I I Sneek op de rattenjacht Gemeentebestuur doet beroep op de Sneker burgerij om de uitvoering der woningbouwplannen 1952 mogelijk te maken BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST AGENDA 6e Jaargang No 92 VRIJDAG 16 November 1951 2872 L. KIEZEBRINK I Afloop Verkopingen Wel animo 1 Prijs van Krantenpapier wordt met een derde verhoogd Ons land telt 157000 personenauto’s Ongemanierd KLEINZAND 7 Tele». Het Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde eitgave ra NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Voorstellen ter Assemblee JI Churchill naar Truman In October bijna zoveel uit- als ingevoerd Geen brandstapel meer Aanbesteding Nieuwe voorstellen wijziging Grondwet Bazar Protestants Ziekenhuis 1750000 4°/o gevraagd in coupures van f1000 f 500 en ilOO Feestavond Dicendo Discimus - Redacteur: 1 mede- meer GESLAAGD. de f Geslaagd voor het doctoraal examen in de Tandheelkunde de heer G. W. Kwant alhier. gemeente Sneek, -j ge- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Een Rotterdamse firma heeft kort ge leden een methode van postverzending aan sollicitanten toegepast, welke grote verontwaardiging van de desbetreffende sollicitanten heeft opgewekt. De afge wezen candidaten kregen van deze fir ma antwoord in ongefrankeerde brie ven. Op de plaats, waar de postzegel moest ziten, was „sollicitant’* geschre ven, met het gevolg, dat een afgewezene behalve een teleurstellend bericht van de firma ook nog 20 cent strafport moest betalen. (Alg. Dagblad.) Redactieadres SNEEKER NIEUWSBLAD len hun steentje aan de financiering van de woningbouw bij te dragen, kan de storting ook in termijnen geschieden, b.v. per kwartaal, per maand of zelfs per week, mits het ingeschreven bedrag is volgestort op uiterlijk 1 Februari 1953. De obligaties zullen worden voorzien van halfjaarlijkse coupons, betaalbaar op 1 Augustus en 1 Februari ten kantore van de gemeente-ontvanger en bij de plaat selijke bankinstellingen, de eerste cou pon op 1 Augustus 1952. Indien na 1 Februari 1952 in eens of in gedeelten wordt gestort, dan worden de gezegelde obligaties verstrekt op het moment van volstorting van het bedrag der inschrij ving, waarbij uiteraard verrekening van rente plaats vindt. De aan de uitgifte van deze lening verbonden kosten van reclame, druk werk, zegelrecht, provisies e.d. komen met uitzondering van het toewijzings- zegel ad 1.2 pro mille, dat zoals gebrui kelijk door de inschrijvers moet worden betaald, voor rekening van de gemeente. Freed 16 Novimber 8 üre by Hanenburg J. Piebenga sprekt oer de Faroyar. Vrjjdag 16 t.e.m. Zondag 18 November. Bijeenkomst Jehova’s Getuigen in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in October 1951 788 millioen (v. m. f 708 millioen), terwijl voor een waarde van i 782 millioen (v. m. 694 millioen) werd uitgevoerd. Het tekort op de handelsbalans ver meerderde in October met slechts ƒ6 millioen en bereikte ultimo October een hoogte van 2270 millioen (Jan.Octo ber 1950 ƒ2162 millioen).. Opvallend in de tot nog toe gevoerde debatten in de Algemene Vergadering der Ver. Naties was het verschil in toon in de redevoeringen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Acheson en die van zijn Engelse collega. De laatste was, zoals gezegd, veel milder tegenover de Russen, die daartoe toch heus geen aanleiding had den gegeven, want hun betoog ontaard de dikwijls in scheldpartijen tegen het Westen, wat overigens geen bewijs van kracht is. Bedoeld verschil in toon duidt op zeker verschil in taktiek in de diplomatie van Londen en Washington. De Amerikanen voelen zich elke dag sterker worden en schijnen bereid alle risico’s van een krachtproef met de Russen te aanvaarden. De Engelsen to nen zich wat bedachtzamer. Hier uit zich een verschil van situatie. De Ver. Staten zijn militair en economisch sterk, de Engelsen en met hen alle West- Europese landen, worden wel elke dag militair sterker, al zijn ze nog lang niet sterk genoeg, maar schijnen ook elke dag economisch zwakker door hun mi litaire inspanning te worden. Bovendien zijn de Europese partners in het Atlan tisch pact, veel meer dan Amerika, blootgesteld aan de eerste gevolgen van een oorlog, welke met Rusland zou uit breken. In zekere zin vertegenwoor digt Churchill, als hij in Januari met president Truman gaat spreken over alle kwesties welke met bovenstaande situatie verband houden, dan ook niet alleen zjjn eigen land, maar geheel W.- Europa. Churchill en Bevan, de Engelse labourleider van de linkervleugel, zijn het de N. R. Crt. wees er dezer da gen op hoe vreemd het ook klinkt, eigenlijk wel hierover eens dat de mili taire uitgaven niet alleen bepaald die- Maandag 26 November. Partij van de Arbeid, 's Avonds 3 uur spreekt de heer J. Schijthuis in het Piter Jel- les-hüs. Het zal vooral de bewoners van de Lemmerweg en omgeving groot genoe gen doen te vernemen, dat de brandsta pel op het terrein van de Gem.Reiniging is uitgedoofd en van nu af aan tot het verleden behoort. Het hier opgeslagen afval zal worden afgegraven en evenals dat wat voortaan wordt opgehaald en aangevoerd, gebruikt worden voor het dempen van het laatste gedeelte van de langs het dienstterrein lopende Draai- sloot. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de prijs van het krantenpapier in ons land met niet minder dan 33 worden ver hoogd tengevolge van een verdubbeling van de prijs van het hout, dat een van de belangrijkste grondstoffen voor de vervaardiging van rotatie-papier is en uit Finland komt. Bedroeg de prijs van het krantenpa pier voor de oorlog, in 1937, 7% cent, per kg., na de bevrijding kwam die al spoedig daarna op 36 cent om daarna, met een kleine onderbreking, regelma tig te stijgen tot de tegenwoordige prijs van 53 cent. Op 1 Januari zou dat dan ongeveer 84 cent worden. Het bestuur van De Nederlandse Dag bladpers 1945 heeft de leiders van de krantenbedrjjven, waarvoor deze zeer gevoelige verhoging verstrekkende ge volgen kan hebben, in een spoedverga dering bfleen geroepen om te overleggen hoe deze moeilijkheden het best het hoofd kunnen worden geboden. leid tegen Amerikaans krijgt. Al is het een sitie voor een Maandagmiddag is op Schiphol de bemanning van het s.s. Maipu, dat bij Helgoland is vergaan uit Hamburg geailiveerd. De bemanning is op doorreis naar Amerika. De vrouwelijke en mannelijke leden van de bemanning op het platform van Schiphol. Vrijdag 16 t.e.m. Maandag 19 Nov. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Spion nen aan de Theems”. voor huisdieren en mensen, zijn per woonhuis ongeveer zes tot tien nodig, welke gelegd moeten worden op die plaatsen, waar men ratten kan verwach ten. Meer bijzonderheden zijn vermeld in een circulaire welke dezer dagen huis aan huis wordt bezorgd en waarvan de lezing dringend wordt aanbevolen. Als ieder meehelpt, slaagt de actie zeker. Ook de eigenaren van fabrieken, op slagplaatsen, opslagterreinen, magazij nen, slachtplaatsen enz., wordt dringend verzocht hun medewerking te verlenen. Immers alleen met hun medewerking kan de rattenbestrijding een volledig succes worden. Gehoopt wordt, dat ieder ingezetene zich in dezen van zijn ver antwoordelijkheid voor de gemeenschap bewust is en dat zal tonen door de ge vraagde medewerking te verlenen. Mocht men voorlichting wensen of daad werkelijke hulp van de Gemeente-Reini- ging, dan wordt zulks door directie en personeel gaarne verleend. Tongersdei 22 Novimber. Lanbou Jon- gerein Mienskip Snits. Jouns 7.30 üre sprekt by Hanenburg J. de Boer fan Snits oer: „Boer en ambtner”; B. Bootsma fan Huzum oer: „Boer en ynspekteur”. Notaris P. Feddema verkocht Woens dagavond finaal in „Onder de Linden” de volgende percelen: Perc. 1. Burger- woonhuis Oppenhuizerweg 140a. Koper de heer Koopmans voor ƒ5425; perc. 2, Burgerwoonhuis Albertine Agnesstraat 19. Koper J. Hoekstra voor 3210 perc. 3, Woonhuis Looxmadwarsstr. 4. werd ingehouden; perc. 4, Burgerwoon huis le Woudstraat 14. Koper S. D. Bos voor 2019; perc. 5, Woonhuis le Woud straat 4. Koper L. de Jong voor 1601; perc. 6, Woonhuis 3e Woudstraat 12. Koper P. Zwart voor 900; perc. 7, Woonhuis le Oppenhuizerdwarsstraat 1. Koper L. de Jong voor ƒ1158; perc. 8, Burgerwoonhuis W. Lodewijkstraat 26. Koper O. Zijlstra voor 4500; perc. 9, Burgerwoonhuis Monnikstraat 5. Koper de heer Rinsma voor 3240. Donderdag 29 Nov. Jaari. ledenverg. met film, Coöperatie „Excelsior” in St. Jozef, Hooiblokstr. Aanv. 7% u. noten. Uiteraard komen echter reeds de hoop uit dat ieder Sneker in deze zal meehelpen onze stad een ereplaats te verschaffen onder de welke door haar bevolking reeds in staat werden nen uit te voeren. Het door de raad aangenomen voorstel als volgt: Zoals U bekend zal zijn heeft het rijk in het kader van het te voeren monetair beleid onder andere maatregelen getrof fen ter beperking van de investeringen door overheidslichamen. Een van de ge geven voorschriften houdt in, dat geen kapitaalswerken meer mogen worden uitgevoerd als niet van te voren de be schikking is verkregen over de nodige fondsen, waaruit de met de uitvoering der werken gemoeide kosten kunnen worden gedekt. Daarnaast bestond reeds het voorschrift, dat de gemeenten slechts gelden mogen lenen tegen de door de Minister van Financiën vastgestelde rente-percentages. Deze percentages lig gen ondanks een onlangs toegestane ver hoging nog beneden die waartegen op de vrije markt kan worden geleend. Dit rentegamma waaraan de gemeenten ge bonden zijn en de schaarste op de kapi taalmarkt, maken het practisch ónmo gelijk geldleningen te sluiten. De uitvoe ring van nieuwe kapitaalswerken is dan ook vrijwel uitgesloten. Betekent deze situatie voor de totstandkoming van ver schillende openbare werken, welke op het programma staan, een vertraging en valt dit te betreuren, voor de woning bouw zullen de gevolgen veel ernstiger zijn. Indien de middelen niet tijdig voor handen zijn, zal het bouwplan voor 1952 niet kunnen worden uitgevoerd. Overtuigd van de noodzaak om dit tot elke prijs te voorkomen hebben wij na zorgvuldige overweging besloten U een voorstel te doen om in navolging van hetgeen reeds in andere gemeenten is geschied, een beroep op de ingezetenen dezer gemeen te te doen om gelden aan de gemeente te lenen. Wij menen dat daartoe de uitgifte van een obligatielening met een looptijd van 15 jaar het meest geëigend is. De rente kan 4 bedragen indien de lening na de looptijd in haar geheel wordt afge lost. Het bedrag der lening ware te stel len op 750.000.De koers van uit- Voor rekening van de fa Julius van der Werf, tcgelhandel alhier, werd door architect J. van der Molen onderhands aanbesteed het bouwen van een opslag loods op het Industrieterrein aan de Op penhuizerweg. Het werl- is aan de laag ste inschrijver, de heer P. Oly alhi gegund. Naar ons wordt medegedeeld, zal in het begin van de volgende maand weer een streekactie tegen de ratten worden gevoerd. Daar deze actie van groot be lang is, gezien de grote hoeveelheden kostbaar volksvoedsel die jaarlijks door de ratten worden vernietigd en ook het grote gevaar van verspreiding van ziek ten door ratten, vooral in een waterrijk land als onze provincie, (ziekte van Weil e.d.), hebben B. en W. van Sneek gemeend aan deze actie te moeten deel nemen en de uitvoering daarvan aan de Gem. Reiniging opgedragen. De directeur van deze dienst verzoekt daarom alle inwoners van onze stad tij dens deze actie hun volle medewerking te verlenen door bij de plaatselijke han del, welke eveneens is ingeschakeld, enige blokjes van het verdelgingsmiddel te kopen dat speciaal voor dit doel in voorraad wordt gehouden en tegen een laag bedrag verkrijgbaar wordt gesteld. Van deze blokjes, die onschadelijk zijn Meerderjarigheid van Koning op 21 jaar. Buiten de voorstellen van wetscommissie om zal de regering alsnog twee voorstellen tot wijziging van de Grondwet bij de Staten-Generaal indie nen. Het ene ontwerp zal betrekking hebben op de datum van meerderjarig heid van de Koning. Het bestaande art. 31 van de Grondwet zegt, dat de Koning meerderjarig is als zijn 18e jaar is ver vuld. Hetzelfde geldt van de Prins van Oranje en de dochter des Konings, die vermoedelijk erfgenaam is van de Kroon, in geval dezen regent worden. Het ligt nu in het voornemen van de re gering deze leeftijd op 21 jaar te brengen. Bovendien kan de indiening van een zevende ontwerp tot wijziging van de Grondwet worden verwacht, handelende over de bijzondere verhouding tussen de Staten-Generaal en de minister van de Buitenlandse Betrekkingen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De bruto-opbrengst van de de vorige week gehouden bazar voor het Protes tants ziekenhuis alhier bedraagt ruim ƒ6000. Volgens een telling van het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het aantal personenauto’s in ons land op 1 Augustus 157.002, waarvan ruim zeven tig procent van nieuwe, na-oorlogse mo dellen. In vergelijking met voor de oor log is er een sterke verschuiving waar te nemen van zware naar lichte per sonenauto’s. Amsterdam herbergt de meeste auto’s, namelijk 18.476. Rotter dam heeft er 11.740, nen te worden door het nodige, maar ook door het mogelijke. Er moet ten slotte iets overblijven waard verdedigd te worden. En zal dat in W.-Europa overblijven dan zullen de Ver. Staten economisch opnieuw moeten bespringen. Een andere kwestie is, dat terwijl W.- Europa thans eigenlijk niet zonder eco nomische ontwrichting aan zijn militai re verplichtingen kan voldoen, het mili taire apparaat der Amerikanen, uit ruime economische bronnen gevoed, snel z(jn vervolmakin0 nadert. Maar het Amerikaanse volk is natuurlijk niet be reid, al kan het. 't betalen, tot in het oneindige voor de instandhouding van zo’n reusachtig en duur apparaat te offeren, en dus bestaat het gevaar dat als Washington op haar tijd niet met Rusland tot overeenstemming kan ko men, in Amerika een drang naar ulti- matumpolitiek zal ontstaan, welke Rus land voor de keus zal stellen, de Ame rikaanse wensen in te willigen of oor log te aanvaarden. Daarom is het drin gend t(jd, dat W.-Europa niet alleen economisch door de Ver. Staten gehol pen wordt, maar ook weer meer mede- Woensdag had de Sneker gymnasias ten vereniging Dicendo Discimus haar feestavond in Amicitia. Blijkbaar ge ïnspireerd door Shaw, wiens „Wapens en de Man” de hoofdschotel van het feest zou zijn, heette praeses Henny Kingma de talrijke aanwezigen op even ontraditionele als onconventionele wijze welkom met een „fijn dat u er bent” en het publiek had alle aanleiding aan het slot te zeggen „fijn dat we er geweest zijn!” want het was een goede avond voor Dicendo. Na gezamenlijke zang van het „Carmen Gymnasii” was er goede muziek van Adriaan Palmboom (fluit) en Hylke Tromp (piano), Mar tin de Boer zong begeleid door Willem Wester enige negro spirituals, waarna het eerste bedrijf van Shaw’s blijspel volgde. De leerlingen der H.B.S. heb ben hier al eens Molière gespeeld, waarom zouden de gymnasiasten dan niet iets van Shaw geven, die wel eens de Engelse Molière is genoemd, wiens tijd dichter bij de onze ligt en die in dit blijspel zoals de inleiding in het programma het vertelt de roman tiek in liefde en krijgsmanswezen ironi seert. Shaw doet dat meedogenloos in zeer geestige dialogen, welke echter uitermate veel van amateur-spelers vergen. Het groepje van Dicendo Disci mus was echter behoorlijk opgewassen tegen zijn moeilijke taal. Als we het niet gaarne een vlotte schoolcarrière gun den, zouden we haast wensen dat het nog geruime tijd het toneelspel in deze ver. zou kunnen beoefenen, omdat er zulke goede krachten onder zijn die ook zo goed op elkaar zijn afgestemd. Het vlotte tempo onmisbaar in een stuk als dit was er al direct en wat de damesrollen presteerden was hier en daar zelfs buitengewoon, een uitstekend trio deze Catherina, Raina en Louka. Maar ook bij de heren ontbrak het -niet aan goede prestaties. Majoor Paul Pet- koff, Sergius Saranoff en Bluntschli speelden voor wat ze waard waren en de kleinere rollen van Nicola en de Rus sische officier waren niet minder. Re sultaat dus een groot succes, waarvan natuurlijk in dit moeilijke stuk een zeer belangrijk aandeel toekwam aan de re gisseur ir A. P. W. Münch. Terecht huldigde de rector dr Blankert dan ook aan het slót deze in de eerste plaats, I waarna hij de actrices namens de lera- I ren bloemen aanbood. Praeses Kingma bracht op zijn beurt ook dank aan ir Münch, actrices en acteurs, bood de eerste namens D. D. een boekwerk aan, en de dames bloemen; bloemen kregen ook mevr. Bos en mevr. Velleman die bij de voorbereidingen hadden geholpen, en dank viel nog ten deel aan rector dr Blankert voor de ondervonden medewer king en aan Plet Obbema, de man van de onmisbare loterij. Volgde het gezel lige bal, waaraan het ensemble Schuil medewerking verleende. In een gisteravond gehouden vergadering heeft de raad der gemeente Sneek, op voorstel van B. en W., besloten ook, zoals reeds in vele gemeenten is ge schied, een beroep op de Sneker bevolking te doen om de gemeente het kapi taal te verstrekken, nodig voor de uitvoering van het woningbouwplan 1952. Mocht dit beroep tevergeefs zjjn dan zou dat bouwplan niet kunnen worden uitgevoerd, met alle catastrophale gevolgen van dien voor zeer vele stadge- wij nog nader op deze zaak terug, wtf drukken nu - - -1 zijn plicht zal verstaan en gemeenten, gesteld, haar bouwplan- 1 van B. en W. luidt Als er die in Januari ook naar Washington gaat die iets in Amerika kan berei ken is het Churchill, maar ook hem zal het heel moeilijk vallen. Veel minder dan president Roosevelt volgt president Truman een persoonlijke politiek, bo vendien had Roosevelt, omdat het in oorlogstijd was, een nogal meegaand Congres achter zich, wat hem veroor loofde Churchill wel eens concessies te doen, president Truman heeft echter met een vrij lastig Congres te maken dat scherp op hem en op de Europese bondgenoten let en des te scherper nu 1952 een Amerikaans verkiezingsjaar is. Terecht schreef dezer dagen een blad dat Truman minder vrij in het geven, dan Churchill in het vragen is. Toch is het van het grootste belang voor Europa dat de Engelse premier even vasthoudend als de spreekwoordelijke Engelse bulldog zal zijn als het er in zijn besprekingen te Washington om gaat het overleg met Rusland zo lang mogelijk gaande te houden waarvoor Churchill ook een ontmoeting met Sta lin zou wensen en voor een zo groot mogelijke invloed van W.-Europa op het beleid jegens Rusland vecht. Om maar niet te spreken van de wens der Euro pese leden van het Atlantisch pact dat Amerika meer troepen naar Europa zal zenden, waarbij Churchill te Washing ton zal stuiten op de groeiende tendenz in het Amerikaanse militaire beleid om de bijdrage der Ver. Staten in de ver dediging van Europa vooral door de strategische luchtmacht te doen leve ren. Zijnerzijds is Engeland blijkbaar bereid ook Amerika tegemoet te komen. Churchill heeft bijv. Spanje doen weten dat zijn regering betere betrekkingen met dat land wenst en volgt hier dus meer de Amerikaanse politiek dan zijn voorganger. Op net vasteland van Eu ropa zou men gaarne hebben gezien dat Engeland ook meer streefde naar die onderlinge samenwerking der W.-Euro- pese landen, zonder welke dit gehele gebied zich moeilijk staande zal kunnen houden in de ontwikkelingsstorm welke wel eens zou kunnen losbreken als de huidige Assemblée geen toenadering tus sen Rusland en het Westen brengt. Dan zullen op korte termijn allicht allerlei drastische maatregele: moeten worden genomen om bij een nog versneld tem po der bewapening economisch boven water te blijven. Dit kan nauwelijks met succes gebeuren als alle W.-Europese landen niet op elkaar steunen, doch he laas was een der Engelse maatregelen om in eigen land de moeilijkheden het hoofd te bieden lijnrecht in strijd met zeggingschap in het grote politieke be- Rusland dat al te zeer een beleid is geworden heel moeilijke po- gesteunde om ook nog aanspraak te maken op zeggingschap. Zowel het Westelijk voorstel tot een gecontroleerde telling van wapenen en troepen en een daarop aansluitende be perking van de bewapening als het Rus sische zijn met 66 andere punten (waar onder de Zuid-Slavische klacht over agressieve bedoelingen van zijn com munistische buren) op de agenda van de Assemblée, dus de algemene verga dering der Ver. Naties te Parijs ge plaatst. Dat uit deze twee plannen ten slotte op die vergadering één gemeen schappelijk besluit, dat de weg naar een werkelijke vrede opent, zal voortvloeien, is weinig waarschijnlijk, daarvoor lig gen de uitgangspunten te ver uiteen. Het Russische voorstel, dat door Wis- jinski die verklaarde niet te hebben kunnen slapen van het lachen over het voorstel van het Westen werd in gediend behelsde, dat de algemene ver gadering der V. N. zich zou uitspreken: 1. voor verbod van deelneming aan het „agressieve Atlantische pact en tegen het vestigen van bases in andere lan den”; 2. voor een staken van het vuren in Korea en terugtrekken der troepen van de 38ste breedtegraad binnen tien dagen; 3. voor het vertrek van alle bui tenlandse troepen en vrijwilligers uit Korea binnen drie maanden; 4. voor een conferentie van leden der V. N. en ande re staten tot het verbieden van de atoombom, controle daarop en beperking der bewapening; 5. voor een vredespact tussen de V. S., Rusland, China, Frank rijk en Engeland. Wanneer het Westen deze voorstellen zou aanvaarden zou het dus de steeds door de Russen herhaalde beschuldiging, dat het Atlantisch Pact een aanvallend karakter had, als juist erkennen en zou het inzake Korea ook volkomen bakzeil halen voor het Rus sische inzicht. Deze voorwaarden van Moskou welke voorafgaan aan een voorstel om de Grote Vijf een vredespact te doen sluiten op zichzelf een voor stel voor het Westen vol voetangels en klemmen, omdat de Ver. Staten com munistisch China niet erkenden, Enge land b.v. wel zijn zo onredelijk dat het Westen ze eenvoudig niet kan aan vaarden, omdat dit een knieval voor Rusland zou betekenen. Het Westerse voorstel bevatte juist niets van dien aard; het vroeg van alle mogendheden precies hetzelfde nl. bereidheid mee te werken aan een telling van wapenen en troepen op ieders gebied en onder strikte controle als inleiding tot een plan voor ontwapening. Eden, de Engel se minister van buitenlandse zaken, heeft ter algemene vergadering nog eens op de redelijkheid dezer voorstel len gewezen in een rede welke zich on derscheidde door een zeer milde toon en die vrij was van elke aanval op de Sovjet unie, en waarin er op werd gewezen dat het Westen zich alleen in het At lantisch Pact verenigde omdat het in een krachtige positie over vrede wilde praten; het pact was noodzakelijk ge worden, omdat het verschil in kracht- verhouding tussen Oost en West een ernstig gevaar voor de vrede was ge worden. Onze Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr Stikker, had het in een rede tot de Acsemblée zo uitge drukt: „dat de huidige vorm van „vreedzaam samenleven” er eigenlijk een is van het oerwoud, waar de roof dieren het jachtterrein verdelen uit eerbied voor elkanders gebit. Thans is er een machtig blok, waarmee wij gaarne over vreedzaam samenleven willen praten, maar dat, onder een to talitaire heerschappij, er ’n groot leger en een groot wapenarsenaal op nahoudt, waartegen het Westen binnen het kader van de V. N. wel maatregelen moest nemen”. gifte zal 100 bedragen terwijl de lening zou kunnen worden verdeeld in stukken van ƒ1000, ƒ500 en ƒ100. Tussentijdse aflossing door de gemeente zal gedurende de eerste 5 jaren van de looptijd der lening niet mogen plaats hebben, gedurende de op vorenvermelde termijn volgende 6 jaar mag zodanige aflossing geschieden tegen een koers van 101% en gedurende de verdere looptgd slechts tegen de koers van 101 Het bedrag, dat de gemeente eventueel t.z.t. van de Staat zal ont vangen op grond van art. 24b, 2e lid, van het Woningbesluit, wegens onren dabele bouwkosten, kan echter zonder dat daarvoor een vergoeding is ver schuldigd worden aangewend voor bui tengewone aflossing. De inschrijving op de lening zal kunnen geschieden bij de plaatselijke bankinstellingen en ten kan tore van de gemeente-ontvanger tot 15 Januari 1952. De storting dient dan te geschieden op 1 Februari 1952. Teneinde een zo groot mogelijk aantal ingezetenen in de gelegenheid te stel de Grond- Cand. notaris N. L. J. Bruinsma te I ring alsnog Bolsward waarnemend het kantoor van wijlen notaris Maseland te Sneek, ver kocht Woensdagmiddag in café Water sport te Woudsend een perceel wei- en hooiland onder Teroele, groot 2.99.00 HA in huur bij de mede-eigenaar Johs. T. de Jong. Voor dit perceel was als maximumprijs gesteld ƒ6877. Deze ma ximumprijs geldt echter niet voor mede- eigenaren en waar er onder dezen ge gadigden waren werd het perceel 56 maal verhoogd en voor de som van 12.300 in koop toegewezen aan de heer R. J. de Boer te Blauwhuis. deze noodzakelijkheid, men beperkte in aanzienlijke mate de invoer van het W.- Europese vasteland. Van de rest der vele punten, waarbij we deze week nog gaarne zouden stil staan, pikken we er slechts enkele uit. De Perzische premier Mossadeq is on verrichter zake uit Washington naar Teheran teruggekeerd. De Amerikanen zijn er nog niet in geslaagd een bemid delingsvoorstel te vinden, dat èn Perzië èn Engeland bevredigt, Mossadeq komt dus met lege handen terug in zijn be rooide land. De Engelsen speculeren nog altijd op de mogelijkheid dat deze Per zische premier verdwijnen zal de oppositie roerde zich tijdens zijn afwe zigheid duchtig en plaats zal maken voor een regering met wie zij het wel eens kunnen worden. De Amerikanen hadden blijkbaar Mossadeq wel iets meer willen tegemoetkomen om zijn re gering welke ze ook een ontwikke- lingsprogram voor achterlijke gebieden aanboden meteen te winnen voor deelneming aan de verdediging van het Midden-Oosten. Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije hebben nu ver klaard tot de vorming van een geallieerd commando voor dat gebied te zullen overgaan. Z.-Afrika en Australië steunen dit plan en de Arabische landen zijn nog eens uitgenodigd toe te treden. Zo als bekend heeft Egypte dat geweigerd wegens zijn zeer ernstige geschillen met Engeland, waarin Amerika nog steeds tracht te bemiddelen. Enkele andere landen van de Arabische liga aarzelen, ze voelen wel wat voor toetreding om dat hun het lokaas van economische steun wordt voorgehouden, maar vrezen anderzijds bemoeienis van het Westen met hun binnenlandse aangelegenheden. Dat Turkije echter mee het initiatief nam geeft hun enig vertrouwen. Zoals te verwachten was is Perón in Argen tinië weer tot president gekozen en kre gen zijn aanhangers bijna alle zetels in de Kamer. Men moet zich verwonderen dat nog bijna 30 der stemmen bij de presidentskeuze op een radicaal tegen stander van Perón konden worden uit gebracht. Men mag Zuid-Amerikaanse toestanden niet vergelijken met Euro pese en kan zich tenslotte nog verheu gen dat deze 30 aantonen dat de de mocratie toch ook in dit totalitair ge regeerde land in opmars is. Als er echter één staatsman in Eu ropa is dr Drees niet te na gesproken, die iets in Amerika kan berei- Ik

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1