Met de N.R.V. naar de Franse en Italiaanse Rivièra BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST *1 Egypte volgt het Perzische voorbeeld l 6e Jaargang No. 82 VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 L KIEZEBRINK Slot van de India-actie Waka Boen Redasser’ngsco’lecte Bevorderd Grotewohl en de W. Duitse voor waarden voor de verkiezingen Bond v. oud-’eerlingen Sneek en omstreken Invoer bijna gelijk aan uitvoer Middelen ter bestrijding van de woningnood In 1953 achttien nieuwe hotels De beloning knabbelt nog aan het groen KLEINZAND 7 Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ned. Korea-strijder? in Australië Voor 175 millioen gulden aan trucks 0p de plaats rust in Sneek Egypte annuleert zijn verdragen met Engeland Friese culturele aan gelegenheden VRIJDAGS. ^acteur: Bevorderd tot schrijver A bij de ad- IJLST. De collecte voor de reclasse ring heeft alhier opgebracht ƒ50.59. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Redactie-ad<es SNEEKER NIEUWSBLAD Een ambtenaar van de Raad van Ar beid te Maastricht vond op het Vrijthof een portefeuille inhoudende 6000. Hij ging er mee naar het politiebureau en deed aangifte. In de portefeuille bevond zich een uitnodigingskaart voor een ten toonstelling en vla deze kaart kon men de verliezer opsporen. Toen de ambte naar zijn vondst aan de deftige eigenaar met twee namen aanbood, toonde deze zijn erkentelijkheid door hem te ver zekeren: „Zo gauw ik een haas schiet zal ik u die doen toekomen”. Alg. Dagblad. Zo mogelijk nog voor het zomersei zoen van 1953 zullen de zeven millioen gulden uit de tegenwaarderekening van het Marshall-fonds bestemd voor de bouw van hotels besteed zijn. Reeds staat vast, dat in Grouw, Utrecht, Arn hem, Kampen, Vlaardingen en Wage- nlngen nieuwe hotels zullen komen. Ho tels in Staphorst, Giethoorn, Arnhem en Slenaken zullen enige uitbreiding kun nen ondergaan. Het hotel te Grouw zal een modern watersporthotel worden, waarbfl speciaal is gedacht aan de En- gelsen, die grote belangstelling hebben voor de Friese meren. De Oostduitse eerste minister Grote wohl heeft in een speciale vergadering van het Oostduitse parlement verklaard, dat het merendeel van de 14 Westduitse voorwaarden voor verkiezingen in ge heel Duitsland aanvaardbaar was. En kele punten dienden echter nader be sproken te worden, met name dat be treffende internationaal toezicht op de verkiezingen. Tot elke prijs moest wor den verhinderd, dat de regering van Adenauer haar besprekingen met de Westelijke geallieerden over de herbe wapening van West-Duitsland zou voort zetten. Grotewohl zei verder, dat het Oostduitse parleinen. het Westduitse parlement zou moeten verzoeken, Ade- Een colonne militairen van het ba taljon „Chassee” te Grave, dat een vier daagse oefening gemaakt heeft, kwam Woensdag door onze stad en heeft hier even gepauzeerd. De lange file vracht auto’s en jeeps werd op de Pr. Hendrik kade tussen de Koninginnebrug en de Noorderpoort geparkeerd en hier werd tevens de maaltijd uit de eigen keuken wagens genuttigd. Daarna mochten de jongens uit Sneek en de naaste omge ving even naar huis. Dit bezoek was echter maar heel kort, want om half drie zette de stoet, voorafgegaan en ge volgd door M.P.’s op motoren, zich al weer richting Bolsward in beweging. -'xcursie naar Avifauna en Huize Doorn emaakt. drachten en volksdansen. De heer de Groot bleek een helder oog gehad te hebben voor het mooiste en meest in teressante wat op een dergelijke reis te genieten valt en hjj wist er tevens pret tig van te vertellen en er zeer aardige illustratieve plaatjes bij te draaien. In zijn slotwoord dankte de afdelingsvoor zitter, de heer v. d. Pijpekamp, de heer en mevrouw de Groot voor hun film en gezellige kout en wekte hjj de talrijke aanwezigen op lid van de N.R.V. te wor den om zodoende in de gelegenheid te zjjn van de service van de N.R.V. ge bruik te maken voor het maken van prachtige reizen onder bekwame lei ding. De Reisvereniging heeft een zeer groot aantal programma’s waaruit keus gemaakt kan worden, naar ieders be hoefte en naar ieders beurs. De waarde van onze invoer bedroeg in September 715 millioen (v.m. 793 millioen), terwijl voor een waarde van ƒ693 millioen (v.m. ƒ587 millioen) werd uitgevoerd. De sedert het tweede half jaar aangevangen daling van de invoer zette zich in September verder voort, terwijl de uitvoer daarentegen belang rijk is toegenomen. Opmerkelijk is. dat in September dj invoer lager en de uit voer hoger was d...r in welke maand in 1951 ook. Zaterdag was dan de laatste dag van de voedselbonnenverkoop en tevens de laatste dag van de Sneker India-actie. Alle leden van de Sneker Jeugd Actie zullen zich wel nieuwsgierig hebben af gevraagd: hoe groot zou het bedrag zijn dat we samen door ingespannen werken hebben bijeengebracht? Zullen wij be schaamd tegenover Leeuwarden moeten staan, dat reeds ƒ2500 verzameld heeft? Zal Sneek een goed figuur slaan in de rij gemeenten, die zorgden dat 15 Oct. een tweede schip met levensmiddelen en geneesmiddelen kan vertrekken naar India? Oordeelt u zelf maar, hier zijn de eindcijfers van de India-actie, die in onze stad georganiseerd werd door de Sneker Jeugd Actie. De opbrengst van de India-markt was 405.75, voedsel bonnenverkoop in Juli 163.86, huis aan huis verkoop in October 423.39, zodat de Sneker Jeugd Actie 993 aan de Ned. Jeugd Gemeenschap kan sturen. Zou er miss'hien nog iemand zijn, die het be drag naar boven wil afronden? Nakomende giften worden nog gaarne aangenomen door Cor Boonstra, Gijs- bert Japikstraat 5, penn. van de S.J.A.! Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wij geven hier nog een foto van de zo goed geslaagde touwtrekwedstrijd, hier jl. Zaterdagavond gehouden. Daar het cliché ons te laat bereikte, was het helaas niet mogelijk dit plaatje Maandag bij het verslag te plaatsen. De regering der Verenigde Staten heeft toestemming verleend een bedrag van 175 millioen gulden uit het tegen waardefonds der Marshallgelden te be steden voor de productie van materiaal voor de Koninklijke Landmacht. In ver band daarmee hebben thans onderhan- delingen plaats met Van Doorne’s Auto mobielfabriek te Eindhoven omtrent de productie van enige duizenden trucks. De D.A.F, zou daarvoor uitgebreid moe ten worden, terwijl met de uitvoering van de order enige jaren heen zouden gaan. In dit verband zijn wij ook zeer nieuwsgierig naar het verder verloop van de onderhandelingen tussen de Grote Drie en West-Duitsland. De West- Duitsers hebben voor hun deelneming aan het Westerse verdedigingssysteem als prijs practisch totale onafhankelijk heid op alle gebied geëist. Zoals bekend, wensten de Grote Drie toezicht op de Duitse industrie te houden. Dit was vooral een Frans verlangen en we zul len ons niet verwonderen als Ameri kaanse drang ook hier weer concessies aan W.-Duitsland veroorzaakt, hoewel Voor het Departement tot Nut van ’t Algemeen zal op Maandag 15 October a.s. optreden de heer Peter Creutzberg, biol. drs te Voorburg met zijn film Waka Boen (goeie reis) De heer Creutzberg maakte als dierkundige deel uit van de staf van de Natuurweten schappelijke Suriname Expeditie 1948- 1949, uitgezonden door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, de Mij tot bevordering van Natuur Wetenschappe lijk Onderzoek in Oost- en West-Indië en de Natuur Wetenschappelijke Studie kring voor Suriname en Curacao. Over de gang van een dergelijk onderzoek in nog totaal onbekende zwampen, savan nen en bergwouden, over transportmoei lijkheden, over het verzamelen van we- tenschannelijk materiaal, over ont moetingen met mensen en dieren, over het veldwerk van deze expeditie vertelt bovengenoemde film. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft een aantal wetsvoorstellen inge diend, waarin de verdragen van 1899 en 1936 met Groot Brittannië worden opgezegd. Dit houdt in, dat Engeland zijn troepen uit de zóne van het Suez- Kanaal zou moeten terugtrekken en dat de Soedan bij Egypte zou worden inge- lijfd. Koning Faroek zal dan „Koning van Egypte en Soedan” heten. De Brit se regering heeft een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de eenzijdige opzegging door Egypte der verdragen niet rechtsgeldig is en de positie van de Britse troepen in de zóne van het Suez-Kanaal niet wordt ver anderd. In verband met deze gebeurte nissen is het verlof van de Britse troe pen in dit gebied ingetrokken. De troe pen in Port Said, Ismailia en Suez kre gen instructie naar hun kwartieren te rug te keren. Onz kaart geeft een dui delijk beeld van het hele gebied. Mevr. Rie van Rossum opende het winterseizoen voor bovengenoemde bond met een causerie over „De kunst van het lezen”. Van groot belang is, aldus spreekster, dat men nauwkeurig leest en dat men belangstelling heeft voor wat men leest. Vervolgens stelde zij de vraag: Waarom lezen wij? Velen doen dit voor amusement, anderen om eens uit de dagelijkse sleur te komen. Er zijn ook lezers die een boek zoeken dat pre cies met hun levensopvatting strookt. De beste manier is evenwel, dat we een boek lezen om er wijzer en beter van te worden, maar bovenal moet men bij het lezen letten op het boek zelf, hoe het geschreven is en ook hoe de schrijver het zegt. Tn het midden van Oct. zal j mevr, van Rossum nog eens naar Sneek komen, hoewel dan speciaal voor de jongerengroep van de B.V.O.L. We ho- 1 pen dat er ook dan een grote opkomst zal zijn. Mej. T. van der Valk had een I keurig en uitgebreid verslag over de een volkomen herstel van de W.-Duitse onafhankelijkheid een ongunstige in vloed op de Franse binnenlandse toe stand zal hebben, er is daar reeds nu sterk verzet tegen da hoge prijs welke men voor Bonns eventuele medewerking aan de defensie betaalt. Verzet aan- gewakkerd door het feit dat de neo nazi’s een groeiende invloed in W.- Duitsland krijgen. De verkiezingen in Bremen bewezen dat weer eens. De so cialisten bleven wel de sterkste partij en boekten zelfs winst, maar de neo nazi’s kregen 7.7 der stemmen, maar iets minder dan de sterk achteruitlopende christelijk-democratische unie, de partij van dr Adenauer, welker verlies de neo nazi’s juist ten goede schijnt te zijn gekomen. Het is een bedenkelijk ver schijnsel dat juist de partij welke in de regering van W.-Duitsland de grootste invloed heeft, verliezen naar die rich ting lijdt, terwijl de achteruitgang dezer partij, de s.d. weer aanleiding geeft op nieuwe verkiezingen voor het bondspar- lement aan te dringen. Daar de soc.- dem. van Schumacher die ook het Saargebied in een weer verenigd Duits land wil opnemen tegen de herbe- W.-Duitsland H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins B: ihard hebben in Amersfoort op het para- deterrein van de Infanterie- kazerna aan da Leusder- weg nieuwe vaandels uit gereikt aan de regimenten Johan Willem Friso, Lim burgse Jagers en Oranje Gelderland. H M. biedt een der vaandels aan. Toch is er enig gevaar dat Egypte in de Soedankwestie zijn zin krijgt. Het heeft immers tegelijkertijd het verdrag met Engeland inzake de Suezkanaalzóne verscheurd. Die éénzijdige opzegging dreigde allang, maar nu heeft, blijkbaar aangemoedigd door de driestheid van de Perzische regering inzake het oliecon tract, de Egyptische premier Nahas Pasja, de knoop doorgehakt. Deze zaak gaat het gehele Westen direct aan om dat hier de zeer kwetsbare verbinding van het Westen met het Oosten en het ongestoorde verkeer via het Suez- kanaal ook in oorlogstijd in het geding is. Dit is een levenskwestie voor het Westen. Het gebruik van dit Kanaal in een oorlog en de ontzegging van dat ge bruik aan een eventuele vijand moet ge garandeerd zijn. Er is de laatste tijden al naarstig gezocht naar een oplossing. Nog enkele uren voor de Egyptische re gering deze stap deed kwamen de Ame rikaanse, Engelse, Franse en Turkse ambassadeurs te Kairo bijeen om die oplossing te bespreken, welke zoals ook al reeds eerder in een onzer overzich ten werd meegedeeld, gezocht zou wor den in een aanbod aan Egypte tot op neming in een zg. defensiecommando voor het Midden-Oosten dat aangehecht zou worden aan het Atlantische Pact en waarbij het nieuwe lid van dat Pact, Turkije, de schakel zou zijn. De Engelse troepen zouden dan de Kanaalzóne ont- I ruimen als Egypte bereid was de aan leg van de nodige verdedigingswerken in deze zóne toe te laten en voor het onderhoud wilde zorgen. De haastige beslissing van de Egyptische regering, voor haar deze voorstellen konden wor den overhandigd, schijnt te wijzen op een chantagepoging. Waarschijnlijk heeft men te Kairo gedacht sterker bij de onderhandelingen te staan als men eerst beide verdragen verscheurde, om dan op een compromis aan te sturen, waarbjj Egypte in ruil voor zijn mede werking aan een defensiecommando voor het Midden-Oosten, het bestuur over de Soedan zou krijgen. Hoe dit compromis echter zou moeten worden bereikt is een andere vraag. De Engel- sen handhaven, zeer terecht, hun oude standpunt: eerst een nieuwe overeen komst met Egypte voor we de Suez kanaalzóne ontruimen, en in de Soe dan moet het volk zelf beslissen over zijn lot. Londen staat hier veel sterker dan in Perzië, omdat het troepen in de Kanaalzóne heeft, die buiten Egypte om verzorgd kunnen worden, het behoeft ze dus niet terug te trekken en als de Egyptenaren ze er uit willen hebben, zouden zij ze moeten aanvallen. De vij andige daad zou dus door Egypte zelf gepleegd moeten worden, en daarover zal Kairo zich wel tweemaal bedenken. Maar Egypte is een zo belangrijke scha kel in het verdedlgingsstelsel van het Midden-Oosten dat er op een of andere wijze toch naar een oplossing moet worden gezocht, een oplossing, die even Het was reeds lang voor de oorlog een goede gewoonte van de Nederlandse Reisvereniging om elk jaar één reis te organiseren die ver boven de andere rei zen uitstak wat betreft aantal deelne mers en bijzondere attracties. Dit was de z.g. Generale Reis waaraan gewoon lijk een 400 h. 500 leden deelnamen. De oorlog heeft deze reeks onderbroken, doch zodra de gelegenheid daartoe weer gunstig was, heeft de N.R.V. haar op nieuw aangegrepen. In de Foyer van Amicitia werd Dinsdagavond een kleu renfilm gedraaid door de bekende Cine ast K. de Groot van Hilversum, waarin de Zomer-Generale van de N.R.V, naar de Franse en Italiaanse Rivièra van 1950 vanaf het begin tot het eind ge volgd werd. In een prachtige reeks van opnamen maakten we deze reis mee dwars door Frankrjjk naar de zonnige zuidkust van la douce France. We be zochten de prachtige badplaatsen als Nice, Cassis, Cannes, Menton e.a., be zichtigden de fraaie gebouwen en ker ken, de schitterend aangelegde tuinen en parken, maakten uitgestrekte autotoch ten door het Zuid-Franse bergland, brachten een bezoek aan vele mooie plaatsen langs en in de nabijheid van de kust, dansten op de Pont d’Avignon. We plukten bloemen, sinaasappelen, citroe nen, bananen, mispels en vijgen, prikten ons aan cacteeën, en dat alles onder een stralende voorjaarszon die alle kleu ren extra helder deed uitkomen. Het strandleven aan de Rivièra maakten we uitgebreid mee, visten aan de rotsach tige kust, zwommen in het prachtige blauw-groene water van de Middellandse Zee, beklommen de rotsen en deden alles wat een toerist pleegt te doen. Zelfs maakten we een speciaal voor de N.R.V. georganiseerd tuinfeest mee met kleder- Het Kamerkieskringbestuur van de Chr. Hist. Unie in Friesland heeft een commissie ingesteld ter bestudering van Friese culturele aangelegenheden. Le den zijn de h.h. A. J. Bergsma, Leeu warden, H. M. Gerbrandjj, Nijland, J. J. la Maitre, L. v. d. Meer en O. Santema allen Leeuwarden. W. Nauta, Sneek, H. Twerda, Bakhuizen. komen van vijf nauer te gelasten, onmiddellijk de huidi I ge onderhandelingen'met de geallieerde hoge commissarissen, die ten doel had den West-ruitslanri in de Atlantisch organisatie op te nemen en +ot een Euro pees leger te laten toetreden, af te bre ken. wapeningsplannen van blijven, is de basis der besprekingen tussen de Grote Drie en dr Adenauer ook vrij wankel, omda1 men eigenlijk niet weet of zijn standpunt nog wel door de meerderheid van het W.-Duitse volk gedeeld wordt, al twijfelen we niet of zijn wens naar volledige onafhanke lijkheid wel de algemene instemming van zijn volk heeft. De nog aanhouden de discussie tussen West- en Oost- Duitsland over de eenheid van het Duit se rijk en de zg. concessies welke de Oost-Duitsers daarvoor bereid schijnen te doen, spelen natuurlijk dr Adenauer in zijn spel met het Westen ook in de kaart. Wel stelde hij naar het Oosten enige onmogelijk door de communisten in te willigen eisen (o.a. vereniging ook met het vroegere Duits a gebied over de Oder-Neisse grens) maar deze hele dis cussie stelt hem in staat tegenover hét Westen een vertragende actie te voeren, welke de Amerikanen die niet tevre den zijn over het tempo der bewapening der W.-Europese landen te feller kan maken de knoop maar door te hak ken en Adenauer zeer tegen de zin van Frankrijk de prijs te betalen wel ke hij vraagt. Zo brengt de stijging der spanning tussen Oosten en Westen voor de man in de straat zich ook uitend in al het gepraat uit Moskou en Was hington over de atoomwapenen ook mede een toenemende onderlinge span ning tussen de Westelijke bondgenoten in het Oosten zal het trouwens met de medestanders van Moskou wel net zo gaan De sterkste en machtigste der deelnemers in een pact geeft nu eenmaal de toon aan en zet zjjn part ners tot prestaties aan, welker last hij, bij alle goede bedoelingen, misschien zelf niet beseft. Daarom is het zo goed dat onze minister Stikker op de confe rentie te Ottawa gepleit heeft voor de uitbreiding van het Atlantisch Pact tot een Atlantische Unie, d. w. z. een orga nisatie die niet alleen streeft naar mili taire, maar ook naar politieke, econo mische, sociale en culturele samenwer king. Tn die sfeer zal de stem der klei neren meer tot zijn recht kunnen komen dan in de militaire, zodat ten slotte meer onderling begrip voor eikaars mogelijkheden en moeilijkheden ont staat. In Nijmegen heeft de t Kamer van Koophandel 3500 bedrjjven verzocht bouwverenigingen en particuliere bou wers het bedrag dat zjj bjj bouw van een huis te kort komen (ƒ500 ƒ1000) te schenken, de gemeente geeft de schen kers dan voorkeur voor de huur van da betreffende woningen. Amsterdam gaat een premielening uitgeven voor woningbouw. Tctaal be drag 10 millioen gulden, rente 2% premies ƒ100 000, ƒ50.0000, ƒ25.0000, 10.000 en 5000. B. en W. van Purmerend hebben be sloten tien spoorwegwagens aan te kopen, die kant en klaar als woningen zullen worden afgeleverd. Men kan niet zeggen dat het Midden- Oosten niet doortastend is als het op het verscheuren van verdragen aankomt. Eerst maakte Perzië het contract met de Engelse oliemaatschappij tot een vodje papier, nu kondigde Egypte aan dat het van plan is de verdragen te verscheuren welke de EgyptischEn gelse verhouding regelen betreffende de aanwezigheid van Britse soldaten in de zóne van het Suez-kanaal en betreffen de hei, gemeenschappelijke Engels Egyptische bestuur over de Soedan Het laatste is al ernstig genoeg, de En- gelsen hebben steeds getracht van hun bewind in de Soedan een model beheer te maken. Het gebied dat ongeveer vijf maal zo groot als Frankrijk is en 10 millioen inwoners telt, wordt al een hal ve eeuw lang door Britse gouverneurs bestuurd, welke benoemd worden met goedkeuring van de Egyptische rege ring. Onder dit bewind is in de Soedan br een deel der bevolking de wens naar zelfstandigheid gegroeid, dus een natio- na isme ontstaan dat geenszins vereen zelvigd mag worden met het Egyptisch nationalisme. De nationalisten van de Soedan zijn gesplitst in degenen die aa-sluiting bjj Egypte willen en een groep welke onafhankelijkheid wil van het and, dat daarop onder Engels be wind ook voorbereid wordt. Maar in de Soedan ligt de boven Nijl, daar ligt dus de sleutel voor de onmisbare bevloeiïng van Egypte, zodat het even begrijpelijk is dat Egypte er de lakens wil uitdelen als dat Engeland er het bewind in han den wil houden. Het laatste niet alleen omdat Engeland een oog op het Nijlwater wil houden, dat ook voor de Soedan nodig is om er vruchtbaar land te winnen, maar ook omdat Londlen daardoor in staat is Wekere druk op Egypte in tijden van crisis uit te oefe nen. De Egyptische eis dat de Engelsen uit de Soedan zullen trekken en dat de koning van Egypte tevens koning van de Soedan zal zijn wordt geenszins ge dekt door het nationaliteitenbeginsel. Volgens dat beginsel heeft de Soedan recht op totale onafhankelijkheid. De Engelse politiek stuurt in die richting door te trachten de bevolking er voor rijp te maken, de Egyptische eis is in we zen imperialistisch en inwilliging zou ook wel eens noodlottig voor de Soedan kunnen zjjn; de Egyptenaren zijn tot nog toe niet in staat gebleken zich zelf behoorljjk te besturen, hoe zouden ze het dan een ander volk kunnen doen; bovendien bestaat het gevaar dat Egypte als het de vrije hand in de Soedan krijgt, dit land van Nijlwater zal be roven, dat het zelf nodig heeft. In Sydney is een eerste groep ar.- j ud-strjjders uit het Ne- i derlandse Korea-bataljon, dat is gede- j mobiliseerd. Zij kwamen per vliegtuig uit Tokio en werden door Nederlandse en Australische autoriteiten op het ninistratie van ’s Rijks Belastingen te 1 vliegveld verwc’kr.md. Er zullen er nog i Sneek, de heer W. Piersma, thans schrjj- elf volgen voor Australië en vjjf voor, ver aan de Inspectie der P lastingen te 1 Nieuw-Zeeland. i Sneek. min als die in Perzië, er nog een kan zijn tussen Engeland en Egypte. Daar voor staan de betrokken landen te zeer tegenover elkaar en zijn er te grote be langen van het gehele Westen bij betrok ken. He zal, zoais het ook allicht met het Perzische oliegeschil via de be middeling van de Veiligheidsraad zal taan, een compromis tussen het gehele Westen en Egypte moeten worden, waarin dus Amerika, welks steun zowel Perzië als Egypte behoeven, een hartig woordje zal meespreken. Maar gemak- kelijk zal het ook dan niet gaan. Het Westen heeft zeer groot belang bjj vriendschap met de Arabische landen en de Ver. Staten hebben op zijn tijd het niet aan druk op hun partners laten ontbreken als het er om ging deze lan den tegemoet te komen, zo bijv, op En geland in het Perzische oliegeschil. Maar het zal ook Washington moeiljjk vallen aan de Egyptische eis inzake de afstand van de Soedan tegemoet te komen, om dat dit in wezen een imperialistische eis is, en een koloniale verhouding tussen Egypte en de Soedan zou vestigen, welke verhoudingen de Ver. Staten zo zeer verafschuwen. 4» Uitermate zuur is het gebeurde weer voor de Engelse regering, welke mach teloos moet toezien dat de Engelse po sitie in het Midden-Oosten steen voor steen wordt afgebroken. Geweld kan zjj niet gebruiken, hoezeer onverantwoor delijke lieden in deze verkiezingsdagen daarvoor in Engeland dan ook pleiten Ook Churchill gaf toe dat de dagen dat Engeland zjjn zin met de sterke arm kon doordrijven, voorbjj zijn. Veeleer verwjjt hjj deze regering dat zjj niet ge leefd heeft naar de stelregel: „Wie niet sterk is moet slim zjjn”, hjj verwijt haar dus dat zjj haar diplomatieke spel niet met voldoende bekwaamheid heeft ge speeld. De vraag bljjft natuurlijk of de conservatieven dat wel zouden hebben gekund, de ervaring leert nu eenmaal dat het Westen zich bjjna steeds te lang vastklemt aan rechten, welke men eenmaal verworven heeft, maar in deze beweeglijke tjjden niet meer door de tegenspeler worden erkend; bjjna steeds loopt men achter de feiten aan. Dat de Labourregering echter bjj de verkiezin gen op 25 October a.s. ook dit echec in Egypte zal worden aangerekend, daar van zijn wij overtuigd, het Engelse volk moet nu eenmaal een kop van Jut heb ben. Intussen is het gebeurde in Egypte ook een les voor Frankrijk. De Arabi sche Liga heeft besloten de onafhanke lijkheid van Marokko voor de in No vember te houden algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs te brengen. Zoals bekend vullen de Fransen het protectoraat over dit gebied nog niet opheffen, natuurljjk niet alleen om ideële redenen zij vrezen een terug val tot feodale toestanden als de ge hele Franse administratie wordt opge heven zjj willen in dit ook strate gisch belangrijke gebied blijven. Maar de eis van de Istiqlal, de Marokkaanse onafhankelijkheidsbeweging, en van de sultan, thans ook weer door het Egyp tische initiatief sterk aangezet, zal men niet gemakkeljjk naast zich neer kun nen leggen. Engeland en Amerika voe len dat ook wel, ze willen ook de Fran sen niet graag voor het hoofd stoten, maar de Arabieren allerminst. Vooral de Amerikanen willen dat niet, hun af keer van alle zg. kolonialisme maakt hen nu eenmaal gemakkelijk toeganke lijk voor verlangens naar onafhanke lijkheid van rijp en groen onder de vol ken en zij aarzelen dan niet daarbij zekere druk op hun bondgenoten van wier trouw, omdat deze geen andere keus in deze wereld hebben zjj toch ver zekerd zijn uit te oefenen. {KAIRO <S rf>r£- t ASSOIANb XMARTOew/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1