u t a Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Engeland en Egypte DINSDAG 16 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 83 VRIJDAGS. 2872 L. KIEZEBRINK Inbraak De Harmonie-Bazar werd een succes J. M. Kingma zeventig jaar De brand te Goëngamieden P.T.T. dertig miilioen winst On twerp-Ziekenfonds wet Onze b vo'Hing Benoemd Kadervergadering C.’N.V. Jubileum te Oosthem Welkom Bruin Potasch en Perlemoer I Oudste inwoner werd 97 jaar A.N.W.8. Chauffeurs-insignes uit ereikt Koningin en Prins in April naar V.S. en Lanada Het echtpaar Auriol naar Nederland Voorlichtingsavond voor vee houders te blauwhuis Thuis best,maar in Be!g:ë is meer te verdienen Prins Bernhard schoot drie elanden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =-• I Amerikaanse legerann- kopen in Nederland KLEINZAND 7 Telei Groen van Prinsterer Ook op Korea boterletters met Sinterklaas Goede berichten over Engelse koning Conflict over journaalfilms 1 SF SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 16 Het derde Chr. Soc. congres. gen. te Sneek. de en Benoemd tot onderwijzeres aan de Ge meenteschool no. 8 te Leeuwarden, de heer W. Visser te Sybrandaburen. Arrestaties weges brand stichting. Door de rijkspolitie zijn aangehouden, verdacht de brand, welke in hun nood- veestalling te Goëngamieden op 1 Octo ber heeft gewoed en waarbij ook een blok hooi verloren ging, te hebben ge sticht, de 64-jarige H. V. K. en zijn 28- jarige zoon J. v. K. Laatstgenoemde legde reeds een bekentenis af, doch de vader bleef zwijgen. Beide zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. Op 28 Augustus 1941 brandde de boeren- huizinge van v. K. op dezelfde plaats eveneens ai. Donderdag 18 October, ’s Avonds 7.30 u. spreekt de heer H. Pilon in café Wijbenga te Blauwhuis over het on derwerp „Veevoeders.” Donderdag 18 October. Leger des Heils. ’s Avonds 8 uur openbare filmavond Woensdag 17 October, 's Avonds 8 uur vergadering van Sneker Winkeliers bij Hanenburg. in het Suez-kanaal toe, een van de do wereld. Port-Said, een gedeelte de Suez Canal Company (links). Prins Bernhard, die als gast van de Zweedse koninklijke familie in Zweden was, heeft deelgenomen aan een elan- denjacht in de omgeving van Stockholm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie vooi zijn rekening. kunnen samenwerken. Deze raden krij gen een adviserende taak. OOSTHEM. Naar men ons meedeelt was het 26 Sept. j.l. 25 jaar geleden, dat de heer H. P. Wiersma als voorzitter op trad van de C.J.M.V. „Andreas”. Bij zijn drukke werkzaamheden als bakker is dit zeker een prachtig stuk werk. De heer Wiersma heeft voor het verenigingsleven in Oosthem al veel gedaan. De 17 Oct. a.s. ’s avonds om 7.30 hoopt men dit feit in de school te Oosthem te gedenken. Het zal ongetwijfeld de heer Wiersma die avond niet aan belangstelling ont breken. Radactie-adret 402 76- Vermoedelijk in de nacht van Zater dag op Zondag is ingebroken bij de heer J. Dijkstra, Stationsstraat 18. De fa milie die het weekend doorbracht in Utrecht, was Vrijdag vertrokken. Zon dagmorgen ontdekten de zoons dat alles in huis overhoop was gehaald en waar schuwden de politie. De dieven hebben zich toegang verschaft door 2 gaten te boren in de serredeur achter het huis. Vandaar zijn ze naar de slaapkamer ge gaan en hebben in een der costuums van de heer Dijkstra de sleutels van de brandkast gevonden. Enig geld dat daarin aanwezig was hebben ze mede genomen, benevens diverse stukken zo als koopacten enz. Ook worden enige gouden sieraden vermist. De politie stelt een onderzoek in. De president van de Franse republiek Vinceni Auriol en zijn echtgenote zullen, 1 naar het Vrije Volk verneemt, in de loop van het volgend jaar een driedaags staatsiebezoek brengen aan Nederland. Naar wij vernemen zal er Donderdag avond 18 October een voorlichtingsavond voor veehouders worden gegeven te Blauwhuis. In verband met de moeilijke voederpositie van ons land en de waar de van zelfverbouwde voeders zullon zeker veel veehouders deze vergadering bezoeken. Zie de in dit blad voorkomen de advertentie. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Egypte wenst het Anglo-Egyptische verdrag af te schaffen. De belang stelling van de wereld is opgewekt door het bericht van Nahas Pasha, de Egyptische eerste minister, dat een voorstel inhoudt tot opzegging van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936, en tot uitroeping van Ho ning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan. Het verdrag stond het handhaven van Britse troepen grootste strategische objecten van van de haven met de kantoren van palingen uit het ontwerp zijn: De kring van de verplichte verzekering wordt, behoudens enkele kleine correcties, niet verder uitgebreid De jongrens voor de verplichte verzekering blijft vastgesteld op f 4925 per jaar. Het couponstelsel blijft bestaan, maar het wordt mogelijk tot een ander stelsel over te gaan zon der dat de wet behoeft te worden gewij zigd. Voor de vrijwillige verzekering wordt de inkomengrens van 3750 op f 4000 gebracht. De verstrekkingen van de verplichte en de vrijwillige verzeke ring zijn gelijk. Er worden Districtsra- den ingesteld, waarin de ziekenfondsen, Donderdag 18 October. Amicitia Thea ter. ’s Avonds 8 uur Toneelgezel schap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer.” van advies, het afleggen van een geza menlijke beginselverklaring, een ver drag over de Nijl, een welvaartsplan voor het Nijldal en het vaststellen van een datum, waarop de Soedan volledig zelfbestuur zal worden gegeven. Sir Robert Howe, de gouverneur- generaal van de Soedan, heeft gisteren verzekerd, dat hij weerstand zal bieden aan elke poging van de Egyptenaren zich te mengen in het bestuur van de Soedan. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het verlangen van de leden der Chr. Muziekvereniging „Harmonie” om even als hun collega’s van het stedelijk corps ook in uniform te kunnen optreden, leeft ook in een groot deel der burgerij. Dat is al bij verschillende acties gebleken en kwam ook nu weer duidelijk aan het licht bij de bazar die Vrijdag en Zater dag ten bate van de uniformactie in Aere Perennius gehouden werd. Die mocht zich nl. beide dagen in een druk bezoek verheugen, zodat men stellig weer een flinke stap dichter bij het be oogde doel is gekomer. Die grote toe loop was echter niet alleen het gevolg van de sympathie die het corps in de stad geniet, de bazar zelf oefende met zijn vele, waaronder zeer originele, at tracties ook een grote aantrekkings kracht uit, voornamelijk natuurlijk op het jongvolk, dat er zich prettig amu seerde en daarbij tevens menig dubbel tje of kwartje voor het goede doel of ferde. Het comité voor de uniformactie, gevormd door de heren J. Sustring, A. Dijkstra en Tj. v. d. Werf, op welks ini tiatief de bazar georganiseerd werd en waarvoor de heer J. Boeijenga, voor zitter van „Harmonie”, deze heren in de enkele woorden waarmee hij het feest Vrijdagmiddag opende, ook ver diend hulde bracht, heeft dan ook eer gehad van zijn werk, waarbij het veel steun kreeg van de burgerij, vooral van de zakenlieden, en van de leden die we ken lang in het spier waren om de ba zar mogelijk te maken en de laatste da gen voor het inrichten daarvan. Allen beschouwen het namelijk als een ere- plicht er voor te zorgen dat ook de „Harmonie” het komende voorjaar in uniform kan optreden tot genoegen van heel de burgerij, aldus besloot de heer Boeijenga zijn openingswoord, waarin hij ook die leden dank bracht voor hun medewerking en de, inmiddels reeds ver vulde, hoop uitsprak voor een druk be zoek. Vrijdag 19 Centrale. Geb .Aere 7.30 uur. OnbewoonbaarverklaTing zeven woningen. B. en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de percelen Hooiblokstraat 4 en 6, 2e Steen- klipstraat 35, 3e Steenklipstraat 3, IJlsterkade 15, Boschstraat 14 en Wijn kanstraat 6. De percelen zijn alle on bewoond. Premie woningverbetering. B. en W. adviseren op zijn verzoek aan de heer K. Dijkstra, wonende le Woudstraat 55, een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing toe te kennen ten behoeve van de verbouwing van het perceel Klein- zand 96 tot winkel met werkplaats en bovenwoning. De totale kosten worden geraamd op 6044.50. De pemie zal be dragen 2100, waarvan 1575 ten laste van het rijk en 525 voor de gemeente. Het werk moet uiterlijk 31 Mei 1952 zijn voltooid. Voor de kantonrechter te Sittard dient op het ogenblik een civiele ontrui- mingsprocedure, aanhangig gemaakt door de woningvereniging Thuis Best, in feite de staatsmijnen, tegen een mijn werker uit Geleen. De staatsmijnen heb ben ontruiming aangevraagd van de woning van deze mijnwerker, op grond van het feit, dat hij de dienst van de staatsmijn Maurits heeft verlaten en nu in een Belgische mijn werkzaam is. Win nen de staatsmijnen dit proces dan be tekent dit. dat enige honderden mijn werkers, die nu in België werken, de dienstwoningen van de staatsmijnen zul len moeten ontruimen. Aan het Bezuidenhout in Den Haag zal een aankoopbureau van het Ameri kaanse leger worden gevestigd. Via dit bureau zal rechtstreeks met het Neder landse bedrijfsleven contact worden op genomen over eventuele leveranties voor oorlogsbevoorrading. Voornamelijk heeft men daarvoor op het oog produc ten uit de voedselsector. Wellicht zal het ook mogelijk zijn om te komen tot leveranties van textielwaren. Men schrijft ons: In Augustus van dit jaar was het 150 jaar geleden, dat Groen van Prinsterer werd geboren, die in de 19de eeuw heeft gestaan midden in de golfslag van zijn tijd. Hij heeft zich bewogen op het terrein van Kerk, School en Staatkunde en dat heeft be langrijke gevolgen gehad, die reiken tot in deze dagen. Met zijn „daar is ge schreven” en „daar is geschied”, heeft hij positie gekozen in zijn tijd in de strijd der geesten. Het is in onze da gen, waarin zulke belangrijke beslissin gen moeten worden genomen, die een geestelijke achtergrond hebben, van be lang te weten, welke lijnen Groen heeft getrokken. Hij behoort ongetwijfeld tot de „mannen van betekenis”. Het Be stuur van de Ver. v. Rechtzinnig Her vormden heeft gemeend de betekenis van deze figuur te moeten toelichten en heeft daartoe een samenkomst belegd op a.s. Woensdag 17 October in het Ge bouw te Sneek. Voor bijzonderheden om trent deze vergadering mogen we ver wijzen naar een advertentie in dit num mer. De verder nog aanwezige afvalstoffen zullen met andere bij de uitvoering der werkzaamheden vrijkomende grond worden gebruikt voor het ophogen van het nieuwe vuilverwerkingsterrein. Er is evenwel niet genoeg materiaal voor ophoging van het gehele terrein aan wezig, zodat voorlopig een oppervlakte van pl.m. 6000 m2, onopgehoogd wordt gelaten. Het ophogen van dit gedeelte van het terrein zal in de toekomst nog moeten geschieden. De daaraan verbon den kosten zijn niet in de begroting van het thans aan de orde zijnde werk be grepen. Het ligt in ons voornemen bij aanneming van dit voorstel het werk openbaar aan te besteden. De pacht van het perceel weiland, dat voor de aanleg van het nieuwe vuilverwerkingsterrein zal worden gebruikt en dat het eigen dom der gemeente is, moet worden be ëindigd. B. en W. stellen voor in die zin te besluiten. Nederland telde 10.286.250 in won B. en W. bieden de raad o.a. de vol gende voorstellen aan: Nieuw vuilverwerkingsterrein voor de reinigingsdienst. B. en W. adviseren: Reeds jaren doet zich het gemis gevoelen van voldoende Duw-objecten in de gemeente. De be zwaren, welke er aan tewerkstelling ver buiten de gemeente kleven zowel voor de arbeiders zelf als voor hun gezinnen hebben ons steeds weer doen zoeken naar geschikte werkgelegenheid in Duw- verband binnen de gemeente. De kwes tie is echter niet van eenvoudige aard en het valt dan ook niet te verwonde ren, dat zich slechts af en toe een mo gelijkheid voordoet om tijdelijk en dan nog dikwijls slechts gedeeltelijk in de bestaande behoefte te voorzien. Het laatste object, dat in deze gemeente werd uitgevoerd, was de aanleg van een woonschepenhaven aan de Woudvaart in de jaren 1948/1949. Ons oog is thans gevallen op het in gereedheid brengen van het terrein waarnaar de reinigings dienst in de toekomst zal worden ver plaatst. Hoewel, mede in verband met de moeilijkheden, welke zich op de kapi taalmarkt voordoen en welke remmend werken op het doen van investeringen door de gemeenten, op dit ogenblik nog niet aan de verplaatsing van het bedrijf kan worden gedacht, en er derhalve geen directe behoefte aan het terrein is, meenden wij toch, dat de mogelijkheid om de aanleg van de toegangsweg en het terrein in Duw-verband thans reeds te doen geschieden in het belang van de arbeiders en hun gezinnen moest wor den onderzocht. Wij hebben ons daarom tot de Directie van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gewend met het verzoek het plan voor de inrichting van het nieuwe terrein voor de gemeen- tereiniging als gesubsidieerd werkobject aan te merken. Blijkens een van ge noemde Directie ontvangen mededeling is op dit verzoek gunstig beschikt en zal een rijkssubsidie van 90 der te betalen arbeidslonen tot een maximum van f 36700 worden toegekend, terwijl de sociale lasten en in het algemeen de toeslagen op het loon voor een subsidie van 100 in aanmerking komen. Het werk geeft naar schatting arbeid aan 25 man gedurende 40 weken. De totale kosten worden blijkens de voor U ter inzage gelegde begroting geraamd op f 81000 waarvan rond 31.500 voor re kening der gemeente blijft. Het nieuwe terrein zal kunnen worden bereikt via een toegangsweg vanaf de Johan Wil lem Frisostraat. Deze weg zal lopen langs de bestaande woonschepenhaven, ten Z.O. waarvan een driehoekig ter rein tussen de Woudvaart en de weg beschikbaar blijft voor een nieuw woon wagenkamp. Bij het nieuwe vuilverwer kingsterrein zal een haventje worden gegraven, waarin de eigen vaartuigen van de gemeentereiniging en de sche pen, welke aanleggen voor het laden van compost, een ligplaats kunnen vin den. De afscheiding tussen het terrein en de omliggende landerijen zal worden gevormd door een sloot. De toegangs weg zal worden opgeboogd met een deel van de op het tegenwoordige terrein van ie gemeentereiniging aan de Draaisloot opgeslagen afvalstoffen zoals puin e.d. goed toneelspel. October. Chr. Emigratie Voorlichtingsavond in Perennius. Aanvang Donderdag 18 Oct. a.s. wordt in het Amicitia Theater ten tonele gebracht door het Toneelgezelschap Johan Kaart het kluchtige blijspel „Potasch en Par- lemoer." Goede wijn behoeft geen krans en Johan Kaart is bekend genoeg om het Sneker publiek een bijzonder vro lijke avond te kunnen bezorgen met de gezellige en bijzonder kluchtige opvoe ring van dit toneelstuk. Dit successtuk werd gedurende 6 maanden in totaal met 250 uitverkochte voorstellingen onafge broken in Amsterdam vertoond in de Kleine Comedie. Door zijn verbindingen in de andere delen van het land moest Kaart Amsterdam verlaten, doch reeds thans wordt wederom in Amsterdam gevraagd naar een voortzetting der voor stellingen. Behalve Johan Kaart, die de helft van de titelrol op zich neemt, zien wij in dit gezelschap Johan Boskamp, die de andere helft speelt. Verder zien wij tal van bekende andere toneelspelers op de planken en zij allen garanderen een avond van uitbundige vrolijkheid en op 1 Sept. zo blijkt uit het zo juist verschenen statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij zijn thans het dichtst bevolkte land van de wereld. Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft zijn balans over 1950 afgesloten met een winstsaldo van ca. 30.4 miilioen tegen ƒ26.6 miilioen in 1949. Dit resultaat is voor het grootste deel te danken aan de opbrengsten van de telefoondienst die zijn exploitatierekening afsloot met een winst van 31 miilioen en aan de post cheque- en girodienst die ruim 7 mii lioen winst maakte. Daarentegen be droeg het verlies van de postdienst, te legraafdienst en de radiodistributie te zamen 8 miilioen gulden. Woensdag 17 October. Leger des Heils. die in dezelfde streek werkzaam zijn, ’S Avonds 8 uur Instuif.” ’a MiH- I kunnen samenwprken. Deze raden krii- dags film voor de kinderen. Do minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr A. M. Joekes, heeft de tekst bekendgemaakt van het ontwerp-Ziekenfondswet, waarover hq advies heeft gevraagd aan de Sociaal- Economische Raad. De belangrijkste be- Een groot aantal bestuursleden, aan gesloten bij de Chr. Besturenbonden van Sneek en Z.W. Friesland, was Zater dagmiddag bijeengekomen in het Geb. v. Chr. Bel. om te luisteren naar wat de heer R. Hagoort, lid van het bestuur van het C.N.V., zou zeggen over het a.s. derde christelijk-sociale congres. De voorz., de heer L. Wietsma, heette allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de spre ker, waarna hij voorging in gebed. De heer Hagoort constateerde dat het onderwerp, waarover hij zou spreken, de belangstelling van de mensen had, omdat het een principiële kwestie be trof, waarvoor nu het kader bijeen is geroepen. Voor deze winter is het ko mende chr. soc. congres, dat van 1217 Mei zal worden gehouden, aan de orde gesteld, omdat de ervaring met dè eer der gehouden congressen heeft geleerd, dat hoe beter de voorbereiding is, hoe beter het congres zal slagen. Het eerste congres werd in 1891 gehouden. Van de resultaten daarvan wordt thans nog een dankbaar gebruik gemaakt Men weet hoe onhoudbaar de toestand voor de arbeiders was. Er was geen enkele sociale maatregel voor hen; vrou wen en kinderen werden met zware ar beid belast. Geen wonder dat bet ge middelde leeftijdscijfer voor deze cate gorie slechts 32 jaar was. Sinds dat con gres is er heel wat veranderd, zo zelfs dat het gem. leeftijdscijfer thans 69 is. Patrimonium en de A. R. partij bereid den na degelijke studie dit congres voor, waar mannen als dr Kuyper, ds. van Gheel Gildemeester, dr Pierson en ds. Talma aanwezig waren. Voor laatstge noemde is dit congres de stoot geweest om te worden de man van de sociale wetgeving in Nederland. Door dit con gres is het weer eens duidelijk geworden dat wie christen is sociaal moet zijn, ge dachtig aan het woord van onz? Heiland, dat wij onze naaste moeten lief hebben als onszelf. Het tweede congres, in 1919 gehouden, heeft niet dat contact met de mensen gehad, omdat hier de zorgvul dige voorbereiding van het eerste heeft ontbroken. Nu zal het derde congres worden gehouden. De sociale vragen zijn anders dan in 1891, doch evenzeer bran dend. De materiële moeilijkheden mo gen voor een groot deel zijn weggeno men, thans dreigt het gevaar van de massa-psychose, waarbij de mens geen persoonlijkheid meer is, doch waarbij al len als korrels los zand aan elkaar han gen. De samenleving moet geen mecha nisme, doch een organisatie zijn. Het gevaar van het nat. soc. en het commu nisme, waarin de mens niet tot zijn recht kan komen, bestaat en het is onze eer, dat wij geijverd hebben voor een gemeenschap, waarin elk zijn plaats kan innemen. Wij gaven de opdracht: Redt de mens in de massa. Het enige wat dit kan doen, is het christendom. Dit vraag stuk wijst op de grote geestelijke nood en de vraag is hoe wij daaraan tege moet kunnen komen, en een antwoord te geven dat waarde heeft voor ons en voor hen, die buiten Christus leven. Men is tot overeenstemming gekomen betref fende de grondslag voor dit congres en nu moeten we met elkaar worstelen om tot eenheid te komen en zo tot een zegen te zijn voor heel de wereld. In de komende winter zullen we dit congres moeten overdenken en gezamenlijk voor het welslagen bidden. En al kunnen alle leden van de bonden die aan dit congres deelnemen, daarbij niet aanwezig zijn, bij de slotbijeenkomst verwachten wij dui zenden, opdat er een sprake van dit congres uitga, welke door velen zal wor den gehoord en tot een zegen zal zijn. Na een korte pauze werd een aantal vragen gesteld, waarbij spr. uitvoerig stil stond. Na een kort woord van dank aan spr. en aanwezigen, sloot de voorz. de vergadering, nadat de spr. in dank gebed was voorgegaan. Woesdag 17 October. Ver. v. Rechtz. Herv. 's Avonds 8 uur samenkomst in ’t Geb. v. Chr. Belangen .Spr. de heer W. Nauta. Onderw.: „Groen v. Prinsterer.” Zaterdag is de heer J. M. Kingma, de alom bekende directeur van Kingma’s Bank te Leeuwarden, 70 jaar gewor den. Reeds op 12-jarige leeftijd kwam hij in ’t vak bij de gebrs. Kingma, kas siers te Makkum. Op 1 Jan. 1907 werd hij firmant, en in 1919 werd hij direc teur te Leeuwarden. Jarenlang is de heer Kingma ook voorzitter van Friese Elfstedenvereniging geweest hij vertegenwoordigt Friesland in de Ver. van de Geld- en Effectenhandel in de provincie. Natuurlijk ontbrak het deze jarige niet aan belangstelling. 25 en 12% jaar „trouwe dienst”. In Restaurant Piso in Sneek heeft Zaterdag 13 October de jaarlijkse ver gadering van de afdeling Friesland van de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B. plaats gehad. De heer Mr W. A. Qfferhaus, vice-voorzitter van het Degelijks Bestuur van de A.N. W.B., heeft tijdens deze vergadering weer een aantal chauffeursinsignes met bijbehorende diploma’s uitgereikt. Deze Bondsonderscheiding „Trouwe Dienst” wordt verleend aan chauffeurs, die ge durende 25 of 12% jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma’s, in stanties of particulieren, A.N.W.B.- leden. Ditmaal werden onderscheiden: 25 jaar A. P. Boonstra, sedert 1 Juli 1926 in dienst bij de Gemeente Reini ging Leeuwarden, en F. Jansma, sinds 26 Mei 1926 werkzaam bij de Firma B. Schaap Zonen, Wolvega; 12% jaar D. Ykema, sinds 1 Juli 1932 in dienst bij de Firma V. van der Plaats te Bols- ward. Pieter Jan Bruin, die in Mei 113.000 verduisterde van de dienst voor publieke werken in Amsterdam is Vrijdagmid dag, precies op zijn 22ste verjaardag, uit Frankrijk, waar hij gepakt werd, in Amsterdam teruggekeerd. Twee recher cheurs vergezelden hem, maar een ver slaggever van het Alg. Dagblad kon hem toch nog vragen waar hij het geld ge laten had en toen vertelde hij: Dat is voor u een vraag en voor mij een weet. Wel was hij blij in Nederland te zijn, want de zeven weken in de gevangenis te Marseille vielen hem niet mee. Met een arrestantenwagen werd Bruin naar het parket van de Officier van justitie in de Vondelstraat gereden, waar hij door mannen van de Rijks politie in ’t sousterrain werd ontvangen. Is alles nou op, Piet vroegen ze hem. Ik heb ’t verloren, was het enige wat hij aan de politiemannen met een strak gezicht antwoordde. Toen ging hij naar boven, naar mr F. Hartsuiker, die bij dit eerste verhoor Bruin ongetwijfeld het zelfde zal hebben gevraagd. De gemeente Amsterdam loofde in dertijd duizend gulden uit voor aanwij zingen die konden leiden tot de arresta tie van Bruin. Deze duizend gulden zijn dezer dagen onder de drie tipgevers ver deeld. Het waren H. Rosendaal, een M.T.S.'er Meier te Rotterdam en jongeman uit Zevenaar. Heden Maandag zal de Egyptische re- men van een Internationale commissie gering de nieuwe Britse voorstellen be spreken, die de Egyptische aspiraties beogen te verzoenen met het vaste voor nemen van Engeland zijn bij verdrag toegekende rechten in het Midden-Oos- ten te handhaven. Engeland is bereid het verdrag van 1936 op te geven en een deel van de Britse troepen uit de Suezkanaalzóne terug te trekken, namelijk het deel dat niet onder het nieuwe te vormen opper bevel voor het Midden-Oosten zal ko men te staan. Daartegenover moet Egypte bere d zijn mee te werken aan een gezamenlijk verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten Alle troepen in de Suezkanaalzóne, Britse en niet-Britse, worden onder dec! van de gemeenschap pelijke strijdkrachten. Wat betreft de Sotdan-kwestie heeft Londen de Egyptische regering een plan van vijf punten voorgelegd, nl. het vor- OPPENHUIZEN. Onze oudste inwo ner, de heer R. Reitsma, werd jongst leden Vrijdag 97 jaar. Hij geniet nog een goede gezondheid. Wel is hij een beetje doof en het gezicht wordt er niet beter op. De oude baas is onder andere 50 jaar koster geweest van de Ned. Herv. Kerk alhier; hij trad in dienst in Maart 1884, in die tijd heeft hij graven gedolven. Thans is hij bij dochter te Uitwe1 r r i en gr rustige oude dag. Dank zij de welwillendheid van een Nederlandse firma en de vaardigheid van de kok van het Nederlandse deta chement Verenigde Naties zullen de Nederlandse militairen op Korea met Sinterklaas boterletters kunnen eten. Want er is een hoeveelheid amandel spijs onderweg in een koelcel van de „General Langfitt” en de kok, die vroe ger banketbakker was, gaat daar boter letters van bakken. Tiisdei 16 en Woansdei 17 Oktober. Krite Snits. Opflering fan „De Ho- gerhuis-saek”, toanielstik yn fjou- wer bidriuwen fan D. A. Tammin- i ga, troch „De Nije Toanielgroep.” „Instuif.” ’sMid- Zoals reeds enige tijd geleden werd medegedeeld hebben dé Koningin en de Prins de uitnodigingen aanvaard van de President der Verenigde Staten en mevr. Truman en van de gouverneur- generaal van Canada en Burggravin Alexander of Tunis om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de V. S. en Canada te brengen. Naar wij vernemen, is thans beslo ten, dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen geschieden. GESLAAGD. Aan de R. U. te Groningen slaagde voor het cand. ex. wis- en natuurkunde (F) de heer S. Ypma te Sneek. Aan de Techn. Hogeschool te Delft monteur van P-T.T. te Arnhem; de slaagde voor het ingenieursexamen voor eer scheikundig ingenieur de heer H. Peters In het 19e bulletin over de toestand van koning Georg VI, het eerste sinds vjjf dagen, wordt meegedeeld dat de koning ononderbroken vooruit is ge gaan. Een medische deskundige heeft toegelicht dat dit betekende dat alle complicaties vermeden waren en dat volledig herstel nu te verwachten is. Over het vertonen van actuele jour naalfilms in de televisie dreigt een con flict tussen Booscoopbond, enkele onder nemingen en de Nederlandse televisie- stichting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1