buitenlands OVERZICHT een Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een klompenpraatje bij jubileum Jubileum van Inspecteur Kracht trok grote belangstelling VRIJDAG S November lüól 6e Jaargang No 90 L. KIEZEBRINK 2872 Westers vredesoffensief r De rede van President Truman f 5000 voor Jorwerds toren KLEINZAND 7 Telef Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vrouwelijke hulpver lening (V.H.V,) in Friesland Geslaagd Klaproosdag 1951 Weer veidmuizenplaag Tetman de Vries trad op voor Volksonderwijs Nationaal Ambonees elftal komt naar Sneek Redacteur i gunstige sfeer met zijn tijd mee. tegen Rusland, een wapen dat dit land zelf zo lang gehanteerd heeft. Een onbekende Fries uit een onbe kend dorp heeft 5006 geschonken voor Jorwerds toren. Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J- Drijfhout, Sneek. Voor het examen hoofdbesteller bij de P.T.T. slaagde de heer J. Pasma, be steller ten posttontore alüier, Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Het heeft de heer K. Kracht, oud- inspecteur van de N.T.M., die Dinsdag zijn 40-jarig ambtsjubileum vierde, op deze voor hem zo belangrijke dag in derdaad niet aan belangstelling en mede leven ontbroken. Hoewel hij ’s middags pas recipieerde in Restaurant-Piso, was het de gehele morgen thuis al een ko men en gaan van buschauffeurs, con ducteurs en andere N.T.M.-mannen die door hun dienst niet op de receptie kon den komen, maar hun zo zeer gewaar deerde oud-chef en collega toch wilden feliciteren. Bij Piso was het ’s middags ook over stelpend druk. Die grote belangstelling was echter niet alleen bedoeld voor de jubilaris, maar tevens voor het kers verse echtpaar Jan Kracht en Annie Oost dat deze dag de eerste stap zette op het huwelijkspad en daardoor deze dag tot een dubbele feestdag maakte. Onder de velen die hier hun gelukwen sen, waarvan vele vergezeld van ge schenken, aanboden, bevonden zich o.a. ook burgemeester Rasterhoff, de direc teur van de N.T.M., de chef van exploi tatie en de chef van de technische dienst, resp. de heren Hortensius, van Geclen en Jankers, alsmede vertegen woordigers van de Personeelsvereniging, collega’s en oud-collega’s. De burgemeester zorgde wel voor een Amerika, Groot-Brittannië en Frank rijk zullen aan de Algemene vergade ring der Verenigde Naties voorstellen een door alle landen te aanvaarden en even wichtige vermindering van alle strijd krachten en wapenvoorraden ter wereld, atoomwapens daarbij inbegrepen”. Dit nieuwe vredesplan, dat Woensdagavond te Parijs werd bekend gemaakt, is enige uren later door president Truman via radio en televisie aan het Amerikaanse volk uiteengezet en verduidelijkt. De pre sident zeide o.a.: Deze inventarisatie zal in étappes moeten geschieden, te begin nen met de openbaarmaking van de minst belangrijke gegevens en geleide lijk opklimmend tot atoomwapens. Na elke étappe dienen inspecteurs, beho rend tot een ander land dan waar de in spectie wordt gehouden, in staat te wor den gesteld na te gaan, of de opgaven kloppen. Het is inderdaad waar, dat wg de laatste zes jaar veel kwade trouw en gebroken beloften van de Russische re gering hebben gezien, maar als verant woordelijke mannen en vrouwen kunnen wij niet toestaan, dat de geschiedenis ons in gebreke stelt. Truman legde er de nadruk op, dat het plan niet is ontsproten aan een plot seling opgekomen stemming van opti misme en dat het evenmin een laatste wanhoopsgebaar is. De wereld wil vrede en daarvoor te werken op elke mogelijke manier is een plicht, die wij niet alleen aan onszelf, maar aan de gehele wereld verschuldigd zijn. bijzonder aangename verrassing door de jubilaris mede te delen, dat het H. M. de Koiingin behaagd heeft hem de eremedaille van de Orde van Oranje Nassau in zilver toe te kennen. Hij deed dit in een hartelijke toespraak waarin hij zich allereerst tot de jeugd wendde, i.c. het bruidspaar, dat hij van harte geluk wenste en daarna tot de jubilaris wiens verdiensten hij schetste. U hebt de gehele ontwikkeling van de N.T.M. meegemaakt, aldus spreker, haar op komst, verval en nieuwe bloei in de vorm van de bussen. Uw leven is niet gemakkelijk geweest. Op een leeftijd waarop men tegenwoordig nog lang naar school moet gaan maakte U reeds ken nis met het harde leven van die tijd, maar door eigen kracht hebt gij iets bereikt waarop gij met voldoening kunt terugzien. Voor hen die U kennen is het echter geen wonder dat U het zo ver gebracht hebt, want aan al Uw werk, zowel bij de N.T.M. als op maatschap pelijk terrejn, lag Uw wil tot dienen ten grondslag. Daarom voel ik het als een behoefte op deze dag dit aspect van Uw levensloop naar voren te brengen. Eisenhower zou ook beter passen bij de economische en financiële mogelijkheden der W.-Europese landen, waarover al licht ook de conferentie zal handelen welke onze minister-president dr Drees over enige maanden te Washington met president Truman zal hebben. Dit plan om met een betrekkelijk zeer geringe, maar formidabel gewapende, strijdmacht eventueel de Russische soldatenmassa’s tegemoet te treden, is uiteraard maar een tijetelijke voorziening en zou zgn betekenis verliezen, als de Russen op atoomgebied de 'voorsprong hadden in gehaald, die de Amerikanen nu hebben. Het is mogelijk dat ook dit argument het Westen geïnspireerd heeft nu nog eens een poging te doen met de Russen tot overeenstemming te komen en thans de kaarten op de conferentietafel te leg gen, hoewel de politieke omstandigheden niet in alle opzichten voordelig voor het Westen zijn, we wijzen alleen maar op Egypte en Noord-Afrika, waar het nu ook gist tegen het Franse bewind. Een poging om neutraliteit van de Oosterse en andere landen bij een eventueel door Rusland uitgelokt conflict met het Westen te voorkomen beoogt eigenlijk het Amerikaanse voorstel op de agenda van de huidige vergadering der Ver. Naties om een verenigd commando Ver. Naties te vormen. Als zich elders in de wereld een nieuw conflict la Korea zou voordoen zou zo’n commando direct tot verzet moeten besluiten en zou de leiding daarbij kunnen worden opgedra gen aan een bepaalde regionale groep dus bijv, aan de Atlantische. Een Rus sisch veto zou men daarmee ook trach ten te omzeilen. klompen gebruikt die voor een groot deel in ons eigen land en voor het ove rige in België gemaakt worden. Ook kwamen er vroeger wel klompen uit Polen, maar nu niet meer. Een verbetering is ook nog, dat de Geslaagd voor het vakdiploma con sumptie ijsbereider, onze stadgenoot de heer R. H. Mulder. Het zal de voetballiefhebbers stellig interesseren te vernemen, dat het Na tionaal Ambonees elftal Zaterdagmiddag in Sneek komt om aan de Lemmerweg een wedstrijd te spelen tegen het eerste elftal van Sneek. De Ambonese ploeg is samengesteld uit prominente momenteel hier te lande vertoevende spelers, onder wie de bekende bondscracks Paziuzy, die ook behoorde tot het wonderteam dat indertijd in Indonesië Oostenrijk versloeg, Siahaia en Perhetia, zodat de withemden stellig een moeilijke strijd en de toeschouwers een mooie voetbal- middag te wachten staat. De wedstrijd vangt aan om 3 uur. Voor de entree prijzen e.d. verwijzen we naar de adver tentie in dit nummer. De Vrouwelijke Hulpverlening heeft toestemming gekregen om een collecte te houden in de provincie Friesland ge durende de tijd van 12—18 November 1951. Deze collecte wordt door de V.H.V. zelf gehouden en de opbrengst is bestemd voor de volgende doeleinden: 1. Vacantie voor vermoeide huisvrouwen^ 2. Fries Asthma Fonds en 3. Fondsvor ming voor een observatiehuis in Fries land voor kinderen met geestelijke afwij kingen. De V.H.V. zou in het jaar 1952 gaarne aan meer huismoeders dan zij in 1951 kon doen, een onbezorgde vacantie willen verschaffen. Het Fries Asthma Fonds is opgericht door de Friese Asthma Vereniging, die er de verpleging van asthmatische kinderen uit hoopt te kunnen bekostigen. Er bestaat in Hil versum een internaat „Heideheuvel”* waarin deze kinderen genezing kunnen vinden. Blijkt dat zij ongeneeslijk zijn, dan leren zij daar ho; zij in him oude omgeving met hun kwaal moeten leven* o.a. door ademoefeningen. Voor dit Fries Asthma Fonds, dat hulp verleent aan asthmalijders, ongeacht hun gezindte, is nog nimmer een collecte georganiseerd er. de V.H.V. wil chans haar schouders onder dit prachtige werk zetten, omdat het ook voor de gezinnen, waaruit de asthmalijdertjes komen, van het groot ste belang is, dat deze kinderen naar „Heidener.vel” kunnen gaan Het derde object is, zoals hierboven vermeld, de fondsvorming van een observatiehuis voor kinderen met geestelijke afwijkin gen (alle gezindten). Ook voor de ge zinnen, waarin zulke kinderen voorko men, is het veel beter, wanneer zij in een observatiehuis kunnen worden opge nomen. Het Provinciaal Comité voor de V.H. V. heeft besloten, dat elke afdeling in de provincie van haar opbrengst der col lecte 20 mag behouden voor de leni ging der bijzondere noden in eigen ge meente. De Vrouwelijke Hulpverlening heeft een eigen rekening bij de Coöpe ratieve Zuivelbank te Leeuwarden, giro nummer van deze bank: 11542. Wij ho pen, dat alle V.H.V.-afdelingen doen, wat in haar vermogen ligt want voor het welslagen van de V.H.V.-acties hangt alles van deze collecte af. Pas in Februari 1953 zal de Friese V.H.V. weer een beroep op U doen om geldeljjke steun, Het Provinciaal Comité voor de V.H.V.,: Mevr. R. H. Linthorst Homan del Court van Krimpen, erepresi dente; Mevr. G. Pullv. d. Brug, pre sidente, Mevr. J. J. KeuningZanstra, vice-presideute; Mej. A. Jansen, wnd. secretaresse; Mevr. A. G. Bontekoe—- Hielkema (Gew. Vrouwengr. V.V.D.); Mevr. Th. BruinsKooy (Fed. v. Vrijz. Herv. Vrouwenver.); Mej. T. G. Dijk, (Bond v. Gerei, vrouwen in Nederlands, Mevr. M. KramerBruggenkamp (Chn Bond v. Plattelandsvr.); Mevr. J. C. M. OortwijnWissink (R.K. Vrouwenge- meensch.); Mevr. F. T. van Oostrum de Boer (Prov. U.V.V.); Mevr. A. Praamsmade Boer (Ned. Chr. Vrou wenbond); Mevr. C. J. de Ruiter—dé Klerk (Herv. Vrouwen C.J.V.F).; Mevr. J. E. SchradersLeeuwen (Doopsgez. Zusterkr.); Mevr. S. v. d. Sluisv. d. Sluis, (Ned. Ver. v. Huisvr.); Mevr. I. van StralenWijbenga (Vrouwengr. P. v. d. A.); Mevr. v. d. Werfde Boer (R.K. Boerinnenbond); Mevr. A. C. WiersmaRisselada (lid van het Be stuur der Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk. deed, nam hij hem direct weer in dienst en zo werkt Bantema nu op enkele da gen na al weer dertig jaren in één ruk in deze bekende Sneker onderneming waarin hij het zelfs tot meesterknecht bracht toen er een talrijker personeel werkte dan nu. De omvang van de klom penhandel ging nl. achteruit, niet alleen omdat het aantal groothandelaren steeds groter werd, maar ook door de Morgen zullen ze weer bij U aanklop pen, de collectanten voor de klaproos collecte Wat zult U doen? Zult U de dames en heren, die belangeloos hun vrije tijd voor dit nuttige doel beschik baar stellen met een kwaad gezicht weg jagen? Bedenkt U dan wel, dat ZIJ er geen boterham meer of minder om zul len eten of U iets in de bus stopt of niet. Stel het geval, dat er een Engelse oor- logsweduwe persoonlijk bij U kwam vra gen om een klaproos te kopen, zodat zij met haar kinderen het graf van haar man kon bezoeken? Zoudt U er dan niet heel anders tegenover staan en met be langstelling luisteren naar datgene, wat zij U te vertellen heeft en zoudt U niet gelukkig zijn door haar overstelpende dankbaarheid, dat U (met alle andere milde gevers) haar in staat stelt om nog éénmaal het graf van het dierbaarste te zien, dat zij aan de oorlog ten offer bracht Natuurlijk is het niet mogelijk dat de nagelaten betrekkingen van de in Ne derlandse bodem rustende militairen persoonlijk bij U komen, maar onze col lectanten en collectrices komen NA MENS HEN Uw medewerking vragen. Wij zijn er van overtuigd, dat U hen niet zult wegsturen Mede door UW hulp zal Klaproosdag 1951 weer getuigen van de warme ge voelens die ons volk de gevallenen voor ONZE vrijheid toedraagt. Een persoon lijke handdruk van ieder, die een klap roos koopt, gaat over de grenzen en de zeeën naar hen, in wier gedachten Neer- lands grond een begrip is, dat nauw sa menhangt met het liefste dat zij bezaten, maar dat zij met al het goud van de wereld niet meer terug kunnen kopen... Collectrices en collectanten kunnen de bussen Vrijdagavond (dus vanavond) tussen 7 en 8 uur afhalen bij het adres STATIONSSTRAAT IA. Leg Zaterdag bloemen bij de gedenk steen in de Grote Kerk en bij het graf van de Sq. Idr. Mathews op de Alg. Be graafplaats KLAPROOSCOMTTE SNEEK. De plaag van veldmuizen, die reeds enige jaren de Nederlandse oogst teis tert, zal, indien de komende winter zacht zal zijn, aanzienlijk in omvang toenemen Reeds thans zijn tekenen aan wezig, dat de muizen „een goed jaar” hebben gehad. Onder winterkoren en koolzaadaanplanten wordt reeds danig huisgehouden. Enige brandpunten van de muizenplaag zijn de Bommelerwaard, sommige delen van Brabant en de Noord, en Oostpolder. der niet-communistische met communistische on eer wordt versterkt dan weggenomen, m. a. w. deze onderhande- lingen bereiden geen gunstige sfeer voor Hoe zal men bijv, van absoluut afdoend toezicht op de bewapening der commu nistische staten verzekerd kunnen zijn, ook al aanvaarden deze staten dat op papier, nu zij gesloten overeenkomsten zo dikwijls saboteren. Deze kwestie is trouwens met dictatoriaal geregeerde landen moeilijk op te lossen omdat daar de contröle van het eigen volk op zijn regering ontbreekt, welke in democra tische landen een garantie vormt voor het nakomen van verdragen. Wat het voorstel van het Westen betreffende een onderzoek naar dl mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland aangaat, de hereniging van Duitsland vormt een der grote kwesties tussen West en Oost. Zolang Moskou vast houdt aan zijn oostelijke blokvorming en zich omringt van satellieten is het niet te geloven, dat de Russen zo’n Duitsland zullen aanvaarden. Ook zij spreken wel van een verenigd Duitsland, maar zij bedoelen dan toch een inner lijk zwak Duitsland, dat een speelbal van Moskou zou worden. Het voorstel inzake ontwapening en dat inzake Duitsland moet men eigenlijk in ver band met elkaar zien, want slechts in een ontwapende wereld is een verenigd Duitsland denkbaar. Immers een groot Duits rijk, dat volkomen vrij en zelf standig in zijn beslissingen zou zijn en zich dus ook zou mogen bewapenen is naar beide zijden een gevaar. De Rus sen en hun satellieten zouden er een revanche-oorlog om de Oder Neisse grens te vernietigen van hebben te vrezen, en het Westen een Mldden- Europese staat die het herhaaldelijk heeft overvallen en feitelijk op de wip tussen Oost en West zou zitten met al de nadelen van dien voor andere landen en voordelen alleen voor de Duitsers zelf. Voorlopig betekent een voorstel op de agenda der V. N. tot het onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkie zingen in Duitsland eigenlijk niets meer dan een poging van het Westen om eens achter het Ijzeren Gordijn in O.-Duitsland te kijken en aan het licht te brengen dat daar toestanden heer sen, die vrije verkiezingen ónmogelijk maken en dus eigenlijk om Rusland aan de kaak te stellen. Het is dus een onder deel van efijj propagandistisch offensief Groot optimisme over het lot der Wes terse voorstellen heerst er over het al gemeen niet. Het was kort voor de her vatting der wapenstilstandsonderhande- lingen over Korea de Russen van Ame rikaanse zijde duidelijk gemaakt dat deze onderhandelingen min of meer de toetssteen zouden vormen voor de hou ding welke de Russen in het vervolg tegenover de niet-communistische lan den zouden aannemen. Wie het ver loop dezer onderhandelingen, waarop de Russen achter de schermen alle moge lijke Invloed kunnen oefenen, tot nu toe heeft gevolgd, zal moeten toegeven, dat het diep teleurstellend is geweest. Op nieuw wordt er van Noordelijke zijde op zodanige wijze gechicaneerd, dat het wantrouwen landen, die derhandelen, concurrentie van het leer en da rubber. Enorme nachtelijke brand in de haven van Amsterdam aan boord van de Meerkerk van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. Het schip lag aan de Sumatrakade en was geladen met een grote hoeveelheiu copra. De brandweer bestreed het vuur met tientallen slangen van af de wal en van de drijvende brandspuiten „Jas on” en „Walvis”. De brandweer aan boord in actie. De oude modellen puntklompen, enz. meestal ongeverfd of zgn. ge brand, maakten plaats voor de tegen woordige die niet alleen fraaier zijn maar ook gemakkelijker aan de voet en met de machine in veel groter hoeveel heden gefabriceerd kunnen worden. Vroeger was er ook alleen maar vraag naar zwarte of gele en liefst zware klompen, thans gaat de belangstelling van het klompendragende publiek steeds meer uit naar de luxe en lichtere mo dellen in de kleuren zwart, geel, rood, bruin en blauw. De prijzen vertonen ech ter ook een geheel ander beeld. In mijn jeugd, aldus Bantema, kostte een paar jongensklompen 2223 cent, nu moet men er ruim twee gulden voor neertel len. Toch worden hier jaarlijks nog plm. twee tnillioen paar Nederl. klompen, die voorheen alleen ongesorteerd in bossen van 13 paar ge leverd werden, nu volgens de gewenste maten besteld kunnen worden. Hierdoor zijn tevens de onkosten voor de klein handel verlaagd daar deze nu niet zo’n grote voorraad behoeft te houden. Ten slotte kwamen ook de tripklompen met leertjes of geheel leren kap de schoenklompen en de klompsokken nog op het tapijt. De eersten worden in deze hoek nog maar heel weinig ge bruikt, maar in de Wouden des te meer. Daar wil men haast geen andere. De schoenklompen kwamen oorspronkelijk uit Denemarken maar waren toen te duur. Thans worden z. ook in ons land geproduceerd en goedkoper. Klompsok ken van chroomleer worden eveneens door de Nederlandse industrie vervaar digd. En hiermede beëindigen wg dit klom penpraatje. Alleen willen we nog even vermelden, dat Bantema op zijn jubi- leumdag tevens 25 jaar getrouwd is. Het wordt dus een dubbel feest, zodat de familie Bantema stellig heel veel be langstelling te wachten staat. Woensdag had de afd. Sneek van Volksonderwijs haar avond in Amicitia. Toen voorzitter W. Overzee op het po dium verscheen, glunderde hij en dat was geen wonder ten uitverkochte zaal en dat is zo langzamerhand alweer iets bijzonders. Maar onze vereniging schijnt een goede neus te hebben, zo zei de voorzitter in zgn openingrede, voor een goed programma en wij weten dat het gezelschap de Vries goed is. Hij riep allen het welkom toe, in het bijzon der het erelid de heer Stal’ nann, het ge zelschap Tetman de Vries, de veehouders die Volksonderwijs zo’n goed hart toe dragen en dat tonen door lammeren ten bate der kas van de Ver. te weiden en wijdde daarna enige treffende woorden aan de nagedachtenis van een ander ere lid, meester Hazelhoff, onlangs over leden, die altijd op de bres stond voor de openbare school en die wist wat deze strijd betekent. Spreker toonde met enige voorbeelden aan hoe nodig die strijd ook vandaag nog is en spoorde de aanwezigen, voor zover die nog geen lid zgn, aan zich in Volksonderwijs achter de ouders te scharen die gekozen hebben voor de Openbare school. Dat de Ver. Volksonderwijs zich niet alleen bepaalt tot het lager onderwijs, maar ook het kleuteronderwijs steunt, wanneer ge meenten in gebreke blijven, wijst er op dat wij ons werk breed zien en moeten zien aldus de voorzitter. Ten slotte ging hij na hoe Volksonderwijs was uitge groeid van 4000 leden in 1870, tot 60.000 in 1940, in 1946 weer opnieuw begonnen met 90.000, en nu in 1951 telt onze Ver eniging 130.000 leden. Na deze rede kwam het gezelschap Tetman de Vries, dat met liedjes en schetsen de gehele avond het publiek mee had, en aan het slot dan ook een verdiende ovatie verwierf. Een avond van veel vrolijkheid, soms ook van ernst, die op een goed peil stond en terecht zoveel waardering vond, zodat velen reeds met verlangen de vol gende avond van deze ver. tegemoet zien. Deze avonden zijn zeer goed. Verschijnt: DINSDAGS on VRMDAG5. Administratie: Comb, DrtyltT0Ut-Kiezébrïnk Ga Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Hoe zou Rusland genoegen nemen met een vrg verenigd Duitsland, als het nu reeds doodsbenauwd is voor een nauwe samenwerking tussen W.-Duits- land alleen en het Westen? Het laat de Oost-Duitse regering aan de W.-Duitse de meest verleidelijke aanbiedingen doen om die samenwerking te voorkomen. De regering-Adenauer gaat intussen haar gang met de voorbereiding om W.- Duitsland te doen opnemen in de W.- Europese samenwerking, en is zelfs te- je- mene vergadering der V. N. te Parijs bijeenkwam, geen voorlopige overeen- womst met haar tekende. De W.-Duit- sers voelen zich nl. niet op hun gemak nu van Washington uit voorstellen tot besprekingen aan Rusland zijn gedaan waarbij Duitsland een der onderwerpen zal zgn. Zij vrezen het kind van de re kening te worden als West en Oost het eens worden, waardoor Duitsland mis schien in de positie zou komen, die velen het aan het einde van de oorlog hadden toegedacht, maar waaraan het door de tegenstellingen tussen West en Oost en de bekwame en brutale wijze waarop de W.-Duitse diplomaten die tegenstellin gen hebben uitgebuit 's ontsnapt. Ove rigens was er dezer dagen weer een nieuw bewijs hoezeer de Russen een „reglementering, beperking verdere versterking van het Westen en het Atlantisch Pact vrezen, toen zg een waarschuwing aan Turkije gaven tegen de toetreding tot het Pact. Ze kleedden die waarschuwing nog in iets scherper vorm in dan die aan Noorwegen en eis ten ook een antwoord. Men moet na tuurlijk deze waarschuwing niet als een blote formaliteit zien, de Russen zien in het Atlantisch Pact, dat wij als zuiver defensief beschouwen, een omsingelingspoging, waartegen zij zich gerechtigd achten te waarschuwen en waartegen zij, als zij zich sterk genoeg zouden voelen, ook zouden optreden. van, het kan in ieaer gevax eeu Deze waarschuwingen zijn eigenlijk woord zijn op de Russische propaganda, symptomen van het feit, dat we de wuuiu j f - crisis naderen, die over ’t algemeen midden 1952 wordt verwacht. Generaal Eisenhower doet dat blijkbaar ook, want hij heeft gezegd dat hg tegen die tijd liever twintig parate divisies tot zijn beschikking had dan zestig in op bouw. De economische draagkracht van Europa laat een sneller organisatie van zestig divisies dan voor 1954 niet toe. De generaal zou voorlopig deze twintig divisies ook voldoende achten, mits Amerika ze voorzag van de nieuwste wapenen, waaronder atomische, nu deze geschikt gebleken zijn voor tactisch ge bruik, dus tegen oprukkende legers en niet alleen voor bombardementen van steden enz. Dit „kleinere” plan van Toen we dezer dagen hoorden, dat de heer D. Bantema, wer'izaam bg de fa. B. J. Wielinga alhier, a.s. Woensdag 30 overleg tussen West en Oost voor, jaar klompenverver is geweest, dachten we bg onszelf: daar zit waarschijnlijk wel wat meer in dan het gebruikelijke jubileumberichtje-met-een-foto. En ja hoor, toen we deze week op een avond bij de a.s. jubilaris en zijn vrouw in de woonkeuken zaten van hun woning le Steenklipstraat 98, de sigarenrook op kringelde en de koffie geurde in de kop jes, belandden we ook al heel gauw in de klompen en hoorden we daarover in een uur meer dan daarvoor in ons hele leven. Bantema is nl. een man die houdt van zgn vak en de producten die hg daarin onder handen krijgt. In het gebruikelijke vraag en antwoord spel over zijn loop baan vertelde hij ons, dat hij al klom pen verfde toen hij nog maar net uit de schoolbanken was gestapt. Hij was toen een jongen van een jaar of twaalf en zette zijn eer ste schreden op de maatschappe lijke ladder in de klompenwinkel v. dhr. Groninger op de Ged. Poorte- zijlen. Enige ja ren daarna stapte hij als klompen- schuurder over in het bedrijf van de fa. H. Zeyliraker aan de Badhuis gracht. Hij kreeg hier direct negen gulden in de week, maar, zo vertelde Bantema met enige trots, daarvoor moest ik cok ze”en grote knechten vóór blijven met schuren want het was toen geweldig druk in de zaak. Zijn nieuwe patroon was nl. een van de weinige grossiers in het noorden en de enige in Sneek. Drie jaar later ging de zaak van Zeylmaker over in handen van de deur waarders Reijei.ga de tabaksfabrikant Zandhuizen en de goudsmid Poulus. Flo. rissanter werd ’t bedrijf echter niet on der de nieuwe leiding, ook al door de eerste wereldoorlog en de gewijzigde omstandigheden, en het kwam zelfs zo ver dat Bantema wegens inkrimping van het bedrigf werd ontslagen. Die onder breking was echter van korte duur, want toen de heer Wielinga spoedig daarop alg nieuwe eigenaar zjjn intrede In deze 40 jaar is er veel gebeurd, niet alleen bg de N.T.M. en in de maat schappij, maar ook in Uw eigen leven en Uw eigen gezin, zo vervolgde de bur gemeester. Er waren ook moeilijke da gen, ook voor Uw vrouw, die bijna al deze 40 jaar met U al die lasten droeg, maar ook Uw vreugde mee beleefde. Spr. deed hierna zgn reeds aangehaalde mededeling, waarna hij de gedecoreerde het ereteken op de jas speldde en de hoop uitsprak dat deze hierin zal zien een waardering voor al zijn werk, niet alleen voor de Tramwegmg. maar voor heel het maatschappelijk leven. Moge, samen met Uw vrouw en verdere fa milie, een gelukkige levensavond Uw deel zijn, zo besloot de burgemeester, die, nadat de heer Kracht een kort dank woord had gesproken, ook de directie der N.T.M. nog feliciteerde met de hoge on derscheiding aan haar inspecteur toe gekend. Verder spraken de heer W. de Boer Jr. namens de vereniging Dorpsbelangen te OppenhuizenUitwellingerga en de heer J. Joh. Tromp. Eerstgenoemde schetste him prettige verstandhouding met de heer Kracht en diens hulp bij de autotochten voor de ouden van dagen, de heer Tromp sprak als oud-passagier van de Tram, die jarenlang geregelc’ met de jubilaris reisde, toen hg nog cor ducteur was en zgn waardering voor diens prettige persoonlijkheid nu nog eens in een fraaie doos sigaren tot uit drukking bracht Ruim 20 jaar geleden, toen de con currentie van de schoenen al terdege merkbaar was, begonnen de rubber- schoenen en daarna de rubberlaarzen de oud-vaderlandse klomp nog verder te rug te dringen. Het verloren terrein werd wel niet volledig teruggewonnen, maar toen de oorlog kwam en daarna de dure tijd kwam de klorip toch weer veel meer in trek. Vooral in de oorlogs jaren waren de toen zeer schaarse klompen erg gewild, ook al omdat het zo’n geschikt ruilobject was en in de zwarte handel is er wel honderd gul den voor een paar betaald. Maar de klomp ging ook De laatste dagen is er een stroom van redevoeringen over de wereld ge gaan. Zowel van uit Pargs, dat nu tijde lijk het centrum der Ver. Naties is, om dat er de algemene vergadering van de Ver. Naties wordt gehouden, als uit Washington, waar Truman over de hoofden van het Amerikaanse volk heen, zich tot Rusland richtte. Terwijl wij dit schrijven staat de rede van pre sident Truman nog niet tot onze be schikking, maar er is wel zoveel van uitgelekt dat we weten dat ze of dat de Amerikanen in de algemene vergade ring der V. N. zullen voorstellen een plan zal omvatten tot telling der wa penen bij de grote mogendheden, ter in leiding van een plan tot beperking der êsteld nu het Westen vóór de alge bewapenmg, met een strenge controle ver?aderin? der V. N. te Parit voorts een voorstel m geheel Duitsland een onderzoek in te stellen vanwege de V. N. naar de mogelijkheid er vrge ver kiezingen te houden om dan tot hereni ging van het Duitse rijk te komen en misschien iets over de wapenstilstand in Korea. Truman zou minder voelen voor een directe ontmoeting tussen hem zelf, Stalin, Churchill en Pleven, welke door de Franse president Auriol in zgn rede tot de algemene vergadering der Ver. Naties werd bepleit. Men mag zich afvragen of de Amerikaanse president zelf eigenlijk veel heeft gevoeld voor het gehele plan van een nieuw vredes offensief van het Westen. Tot betrek kelijk kort geleden stond de officiële Amerikaanse politiek nog afwijzend te genover plannen het gesprek reeds nu met Moskou te hervatten. Maar een aantal belangrijke bladen in Amerika, waaronder die de financiële wereld ver tegenwoordigen, meenden dat het even wicht in de krachten der beide partijen thans voldoende benaderd was om het initiatief van de Ver. Staten te doen uitgaan, zonder dat dit hun prestige te kort zou doen. Bovendien wist men dat Churchill en Frankrijk voor nieuwe be sprekingen met Rusland waren, zodat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken blgkbaar besloten heeft, dan maar het initiatief aan zich te trekken. Al verwacht het er niet veel -■i, het kan in ieder geval een ant- dat alleen Moskou de vrede wil en het Westen en speciaal de Ver. Staten slechts tot oorlog ophitsen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1