Nederlandse Vereniging Sociale 7- Zorg voor minder validen BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Ir te y Ifli De 4 °l0 Woningbouwlening 1952 der gemeente Sneek JU VRIJDAG 23 November 1951 6e Jaargang No 91 L KIEZEBRINK 2872 V.D. Toneelavond li TWEE ONTWAPENINGS-PLANNEN EISENHOWER of TAFT St. Nicolaas reclame der Sneker Winkeliers KLEINZAND 7 Telei Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - I len van het hoofdbestuur; In memoriam Piet Vellinga Collecte P.I.T, Langer Kerstvacantie Fedde Schurer over de Friese Beweging Bolsward volgt Ede Ydema in Noordelijk elftal Het Nut Redacteur: blijkens de (W.V.V.), Lugthart (Be Quick), Pais aan algemene of individuele maatrege- de tante- waarvoor de campagne al begonnen is. De Amerikaanse regering moet waar- Thans is het prospectus verschenen van de 4 Woningbouwlening 1952 der Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post i 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD zwaar op het gemeentebestuur. Het is een moeilijke doch ook een dankbare taak, die ons is opgelegd. Dankbaar om- in dat bij elke woning, die gereed komt, wij weten, dat er weer een gezin, dat weging voeren deze strijd niet omdat zij I dikwijls reeds lang onder moeilijke om- het Fries een mooiere taal vinden dan I standigheden heeft gewoond, gelukkig is het Nederlands, maar omdat zy voelen eerst Fries te moeten zijn om een goed Nederlander, een goed Europeaan te kunnen worden. j 30.293.45. Volgens de laatste door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde gegevens bedraagt voor de groep van gemeenten, waartoe Sneek behoort (ge. meenten van 1000020000 inwoners) de vaste schuld per inwoner f 241.72, waarvan voor geldelijk rendabele doel einden 141.72 per inwoner en voor gel delijk niet rendabele doeleinden 100 per inwoner. Voor de gemeente Sneek luiden de overeenkomstige gegevens als volgt: Vaste schuld per inwoner 132.91 waarvan voqr geldelijk rendabele doel einden 75.16 per inwoner en voor gel delijk niet rendabele doeleinden ƒ57.75 por inwoner. Het Concertgebouworkest voor enige concerten naar Manchester t.g.v. do her bouw van de Free trade hall aldaar. Eduard van Beinum en de concert meester Jan Daamen reis den uit Amsterdam af naar de nachtboot in H. v. Holland. Rechts Jan Daamen en links Eduard v. Beinum. vergroting van het aantal voorstanders: I a. het fungeren als regionaal steun- (G.V.A.V.), Rozema (Be Quick) én Hoe- punt voor de uitvoering en medewerking kema (Leeuwarden). De ouderen onder de voetballiefhebbers Sommige Franse schrijvers over de buitenlandse politiek vinden echter toch deze opgaaf niet zo moeilijk, als er maar een wil is, is er wel een weg ook, zeggen zij. Maar er heerst juist bij de partijen twijfel of er inderdaad thans bij de wederpartij wel een wil is. Een Westers staatsman heeft dezer dagen in de Assemblée gezegd dat Rusland die wil het best kon tonen als het zijn drei gementen jegens Zuid-Slavië opgaf en meewerkte tot het herzien van het Ita liaans vredesverdrag. Doch daar lijkt het nog niet op. Integendeel, een nota dezer dagen door Moskou tot de Grote Drie gericht over Triest getuigt dat in dezen in de Russische houding niets is veranderd. Men zou dan in de, op het moment dat we dit schrijven, wat gun stiger vooruitzichten voor een wapen stilstand in Korea, de bereidheid van Rusland kunnen zien een wat betere sfeer voor de belangrijke besprekingen te Parijs te scheppen. Maar het is even goed mogelijk dat de wat toeschietelij ker houding der Noordelijken in Korea voortvloeit uit de dreigementen van Amerikaanse zijde, dat, als er niet spoe dig een einde aan het conflict komt, de oorlog er zal worden verscherpt. Een ogenblik heeft het zelfs geschenen dat we al aan die nieuwe faze toe waren. Uit het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger, dat in Korea vecht, was nl. het bericht verspreid dat de Noord-Koreanen en Chinezen de Ame rikaanse krijgsgevangenen voor een be langrijk deel hadden vermoord. Dit wekte een ontzaglijke onrust onder het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering haastte zich mee te delen dat haar niets omtrent de omvang van de Noord-Koreaanse en Chinese wreed heden bekend was. Men kreeg sterk de indruk dat het bericht uit Amerikaanse legerkringen stamde en dat een grond van juistheid er niet aan ontbrak, maar dat het diende o~t Truman er toe te brengen het leger toestemming te ver lenen atoombommen in Korea te gebrui ken en/of bomaanvallen op Chinees ge bied te doen. Het gebeurde deed in de W.-Europese landen opnieuw stemmen opgaan, die het betreurden dat de Eu ropese deelnemers aan de strijd in Kq- rea zo weinig invloed op de beslissingen daar en in het algemeen op de Westerse politiek hebben. In het bijzonder wat Korea betreft ook, omdat als het ont wapeningsgesprek te Parijs enig succes zal hebben, men rood China daarbij no dig heeft en de Amerikanen hardnekkig blijven weigeren Peking te erkennen. Intussen is in de Westerse ontwape ningsvoorstellen toch min of meer voor zien in deze moeilijkheid, omdat voor gesteld wordt een ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen, waaraan ook niet-leden van de Ver. Naties kunnen deelnemen, maar een vraag blijft of communistisch China het niet beneden zijn waardigheid zal achten op deze wijze aan onderhandelingen deel te ne men. Men had op dit punt graag gro tere tegemoetkomendheid der Amerika nen gezien evenals inzake eer ontmoe ting der Grote Vier, waarop Engeland en Frankrijk steeds a'-ndringen, maar waarvoor Washington het ogenblik nog niet gekomen acht. Men vrc?g zich vo rige week ook af of de Russen wel veel voor zo’n ontmoeting voelen, daar zij bekend maakten dat Stalin ernstig ziek was. Men vermoedde dus hier en daar dat dit een politieke ziekte was, maar dit is toch weinig waarschijnlijk, want de Russische mededeling over Stalins ziekte was kennelijk voor het binnen land bestemd. En daarom waren er ook weer Franse diplomaten die uiting ga ven aan hun vrees dat dit Russisch be richt de Amerikanen eer onverzettelij- ker dan toegevender tegen de Russen zou maken, omdat Washington zou spe culeren op de dood van Stalin en Rus sische binnenlandse strijd om zijn op volging, waardoor Rusland naar buiten machteloos zou staan. Het lijkt ons wat ver gezocht. Wegens omstandigheden zijn de na men van enkele deelnemende winkeliers niet vermeld in de advertentie van jl. Maandag. U vindt ze wel op de lijst die onder de advertentie in het blad van heden voorkomt. Let u dus goed op deze lijst. De prijzen worden vanaf Za terdag 24 November geëtaleerd bij de diverse winkeliers. Het Noordelijk voetbalelftal, dat Zaterdag 24 No vember in het Oos- terpark te Gronin- F; gen een lichtwed- F/' strijd speelt tegen J het Oostelijk elf- is ajs v0[gJ sa. mengesteld: Bijlenga achter en schijnlijk wel onverzoenlijk in haar bui tenlandse politiek zijn, terwüle van de kiezers, die nu zij zulke zware finan ciële offers brachten, ook waar voor hun geld wensen, nl. een Amerikaanse vrede. Wat die Amerikaanse verkie zingen betreft, een zijde daarvan welke het vasteland van West-Europa aan gaat is in ’t bijzonder het feit dat sena tor Robert A. Taft, een der candidaten welke van republikeinse zijde voor het presidentschap wordt genoemd, zijn ver- kiezingsveldtocht is ingegaan met de publicatie van een boek waarin hij zijn kijk op de Amerikaanse buitenlandse politiek geeft. Hij accepteert nu wel het Atlantisch Pact, waartegen hij aanvan kelijk was, maar wenst practisch alleen Engeland, Spanje en Italië met Ameri kaanse hulp in staat van verdediging te brengen, hij meent dat militaire bijdra gen aan Frankrijk, de Benelux en W.- Duitsland eigenlijk de Russen alleen maar uitdagen. Zijn verkiezing zou dus een aanzienlijke verandering in Ameri- ka’s houding kunnen brengen. Daarom zal van hieruit met spanning worden uitgezien of Inderdaad Taft de republi keinse candidaat voor i et president schap zal worden of dat Eisenhower alsnog aan de aandrang van tal van re publikeinen gehoor zal geven en zic'a candidaat zal stellen, in welk geval het waarschijnlijk wordt geacht dat 1 maan zich zal terugtrekken en de huidige Amer. buitenlandse politiek, die ook het West-Europese vasteland niet on verdedigd laat, allicht zou worden voortgezet. Over Perzië en Egypte is er zo weinig nieuws dat we er niet lang bij behoeven stil te staan. Kennelijk wordt er te Parijs achter de coulissen van de Assemblée ook aandacht aan deze kwes ties geschonken en doet men nog altijd aan bemiddeling. Opvallend was dat Egypte dat met de overige Arabische staten de kwestie der onafhankelijkheid van Marokko in de Assemblée aan de I orde bracht, niet aandrong op onmiddel- I lijke behandeling, toen het daarvoor de I gelegenheid kreeg. Dit wijst op een po- I ging van Egypte de weg naar betere I betrekkingen met het Westen open te I houden. Wat Perzië aangaat is de be- I langstelling geconcentreerd op de ont- I vangst welke Mossadeq in zijn land en I speciaal in het parlement zal geniet .n, I nu hij met lege handen uit Amerika te- I rugkwam. Hij had te Kairo nog een I conferentie met de Egyptische regering. I Engeland is blijkbaar van oordeel dat I het zowel in de Perzische als de Egypti- I sche kwestie meer tijd heeft dan de be- I trokken landen zelf en dat die, omdat ze I steun van het Westen niet kunnen ont- I beren, tenslotte wel een schappelijke I regeling zullen aanvaarden. zal na 15 jaar in haar geheel worden afgelost. Men kan ook op een lateren datum dan 1 Februari 1952 storten b.v. per maand of week mits de laatste ter mijn uiterlijk 2 Januari 1953 voldaan is. Wat de financiële positie der gemeen te betreft vermeldt het prospectus o.a. dat de gewone dienst van de gemeente- rekening 1950 na toevoeging van ƒ177.511.38 aan het alg. gem. reserve fonds een batig saldo laat van 40.784.42, terwijl uit de gewone mid delen bovendien 58.924.63 aan kapi taalsuitgaven werd besteed. Het gasbe drijf liet over 1950 een batig saldo van 32.462.50, het waterleidingbedrijf van gemaakt. Laat de voldoening, die wij hebben, elke keer als een woning in ge bruik kan worden gegeven, ook uw deel worden Dit kan door ook uw medewer king te geven aan het welslagen van de burgerzin-lening dezer gemeente. Burgers van Sneek, slaat de handen ineen ondat wij ook in 1952 kunnen blij ven bouwen aan de uitbreiding van onze stad. Beoordeelt dit prospectus niet uit sluitend uit zakelijke overwegingen. Be. denkt ir. welke moeilijke omstandighe den uw stad verkeert, stelt u voor ogen wat het betekent indien weer 75 nieuwe woningen kunnen worden gebouwd. Laat uw burgerzin, de liefde voor uw stad, spreken! Werkt met ons samen zodat wij Snekers met voldoening kun nen zeggen: „Ook Sneek zal bouwen in 1952”. Zoals bekend kan men inschrijven voor stukken van 1000, 500 of 100, tegen een koers van 100 De lening aantrekt en hem tijdig en deskundig terecht helpt; c. de afdeling tracht zo nodig in sa menwerking met de buitendienst-ambte- naar en met het hoofdbestuur voor elke minder valide een voor hem geschikte plaats in het arbeidsproces te vinden. In het bestuur van de afdeling Sneek hebben daarvoor zitting genomen een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur, van de gemeentelijke .instelling voor Sociale zorg, van het buitengewoon lager onderwijs, van de artsen, van het Gewestelijk Arbeidsbureau en van de werkgevers- en werknemersorganisaties. Ten einde aan het belangrijke werk van deze vereniging meer algemene be kendheid te geven, organiseert de afde ling Sneek op Donderdag 29 Nov. a,s. in het voormalig Gerechtsgebouw aan de Marktstraat, des avonds om acht uur een openbare prop"ganda-avond, waar als spreker zal optreden de heer C. v. d. Lende, secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur en waar voorts de op het werk van de vereniging betrekking hebbende mooie film „Op eigen benen” zal worden vertoond. Tevens zal daar de gelegenheid worden geboden zich tegen een contributie van slechts ƒ3,50 per jaar, aan te melden als lid der ver eniging. Men ontvangt dan ook het in teressante maandelijks verschijnend or-1 lijk, maar intuïtief toepast by zijn schep pingen, mits hij zich in deemoed open stelt voor de krachten van de kosmos. Spr. beantwoordde nog tal van andere vragen, o.a. over de waarde van Van Meegeren als schilder, met belangwek kende betogen, waarna hy zijn opvattin, gen nog eens aan een aantal werken van grote meesters demonstreerde. De voorzitter, mr J. A. de Jong, bracht de heer Schultink dank. Dinsdagmorgen trad de heer Schultink nog eens in de Montessorischool op, nu om aan de kin deren naar zyn eigen methode de zin van het sprookje te doen zien, een ter rein waarop hij volkomen thuis bleek. De opbrengst van de collecte voor het Prot Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) alhier bracht 466.50 op. Alle gevers hartelijk dank. b. het oprichten en exploiteren van een adviesbureau waar alle minder va lide arbeidskrachten of hun verzorgers I zullen zich Piet Vellinga, een van de vele worden ingelicht omtrent de bestaande uitstekende doelverdedigers die in de mogelijkheden tot medische, paedago- loop van de jaren bij L.S.C. onder de gische, hygiënische of sociale verzor-1 lat stonden, natuurlek nog wel heel ging, opdat waar enigszins mogelijk, I goed kunnen herinneren. En de jonge- Eer moet men denken aan de invloed op welk gebied zij een achterstand der verkiezingen van 1952 in Amerika, De precaire toestand van de brand- I stoffenpositie heeft de Minister van O., I K. en W. doen besluiten de a.s. Kerst- I vacantie voor alle Ryksscholen voor ge- I woon l.e., voortgezet l.o., u.l.o., nqver- I heids-, middelbaar en hoger onderwys I met een week te verlengen. De Minister I heeft de besturen der bijzondere scho- I len met klem verzocht voor de onder I hun bestuur staande scholen een gelijke I maatregel te nemen. De heer Fedde Schurer sprak te Den I Haag voor het Algemeen Ned. Verbond I over wat de Friese beweging nu eigen- I lijk wil. De heer Schurer zeide, dat de Friese I taal is de uitdrukkingsmogelijkheid van de Friese cultuur, het symbool van de I Friese volkseenheid. Voor alle openbare I lichamen is die taal echter taboe. De I Friezen vragen nu gelijke rechten voor hun taal, niet omdat zij zich er mee willen opsluiten in eigen kring, of uit gehechtheid aan n traditie. Wie de blik op het verleden gericht houdt, aldus de heer Schurer, staat met zyn rug naar de toekomst. De Friezen willen niet onder gaan in de massa, zij willen een eigen karakteristieke groep blijven vormen, die zich weliswaar opgenomen voelt in en verbonden met het grote geheel (Ne. derland, Europa), maar zonder verlies van eigen taak en dus: eigen cultuur. Deze gedachte past geheel in het fede ralisme, de nieuwe mogelijkheid om steeds deel en geheel organisch aan elkaar .te verbinden. Jammer genoeg zyn het juist vaak de intellectuele Friezen, die het Fries veronachtzamen en 't Hol lands gebruiken om zich zo boven de groep te kunnen verheffen. Maar vele I gemeente Sneek, groot 750.000. B. en jonge Friese intellectuelen gaan thans I W. schrijven er o.a. in: De zorg voor de beseffen, dat wie zir' van de taal los- huisvesting van de ingezetenen drukt maakt, zich van zijn Friese volk los maakt. Deze tegenstellingen zijn oor zaak, aldus de heer Schurer, van een hevige taalstrqd op dit moment Friesland. De mensen van de Friese be nen worden om de juiste man op de voor hem meest geschikte plaats te krijgen. De landelijke vereniging tracht door het oprichten van zoveel mogelijk plaat selijke afdelingen het leger van A.V.O.- voorstanders steeds te vergroten, opdat een gunstige gezindheid ten opzichte van de minder validen groeie in de krin gen van de overheid, van de bedrijfs wereld en van de maatschappy in het algemeen. Zo werden in de provincie Friesland gedurende het laatste halfjaar zes af delingen opgericht en wel in de gemeen ten Utingeradeel, Smallingerland, Op- sterland, Tietjerksteradeel, Sneek en Westdongeradeel. De taak van de af delingen is behalve de reeds genoemde I en Appel (Be Quick)voor: Walburg onvolwaardigheid wordt voorkomen. I ren, die hem niet persoonlijk hebben doelmatig wordt genezen, in haar voort- I gekend en meegemaakt, zullen toch wel gang wordt gestuit of in haar gevolgen over hem hebben horen spreken, want gecompenseerd. De afdeling onderhoudt I hoewel hij al vele jaren in Callfornië daarvoor een nauw en frequentief con- I woonde, was hij hier toch nog niet ver- tact met de desbetreffende instanties als I geten. medische consultatiebureaux, verple- Hy heeft de L.S.C.-kleuren en het gingsinrichtingen, onderwysinrichtingen, L.S.C.-doel geruime tijd op voortreffe- intematen, kruisverenigingen, medici en lijke wijze verdedigd. Zijn grootste tri- specialisten, vakopleidingsinrichtingen, I omfen vierde hy wel op het voormalige arbeidsbureaux enz. De afdeling van de I terrein aan de Kerkhoflaan omstreeks A.V.O. tracht er voor te waken dat een I de twintiger jaren, uit welke tijd ook lichamelijk of geestelijk misdeelde ver- de legendarische wedstrijd L.S.C. kommert, omdat niemand zich zijn lot I Sneek dateert, waarin Vellinga tot 5 x 1 J ai~ min. voor het einde alle stormlopen van het overmachtige Sneek op zijn doel had afgeslagen, maar daarna, terwy'l de duisternis steeds meer inviel en de meeste toeschouwers het terrein al had den verlaten, toch nog driemaal voor treffers van Sip Broodwinder moest zwichten. Hy was een sympathiek sportman, die ook buiten L.S.C. gewaardeerd werd, en daarom zal het stellig velen leed doen te vernemen, dat Piet op 20 Oct jl. in Burlingame, Californië, is overleden. In navolging van Ede zal het ge meentebestuur van Bolsward een ambts gewaad voor de ambtenaar van de bur gerlijke stand laten aanmeten. Dit ambtscostuum, bestaande uit fijne zwarte drapé met fluweel en goudbies afgezet en met het wapen van Bols ward versierd, zal Maandagmorgen voor de eerste maal door de burgemees ter worden gedragen. Op 24 Sept. 1951 werd opgericht de afdeling Sneek van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder Validen, werkzaam onder het motto „Actio Vincit Omnia”, „Bezigheid overwint alles”. De landelgke vereniging „A.V.O,”, die reeds sedert 1927 haar activiteit ten be hoeve van de minder-validen ontplooit, stelt zich ten doel binnen het raam der algemene sociale voorzieningen en der individuele mogelijkheden de arbeids- zorg in de ruimste zin des woords te bevorderen voor alle lichamelijk of gees telijk gebrekkigen, ongeacht of hun ge brek een gevolg is van erfelijkheid, ziek te, ongeval, oorlogsomstandigheden enz Zy bevordert of verleent haar medewer king aan maatregelen welke er in het algemeen op gericht zyn minder-validi- teit te voorkomen of te genezen dan wel de minder valide arbeidskracht geschikt te maken en te houden voor een zo mogelijk onafhankelijk bestaan in de maatschappij. De „A.V.O.” gaat er van uit dat re gelmatige arbeid om den brode een levensnoodzakelijkheid is voor ieder in dividu en voor de gemeenschap en dat bij rationele arbeidsverdeling voor ieder een naar de mate van zyn aanleg en capaciteiten arbeid te vinden is, die hy volwaardig kan verrichten. De A.V.O. exploiteert een centraal arbeidsbureau annex steunfonds voor landelijke ar- beidszorg en een centraal handelsbureau met subsidiefonds voor werkinrichtin gen, werkverschaffingsbedrijven en huis arbeid ten behoeve van minder valide arbeidskrachten, die niet in het gewone bedrijf passen. De A.V.O. bevordert ook de werkmogelijkheid op dit gebied. Gedurende de bijna 25 jaren dat deze vereniging haar belangrijk werk heeft verricht, zyn meer dan 10.000 mensen tewerk gesteld. In de eerste plaats wordt getracht de minder-validen in het particulier bedrijf te plaatsen of in dien dit beter geschikt is aan een eigen bedrijfje te helpen. Zyn hiervoor geen mogelijkheden, dan wordt plaatsing op een AVO-werkplaats of verschaffing van werk in eigen huis bevorderd. De grote moeilijkheid voor de werkplaatsen is dikwijls voldoende opdrachten te krij- gen, want de A.V.O. levert niet voor een zacht prijsje omdat het werk toch maar door minder-validen geschiedt. Zij gaat er van uit dat wie op zyn gebied tot een normale arbeidsprestatie komt, ook vol gens de collectieve arbeidsovereenkomst moet worden beloond. Het hoofdbestuur van de vereniging en de acht in het land werkzame buitendienst ambtenaren zqn evenwel voortdurend diligent om contacten met werkgevers te leggen en werk aan te trekken. Speciaal de secre taris-penningmeester van het hoofdbe stuur, de heer C. v. d. Lende, oud-vak- bondsbestuurder, heeft op dit gebied zyn sporen verdiend. Al is het uiterst dankbaar werk mip- der-validen, die soms jarenlang vaa in- validiteitsrente en ondersteuning heb ben moeten leven, weer in het arbeids proces te doen opnemen, het is ook dik wijls uiterst moeiiyk werk. Barrières van weerstand moeten dikwijls overwon- Voor het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van *t Algemeen trad Maandagavond in Fredehiem op de heer J. F. Schultink, kunstpaedagoog te Amsterdam en medewerker van het Stedeiyk Museum aldaar met een lezing met lichtbeelden over „Schiideryen zien” Die middag had de heer Schultink van dit onderwerp ook reeds iets behandeld met kinderen in de Montessorischool en op de avondbyeenkomst ving hy aan met een demonstratie met leerlingen van diezelfde school. Spreker wijdde de kinderen daarby in in de geheimen van de compositie van eer schilderstuk, hoe alle Iqnenspel en de kleuren tegen elkaar zijn afgewogen, de dingen er zich steeds in herhalen, maar telkens anders j er is altyd afwisseling maar er biyft evenwicht; eigeniyk is een schildery een muziekstuk in lijnen en kleuren. De le-> zing van de heer Schultink is niet vat baar voor een verslag omdat ze meer een demonstratie by lichtbeelden was, maar zyn vraag en antwoordspel vond inderdaad gretige belangstelling by de kinderen. De tijd voor de eigenlijke Nuts lezing werd voor het grootste deel be steed aan vragen, uit het publiek ge rezen over het verantwoord zijn van het op een dergelijke manier uitpluizen van meesterwerken. Het lijkt alles wel heel erg verstandelijk en de vraag is of de kunstenaar dergelijke verstandelijke motieven heeft doen gelden bij het op zetten van zijn composities, terwyi wel licht voor de beschouwer de schoonheid van het geheel verlore- zou gaan in een al te veel uitpluizen van details. De spre ker antwoordde echter dit uitpluizen inderdaad volkomen verantwoord te achten, een meesterwerk kan er tegen en een zwak werk valt. Na alle details te hebben ontleed, doe. een meesterwerk zich als een machtige synthese nog schoner dan te voren aan de beschouwer voor. Bij het genie, aanvankeiyk volge propt met theorie, blijft deze niet in de zóne van het verstand drijven, doch wordt verdrongen naar het onderbe wuste, waar deze theorie zich vermengt met de persoonlijkheid van de meester, Doel: (Frisia); s IJdema (Sneek) Buist (G.V.A.V.); i midden Kam- I meyer (G.V.A.V.), Drewers (G.V.A.V. het stuk, en die was hier zo goed als ’t maar kon, geen wonder trouwens want die rol was in de allerbeste handen, de roofvogels die op het geld van tante aasden waren vertegenwoordigd door Ben Eggers, z’n vrouw Martha en hun zoon Frits, ook deze rollen werden zeer goed gespeeld, Frits bewoog zich met een losheid op het toneel, waarvan het nichtje Paula nog wel iets kan leren, al viel zij geenszins uit do toon. Dat deden tige figuur, volkomen op de planken I thuis, dr van Roon, het dienstmeisje en p de kruier, allen deden het hunne voor gaan van de vereniging, het tijdschrift Ieen goede OP™®’**; het al met AVO” 5 gj een zeer geslaagde avond werd met I een aardig stuk, waarvan het tweede Het bestuur hoopt op een volle zaal I bedryf stellig het beste en geestigste is. en een alleszins geslaagde byeenkomst. I Het publiek toonde zich terecht zeer Het Resfnur I dankbaar. De regisseuse, mevrouw For- I tuinZelle had dm ook alle eer van P. v. d. Veen, Fred. Hendrikstr. 32,1 haar voortreffeiyk werk, en lof komt Voorzitter. I toe aan de toneelaankleding van wo- W. Trenning, Dr Bosstraat 13, I ninginrichting fa Dikland. Dat deze Secretaris. I vlotte opvoering op een behoorlijke tijd a n I eindigde, was mede te danken aan het A. v. Doorn, Jachthavenstraat 7, £eit er één decor kQn worden ge. Penningmeester. speeld> er waa nu töd voor Dr J. W. v, d. zypp, Stationsstr. 2,1 danslustigen om te genieten van het J. P. de Vries, Ernst Casimirstr. 3,1 bal, waar het ensemble Schuil, dat reeds G. Douma, R. Boekemakade 15. F» de onderhoudende mu- a j j 121611 ha«l gezorgd, medewerking ver- A. de Vnes, Franekertade. I leende. Nadat de afgevaardigden ter Assem blée te Parijs bij de algemene beschou wingen eerst wat stoom hadden afge blazen, geraakte men in wat rustiger vaarwater. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson diende in de politieke commissie het ontwape- ningsplan der Grote Drie officieel in, dat, zoals bekend, omvat: 1. een gelei- deiyke telling van alle strijdkrachten, inbegrepen burgerlijke defensie en po litie, en van alle wapens, waaronder ook atoombommen; 2. een internatio nale contröle op deze telling; 3. een systeem tot regeling en beperking van alle strijdkrachten en wapens, uitgaan de van het bestaande plan voor contróle der atoomenergie (dat door RusQand verworpen is)4. een internationale ontwapeningsconferentie. De Russen, die kennelqk hadden ingezien, dat het, zelfs al ware het alleen maar om pro pagandistische redenen, niet juist zou zijn dit Westers initiatief niet te beant woorden, hadden tevoren ook hunner zijds een ontwapeningsvoorstel aange- kondigd. Dat eiste in de eerste plaats een onvoorwaardeiyk verbod van atoom, wapens en een strikte internationale contróle op de naleving van dit verbod; 2. de Grote Vijf zullen binnen een jaar hun strydkrachten met een derde ver minderen; 3. een maand na aanneming van deze besluiten zullen alle landen een volledige opgave moeten verstrek ken over de stand van hun defensie en over buitenlandse bases op hun gebied; 4. een internationaal orgaan zal binnen het raam van de Veiligheidsraad worden ingesteld voor toezicht op de naleving van de drie genoemde maatregelen en voor verificatie van de gegevens betref fende de bewapening er de strijdkrach ten. Het verschil tussen de voorstellen van beide groepen springt in ’t oog, evenals de achtergrond waartegen deze voorstellen zijn gedaan. De Russen wil len direct een verbod van atoomwape nen, C- hebben, maar zij willen een evenredige verlaging van de andere wapenen en de strgdkrachten der Grote Vijf, op welk terrein zij een voorsprong hebben, die als alle mogendheden dit alles met een derde zouden verminderen toch zou biy- ven bestaan. In het Westelijk plan be tekent de „geleidelijke” telling van alle wapens, blijkens de toelichting, dat men eerst zal overgaan tot de telling der „gewone” wapens en eerst in het laatste stadium der contróle tot die der atoomwapens, waarin Amerika een voorsprong heeft. Men ziet dat er nog een zeer wijde kloof tussen de plannen van Oost en West gaapt. We spreken nog maar niet eens over de wijze waarop zich de partyen de contróle denken. Uit de wederzijdse voorstellen blijkt het be. staande wantrouwen jegens elkaar en in deze sfeer is het heel moeilijk tot een compromis te komen, een compromis trouwens dat niet ten koste van een deugdelijk stelsel van contróle zou mo gen gevonden worden, want dit zou heil loze gevolgen kunnen hebben. Men schrijft de kleine landen echter het plan toe, na bestudering der voorstellen, een poging te zullen doen een dergelijk compromis te vinden, doch het lijkt een moeilijke opgaaf. De Amicitia-zaal had Dinsdagavond nog wel iets beter bezet kunnen zyn met publiek, maar de rollen in Als een kwartel”, het blijspel, dat het V.D.- toneel opvoerde, hadden niet beter bezet kunnen zqn dan ze waren, en dat is toch wel de voornaamste voorwaarde voor een succesvolle opvoering. Dat was het dan ook. Dit spel in drie bedrijven van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen heeft een aardig gegeven: een erftante die, door zich doof te houden, achter de hebzuchtige bedoelingen van haar fa milieleden by wie ze inwoont komt, maar ook ervaart, dat haar nichtje Paula geen deel heeft aan die bedoe lingen, doch haar werkelijk liefde toe draagt. De uitbeelding van de tante- figuur is beslissend voor het succes van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1