij zei in zijn met span ning verbeide rede tot Russische auto riteiten en Oostduitse kopstukken, dat Woensdag het Oostduitse parlement in speciale zitting bijeen zal komen en dan tegenvoorstellen zullen worden bekend gemaakt. Elk herenigingsplan moest volgens Grotewohl vriendschap met de Sovjet-Unic tot grondslag hebben. Het denkbeeld om de Oder-Neisse-linie als Oostelijke grens van Duitsland te her zien verwierp hij ten volle. Deze linie is een band tussen twee volken, die de strijdbijl hebben begraven. In Bonn ver- van hun bestaan wel onthullen, omdat er nu eenmaal zekere formaliteiten, voor him huwelijk kan plaats vinden, te vervullen zijn en wanneer niet tijdig een oplossing wordt gevonden, mevrouw weduwe Douchemin achter de waarheid zal komen en van deze huwelijken niets zal willen weten. Die oplossing tracht Denise Darvet dan te bereiken door haar drie vroegere minnaars naar haar land huis te ontbieden, om uit hen een echt genoot voor zich zelf te kiezen, die al het vroeger gebeurde met de mantel der liefde zal dekken. De Engelse diplo maat, de Poolse musicus en de Franse avonturier komen inderdaad, maar ten slotte kiest Denise toch geen dezer heren en besluit „weduwe” te blijven. Het lot is haar hog genadig ook, want met de kinderen van mevrouw Douche min blijkt het ook al niet helemaal cor rect toegegaan te zijn. Men zal zich licht kunnen indenken dat het gegeven van dit stuk, dat zich overigens kenmerkt door een vaak zeer geestige dialoog, aanleiding gaf tot sterk uiteenlopende waardering bij het publiek; hier aan vaardde men het gaarne als een geestig behandeld, van alle werkelijkheid ge speend, fouter toneelgeval, déér wees men het af zowel omdat toneel al te vaak inspiratie tot de werkelijkheid is als omdat de geschetste situatie spot met elke opvatting van moraal. Was er dus een zeer gevarieerd oordeel over het stuk zelf, niet alzo over het spel, dat dan ook werkelijk uitstekend was. De zware hoofdrol van Denise Daf-vet Stu art werd voortreffelijk vertolkt door Lily Bouwmeester, ze hielp dan ook het eerste bedrijf, dat heel weinig handeling en lange dialogen brengt, gemakkelijk over het gevaar der eentonigheid heen, jammer dat de wat te zachte stem van deze ras-artiste niet overal in de zaal doordrong, zodat heel wat bezoekers, ook door het tempo van dit stuk, nogal wat ontging. Ko Arnoldi toonde zich ook nu de acteur van buitengewoon for maat als Sir Michael Norman, de fleg matieke ook wat schijnheilige Britse dinlomaat, en lichtelijk van zijn stuk ge brachte man van de wereld als Denise hem in een treffende scène het geheim van zijn vaderschap ontsluiert. In een ander van de weinige gevoelige mo menten. welke het stuk onlevert, toonde Adolf Rnkens, zich als Dominiaue Re- val, de Franse avonturier, een eveneens zeer goede tegenspeler van Lily Bouw meester. Maar ook Chris Baay als de huisvriend Mollinot. Lize Servaes als de huishoudster Jane en Jan v. d. Lin den als de Poolse musicus waren heel goed. Eigenlijk viel geen der spelers uit de toon en onder de jongeren onder scheidde zich Sieto Hoving als Bruno de jongste zoon van Denise. Er was uitbun dig en lang apnlaus aan het slot, van ’n nubliek, dat de Amicitia-zaal geheel vulde; het gebruikelijk complimentje voor de actrices, werd ditmaal niet ge zegd met kleurige en geurige bloemen, maar met croquante drabbelkoeken. De afd. Friesland Z.W, heeft Zaterdag in Aere Perennius haar jaarvergadering gehouden, welke met een kort wel komstwoord geopend werd door de voorz., de heer W. Dijkman van Balk. De heer N. Bloemendaal, lid van het H.B., van Leeuwarden, sprak een op wekkend woord over het doel en het werk der ver. Als men als patiënt een wachtkamer bezoekt, hoort men daar zoveel, dat de medicus eigenlijk overbo dig schijnt. Het is een weeklagen zon der eind en hoewel het patiënt zijn geen aardigheid is en je er je hele leven aan vast zit, behoef je daarom nog niet moe deloos te zijn, omdat door de uitvinding van de insuline in het lot van deze pa tiënten een grote verbetering is geko men. En wie zegt ons, dat er niet eens iemand de oorzaak van de suikerziekte weet op te sporen en het middel om die oorzaak weg te nemen. Dat zal moeite en geld kosten, en als wij dan financieel zouden kunnen steunen, zou dat een weldaad aan de mensheid zijn. In ons land zijn 45000 suikerzieken, 11000 daar van zjjn bjj onze bond aangesloten; er is dus nog wel terrein on leden te werven. Er worden in winkels levensmiddelen voor ons aangeboden, er wordt dus wel met onze belangen gerekend. Een derde punt is dat wij op de Bijenkorf in Epe Folk- en Gealeargong. Lyk as de léste jierren wurdt fan ’t winter ek wer in Folk- en Gealeargong yn Snits hélden. De fuortsette leargong bigjint fan 'e wike, dy foar bigjinners is mei in tweintich dielnimmers üt ein set. Lesjower is wer de hear F. Boorsma. Jong Marsang. „Jong Marsang”, it bernesjongkoar fan ’e krite fan it Selskip foar Fr. tael en skriftekennisse is wer bigoun mei twa sjongklassen. It is de bidoeling dat der fan’t winter in foardrachtekriich hélden wurde sil foar learlingen fan Leger en Middelber Underwits. It doel dêr fan is dizze lear lingen de nedige frijmoedigens to jaen om yn it publyk to sprekken en harren tagelyk yn ’e kunde mei de Fryske 11- teratuer to bringen. Der is in kommisje gearstald, dy’t bistiet üt mefr. M. Koel- strade Haan en de hearen B. Heeg, Y. de Jong, J. Koelstra, M. Fooistra, J. Offringa, R. J. Sipkens, D. A. Tammin- ga, R. Troelstra en A. Wadman. De dielnimmers wurde yn fjouwer groepen neffens leeftiid en skoalle yndield. In fjirtichtal fersen is al ütsocht. De kriich sil wierskynlik op in Sneontomiddei hélden wurde yn it ein fan Jannewaris. Het rapport van de commissie, die de mogelijkheid tot concentratie van de gasvoorziening in Friesland onderzoekt, zal de suggestie bevatten een groot energie-orgaan voor Friesland in het leven te roepen. Daarin zouden dan zo wel de diverse gasfabrieken als het pro vinciaal electriciteitsbedrrjf moeten zijn opgenomen. Men acht de concentratie van de gasfabrieken mogelrjk door het leggen van een leiding door Friesland, welk net tevens geschikt zal worden ge maakt voor de distributie van aardgas. Het zal dan afhangen van de bereidheid van de gemeenten, die over een eigen gasfabriek beschikken om hun zelfstan dig beheer op te offeren of de wens van een energieorgaan werkelijkheid zal kunnen worden. Een der vraagstukken welke daarbij een rol speelt zal zijn de vergoeding welke de gemeenten, die hun gasbedrijf inbrengen, zullen ontvangen voor de derving der winsten van dit be drijf. De Zaterdagavond op het verlichte Martiniplein gehouden Touwtrekwed- stryd ten bate van het trainingsfonds van de voetbalver. Sneek is uitstekend geslaagd. Met deze krachtsport werd oorspronkelijk begonnen in Bolsward. Daar was het de heer K. Galema, die als voorzitter van de buurtvereniging „D.B.S.” het plan opperde om ter ge legenheid van de eerste bevrijdings feesten een touwtrekwedstrjjd te orga niseren. Dit werd een groot succes en sindsdien werden in tal van plaatsen in onze provincie dergelyke wedstrijden gehouden. En ook voor de wedstrijd hier was veel belangstelling. Van heinde en ver waren de vijftallen, vergezeld van talrijke supporters met autobussen enz. naar Sneek gekomen. Ruim 3700 bezoe kers omzoomden het terrein. Van de ujst die 27 ploegen bevatte, waren een viertal absent geweven. Na een Kort uu- monsusch inleidend woord van de re porter J. de Haan, liet kamprechter fa. ixroontje van Boisward de anexer sjou- werspioeg en Woudsend aantreuen, waaroij ae Snekers de sterkeren bleken. De Snexer gemjentetimmerpioeg werd door scnraard van de kaart geveegd, russen de ploegen van St. Nicolaasga en faeeg, die nu volgden, zat meer spanning. Eerstgenoemuen wisten te winnen. Em andere sneker timmerploeg onder aanvoerder B. de Jong kreeg geen schijn van kans tegen Wiruum. De Kam pioen Parrega had weinig moeite met Langweer. Warga wist roemvol van Oppenhuizen te winnen. Heeg sneuvel de hierna tegen Wirdum en Uitwellin- gerga moest net afleggen tegen Terzool. Hoewel Hubert (Jaap Vos c.s.) kranig party gaf moest het in de mannen van de stuurknuppel van de Zuid-V vesthoek de meerderen erkennen en de trekkers van Erven B. J. Feenstra bleven baas over die van de P.T.T.-wagen. De twee de lijst bracht de navolgende ploegen tegenover elkaar: no. 27 Boksver. Fri sia, Leeuwarden, no. 3 Sneker Sjou- werspioeg; no. 6 Schraard, no. 7 St. Ni colaasga; no. 9 Wirdum, no. 11 Parrega; no. 14 Warga, no. 16 Minnertsga; no. 17 Wirdum, no. 20 Terzool; no, 22 Z.W.H., no. 24 Tonnema; no. 26 Erven B. J. Feenstra. De Leeuwarder Boksers ble ven de baas over de Sneker Sjouwerlui; Schraard moest het veld ruimen tegen St. Nicolaasga; Wirdum kreeg geen schijn van kans tegen Parrega; terwjjl Warga met flink overwicht overwinnaar van Minnertsga werd, Wirdum moest het afleggen tegen Terzool en „King” ver dween uit Je arena voor de Zuid-West- hoeksters. Zondagavond kwam de Perzische pre mier Mossadek op zijn reis naar de Ver. Staten op Schiphol aan, hij maakte een ziekelijke indruk. In Amerika zal hy de gast zyn van president Truman. De ge hele reis, die gisteravond nog werd voortgezet, wordt gemaakt per K.L.M.- vliegtuig. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING, Op het kruispunt RijkswegLouise de Colignylaan te Naarden is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 45-jarige heer De Jong met zijn auto in botsing gekomen met een uit de richting Am sterdam komende auto die. met de op de Rijksweg gebruikelijke snelheid van 70 80 km. reed. Zowel de heer De Jong als zijn 39-jarige echtgenote kwamen twintig meter verder in de berm te recht. De heer De Jong overleed ter plaatse aan zjjn verwondingen en zjjn echtgenote, die met een schedelbasis- fractuur en beenbreuken naar het zie kenhuis te Bussum werd vervoerd, over leed daar enige uren later. De bij deze aanrijding betrokken automobilist S. te Hilve-sum treft volgens de politie geen schuld. Uitverkocht was Zaterdagmiddag Amicitia, toen daar Chris Hofland’s ge zelschap Dik Trom en z’n Aap voor het jonge volkje opvoerde. Intens werd er meegeleefd met de avonturen van de vermaarde dikke knaap en zijn kame raden en de voorstelling was in alle op zichten éf. Schiermonnikoog krygt een primeur voor Nederland en naar men zegt zelfs voor de gehele wereld. De gehele bevol king zal op rheuma worden onderzocht. Dit massa-onderzoek zal op 30 October plaats hebben en gaat uit van het Groe ne Kruis, dat hierbij medewerking ont vangt van het gemeentebestuur, zal aan de hand van de verkregen re sultaten oordelen of een onderzoek van de gehele Nederlandse bevolking op rheuma mogelrjk zal zijn. Stalin heeft in een vraaggesprek met de Prawda verklaard, dat er inderdaad onlangs een proef met een type atoom bom in Rusland is genomen, en er zul len nog meer volgen in het belang der verdediging. De Ver. Staten behoeven zich echter niet ongerust te maken, de veiligheid van Amerika loopt geen ge vaar, daar de Sovjet-Unie deze bom men slechts maakt om aan een even tuele aanval waarbij dat wapen zou wor den gebruikt, weerstand te kunnen bieden. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft ver klaard, dat het Amerikaanse thans over atoomwapens beschikt, die het in staat stellen elk numeriek voor dosten van de haven Augusta, waarna deel van een aanvallende tegenstander het zonk. i te niet te doen. „Avro, Avro, waar zijn uw legioenen?” dachten we Vrijdagavond toen we de magere bezetting van de grote zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen zagen, waar deze omroepvereniging haar „Mysterie van de dodende schaduw” bracht. En we herinnerden ons de tijd toen er in Sneek geen zaal groot genoeg was om de Avro-enthousiasten te be vatten, om te genieten van de prestaties van al de sterren welke aan het Avro- firmament flonkerden. Op deze tournée komt ze veel bescheidener voor de dag, zij het dan met een paar van haar meest bekende figuren in een barer meest po pulaire programmanummers: Paul Vlaanderen en Ina in een thriller. Het is altijd een genoegen dit tweetal op de planken te zien, al was het dan ditmaal in een mengsel van hoorspel, toneel stuk en revue, dat wel mysterieus was maar waarvan de spanning anders dan in de Avro-spelen via de radio van dit genre toch wel enigszins verforen ging door de grapjes op zichzelf soms verdienstelijk welke er door heen werden gemaakt. Daardoor ver diende het soms de betiteling „kolder”, waarvoor trouwens kennelijk wel waar dering was van de zijde van het pu bliek en waarbij Jan van Ees en Eva Janssen goed bijgestaan werden door Matthieu van Eysden als commis saris Brown, Rijk de Gooyer als de onmisbare Charley, Piet Urban als een gemoedelijke bobby, Tilly PerinBouw meester als miss Plopuddle en Jeanne Verstraete als Xandra Xenopoulos. Of het geboden programma echter voldoen de representatief is voor een grote om roepvereniging als de Avro, nog wei op een propaganda-tournée, is een andere vraag. Wij hebben zo het vermoeden dat in de loop van dit seizoen de Avro zelf die vraag ontkennend zal beantwoor den en het aanmerkelijk zal wijzigen of Door een betreurenswaardig abuis heeft onze Leeuwarder verslaggever voor rechtbankzaken de naam van een getuige in bovengenoemde zaak, waar van het verslag in ons vorig nummer was opgenomen, onjuist vermeld. Het was niet de heer E. Veen die als ge tuige werd gehoord, en verklaarde, dat hij zich nooit erg op z’n gemak voelde, wanneer hij bij de heer Groninger in de wagen zat, doch de heer J. de Vos, die eveneens in de Volkswagen zat, toen het ongeluk gebeurde. De heer Veen, die recht heeft op deze rectificatie, deelde ons nog mede dat z.i. de heer Gronin ger, die al meer dan veertig jaar auto reed, juist een zeer betrouwbaar chauf feur was, in wiens wagen de heer V. die herhaaldelijk met hem meereed, ziclh dan ook steeds zeer op zijn gemak ge voelde. Behalve de reeds in ons vorig num mer genoemde stieren, kregen op deze keuring o.a. ook de volgende eigenaren nog eerste prijzen met hun dieren: Stieren, geboren na 30 Sept. 1948 en voor 1 October 1949: IB Roosjes Sikke* ma van H. M. Gerbrandij, Nyland. En- terstieren geb. in October, November en December 1949 en Januari 1950: IA Rotterda Paul Stkkema van J. O. Schaap, Deersum; IE Eduards Jonk heer van P. E. Huistra, Scharnegoutum' Enterstieren geb. in Febr. en Maart 1950: 1B Rinse van A. Steensma, Ijlst; IC Dijken Hiltje’s Verwachting van J. B. Okma e. a. te Koufurderrige; 1D Deyne Marnix van D. H. Schaap, Deer- sum; en IE Donna’s Caesar van M. D. Reitsma, Folsgare. Stierkalveren, geb. in October 1950: IA Skaei Paulus II van J. N. Elgersma te Deersum; Stier kalveren, geboren in November 1950: 1B Premier van H. S. Wiarda, Ntjland en B. A. Lvcklema Ntfeholt, Oudega (W.); Stierkalveren, geboren van 1 t.e. m. 15 Jan. 1951: 1B Lambertus II van Th. Jonkman, Ytens en Jan P. Alten burg Roodhuis; Stierkalveren, geb. van 1 t.e.m. 11 Febr. ’51: IA Raerder Nico van K. P. Hornstra, Reuwerd; 1B Ko lonel van M. M. Koopmens, Abbe?a; Stierkalveren, geb. van 12 t.e.m. 20! Febr. 1951: IA Date XH van A. G. Ste- nekes, Bozum; Stierkalveren, geb. van 1 t.e.m. 13 Maart ’51: 1B Raerder Nel son van K. P. Hornstra, Rauwerd; Stierkalveren, geb. van 14 t.e.m. 31 Maart: IB Witzy’s Sikkema van J. IJ. Sybrandy, Sneers; 1D Drylster Piet van J. J. L. Kerstma, IJlst; Stierkalveren, geb. van 1 t.e.m. 14 Anril ’51: IA Rex van Gj. A. de Groot, Sifbrandabiiren; 1B Ate Setsche’s Piet van Jac. M. de Jong, Scharnegoutum; Stierkalveren, geb. van 15 April t.e.m. 30 S pi.. 1951: 1B VrtJ- ke’s Paul van S. U. Lemstra Zn., Scharnegoutum. Kinderverlamming is in 28 gevallen geconstateerd in de week van 23 tot en met 29 September. Aangifte werd ge daan in Den Haag van vier gevallen. Voorst drie, Leeuwarden, Arnhem en Delft twee, Deventer, Vollenhove, Apel doorn, Didam, Ede, Nymegen, Amster dam, Andijk, Langedijk, Velsen, Dor drecht, Rotterdam, Wassenaar en Noordgouwe van één geval. leger Te Zwolle slaagden voor het Vakdinfo- ma Aardappelen, Groenten en Fruit onze stadgenoten W. Poiesz Lzn. en Joh. v. d. Zee Tjzn. mannen voor de regeling en handhaving der orde. Voorts bracht hij dank aan de schenkers van de vele premies. Een extra partij tussen het organiserend be stuur en de helpers won het bestuur. Om de prijzen. Op het viertal hadden zich geplaatst: no. 22 de Zuidwesthoek: W. Haantjes, W. van der Zee, H. Visser, W. Zoeten dal, P. Zeldenrust; no. 27 Boksver. Fri sia, Leeuwarden: J. Zwerver, H. Drijf hout, H. Hager, W. Lenger, J. Tiche laar. Laatstgenoemden toonden zich de meerderen. No. 11 Parrega: A. de Vries, S. Rodenburg, F. Boersma, F. Wiersma, H. IJlstra; no. 14, Warga: Barend v. d. Veen, L. Wobbus, A. Bylsma, A. Feen stra, L. Boger. Hier waren eerstge- noemden de sterkeren. Om de 3e en 4e prys streden hierna de Zuid-Westhoek- mannen en Warga. Dit werd door War ga gewonnen, dat dus de 3e prijs kreeg 40. De 4e prys 30 ontving de Zuid- Westhoek. In de finale kwamen nu no. 27 Frlsia-boksploeg en no. 11 Parrega, De kampioen bleek ook nu oppermach tig, zodat de le piijs 125 plus 5 lau wertakken in ’t bezit kwam van Ro denburg en zijn mannen en de 2e prijs 90 voor Zwerver c.s. was. Vermelden we nog dat 't Electr. Techn. Bureau Klaas Hiemstra voor de ver lichting zorgde en Fa. Bosscha voor de geluidsinstallatie. Na afloop had da prysuitdeling plaats in veerhuis A. Boot. Twee straaljagers van de R.A.F. zijn bij Flamborough tegen een in zee uit stekende klip gevlogen. De machines vlogen in formatie in een dikke mist. De piloten zijn omgekomen. Een vliegtuig van het Amerikaanse vliegkampschip Leyte is in zee gestort, waarby drie leden van de Amerikaanse luchtmacht om het leven kwamen. Het toestel ontplofte ongeveer 80 km tep Oosten van de haven Auenista. waarna het zonk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1