Alle Snekers voor de lens De Televisie is op mars Openbare demonstratie in zaal Kingma BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST AGENDA Ophaaldienst van huisvuil wordt gewijzigd VRIJDAG 2 November 1951 6e Jaargang No 88 Redacteur: L. KIEZEBRINK 2872 Motorclub J.C.V. Garantieprijs melk 20 ct Zonnige October Nood'ottige klap Grove nalatigheid Bijzondere postzegels buiten gebruik Lichtpetro’eum een cent duurder KLEINZAND 7 Telei. -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Engelse verkiezingen Jt Frankrijk en Amerika Spoorbomen niet gesloten De eerste auto spoedig in bedrijf Uiterste zuinigheid met brandstof geboden Vereniging Groningen Begrafenis Annie Stallinga VRIJDAGS. Tf IS DOORGE- 4» 4 Burgemeester en Wethouders gaven het goede voorbeeld. BURGERPLICHT LICHT 1 Woensdag 7 November. Volksonderwijs. Tetman de Vries, 's avonds 8 uur in Amicitia, met: „Ik kin 't net litte.” Vrijdag 2 t/m Maandag 5 Nov. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag bovendien te 5 uur: „Wachter, wat is er van de nacht?" Een zeer tevreden voorzitter sloot, mooi op tijd, met de uitroep „Tot de Neijoars- veziede” deze eerste, zoals gezegd, zeer geslaagde bijeenkomst van dit seizoen. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD V die deze voor hun personeel betalen. Gehoopt wordt, dat alle Snekers hun verantwoordelijkheid in dezen zullen verstaan, want alleen met aller mede werking is het mogelijk de gevreesde volksziekte goed te bestrijden. Dus stad genoten, denkt er aan: Op het baanvak LeeuwardenStave ren is Dinsdagmorgen een stoomtrein bij het station IJlst door de niet ge sloten bewaakte overweg gereden. De trein remde af en passeerde, mede door dat er weinig verkeer was op dat ogen blik, veilig de overweg. De betrokken overwegwachter is hangende het onder zoek met andere werkzaamheden belast. De weinig rooskleurige kolenpositie van Nederland vraagt de komende win ter uiterste zuinigheid, zowel van over heid en bedrijfsleven als van iedere bur ger. Bij een verminderde productie van de Limburgse mijnen, is na de oorlog het verbruik sterk toegenomen, namelijk van rond veertien millioen ton in 1938 tot ongeveer achttien millioen ton voor dit jaar. Invoer uit andere Westeuropese landen is moeilijk geworden, omdat er overal kolennood heerst. De enigen, die tot nu toe bjj deze toestand profiteren zrjn de ve-veners, die sinds het einde van de oorlog nog nooit zulk een goede tijd meemaakten. In een brief aan de provinciale en ge meentebesturen heeft de minister van economische zaken opnieuw gemaand tot uiterste zuinigheid, die om te begin nen zou zijn te bereiken door sluiting van de kantoren op Zaterdagochtend. Een dergelijke sluiting moet voor de be volking en het bedrijfsleven een aan sporing zijn, zo zuini_ mogelijk met de brandstoffen om te gaan, aldus de mi nister. Hij zal binnenkort een beroep doen op de gehele bevolking om in de komende winter zuinig te zijn. Aan het bedrijfsleven zal ook worden gevraagd de kantoren op Zaterdag te sluiten. Dit jaar bracht October ons 185 uren zonneschijn, dat is 12 minder dan het record in deze eeuw, nl. dat van October 1920. October was ook zeer droog, slechts October 1908 en October 1861 waren droger. Wel was het ditmaal iets kouder dan normaal. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezefcrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Tegen de technische adviseur J. P. G. H. uit Den Bosch is voor de Arnhemse Rechtbank een geldboete geëist van tweeduizend gulden. Bij het aanleggen van verwarming in het St. Jozefge- sticht te Beneden Leeuwen zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan grove na latigheid, door niet voldoende veilige heidsmaatregelen te treffen. Daardoor zijn in de nacht van 23 op 24 April zes oude mannen door koolmonoxyde-vergif- tiging om het laven gekomen. Ter opening van 't winterseizoen gaf Woensdag in de benedenzaal van Hotel Hanenburg bovengenoemde motorclub voor leden en hunne dames een feeste lijke clubavond, welke echter slechts ma tig was bezocht. De voorzitter, de heer van Wijk, sprak in zijn openingswoord daarover zijn teleurstelling uit. Het be stuur, aldus spr., doet zijn uiterste best het winterprogramma zo aantrekkelijk mogeltjk te maken door het organiseren van diverse clubavonden. Spr. deed voorts een beroep op alle leden om de handen ineen te slaan en mede te helpen de plannen te verwezenlijken. Laat ieder zijn steentje bijdragen opdat 't bestuur Hoewel de televisie in ons land nog in het experimentele stadium verkeert, zo wel wat de uitzendingen als de ont vangst betreft, hebben de Technische Televisiebureaux Nico Silvius alhier en Simon Aukema te Warns, het toch aan gedurfd het grote publiek met dit nieuwe technische wonder in contact te bren gen. Zij hebben gezamenlijk enige open bare ontvangavonden op touw gezet in de grote zaal van café Kingma aan de L. Veemarktstraat, waarvan de eerste Dinsdagavond werd gehouden. De be langstelling hiervoor was zeer groot, maar daar met het oog op een zo goed mogelijk volgen van het programma maar plm. 150 toeschouwers konden worden toegelaten, moesten velen tot een van de volgende keren wachten. De heer Silvius hield een korte inlei ding, waarin hij op het experimentele karakter van de televisie wees. Deze avonden zijn daarom georganiseerd om in het openbaar te laten zien hoe ver de televisie al gevorderd is. De vorige uit zendingen zijn thuis met wisselend suc ces ontvangen, maar men moet er reke ning mee houden dat wij hier op een straal van 130 km van Lopik zitten en een goede ontvangst slechts op 70 km gegarandeerd wordt. Toch was deze hier over 't algemeen van dien aard dat hij en zijn collega de stoute schoenen heb ben aangetrokken hier te demonstreren. Het K.R.O.-programma dat de toe schouwers werd voorgetoverd, bestond uit de demonstratie van een brand- alarmapparaat en een waarschuwings- apparaat voor zinkende woonschepen met een vraaggespek tussen de omroep- ster, de uitvinder en de voorzitter van de Ned. Ver. van Uitvinders, een be langwekkend en interessant interview over de strijd in Korea en de geestige eenacter De Beer, van Anton Tsjechow, in de Nederlandse bewerking van dr Ar nold Saalbom. Voorlopig wordt alleen nog van paard en wagens gebruik gemaakt, maar het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk op auto’s over te schakelen. Reeds over enige weken komt de eerste vuilnisauto in bedrjjf en de nieuwe directeur is al druk bezig zijn personeel in de motor- techniek in te wijden. Ook worden onder zjjn leiding al enige werklieden tot chauffeur opgeleid. Voor nadere bijzonderheden betref fende de nieuwe regeling verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Behoudens enkele stortingen, veroor zaakt door een in de directe omgeving draaiende motor en een passeerende auto, was de ontvangst behoorlijk. De beelden waren vrij helder, maar demon streerden toch zeer duidelijk de noodza kelijkheid van een relais-zender in het Noorden, wat ook door de heer Silvius naar voren werd gebracht. In de pauze beantwoordden hij en zijn collega enige vragen, terwijl ze ook na afloop nog in lichtingen verstrekten. Hedenavond is er opnieuw gelegen heid de ontvangst (van het A.V.R.O.- programma) bij te wonen. schien invloed kunnen oefenen op de Westerse politiek, maar geen leiding meer geven, die is overgegaan naar Amerika. Als Washington dit ogen blik nog niet geschikt acht voor een dergelijke ontmoeting, omdat de Ver. Staten zich militair nog niet zo sterk voelen dat het zeker is dat Rusland eenmaal aangegane verplichtingen ook zal nakomen, komt 'er voorlopig niets van, ook al zouden de Russen nu zo’n ontmoeting gaarne zien, al ware het alleen maar om te trachten verdeeldheid onder de grote Westerse mogendheden te zaaien, of de Westerse bewapenings- plannen, vooral die inzake W.-Duitsland een ontwerp voor laatstgenoemd plan is nu gereed op de lange baan te schuiven. De navolgende (bijzondere) postze gels worden met ingang van 1 Januari 1952 buiten gebruik gesteld en worden voor de frankering waardeloos: a. de Herdenkingspostzegels 375-jarig be staan der Leidse Universiteit, uitgege ven in 1950, frankeerwaarden 10 en 20 cent; b. de Kerkopbouwpostzegels, uit gegeven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent; c. de Zomerpostzegels, uitgegeven in 1950, frankeerwaarden 2, 4, 5, 6, 10 en 20 cent; d. de Welda- digheidspostzegels, uitgegeven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. 4t 44 Zaterdag 8 November. Waterschap ,,’t Markin’'. Bijzondere Ingelandenver gadering voorm. 9 uur in Café Pier- sma te Nijland. Zondag 4 Nov. Vrijdenkersver. De Da geraad afd. Sneek. ’s Morgens 10 uur in zaal Piso Lezing met licht beelden door de heer E. F. van den Grinten van Groningen. Dinsdag 6 November. Alg. Bond van Ambtenaren. Feestavond ter gele genheid van het eerste lustrum in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Dinsdag 6 en Woensdag 7 Nov. Evang. bijeenkomst in Aere Perennius, ’s avonds 8 uur. Tongersdei 8 Novimber. L&nbou Jonger- ein Mienskip Snits. Jouns 7.30 Ore sprekke by Hanenburg Dir. Huitema fan Nijesyl oer: „Boer en direkteur.” Ir H. d. Molen fan Snits oer: „Boer en foarljechtingstjinst,’1 Zaterdag 10 November. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmach ten, voorm. 9.30 uur in café H. J. Visser ie Heeg, De komende reorganisatie en mecha nisatie van de Gemeentelijke Reinigings dienst werpt haar schaduwen reeds voor uit. Ingaande Maandag 5 November a.s. wordt nl. een wijziging gebracht in de dagen waarop het huisvuil bij de burgerij wordt ingezameld. Tot nu toe geschiedde dit alleen Maandags en Donderdags voor de gehele stad, maar van die datum af zal het over de gehele week worden ver deeld. De stad is daartoe in drie wijken verdeeld, die resp. Maandags en Don derdags, Dinsdags en Vrijdags en Woensdags en Zaterdags worden be diend. Het voordeel van deze nieuwe werkwijze is, dat de dienst met minder materiaal toe kan, omdat het intensie ver wordt gebruikt en niet meer rente loos behoeft stil te staan. Vooral bij autotractie die ook hier komt is dat van groot belang, terwijl bovendien wordt bereikt, dat de gehele dienst rus tiger kan worden uitgevoerd. De werk lieden krijgen nu nl. een meer omschre ven taak. Deze zaak ligt meer op het gebied van de tragiek dan op dat van de mis daad, zei de Officier van justitie bij de Haagse Rechtbank in de zaak tegen de los werkman A. van T. uit Den Haag. Hij werd er van beschuldigd de dertien jarige Kees van Delden een zodanige klap te hebben gegeven dat de jongen enige ogenblikken later overleed. Het was allen'aa begonnen met een huise lijk ruzietje tussen de dertienjarige Kees en de beklaagde die kostganger was bij de familie Van D. Kees werd driftig en gaf Van T. een stomp in de maag. Deze sloeg de jongen toen tegen de kaak, met het genoemde noodlottig gevolg. Van T. hoorde nu een gevan genisstraf van drie maanden tegen zich eisen. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor het melkprijsjaar November 1951Novem ber 1952 de garantieprijs voor melk vastgesteld op 20 cent per kilogram melk met en vetgehalte van 3% pro cent (oude garantieprijs 17% cent met een toeslag van 25 cent per 100 kilo gram consumptiemelk). Het ligt niet in het voornemen van de Regering deze verhoging van de garantieprijs voor de producent tot uitdrukking te doen ko men in de tegenwoordige consumenten ij». Al hebben de Engelse parlementsver kiezingen Churchill weer in het zadel gebracht, hij beschikt in het Lagerhuis slechts over een betrekkelijk geringe meerderheid en onder de kiezers zelfs in het geheel gene. De Labourpartij kreeg nl. nog meer stemmen dan de conservatieve. Ook in Engeland blijken de partijverhoudingen thans min of meer verstard. Churchill heeft dus bij zijn bewind rekening te houden met een zeer sterke oppositie. Dat de nieuwe Engelse premier dit zelf ook inziet bleek al uit de samenstelling zijner re gering, waarin hij aan het hoofd van bepaalde voor het bi menland zeer be langrijke departementen geen figuren plaatste, die sterke antipathie bij de Labourpartij ontmoeten. Daarin kan men misschien een poging zien om de oppositie, die tenslotte ongeveer de helft van het volk omvat, zoveel mo- gelijk te ontzien. En daarom ook is het de vraag of Churchill wel zo spoedig met het ongedaan maken van de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie, een der verkiezingsbeloften, zal komen, dit zal nl. Labour prikkelen. Churchill zou als excuus kunnen aanvoeren dat er dringender werk te doen is, de Engelse economische toestand gaat snel berg afwaarts en maatregelen moeten wor den genomen om daaraan een eind te maken. Deze zullen nieuwe offers van het volk vragen Churchill is begon nen met de ministerssalarissen elk met 1000 pond per jaar te verlagen en of die zo gemakkelijk zullen worden ge bracht nu de vakbonden niet meer met een Labourregering maar met een van Churchill, die ze altijd hebben voorge steld als de verpersoonlijking van alle kwaad, te doen hebben, is een andere vraag. Te meer omdat bij de verkie zingen gebleken is dat onder de aanhan gers der Labourpartij zelf de sympathie meer gaat naar de richting Bevan streng socialistisch en welke ook meent dat de uitgaven voor de defensie te ho ge offers vragen van de sociale voorzie ningen dan naar de gematigder kant van Attlee. Dit alles maakt de kans groot dat de regering Churchill als ze bij haar zeer zware taak om Engeland economisch op de beer te houden, nieu we offers van het volk vraagt, zal stui- Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. ten op fel verzet der vakverenigingen, trouwens vermoeden, dat men ook d^ar Om economische noodzakelijkheden aan- 1 ’Dn vaardbaar te maken heeft een regering nu eenmaal het vertrouwen van het ge hele volk nodig. Reeds de Labourrege ring had moeite de vakbonden te rem men in hun streven naar loonsverho ging, hoe veel te meer dan straks de regering Churchill, welke niet het ver trouwen dezer bonden geniet. ben te danken, heeft dezer dagen ge pleit voor de vorming van één regering voor W.-Europa. Men meent wel dat Churchill en zijn regering iets meer voor een dergelijke ontwikkeling voelen dan de Labourregering, doch dit zal nóg moeten blijken. In ieder geval is dit een zaak van lange duur. De Amerikanen zien meer naar de eisen van het ogen blik, zij gaan nu een pact van militair bijstand met Zuid-Slavië sluiten. ZuicT- Slavië krijgt moderne wapens om zich beter tegen een aanval te kunnen ver zetten. Na Spanje dus Zuid-Slavië, de Amerikanen gaan- onverstoorbaar voort Europa te mobiliseren tegen Rusland. Dat de laatste tjjd daarbij speciaal aan dacht aan landen rond de Middellandse Zee waar een machtige Amerikaan se vloot, die ook vliegtuigen met ato- misehe wapenen kan uitzenden, is sa mengetrokken wordt geschonken vloeit voort uit het feit dat bij een oor log met Rusland dit gebied niet alleen goed te verdedigen is maar ook uit stekend bruikbaar is voor een offen sief via zee en lucht tegen zeer kwets bare Russische industriegebieden. Ten slotte: de Noren hebben het Russische protest tegen de aansluiting van Noor wegen bij het Atlantisch Pact, welke een schending van het RussischNoor se verdrag inzake Spitsbergen zou zjjn, afgewezen. De aansluiting biedt volgens de Noorse regering Noorwegen de be scherming, welke de Ver. Naties het nog niet kunnen geven. Maandagmorgen is de doorlichting I van de Sneker bevolking begonnen. Bur gemeester en Wethouders en de ge- I meente-secretaris waren de eersten die I zich in het Gerechtsgebouw aan dit voor de t.b.c.bestrijding zo belangrijke I en noodzakelijke onderzoek onderwier- I pen en na hen zijn reeds enige duizenden I stadgenoten aan de lopende band voor het Röntgentoestel verschenen. Per dag worden 800 personen opgeroepen, maar helaas is de opkomst niet algemeen. Er bleven nog te veel weg, waardoor het onderzoek bemoeilijkt en veel onnut werk veroorzaakt wordt. De wegblij vers krjjgen nl. een tweede aanschrij ving, waarin hun dringend wordt ver zocht te komen. Verschijnen ze dan nog niet, dan volgt huisbezoek. Nu is het mogelijk, zo deelde men ons mede, dat onder de niet-opgekomenen personen zrjn, die reeds eerder doorgelicht wer den. Mocht zulks het geval zijn dan die nen ze dat in elk geval op het bureau te melden. Is het langer dan drie maan den geleden, dan is opnieuw doorlichten toch zeer gewenst. Ontkleding niet nodig. Ons werd verzocht nogmaals bekend te maken, dat ontkleding niet nodig is. Alleen dienen de mannen jas en vest uit te trekken en de bretels te laten zakken en moeten de dames corset en kralen of halskettingen afdoen. Op de zijkanten van de japon mogen geen knoopjes, lo vertjes e.d. zitten. In het midden, op de borst dus, hinderen deze niet. Wat de kosten betreft zij nog mede gedeeld, dat er al tal van bedrijven zijn Op Zaterdagavond 27 October trad in de foyer van Amicitia voor bovenge noemde vereniging op de heer Jan Zijl van Ten Post. In de gezellige zaal, waar op de lange, gedekte tafels bloemen kleur en fleur aan het geheel gaven, hing een gemoedelijke sfeer, waarin de prestaties van de heer Zijl bijzonder goed tot haar recht kwamen. De Gro ningers, die aanwezig waren, hebben een kostelijke avond gehad en uitzonder lijk genoten van de buitengewone ga ven, welke de heer Zijl, zowel in mimiek als stem, bleek te bezitten. Hier werd echte fjjne Groninger humor van dé beste soort gebracht. Deze bekende Gro ninger toneelschrijver bleek met zijn „Veurdrachten oet aigen waark” pre cies de juiste snaar te treffen. Enkele van zijn beste stukken waren wel: „Nachtmeziek” en „Dat mout kou wait’n”. Het eigen dameskoortje van de vereniging had deze keer eens een apart nummertje met solo-zang ingestudeerd. De solo-zangeres Dirk Witte zou wel zeggen „Het sopraantje uit het koor” I was buitengewoon goed op dreef en het koortje als geheel, sloot zich hier bij bijzonder goed aan. Het was dan ook geen wonder dat aan het slot van de avond, op verzoek, dit nummer her haald moest worden. Een daverend ap plaus zowel voor de heer Zijl als later voor het koortje en in het bijzonder voor de solo-sopraan was de welgemeende dank van een aandachtige toehoorders- schare. Ook de gebruikelijke samen zang viel er deze keer heel goed in. Het was een goede gedachte van de pianist I om zelf de verschillende nummers aan in de toekomst niet alleen staat, want te kondigen. De zaal was flink bezet, nog altijd geldt de spreuk „Eendracht hoewel verschillende vaste bezoekers maakt macht”. In ’t bijzonder riep hij ’t deze keer ontbraken. Dat zal wel aan welkom toe aan de buitenleden, onder het feit gelegen hebben dat het Zater- I wie ook die van ’t gewest Leeuwarden, dagavond was. De niet opgekomen leden Hij hoopte dat deze kennismaking vruch- hebben zo echter een van de allermooi- I ten zal mogen afwerpen ten bate van ste avonden van de vereniging gemist. de motorclub J.C.V. Hierna kregen de i „Fleurmakkers”, waartoe behoren ,,De zingende zusjes”, gelegenheid hunne ta lenten te tonen. Dit vijftal wist er wel dra de stemming in te brengen en in te houden ook. De avond werd verder ge vuld met accordeon-muziek met slag werk, éénactertjes en jodelliedjes. Het „Zwitserse jodelspantsje” Jeltsje en Jantsje (gezusters de Vries) had na zrjn optreden een daverend en zeer zeker ten volle verdiend applaus in ontvangst te nemen. Maar ook het herentrio, Gebr. Andringa en G. Lautenbach, ontbrak het niet aan waardering. Tot dekking der kosten werd in de pauze een verloting gehouden om fraaie prijzen. Tot midder nacht heeft de pret geduurd. Bestuur en leden kunnen met grote voldoening op deze eerste avond terug zien. De klacht van Frankrijk over de Ame rikaanse veronachtzaming van de Fran se belangen in Oosterse landen, heeft weer opnieuw de aandacht gevestigd op de wenselijkheid dat W .-Europa door onderlinge aaneensluiting der landen, meer in de melk te brokken krijgt ooj tegenover Washington. De Fransman Schumann, aan wie we al heel wat plan nen voor Europese samenwerking heb- NEDERLANDSE ZWEMSTERS VOOR LANDENONTMOETINGEN NAAR DENEMA EN EN ZWEDEN. In Amersfoort kwamen Dinsdagochtend de meisjes bij elkaar, waar met de Scandinavië-express de reis naar Kopenhagen werd aangevan gen. Bovenste rij v.- 1. n. r.: Irma Schumacher, Wies Vaessen, Geertje Wielema, Rika Pruin. Onderste rij v. 1. n. r.: Joke de Korte, Annie de Groot, Ne] Garretsen. Van verdeeldheid gesproken: dezer dagen heeft Frankrijk de Verenigde Staten eens uiteengezet hoe het eigenlijk denkt over de Amerikaanse politiek om het nationalisme in koloniale en half koloniale landen aan te moedigen. Vol gens de Franse regering heeft deze po litiek de explosies van nationalistische begeerten in Perzië en Egypte ten ge volge gehad en zullen die er ook in de grote Franse koloniale gebieden van Tu nis en Marokko komen. De Amerikanen mogen dit nationalisme steunen om het Midden Oosten voor zich te winnen vóór de Russen het doen, de Fransen noemen dit eenvoudig een warhoofdige politiek omdat zij volken vrij maakt, die daar voor niet rijp zijn. Op deze wijze, aldus de Quay d’Orsay (waar het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zetelt) zal de voorbereiding van de Europese defensie mislukken en Frankrijk van Washington vervreemden. Daar is geen woord Frans bij .zouden wij zeggen. Misschien dat Churchill, die maar al te goed weet dat ook Engeland wel eens tegen de Franse belangen in Noord- Afrika heeft gekuipt, qu, na de Perzi sche en Egyptische ervaringen, ook be grip zal hebben voor het Franse stand punt. Het is te hopen dat men dat ook I enigszins te Washington zal doen, de houding door Amerika in het Engels Egyptisch geschil aangenomen., doet voelt dat aan het aanmoedigen van het Oosters nationalisme gevaarlijke kanten zitten. De Amerikanen trachten nog steeds een oplossing voor het Brits— Perzische oliegeschil te vinden. Harri- man ging daarvoor met de nieuwe En gelse minister van buitenlandse zaken Eden praten, als persoonlijk afgezant van Truman, die eerst te Washington I met Mossadeq had overlegd. Het schijnt echter te moeten beginnen met conces- I sies van de nieuwe Engelse regering en het blijft nog altijd de vraag of Mos sadeq bepaalde toezeggingen, die hij te I Washington mocht hebben gedaan, ge- I stand zal doen, als hij in Perzië weer onder de druk der ultra-nationalisten I zit. Hopeloos lijkt op dit ogenblik nog I het EngelsEgyptische geschil, dat ook veel gevaarlijker is, daar de tegen- I standers hier eigenlijk gewapend tegen over elkaar staan. Enige hoop is ge wekt door het feit dat een viertal Ara bische landen bereid schijnt te zijn tot het defensiecommando van het Midden- I Oosten toe te treden en dat deze lan-1 den; Libanon, Syrië, Irak en Jordanië misschien bemiddeling tussen Engeland I en Egypte zouden kunnen verlenen. I Kairo wil immers wel toetreden, in ruil I voor Engelse concessies. Maar de Egyp- I tische regering schijnt het geschil met Engeland ook te gebruiken, om haar zonden tegenover haar eigen volk er achter te verbergen. 44 4» Eigenaardig genoeg zijn tal van Ame rikaanse bladen van oordeel dat de vrij zwakke positie welke Churchills rege ring ten opzichte der Engelse binnen landse verhoudingen inneemt, misschien zijn positie ten opzichte van het buiten land zal versterken. Tot nog toe leed de Engelse positie in dit opzicht aan gebrek aan vertrouwen in Amerika. De grote Amerikaanse partijen, en speciaal de republikeinse, staan altijd min of meer wantrouwend tegenover Europese socialistische regeringen. De regering Attlee had daarmee te kampen en nu Churchill aan het bewind gekomen is, meent men dat hij niet alleen om zijn persoon, maar ook om zijn politieke be ginselen op meer vertrouwen te Was hington kan rekenen. Ook van de zijde der republikeinen, en dat deze juist des te meer rekening met zijn wensen zul len trachten te houden om Churchills vrij zwakke positie in Engeland zelf nog wat steun te geven ook. Het kan zijn dat om dit alles Churchill bij de Ame rikanen een williger oor zal vinden dan zijn voorganger, maar er is toch wel heel veel veranderd sedert de nieuwe Engelse premier in 1945 als een der zeer grote figuren uit de oorlog in Washing ton werd gehuldigd. Toen gaf hij mede de toon aan in de wereldpolitiek. Nu zal hij als hij, zoals men hem het plan toe schrijft, naar Washington gaat om er o.a. een ontmoeting tussen Truman, Stalin en hemzelf te bepleiten, mis- Vóór men Woensdagmiddag mej. An nie Stallinga, die Zaterdag zo noodlot tig haar jonge leven verloor, naar haar laatste rustplaats bracht, werd in het Geb. v. Chr. Belangen een rouwdienst gehouden onder leiding van Ds. Altena van Hindeloopen. In deze bijeenkomst spraken Burgemeester Atema namens het Gemeentebestuur van Hindeloopen bij wie Annie in dienst was, de heer Eek- ma namens ’t gemeentepersoneel, een vertegenwoordigster van het Handbal- verbond, waarin zij zo’n belangrijke plaats innam, en tenslotte een harer ooms, die voor de familie dankte voor de belangstelling en het betoonde mede leven. Daarna werd de met een schat van bloemen gedekte en omringde kist uitgedragen en volgden zeer velen de betreurde dode op haar laatste gang. Onder hen bevonden zich ook vele sport vrienden, de chef van exploitatie der N.T.M., welke maatschappij eveneens een krans zond, en de chauffeur van de bus waardoor mej. Stallinga werd aan gereden. Aan het graf sprak ds. Altena nog een kort woord, waarna hij deze ontroerende plechtigheid met het Onze Vader besloot. Door de stijging op de vrachtenmarkt en een noodzakelijke kleine verruiming van de ventersmarge zijn de prijzen voor lichtpetroleum verhoogd met 1 cent per liter.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1