!O a Nieuw plan voor Wereldvrede Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ij Veertig jaar bij de N.T.M. M S E INI M Bevestiging en Intrede van Ds. H. Sondorp De Lampionoptocht DINSDAG 6 November 1951 -v 6e Jaargang No 89 2872 Flessenmelk goedkoper Kunst aan Allen Sneek Feestavond Black Bo^s ’WRGERHIKE STAND Filmavond Zonnehuis ^ED. STAATSLOTERIJ s 14e Vette koe 1 F I It Fryske boek komt oan’e doar De „Poppenstad” komt in Sneek Electrische stroom duurder De malversaties in de Leeuwarder gevangenis Klaas Karstkarel overleden B. v. O L. Sneek en Omstreken Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telei Kerstvacantie verlengd Opgeklommen van besteller tot inspecteur Winter in Amerika Er is werk voor U SNEEKER NIEUWSBLAD 1 Redacteur: L KIEZEBRINK SE3 ’1 I- de r’ Derde klas. gasten. ’I I 5012 25.000; 5705 5000; 21748 2000; 13005, 17683 ƒ1500; 9552, 15221, 15968, 21091, 21142 1000. De tarieven voor electriciteit zullen tegen 1 Januari a.s. worden verhoogd met gemiddeld 25 Voor huishoude lijk gebruik zullen echter de eerste 240 k.w.u. per jaar niet duurder worden en voor kleine industrie en ambacht wor den speciale tarieven ontworpen. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Er heeft thans een derde arrestatie plaats gehad in verband met de malver saties in de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden. Nu betreft het de opzichter S. van de afd. kleermakerij. Er zijn dus nu drie ambtenaren gear resteerd en vier met verlof gezonden, onder wie de directeur. sdag 7 t.ean. Vrijdag 9 Nov. Ba zar ten bate var het te stichten Drot. Ziekenhuis in Geb. v. Chr. Belangen. HEEG. Dezer dagen slachtte de heer Wierda, slager alhier, een koe, die maar Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. een en Eigen geld. 1361, 1372, 1388, 1391, 1398, 1410, 6348, 6351, 6359, 6378, 6383, 6404, 8804, 9980, 9988, 11566. L Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres K De maximumprijzen voor de consu ment voor zg. flessenmelk en melk producten in flessen zijn met één cent per liter verlaagd. kaanse ambtenaren en diplomaten zo wel te Washington als te Parijs wijzen er op, dat het waarschijnlijk zal be staan uit de volgende punten: een plan voor algemene ontwapening met be hoorlijk toezicht, ook op de grondstof fen voor atoomwapens, en het herstel van de Duitse eenheid na vrije verkie zingen onder V.N. toezicht. jaar werd hij op eigen verzoek op wachtgeld gesteld, maar dat betekende niet dat hij de banden met zijn oude Maatschappij geheel verbrak, want ge durende de vijf maanden van het zo merseizoen bleef hij belast met de or ganisatie van de afdeling toerwagen- bedrijf, in welke functie hij, evenals in de vorige, een prijzenswaardige activi teit aan de dag legde. Hij staat bij zijn Directie dan ook hoog aangeschreven, maar geniet eveneens veel waardering Woensdag 7 November. Volksonderwijs. Tettnan de Vries, 's avonds 8 uur in Amicitia, met: „Ik kb ’t net litte. Mej. G. van Wijk uit Heerenveen hield een lezing over Nylon en Orlon, met een demonstratie van plastic voorwer pen voor de huishouding. Zij vertelde op vlotte wijze iets over de herkomst en de eigenschappen van deze producten, en hoe wij ze het beste kunnen behan delen. Hoewel de ervaringen van de huisvrouwen uiteenlopen waren we het er toch allen over eens ,dat minder slij tage door het gebruik van Nylon kousen toch een groot voordeel is. Verschillen de van de plastic voorwerpen die spr. bij zich had kenden we nog niet, er waren handige nieuwtjes bij voor dage lijks gebruik. Er gaven zich enkele da mes op om mee te doen aan de Marie van Hemert-prjjsvraag. Ook werd nog een schrijven voorgelezen met een op roep aan onze leden om mee te helpen het t.b.c.-onderzoek in Sneek te doen slagen en hieraan mee te helpen. Op 29 October hield mej. Roelfsema een de monstratie van Calvé Delft. Zij vertelde eerst iets van de herkomst van de olie en de bereiding en ging toen aan het flensjesbakken. Zij maakte ook nog een cake en toast. De aanwezigen mochten alles proeven en het liet zich héérlijk smaken. Het leek of er geen kunst aan was, zo vlug en gemakkelijk ging het allemaal. De dames kregen allen pakje Calvé pudding mee naar huis waren vol goede voornemens om ook w JW I De volgende stap in de ambtelijke loopbaan was zijn benoeming tot re- serve-conducteur en daarna tot conduc- teur-wagenbestuurder. Bij de laatste promotie woonde hij al in Sneek. Hij werd nl. in Februari 1913 naar onze stad overgeplaatst, waarna zijn gezin in Mei volgde. Op 1 December 1939 werd hij be noemd tot hoofdconducteur en met in gang van 1 Januari 1946 tot adj.-contro- troleur. Van dat ogenblik af ging zijn ster snel omhoog, want reeds op 1 Maart 1947 werd hij controleur, 1 Juni d.a.v. adj.-inspecteur en twee jaar later inspecteur. Met ingang van 1 Januari van dit werkte. Op maatschappelijk terrein heeft de jubilaris eveneens veel bekendheid ge noten. O.a. had hij vele jaren zitting in de Gemeenteraad, eerst voor de Chr. Hist. Unie, na de oorlog voor de P. v. d. Arbeid, welke Partij hij ook in de Prov. Staten vertegenwoordigd heeft. Zijn drukke werkzaamheden bij de N.T. M. noodzaakten hem enige jaren ge leden echter voor deze functies te be danken. Morgenmiddag van 46 uur is er in Rest. Piso gelegenheid hem te felicite ren, en gezien zijn belangrijke staat van dienst mag verwacht worden dat daar voor grote belangstelling zal bestaan. PARIJS. Deze week zullen de Weste lijke mogendheden voor het front van de Verenigde Naties, die morgenmiddag in de Franse hoofdstad hun zesde Alge mene vergadering beginnen, met een vredesplan komen, dat naar de woorden van Frankrijks minister van buiten landse zaken Robert Schumann „een sensatie” zal zijn. Tevens zal president Truman Woensdagavond de Ameri kaanse natie toespreken over zoals de aankondiging luidt „een nieuw plan voor de versterking van de we reldvrede”. Daarin zal hij, naar wordt verwacht, Rusland voorstellen een plan voor internationaal toezicht op atoom wapens te aanvaarden met gedetailleer de wederzijdse garanties tegen geheime wapenfabrioage. Trumans rede zou het patroon vormen, waarop minister Dean Acheson te Parijs in de Verenigde Na ties de volgende dag zou voortborduren. Er is geen enkele officiële bekendma king gedaan over het nieuwe „vredes plan”, maar uitlatingen van Ameri- Donderdag is alhier na een korte, ernstige ziekte overleden de heer K. Karstkarel, ambtenaar bij de buiten dienst van de Raad van Arbeid in het rayon Lemmer. De overledene, die 49 jaar oud werd, en als ambtenaar door zijn sympathiek optreden veel vriendschap en waarde ring genoot, was ook in de Sneker sportkringen zeer bekend en gezien. Ge durende een lange reeks van jaren dien de hij de voetbalver. L.S.C. in verschil lende functies o.a. als leider van de jeugd op voortreffelijke wijze, maar de laatste jaren was hij tevens de toe gewijde voorzitter van de R.K. gym- nastiekver. „Vlug en Lenig” en van de volleybalafdeling R.K.V.C. alhier. Daar naast had ook het maatschappelijk werk zijn belangstelling, wat hij o.a. toonde door zijn bestuurslidmaatschap van het Wit-Gela Kruis. Voorts was hij commissaris van de N.V. Werktuigenbureau voor de Land bouw. Hedenmorgen is zijn stoffelijk over schot onder grote belangstelling op het R.K. Kerkhof ter aarde besteld. De voorzitter van de Raad van Ar beid (de heer Rengelink) heeft de ver diensten van de overledene in een kort woord in het licht gesteld en een broe-, der van de overledene dankte voor het betoonde medeleven. Een wagen gevuld met kransen volgde de stoet. ’erdag 8 November. Amicitia The ater. ’s Avonds 8 uur: „Rinkelende sporen”. ■ersdei 8 Novimber. Lanbou Jonger- ein Mienskip Snits. Jouns 7.30 üre sprekke by Hanenburg Dir. Huitema fan Nqesyl oer: „Boer en direkteur.” Ir H. v. d. Molen fan Snits oer: „Boer en foarljochtingstjinst.” Vrijdag 9 November. Voorlichtings-ver- gadering met film van de Staats mijnen in Limburg in Rest. Piso. Aanvang 8 uur. Zaterdag 10 November. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmach ten, voorm. 9.30 uur in café H. J. Visser te Heeg. Vrijdag 16 t.e.m. Zondag 18 November. Bijeenkomst Jehova’s Getuigen in Amicitia. Avonds 8 uur. Sil hüs oan hfts oanbean wurde. Eltsenien wit it nou, kin it alteast witte, it is Boekewike en it Fryske boek moat ünder de minsken, ek hjirre. Mar, sizze de Fryske organisaesjes yn üs stêd, net alle lju komme der seis op öf en dêrom sille wy it op harren öf- komme litte. Se gean ntl. fan hjoed öf oant 10 Nov. ta by de doarren lans om to suteljen mei it Fryske boek. Gjin doar sil oerslaen wurde en it is gans in aksje. De froulju wolle hjirby de man- Iju in pyk sette, hwant der giet in ploech froulike frijwilligers oer gear. As der noch mear binne dy’t mei- dwaen wolle, oan dit moaije en need- sakelike wurk, dan kinne hja har oan- jaen by mefr. Tamminga, Tulpstrj. 14. En dy rekkenet der eigenliks al op. Tengevolge verhindering van het Am sterdams Toneelgezelschap, om op 8 November te Sneek op te treden, is de speeldatum van dit ensemble ver plaatst naar Donderdag 15 November, De oorspronkelijke keuze van „Gelieve de dame niet te verbranden” moest ver vallen, aangezien dit stuk van het re pertoire genomen is. In plaats daarvan komen nu 2 éénacters: „Met eervol ont slag” van Rattigan en „Droom der ge vangenen” van Fry. Beide stukken zijn, aldus deelt de voorzitter van Kunst aan Allen aan de leden per circulaire mee, door tijdgenoten geschreven. In houd en sfeer van deze stukken vormen een fel contrast en merkwaardiger wij ze of niet blijkt bij de resencenten inzake de stof van deze éénacters een eveneens diepgaand Verschil van me ning te bestaan. Volkomen unaniem is men evenwel in de waardering van het sublieme acteren. Het zal dus voor de toeschouwers een spannende on^ro zijn zich een zelfstandig oordeel over deze inhoudrijke stukken te vormen. af te werken, waarna allen weer terug gaan naar hun verzamelplaatsen, om een tractatie in ontvangst te nemen. Nadat nog verschillende afgevaardigden enige vragen hadden gesteld, die naar genoe gen werden beantwoord, dankte de voorzitter allen voor hun medewerking. Ook zou spreker dit dankwoord gaarne aan de milde gevers zien doorgegeven, want zonder deze zou het niet mogelijk zijn om zo’n programma uit te voeren. Met het oog op de moeilijke brand- si—.enpositie zal de komende Kerst vacantie met een week worden ver lengd. De Minister van onderwijs heeft een circulaire gezonden aan de ge meentebesturen en de besturen van de gesubsidieerde bijzondere scholen, waar in dringend wordt gevraagd voor hun scholen een gelijke maatregel te treffen. Binnen enkele dagen is te verwachten dat de Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen nog een brief zal richten aan de gemeentebesturen en on derwijsinstellingen over de sluiting van de scholen op Zaterdag, met gelijktijdi ge opheffing van de vrije Woensdagmid dag, gedurende het stookseizoen. gebed rijze ook voor ds. Sondorp en zijn vrouw. Na de bevestiging zong de ge meente ds. Sondorp Qez. 269 2 toe. ’s Avonds trad ds. Sondorp voor het eerst voor zijn nieuwe gemeente op met een prediking over 1 Joh. 1:7: „Maar indien wij in het licht wandelen, zo heb ben wij gemeenschap met elkander.” Er is in de wereld van thans veel dat schei ding maakt, en de roep naar gemeen schap wordt schier overal gehoord. Toch is er nooit een tijd geweest waarin zo veel vereenzaamden gevonden werden als nu. Onder jongeren en ouderen neemt men dit verschijnsel waar. Ondanks de vele organisaties en verenigingen hangt men als los zand aan elkaar. De kerk is de plaats waar gemeenscnap gevonden wordt, omdat zij is de werkplaats Gods. Daar schijnt het licht van Zijn genade en ontferming en in dat licht mogen wij voortgaan. Niet de zonde overheerst, maar de liefde Gods, die de verdwaalde mens opzoekt, opdat hij niet verloren gaat. En als wij tot onszelf gekomen zijn, wandelen wij in het licht en gaan wij uit om anderen te redden. God legt ons dit werk in de handen en wij mogen in Zijn kracht samen hier beginnen te getuigen van het licht, waardoor wij de ware gemeenschap zullen bevorderen. Na de prediking richtte ds. Sondorp zich tot de jongeren in de gemeente, met wie hij veel hoopt samen te werken. Spr. is blij dat zijn vriend ds. Beker hem heeft willen bevestigen. Spr. hoopt met ds. van Niel en ds. van Santen een goede samenwerking te verkrijgen. De kerkeraad wordt dank gebracht voor het vertrouwen in hem gesteld. De kerk voogden worden hartelijk bedankt voor wat zij voor spr. deden. Spr. dankt even eens de koster en zijn vrouw voor hun bereidwilligheid hem betoond. Hij dankt de verschillende collega’s hier tegen woordig en hoopt in blijdschap en vriend schap met hen te mogen omgaan. Het verheugt spr. dat er van de Baptisten gemeente en van de Doopsgezinde ge meente een afvaardiging is. Hij hoopt dat er een goede samenwerking met hen mag zijn. Spr. stelt de aanwezigheid van B. en W. op hoge prijs en is gaarne be reid bij voorkomende gelegenheden tot samenwerking. De gemeenteleden uit Hall, die -ie zware en verre reis naar hier hebben ondernomen om van dit nieuwe begin getuige te zijn, wordt har telijk dank gezegd hiervoor. Ds. van Niel spreekt daarop namens de verschillende instanties, waarmee de nieuwe leraar hier te maken krijgt, de hoop uit, dat er een goede samenwer king moge ontstaan en dat wij de her derlijke zorg gemeenschappelijk zullen mogen verrichten. Spr. dankt ds. Lek- kerkerker van Scharnegoutum voor zijn hulp tijdens de vacature en verzocht de gemeente ds. Sondorp Ps. 143 10 gewij zigd toe te zingen. SNEEK, van 28 October tot en met 3 November 1951. Geboorten: Dieuwke d. v. IJpe Meijer en Egberta Johanna van Mossel van Venlo; Roelof je Klasina d. v. Albert Witvoet en Klasina de Roor; Jitske d. v. Markus de Boer en Durkje Baarda; Hijlke Andreas Jozef z. V. Hijlke Post- ma en Helena Francisca Brinkmann; Elisabeth Geertje d. v. Bertus Jellema en Christina Petronella Confurius; Roel z. v. Pieter Bruinsma en leke Jonker; Bauke z. v. Rinke de Jong en Inkje Doorenspleet; Sjoerd z. v. Tjeerd Bak ker en Trijntje Kampen van IJlst; Francisca Godefrieda Martha d. v. Haije Michiel Galama en Akke Flapper van Blauwhuis; Jacobus Hendrik z. v. Ja cobus den Hartogh en Jannetje Jacoba van Keerden van Wommels. Ondertrouwd: Ids Hospes, 41 jr. en Johanna van Winden, 39 jr.; Frans Vol kers, 26 jr. en Sietsche van der Meer, 27 jr.; Jan van der Laan, 33 jr. van Groningen en Boukje de Vries, 23 jr.; Alexander de Jong, 23 jr. en Janke Wijma, 23 jr. van Bolsward. Getrouwd: Jacobus Antonius Maria Luijckx, 25 jr. van Hoogezand en Ge- rarda Helena Henriette van Bergen, 25 jr.; Sijmen van der Zee, 30 jr. en Pe tronella Cnossen, 28 jr.; Kornelis de Kroon, 24 jr. van Franeker en Martha Dijkstra, 19 jr.; Jan Hendik Schurer, 20 jr. en Geesje Müller, 20 jr. Overleden: Lieukje Smit, 72 jr., echt- gen. van Feike de Vries; Antje Stallin- ga, 24 jr.; Jan Hofman, 2 dagen z. v. Harm Hofman en Wietske Balk van Koudum; Hinke Feenstra, 84 jr., echt- gen. van Jan Stienstra; Otte Schuur mans, "3 jr., van IJlst; Sietze van der Woude, 63 jr., echtgen. van Trijntje Wielinga; Doetje Brouwer, 71 jr., wed. van Gerrit Bijlsma van Bolsward; Jo hannes Kampen, 72 jr., wedn. van Klaaske Bijlsma van Warns; Hendrik je Flonk. 2 jr., d. v. Geei Flonk en Jakoba Willems; Klaas Karstkarel, 49 jr., echtgen. van Marie Magdalena Geer- truidig PoiesZ. Morgen is het 40 jaar geleden, dat onze stadgenoot de heer K. Kracht als 21-jarige jongeman bij de Nederl. Tram weg Maatschappij in dienst trad. Dat was in Lemmer waar hij reeds als negen jarige jongen op een botter stapte om de visvangst op de Zuiderzee mee te beoefenen. Dat was een harde jeugd, maar de jeugdige Kracht sloeg er zich door en bleef bjj dezelfde schipper va ren tot hij zijn nieuwe betrekking bij de N.T.M. aanvaardde. Hij begon daar j op een loon van 7 per week waar we- j onder het personeel waarmee hij steeds kelijks 22 cent pensioenpremie van af Op kameraadschappelijke wijze samen ging, terwijl voor het in dienst treden een waarborgsom van 100 moest wor den gestort, in die dagen geen kleinig heid! Er bestond Donderdag jl. een zeer grote belangstelling voor de film-avond, georganiseerd door de vereniging „Het Zonnehuis”, in ’t Gebmw voor Chr. Be langen alhier, waar de eerste Ned. chr. geluids-smalfilm: „Doortje Verkerk” op ’t witte doek werd gebracht. Nadat da aanwezigen gezamenlijk het eerste vers van Gez. 97 hadden gezongen en Ds. E. N. van Loo was voorgegaan in gebed, sprak deze een kort openings woord. Het Zonnehuis, aldus spr., pre senteert zich in Sneek met een film, welke voor zichzelf spreekt, nl. met het onderwerp de christelijke barmhartig heid. Spr. is dan ook zeer blij dat de opkomst zo groot is. „Doortje Verkerk”, een speelfilm met een evangelische strekking, welke vervolgens werd ver toond, werd met grote aandacht ge volgd. Deze rolprent nam ongeveer een uur in beslag, en het bleef aldoor muis stil in de zaal. De administrateur van de vereniging „Het Zonnehuis”, de heer H. Th. V. d. Helm sprak hierna een propagandistisch woord. Er is drin gende behoefte aan meer zonnehuizen. De nood van de chronische zieken is zo groot en de hulp zo gering, Beekber gen en Schiedam zijn lang niet toerei kend om in de behoefte te voorzien. Juist daarom is deze film gemaakt. Hier is een taak voor de chr. barmhartigheid. Dat God liefde is, daar moeten zij die zich christenen noemen, van getuigen. Het filmwerk dat hier is vertoond, zegt spr., is geen bioscoop- of amusementsfilm maar een film die u wijst op uw chris tenplicht. Er is heel veel geld nodig voor meerdere zonnehuizen. Hier moet niet gepraat maar gedaan. Wij vragen uw medeleven, uw gebed, uw hulp, in welke vorm ook. Het is beter als gezon de mensen iets te geven dan als zieken iets te mogen ontvangen. Het verzor- gingsprobleem kan worden opgelost door de handen ineen te slaan, waardoor het leed van de chronische zieken kan worden verzacht. De afd. Sneek die voor enige jaren was opgericht, is begin van dit jaar ter ziele gegaan, maar ge lukkig, zegt spr., hebben een tweetal heren, J. de Boer en W. Canrinus, hun schouders weer onder dit werk der barmhartigheid gezet zodat er weer nieuw leven valt te bespeuren. In de pauze gaven zich wee tal van nieuwe donateurs op en werden ruim 100 spaarpotjes voor de chronische zieken uitgereikt. Na de pauze werd nog ver toond de documentaire film „Draag zorg voor hen” van het Zonnehuis te Beekbergen. Ds. H. van Niel sloot met dankgebed, nadat deze eerst nog op de grote betekenis van 't barmhartigheids- werk had gewezen. In het N.O. van de Verenigde Staten is plotseling de winter ingevallen, er zijn door de sneeuw en koude reeds honderd personen omgekomen; meeste door verkeersongelukken. Engelse mannequins van het modehuis „Massin of London” arriveer den Vrijdagavond uit Londen op Schiphol voor een show in het Vic- toriahotel te Amsterdam op Zaterdag 3 November 1951. Op Schiphol werden de mannequins gedecoreerd met een grote chocoladeplaquette. Het zijn Ann Dawney, Pat Gilian, Laura Pamell en Lynette Neville. WYMBRITSERADEEL, van 28 Octo ber tot en met 3 November 1951. Geboren: Gerrit Pieter z. v. Pieter Lolkema en Geiske de Jager te Oppen huizen; Jan Wieger Klaas z. v. Johan nes van der Wal en Jantje Toering te Oppenhuizen; Johanna d. v. Jan Jager- sma en Sijke Stegenga te Heeg; Bauke Jacobus z. v. Johannes Wittermans en Trijntje van der Velde te Oppenhuizen. Gehuwd: Willem Arnold Carel Mete- lerkamp Cappenberg, 27 jr. te Amster- De Staatsmijnen ondernemen weer een actie tot werving van ondergrondse arbeidskrachten voor hun bedrijf. (A.s. Vrijdag wordt zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt alhier een vergade ring met dat doel gehouden). Heel wat Friese jongens zijn reeds in de Lim burgse mijnen werkzaam. Men heeft met hen heel goede ervaringen. Wan neer zij eenmaal „ja” hebben gezegd, dan menen ze het ook en geven niet zo gauw de moed op. Nog steeds moet Nederland grote hoeveelheden kolen in voeren. We kunnen deze kolen zelf pro duceren, wanneer er maar genoeg ar beiders zijn. Limbuig levert reeds zo veel als maar mogelijk is, de mensen zullen dus verder uit andere provincies moeten komen. Zonder kolen kan Ne derland geen welvaart opbouwen en he is daarom van belang de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Maar zeker is het ook van belang, in deze tijd aan honderden arbeiders een goed bestaan te kunnen bieden. Wat de veiligheid van dit werk betreft, op mijnbouwgebied staat Nederland in de hele wereld aan de spits. De statistieken wijzen uit dat de gevarenfactor niet groter is dan b.v. in de Philipsfabrieken. Het bouwvak- bedrijf is drie maal zo gevaarlijk en het chauffeursvak vijf maal. Voor de ge zondheid worden voorts alle denkbare maatregelen genomen. Zwaar is het werk wel, men moet de handen uit de mouwen durven steken. Maar voor een flinke jonge kerel is het best te doen. Het aanvangsloon kan reeds ca. 10 per dag bedragen, welk loon dan in de loop der jaren oploopt tot ca. ƒ15 per dag. iMAomp vappeuwig ji. «-msver- d huisgenoten op het lekkers te ver dam en Adriana Neeltje van Gooi, 30 jr. 6 F p te Hommerts; Klaas Steenbeek, 28 jr. te a‘'i Uitwellingerga en Antje Douma, 29 jr. te Oppenhuizen; Jaeob Osinga, 23 jr. te Oosthem en Grietje Wiersma, 23 jr. te Abbega. Overleden: Pieter Gerbrandij, 32 jr., ongehuwd, te Goënga. eventjes 180 pond vet bevatte. De voetbalver. Black Boys hield Don derdag in Amicitia haar jaarlijkse feestavond, die uitstekend is ge slaagd. De zwartjes hadden zich nl. de medewerking verzekerd van het Caba ret Variété „Luna”, waarin vele be kende artisten optreden, o.a. Berry Kie- vlts, Gerard Walden, Harry Boda, Lajos Heros en Hansy Pallieter en haar Wit te Kraaien als „Show en Dansorkest”, die de Black Boys familie en haar vele gasten (de zaal was zo goed als bezet), een avond van grote vrolijkheid heb ben bezorgd. De revue nl. bood een bonte verscheidenheid van voor elk wat wils en de lach was de gehele avond n van de lucht. Vooral bij de sketch en wijtalenten gezocht”, opgevoerd i door Berry Kievlts, Harry Boda, Ge- I rard Walden en twee heren uit het pu bliek, werd er gebruld van pleizier. Maar ook de xylofonist Lajos Heros, Gerrie Breed met z’n vrolijke accordeonklan- ken en Hansie Pallieter en haar Witte Kraaien oogstten een uitbundig succes laatstgenoemde in het bijzonder als zarT- geres met haar Tiroler melodieën. Zij en haar musici verzorgden ook de baï- muziek waarbij de danslustigen volop hun hart konden ophalen. Hier heers dan ook een zeer prettige stemming, waaraan het sluitingsuur naar aller me ning veel te vlug een einde maakte. Maandag 5 November. Amicitia Theater 's Avonds 8 uur: „Wachter, wat is er van de nacht?” Dinsdag 6 November. Alg. Bond van Ambtenaren. Feestavond ter gele genheid van het eerste lustrum in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Dinsdag 6 en Woensdag 7 Nov. Evang. bijeenkomst in Asre Perennius, ’s avonds 8 uur. De bekende „Bond Zonder Naam” reist momenteel met een drijvende Pop penstad door Friesland en komt Don derdag en Vrijdag ook in onze stad. Op deze paedagogische tentoonstelling van karakterpoppen als illustratie van de hefboomspreuken van de Bond zijn meer dan 200 popppen, door kunste naarshand vervaardigd, gegroepeerd tot 55 taferelen, welke de meest geschikte van de maandelijkse hefboomspreuken in beeld brengen. Poppenstad is derhal ve niet een kindervermaak, doch een ernstige onderneming om de practische Naastenliefde-gedachte, door de stich ter van de Bond zo kernachtig om schreven in de grondspreuk: Verbeter de wereld, begin met U zelf!, te doen leven. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, begon haar rondreis in Leeuwarden, waar ze direct al een zeer grote belangstelling trok, wat eveneens het geval was in Dokkum en de andere plaatsen, welke daarna werden bezocht. Verwacht mag daarom worden dat ook hier de toeloop tot de boot de be kende „Princenhof” groot zal zijn. Vrijdagavond j.l. waren op uitnodiging der Lampion-Commissie weer verschil lende verenigingen bijeen, welke ir het openingswoord van de voorzitter, de heer A. v. d. Heide, dank werd gebracht voor haar spontane medewerking. De bedoeling - an deze vergadering was, om alles tot in df> puntjes te organiseren voor de grootse optocht van a.s. Zater dag 10 November. Gezien de berichten, die bij de Commissie zijn binnengeko men, wordt de wedstrijd voor de mooiste zelfgemaakte lampion een succes; naast onze Waterpoort worden ook een lucht schip en een zeilboot nagebootst. Dit is een verheugend verschijnsel. De optocht zal worden opgeluisterd door de beide plaatselijke muziekcorpsen. Als route had de Commissie gekozen: Martini- plein, Waterpoortsgracht, Zuidend, Hoogend, Grootzand links en rechts, Suupmarkt, Klelnzand, Jousterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruize- broederstraat, KI. Kerkstraat, Markt straat, Grote Kerkstraat, Oud Kerkhof, Martiniplein. Tevens was het besluit ge nomen om, indien de weersomstandig heden daartoe nopen, de optocht te ver schuiven naar Maandag 12 November, zelfde tijd en zelfde route. Als verza melplaatsen werden vastgesteld: Lem merweg, vertrek 4.45 uur; Julianaschool, vertrek 4.40 uur; Zwarte Plein, vertrek 4.40 uur; Plantsoen G. Japiksstraat, ver trek 4.35 uur; Bols war derweg, enz., N.T.M.-garage, sluit zich aan achter groep Plantsoen G. Tapiksstr., om plm. 4.40 uur; lepenlaan, vertrek 4.35 uur. Voor het gehele Sperkhem, plantsoen Jan van Nassaustraat, vertrek 4.30 uur, en voor het Centrum het Waagplein, vertrek 4.45 uur. Al deze groepen gaan dan naar het Martiniplein, om dan pre cies 5 uur de hierboven genoemde route Na een vacature van plm., 1% jaar werd Zondagmorgen de ledige predi- kantsplaats, ontstaan door het vertrek van ds. C. L. Verbaas, bij de Ned. Herv. Gem. alljier vervuld door de overkomst van ds. H. Sondorp van Hall bij Eer beek. De bevestigingsdienst werd geleid door ds. H. Beker van Wassenaar, die tot tekst had Matth. 9 36 en 37„De oogst is wel groot, maar de arbeiders zijn weinigen; bidt dan de Heer des oogstes, dat Hij arbeiders in Zijn oogst uitstote.” Spr. achtte het voor deze ge meente een vreugdevolle dag, omdat weer een eigen predikant wordt ver kregen, die de boodschap des heils mag doorgeven. Ook voor de nieuwe predi kant is het heden een bijzondere dag, omdat hij uit het kleine Hall, waar zijn arbeid niet ongezegend is geweest, ge roepen wordt hier een nieuw werk te beginnen. Men moge het werk van de predikant onproductief noemen en de vraag moge rijzen, hoe hg het volhoudt, het gaat om Gods Woord en dat is het troostvolle van deze dag. Jezus predikte ons, dat de ellendigen geholpen werden, niet om wat ze hebben, doch om wat ze niet hebben. Er is een verlatenheid van God en Hem te verkondigen is de bood schap, dip de nieuwe herder hier te brengen heeft. Jezus is de goede Her der, die voor ons naar Golgotha werd gevoerd. Zo heeft Hij de oogst van alle ellendigen tot Zich getrokken en wij mogen dit heil verkondigen. En als wij soms geneigd zijn te zeggen dat er niets gebeurt, willen we gaarne onze kracht in andere richtingen aanwenden. Doch God is bezig Zijn oogst binnen te halen en wij mogen Hem daarbij helpen. Hij wil daarbij ieder gebruiken, die gelooft en die in et gebed vraagt om meer dere arbeiders in Zijn wijngaard. Dat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1