Jl I m G C ©M C E TT Sneker Raad unaniem voor de obligatielening Het begin is er Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Si. Nicolaas komt Droom der gevangenen en Met eervol ontslag DINSDAG 20 November 1951 6e Jaargang No 93 Redacteur: L KIEZEBRINK 2872 Bazar S.G.V. Solisten-Concours Zeepost Prins Bernhard ere-doctor NED. STAATSLOTERIJ Kerknieuws i Tempo karavaan trekt door Nederland Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Collecte Vrouwelijke Hulpverlening Geslaagd KLEINZAND 7 Tele< S.J.A. organiseert Tentoon* stelling Grafische Kunst De strijd tegen mond en klauwzeer Besmettelijke ziekten 1371, 1383, 1386, 1390, 1394, 1407, 1419, 6368, 6374, 6376, 11573, 15751. DINSDAGS an VRIJDAGS. Actie Winkeliersver. Woudsend I SNEEKER NIEUWSBLAD 24 November. Op papier was I Vierde klas. 16943 25000; 2177 5000, 16820 2000; 5870, 5939 ƒ1500; 8111, 11485, 15372, 17459, 21905 1000. Hoge prezen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Met dank aan allen die tot het goede resultaat meewerkten bericht het be stuur van de afd. Sneek der Ver. voor Vrouwelijke Hulpverlening, dat de col lecte hier ter stede ƒ502.37 heeft op gebracht. met niet Voor het diploma schoonheidsspecia liste slaagde te Den Haag onze stad genote mej. J. van der Wejj. Indonesië m.s. Willem Ruys Nw. Guinea s.s. Raki Antillen m.s. Bennekom Suriname m.s. Stentor Canada m.s. Westerdam Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hall jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres De Sneker Jeugd Actie organiseert een tentoonstelling van Grafische Kunst in de hal van het stadhuis van 26 t.e.m. 30 November. De collectie is samenge steld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ze omvat vijf en zestig litho’s, etsen, houtsneden en gravures, alsmede expositiemateriaal dat aantoont hoe bijv, een ets tot stand komt. Vele kunstwerken worden ten verkoop aangeboden Legen redelijke prij zen. (Een St. Nic.-tip?) Voor scholie ren bestaat de mogelijkheid de tentoon stelling in groepsverband te bezoeken. Aan de Technische Ho geschool te Delft is Z.K.H. Prins Bernhard benoemd tot Doctor Ho noris Causa. Na de pro- motieplechtigheid: Z. K. H. Prins Bernhard met de promotor Prof. Dr A. J. Kluyver en paim» m- phen achter Ir P. F. S. Otten (links) en Ir Jhr J. Roëll (rechts). Zaterdag 24 November komt de Sint dus in Sneek aan per boot bij de Wa terpoort. Het ligt in de bedoeling van het ontvangst-comité eerst een rondrit door de stad te maken. Tijdens deze rondrit zullen de vier zwarte Pieten een groot aantal folders uitreiken aan het Sneker publiek waarop men vele prach tige prijzen kan winnen. De route van de rondrit wordt Vrijdag a.s. in dit blad bekend gemaakt. Na de rondrit door de stad volgt de zanghulde door de Sne ker jeugd en de officiële ontvangst op het stadhuis. Wij rekenen er op, dat duizenden uit Sneek en omgeving de Sint een hartelijk welkom toe zullen roepen. Dus allen tot a.s. Zaterdag 24 November. „Arriveer Zaterdag 2.30 uur per boot bij Waterpoort met viei zwarte Pieten. Sint”. Hedenochtend ontvingen wij een tele gram uit Spanje van de volgende in houd: OOSTHEM. Bij de Ned. Herv. Kerit alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer D. Hiemstra; tot notabelen zijn herkozen de heren D. Nijdam en C. van Berkma, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: (20 Nov.), (20 Dec.), (20 Nov.) (20 Nov.), (22 Nov.) Van besmettelijke ziekten werden over de week van vier tot en met tien November in totaal 43 gevallen van kinderverlamming, 81 gevallen van diphtherie en 327 gevallen van roodvonk aangegeven. In de provincies Friesland, Utrecht en Zeeland werden over de ge noemde periode geen gevallen van kin derverlamming aangegeven. De grote actie tegen het mond- en klauwzeer begint heden. Vijfduizend li ter entstof is die dag afgeleverd. In de volgende weken zal per week vierdui zend liter entstof gereed komen. Met een liter kunnen dertig dieren worden geënt. Merkwaardig is, dat het aantal gevallen met dodelijke afloop zeer ge ring is. Deskundigen concluderen daar uit, dat de enting een barrière tegen de ziekte opwerpt. Met het nu opgestelde programma voor de aanmaking van entstof hoopt men per week tussen de 190.000 en 130.000 dieren te kunnen be handelen. Het Gebouw voor Christelijke Belan-een slager gen was zowel Vrijdagmorgen als -mid dag weer volledig bezet met de jeugd van diverse scholen om het Jeugdcon- cert bij te wonen dat ditmaal gegeven werd door de zanger Harry van Oss, die zichzelf op de luit begeleidde. Wij heb ben diverse voordracht-kunstenaars ge hoord en allerlei zangers, ditmaal was het echter een zeer geslaagde combina tie van beiden, want Hairy van Oss paart aan een prettige zangstem een buitengewone voordracht zodat hij in alle opzichten zijn jeugdige toehoorders wist te boeien. Na eerst een uiteenzet ting te hebben gegeven van het te be spelen instrument, de luit, waarvan reeds in oude geschriften van 3000 j. v. Christus gewag wordt gemaakt als vier snarig instrument, en dat in de loop der eeuwen met steeds meer snaren werd uitgerust omdat de muzikale ontwik keling meer muzikale uitdrukking ver langde, is het thans een instrument met 10 snaren. De bodem is gebogen in tegenstelling met de guitaar, die een platte bodem heeft. Ook over het Volks lied wist hij prettig een en ander te vertellen. Het Volkslied is ontstaan uit de drang om iets op zingende wijze te vertellen. Meestal is de maker onbekend en leeft een dergelijk lied reeds eeuwen onder het volk. Men zong het bij speci ale gelegenheden of familiebijeenkom sten en het ging over van ouder op kind. Pas in de 18e eeuw was het Rous seau die de waarde van het volkslied meer ging waarderen en met nog een aantal anderen trachtte de volksliede ren van allerlei nationaliteiten vast te leggen om ze zodoende voor het nage slacht te bewaren. Ook werden in tal van muzikale werken de volkswijsjes verwerkt als motief. Na deze uiteen zetting ging de voordragende zanger over tot zijn programma, bestaande uit een aantal volksliederen uit diverse lan den. Als Nederlandse werkjes waren er het „Van Jezus en Sint Janneken”, een „Gronings Wiegenlied”, „De Skotse Trije” en „Ain boer wol noa sien noa- ber tou”. Elk lied werd tevoren bespro ken en toegelicht en het is voor de Frie zen wel aardig te vernemen dat de Skotse Trije in de elfde eeuw vanuit Schotland werd geïmporteerd. De Fran se Volksliederen waren vertegenwoor digd door: „La legende de Saint-Nico- las” en „Joli tambour”. Vooral de ge schiedenis over „La legende de St. Ni colas” was aardig. Dit vers werd ge maakt naar aanleiding van voorstellin gen die stamden uit Klein-Azië, waar de grootvorst een drietal legeraanvoer ders ter dood veroordeeld had. In de droom verscheen hem St. Nicolas die waarschuwde de mannen niet te doen doden. De voorstelling hiervan was een grote figuur van de heilige, staande naast een op halverhoogte doorgesne den gevangenis die de vorm van een ton had. Boven deze halve ton staken de hoofden uit van de drie veroordeel den. Het volkslied maakte van deze drie legeraanvoerders, ook al vanwege de voorstelling, waarop ze verkleind voor kwamen, drie knaapjes die het land opgingen om aren te lezen. Bij hun te rugkomst vroegen ze nachtlogies aan Ook in Woudsend is men druk bezig met de actie voor St. Nicolaas. Door de winkeliers wordt voor ieder bestede gulden 1 bonnetje verstrekt. Bij inleve ring van 100 van deze bonnetjes wordt aan de kinderen toegang tot een gepast St. Nic.-feest aangeboden. Op papier was de mechanisatie van van de eerste auto, die voorlopig ge- de Gemeente-Reiniging al geruime tijd een feit, maar in de praktijk wordt de dienst nog alleen met paard en wagens uitgevoerd. Toch heef', dat nu ae lang ste tijd geduurd, want zeer binnenkort wordt ook voor onze Gemeente-Reini ging het mechanische tijdperk ingeluid. Het bewijs daarvan ziet u op deze foto Wij mogen Kunst aan Allen alleen al dankbaar zijn, dat het hier Donderdag avond het Amsterdami Toneel in Amid- tia liet optreden, omdat het ons daar door in de gelegenheid stelde die onver- lijkelijke acteur Albert v. Dalsum weer eens te bewonderen in de volle glorie van zfln machtig talent. Twee maal an derhalf uur was hij bijna onafgebroken op het toneel en al die tjjd heeft hij alle aanwezigen en dat waren er geluk kig zeer velen geboeid gehouden door zijn prachtig sp I. In „Droom der ge vangenen” van Christopher Fry, dat voor de pauze ging, waren van Dalsum’s prestaties als soldaat Tim Meadows overigens niet te scheiden van die van zijn drie medespelers: Kees van lersel (soldaat David King), Jacques Snoek (soldaat Peter Able) en Johan Schmitz (korporaal Joe Adams). Samen vorm den zij het volkomen op elkaar afge stemd viertal dat dit zware stuk over het voetlicht bracht, 'n Zwaar stuk in derdaad is dit religieuse spel, dat Fry in opdracht van „The Religious Drama Society” schreef en waarvan de plaats van handeling een kerk is. Oorspronke lijk stelde de schrijver dan ook de eis dat het alleen In een kerk mocht worden opgevoerd, welke eis hij voor Nederland echter liet vallen. Moeilijk is dit spel voor de acteurs, maar niet minder voor het publiek, van welks verbeeldings kracht en toegewijde aandacht zeer veel wordt gevergd gedurende de anderhalf uur dat ’t met deze vier vermoeide, ge ïrriteerde krijgsgevangen soldaten, van zozeer uiteenlopend karakter en tempe rament, en met hun van bijbelse visioe nen doortrokken dromen wordt gecon fronteerd. In die dromen vereenzelvigen zij zich met oud-testamentische figuren, maar ondergaan ook nog eens de er varingen van hun benarde soldatenleven, en dan nog is er de wisselwerking tus sen hun karakters en is er ook de ge laden, dichterlijke taal van Fry, door Bert Voeten overigens prachtig in 't Nederlands weergegeven. Zo heeft dit stuk bij wijze van spreken zoveel dimen sies, dat een onvoorbereid toeschouwer er nauwelijks weg mee weet en moeite heeft de draad vast te houden, welke door alle vragen, die zich opwerpen en gedachten, welke bij hem oprijzen, heen loopt. Zo ergens, dan ware voor dit stuk een inleiding van psycholoog en theoloog op zijn plaats geweest. Maar misschien heeft men toch iets van die draad kunnen ontdekken in Fry’s uitbeelding van de mens van alle tijden: in soldaat David King en diens oud-testamentische voor gangers de man van de daad, in Peter Te Koudum heeft een vocaal en in strumentaal solistenconcours plaats ge had. In de eerste afd. muziek behaalde L. Nijdam, Woudsend (corn.) met 44 pnt. een 2e prijs; M. Walinga, Heeg, (trombone) met 38 pnt. een 3e; in de 2e afd. muziek G. Bergsma, Woudsend (bugle) met 43 pnt. een 2e pr. Bij de zang le afd. mevr. J. BuwaldaDolstra, Woudsend (sopraan) met 45 pnt. 2e pr.; K. Kuiken, Woudsend (tenor) 42 pnt., 2e pr. Tweede afd. zang: mej. Knobbe, Woudsend (sopraan) 42 pnt., 2e pr.; dubbelkwartet Woudsend 46 pnt., 2e pr. 164. Verschijntt Administratie e Comb. Drijfhout-Kiezébrink Co. Kantoor: GROOTZAND 59 Telefoon 3005 (K 5150) Prins Bernhard is Vrijdag in de Nieu we Kerk gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap honoris causa. De Koningin en het kabinet waren bij de plechtigheid aanwezig. Prof, dr ir A. J. Kluyver, de promotor van de Prins, hield een lange rede in de Nieuwe Kerk, waarin hij een uitetenzetting gaf van de gronden, waarop de Senaat besloten heeft de Prins het ere-doctoraat te ver lenen. De jonge doctor dankte daarna in een uitvoerige rede voor het groote voorrecht dat hem was verleend. Hij verzekerde dat de arbeid aan de Techni sche Hogeschool zijn warme belangstel ling zal hebten. De raad der gemeente Sneek ver gaderde Donderdag 15 Nov., ’s avonds 9 uur onder leiding van de heer L. Ras- terhoff, Burgemeester. Secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 15 leden. Af wezig de heren Disse (met kennisge ving) en Blok. Na opening kwam als enige punt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 4 obligatielening groot 750.000. De heer Martens achtte het een zeer gelukkig feit, dat B. en W. dit initiatief hebben genomen. Leeuwarden heeft de spits er af gebeten, wat naar spr. hoopte voor de inwoners van Sneek een stimulans zal zijn op de lening in te tekenen en haar z.m. te overtekenen. De Voorzitter rectificeerde de woorden van de heer Martens als zou Leeuwarden de primeur hebben. Deze eer komt Utingeradeel toe. De heer de Vries sloot zich bij de eerste spreker aan. Als deze lening niet gelukt, kan in 1952 niet worden ge bouwd, en dat B. en W. hier mee ko men bewijst, dat zij de ernst van de woningnood inzien. Als lid van de Wo- ningcommissie verheugde hij zich daar over wel bijzonder. Zoals de doorlich ting tegen t.b.c. de lichamelijke gezond heid bevordert, bevordert de woning bouw de geestelijke gezondheid en daar om hoopte spr. dat de burgers van Sneek uit burgerzin deze lening tot een succes zullen maken. Ook de heer Lindema n onder steunde het voorstel, evenals de heer Groeneveld, die deze lening een noodzakelijkheid noemde.. Als we willen bouwen moeten we lenen. Dat B. en W. er geen premielening van hebben ge maakt was voor hun een reden tot ver heuging en spr. hoopte, dat, nu B. en W. een beroep doen op de burgerzin, allen dat ook zullen verstaan opdat B. en W. een ruimere armslag krijgen bij het bouwen van woningen. Voorts zou hij gaarne hebben gezien, dat de Banken uit burgerzin voor deze lening een minimum provisie hadden berekend en sprak ook hij de hoop uit, dat de lening meer dan overtekend zal worden. Weth. v. d. Veen merkte op, dat voor deze lening meer moeite moet wor den gedaan dan voor een gewone. De mensen moeten het nl. minstens tien of twintigmaal horen voor de noodzakelijk heid ervan tot hen doordringt. Daarom ligt hier ook voor de raadsleden een taak door bijv, overal waar zij zich be vinden het woord te vragen en deze lening aan te bevelen. Spr. gelooft dat er heel wat moeite voor nodig is het ge vraagde bedrag bijeen te krijgen, maar hoopte toch, dat ieder zal meewerken dit doel te bereiken. Het had ook de instemming van de heer Schaper, dat B. en W. deze weg bewandelen, door noodgedwongen een beroep op de burgerzin te doen, terwijl Zaterdagmorgen paradeerde een lange rij keurig in lichte kleuren geschilderde bedrijfsauto’s door de straten van onze stad, waarna ze op de Marktstraat voor het café Onder de Linden en de voorm. bioscoop bij de Waag werden geëxpo seerd. Dit was de Tempo-karavaan van Vidal Zn. te Harburg bij Hamburg, die een tocht door West-Europa maakt, na het vertrek vanaf de fabriek reeds door Denemarken, West-Duitsland, Zwitser land, Noord-Frankrijk en België trok, en nu ons land doorkruiste. Acht van de tien wagens waren vierwielers de anderen tweewielers. Deze Duitse firma brengt nl. drie modellen in de handel, de „Matador” vierwieler met een laadvermogen van een ton en de Han eat en de Boy driewieler, resp. met een laadvermogen van 800 en 500 kg. A’Ie modellen zijn -litgevoerd met de zuinige Volk^wagenmotor met voorwiel- aandrijving en kunn i zowel open als gesloten worden geleverd. Bij de vier wielers bevonden sich naast de bestel wagens ook een winkelwagen, verhuis wagen en een klein model bus om het publiek te laten zien welke mogelijkhe den het Matadorchassis biedt. Dit wordt echter ook los geleverd met cabine of alleen het voorfront, terwijl met bijzon dere wensen van de kopers rekening kan worden gehouden. De wagens worden nl. in onderdelen ingevoerd en in Boskoop gemonteerd. Zowel het exterieur als het interieur maakten een uitstekende in druk op allen die deze expositie bezoch ten en het feit dat de Lucht-Strijdkrach- ten en de K.L.M. al talrijke van deze wa. gens in gebruik hebben bewijst wel, dat ze niet alleen fraai van uitvoering zijn, maar ook deugdelijk en economisch. Volgens de inlichtingen die men ons verstrekte, zijn ook de prijzen zeer con currerend. De prijs van een Boy-drie- wieler bijv, komt overeen met die van een motor-carrier terwijl ze toch het grote voordeel biedt van een groter laadbak en de bestuurder niet aan weer en wind is blootgesteld maar de wagen in een gesloten en door de motor ver warmde cabine kan besturen. Plaatselijk dealer van de Tempo- fabrieken is de heer Pheiffer aan de Leeuwarderweg alhier. bruikt zal worden voor het ophalen van huisvuil. Later, als de echte roltrommel- auto(’s) er is (zyn) kan hij voor vele andere doeleinden worden gebruikt. Hier staat de eersteling nog in de ga rage van de leverancier, de heer Ozinga aan de Parkstraat, maar heel spoedig zult u hem in de straten van onze goede oude stad zien verschijnen, zij het eerst nog naast de paardentractie, die natuurlijk niet direct afgeschaft kan worden. Zaterdagmiddag Lebben B. en W., enige leden van de Commissie, de directeur en de opzichter van de Reini ging en de Pers de nieuwe Ford Thames bezichtigd, waarbij de heer Ozinga en zijn vertegenwoordiger, de heer Faber, inlichtingen gaven. De wagen kan pl.m, 4 m3 huisvuil bevatten, maar zou al leen toch een kleine zestig ritjes in de week moeten maken om alles op te halen, daar wij als Snekers met elkaar pl.m. 225 m3 huishoudelijk afval pen week in de asvaten deponeren. De wa gen zal door drie man worden bediend, een chauffeur die steeds in de cabine blijft en twee werklieden (aan weers kanten één) voor het oppikken en ledi gen van de asvaten. Deze beginnen vóórin te laden, is dit gedeelte vol, dan wordt de laadbak achterover gekipt en rolt het vuil naar achteren waardoor het tevens door zijn eigen gewicht in elkaar wordt geperst. Op het dienstter- rein wordt de geheel gevulde wagen eveneens gekipt waarna de inhoud op gemakkelijke wijze door het geopende achterluik kan worden verwijderd. Het kippen van de laadbak geschiedt door middel van een hydraulische in stallatie die op eenvoudige manier door de firma Bavo te Schiedam, specialiste voor de vervaardiging van kipkarren, voor dit doel geschikt is gemaakt, en door de 85 pk. Ford V8 motor in wer king wordt gesteld. De wagen is gebouwd op een truc- chassis met halffrontstuur waardoor op een kleine oppervlakte gedraaid kan worden wat in de vaak vrij nauwe stra ten van de stad zeer gemakkelijk is. Verder is ze zodanig geconstrueerd, dat de halfronde afsluitluiken er met weinig moeite afgenomen kunnen worden. Dan blijft de kipkar over die zoals we reeds vertelden, voor velerlei doeleinden ge bruikt kan worden. Bij de aanschaffing is dus met alle mogelijkheden van nu en in de toekomst rekening gehouden, zo dat dit begin naar verwacht mag wor- die ze hartelijk ontving en ze daarna slachtte, inzoutte en zeven jaar in een ton liet staan. St. Nicolas komt na zeven jaar eveneens om nacht logies bij dezelfde slager en wil niet anders hebben dan het vlees uit de ton. De slager moet zijn schuld bekennen en St. Nicolas schenkt hem vergiffenis en doet de knaapjes herleven. Schotland en Engeland waren vertegenwoordigd door resp. „I left my baby” en „The deaf woman”, Spanje met „El Burro" (Het ezeltje), de nieuwe staat Israel met „Herderslied”, Duitsland met het komi sche liedje „De Pott” en tenslotte zong van Oss nog een tweetal Negro-Spiri- tuals, nl. „Joshua fit de battle ob Je richo”, waarbij hij de luit bespeelde zo als de guitaar bespeeld wordt. Dit nummer en ook het volgende diende als voorloper van de moderne Jazz-muziek en dit was de muziek waarop de Char leston geïnspireerd was. Als 1 aatste nummer „De story ob Norah”, een ko misch werkje over Noach en de dieren die de Ark gingen bevolken. Het geheel een veelzijdig en aardig programma, dat een geheel aparte muziekkunst be lichtte. P. Men schrijft ons: A.s. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag wordt er weer een gehouden. Weer een bazar, zult u den ken, doch ditmaal iets zeer specifieks, werkelijk en ook dit voor 'n mooi doel. Ook voor de gymnasten is het een be narde tijd en daarom deze bazar tot het bevorderen der lichamelijke opvoeding en om gymnastiek-materiaal aan te schaffen en te vervangen tot heil van onze jeugd. Deze bazar wordt georgani- ^en, ook'êen goed’begin zal zijm seerd door de Sr ker Gymnastiek Ver. en w(j liepen even door het Gebouw v. Chr. Belangen, waar de laatste voorbe reidingen werden getroffen en onze in druk was die van een oud-Hollandse kermis.. Een gezellige sfeer heerste er reeds en men hoopt die te behouden. Buiten de diverse attracties als grab belton, raadpop, sjoelen, touwtje trek ken enz. zagen wij enige bijzondere din gen. Daar was dan het vissen onder hoogspanning, waar iedereen weer le vend vandaan komt, verder enige ker- mis-ideeën, als centenbak, dubbeltjes- bak, bumperspel en Amerikaans water- spel. Bovendien een originele schiettent, waar een levenslustige stier (geen Fries Stamboek) als mikpunt moet dienen. Toenhè hè, even uitblazen en genieten van een kopje V. d. Plaats thee in een gezellig ingerichte theetuin, welke door laatstgenoemde firma ge heel wordt verzorgd. En dan komen we bq iets, dat in Zandvoort in zee ging en weer opdook bij not. Zijlstra, die „het ding” in een kist verzegelde. Aan u de daad om eindelijk de puzzle op te lossen en te zeggen wat het ding nu werkelijk is. Tot slot dan zagen wij een zeer goed in elkaar gezette variété-voorstelling met alom bekende artisten. Werkelijk deze maal een bazar, die er wezen mag en waar men voor een paar dubbeltjes een sportrijwiel kan winnen, of wie het met iets minder wil doen een mini atuur luna-park, een attractie voor alle kinderen, die nog in de goed Heilig man geloven. Bovendien een prachtig doel en wie heeft daar nu niets voor over? Zie verder raambiljetten en adver tentie in het Vrijdagnummer. Able de zoekende, dichterlijke mens; de dromer, in Joe Adams, het tussen deze beide staande karaktertype van de doorsnee mens, de gewone man dus en in dit drietal, verenigd als de drie Jood se jongelingen Sadrach, Mesach en Abednego in de vurige oven hoezeer belichting het beklemmend effect van een scène kan aanzetten bleek hier wèl overtuigend de gehele mensheid ge symboliseerd kunnen zien in de situatie de hel van deze tijd, waaruit de eenvoudige levenswijze Tim Meadows als drager van Fry’s boodschap, haar een uitweg wijst door haar te attenderen op de door God aan de mens geschonken mogelijkheden. Zoals gezegd: een zwaar stuk, waartegenover het gros der be zoekers onverhoeds geplaatst, dus wat vreemd stond, en dat dus zeker niet al len heeft bevredigd, maar dat we èn om het spel èn om contact te houden werkelijk groot toneel hier toch mochten missen. de heer Vis eveneens gaarne zijn mede werking aan het voorstel wilde geven. Ook hij hoopte dat in Sneek voldoende besef zal bestaan voor de noodzakelijk heid en het nut van deze zaak en de gemeente daarom in haar pogen zal slagen. De Voorzitter was erkentelijk voor de steun van de leden. Als deze lening wordt voltekend, kunnen we 70 woningen bouwen, maar er moeten ~og méér komen. B. en W. hebben de bur gerij echter niet meer durven vragen. Zij zullen het besluit van de Raad gaar ne uitvoeren, maar daarvoor zal veel moeten gebeuren. Zij hadden ook liever een normale lening geplaatst, maar zul len nu noodgedwongen deze bittere weg moeten volgen. Spr. onderstreepte daar om de opwekking van de heer v. d. Veen tot de leden, overal waar zulks mogelijk is, voor de lening te pleiten, Wij staan hier nl. voor een sociaal pro bleem van de eerste orde. Want hoeveel leed wordt er niet door het woningte kort veroorzaakt? Daarom doen wij thans een hartstochtelrjk beroep op de burgers deze lening, hoe moeilijk de tijd ook is, te doen slagen. Als men weet hoeveel leed er wordt geleden, voorna melijk door de vrouwen en de kinderen, dan hebben B. en W. de volste vrijheid te trachten middelen te vinden om de woningbouw te kunnen voortzetten en vertrouwen zij er op, dat de burgers naar mate van hun krachten gevolg aan hun oproep zullen geven, opdat het grote leed enigermate kan worden gelenigd. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen, waarna de openbare vergade ring werd gesloten. Na dit zeer zware, beklemmende stuk zou een vrolijk niet hebben gepast, maar zelfs het nogal navrante „Met eervol ontslag” van Terence Rattigan na de pauze gegeven deed de doorsnee toeschouwer als een bevrijding aan, om dat hij het gegeven kon omvatten een met de beste voornemens ten opzichte van zijn leerlingen bezield leraar, die door een onbevredigend huwelijk echter een in zich zelf opgesloten en geremd mens wordt en zo als 't ware een muur tussen zich en zijn pupillen opwerpt, die echter allerminst de „Himmler van 5 A” is zoals de legende het wil. Gedes illusioneerd en ziek moet hij zijn be trekking, die eenmaal het begin van een brillante carrière scheen, er aan geven. Deze zo menselijke figuur speelde Van Dalsum prachtig en tot in alle details verzorgd; Caro van Eyck was even voor treffelijk als zijn in velerlei opzicht in haar man teleurgestelde echtgenote, die hem ontrouw is en haar haat jegens hem met geraffineerde wreedheid uit. Kees van lersel als de collega-leraar en minnaar van de vrouw, wie echter de schellen van de ogen vallen, toonde zich ook nu de acteur van formaat. Het was een genoegen Paul Huf weer eens te zien, nu als rector Frobisher en buiten gewoon goed was Johan Walhain als de leerling John Taplow. Jacques Snoek en Annie de Lange vormden de rest van het groepje dat ook dit boeiende stuk van één bedrijf met groot succes ten tonele bracht. <1 gy» a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1