Jlaxt de. in.uwn£M iMti £tie£& St. Nic.»actie Sneker Winkeliers I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 84 L. KIEZEBRINK Toestend in Korea eist oplossing - Egypte 7 Het Nut t Krite Snits Bazar Chr. Muziekkorps Harmonie Burgemeester van Leeuwarderadeel Zestig nieuwe A.N.W.B telefoonposten Fryske Boekewike iZ KLEINZAND 7 Telel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Technische club Kappers Boerderij in vlammen opgegaan Groot in kleine diefstallen In Korea gesneuveld Twee Nederlandse piloten verongelukt Akademy joun Zeventien doden by vliegramp 6 cent, 10 cent, 20 cent, •1 Redacteur 'I >4: hebben k Waka Boen. een En dan komen ze op de teek. Heerenyeea—finaek—begin AXsluitdük NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND •1 n M Tot burgemeester van Leeuwardera- deel is benoemd drs A. de Boer, adjunct- commies ter secretarie te Doesburg. De heer de Boer werd op 12 November 1918 te Vleuten geboren. Hij is partijloos. Mooi resultaat! De bazar door het Chr. Muziekkorps Harmonie ten bate van zijn uniform- actie gehouden heeft netto 1500 op gebracht. De A.N.W.B. heeft weer zestig nieuwe telefoonposten geopend, d. w. z. adres sen waar bjj pech telefonisch hulp kan warden ingeroepen of boodschappen doorgegeven. De aanduiding „Telefoon post” op «en bord wtfst zo’n poet aan. De Burgemeester van Sneek, I* RASTERHOFF. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 4 Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 par half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Voorts was hij persoonlijk van mening dat afzonderlijke acties, als genoemd, in het belang van de gehele winkeliers- stand van Sneek moeten worden stopge zet. Deze penibele kwestie bracht nog vele tongen in beweging, waarvan het resultaat tenslotte was, dat op voorstel van de heer v. d. Werf een bespreking zal worden gehouden van het Dagelijks Bestuur der Ver. van Sneker Zakenlie den met de vertegenwoordigers van de verschillende straatverenigingen en de Vier van Sneek, in welke bijeenkomst moet worden uitgemaakt of groepsacties al dan niet geoorloofd zijn. Het resul taat wordt aan de leden bekend ge maakt, terwijl zij tevens uitvoerig schrif telijk over de te voeren St. Nicolaas- actie zullen worden ingelicht. Oosterdrjk gaf nl. bij monde van haar voorzitter te kennen, dat- zij alleen aan de St. Nicolaasactie meedoet als afzon derlijke acties van straten of groeperin gen achterwege blijven. En het comité stelde de uitdrukkelijke voorwaarde, dat er voldoende deelname moet zijn. Is dat niet het geval dan kan het niet verder gaan met zijn werk. De voorzitter hoop te echter dat het niet zover zal komen en het comité in het belang van alle In het goed bezette zaaltje van de heer Kingma trad Maandagavond voor het departement Sneek van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op de heer Peter Creutzberg, biol. drs uit Voorburg, met zijn film Waka Boen (goeie reis). Het betrof hier films van de Natuurwetenschappelijke Suriname- expeditie 19481949, uitgezonden door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot- schap, de Mij tot bevordering van na tuurwetenschappelijk onderzoek in Oost en West-lndië en de natuurwetenschap pelijke studiekring voor Suriname en Curasao. De heer Creutzberg maakte als dierkundige deel uit van de staf van De Fryske Boekewike sil ek de oan- dacht ha fan de N. C. R. V. Op Freed 2 Novimber de jouns fan 17.4518.00 sprekt yn de rubryk „Under de Fryske Flagge” de hear E. S. de Jong fan Boal- sert, dy’t Onder it motto „In gelok by in üngelok” in boekbisprek haldt oer de dan pas ütkommen nije Fryske roman „Heidebern” fan P. de Jong. „Heide- bern” forskynt ein dizze moanne by Fa A. J. Osinga to Boalsert en is in üt- Men schrijft ons: Er is op het ogen blik een drang bij de dames naar kort haar, en de verandering in de haar- drachtmode is ook geen achteruitgang. Deze korte kapsels, vlot, jeugdig en sportief, geven de dames een fris en verzorgd gevoel. De torenhoge en kunst zinnige uitgebreide zijn over het alge meen verdwenen, hiervoor in de plaats kwam ’t korte doch siervolle en eenvou dige kapsel. Het haar, ’t natuurlijke sie raad der vrouw, moet, in ’n goed gemodel leerd kapsel omgewerkt, de schoonheid van het vrouwengelaat verhogen en harmonisch afsluiten en omlijsten. Bij een bezoek aan de N.B.T.C.K., afd. Sneek, die Maandag a.s. weer met haar wintercursus begint, kwam ons ter ken nis, dat deze afd. onder uitstekende lei ding van een prima trainer, de heer Korthuis, Groningen, do technische en practische werkzaamheden weer begint. De bedoeling van deze technische club is, het bijhouden en uitwerken van de nieuwste haarmodes; zowel in het da mes- als herenvak, tevens het verhogen van het vakpeil en het onder de knie krijgen van de nieuwste chemische mo gelijkheden in het vak. Hier wordt door samen te oefenen en te werken, een service voor het publiek opgebouwd. En een ieder is toch met vakmanswerk ge baat. Een goed modern en verantwoord kapsel verhoogt de charme en persoon lijkheid, zowel van dames als heren. Ook de resultaten van de technische clubs mogen er zijn. In de eerste ronde om het kampioenschap bereikten drie leden van deze afdeling de tweede ron de, en in de finale te Amsterdam waren van de 3 Friese kappers 2 van deze afdeling. Een vakman die met zijn tijd meegaat, is voor het publiek een waar borg, wat de haarverzorging betreft. De boerderij aan de Klamersreed te Drachtster Compagnie, bewoond door de fam. D. de Graaf, is in vlammen opge gaan. Ook 20 voer hooi en 2 nieuwe fietsen gingen verloren. Een vrouw van 73 jaar en haar 59- jarige gescheiden echtgenoot, waarmee zij overigens thans weer samenwoont, zijn in Den Haag gearresteerd onder verdenking, dat zij een enorme hoeveel heid kleine diefstallen hebben gepleegd. Drie maanden lang heeft dit echtpaar in tal van winkels, voornamelijk in de Spuistraat te Den Haag, allerlei kleine en soms ook wel grote voorwerpen ge stolen. Bij een huiszoeking vond de po litie maar liefst een stapel van 52 jum pers en een grote partjj ondergoed. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen, tijdens gevechten in Korea, op 10 October is gesneuveld, de soldaat A. Berghuis, afkomstig uit Hil versum. In de periode van 9 tot 15 Octo ber is de soldaat H. G. Seedorf, uit Pa ramaribo gesneuveld. Verder sneuvelde op 10 October de soldaat eerste klasse J. W. Bandison uit Paramaribo. Deze beide soldaten kwamen uit het voor malige K.N.I.L. Boven Oosterhout zijn twee vlieg tuigen van de vliegbasis Gilze Rijen tegen elkaar gebotst. De beide bestuur ders de 21-jarige reserve sergeant vlie ger Y. P. van Nimwegen uit Breukelen en de 22-jarige reserve korporaal vlieger P. L. A. Struik uit Gelderingen kwa men om. De machinee vielen op bouw land. waaronder zelfs middenstanders, hun in kopen elders doen, wat zo krachtig mo gelijk moet worden tegengegaan. Overwogen zal nog worden de folders in Sneek ook huis aan huis te versprei den en besloten werd de namen van alle aan de actie deelnemende winkeliers daarop te vermelden. Afzonderlijke acties. Na de pauze gingen alle aanwezigen met de plannen accoord, maar werd nog zeer uitvoerig gesproken en gediscussi eerd over de vraag of ook acties van be paalde straten of groeperingen van za- ken zijn toegestaan. De Winkeliersver. die expeditie en vertelde ter inleiding heeft aangeboden. Gemakkelijk hebben de Europese partners in het Atlantisch pact het niet, dat bewijst ook de Rus sische nota aan Noorwegen, waarin Moskou zijn buur de toetreding tot het „agressieve Atlantische Pact” verwijt en de militaire maatregelen die daar door op Noors gebied onder Amerikaans bevel worden genomen, hetgeen een ver slechtering van de betrekkingen tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie moet ver oorzaken. Uiteraard zijn alle partners in het Atlantisch Pact het eens dat dit optreden van Moskou, dat zelf zijn agressief verdrag met zijn satellieten handhaaft, dient afgewezen. Maar ver deeld zijn ze nog steeds over Spanje, waarmee de Amerikanen een apart ver drag maakten, toen opneming in het At lantisch Pact op verzet van enige Euro pese partners stuitte. Dit verzet tegen medewerking van Franco aan de Euro pese defensie schijnt de laatste tijd eer toe- dan afgenomen omdat velen in Europa menen, dat de Amerikanen door hun steun het Franco-regime een in spuiting hebben gegeven, zonder welke het reeds bezweken zou zijn. De grootste moeilijkheden welke een volledige Ame rikaanse—W est-Europese samenwerking, dus de vorming van één hecht Westers front, op haar weg ontmoet, wordt echter gevormd door de economische en monetaire ontwikkeling in West-Euro- pa. De Franse regering doet wanhopige pogingen de frank tegen verdere deva luatie te verdedigen, en ook omtrent het pond bestaat een groeiend wantrou wen. Deze winter wordt een zeer moei lijke op economisch gebied voor W.- Europa, en men vraagt zich wel eens af of de militaire lasten niet te zwaar zullen vallen nu de industriële hoogcon junctuur taant. Men tracht de gevolgen daarvan te voorkomen door Amerikaan se inspuitingen met oorlogsorders, wat echter een bedenkelijk middel is, waar- De enige oplossing ware hier de econo mische eenwording van W.-Europa maar het economische nationalisme voert dit vraagstuk, dat om een snelle oplossing vraagt, op een lange, wij vrezen zeer lange baan. En niet zonder bezorgdheid vragen deskundigen in vele landen zich af waarom ieder land zich eigenlijk met alle kracht werpt op de Industrialisatie, als de producten daarvan straks door handhaving der economische grenzen toch geen afzet kunnen vinden. De al of niet economische eenwording van West-Europa kan wel eens beslissend zijn voor het lot van een zo dicht be volkt land als het onze. De toeneming van de tuberculose mede als gevolg van de ontberingen in de laatste oorlogsjaren heeft doen om zien naar middelen om de bestrijding van deze zo gevreesde volksziekte op meer doelmatige wijze ter hand te kun nen nemen. Eén der middelen, dat daartoe steeds meer wordt gebruikt, is het bevolkingsonderzoek door middel van doorlichting. De Provinciale Groene Kruisverenigingen in Groningen, Fries land en Drente zijn sinds enige tijd in het bezit van een transportabel toestel, waarmede het mogelijk is geworden de gehele bevolking van dorpen en steden in betrekkelrjk korte tijd te onderzoe ken. Dit onderzoek heeft reeds in tal van gemeenten plaats gehad en een gunstig resultaat opgeleverd. De ge zien als een poging de grens zo te doen lopen, dat ze zo g kan worden verdedigd. De weg gen o beide partijen de enig mogelijke. Voor China ook in economisch opzicht, om dat na de wapenstilstand Japan de han- delsbetrekkingen met de Chinezen weer het een en ander over Suriname, dat, ofschoon er reeds 300 jaar Nederlanders zijn, bij ons volk nog zo weinig bekend is. Het is een tropisch Z.-Amerikaans gebied ,waar in de slaventijd de plan tages van tropische cultures een gewel dige bloei bereikten, welke echter niet bestendig bleek. Toen de emancipatie kwam, trokken de vrijgelaten slaven voordien waren er al velen gevlucht naar de oerwouden, waar uit hen het Stoarm en rein kinne noch ris ütsteld wurde dizze hjerst, mar gearkomsten en toanielfoarstellingen komme as de ka- linder Oktober oanwiist, grif op üs ta. De Krite Snits fan It Selskip 1844 hie de simmerslomme ek wer üt en sette wer mei fjouwer toanielfoarstellingen üt ein. De kar wie dizkear fallen op „De Hogerhuis-saek” fan D. A. Tamminga. De eigen Kriteploech spile it net, mar deselde minsken, dy’t wy hjir mei de première 'eagen. In bisprekking fan stik en spilers hoege wy hjir dus net wer to hélden. Allinne moat der fan sein wurde, dat alle spilers üneindich folie mear üt harren rol hellen as earst. It wie de 43e kear, dat hja hjir Woansdei spilen, mar der wie neat fan forflakking, allinne mar fordjipping te fornimmen. In plümke foar Popma en syn folk! Hja helje de 50 opfieringe? wol en dan is it stadichoan de tiid, dat oare ploegen it ek spylje meije. De le en 2e foarsitter, v. d. Werf en Sytsma, hiene it wurk hwat fordield. Hja bitochten de forstoarne skathdlder, Hazelhoff, en hiene inkele meidielingen oer Jong en „Aid” Marsang, dy’t noch wol hwat leden brüke kinne. de zieke geen verdere kans te geven anderen te besmetten. Wij weten toch allen, dat het reeds meermalen is voorgekomen, dat veel personen en vooral kinderen van een dergelijke besmetting het slachtoffer zt)n geworden. Het zal duidelijk zijn dat het onder zoek slechts goede vruchten kan dra gen, indien de bevolking zich in haar geheel aan de contróle onderwerpt. Met de meeste klem doe ik dan ook, in uw eigen belang en in het belang van de volksgezondheid in het algemeen, een beroep op alle ingezetenen om aan het welslagen van de actie mede te wer ken. Laat U niet weerhouden aan de op roeping om te verschijnen gevolg te geven. Op deze wijze kunt ook gjj uw bijdrage in de strijd tegen de tuberculose levereh, [NEDERLAND In het Midden-Oosten staat tegenover de opmars van de Arabische wereld naar zelfbeschikkingsrecht en méér, men denke maar aan Egypte’s eis tot inlijving van de Soeda ook een min of meer verdeeld Westelijk front. Ame rika toont veel meer neiging zich by de eisen der Arabische nationalisten neer te leggen dan Engeland en Frankrijk. Onder Amerikaanse druk is de resolutie welke Londen inzake het Perzische olie- geschil in de Veiligheidsraad indiende steeds verder verzwakt en er is alle kans dat ten slotte de Perzen, die nu alleen nog maar willen praten over de schadeloosstelling welke de Engelse oliemaatschappij van hen voor de inbe slagneming harer eigendommen zal ontvangen, hun zin zullen krijgen. Mocht men aanvankelijk verwachten dat Ame rika resoluut de zijde van Engeland zou kiezen, toen Egypte het voorstel ver wierp om in het defensiecommando voor het Midden-Oosten te treden, latere be richten doen vermoeden dat Washington er op uit blijft Egypte tevreden te stel len, waarvan de Soedan, dat ongetwij feld door Kaïro als prijs voor toetreding tot het defensiecommando wordt geëist, het slachtoffer kan worden. Eensdeels kan men zich de houding van het Egyp tische nationalisme wel begrijpen, het voelt minder direct dan W.-Europa de bedreiging van het Russische commu nisme en waarom tenzij tegen zekere prijs zou het dan deelnemen aan een defensieverdrag waarin de grote Wes terse mogendheden de toon zullen aan geven Maar dit is toch wel kortzichtig, omdat overstroomde de Russische en communistische expansiedrang de we reld, dit ook het Nijlland niet onaange tast zou laten. Men kan er misschien in zijn vuistje om lachen dat Engeland in het Midden-Oosten he*; slachtoffer van zijn eigen schepping, de Arabische Li ga ook Irak toont al neiging het ver drag met Londen, waarbij de Engelsen het recht hebben luchtbases in dat land te onderhouden, op te zeggen wordt, maar deze afbraak van het Britse im perium betekent toch een zwaar verlies voor geheel het Westen. Een Engelse schepping was de Arabische Liga in derdaad. De Engelsen hadden er juist mee bedoeld het verval van hun invloed in het, Midden-Ooeten nadat zij zelf Frankrijk uit Syrië en de Libanon had den Weggewerkt! tegen te gaan. Zij, de Enge!»en vertrouwden daarbij op de krachtige steun van de in Juli ver moorde honing Abdoellah van Jorda nië. Deze moord zal steeds een voor beeld blijven van de ingrijpende wijzi gingen welke een dergelflke daad in de wereldpolitiek kan brengen. Wie weet welke gevolgen ook nu weer de moord docr een fanatieke Mohammedaan op Liaquat Ali Khan, de premier van Pa- ïoetan gepleegd nal hebben in de zwaar meenteraad heeft besloten deze metho de ook in deze gemeente toe te passen en zo zal op 29 October a.s. het onder zoek op tuberculose van de Sneker be volking een aanvang nemen. Iedere in woner van Sneek van 14 jaar en ouder zal per aan hem of haar gerichte op roeping worden uitgenodigd zich aan het onderzoek, dat in het Gerechtsge bouw zal plaats hebben, te onderwerpen. Kinderen beneden 14 jaar zullen in schoolverband aan de contröle worden onderworpen. De bedoeling van dit on derzoek is: lo. tuberculose in een zeer vroeg sta dium te vinden, d.w.z reeds dan, wan neer men wel ziek is, maar zich nog niet ziek voelt. Door het tijdig onder kennen van de ziekte neemt de kans op genezing sterk toe. 2o. De Fryske Akademy organisearret op forskate plakken yn Frysldn gearkom sten om alle Friezen de gelegenheit to jaen mei opset, wurkwize en wurksum- heden fan de Akademy yn 'e kunde to kommen. De Akademy bigjint mei al syn wurk- forbannen in aloan wichtiger plak yn ta nimmen. Mei dizze gearkomsten wol men de i8é fan désintralisaesje yn 'e praktyk brings. Lyk as üt in adfortinsje yn dit blêd bliken docht, sil de foarsitter fan de Akademy Prof. Dr J. H. Brouwer de gearkomste yn Snits op Moandei 22 Okt. yn Amicitia liede. Dr W. Kok sil sprekke oer wurk en doel fan de F. A. en Drs A. Kooiker, fan it E.T.I.F. oer de ekonomyske perspektiven fan Snits. Der sil yn it skoft gelegenheit wêze de publikaesjes fan de F. A. to bisjen. werpen zijn van Gas Oorthuys. De zegels stellen jongens en meisjes voor in de omgeving waarin zij wonen en werken. verkoopsprijs 5 cent 8 cent 10 cent 15 cent 27 cent. Zeventien inzittenden van een Zuld- Afrikaana ItynvUegtuig zijn om het le ven gekomen, toon het toestel ten Zui- O.a. werden er nu gevestigd op de weg den van Durban op de helling van een berg neerstortte en in brand vloog. Het Actie-Comité van Sneker winke- band nog opgemerkt dat vele Snekers, liers hield Woensdagavond een vergade ring in de bovenzaal van Hanenburg ter bespreking van de te voeren St. Nico laasactie. Voorzitter A. Kraakman verwelkomde de niet talrijke aanwezigen en deelde mede, dat de Snekermeertjes-actie nog niet geheel is afgewikkeld, maar dat toch al enkele cijfers bekend zijn. Deze wer den door de penningmeester, de heer D. v. d. Werf, medegedeeld, waaruit de voorzitter de conclusie trok, dat de actie tot nu toe een aardig succes is geworden ondanks het feit dat de activiteit van de winkeliers niet algemeen was. Hadden allen hun steun verleend dan zou het succes stellig nog veel groter zijn ge weest. Daarop rekende spr. echter voor de nieuwe St. Nicolaas-actie, die het Comité zich als volgt heeft voorgesteld: Alle winkeliers zal worden gevraagd een of meer cadeaux uit hun eigen zaak be schikbaar te stellen welke in hun etalage worden geëtaleerd. Voor elk cadeau ont vangen zij een nummer dat bij de prijs of prijzen wordt aangebracht. Het Co mité laat dan een groot aantal folders drukken die door St. Nicolaas en een aantal Zwarte Pieten in de stad op straat aan het publiek worden uitge reikt en bovendien in wijde omtrek zul len worden verspreid. Deze folders zijn genummerd en een groot aantal daar van geven recht op de prijzen die het zelfde nummer dragen. Voor het slagen van deze actie, die door middel van kranten- en andere reclame zoveel mo gelijk en in wijde omtrek zal worden bekend gemaakt is echter, aldus her haalde de voorzitter met klem, de me dewerking van alle winkeliers noodza kelijk. Bij de discussies over dit plan pleitte de heer E. Metz voor het laten rijden van KINDERPOSTZEGELS VOOR 1951 Van 12 November t.e.m. 31 December 1951 zullen de weldadigheids- postzegels met een toeslag voor het kind worden verkocht. De netto- opbrengst van deze toeslag komt ten goede aan de arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind. De fotografische ont- geladen atmosfeer rond India en Pa kistan? Maar om op het Midden-Oos ten terug te komen, na de moord op Abdoellah van Jordanië krimpt de in vloed van Engeland in dit gebied als een luchtballon, waaruit het gas vloeit, in. De nieuwe koning van Jordanië Talal, dingt, anders dan zijn vader, naar de vriendschap van Egypte, waardoor dit land nu practisch de toon aangeeft in de Liga. Dit en het Perzische voorbeeld hebben Egypte gebracht tot zijn drieste stap. Van Westelijke, speciaal Engelse blijft, gedreigd Israel in het defensie- stelsel voor het Midden-Oosten op te ne men, waardoor dit land in aanzien zou stijgen, maar een dergelijk stelsel zou als het volmaakt wilde zijn, zowel Egypte als Israel moeten omvatten; en ook als Kaïro bereid was toe te treden, zou het moeite kosten de Arabische Liga te winnen voor het idee dat ook het ge hate Israel mee mag doen. Met span ning ziet de wereld nu toe wat .Ame rikaanse diplomatie endollars ten slotte in dit wespennest nog kunnen be reiken. Uiterst omzichtig handelen, ook al gaat daar tijd mee heen, zal zaak zijn. Maar de Egyptenaren maken de toestand explosief doordat zij alle faci liteiten voor de Engelse troepen in de Suezkanaalzöne hebben ingetrokken, --- wat tegenmaatregelen nodig kan ma- van de toepassing niet blij vend ^kan zijn, ken. Reeds zijn Engelse versterkingen naar de zóne gezonden, en hebben En gelse troepen ook in enige steden in de zóne bepaalde belangrijke punten bezet nadat er relletjes hadden plaats gehad. op kan nemen. China heeft grote be hoefte aan goedkope invoer van in dustrieproducten, Japan een even grote behoefte aan uitvoer van deze produc ten. Misschien dat een langdurige wa penstilstand in Korea, het Westen via het onder invloed van Amerika staande Japan in staat zou stellen, wegen tot een toenadering tot Peking te vinden. Men doet beter nu maar niet te den ken aan de mogelijkheid dat deze wa penstilstandsbesprekingen weer zouden af springen. Dan is er immers alle kans dat de Amerikanen zullen aandringen op het verscherpen van de oorlog in Korea, door het gebruik van alle ter be schikking staande wapenen, om een tegenstander lam te slaan, die verhin dert dat het Westen zijn aandacht kan concentreren daar waar het ’t in de eerstkomende jaren ’t meest nodig is, nl. in het Westen. President Truman heeft nog pas in een redevoering gezegd, dat hij verwacht dat als de vrije landen over verdediging beschikken, die sterk genoeg is, het mogelijk zal blijken met de Sovjet-Unie tot een vreedzame rege ling te komen, welke zal veroorloven met haar in dezelfde wereld te leven. Welnu de oorlogstoestand in Korea doet de kracht van de Westerse defensie nog altijd afbreuk, het is dus een Westers belang van de eerste orde dat deze ein digt De vorming van één hecht front der Westerse landen tegen alle dreigende gevaren schijnt maar uiterst moeilijk. Al merkt men daarvan op het ogenblik in het Verre Oosten weinig, omdat er weer wapenstilstandsonderhandellngen in Korea aan de gang zijn, het blijft een feit, dat in de grond der zaak er een diepgaand verschil van mening bestaat tussen de Ver. Staten enerzijds en Enge land en een aantal andere landen ander zijds over de houding tegenover com munistisch Chin., aan te nemen. Was hington wil rood China niet erkennen, zijde heeft men nu Kaïro weerspannig en het Formosa niet af staan. Londen en andere landen denken daarover wat an ders. Daardoor ook kan aan een herstel van een werkelijke vrede in dit deel van de wereld niet worden gedacht. Het hoogste waarop men mag hopen is dat de al zo lang aanhoudende wapenstil standsbesprekingen ten slotte toch nog tot een bestand zullen voeren, waarbij de geallieerden Zuid-Korea vele jaren bezet houden. Het huidige offensief van generaal Ridgway zou men dan moeten gemakkelijk mogelijk naar dergelijk compromis schijnt voor in de omgeving waarin zij De zegels zjjn van 2 cent, 5 cent, i Nu, hoe men de zaak ook bekijkt, de kans om de landen van de Arabische Liga in het Westerse defensiesysteem te betrekken, min of meer wankel is wordt uiteraard de b tekenis van Tur kije als schakel in dat stelsel zeer be langrijk. Het zou hier een buitenge woon zware taak krijgen wanneer Rus land eens tot de aanval overging. De reis welke de Amerikaanse, Engelse en Franse stafchefs naar Athene ook Griekenland is zeer belangrijk voor de verdediging van het Middellandse Zee gebied en Ankara hebben gemaakt had tot doel zich op de hoogte te stel len in hoeverre deze landen opgewassen waren tegen hun eventuele taak, en men kan er op rekenen dat naar dit gebied nu heel wat Amerikaanse steun zial gaan. Dat is ook nodig want nu ook een aanval op enig deel van de Griekse en Turkse rijken voor alle landen van het Noord-Atlantisch pact de verplichting mee zal brengen bij te springen, bete kent dit dat het te verdedigen gebied van het pact met vier millioen vierkante kilometer, met 26 millioen zielen toeneemt. De Europese leden van het Atlantisch pact waren daarom aanvan kelijk niet zo happig op dé toelating van Griekenland en Turkije tot het pact, om dat ze voor een te grote spreiding van de militaire hulpbronnen van het Wes ten vreesden. Enige Amerikaanse druk is niet vreemd geweest aan een wijzi ging in de houding de Europese part ners, doch deze zullen toch alle de goed keuring van hun parlementen nodig hebben voor Turkije en Griekenland of ficieel kunnen worden opgenomen. Het opmerkelijke is Intussen dat er weer ge ruchten zgn dat de Ver. Staten tenslotte de flankbedreiging van Rusland toch gewichtiger achten dan de frontale en dus hun strijdkrachten meer zouden wil len concentreren rond het Middellandse Zeegebied en in West-Europa de Rijn linie en niet de Elbelinie zouden willen verdedigen. Kennelijk danken deze ge ruchten echter hun ontstaan aan het talmen van W.-Duitsland om van heler harte aan de W.-Europese verdediging mee te werken en zijn bedoeld om enige- druk op Bonn uit te oefenen en en pas sant op de W.-Europese bondgenoten om op te schieten met him militaire voorbereiding. Dat die druk soms enigszins onbehoorlijke vormen aan neemt, blijkt uit een protest van Dene marken te Washington tegen de uitla tingen van een Amerikaans generaal, die ernstige critiek op de voorbereiding van de Deense defensie oefende. Dit was een Inmenging in Deense zaken, waarvoor Washington nu ook excuses gratis bussen naar Sneek wat ook in andere plaatsen met heel veel succes geschiedt. Volgens hem is men in Sneek niet actief genoeg. De N.O.Polder bijv, is geheel georiënteerd op Zwolle en Kampen. Sneek doet veel te weinig om de bewoners van deze pol der tot zich te trekken, terwijl ze er toch zoveel belang bij heeft. Laten we daarom deze mensen en z.m. ook die uit de Zuidwesthoek met de komende actie gelegenheid geven gratis naar Sneek te komen. De Voorzitter merkte hierbij op, dat Zwolle en Kampen voor de N.O. Polder dichter bij liggen dan Sneek en boven dien zijn de wegen naar deze plaatsen veel beter dan die naar onze stad. De heer Metz gaf dit toe en wilde juist daarom die mensen eens een keer gratis naar Sneek halen. vast terug, want uit eigen ervaring weet spr. dat de Sneker winkeliers heel goed tegen die uit Zwolle en Kampen kunnen concurreren. De heer Hoekstra wees nog op de x,.. slechte busverbindingen van de N.O.- fan de KrlstIÜC Fr?ske Folksbible- Polder met Sneek. Als die verbeterd worden komen de mensen stellig, want ze kopen liever in Sneek dan in Kampen en Zwolle. De Voorzitter gaf de verzekering dat deze suggesties in de eerstvolgende ver gadering van het comité ernstig zullen worden besproken en dat getracht zal worden de naar voren gebrachte ideeën ta verwezenlijken. Ook werd in dit ver- Sneker zakenlieden kan blijven bestaan, vrije en fiere bosnegervolk ortstond dat nu ongeveer 80000 zielen telt naar de stad. Wel trachtten de plantages door het aantrekken van koelies uit Brits Indië en Indonesië het arbeidersvraag stuk op te lossen, maar dat lukte maar zeer gedeeltelijk en toen het aanvan kelijke monopolie van de cultures ver loren ging doordat elders grote gebie den daarvoor ontsloten werden, waar door de prijzen daalden, ging de bloei van Suriname te loor. Toch is er voor dit land, dat 4 maal zo groot als Ne derland is en slechts enige honderddui zenden inwoners telt, wel een toekomst weggelegd; de zware wouden leveren prachtige houtsoorten, Bruinzeel heeft er de grootste houtzagerij van het Zui delijk Halfrond; Suriname is de grootste leverancier van aluminium-erts (bau xiet) en ook de landbouw, mits goed aangepakt, belooft veel (rijst, cocos- plantages, pindacultuur enz.). De in heemse bevolking is vriendelijk en Ne derland goed gezind en er is dus alle aanleiding voor de Nederlanders dit land te leren kennen en zich aan zijn ontwikkeling te wijden. Goede kennis van ’t land, ook van ’t binnenland, is ech ter daarvoor nodig en om daarvan iets meer op te doen was de bedoelde expe ditie uitgerust. Bij de films zelve ver telde spr. op onderhoudende wijze van de ervaringen en avonturen dezer expe ditie. De voorzitter mr de Jong, die in zijn openingswoord nog even gewezen had op de plannen van het departement om ook op filmgebied iets te onderne men (op 23 October draait onder aus piciën van het dept. Macbeth in het Amicitia Theater, na een inleiding van dr Koek) sloot met een woord van dank aan de spreker voor zijn boeiende cau serie. NEDERLAND

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1