I B. en W. en raadsleden bezichtigden gemeentewoningen Lanbou-Jongerein-Mienskip Uw burgenlicht isdoorgelicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een belangrijke filmDie Nachtwache DINSDAG 30 OCTOBER 1951 6e Jaargang No. 87 Redacteur: L KIEZEBRINK 2872 Werkloosheidswet Vliegramp in Guatemala Credietbeperking I J. tl Boer en Mienskip Overtreding Inentings- wet 9000 gulden voor Jorwerds toren Wielrijdster tegen autobus Filmavond Het Zonnehuis Dierenbescherming op de scholen Nederlander op Ball vermoord De verkiezingen in Engeland Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden Voldoe vlot aan uw oproep tot doorlich ting Concert Frysk orkest L.O.F. KLEINZAND 7 Telel. ■■■-— Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Looncompensatie van f5.60 Ringvergadering C.J.M.V Prijswinnaar Chr. Leesbibliotheek Benoemd Das in ’t Gooi gevangen Snitser Fryslï Forban Gesneuveld in Korea de „Boer en dümny”. hausen, die tenslotte Ds ’leger, hoe 4 Vrijdagmiddag zijn enige mijnenvegers uit Hoek van Holland uitgevaren om de uit Indonesië terugkerende mijnenvegers welkom te heten. De mijnenvegers uit Indonesië heeft men echter niet aan getroffen door de mist. Luchtopname van de mijnenvegers uit Hoek van Hol land uitgevaren ter hoogte van het licht schip „Goeree” op de Noordzee. De premie van de Werkloosheidswet zal 4 procent worden, die door werk gevers en werknemers zal moeten wor den opgebracht. IJLST. Voor een etalagewedstrijd, uit geschreven door de T.E.O. Jamfabrie- ken in de Betuwe werd een 2e prijs toe gekend aan de heer F. de Leeuw, win kelier alhier. De fraech:: Tot nog toe is ongeveer f9000 bijeen voor de herbouw van de toren van Jor- werd, waarvan f 3600 uit Jorwerd zelf. Het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden, dat in een tien tal zeer goed ingerichte koloniehuizen jaarlijks 8000 zwakke kinderen van alle gezindten verpleegt, zal in 1952 vijftig jaar bestaan. Er zal een nationale col lecte worden georganiseerd om de her bouw te bekostigen van het Emmakin- derhuis bij Wijk aan Zee en dat in te richten voor bijzonder zwakke kinderen. (B.-huis). Dit zal ongeveer 2% ton kos ten. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres; SNEEKER NIEUWSBLAD De Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan hoofden der inrichtingen van voorbereidend ho ger en middelbaar oonderwijs meege deeld, dat de Vereniging tot Bescher ming van Dieren in ruimere mate dan tot dusver op genoemde scholen wil propageeren. De minister heeft eraan toegevoegd, dat hij het goed oordeelt, dat de dierenbescherming de aandacht heeft van de schooljeugd, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Te Denpasar op Bali is Zaterdag jl. in een winkel nabij Sanoer de Nederlan der Ten Brink vermoord. Bij de moord aanslag was een tweede Nederlander aanwezig, nl. de heer Coopman, die ge wond werd. De heer Ten Brink was agent van de N.V. Esser. Het Bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich de laatste dagen bezig gehouden met de loonkwestie. In Maart van dit jaar werd besloten om een con- sumptiebeperking van 5 op te leggen. Maar tegelijkertijd werd overeengeko men, dat bij het begin van de winter periode zou worden nagegaan of de con- sumptiebeperking inderdaad 5% was ge bleven. Uit de berekening blijkt, dat dit niet veel scheelt. Zowel werkgevers als werknemers staan op het standpunt, dat dit kleine verschil toch gecompenseerd moet worden. Zij hebben daarom in prin cipe besloten aan de Regering goedkeu ring te vragen om aan de werknemers een loonuitkering ineens te geven van ƒ5,60. A 'L -’'-’Cs; De „Lanbou-Jongerein-Mienskip” Snits is Tongersdeitojoun wer ütein setten mei har winterkursussen. Lyk as yn 19381939 wurdt ek nou wer yn 16 lezingen it thema „Boer en Mienskip” behannele hwermei oan de winsk fan folie leden en bilangstellenden wurdt foldlen. Dizze earste joun waerd daliks al in great sukses hwant de boppeseal fan Hanenburg wie to lyts om alle bisikers in plak to jaen, sadat in protte lju büten do doar stean rnoasten. OPPENHUIZEN. In het lokaal der Ned. Herv. Gem. te Oppenhuizen heeft de Ring Sneek Vrijdagavond haar eerste vergadering van het werkseizoen ge houden onder voortreffelijke leiding van de ringvoorzitter ds. D. C. C. Stap van Oppenhuizen c.a. Na de gebruikelijke bijbelinleiding, die in de Friese taal werd gehouden, en alle respect afdwong, kreeg ds. van der Meulen van Garijp het woord. Deze behandelde het onder werp: „Christelijke levensstijl”, dat met tal van voorbeelden werd toegelicht. Naar aanleiding van het gesprokene werden nog enige vragen gesteld, die door spr. werden beantwoord. Het was ruim 11 uur, toen deze goed bezochte en leerzame avond werd gesloten. Beide stean by it peblyk net heech oanskreaun, mar hoe sjogge de boer en de skoalmaster elkoar? Sprekker stelde dy fraech ek oan syn learlingen üt ’e heechste klasse en üt darren skriftlike antwurden, hwerfan hy inkelde foarlies, kaem nei foaren, dat hja de master net sa botte heech ha. Hy is forwaend, wit alles it béste ensfh. Yndied bringt it wurk fan in skoalmaster it gefaer mei, dat hy him fielt. Hy wurdt gau eigen- HOMMERTS. Bineamd as ünderwizer oan ’e Hert. Skoalle to Hommerts (3e learkr.) de hear A. Visser fan Wyckel. TERZOOL. De Chr. Leesbibliotheek hield op 26 October haar eerste jaar- en tevens propagandavergadering in de Chr. Nat. School te Terzool. De verga dering was vrij goed bezocht. Ds. Joh. Lever sprak een kort propagandistisch woord. De heer J. Betsema van Leeu warden wist de aanwezigen met z’n ver zorgde declamatie te boeien. Het pro gramma werd voorts afgewisseld met zang en orgelspel. Een en ander viel zeer in de smaak. Ds. Lever sloot de vergadering, die onder leiding stond van de heer J. Nijdam, met dankzegging. 26 doden. 26 Personen zijn om het leven geko men, doordat een vliegtuig van Ciudad Floris in Noord-West-Guatemala ver ongelukte. Er waren twee overlevenden. Het toestel vervoerde leden van een vooraanstaand orkest. posten, die geen administratie waard I zijn, te verkrijgen, terwijl de heer Zand- stra meer speciaal de klemtoon legde op het belang van een goede boekhou ding, zonder welke alle maatregelen tot credietbeperking illusoir zijn. Aan het slot werden vragen gesteld, waarbij o.a. nog speciaal de aandacht we 1 gevraagd voor de buitengewoon trage wijze, waar op het Rijk en andere overheidsinstan ties hun verplichtingen jegens hun le veranciers nakomen, hetgeen een cumu latieve werking heeft, aangezien deze leveranciers daardoor op hun beurt niet in staat zijn hun crediteuren te vol doen. Voor de Rotterdamse kantonrechter zjjn de eerste 300 van 800 900 gedag- vaarden verschenen, die de Inentings- wet hadden overtreden. Ze hadden voor hun kinderen toen ze een jaar waren geen medisch bewijs van inenting ter gemeentesecretarie ingeleverd en ook geen verklaring waarom de inenting tegen pokken achterwege wa3 gelaten. Vonnis conform de eis: ƒ5.boete of 2 dagen. In Amicitia gaf het Frysk Orkest Donderdagavond onder auspiciën van Kunst aan Allen een populair concert. Eigenlijk kon alleen het gedeelte na de pauze werkelijk populair genoemd wor den. Werken als Musique légère van Marcel Poot, „Wiener Blut” van Joh. Strauss en de London Suite van Eric Coates zijn voorbeelden van lichte pre tentieloze verstrooiingsmuziek. De so- praan-aria’s „Ave Maria” en „Wie nahte mir der Schlummer”, resp. uit Othello van Verdi en „Der Freischutz” van von Weber, zijn daar al weer moei- lijker onder te rangschikken. Bekijkt men echter de nummers van voor de pauze: „Eine kleine Nachtmusik”, Aria uit „Davide Penitente” en „Exsultate Jubilate” van Mozart en l’Arlésienne Suite van George Bizet dan is het pre- dicaat „populair” in ’t geheel niet meer op zijn plaats. Hoe dit zij, uit de samenstelling van het programma bleek in ieder geval, dat het orkest gedurende de zomermaanden niet had stilgezeten. Verg's ik me niet, dan werden alleen Mozarts „Nachtmu sik” en „Exsultate Jubilate” reeds eer der door het Frysk Orkest gespeeld. De rest van het programma was nieuw in gestudeerd en betekende dus een belang rijke uitbreiding van het repertoire. Ook in andere opzichten viel vooruitgang te constateren. Zo telde vooral de strij- kersgroep enkele nieuwe gezichten en bleek ook de veranderde opstelling een verbetering voor het samenspel en het klankgehalte. Zonder overdrijving kan men thans spreken van een behoorlijk bezet orkest, dat tot goede prestaties in staat is. De wijze waarop „Eine kleine Nachtmusik”, „Wiener Blut”, de Lon don Suite en de begeleiding van de zang werden uitgevoerd, dwong bewondering af. Iets minder opvallend waren de ver richtingen van Kor Ket en zijn musici in l’Arlésienne Suite. Hier wisselden zeer goede (Ouverture en adagietto) met vrij zwakke momenten af (het Me- nuetto klonk te schools, te voorzichtig en in het tussenspel der houtblazers in het laatste deel faalden de fluiten en was ook de stemming even zoek). De Musique légère van de Belgische com ponist Marcel Poot kreeg een vlotte en slagvaardige vertolking, al kreeg men de indruk, dat dit vrij lastige stuk nog niet geheel ingespeeld was. Als soliste werkte aan dit concert mee de sopraan Elze Kettelarij. Zij bleek, ondanks een lichte verkoudheid, over voldoende stemmiddelen en tech niek te beschikken, om een uitstekende vertolking van de haar toevertrouwde aria’s te geven. Haar voordracht was zeer muzikaal, wat vooral in „Ave Ma ria” van Verdi en „Wie nahte mir der Schlummer” van von Weber tot uiting kwam. Het publiek, dat, de slechte gewoonte getrouw, slechts de halve zaal vulde, waardeerde het optreden van zangeres en orkest met een langdurig en harte- lijk applaus. L. G. Nu op een enkele zetel na de uitslag van de Engelse verkiezingen bekend is blijkt dat de conservatieven 320 zetels in het nieuwe Lagerhuis hebben (oude 298) Labour 293 (315), liberalen 6 (9), andere partijen 3 (3). Er zullen evenmin als in ’t vorig Lagerhuis communisten zitting hebben, wier stemmenaantal trouwens van ruim 90000 tot bijna 22000 is teruggelopen. Dank zij het districten stelsel hebben de conservatieven het regeringskasteel veroverd, hoewel hun totaal aantal stemmen 13.700.000, bijna 200.000 beneden dat van Labour bleef. Werd het beschikbare aantal zetels ver deeld naar het totaal aantal op iedere partij uitgebrachte stemmen dan zouden de conservatieven er 299 gehad hebben, Labour 304 en de liberalen 17. Intussen Churchill ia weer premier en verschijnt met zijn nieuwe ministerie, waarin Eden buitenlandse zaken heeft, reeds morgen Dinsdag voor het Lagerhuis. De liberale partjj heeft geweigerd met de conser vatieven een coalitieregering te vormen. Een boswachter heeft in de moestuin van het landgoed Hilverbeek te 's-Gra- venland een das gevangen. Dit merk waardige zoogdier, dat in het Westen des lands uiterst zeldzaam is geworden, is gelukkig nu eens niet gedood, maar overgebracht naar het nationale park Veluwezoom, waar het zijn vrijheid her kreeg. Aan het eind van deze week zal de directie van Amicitia de belangrijke Duitse film „Die Nacht—ache” (De Nachtwake) gaan vertonen. Daar het hier inderdaad gaat om een film, die buiten het gewone kader valt, wil ik gaarne enkele inleidende opmerkingen maken, i) Harald Braun, de schrijver van het scenario van deze film, heeft als plaats van handeling een klein dorpje, Bur- dorf, gekozen, dat tamelijk erg geleden heeft onder een bombardement. De pas torie van de R.K. parochie-kerk is geheel verwoest en de kapelaan woont in een beuk van zijn kerk. De Prot. kerk (Lutherse) is geheel buiten gebruik ge steld, daar een grote opening in het dak van het schip, dit onmogelijk maakt. De diensten worden dan ook gehouden in een plaatselijk diaconessenhuis, waar de predikant tevens geestelijk verzorger van is. Maar niet alleen de omgeving draagt de sporen van de oorlog, die over alles is heengegaan. Ook de mensen, die Braun ons laat ontmoeten zijn na-oor- logse mensen. Kapelaan Imhoff is oor- logsvlieger geweest evenals Stefan Gor- gas, de toneelspeler, die de hoofdrol komt spelen in „Jedermann” (te verge lijken met „EIckerlyk”) op de markt voor de kerk. Dr Cornelia Badenhausen, de vrouwelijke specialiste verloor bij een bombardement haar dochtertje. En ten slotte is er Ds Heger, die alleen met zijn dochtertje xuotte, naar Burdorf komt omdat hij zijn vrouw heeft verloren. In do ontmoeting van deze mensen gaat het om de vraag laar de zin van ons leven. Dit antwoord ligt niet voor de hand, "ok al vormt de achtergrond van de film het diaconessenhuis, waar in het rhythme van de dienende arbeid de zin van het leven gestalte heeft gekregen. De werkelijke problematiek gaat dieper. Het geloof in de dienende arbeid gaat onder in het ongeloof en de twijfel, die door de grote tegenslagen van het leven worden opgeroepen. De godsdienstige achtergrond van ons leven, ja de hele Nei de Akademy-joun, dy’t it Forban mei organisearre, bigjint nou it gewoane winterwurk. De rige lêzingen wurdt iepene mei ien fan J. Piebenga oer syn reis nei de Föroyar. Op 17 Desimber komt F. Dam fan Drachten oer eigen wurk to praten en der üt to lézen. De 18e Jannewaris sprekt Ds. J. J. Kalma oer Fryske plaknammen. Dr A. Boh- mers, archeolooch to Bedum, liedt in skiedkündich Onderwerp yn op 18 Febr. mei as titel: Fryslün en syn biwenning yn de iistiid. By de earste en de léste lêzing wurde Ijochtbylden fortoand. In programma dus mei gê,ns forskaet. Slachtoffer overleden. Mej. Annie Stallinga uit Sneek werd Zaterdagmorgen per rijwiel fietsende naast haar vriendin, die op een brom fiets zat, even voorbij Deersum, doordat zij plotseling naar links uitweek, aan- I gereden door een achterop komende I autobus van de N.T.M. Mej. S. liep hier- bij een schouderfractuur en schedelba- sisfractuur op en moest naar het Sint Antonius Ziekenhuis in Sneek vervoerd worden. Daar is zij Zaterdagnacht over leden, gen zal de huisvrouwen die hierin straks de scepter zwaaien, stellig zeer welge vallig zijn. Over ’t algemeen zijn de kasten in de moderne woningen nl. heel dun gezaaid. Wat in de woningen van Boomsma ook nog opviel was de aan twee zijden te openen legkast tussen woonkamer en keuken. Heel practisch o.i. De heer de Kok maakte de bezoekers nog attent op de proefneming met de ge meenschappelijke dus niet door haag jes en stekjes gescheiden voortuin tjes in de Dr Wumkesstraat die tegen een huurverhoging van 8 cent per week door de gemeente aangelegd en onder houden worden. Naar hij zeide waren alle bewoners hiermee (nog) niet erg ingenomen, maar toch hopen en geloven wij dat deze proef zal slagen. De stra ten worden er niet alleen netter en aan trekkelijker door, maar ook de ruimte werking wordt door zulke ruim gras gazons, hier en daar bescheiden door bloemen en heesters onderbroken, sterk bevorderd. Ten besluite dient nog vermeld, dat al de in de laatste jaren gebouwde ge meentewoningen voorzien zijn van spe ciale o.a. Bruynzeel keukens, doucheruimten (helaas zonder douches) en lavetten (grote ingebouwde wasbak ken van granito die voor velerlei doel einden, ook baden, gebruikt kunnen wor den) en dat tijdens deze excursie geen klachten werden vernomen over de af werking van de woningen. Integendeel werd deze, evenals het verfwerk, in alle woningen die bezocht werden, geroemd. Over de degelijkheid van de bouw kon den de niet ter zake kundige raadsleden (de twee wel deskundigen waren niet van de partij) begrijpelijk moeilijk oor delen; dat zal de toekomst moeten leren. Donderdagavond 1 November is er een filmavond in het Gebouw v. Christelijke Belangen. Daar zal in de eerste plaats „Doortje Verkerk” een speelfilm met een evangelische strekking worden ver toond, daarna zal de heer H. Th. v. d. Helm, administrateur van de Ver. „Het Zonnehuis” (chr. ver. tot verpleging van behoeftige chronisch zieken) het woord voeren, waarna men in de film „Draag zorg voor hemde rolprent in dienst der christelijke barmhartigheid zal kunnen aanschouwen. De opening van de bijeenkomst zal geschieden door ds. E. N. van Loo, de sluiting door ds. H. van Niel. Wij citeren tenslotte het Zeeuws Dagb ~d in een beoordeling van „Doortje Verkerk”: „Niet geheel onbevooroordeeld gingen we zien naar „Doortje Verkerk”, als een bijzonder filmwerk aangekondigd. Daar dit een in Nederland vervaardigde chr. geluidsfilm is, waren we bevreesd voor ’n experiment, dat als mislukt zou moeten worden be schouwd. Laten wij echter direct vast stellen, dat deze eerste schuchtere po ging van christelijke zijde, om met een speelfilm voor de dag te komen die het publiek kan bevredigen en die boven dien een zuiver evangelische strekking heeft, is geslaagd”. Niet over één type boer en één type predikant, want daarvoor zijn de ver schillen te groot en er is dus voor de verhouding van boer tot dominé geen vaste regel te stellen. De boer en de dominé bestaan dus niet. De positie van de dominé hangt nauw samen met de kerk, terwijl die van de kerk weer be paald wordt door het eigen karakter van de bevolking en «lat is hier Fries. Spr. schetste de verschillende vormen waar langs in het verleden de kerkelijke ge meenten en daardoor ook de verschillen de verhoudingen zijn ontstaan, waarbij hij tot de conclusie kwam dat ook de verhouding boerdom’né voor een groot deel uit het historisch gewordene is ge groeid. Op het platteland was de Kerk altijd het godsdienstig-, sociaal en cul tureel middelpunt waardoor ze steeds een grote invloed had op de beschaving, maar op al deze terreinen heeft ze in geboet, zoals spr. nader aantoonde. Vervolgens stond hij stil bij de ver schillende levens- en maatschappij beschouwingen van de boer. Ook hier kunnen we niet spreken van d e boer en derhalve ook niet zeggen: de boer is kerks of hij is het niet. In Friesland vooral zijn de verschillen zeer groot. Te midden van dit alles staat de verhou ding boerdominé die elkaar in de kerk ontmoeten en waar die ontmoeting ook vrijwel het gemakkelijkst is. De dominé heeft daarbij de grootste verantwoor delijkheid want hij moet twee dingen voor ogen houden: de zuivere prediking van het evangelie en de locale sfeer met zijn vele tradities. Op het platteland zijn bijv, nog vele oud-heidense gebruiken in zwang, zoals o.a. de rondgang langs het kerk’-of. Aanvankelijk heb ik me daar tegen verzet, aldus spr., maar later heb ik deze dingen hier leren verstaan en ga er daarom niet meer tegenin. Een pre dikant moet dus nooit domweg dingen onderstboven gooien als ze niet in strijd zijn met de godsdienst. In zijn prediking moet hij zijn voorbeelden zoveel moge lijk ontlenen aan het boerenbedrijf om dat de boer zeer nam bij de bijbel be trokken is. Ook moet hij humor hebben en belangstellen in het bedrijf van de boer, maar de laatste moet weer inzien dat dominé niet alleen op bezoek komt voor een tuchtzaak, ziekte, ongeval of begrafenis. Tenslotte moet de dominé vooral waarde hechten aan de boeren- crltiek en nooit denken of spreken van mijn boertjes ook al meent hij het nog zo vriendelijk. De boer daarentegen stelle zijn Kerkeraad hoog, want zo de boere-kerkeraad Is ,zo is de Gemeente. Nei it skoft biandere ds. Dickhout noch inkelde fragen e: doe wie it wurd oan master J. de Boer, haed fan de Legere Lünbouskoalle, oer „Boer en skoalmaster”. De earste sprekker, Ds. Dickhout fan de Hommerts spriek tige ünderhaldend en geastich oer De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneuveld is op 15 Oc tober j.l. in Korea de korporaal A. Ch. Krijgsman, geboren te Medan op 27 April 1924. In de jaren na de oorlog zijn in onze gemeente millioenen guldens uitge geven voor het bouwen van woningen en in de laatste raadsvergadering kon de burgemeester met voldoening mededelen dat de vyf honderdste gemeente- woning was aanbesteed. De leden van de Raad hebben voor al de woningtypen die zo voor en na tot stand kwamen of nog in uitvoering zijn heel wat teke ningen en (hoge) cijfers onder ogen gehad, maar verder reikte voor de meeste hunner de kennismaking met de gemeentelijke woningbouw ook niet. Daarom was het een goede gedachte van Burgemeester en Wethouders de raadsleden Zaterdagmiddag in de gelegenheid te stellen verschillende reeds bewoonde of nog in aanbouw zijnde huizen te bezichtigen. Met uitzondering van weth. Boeijenga die verhinderd was, namen B. en W. ook aan deze excursie deel, waarbij de direc teur van Gemeentewerken, enige zijner opzichters, verschillende aannemers en, voorzover het in aanbouw zijnde tuin dorp betreft, ook de architect Romke de Vries, de edelachtbaren en de pers van voorlichting dienden. Allereerst werd het toekomstige tuin dorp bezocht waar onder leiding van de architect en de heren Koster van „Friso” een woning met vier en een met drie slaapkamers werd bezichtigd. We heb ben onlangs al vrij uitvoerig over deze woningen en de manier waarop ze ge bouwd worden geschreven, zodat we ons daar nu van ontslagen achter, maar wel willen we hier nog opmerken, dat de meningen over en de waardering voor deze oplossing van het woningprobleem nog al wat uiteenliepen. Voorop staat na tuurlijk dat rekening moet worden ge houden met het beschikbare bouwvolu me en de vele beperkingen die tegen woordig bjj de woningbouw worden op gelegd terwijl men daarnaast ook moet bedenken, dat het hier zgn. goedkope woningen betreft, maar in vergelijking met andere, ook „goedkope” woningen hier gebouwd, is de woonruimte in deze toch wel aan de kleine kant. Verschil lende leden vreesden dan ook, dat op deze wijze, hoe mooi dit tuindorp op zichzelf ongetwijfeld ook wordt, het woningpeil te sterk gedrukt wordt en dat dit zich als er in de, laten wij hopen niet al te verre toekomst geen woning nood meer zal zijn, zal wreken. Overigens trokken hier enkele prac- tische nieuwigheden de aandacht, o.a. de sluiting van de aanrechtdeurtjes in de keuken die uitstekende knopjes e.d. overbodig maakt en bovendien een goe de ventilering waarborgt. De onder- en bovenwoningen aan de Johan Willem Frisostraat, die beneden drie en boven vier slaapkamers hebben, konden aller waardering wegdragen. Dit zijn inderdaad mooie, betrekkelijk royale huizen, waarmee de bewoners, zoals ons werd medegedeeld, zeer zijn ingenomen. In iets mindere mate is dat het geval met de duplexwoningen aan de Amalia- straat. Hier moeten, vooral jonge ge zinnen met kinderen, met de ruimte woe keren, maar, zoals men weet, ligt het in de bedoeling in de toekomst van de beneden- en de bovenwoning één te maken. Van het Sperkhem werd naar de Noor- derhoek gereden waar de duplexwonin gen in de H. Sytstrastraat en de „goed- i kope” Boomsma- en Reitsma-woningen in de Dr Wumkesstraat in ogenschouw werden genomen. De eersten, gebouwd door Friso, zijn vrijwel gelijk aan die in de Amaliastraat, maar die van de aan nemers Reitsma en Boomsma zijn weer van een geheel ander type. De woon kamers zijn groter en ook is de slaap- ruimte wat royaler, terwijl ze boven dien meer comfort bieden. Vooral de extra kastruimte in de Boomsma-wonin- In het kader van haar credietbeper- kingsactie belegde de Friese Kamer van Koophandel in de Harmonie te Leeuwar den een vergadering met vertegenwoor digers van middenstands- en patroons organisaties in haar district. Voor deze vergadering, die onder leiding stond van de heer J. D. Folkertsma te Drachten, onder-voorzitter der Kamer, en waarin de heren dr G. J. Otten, Secretaris der Kamer; J. Span te Leeuwarden en Th. W. Zandstra te Sneek, leden der Kamer, het woord voerden, bestond grote be langstelling. Dr Otten leidde het vraag stuk in en betoogde dat het kwaad der te lange credietverlening zo hardnekkig is en diep zit, dat het voor vele mid- denstandszaken dodelijk worden kan als er niet resoluut paal en perk gesteld wordt aan de ongebreidelde credietver lening. De heer Span gaf enige voor- jo beelden uit de practijk aan hoe het mo-1 kerkelijke activiteit kan zo „nietszeg- gelijk is contante betaling voor kleine gend” worden, omdat er niets meer in geen administratie waard I wordt beleefd. Dit zien wij in Dr Baden- -4.-i-r»j I hausen, die tenslotte Ds ’leger, hoe sympathiek en menselijk zij hem ook moge vinden, toch zegt, dat hij voor haar gevoel „gezakt” is. Maar evenzeer vinden wij dit in Ste- fen Gorgas, de toneelspeler, maar tevens de man, die door zijn onvoorzichtigheid de schuldige wordt aan de dood van de kleine Lotte Heger. Ook hij kan niet ge loven! En hij accepteert het antwoord van Kapelaan Imhoff niet, als deze op al zijn uitroepen geen ander antwoord geeft, dan stil te gaan knielen voor het altaar in zijn kerk. Het is dan ook vol komen waar, wat Imhoff tegen Heger zegt: De geestelijken staan buiten de dr w! Als wij stofzuigers zouden verko pen, zou dit wellicht niet zo zijn. De eni ge taak, die wij hebben is wakers te zijn in de nacht van onze tijd en te getuigen van ons geloof! Velen zullen zich misschien verwon deren over het feit, dat in deze film Rooms Katholieken en Protestanten zo broederlijk met elkaar omgaan. Toch wil dit niet eer te goedkoop compromis zijn. Duidelijk zegt de film: „Er is veel wat ons scheidt en dat mo gen wij niet wegmoffelen, maar er is meer dat ons verbindt!” De situatie waar deze film van spreekt, is dan ook 1) In de Maandagavond 5 November a.s. voorstelling die onder auspiciën van de Ver. van Vrijz. Hervormden wordt gegeven, zal Ds. van Santen een inlei dend woord spreken. Ook deze avond is voor allen toegankelijk. Op Zondag 12 November zal aan dit onderwerp een „Dienst voor Iedereen” uitgaande van de Ver. van Vrijz. Hervormden worden ge wijd. 2) Het boek is: Harald Braun: De Nachtwake, uitgave Erv. Bijleveld, Utrecht, vertaald door Ds C. W. Over- bosch, herv. pred. te Amsterdam, met medewerking van Dr F. Thijssen, Kape laan te Utrecht. Prijs gebonden ƒ4.90. wils, foaral as hy yn in lytse romte libbet, mar dochs fait dy forwaendens wol in kromke mei al sjocht in oar syn brekken natuerlik better dan hy seis. antwurden fan ’e jonges op hwat is it kenmerk fan in boer? bleauwen allegearre op 'e flakte. Mar hoe tocht sprekker seis oer de boer? Der binne boeren en boeren, greate en lytse, aide en jonge, en it skeelt in bult yn hwat foar streek hja wenje, mar yn it generael kin men siz- ze: in boer hat in sterke fieling foar eigen wearde. En dat is ek to forklear- jen, foaral üt ’e omstannichheden. Hy wennet faeks op ’e romte en moat him seis rédde. Hy hat in hertstochtelike leafde foar syn birop en syn heechste ideael is alle bern troud en op in eigen spul. In oare eigenskip is, dat in boer tige sunich is, mar faken is dat in su- nichheit dy’t de wiisheit bidriget. Oan e oare kant lykwols komt hy faeks rejael üt ’e hoeke.Fierders wol hy frij man wêze Hy hat in hekel oan ambtners en lit him net twinge, mar dat bringt ek wol- ris konflikten tusken boer en skoal master as it om de learplicht giet. Ta bislüt bitsjügde sprekker, dat to folie forgetten wurdt, dat beide neat fan har seis ha; wy binne net foar üs seis op ’e wr&ld mar om meiinoar in oar to sykjen. As wy dat ynsjogge, is der gjin plak mear foar forwaendens en greatskens en sille wy meielkoar oparbeidzje ta heil fan e boerestan. Ek master krige inkelde fragen to biantwurdzjen, hwernei de foarsitter, de hear B. Rypkema fan Ysbrechtum, dy’t oan t bigjin in ynliedend wurd sprutsen hie, beide sprekkers üt nam- me fan al de bywêzigen hertlik tankte en deselde bllangstelling ynrflp foar de folgende joun, oer fjirtsjin dagen. niet te geforceerd. In de oorlogstijd is het ook voorgekomen, dat Rooms Ka tholieken en Protestanten voor hun dien sten van één kerkgebouw gebruik maak ten (de aanwezigheid van een altaar in de Lutherse kerk maakte dit bovendien li rgisch gemakkelijker!) Het verloop van het verhaal moet u zelf gaan zien of het van te voren lezen uit het reeds verschenen boek 2). Het weglaten van het mooie slotgedeelte in de film, maakt dit bijna noodzakelijk. Mogen velen deze film gaan zien, die in veel opzichten herinnert aan „Liebe ’47”, maar eenvoudiger en daardoor meer getuigend is geworden. Ds. A. VAN SANTEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1