Churchill naar Truman Er is werk voor U I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Lanbou-Jongerein-Mienskip Tweede Lampion optocht schitterend geslaagd I A N O Fryske Boekejoun yn Snits DINSDAG 13 November 1951 6e Jaargang No 91 L KIEZEBRINK 2872 T ouwtrekken te Akkrum Ook de wisselbeker Boekejoun to Jutryp- Hom inerts De intercommunale waterleiding in 1950 Een ton per verkeers vlieger It Fryske boek oan’e doar Honderd studenten geverbaliseerd Oranjever. „De Lege Geaen” Snoek van 30 pond gevangen KLEINZAND 7 Telet 1 '7; Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -■ Dieven werden bedrogen Geslaagd - Half verwarmd en half verlicht in piekuren Zendersluiting Emigratie naar Australië V Redacteur: Hy hoopte lykwols 1- bij de Grote Vaart, De politie te Delft heeft ongeveer hon derd studenten geverbaliseerd, die aan de Technische Hogeschool college liepen zonder te zijn ingeschreven. OUDEGA (W.). De opbrengst van de Simavi-collecte te Oudega, Idzega en Sandfirden was 44.41. De heer S. Storm uit Eestrum heeft in het Bergumermeer een snoek gevan gen, die bijna 30 pond woog. Het was een „monster” OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE. Freed 16 Novimber 8 üre by Hanenburg J. Piebenga sprekt oer de Faroyar. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs i 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E- J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150> Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD En dy forleging fan ’e priis fan de pro- dukten is nou ienkear in ekonomyske wet dy’t jildt op alle terreinen fan it ekonomysk libben. Dochs hawwe wy op oare dielen fan Nederlan in foarsprong dy’t wy hélde moatte en hawwe wy dêrom forlet fan minsken dy’t foarüt wolle en risiko’s nimme doare. De R.L.V.D. is in rykstsjipst. De mins ken dy’t der oan meiwurkje binne dus ambtners. Dat hat folie foar, ü.o. dat hja ünofhanklik binne, mar it kin el' in handikap wêze, omdat de ambtner oer it algemien by de boer nenkant to kommen, dan mislearret it gauris. Hy is lykwok de rêstige skóger fan it lytse formidden, nea de man fan de literaire trochbraek. As biwiis fan greate fortelkunst lies de hear Schippers in fragment üt De skarlün, It Sjongen üt It Heechhöf en om sjen to litten, dat Brolsma gans for- middens biskreaun hat: It adres (it doarpsformidden). Hy bisleat mei Oege- om üt Byléns de wei, it libben yn in folksloagemint. It lézen barde op de wize, dy’t de hear Schippers allinne .orstiet. Hy is in hyp notiseur en hat syn tahearders folslein oan ’e toutsjes, in kunstner yn it lézen of faeks better sein foardragen. Yn it skoft wie der gelegenheit de boeketafel to bisjen en waerd men to wurd stien troch de frouwelike help fan de hear V. d. Pijpekamp, dy’t tige kreas yn nije Fryske klaeijinge wiene. De heer G. Schuitemaker, douane ambtenaar te Apeldoorn, heeft in zijn vrije tijd in drie jaren een electrisch concertorgel in zijn huiskamer gebouwd, met 350 pijpen, een carillon, twee kla vieren, veertig registers en een vrij pe daal. Hij moest o.a. 450 magneten ver vaardigen en 9000 verbindingen solderen. Ek de twadde kursusjoun fan de Lén- bou-Jongerein Mienskip Snits, dy’t Ton- gersdei by Hanenburg hidden waerd, wie wer tige drok bisocht. As earste sprekker kaem foar it buordtsje de hear Huitema, direkteur fan it Koop. Suvel- fabryk to Easthim, mei it ünderwerp: boer en direkteur. De daders, medeplichtigen en helers van de inbraak in een juwelierswinkel aan de Gouverneurlaan in Den Haag, die in Februari werd gepleegd, zijn ge arresteerd. Een groot deel van de buit, waarvan de waarde ongeveer 15.000 gulden bedroeg, is teruggevonden. Ge arresteerd zijn de 21-jarige F. G. A. van der P., zijn broer, de 23-jarige A. J. van der P. uit Rijswijk, en de helers S. M. en P. M. O. uit Den Haag. Een derde dader, de 21-jarige J. den H„ kon niet worden gearresteerd, omdat hij als vrij williger op weg is naar Korea. Er zijn echter maatregelen tegen hem genomen. De jongelieden hebben geen enkel voor deel van hun inbraak gehad, want zij heb ben geen geld ontvangen van de helers waar zij hun buit brachten. Ook bij een heler te Amsterdam, waar zij een restant ringen en kettinkjes afgaven, werden zij bedrogen. Woensdag 14 November. Herdenkings bijeenkomst Doopsgez. Zangkoor, ’s avonds 8 uur in de Doopsgez. Kerk. ongunstigste toestanden in de mijnen hebben meegemaakt. Die ongezondheid bestaat niet meer, doordat er zeer veel verbeteringen zijn ingevoerd. Op elke 4 M. is ondergronds een sterke lamp; de mijnwerker heeft een electrische lamp aan de pet, zodat hij goed kan zien en met beide handen kan werken. De mij nen zijn gemoderniseerd en gemechani seerd. De steengangen werden vroeger met grote stofontwikkeling gemaakt; thans geschiedt dit mechanisch, met toe passing vari waterstralen. Ook bij het delven der kolen worden deze oververza digd van water voor ze geboord worden. Het werk is zwaar, doch niet zwaarder dan op vele fabrieken. Het chauffeurs- vak is vijf maal zo gevaarlijk als het mijnwerk; elke dag gaan er 5200 man naar beneden gedurende 300 dagen en in dit jaar is er slechts 1 dodelijk ongeval geweest. In de oorlogstijd boden zich al lerlei beroepsmensen bij ons aan, kan toormensen, kleermakers enz., en deze hebben het toch maar vier jaar vol ge houden, waarna ze weer in hun eigen vak plaats zochten. Er werd nu eerst een film gedraaid, die een indruk gaf van de schoonheid van het Zuid-Limburgse landschap en daarna het werk op en in de mijnen ver toonde, de wijze waarop de kool gewon nen en vervoerd wordt. We kwamen hierbij wel heel sterk onder de indruk welk een geweldige rol de mechanisatie in dit bedrijf speelt. De heer Husting vervolgde daarna zijn voorlichtende uiteenzetting en sprak over de opleiding. Mer komt eerst een week in een leerman, bovengronds, dan gaat men drie maanden ondergronds, eveneens in een leermtfn, en ontvangt daar onderricht van inspecteurs. Na die drie maanden wordt men zelfstandig ar beider. Eerst wordt men postsleper, dan hulphouwer en na vier jaar, na het vol gen van een cursus, kan men houwer worden. Spr. stond uitvoerig stil bij het loon, dat men verdient en de vooruit zichten die men heeft; de sociale ver zekering; de gezins- en kindertoeslag; de huisvesting enz. Het mijnbedrijf is een continu-bedrijf’s Zaterdags werkt men er 6 uur en van Maandag tot en met Vrijdag 8 uur per dag en men maakt dus een week van 46 uur. Er werd een 2e film gedraaid, die de winning van bijproducten liet zien, waar na gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. De heer de Vries sloot daarop met een woord van dank. loop ook werd ontbonden. Ook ditmaal waren de weergoden de organisatoren goedgunstig gezind. De temperatuur was voor de tijd van ’t jaar zeer mild en er was weinig wind. Om 5.15 trok de stoet in bonte mengeling langs straten en grachten. Ze had zeker een lengte van 2% K.M., en de kinderen voerden tal van mooie en originele lampions mee. Er was van de zijde van het pu bliek zeer grote belangstelling. In dichte drommen stonden groot en klein langs de route van de stoet geschaard, komt. Vermelden we nog tenslotte dat De jury, bestaande uit de heren G. I aan de leerlingen van de beide scholen Wassens, W. Oppenhuis en L. de Vries, I voer b.Lp. ook snoep werd uitgedeeld, welke belast was met het toekennen van I Woansdeitojoun waerd yn it ramt fan de boekewike, troch de krite „Fryslan ropt" fan it boun fan de Frysk Nasj. Jongerein in boekejoun organisearre. Master Sch. de Boer fan Toppenhuzen bihandele it boek fan U. van Houten „De sünde fan Haitse Holwerda”. Nei earst in libbensbiskriuwing fan de skriu- wer jown to hawwen, bihandele hy op treflike wize it boek en lies hjir ek stik ken üt foar. Dat it moai wie, biwiisde wol de spanning hwer’t de lju mei sieten to harkjen. Yn it skoft waerd der drok fan de gelegenheit gebruk makke om ris yn de boeken om to sneupen, dy’t ütstald wiene troch de boekhandel „De Tille” fan Ljouwert, dy’t nei’t it üs ta- like ek goede saken die. Nei it skoft forsoargen de leden fan de krite in bünt programma mei mülharpen, sjongstik- jes en foardrachten. len en oar foei tige yn 'e smaek en de krite kin dan ek op in bést slagge joun werojn sjen, gjin persona grata is. It is forstandich dêrmei rekken to hélden en tige en geregeld kontakt mei de boerestan to hawwen. Mei klam bi- tsjügde spr. lykwols dat de foarljoch- tingstsjinst gjin forlangstik fan 'e mi nister fan lanbou is. Mei syn poletyk haw we wy neat to meitsjen. De tsjinst wur- ket allinnich yn it bilang fan ’e boer en dêrom wolle wy ek graech sjoen wurde as meiwurkers fan de boeren en net as pottekikers. In oar biswier is noch dat it de boer to maklik makke wurdt, om dat hy him to folie liede lit troch de foarljochtingstsjinst. Nou bin ik net blyn foar de gefaren dy’t hjirüt fuort- komme kinne, aldus sprekker, mar de boer seis moat forantwurdlik bliuwe foar syn bidriuwsfiering. Dêrom wurdt der fan him forwachte dat hy kritysk stiet tsjinoer üs advizen en seis ek ün- dersiket. Nei biantwurding fan ’e fragen waerd de joun sletten mei tank oan ’e sprek- kers. Vrijdagavond werd in zaal Piso een voorlichtingsvergadering gehouden over het werk in de mijnen in Zuid-Limburg, welke zo’n grote belangstelling had, dat de zaal te klein was en de aanwezigen stijf op elkaar zaten. De heer A. de Vries riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder de wethouder van sociale zaken van Wymbritseradeel, terwijl hij meedeelde dat de burgemeesters van Sneek, Wymbritseradeel en Rauwerder- hem verhinderd waren tegenwoordig te zijn. Spr. begroette de heer Husting, die zou spreken over een beroep met toe komst, wat van alle beroepen niet ge zegd kan worden. Het aantal werklozen is in Friesland 100 hoger dan vorig jaar Nov., terwijl verwacht wordt dat dit aantal deze winter zal stijgen tot 10 a 12000. De industrialisatie gaat Fries land voor het grootste deel voorbij. Wij hebben hier dus niet voldoende gelegen heid voor tewerkstelling. Men zoekt het in emigratie, doch daaraan zitten zware kanten, omdat men bij niet bevallen moeilijk terug kan. Limburg is dichter bij en het is spr. bij een excursie ge bleken, dat er zeer veel Friezen wer ken, die niet gaarne weer terug zouden willen. Men heeft daar goede vooruit zichten en een goede verdienste. 15 jon gelui meldden zich reed? aan, van wie er reeds 6 aan 't werk zijn. Spr. geeft daarop het woord aan de heer Husting, die zegt dat in Zuid-Limburg een der grootste industrieën wordt gevonden. Er zijn 12 mijnen, waarvan 8 particulier en 4 staatsmijnen. Men wil trachten in 1952 zoveel kolen te delven, dat men van het buitenland onafhankelijk is. Uit Europa kan men niet voldoende krijgen en de Amerikaanse kolen zijn slecht en duur. Daarvoor moeten we op de Staatsmijnen 1000 man meer hebben. Wij tellen onder onze mensen een 500 Friezen voor onder gronds werk. Reeds heel vroeg kwamen Friese families naar Limburg, begonnen daar als sleper en uit een dier families met vier broers is een Jacob Postma voortgekomen, die de hoogste functie in het mijnwezen vervuld heeft. Voor de werkzaamheden ondergronds deed deze een belangrijke uitvinding in verband met de stijlen, die thans overal in Eu ropa wordt gebruikt. Men zegt dat het werk zwaar, ongezond en gevaarlijk is. Er zijn tegenwoordig vele jubilarissen te vermelden; dat is de oude garde, die de Donderdag 15 November. Chr. Orato rium Vereniging. Uitvoering van „Die Jahreszeiten” in Gebouw voor Chr. Belangen. Aanvang 8 uur. Donderdag 15 November. Kunst aan Allen, ’s Avonds 8 uur in Amicitia: het Amsterdams Toneelgezelschap. Onze Stadgenoot S. G. BrandSma, stuurman bij de H. A. L. slaagde Don- Woensdag 14 November. Nederl. Han- delsreizigersvereniging. Openbare Les in Hotel Leeuwen, ’s avonds 8 uur. Spr. de heer Jan J, Knap, do cent v. d. cursus. Omtrent de kosten, verbonden aan de opleiding van verkeersvlieger, deelt de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee, dat de kosten per afgeleverde vlieger thans op ongeveer 100.000 dienen te worden gesteld. een vijftal prijzen, had een verre van gemakkelijke taak, daar de kinderen hadden gewedijverd om een leuk idee naar voren te brengen. De le prijs werd toegekend aan Jopie v. d. Schaaf, Koop- mansgracht, met zijn draaiende vlieg tuigen. De 2e prijs verwierf Hessie Kerkhof. Marktstraat met zijn Vredes- school. De 3e prijs was voor Jopie Tiche laar, IJlsterkade met een kleine Water poort; de 4e verkreeg Anne Schotanus, Singel, met een grotere Water poort, en de 5e prijs won Wella de Jong, Kloosterdwarsstraat met verlichte Paar denkop. Voorts reikte de commissie nog 33 troostprijzen uit en werden alle deel nemende kinderen op snoep getracteerd. Het Stedeljjk Muziekcorps Sneek, de Chr. Muziekver. Harmonie en het tam- boercorps van Advend verleenden hun ne medewerking. Alles verliep zeer or delijk, waarvoor de diverse bestuursle den van de buurtverenigingen met hun ne leiders (sters) en niet te vergeten het Sneker politiecorps zeker alle lof toe boer en foarljochtingstjinst en joech earst in wiidweidich oersjuch oer it üntstean (nei de krisis fan ’e tach tiger jierrén) en de üntjowing fan dizze tsjinst. Oer it algemien stiene de boeren der yn it bigjin öfwizend tsjinoer, mar dochs is it oan it wurk fan de lanbou- leararen to tankjen dat hja der ta brocht waerden nije moed to krijen en de skou- der der ünder to setten. De efterstan op it bütenlén wie dêrtroch ridlik gau ynhelle en üs lén krige it foaroanstean- de plak dat it nou noch hat. Undersyk, underwiis en foarljochting foarmje in trije-ienheit. It ien kin net bistean sünder it oare, en dochs hat der by de boeren altiten in soarte fan Vrydag 16 t.e.m. Zondag 18 November. Bijeenkomst Jefiova’s Getuigen in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Maandag 12 en Dinsdag 13 November. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur: Erich Kastner’s „Louise Lotte”. Ne derlandse tekst gesproken door Sophie Stein. Maandag 12 en Dinsdag 13 November. Jonkers’ Instituut voor Redekunst en Persoonlijkheidsvorming. Demon straties in het spreken in het open baar in Hotel Hanenburg, ’s avonds 8 uur. Verhoging der tarieven. Uit het jaarverslag van de N.V. In tercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden over het jaar 1950 blijkt, dat de ontwikkeling van het bedrijf de laatste jaren wordt gekenmerkt door een sterke stijging van het aantal aan sluitingen, van het grootverbruik en van de productie, doch helaas ook door een disproportionele stijging der kosten. Het aantal nieuwe aansluitingen was in 1950 opnieuw hoger dan in het door gaande jaar, het bedroeg nl. 3417 tegen over 3185 in 1949; de aan grootverbrui kers afgeleverde hoeveelheid water steeg tot 2.188.585 m3 (v. j. 1.952.285 m3) of 22.7 van de in totaal afgeleverde hoe veelheid water, welke 9.627.738 m3, be droeg (v. j. 9.031.386 m3.). Flinke vor deringen werden gemaakt met de uit voering van het Drie-jarenplan, dat een aantal kleine uitbreidingen vermeldt in het Westen en Noorden van Friesland, en hêt Urgentieplan 1947, waarmede be oogd wordt het verbroken evenwicht te herstellen tussen de productie- en distri- butie-oapaciteit enerzijds en de eisen waaraan thans moet worden voldaan anderzijds. Bij de in het verslagjaar met verschillende instanties gevoerde be sprekingen over het vraagstuk der on rendabele gebieden bleek duidelijk, dat de oplossing daarvan, gezien de finan ciële consequenties, nog in een vrij ver verschiet ligt; vooreerst zullen slechts zeer beperkte doeleinden kunnen wor den nagestreefd. Ten einde met Den Haag tot overeenstemming te kunnen komen inzake het subsidie voor het in- dustrialiseringswaterleidingsplan nam de I.W.G.L. op zich haar vergadering van aandeelhouders te zullen voorstellen om de tarieven eerlang met circa 20 te verhogen. De verhoging, welke over de gehele linie zal gelden, zal niet al leen het rentabiliteitstekort in het plan gebied verminderen, doch tevens de mid delen verschaffen voor de financiering van het eigen aandeel van de I.W.G.L. in de lasten van het plan en voor de fi nanciering van een nieuw omvangrijk programma van capaciteitswerken, waarvan de voorbereiding ter hand werd genomen. De financiële uitkomsten van het boekjaar 1950 tonen aan, dat verho ging der tarieven onvermijdelijk zal zijn, ook als de genoemde redenen niet zou den bestaan. Het voordelig saldo waar mede de Verlies- en Winstrekening per 31 December 1950 sluit, is nl. aanmer kelijk lager dan dat over 1949 in ver band waarmede over het jaar 1950 geen dividend aan de gemeenten-aandeelhou- ders kon worden uitgekeerd terwijl voor het komende jaar moet worden ge rekend op een verdere stijging van de lasten, niet alleen door een nieuwe loons verhoging en een stijging van de rente voet, doch ook door uitbreiding van het personeel en hogere afschrijvingen en rentelasten tengevolge van belangrijke uitbreidingswerken. Door de kunstmati ge druk op de tarieven en de sterke stij ging van prijzen en lonen is reeds de zeer onbevredigende en dwaze toestand ontstaan, dat zelfs uitbreidingen van plaatselijke netten ten behoeve van nieuwe huizen met geenszins onbetek? nende verliezen moeten worden geëx ploiteerd. tsjinstelling tusken theory en praktyk west. Mar ek de foarljochtingstsjinst hat syn fouten makke en it net altiten by it rjuchte ein hawn. Spr. stie hjirnei stil by de bidriuws- ekonomyske foarljochting en neamde dêrnei as twadde biswier hwer’t de boe ren ornaris mei oankomme, dat alle muoite dy’t hja dogge om har bidriuw by de tiid to hélden, allegearre neat jowt. As hja de kostpriis forlege ha, giet de priis fan it produkt mei om- leech. Dochs is dat in koartsichtige rede- naesje, hwant troch forleging fan ’e kostpriis wurdt de pesysje fan üs pro- dukten sterker, net allinnich op ’e yn- lauske- mar ek op ’e bütenlénske merk. H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag op Paleis. Soestdijk de rijdende ten toonstelling van het Ko ninklijk Huis-Archief ge opend. Na de opening kwam ook H.K.H. Prinses Margriet een kijkje nemen. Donderdag 29 Nov. Jaarl. ledenverg, met film, Coöperatie „Excelsior” in St. Jozef, Hooiblokstr. Aanv. 7% u. de Amerikaanse atoomindustrie, waar van de geheimen op grond van de wet van 1946 aan geen enkel ander land mo gen worden meegedeeld. Churchill zou er op aandringen, dat in ieder geval voor Groot-Brittannië een uitsondering wordt gemaakt. Hoewel een ontmoeting tussen de lei ders van de Grote Vier een lievelings- wens van Churchill blijft, gelooft men toch niet, dat dit plan bij de besprekin gen tussen de twee staatslieden op de voorgrond zal staan. Hoewel de officiële datum van de jaarlijkse lampion-optocht 11 November is, had de commissie dit jaar in verband met het feit dat deze datum dit jaar op een Zondag viel, nu voor dit gebeuren de Zaterdag gekozen. De deelname over trof verre de verwachtingen. Had men officieel op 2000 kinderen gerekend, ze ker was dit aantal deelnemers met ruim 300 overschreden. Uit alle delen van de stad was de jeugd opgekomen naar het Martiniplein, waar de opstelling van de In stik of acht froulju ünder regy fan frou Tamminga ha yn ’e Fryske boeke wike yn Snits en Ysbrechtum oan it kolportearjen west. De boekhannel for- liende syn meiwurking troch stofomslag- gen biskikber to stellen en... de bistel- - - lingen üt to fieren. De forkeap foei ta: stoet plaats vond en waar ^deze na af- sünder foarbirieding en reklame waerd der foar 500 forkocht. De foarsitter fan ’e Aldselskipskrite, de hear van der Werf, gie ek mei syn frou en auto op ’n paed en bisocht de üthoeken. Al in pear jier bi -e wy yn Snits oan ’e ein fan ’e boekewike in joun hawn, dy’t klonk as in klok. It like wol, nou ’t de Boalserter tradysje forsteurd wie, dat Snits ek oan ’e krapper ein komme soe ündanks it feit, dat in Snitser de Gys- bert Japikspriis woun. Aldergeloks hie it Ald-Selskip yn dizze wike in joun mei de hear Schip pers bilein. Troch meiwurking fan him en fan de hear van de Pijpekamp koe dizze joun omboud wurde yn in boeke joun. Foarsitter van der Werf brocht de oan- wêzigen op ’e hichte fan it ütsuteljen fan boeken, dêr’t in mannich froulju dizze wike meidwaende binne. De hear H. K. Schippers bigoun mei to sizzen, dat Brolsma de béste forteller is en dat it dus in joun fan lézen wurde moat. Syn wurk hat net de measte psy- chologyske djipgroun. De problemen lizze by him meast op it suver literaire mêd. Men soe tinke kinne, hwat dizze aide man üs noch to tortellen hat. Oan dyjingen mei men sizze, Brolsma hat syn tiid noch net hawn. Hy jowt net, hwat de minsken op ’n djipsten bilibbet, mar hy tekenet yn greate rige wurken, safolle minsken, dat men üt syn wurk it algemiene aspekt fan ’e maetskippij fine kin. Brolsma kin forgelike wurde mei Ids Wiersma, dy’t ek sterk wie yn it uterlik en it detail. Stees weroan moat men respekt ha foar dizze man, dy’t, yn 1882 yn Stiens berne, allinne de legere skoalle dér bisocht. Syn ünder- wiis krige er net fan de minsten: M. Hoogeveen, de man fan de lêsplanke, F. U. Schmidt, in bikende figuer üt ’e ünt- halderswréld en A. Rauwerda, dy’t jier- renlang lanboukroniken forsoarge. Nei syn 16e jier giet er as ferversfeint Frys- lén yn en op syn 21e leveret er syn ear ste skets: Sinnestrielen. Oant hjoed de dei ta skriuwt Brolsma. Tusken 1993 en 1951 is der in lange rige sketsen, ro mans en toanielstikken fan him ütkom- men. Al dit wurk hat itselde karakter: derdag te Den Haag voor 2e stuurman bisiket er fan ’e bütenkant nei de bin- Wegens de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbruik zullen de Nederlandse Spoorwegen tijdens de zo genaamde piekuren in de electrische treinstellen, waarin dit technisch mo gelijk is, slechts de halve verwarming en de halve verlichting inschakelen. In de door electrische locomotieven ge trokken treinen zal tijdens de piekuren slechts de halve verwarming worden in geschakeld, behalve wanneer deze trei nen worden verwarmd door middel van een aparte stoomverwarmingswagen. In verband met electriciteitsbezuini- ging zijn de radio-uitzendingen op werkdagen met ingang van heden ’s morgens van 7.30 tot 9 uur en ’s avonds van 4.30 tot 6 uur onder broken. Alleen op Zaterdag is er geen zendersluiting. Bij deze wedstrijd van A.K.C. behaalde Beets (Vaartjes) de le prijs, Warga (Wobbes) de tweede, Idskenhuizen (Ko- ning) de derde. Er waren 800 900 toeschouwers, zodat de recette voor A.K.C. niet groot was. De spannendste partij was die tussen Poppingawier en Idskenhuizen, waarbij na 8 minuten twee Poppingawiersters tegen de grond gingen en bleven liggen en ook een deelnemer van Idskenhuizen. Scheids rechter Kroontje trad resoluut op en na sportief overleg tussen bestuur en beide partijen werd Idskenhuizen tot over winnaar verklaard. Er waren nog tal van attracties naast deze hoofdwed strijd; A.K.C.' kan op een sportieve ont moeting terug zien. Er waren 19 ploe gen ingeschreven, doch een aantal bleef weinig sportief weg. Het was jam mer dat er geen afvalronde was. Winston Churchill zal waarschijnlijk in Januari een persoonlijk bezoek bren gen aan president Truman, zo maakte het Witte Huis gisteravond bekend. Men verwacht, dat het bezoek in het be gin van Januari zal vallen, wanneer het Congres van reces terugkeert. De Britse regeringsleider zou dan een gezamenlijke zitting van het Huis van afgevaardig den en de Senaat toespreken. De economische moeilijkheden van Groot-Brittannië zullen ongetwijfeld op de eerste plaats staan in het gesprek tussen de twee staatslieden. Het Lon- dense weekblad Reynolds News neemt zelfs aan, dat Churchill zal trachten een nieuwe leen- en pachtovereenkomst met Amerika te sluiten, zoals in de oorlogs jaren heeft bestaan. Churchill zou er in zijn gesprek met president Truman van uitgaan, dat het Westen kans loopt de Russen in de kaart te spelen door zich zozeer te be wapenen, dat daardoor de economie van de Atlantische landen in het ongerede komt. Diplomaten te Londen en Parijs nemen voorts aan, dat Churchill zal aandringen op een groter Brits aandeel in het ont werpen van de gemeenschappelijke poli tiek jegens Rusland. Dat aandeel zou in de ogen van de nieuwe conservatieve regering ten tijde van Labour te gering zijn geweest. Tenslotte zou Churchill er tegenover president Truman zijn onte vredenheid over uitspreken, dat er nog steeds een „ijzeren gordijn” hangt voor Woensdag 14 November. Feestavond van de Sneker Gymnasiasten Ver. „Dicendo Discimus” in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Hy seach de direkteur lykwols allin nich as direkteur fan in koöperaesje, dy’t alle dagen mei de boer yn oanra- king komt, is 't net mei him seis dan wol mei syn molkrider. Syn plak is net maklik. Hy hat it bistjür njonken him en de leden om him hinne en eigenliks binne hja allegearre syn wurkjowers. Mar seis is hy ek wurkjower. Syn sala ris lykwols hinget öf fan ’e molkpriis; hy is dus boer op it fabryk. Hwat sjocht de boer eigenliks yn ’e direkteur? Dy moast eigenliks fan slech te molke goede büter en tsiis meitsje kinne; hy moat sunich en op syn plak wêze en moat him by alle boeren fan syn fabryk oanpasse kinne. De direk teur is de skeakel tusken fabryk en boer. Dat kin hy tige bifoarderje troch de boeren ris to bisykjen. Hy leart dan har hüshélding kinnen en de bern en kin ek ris yn it büthüs sjen. Hwant it is fan folie bilang dat hy ek hwat forstan hat fan ’e buorkerij en fan it fé en dêrom komme de béste direkteuren üt ’e boerestan. Dy gesprekken tusken boer en direkteur kinne de bén forstevigje hwant as de direkteur ienkear it for- trouwen fan in boer hat, dan moat hy alle war dwaen dat to bihalden. Nou is der geweldich great forskil tusken de boeren yn Fryslan. Sprekker hat dat seis yn de ünderskate plakken dêr’t hy direkteur west hat, ünderfoun, en joech dêrfan ek foarbylden. Ek de bilangstelling fan de minsken foar it fa bryk is yn ’e forskillende dielen frijhwat üngelyk. Dat hat sprekker seis ek mei- makke. Hy hoopte lykwols mei syn praetsje birikt to hawwen, dat de oan- wêzigen hwat mear bilangstelling foar de direkteur krigen ha, hwant dat soe in seine wêze foar boer en direkteur. Nei it skoft biandere de hear Huite ma noch inkelde fragen en doe wie it wurd oan de hear Ir H. v. d. Molen. Hy spriek oer Aanmeldingen voor emigratie naar Australië zullen met ingang van 17 November gedurende enkele dagen niet door de aanmeldingskantoren in ontvangst genomen kunnen worden. Dit vindt zijn oorzaak in nieuwe instructies, welke aan die kantoren zullen worden toegezonden. Voor ongeschoolde werk krachten, gehuwden en kinderen inbe grepen, zullen de emigratiemogelijk heden ruimer worden gemaakt; voor de geschoolden worden de mogelijkheden geringer. De aanvragen van hen, die zich vóór genoemde datum melden, zullen volgens de thans geldende bepalingen worden behandeld. OUDEGA (W.). Zoals we in het vo rig nummer al meldden, had onze zangver. „de Lofstem” alhier een eerste prijs behaald op het concours te Leeu warden. Na loting verwierf deze ver eniging ook de wisselbeker. GAUW. De Oranjever. hield op 9 Nov« een mooie avond in „Het Gebouw” te Gauw. De voorz., de heer O. Sieperda van Goëngamieden, opende met een har telijk welkomstwoord en zei o.m. dat, omdat er deze zomer geen Oranjefeest was geweest het bestuur deze avond had georganiseerd. Hij heette in het bij zonder welkom het gezelschap Tetman de Vries, dat de revue „Ik kin it net litte” zou opvoeren. Wat naar voren werd gebracht, was schitterend. In de pauze werden Friese liederen gezongen, terwijl begonnen was met het zingen van twee coupletten van het Wilhel mus Voorzitter Sieperda bracht dank aan het gezelschap Tetman de Vries, waarna nog het Fries Volks lied werd gezongen. De zaal was vol.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1