O Wat de raad te behandelen krijgt ft L©N©EIMgE OM^I^ESSDE Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Geiestaurcerde kerk te Deersum in gebruik genomen 1 DINSDAG 23 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 85 2872 L. KIEZEBRINK N. H. Jaarsma overleden Potasch en Perlemoer - 1 Uniecollecte Wil - Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Examens Ned. Harmonium Examen-Commissie i KLEINZAND 7 TeleL Tegen vleesoorlog Overneming Sportpark door gemeente Toelatingseis voor kleuterscholen: vier jaar - Verlaging vermakelijkheidsbelas ting bioscoopvoorstellingen De kinderverlamming De Stichting voor de Landbouw en de melkprijs Emigratie Centrale voor gerepatrieerden Zeepost ag ■V - -U K 5? b U J 1 t SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: ■X Voordracht en aanbevelingen. s.s. Cliché Friesch Dagblad. 1 ver niet, zulke „Het is stil in West minster Abbey”. burgemeester Reuwerder- Schaap, kerk- In de leeftijd van 71 jaar is in Den Haag onverwacht overleden de heer N. H. Jaarsma, haardenfabrikai t, vroeger woonachtig te Sneek. al- tir Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS,. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezëbrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. kerkelijke bouwkunst dat uit de 12e eeuw stamt. De heer Walinga lichtte de restauratie nog toe. De noordelijke gevel is van de waalstenen ontmanteling uit de 19e eeuw ontdaan en deze is ver vangen door een van grote baksteen, een blind Romaans venster is weer ge opend, in de gevel niet passende ven sters zijn dichtgemetseld. Ook de ven sters in de Zuidelijke gevel zijn weer in stgl gebracht en de nieuwe steun beren zijn geconstrueerd naar de oude, waarvan resten gevonden zijn. Op de toren is een nieuwe kap met pannen bedekt gezet. Inwendig heeft de kerk een nieuw, maar tot oude vorm terug gebracht gewelf gekregen, de houten vloer is verwijderd en de daaronder aanwezige grafzerken vormen nu, aan- vuld, deze vloer, terwijl de preekstoel verplaatst is naar de achterzijde van het koor en het allegaartje van kerk banken vervangen is door nieuwe ban ken van eikenhout. Kronen in oud-Hol- landse vorm zorgen voor passende ver lichting. Ook het crgel is gerestaureerd en dat dit goed is geweest bewees het spel van organist v.d. Goot uit Imsum. Het is stellig een waagstuk om een blijspel dat hier minstens een kwart eeuw terug ook al werd opgevoerd, nog eens voor het voetlicht te brengen, ook al is het nog zo geestig. Maar het to neelgezelschap Johan Kaart durfde het aan en had succes. Dat bleek echter meer uit de instemming, waarmede het hier Donderdagavond in Amicitia werd ontvangen, dan uit de belangstelling, want zowel onder als boven vertoonde de zaal veel lege plaetsen. De wegblij vers hebben een vrolijke avond gémist, want Joh. Boskamp en Johan Kaart waren geknipt voor de rollen van Potasch en Perlemoer, waarin zij volop gelegenheid kregen hun grote komische talenten te demonstreren. Zij buitten dit op fenomenale wijze uit en dompelden het dankbare publiek van de ene lach in de andere. Hoewel het stuk uiteraard geheel om deze twee figuren draaide, hadden ook de andere artisten een groot aandeel in het succes. Jan Vree- ken bijv, speelde de rol van de Rus Bo ris Andrlëff voortreffelijk, evenals In geborg Winkler die van Juffrouw Gold man en Teddy Sohaank die van Irma Potasch. De slagers moeten thans hun vlees en vleeswaren berekenen tegen zodanige prijzen, dat gedurende een tijdvak van tenminste zes maanden de totale bruto- opbrengst van het bedrijf tenminste ge lijk is aan de inkoopprijs plus de ge maakte kosten over dat tijdvak. Deze verandering bedoelt het euvel der vlees- oorlogen tegen te gaan. Een commissie uit het bedrijfsleven zal op de naleving van de bepalingen toezien. De voorlopige opbrengst van de hier gehouden Unie-collecte voor de scholen bedroeg ƒ1396.11, I 2. De kruiser breedte Naast de jaarlijks door de Nederland- se-Harmonium-Examen-Commissie ge houden examens voorbereidend- en getuigschrift-examens heeft ge noemde Commissie een nieuw examen ingesteld: ter verkrijging van het Ge tuigschrift B kerkelijk spel. Ze wil hiermee de velen, die in kleinere (pro testantse) kerken de gemeentezang be geleiden op een orgel met een (aangeh.) pedaal van abnormale afmetingen, een orgel zonder pedaal of een harmonium, verder ook hen, die op indirecte wijze kunnen medewerken tot verheffing van de kerkzang b.v. jeugdleiders prikkelen tot serieuze studie, en gele genheid bieden de verkregen capacitei ten door een examencommissie te doen beoordelen. Aangezien bij de bestaande kerkelijke orgelexamens bovengenoemde categorieën buiten beschouwing worden gelaten, meent de N.H.E.C. met de in stelling van dit nieuwe examen in een behoefte te voorzien. In Nederland zijn in de week van 7 t.m. 13 October j.l. aangegeven 40 ge vallen van kinderverlamming. Hiervan waren 3 gevallen in Friesland, nl. 2 in Leeuwarden en 1 in Opsterland. Toen wij, dat zijn zeven gymnasiasten, onder leiding van de rector, eind Juli op de boot naar Enge land stapten, wachtten we dat we daar mooie dagen zouden hebben. Na die ene week waren we zo vol van de meest uiteen lopende indrukken, dat een geordend ver slag practisch onmo gelijk was. Nu de school al weer lang begonnen is, komen nog dikwijls herinne ringen terug, waar van ik de voornaamste en mooiste zal neerschrijven. We gaan dus samen even terug naar die onmetelijke stad Lon den, een stad met een totaal oppervlak van onze provincie Utrecht. We staan dan op eens weer op een van die grote bruggen over de Theems, Westminster Bridge. De Theems, vandaag door een vrolijk zonnetje opgefleur-l, is bezaaid met hijgende bootjes. Langs ons heen snorrer onophoudelijk rijen auto’s en boven al dit stadsgeraas beieren plot seling de zeldzaam heldere klokken van de Big Ben. Hoe feestelijk die klokken bonzen, kunt U zich zeker indenken, wanneer U een geregeld luisteraar van de B.B.C. bent. Kom, we wandelen lang zaam langs het grote House of Parlia ment. Dit enorme bouwwerk, dat even grijs is als alle grote gebouwen in Lon den, werd zo midden achttienhonderd opgetrokken in laat Gothische stijl. Wanneer we er omheen lopen komen we aan het ruiterstandbeeld van de krijgs haftige Richard Leeuwenhart, wiens zwaard door de bombardementen een tikje krom is paan staan. Maar goed, we kijken eens naar de uitgang van het parlementsgebouw, waar een deftige 30 bestaat. Als de exploitatie verlies oplevert, zal de exploitant door kosten verlaging of verhoging van de prijzen moeten trachten het bedrijf weer ren dabel te maken. Bovendien zijn de uit komsten van dit bedrijf in vorige jaren zo gunstig geweest, dat het krachtig genoeg moet worden geacht om nu minder gunstige resultaten te kunnen opvangen. Overigens acht deze minder heid het afnemend bioscoopbezoek een verheugend verschijnsel. Overdracht gedeelte Sneker Leeuwarder trekvaart en trekweg aan gemeente Leeu warden. De Stichting voor de Landbouw is tot de conclusie gekomen, dat het aange- kondigde prijsbeleid voor 1952 een ren- "2 dabele productie voor de verschillende gë ÜêrëSent g7stdd&op'/'uTpêr jaar, bedrijfstypen in de landbouw niet meer - - - - - waarborgt. Onder andere is de Stichting van oordeel, dat een gemiddelde mini- mum-garantieprgs voor alle geprodu ceerde melk van 20.per 100 kg melk met een vetgehalte van 3,5 gecom bineerd met een vrije uitloop der prijzen naar boven noodzakelijk is. hebben aangedrongen, en het aantal ge meenten dat de marge geeft, steeds toe neemt, geven B. en W. zij het schoor voetend in overweging gunstig op het verzoek te beschikken. De regeling geldt alleen voor de openbare en de bijzondere school voor zwakzinnige kinderen. B. en W. menen dat de gemeentelijke mar- portier buigt voor deftige dames en deftige heren, die even later in een van de glanzende auto’s wegglijden. We lo pen door in de richti.ig van d Kerk van Engeland, Westminster Abbey. Het is maar een klein eindje en even later staan we voor dit reuzenbouwwerk, dat terecht het hart van Engeland is ge noemd. Direct bij het binnentreden valt ons het contrast op tussen het rumoer van buiten en de gewijde stilte van hier. Geen wonder, hier is het graf van de onbekende soldaat, hier liggen Enge- lands grootste mensen begraven, hier werden sinds het midden der twaalfde eeuw Engelands koningen gekroond, hier liggen allerlei hoeken in een ge heimzinnig schemerdonker. Bevangen door de indrukwekkende grootsheid van de ruimte lezen wij de inscripties op de tomben. Hier liggen begraven: Eduard de Belijder (pl.m. 1050), Koningin Eli zabeth (gestorven 1603), die ook in de politiek van ons land een grote rol speelde, Cromwell met zijn gezin, de grote schrijver Charles Dickens, de com ponist G. F. Handel, de dichters Tenny son en Wordsworth en vele andere grootheden. Bizonder treffend was, dat opzij van de tombe van Koningin Eli zabeth een prachtige ring was gemet seld die zij zou hebben geschonken aan een van haar gunstelingen de Earl of Essex. We bezichtigen nog even de En gelse troonzetel, wazaruit onlangs de beroemde steen werd ontvreemd. De houten troon is bekrast met namen van allerlei lieden, die ook al onbeleefd wa ren. De steen is nog niet weer onder de zitting geplaatst. Tenslotte lezen we op een gladde, zwartglanzende steen, die dicht bij de uitgang ligt, de woorden: Onder deze steen rust het lichaam van een Brits soldaat, onbekend bij naam of rang enz. Men vertelde mij, dat op deze steen een van de mooiste stukken staat, die in de Engelse taal zijn geschreven. Om de steen waren wat eenvoudige bloe men. Een eindje verder waar een devote stilte heerste, kon men souvenirs kopen, in de kerk nota bene, een bewijs, hoe in de mensen de banaliteit strijdt met de eerbied voor het heilige, waarbij het banale het maar al te dikwijls wint. A. M. MEIJERMAN. mogen ontvangen, in te willigen. Overneming door de gemeente van het Sportpark Sneek. In verband met de moeilijkheden welke de N.V. tot oprichting en instand houding van het Sportpark Sneek met de exploitatie ondervindt, heeft de raad van commissarissen verzocht dat de ge meente het Sportpar. zal overnemen. Plannen tot verbetering van de terrei nen, die nu niet aan redelijk te stellen eisen voldoen, zouden als DUW-object ongeveer 40000 eisen, waarvan 30000 ten laste van de N.V. blijft, en dit be drag vormt voor de N.V. een onoverko melijk bezwaar om de verbetering ter hand te nemen. De overneming zou kun nen geschieden op de basis dat de ge meente de schulden van de N.V. 23700 op zich neemt en aan de N.V. Voorts 10 van het aandelen kapitaal uitkeert. B. en W. wijzen er op dat het gemeentebelang gebaat is bij het instandhouden van het sport park, dat voorziet in een behoefte. De toestand van de terreinen is onbevredi gend en het zal ruim 30000 eisen om er verbetering in te brengen. Het lijkt B. en Wde meest aangewezen oplos sing dat de gemeente het sportpark in eigendom en beheer overneemt. De op- In de op Woensdag 24 October, ’s avonds 7.15 uur te houden vergade ring van de raad der gemeente Sneek komen o.a. nog de volgende voorstellen van B. en W. in behandeling: lossing dat de gemeente het benodigde kapitaal aan de N.V. zou voorschieten en de gemeentelijke bijdrage in de ex ploitatiekosten, welke thans jaarlijks 1000 bedraagt, verhoogt om een slui tende exploitatie te verkrijgen, lijkt B. en W. weinig aanlokkelijk omdat dan de gemeente wel alle risico der exploi tatie zou dragen, maar het beschik kingsrecht bij andeelhouders en com missarissen blijft. De voorwaarden wel ke de N.V. voor de overneming stelt, lijken B. en W. aannemelijk. De schul den ad 23.700 worden gevormd door twee hypothecaire leningen, waarvan een van het O.B.W. thans nog groot 18700. Het aandelenkapitaal bedraagt ƒ30000, waarvan ƒ3900 in handen der gemeente. Totaal neemt de gemeente dus aan verplichtingen op zich: overge nomen schuld 23700, 10 aandelen kapitaal 3000, samen f 26700, vermin derd met 390 voor het eigen aandelen bezit der gemeente resteert 26310. Voor verbetering der terreinen is 30000 nodig, verbetering aan gebou wen 3690, maakt totaal 60000. De exploitatie-opzet zal dan het volgende beeld geven: kapitaalslasten (30-jarige 4 annuïteit van 60000 3469.81, las ten 210, assurantie, gas, water, elec- triciteit en onkosten ƒ530, onderhoud 3050, totaal 7259.81, waartegenover als baten 5000 huur en pacht staat, na delig slot rond ƒ2260. In aanmerking nemende dat tot dusver een jaarlijkse bijdrage van 1000 wordt verleend, achten B. en W. deze hogere last aan vaardbaar. Regenten van het O.B.W. zpn bereid bevonden de gemeente voor de financiering van de overneming en verbetering een 30-jarige annuïteits- lening te verstrekken van 60000, waarin dus de bestaande hypothecaire lening van het O.B.W. ad 18700 aan het Sportpark is opgenomen. Ten behoeve van de uitvoering van het plan van uitbreiding voor het ge bied rond de Harllnger- en Sneker trek vaart wenst de gemeente Leeuwarden zich de eigendom te verzekeren van aan de gemeente Sneek toebehorende gedeelten van de SnekerLeeuwarder trekvaart en trekweg c.a. welke zich bevinden tussen 't van Harinxmakanaal en de Harlingertrekvaart. B. en W. stel len voor het verzoek in te willigen te gen betaling door Leeuwarden van de sedert 1929 gemaakte onderhoudskosten voor het gedeelte trekweg bij Schenken schans ad ƒ1675. Toekenning gemeenschappe lijke marge aan de aan scho len voor buitengewoon lager onderwijs verbonden onder wijzers. De afdeling Friesland van de Ver. van onderwijzers en artsen werkzaam bij het buitengewoon onderwijs heeft om bovengenoemde toekenning verzocht. B. en W. wijzen er op dat in verband met het bijzonder karakter van dit on derwijs uit *s rijks kas aan dit perso neel boven het salaris van bij het ge woon 1. o. werkzame leerkrachten een vast bedrag wordt toegekend (rijks- marge) dat hier 432 per jaar be draagt. Bij algemene maatregel van be stuur is aan de gemeenteraden de be voegdheid toegekend daarenboven nog een gemeentelijke marge, welke ook ten laste der gemeente blijft, te geven. Deze inbreuk op het aanvaarde stelsel van uniformiteit in de salarisregeling voor het onderwijzend personeel achten B. en W. principieel onjuist, dit is een aangelegenheid van het rijk, voor een afwijkende regeling der gemeenten be hoorde geen plaats te zijn. Als de ge meenteraad aan het personeel van de openbare school voor b.l.o. de gemeen telijke marge toekent, moet dit ook ge schieden aan de onderwijzers aan de in de gemeente gevestigde gesubsidieerde bijzondere scholen. De bovenbedoelde ver. vraagt thans een gemeentelijke marge toe te kennen van 300 per jaar. B. en W. hebben principle1-' bezwaren tegen een gemeentelijke marge, ook daarom omdat nu de personeelsvoorzie ning aan deze scholen dikwijls moeilijk heden oplevert, de gemeenten vaak te gen elkaar opbieden en de minst draag- krachtigen in het gedrang komen. Nu er echter geen vooruitzicht bestaat dat deze materie op korte termijn van rijks wege zal worden geregeld in door B. en W. gewenste zin, waarop zij zowel bij regering als Ver. v. Ned. Gemeenten no. de de 17.25 M. en de diepgang 6.^0 M. De waterver- plaatsing is 8500 ton, terwijl de snelheid 53 mijl wordt en de beman ning uit 965 koppen zal bestaan. Het machine- vermogen zal zijn 80.000 P.K, welke mening door de onderwijscommis sie der Ver. v. Ned. Gemeenten wordt gedeeld. De voor de gemeente uit deze regeling voortvloeiende last zal dan 2160 per jaar bedragen. Voor toelating tot het kleuter onderwijs: vier jaar! Volgens het bestaande reglement voor de school voor voorbereidend onderwijs is dit bestemd voor kinderen die op het moment dat nieuwe leerlingen tot de school worden toegelaten, de leeftijd van 3y2 jaar hebben bereikt. Zelfs nu practisch alleen op 1 September leerlin gen geplaatst worden is de toeloop zo groot, dat dit jaar reeds een aantal kinderen wegens plaatsgebrek moest afgewezen. Het hoofd der school heeft geadviseerd met ingang van 1 Januari 1952 de toelatingsleeftijd tot vier jaar te verhogen, de schoolopziener van het kleuteronderwijs in district VH is van oordeel dat dit ook om paedagogische redenen gewenst is. In het nog aanhan gige ontwerp van een Kleuteronderwijs- wet is ook de vierjarige leeftijd ge noemd, zodat als dit ontwerp wet wordt het om financiële redenen de rijks- bijdrage toch nodig zal zijn de leeftijds grens op 4 jaar te bepalen. Bij deze stand van zaken komt het B. en W. niet gerechtvaardigd voor de bestaande en de ontworpen onderwijsgelegenheden uit te breiden en geven zij in overweging het reglement voor de openbare school in die zin te wijzigen dat met ingang van 1 Jan. 1952 kindreea slechts tot de school worden toegelaten die de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Een over gangsbepaling maakt het mogelijk dat de kinderen die nu al op school zijn en 1 Jan. a.s. nog geen 4 jaar zijn, op school kunnen blijven. Deze regeling brengt voor de bijz. scholen voor kleu teronderwijs de consekwentie mee dat het subsidie slechts wordt verleend aan die scholen, die geen leerlingen toelaten jonger dan 4 jaar. Financiële gelijkstelling Chr. School voor buitengewoon lager onderwijs. De Ohr. School voor buitengewoon 1. o. heeft ’s raads medewerking verzocht tot het verkrijgen van financiële gelijk stelling. Uit een uiteenzetting welke B. en W. in him advies geven blijkt dat bij Kon. besluit van 28 Dec. 1949 de fb nanciële gelijkstelling op het gebied der exploitatie van deze scholen is aanvaard maar met betrekking tot de stichtings-, verbouwings- en uitbreidingskosten nog geen regeling is getroffen. Het valt te betreuren dat de rijkswetgever heeft na gelaten deze aangelegenheid volledig te regelen. B. en W. menen, dat er voor de gemeente binnen het kader der finan ciële mogelijkheden redenen bestaan aan deze onbillijkheid voor de Koningin Emmaschool tegemoet te komen. Op de gemeente drukken jaarlijks bepaalde lasten wegens huisvesting en inrichting der openbare school voor b.l.o. en het beginsel der financiële gelijkstelling eist dat voor een gelijksoortige bijzonde re school voor hetzelfde doel gelden uit de overheidskas worden beschikbaar ge steld. Deze kosten welke voor de open bare school op ƒ25 per leerling kunnen worden gesteld, stellen B. en W. dus voor ook aan de Koningin Emma School te vergoeden, bij 116 leerlingen maakt Naar wordt medegedeeld, is in Den Haag op 18 October een nieuwe emi- gratie-centrale opgericht, die zich uit sluitend zal bezig houden met de voor bereiding, de voorlichting en eventueel bemiddeling voor gerepatrieerden uit Indonesië, die wensen te emigreren. De kruiser „De Ruiter” in aanbouw bij Wilton in Rotterdam. De bouw is nu zo ver ge vorderd, dat de proef vaart medio 1952 ver wacht kan worden. Aan de bovenbouw wordt ge werkt en wij zien hier op de voorgrond 15 cm. ka nonstoren lengte van 187.30 M., dit uit een bedrag van 2900 per jaar. B. en W. zouden deze regeling op 1 Juli 1951 willen doen ingaan. Wijziging heffing verma kelijkheidsbelasting. In de thans geldende verordening in zake de heffing van een vermakelijk heidsbelasting is het belastingtarief voor normale bioscoopvoorstellingen be paald op 35 De exploitant van het Amicitia Theater heeft verlaging van dit percentage verzocht omdat mede door deze z. i. te hoge heffing de ex ploitatie van de bioscoop niet meer rendabel zou zijn, een exploitatiereke ning over het boekjaar 1950, door hem overgelegd, sluit inderdaad met een na delig saldo. De meerderheid van B. en W. is nadat deze rekening door het accountantsbureau van de Ver. v. Ned. gemeenten was onderzocht, tot de con clusie gekomen, mede omdat het bios coopbezoek sterk is teruggelopen, dat er inderdaad aanleiding is de in 1948 vastgestelde heffing te verlagen tot 30 wat bij een bioscoopbezoek als in het lopende jaar plaats vindt tot een daling van de opbrengst der vermake lijkheidsbelasting van 3000 per jaar zal leiden. Daar echter de noodvoorzie- ningswet gemeente-financiën bepaalt dat hetgeen aan belastingen minder wordt geheven dan de daarop betrek king hebbende algemene maatregel van bestuur voorschrijft, niet door een uit kering van het rijk wordt gedekt, zal ook op de rijksuitkeringen worden ge kort, en wel ongeveer 2500, zodat de gemeente rond 5500 aan inkomsten zal derven. Een dergelijke vermindering wordt niet aanvaardbaar geacht, het financiële offer der gemeente dient tot 3000 te worden beperkt. Nadat adres sant dit was meegedeeld is deze bereid gebleken nadat de verlaging tot 30 is ingevoerd, de entreeprijzen met ge middeld 10 cent per plaats te verhogen, waardoor het bedrag aan belasting dat de gemeente zal derven tot 500 daalt en de totale derving aan inkomsten dus 500 2500 of 3000 wordt. Als de kortingsregeling bij de verlenging van de noodvoorziening zou worden ge schrapt zal de afspraak over verhoging der entreeprijzen vervallen. De meerder heid van B. en W. stelt dus voor het percentage van 35 tot 30 te verla gen. Een minderheid van B. en W. is van mening dat er geen aanleiding tot verlaging van het tarief van 35 tot Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje” (23 Octo ber); Nieuw-Guinea: in.s. „Talisse” (15 November); Ned. Antillen: m.s. „Oran jestad” (30 October); Suriname: m.s. „Agamemnon” (23 October); Canada: „Veendam” (24 October). B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzer aan school 3, vacature J. Sixma, voor: 1. J. D. Westra, onder wijzer te Lemmer; 2. G. S. Banda, tijd, onderwijzer Montessorischool alhier; 3. J. Breeuwsma, tijd, onderwijzer school 1 alhier. Wegens ziekte van de leraar J. A. Lokkerbol bevelen B. en W. voor de be noeming van een tijd, leraar in handels- rekenen en boekhouden aan de gem. handelsavondschool alhier aan: de heer F. de Graaf, onderwijzer aan de open bare school voor uitgebreid 1. o. alhier. Voor de benoeming van een lid in de commissie van advie bedoeld in art. 8 Woonruimtewet, wegens het niet aan nemen van de herbenoeming door de heer W. Langius bevelen B. en W. aan: 1. H. de Vries, Schoolstraat 29; 2. G. de Boer, KI. Kerkstraat 21. Wijziging bouwverordening. B. en W. stellen een wijziging van de bouwverordening voor waardoor het mogelijk wordt voor het maken van grond- en standleidingen in rioleringen inplaats van gietijzeren ook asbestbui- zen te gebruiken, die mits ze aan be paalde eisen voldoen, voor dit doel als volwaardig materiaal kunnen worden beschouwd. Uitbreiding St. Thomas van Aquinesciiool (R.K. Jongens school). Wegens stijging van het leerlingental kan een der lokalen van deze school de leerlingen niet meer bevatten. Het schoolbestuur wenst nu een andere lo kaliteit van het patronaatsgebouw, waarmede het schoolgebouw is verbon den, als schoollokaal in te richten en het vrijkomende lokaal te bestemmen tot hoofdenkamer en leermiddelenberg plaats. Daar het gebouw niet uitsluitend voor het geven van schoolonderwijs is bestemd, kan het bestuur geen aan spraak maken op uitkering van de voor deze bouw benodigde gelden uit de ge meentekas, doch wel op een vaste jaar lijkse vergoeding in de kosten, naar een percentage dat 3.623 zal bedragen. B. en W. stellen voor het verzoek van het bestuur om die jaarlijkse vergoeding te Donderdag is, na dat ze reeds jl. Dinsdag in een sa menkomst van de leden der gemeen te in ge' was genomen, de ge restaureerde Ned. Hervormde Kerk te Deersum door de kerkvoogden overgedragen aan de kerkeraad. Dat geschiedde door de heer D. president voogd, in een bij eenkomst van ge nodigden, en ds. Palmboom, voor zitter van de ker keraad, wees bij de aanvaarding op de verdiensten van deze president voor de restaura tie, die mede dank zij diens doorzet tingsvermogen kon tot stand komen. Met hem dient ge noemd de archi tect, de heer S. Walinga te Sneek, die reeds eer had ingelegd met de restauratie van de kerk te Bozum en ru ook deze leidde in nauwe samen werking uiteraard met Monumenten zorg. De directeur van deze instel ling, jhr van Nis pen toe Sevenaer, de van hem, jhr J. M. van van Beijma thoe Kingma, ds. Lekker- kerker van Schamegoutum, de heer J. G. Jansonius namens de Ver. van Kerk voogdijen, en de heer Schaafsma, kerk voogd te Bozum voerden nog het woord en prezen Deersum gelukkig met het behoud van dit monument van Friese X»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1