Ingebruiknem. nieuwe afdelingen St. Antonius Ziekenhuis I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ÏLo^maaCö aan de. SnuwneM uan dfaedk TWEEDE GEMEENSCHAPPELIJK SPOELLOKAAL GEOPEND I f VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 86 L. KIEZEBRINK 2872 op VER. NATIES ZES JAAR - STREEFT RUSLAND NAAR ONTSPANNING? Macbeth Werkloosheidswet 1 Juli 1952 KLEINZAND 7 Telei Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stichting Onderwijstoneel Dierenarts in arrest gesteld Dr. Muntendam sprak R. UBBENS. N. LOFVERS. J. W. VAN DER ZIJPP. J. DETHMERS. H. GERRITSMA. K. VAN DEN HEUVELL. R. VAN DER MEULEN. 22 melkhandeiaren maken er gebruik van O Redacteur: bksas 41 4» De afdeling voor het opbergen van de karren en de melkbussen, waarin de opening plaats vond. Hiernaast, aan de rechterzijde bevindt zich het ruime spoellokaal. Maandagmiddag heeft HL M. de Koningin in Deventer een bezoek een aan 4 Ned. Herv. Berk. Beroepen te Sneek dr K H. S'.ccama te Bedum. De Regering heeft besloten de werk loosheidswet 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een aantal uitvoe ringsmaatregelen zal nog het advies van de sociaal-economische raad wor den gevraagd. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per hall jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. voorzien. Het bouwprogramma van het ziekenhuis, dat nu ca. 260 bedden telt, is nog niet geheel voltooid. Operatie- afdeling, laboratorium en röntgenafde- ling vormen naast enkele kleinere nog te verwezenlijken voorzieningen, de be langrijkste punten van het nog niet af gewerkte bouwprogramma. Te zijner tijd hopen wij nader in de gelegenheid te zijn meer in details op de tot stand geko men verbetering van dit belangrijke ob ject in te gaan. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres. SNEEKER NIEUWSBLAD De enigszins feestelijke opening ge schiedde Woensdagmiddag in tegenwoor digheid van vele genodigden, onder wie zich ook de dames van de melktappers, het bestuur van de plaatseljjke organi satie, leden van de Commissie voor de wijkverdeling, een der directeuren van Normandia en een vertegenwoordiger van het Bedrijfsschap zui el bevonden. Zij werden allen verwelkomd door de oudste tapper en vertegenwoordiger van I kalen als deze nog niet verp'icht zijn, zal Normandia, de heer J. Visser, die deze dat in de toekomst stellig het geval opening een nieuwe mijlpaal in het melk- tappersbedrijf noemde en betoogde dat deze inrichting, evenals die van de col lega’s aan de Bolswarderweg, ook van groot belang is voor de ingezetenen van onze stad omdat de bussen, het vaat werk, de karren enz. hier op zeer hy giënische wijze gereinigd worden. Want aan de melkhandel worden tegenwoordig zeer hoge eisen gesteld en hoewel lo- Uit aankondigingen reeds eerder in dit blad opgenomen, is het bekend dat in onze Gemeente een massa-onderzoek op tuberculose zal worden gehouden. Dit onderzoek begint 29 October a.s. in het Gerechtsgebouw, Marktstraat 27, gaat uit van de Interprovinciale Com missie voor Bevolkingsonderzoek op Tuberculose in Groningen, Friesland en Drente en vindt plaats met behulp van een ultra-modern toestel, waarmede van iedere ingezetene, die van Gemeente wege een oproeping ontvangt, een foto wordt genomen. Het onderzoek geschiedt als het ware aan de lopende band en vraagt derhalve van ieder persoonlijk zeer weinig tijd. Nu de gelegenheid wordt geboden om op deze vlotte wijze de gehele bevolking van de gemeente op t.b.c. te onderzoe ken en het iedereen duidelijk zal zijn aldus de gevreesde ziekte met het steeds aanwezige gevaar van besmetting in de kiem te kunnen bestrijden, moge het tot jong en oud doordringen dat allen, die een oproeping ontvangen hieraan gevolg behoren te geven. Voor het onderzoek behoeft men zich niet te ontkleden. Mannelijke bezoekers zullen zich, no nodig, van jas en vest moeten ontdoen. Vrouwelijke bezoek sters dienen in acht te nemen dat er geen corset wordt gedragen, dat hoger Het opmerkelijkste van de huidige ontwikkeling in de wereldpolitiek is, dat nu de Atlantische landen in het Midden oosten in een wespennest zitten, de Chinezen en Noord-Koreanen toch heb ben toegestemd in de hervatting der wapenstilstandsbesprekingen. Men zou hebben verwacht dat als de Russen in vloed op deze beslissing hadden, deze juist andersom zou zijn geweest; im mers op hoe meer plaatsen het Westen in militaire acties is gewikkeld, hoe beter voor Moskou. De vraag is nu maar of de Chinezen en N.-Koreanen buiten Rusland om tot hun besluit om de mogelijkheid van een wapenstilstand te onderzoeken zijn gekomen, of dat Moskou vreest dat als er niet onder handeld wordt de Amerikanen hun mi litair optreden in Korea zo zullen ver scherpen dat Rusland zelf mede in het conflict zal worden betrokken. Beide onderstellingen pleiten niet voor de werkelijke kracht van Rusland. Deze Russische houding is ook geheel in strijd met het antwoord dat Moskou kort ge leden aan Amerika gaf op een verzoek van Washington om haar bemiddeling te verlenen voor een wapenstilstand in Ko rea, om erger te voorkomen. Dat ant woord was uitdagend, vol van beschul digingen aan Amerika over kwade trouw enz., hoewel de Russen zich wel bereid verklaarden tot nader overleg. De meeste commentators in het Westen leiden uit een en ander af dat de Rus sen wel een grote mond hebben, maar meer en meer terugdeinzen voor de mo gelijkheid werkelijk in conflict te ra ken met de Ver. Staten en hun bondge noten. Daarbij zou dan de snelle ont wikkeling der atomische wapenen in Amerika een rol hebben gespeeld. De voorsprong die de Ver. Staten op dit gebied hebben deze week werd de 18e atoomexplosie uit Amerika, de 3e uit Rusland (de laatste ook door de Ameri kanen geconstateerd) gemeld zou Mos kou tot het inzicht hebben gebracht, dat het Westen de Russen thans zozeer vooruit is, dat het ’t voordeligst voor de Sovjet-Unie zou zijn in onderhande- lingen te treden over een werkelijke ontwapening. Het klinkt alles wat heel optimistisch, maar inderdaad hoort men deze veronderstelling de laatste tijd in groeiend aantal en de aandelen van wa penfabrieken enz. in de Ver. Staten wa ren er zelfs deze week aanmerkelijk la ger door. Zou er iets waars in deze ge ruchten zitten, dan ware dit wel een groot succes voor de politiek van pre sident Truman en zijn medewerkers en zou dit de democratische partij bij de verkiezingen in 1952 geen windeieren leggen. Op het moment zijn de gemoe deren in de Ver. Staten nog al bewogen door de benoeming door de president van een Amerikaans ambassadeur, de protestant generaal Clark, bij de Hei lige Stoel. Het is voor het eerst sinds 1870, dat Amerika bij het ook diploma tiek belangrijke Vaticaan officieel ver tegenwoordigd zal zijn. De president is waarschijnlijk mede tot zijn besluit ge komen door de kloeke houding welke de katholieke kerk ook in de satellietsta ten tegenover het communisme aan neemt. Truman stuurt ook in dezen aan op samenbundeling van alle anti-com- munistische krachten. De senaat zal echter .nadat ze van reces teruggekeerd is de benoeming moeten bekrachtigen. Intussen heeft Truman de benoeming zelf al uitgesteld omdat generaal Clark als officier ook de toestemming van het congres nodig heeft een burgerlijk ambt te aanvaarden. Hiermee is deze zaak op de lange baan gebracht de president had waarschijnlijk niet op zoveel verzet gerekend. Van verkiezingen gesproken, die in Engeland zijn al achter de rug als dit overzicht verschijnt. Wie ook ge wonnen mag hebben: Labour of conser vatieven, een belangrijke wijziging van de Engelse buitenlandse politiek schijnt niet te verwachten, al heet het dat Churchill, als zijn partij wint, direct een ontmoeting tussen Truman, Stalin en hemzelf zal voorstellen om de wereld problemen te bespreken. Naast het verleden jaar in gebruik genomen gemeenschappelijk spoellokaal van „Ons Belang” aan de Bolswarderweg is thans ook aan de 2e Oosterkade zo’n inrichting tot stand gekomen. Het initiatief hiertoe werd genomen door een groep melkhandeiaren die voor de verwezenlijking van hun plan de medewer king krege van de directie der N.V. Normandia. Deze richtte nl. op het ter rein van haar fabriek een aan alle eisen van hygiëne voldoend lokaal in, dat door de melktappers is gehuurd en volkomen zelfstandig zal worden geëxploi teerd. In Amicitia draaide Dinsdagavond onder auspiciën van het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen de reeds aangekondigde film Macbeth. Vooraf werd een voor- treffelij' documentaire van Stockholm vertoond onder de titel: „Rhythme van een stad”. Nadat dr H. C. Koek, zenuw arts te Heerenveen, vervolgens de inhoud van het drama Macbeth kort had sa mengevat en de voornaamste karakters erin behandeld, maakten de bezoekers kennis met deze beklemmende film, door Orson Welles geregisseerd en waarin deze zelf de hoofdrol op onna volgbare wijze vervult. Het bezoek kon bevredigend genoemd worden, zodat het Nut dit experiment met medewerking van de directie van het Amicitia The ater stellig hoopt te herhalen. Kerknieuws De Ver, Naties, die deze week haar der Atlantische landen in de omgeving van West-Europa, welke tot een steeds sneller tempo van de bewapening dei; West-Europese landen en van de onder- handelingen over de W.-Duitse herbe wapening aanspoort. den worden nagestreefd, welke niet in de eerste plaats worden bepaald door belangen van lichamelijke en geestelijke volksgezondheid. „Ik meen dit hier te moeten onderstrepen,” ^aldus spr., „om dat, waar in den lande andere belangen de drijfveer zouden kunnen vormen om het aantal bedden tot een onverantwoor de hoogte op te drijven of tot een norm, welke in normale omstandigheden aan vaardbaar zou zijn, doch in een econo misch zeer ernstig tijdsgewricht niet verantwoord, het op mijn weg zal liggen om, zoveel als in mijn vermogen is, over bodige uitbreiding tegen te gaan. Maar ik verwacht bij de ziekenhuisorganisa ties zelf zoveel inzicht te mogen aan treffen, dat een ordening van overheids wege tot het uiterste kan worden be perkt.” Speelde Molière. Geen figuur die tegelijk zo verguisd en aangebeden is als Molière (Poquelin), de wel zeer scherpzinnige en vol ondeu gende humor zittende Franse schrijver die leefde tussen 1622 en 1673. Hij was op z’n eenentwintigste jaar reeds advo caat, maar komt dan in aanraking met een reizende toneelgroep en zwerft ruim twaalf jaar door de provincie. Wanneer ze in 1658 voor de tweede* maal in Pa rijs arriveert, is haar de roep reeds voor, uitgegaan en krijgt Molière de steun van de jonge Koning Lodewijk XTV. We kunnen gerust zeggen dat hij niet alleen de toon aangaf in het Parijse toneelleven in die jaren, maar ook en dat is van veel meer belang, dat zijn werk nimmer veroudert, anno 1951 heeft het nog niets van zijn kleur ver loren en kunnen wij ons nog vermaken met zijn allerdolste invallen, zijn spits vondige gezegden. Achter alles voelen we de spotlach van de meester die on genadig van leer durfde te trekken te gen vele misstanden van zijn tijd, maar dat zo jongensachtig vrolijk, ongege neerd en op de man af deed dat zelfs de slachtoffers er moeilijk boos om konden blijven. En toch, hoe radk zijn zijn werken. De Stichting Onderwijstoneel uit Den Haag bracht hier Maandag in het Ge bouw v. Christelijke Belangen voor de leerlingen van H.B.S., L.W.S., Gym, Chr. Lyceum, O. en R.K. U.L.O., A.B.S. en H.H.S. de klucht „Le mé in malgré lui” (Dokter tegen wil en dankwaarin ’n loopje wordt genomen met de medici van die tijd. En de groep spelers, met Paul Steenbergen als Sganarelle, de houthak, ker-wonderdokter aan het hoofd deed Molière alle eer aan. Hoe groeid^ Sgana relle in z’n rol. Wat een heerlijke kwa jongen van een zuiplap en wat een kos- teijke wonderdokter. Hoe onbeschaamd vrijmoedig kijkt hij de rijke heer Geronte in z’n fletse oogjes wanneer die hem be trapt op het plaatsverwisselen van hart en nieren. Hoe schittert hij met ogen en woorden als hij de dikbuikige heer ant woordt: „Ja, ja, zo was het vroeger. Maar dat hebben we veranderd. We oefenen nu de magazijnkunst uit naar een héél nieuwe methode!” De pl.m. 700 jonge mensen leefden intens mee. Een prachtig initiatief, en een voorbeeldige organisatie. Vooraf speelde hetzelfde gezelschap een middeleeuwse klucht „De klucht van Meester Pathelin”, een bekend voorbeeld van de fopper die ge fopt wordt en dat gelegenheid te over gaf tot iet in de middeleeuwen zo ge liefde solospel. ABE BROUWER. In verband met de te Laren opgegra ven stoffelijke resten van twee Duitse Joodse zakenlieden, die in 1942 zouden zijn vermoord, blijkt de dierenarts H. ter B. uit Naarden te zijn gearresteerd. Hij schijnt bij de zaak betrokken te zijn. De pensionhoudster beschikte over een schenkingsacte der vermoorde zakenlie den, doch het gelukte haar niet hun ver mogen o.a. 30 gouden sigarettenko kers met diamanten bezet van de bank los te krijgen. gebracht aan het Rijksopleidingscentrum voor Landbouwhuishoud- onderwijs „Rollecate”. Opname tijdens de rondgang door de tuinen van het centrum. Links H. M. de Koningin, Zoals te verwachten was hebben de Ver. Naties, of liever haar orgaan de Veiligheidsraad, ook weer geen beslis sing kunnen nemen in het BritsPer zische oliegeschil. Een Britse resolutie, die, ware ze aangenomen, toch door een Russisch veto zou zijn getroffen, kon geen meerderheid vinden en besloten werd de bespreking op te schorten tot het Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft vastgesteld of dit geschil een binnenlandse aangelegenheid van Perzië is, dan wel een internationale aangelegenheid. Daarmede is de zaak op de lange baan geschoven. Natuurlijk zit men achter de schermen niet stil en wordt getracht langs diplomatieke weg een oplossing te vinden, doch de Per zen blijven op hun stuk staan en willen alleen nog maar prat°n over de schade loosstelling welke ze aan de Engels Iraanse oliemaatschappij moeten uitbe talen; slechts de financiële en economi sche nood welke voor Perzië uit het stil liggen der petroleumproductie voort vloeit, biedt Engeland nog een kans er wat minder kaal af te komen, en daar op speculeert het dan ook nog. Geheel anders staan de zaken in Egypte waar de Engelsen direct na de opzegging door Kairo van de Engels—Egyptische verdragen, zeer krachtig zijn opgetre den, hun troepen in de Kanaalzöne heb ben versterkt en practisch het bewind in deze zöne in handen hebben geno men op zo afdoende wijze, dat het Egyp tische leger, dat aan de overzijde van het Kanaal nog altijd gemobiliseerd is tegen Israël, eigenlijk afgesneden is van zijn bases, alle aanvoer voor dat leger moet door het door de Engelsen be heerste gebied. De Egyptische regering dreigt al een klacht bij de Veiligheids raad tegen dit Engelse optreden te zul len indienen, op zijn beurt heeft het bestuur van de Soedan een beroep op de Ver. Naties aangekondigd om het land onder beheer van dat lichaam te nemen, zo lang het volk niet rijp geacht wordt voor zelfbestuur, om te voorkomen dat Egypte zich van het bewind er over meester maakt. Ook dit zijn echter kwesties waarin de er. Naties machte loos zullen zijn, daarvoor speelt dit ge bied een te belangrijke rol in de machts verhoudingen tussen West en Oost. Het Westen kan in de huidige situatie de beheersing van het Suezkanaal niet op geven, ook Amerika ziet dat wel in en schaarde zich dus volledig achter de Engelse actie. Maar deze toestand kan niet lang voortduren, de verhouding tus sen het Westen en het Midden-Oosten zou daardoor rteeds slechter worden, Amerika heeft dan ook verklaard dat de pogingen om Egypte in het de- fensie-commando voor het Midden oosten op te nemen zullen worden voortgezet. We blijven nieuwsgierig of bij deze pogingen de Soedan van Ame rikaanse z\jde niet als lokaas zal wor den gehanteerd om Egypte de zijde van het Westen te doen kiezen. De ver plaatsing van Engelse troepen naar de Suez-zöne betekent intussen een ver zwakking van het militaire vermogen Dr P. Muntendam heeft bij deze ge legenheid een rede gehouden, waarin hij zeide, dat deze uitbreiding met 80 bed den inderdaad noodzakelijk was. Im mers, het aantal bedden per 1000 inwo ners voor de Z.W.-hoek van Friesland bedroeg slechts 1,97, terwijl het lande lijk gemiddelde 4 per 1000 bedraagt. Van bijzondere betekenis is echter, zo zeide spr., dat deze uitbreiding een kinderaf deling en een gynaecologische afdeling betreft. Spr. zeide, dat bij uitbreiding van een ziekenhuis niet alleen vergroting van het aantal bedden van belang is, maar dat wij ook moeten bedenker, dat in ménig ziekenhuis nog toestanden be staan, welke een directe en ernstige be dreiging van de volksgezondheid beteke nen. „En het is mij,” aldus spr., „ook uit eigen aanschouwen bekend, dat dit m het bijzonder geldt ten aanzien van tal van kinderafdelingen of wat daar voor door pleegt te gaan. Het is vaak onverantwoord, wat men op dit terrein, ziet en het mag een wonder heten, dat niet vaker besmettingen voorkomen dan thans het geval is. Als er een terrein is, waarop het ziekenhuis in hoge mate een bijdrage kan leveren aan het bevorderen der volksgezondheid, dan is dit op het gebied van de moederschapszorg en het kinderwelzrjn.” Dr Muntendam verklaarde tenslotte dat met deze uitbreiding geen doelein- reikt dan het middel. Stelt degenen, die de massa-doorlich- ting organiseren en hiervoor geheel be langeloos vrq veel werk verrichten niet teleur. Komt allen en werkt mede het onder zoek vlot te doen verlopen door te ver schijnen op het uur, hetwelk de oproe ping aangeeft. De plaatselijke huisartsen De plaatselijke Ver. voor Wijk- verpl. „Het Groene Kruis”. Afd. Sneek „Het Wit-Gele Kruis”. De Geref. Wijkverpl. afd. „Oranje-Groene Kruis.” De Nederl. Herv. Wijkverpl. afd. „Oranje-Groene Kruis”. nog niet goed spoellokaal beschikken, ken. Verder dankte hij de directie van Normandia voor haar medewerking, waarna hij het lokaal voor geopend ver klaarde. dat er meer spoellokalen als dit komen, terwijl we langs deze weg tevens kun nen komen tot de levering van prima producten, waarmee ook de fabriek ge baat is. Daarom twijfelde hij er niet aan dat deze inrichting als symbool van de samenwerking tussen melkhandel en fabriek aan de verwachtingen zal vol doen. Tot slot vertolkte de heer C. Baarda, voorzitter van de Melktappersvereniging „Ons Belang” nog het medeleven van de collega’s. Ook hij verheugde zich in deze opening en constateerde met voldoening dat Sneek nu wat de melkvoorziening betreft mee aan de kop staat. Nadat de heer Visser nog had mede gedeeld dat er a.s. Woensdagmiddag van 35 uur voor het publiek gelegenheid bestaat het lokaal en de melkinrichting te bezichtigen, waarbij hij Ir ’t bijzon der dacht aan de vrouwenverenigingen, maakten de aanwezigen daar reeds nu gebruik van. Vooral het royale, geheel betegelde lokaal waarin 22 tappers hu* bussen en kranen voortaan met heet directeur van I water en stoom zullen reinigen, trok dat de "rote belangstelling, temeer omdat deze Verschillende sprekers voerden nog het woord. De heer J. H. Wamelink, voorzitter van de Commissie voor de wijkverdeling, schetste de gunstige resultaten van de nieuwe in deling en sprak vervolgens zijn vreugde uit over de opening van dit nieuwe lo kaal, waarmee hij de melkventers die hierin zullen arbeiden feliciteerde. Hij hoopte, dat zij er lange jaren profijt van mogen hebben en uitte bovendien nog de wens, dat de eensgezindheid onder hen verder moge uitgroeien tot een onverbrekelijke band, in het belang van de burgerij en van hun eigen por- temonnaie. Namens het Bedrijfschap voor zuivel sprak de heer J. IJkema, die constateer de dat Sneek nu op dit terrein mee voor aan staat in de Noordelijke provincies en de melkhandel eveneens gelukwenste met dit goed ingerichte bedrijf, dat de toets der critiek gemakkelijk kan door staan. Het is namelijk zeer noodzakelijk, dat aan inrichtingen als deze hoge eisen worden gesteld. Wel probeert men er nog wel eens onder uit te komen, maar wfl staan er beslist op dat er voldoende heet water aanwezig is om het materi aal te reinigen. Hier heeft men boven dien nog het voordeel dat men steeds over stoom kan beschikken voor de bac teriologische reiniging, terwijl het ma teriaal op de juiste wijze kan worden bewaard. Er wordt gewerkt aan de mo gelijkheid ook in andere plaatsen tot het inrichten van gemeenschappelijke spoel lokalen te konen, waarvoor dit, zo be sloot de heer IJkema, tot voorbeeld kan dienen. De heer A. Anema, 1“ Normandia, herinnerde er beide heren Halbertsma (die e'eas niet J reiui-1 "qniethode ook gedemonstreerd aanwezig konden zijn) al lang hebber werd. zesde verjaardag vierden, zijn de kinder ziekten allerminst bespaard. Zij heeft on getwijfeld buitengewoon goed werk ver richt op wat men mag noemen de bij- terreinen van haar activiteit nl. op economisch, sociaal en cultureel gebied maar op het hoofdterrein, dat der politieke sfeer leefde zij zozeer in de schaduw van de alles overheersende tegenstelling tussen de Atlantische lan den ener- en Rusland en andere Oost- Europese staten anderzijds, dat haar ontwikkeling er sterk onder leed. Maar juist deze tegenstelling maakt het no dig dat er op hoog niveau een gelegen heid blijft waar de tegenstanders elkaar kunnen ontmoeten. De woorden van minister Stikker dat „indien de Ver. Na ties er niet waren, wij morgen deze or ganisatie moesten oprichten” tekenen maar al te juist de situatie. Dat de Ver. Naties haar voornaamste taak, een internationale rechtsorde in de wereld te scr eppen, niet aan kan, ligt dus niet aan haar onvolkomenheid, maar aan die van hare leden individueel, die nog moeten rijpen voor het ideaal der V. N. d. W. z. meer en meer bereid worden hun eigen belangen ondergeschikt te maken aan de algemene belangen. Wan neer er dan ook thans, nu het tijdstip van de algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs nadert, weer stemmen opgaan, die pleiten voor een reorgani satie van dit lichaam, mag misschien de vraag gesteld of de initiatiefnemers niet beter deden zich zelf te herzien. Vooral de Russen hebben kritiek op de Ver. Naties en van hen verwacht men dan ook een scherpe aanval op deze organi satie ter algemene vergadering, waarbij zij schijnen te hopen op de bijval van Nehroe, de premier van India die ook niet tevreden is over hetgeen de V. N. thans presteren. Gemeenschappelijke kri tiek hebben Rusland en India vooral op het feit dat communistisch China bui ten de Ver. Naties wordt gehouden en de Russen hameren maar steeds op het aambeeld dat de V. N. op het ogenblik niet anders is dan een instrument van bepaalde machtsgroepen, waarmee zij natuurlijk bedoelen de Atlantische groep. Deze klaagt echter op haar beurt dat de V. N. eigenlijk nog helemaal geen instrument voor handhaving van het recht is, omdat ze door de Russische hantering van het veto-recht machteloos is. beseft dat de melkhandeiaren en de fa briek elkaar nodig hebben, waardoor ook bij hen het verlangen naar voren kwam dit lokaal tot stand te brengen. Het is trouwens ook een economische eis worden. In dit verband deelde hij mede, dat ook collega’s, die nog over een van deze inrichting gebruik mogen ma- Dinsdag j.l. vond ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de gynaeco- logisch-obstetrische afdeling en de kin derafdeling van het Sint Antonius Zie kenhuis te Sneek, een niet-officiële be zichtiging plaats van het gehele zieken huiscomplex, door enige kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, bij wie belang stelling voor het Nederlandse zieken huiswezen mocht worden verondersteld. Tot de genodigden behoorden o.m. Mgr. Dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadju- tor van Utrecht, Dr P. Muntendam, Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland en L. Rasterhoff, Burgemeester van Sneek. De bezichti ging beperkte zich tot een aantal be langrijke onderdelen, die voor een deel voltooid, voor een ander deel zich in een vergevorderd stadium van afwerking bevonden. O.a. werden bezichtigd de keuken, het nieuwe zusterhuis, het Dok tershuis, de interne afdeling, de nieuwe verpleegafdelingen, het solarium en de operatie-afdeling. De keuken, die aan merkelijk vergroot en gemoderniseerd werd, heeft thans een capaciteit voor ongeveer 500 personen. Het nieuwe zus terhuis, dat over ruim een half jaar ge reed zal zijn, bevat in het sousterrain het Centrale magazijn, dat met een lift verbinding krijgt met de Centrale ont- vangsthal en de keuken en andere af delingen van het ziekenhuis. Op de begane grond bevinden zich de recreatie- en eetzaal, garderobe, e.d., terwijl de drie daarboven gelegen etages 58 slaapvertrekken bevatten met alle bijbehorende dienstruimten. Het Dok tershuis, dat voor ruim een jaar geleden reeds in gebruik werd genomen, heeft een achttal goed geoutilleerde onderzoek- kamers en een ruime wachthal voor be zoekers met ca. 100 zitplaatsen. Deze afdeling heeft een eigen ingang aan de Westersingel. De interne afdeling, die eveneens en wel in het begin van het jaar werd gemoderniseerd, beschikt over 8 boxen voor volwassenen en zes zaal tjes met in totaal 36 bedden. De nieuwe patiëntenvleugel, waarvan de begane grond in 1942 gereed kwam, bestaat uit vier boven elkaar gelegen afdelingen. Tot voor enige weken diende de begane grond tot tijdelijke huisvesting van de kinderafdeling. Binnenkort wordt ze in gebruik genomen als chirurgische afde ling voor vrouwen. De fundering van deze vleugel werd in 1942 zo gemaakt, dat hierop 3 verdiepingen konden wor den gebouwd. De eerste verdieping, de gynaecologische afdeling heeft 3 zaal tjes voor volwassen patiënten, twee isoleerkamers, een babykamer, een cou- veuse-kamer, alsmede een onderzoek- kamer. Tevens zijn in deze afdeling twee verloskamers aanwezig, waarvan een als reserve dienst zal doen. De kin derafdeling op de tweede verdieping be vat een zaaltje voor kleuters, een zaal tje voor meisjes en een voor jongens, een babykamer, een couveusekamer en’ een onderzoekkamer voor de specialist. Vervolgens zijn er een zevental boxen. De derde verdieping is ingericht als solarium met speelgelegenheid (o.a. een grote zandbak) voor kinderen en groot dakterras met speciaal gebouwde luifel. Al deze afdelingen zijn van de meest moderne technische installaties ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1