Welkom St Nicolaas De Sneker Padvinders kregen hun eigen thuis Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST a>~ A- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 0R1JFH0UTS NIEUWSBLAD V, DOUMA’S IJZERHANDEL Hij is er weer! DINSDAG 27 November 1951 6e Jaargang No 92 L. KIEZEBRINK Drankbestrijding De storm Zonder pardon op de bon Nationale premielening van 100 millioen Woningbouwlening SNEEK Lenstra niet naar Frankrijk KLEINZAND 7 Telel2872 huldigde twee werknemers in pas geopende showroom Bij de doorlichting gevonden Kerkelijke verkiezingen te Heeg Opbrengst collectes te Heeg Ons dagel^ks brood pp w Redacteur Zaterdagmiddag, maar de regen en de wind kon De Sint arriveert op de Marktstraat. dankbaarheidsinsigne De echtparen Faber (rechts) GESLAAGD. yoor het het lokaal een paar broches De eerste honderdduizend gulden binnen. Voor het muziekdiploma B (trom bone) slaagde de heer M. G. Walinga te Heeg. Het resultaat van de door het gemeentebestuur begonnen actie om geld te lenen van de ingezete nen voor woningbouw is tot nog toe niet onbevredigend. De ont vangen inschrijvingen hebben het bedrag van 100.000 overschre den. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD k en de (links) in de bloe- Groot Boersma met j es. Huldiging jubilarissen. Het feest van de opening viel toe vallig samen met dat van twee jubila rissen, Want juist op deze dag herdach ten twee werknemers, nl. de heren R. Faber en J. de Groot Boersma, het feit dat zij resp. dertig en vijf en twintig jaar in het bedrijf werkzaam waren ge weest. De heer Ir A. W. van der Poel, die met de heer N. de Vries het Dep. Sneek van de Mij voor Nijverheid en Handel vertegenwoordigde, stond uit voerig stil bij de betekenis vaai het woord dienen en overhandigde de jubi larissen aan het slot van zijn toespraak het getuigschrift voor dertig en vijf en twintig jarige trouwe dienst. Spr. ver gat natuurlijk niet ook de firma Domna geluk te wensen met de schitterende uitbreiding van haar zaak, wat hij met te meer genoegen deed, omdat de heer G. Douma als bestuurslid een daadwer kelijk aandeel heeft in het werk van de Mij van Nijverheid en Handel. Vervolgens boden nog de heren Joh. Na de hier gehouden doorlichting werden in gevonden. Men kan ze terugkrijgen bij de 2e afd. der gemeente-secretarie. Advertentieprijs 1 5 ci. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. te krijgen. Het Stedelijk Muziekcorps ging aan de stoet vooraf. Op de Markt straat aangekomen hield Sinterklaas een korte toespraak van ’t bordes van 't stadhuis. Hij was zeer verheugd dat men ondanks het gure weer hier in zo grote getale was gekomen, en bracht dank aan allen die hem een zo hartelijke ontvangst hadden bereid en wel in ’t bijzonder bur gemeester en wethouders en het politie corps. Sneek, zo zei de Sint, met zijn mooie winkels en etalages biedt voor in- toe te kennen Deze verheugende mede deling werd met luid gejuich begroet, waarna de heer Comello de directeur het onderscheidingsteken op de jas speldde. De heer van Gelder dankte voor deze hulde, en toen beklom de heer Meer, h o 1 z, voorzitter van de Plaatselijke Commissie, het wankele verhoginkje dat de sprekers voor al te vuile schoenen moest beschermen. Deze spreker herinnerde aan de in stallatie van de commissie in Januari 1948 waarbij ze o.a. tot opdracht kreeg toe te zien op de lokaliteiten, waarmee het echter treurig was gesteld. Eerst zat men in de oude boerderij van S.S.S., daarna in een primitief bovenzaaltje. Daarom werden al spoedig pogingen aangewend de Sneker Padvindersbewe- ging een passend tehuis aan te bieden. Verschillende mislukten, maar toen de nood op het hoogst was, kwam ook de redding en zo is thans het ideaal be reikt dat alle groepen in één gemeen schappelijk troephuis verenigd kunnen worden. Spr.’s wens was daarom dat dit tot in lengte van dagen moge strekken tot bloei van de Sneker Padvindersbe- weging en dat zij tot nuttige staatsbur gers mogen opgroeien. Vervolgens droeg de heer May de blokhut aan de leiding en de leden over, en sprak Akela Posthuma namens de leidsters nog een kort woord waarin zij constateerde dat er een grote verantwoordelijkheid op hen rust nu dit mooie clubhuis aanvaard wordt, maar de belofte deed dat allen hun best zullen doen. Verder wekte zij de jongens en meisjes op zoveel mogelijk voor hun clubhuis te doen omdat het grote werk nu pas begint en bracht ook zij dank aan de heer v. d. Meulen aan wie een kleine bloemenhulde werd aangeboden. Tot slot deed de heer May nog mede deling van enkele ingekomen gelukstele grammen en brieven. Pij de laatsten was ook een gelukwens van mr Lint horst Homan, zelf oud-padvinder, die de Sneker Padvinders het volkomen slagen van al hun plannen toewenste en hoopte dat deze blokhut krachtig moge bijdra gen tot de bloei van de Padvinderij in Sneek. Tevens was er een brief van het hoofdbestuur van het Ned. Padvinders- gllde, en maakte de heer May nog dank baar melding van de aanwezigheid van Wika Boonstra namens de V.C.J.B., mej. Hoogland, voorzitster van de S.J.A., en vertegenwoordigers van de Katholieke Padvinders. Van de gelegenheid die daarna gebo den werd het fraaie en doelmatig inge richte gebouwtje, dat zeer toepasselijk door een open houtvuur verwarmd wordt, te bezichtigen, werd een druk gebruik gemaakt. Na de onthulling van de naam. heeft gemeend hen allen te moeten eren door aan een hunner, de heer Van Gel der, die wel heel veel werk heeft ver zet, het door het P.E.B. als ’t ware op zjjn wenken bediend werd. Na de ceremoniële vlaghijsing was het woord aan de wethouder, die mededeel de dat de burgemeester en zgn collega Boeijenga verhinderd waren, maar het voor hemzelf een groot genoegen was bij de opening van deze blokhut aan wezig te mogen zijn. De Sneker Pad vinders hebben nog niet een eigen ge bouwtje gehad, maar nu deze langgekoesterde wens in vervulling is gegaan, kan ik me indenken, zei spr., dat er reden is tot vreugde, zowel bij de leden als bij de leiding. Met deze blokhut alleen waren ze er echter niet. Ze hadden wel de hut, maar niet de grond. Bij de gemeente is het net an dersom. Die heeft in het Sperkhem wel grond maar geen huizen en daarom hoopte spr. dat de lening zal slagen, op dat daar spoedig gebouwd kan worden. Voor de jeugdorganisaties, onverschillig welke, is een mooie en opvoedende taak weggelegd, wat reeds vele vruchten heeft afgeworpen. Deze blokhut nu zal Uw stuwkracht verhogen ondanks te leurstellende erve ringen. Vandaag is het feest. Neem Uw blokhut in gebruik, maak er een goed gebruik van en wees er zuinig mee. Na deze woorden ver wijderde de heer v. d. Veen door het stukhakken van een touw de vlag waar mee de naam „De Blokhut” bedekt was en verklaarde hij deze namens het ge meentebestuur voor geopend. Tot de zaken die zich in de loop der tijden tot een vaste burcht in onze stad hebben ontwikkeld, mag ongetwijfeld ook Douma’s Ijzerhandel aan het Grootzand worden gerekend. Gesticht in 1918 aan de Lemmerweg door de oudste firmant de heer G. Douma, (la ter kwam ook zijn broer, de heer S. Dou ma, in de zaak), nam het bedrijf na de vestiging aan het Grootzand een grote vlucht. Energiek als beide heren wa ren, liet men het niet bij wagen-onder- delen, maar ging men zich ook toeleg gen op de verkoop van andere materia len in de ijzerbranche. En met steeds stijgend succes, getuige nu weer de aan koop van het naastgelegen pand van de familie Blok. Dit pand nu is omgetoverd in een keurige showroom, die een aan winst is voor dit gedeelte van het Grootzand, en Zaterdagmiddag in het bijzijn van enkele genodigden officieel in gebruik werd genomen. De heer G. Douma schetste in korte trekken de geschiedenis van de zaak en richtte woorden van dank aan het adres van B. en W. ei_ de directeur van Gemeentewerken, alsmede aan de uit voerders van de verbouwing. Wij hopen, aldus besloot de heer Douma zijn toe spraak, door deze verandering de ser vice voor onze klanten te vergroten en onze zaak onder Gods zegen tot nog grotere bloei te brengen, niet alleen in ons eigen belang, maar ook in dat van ons personeel en van onze goede stad Sneek. Namens het Gew. bestuiur van de Bond van smeden en de B.S.C.M. com plimenteerde daarna de heer S. G. Rui ter de firma Douma met de prachtige uitbreiding, waardoor naar hij vertrouw de, de mogelijkheden voor de bij deze bonden aangesloten bedrijven nog groter zouden worden. Gekozen tot kerkvoogd van de Ned. ieders begeerte zojti^ folder in zijn bezit Herv. Gemeente te Heeg in de vacature- T5r~i D. Osinga, de heer J. van Berkum en tot ouderlingen van de Geref. Kerk de heren J. J. de Jong en Tj. de Boer; tot diakenen de heren W. Attema en Th. Bergstra. Zo zijn we dan weer de tijdelijke resi dentie van Sint Nicolaas geworden, een eer die we trouwens op miraculeuze wij ze delen met bijna alle steden van Ne derland. Er is ook hier nu weer die blij de, min of meer opgewonden stemming, welke bij het besef dat de goedheilig man in ons midden is, behoort. De jon getjes, die nog pas v< brani hun: „Hij bestaat toch niet” hadden verkondigd, zijn plotseling bijna akelig braaf ge worden en hebben, daar op de Markt straat, de waardige grijsaard dapper toegezongen, ja zelfs getracht zijn oog te vatten, opdat hij toch maar goed zou weten hoe dierbaar zij nog geloven in de mirakelen, welke hij aan zoete kinderen kan verrichten. Tussen twee haakjes, onze burgervader heeft bij de ontvangst van de bisschop ten stadhuize stellig, evenals zijn Amsterdamse collega, de Sint toegewenst dat hij bij zijn terug keer volgend jaar nog over veel meer daken zal kunnen rijden dan thans; elke Sneker die een goede beurt bij onze hoge gast wil maken houde dat in het oog en tekene in op de burgerzin-lening, die ons die meerdere daken en wat daaronder is zal verschaffen. Om van een goede beurt te spreken, daarnaar dingen zeker de straten, welke de hei lige man met een lichthulde hebben ontvangen. Moge de Sint op zijn beurt in ons aller hart het licht der mildheid ontsteken, zonder dat is een Sinter klaasfeest geen werkelijk feest. En laat ons dan maar niet alleen aan eigen vreugd en die van eigen kinderen den ken, maar ook eens aan die van ande ren. Zie maar eens naar de gretigheid waarmede vele peuters hun neuzen plat drukken tegen de ruiten der rijk gevulde winkelétalages, platter meestal naar mate de beurzen van hun ouders platter zijn en erg plat ook, omdat de leus van de Sneker winkeliers: „Zie goed in deze etalage!” daarop ook al aandringt. Tast ook maar eens in uw zak voor de min der bedeelden in deze tijd der verrassin gen. Wees eens verrast over uw eigen gulheid! Enhet behoeft nu niet di rect die kostbare trein te zijn waar mee trouwens de pa’s toch maar gaan spelen ook nu is een kinderhand gauw gevuld! En de winkels hebben van alles in rijke voorraad, gij kunt er te kust en te keur gaan, want Sneek is in deze dagen weer koopstad bij uitnemendheid. En even gespannen al.; het kind, wacht de winkelier op wat St. Nicolaas hem zal brengen. Doen we dat eigenlijk niet allemaal, ook gij huisvader, die als gij ’s avonds uw huiskamer betreedt, soms haastig en ritselend iets hoort wegmof felen. Het geheim zal hem in de sur prise op de avond van 5 December ont huld worden. Moge het voor hem en voor ons allemaal aangename verrassin gen zijn die ons op die avond wachten. Ook dit jaar heeft Sint Nicolaas tij dens zijn reis met wel zeer slecht weer te kampen gehad. Wegens overver moeidheid had hij zich dan ook genood zaakt gezien zijn reis in Ijlst te onder breken. In café Srjbesma aldaar troffen we Zaterdagmorgen de Sint, die verge zeld was van drie zwarte Pieten aan. Aanvankelijk was het, zo deelde hij ons mede, zijn bedoeling geweest met vier van deze knapen naar Sneek te komen, maar wegens ziekte had hij er een moe ten achterlaten, hetgeen hem natuurlijk zeer speet. Toen men in IJlst had ver nomen dat Sint Nicolaas aldaar was ge arriveerd, stroomden groot en klein sa men om bij zijn vertrek naar Sneek aan wezig te zijn. Vele kleintjes gaven de Sint een handje en ontvingen van hem ver snaperingen. De heilige man had grote bewondering voor de verkeersverbete- ringen, die er dit jaar in dit stedeke tot stand zijn gekomen. Het weer was er ondertussen niet beter op geworden. De wind begon aan te wakkeren en een aanhoudende mot regen vergezelde de Sint en zijn gezel schap op de boottocht. Met ongeveer een kwartier vertraging arriveerde het bootje van de veerdienst IJlstSneek, dat voor deze gelegenheid was omge doopt in „Spanje” bij de gasfabriek, waar het Stedelijk Muziekcorps Sneek zich aan boord begaf. Sint Nicolaas stond even perplex toen hij de muzikan ten in hun keurige uniformen voor zich zag. Allen werden ruimschoots voorzien van sigaretten waarna diverse Sinter klaasliedjes werden gespeeld, luide mee gezongen door de duizenden kinderen en ouders die zich langs de Geeuwkade en Kolk hadden geschaard. Een onvergefe lijke aanblik die ontzaggelijke mensen menigte Nadat ’t bootje enige malen door de Kolk had gevaren, werd gemeerd aan de Lemmerweg, waar 't bestuur van de vereniging van Sneker Zakenlieden de goed-heilig man hartelijk verwelkomde. Voordat Sint Nicolaas in een voor hem en de zwarte Pieten gereedstaande lan dauer stapte, kregen traditie getrouw eerst de paarden van die heerlijke Bikskoekjes en ontvingen de koetsiers van hem een passend geschenk voor dit vochtige klimaat. Nadat de comité-leden hun plaats in ’t volgrijtuig hadden in genomen, begon de rondrit door de stad. Overal waar ’t gezelschap langs trok stonden de kleine en grote mensen in dichte drommen geschaard. Met kwistige hand werden de genummerde folders, waarop men zeer fraaie prijzen kan win nen, die aangeboden werden door de Sne ker winkeliers, uitgereikt, Jammer was dat de Sint zich tegen ’t einde van de rondrit genoodzaakt zag de uitreiking te staken, daar anders ongelukken niet uit gesloten waren geweest. Zo groot was Marcel Alber, een van de bestuursle den van de voetbalclub O.G.C. Nice, vertelde aan een correspondent van het Alg. Dagblad, dat Abe Lenstra gewei gerd had een contract voor de O.G.C. Nice te tekenen ter wille van zijn be trekking en van zijn familie. „Wij heb ben een paar maal een onderhoud ge had met Lenstra”, vertelde Alber, „maar hij liet ons tenslotte weten, dat zijn baan en de verantwoordelijkheid voor zijn gezin het hem niet toelieten voor een jaar naar Nice te komen, hoe wel hij het erg prettig gevonden zou hebben. Alber ontkende, dat hg Lenstra een bod zou hebben gedaan en dat Len stra hem een som genoemd zou hebben. Wij hebben met Lenstra nooit over geld gesproken”. In een te ’s-Hertogenbosch gehouden bijeenkomst heeft minister In 't Veld als een der middelen, om het tekort aan gelden voor woningbouw in te lopen, een nationale premielening van honderd millioen gulden aangekondigd, met als kleinste bedragen coupures van vijf en twintig gulden. Daarnaast zal de moge lijkheid worden opengesteld in te schrij ven op een obligatie-woningbouw- lening tegen een rentevoet van 4 De overwerkactie, die de vakbeweging wenst te beginnen en de spaaractie van de werknemer van een kwartje per week met daarbij eer kwartje van de werkgever, achtte de minister goede middelen om het tekort mede te helpen inlopen. Alleen de laatstgenoemde actie reeds zou een bedrag van vijftig milli oen per jaar betekenen. „Wanneer men door gezamenlijke in spanning er in slaagt de tekorten in te lopen”, aldus de minister, „dan kan men voor 1952 rekenen op 50.000 woningen”. Vele toespraken werden nog gehouden. De heer Van Gelder, directeur van de Ambachts school, dankte zijn medewerkers, in de eerste plaats het bestuur van de school (vertegenwoordigd door de heer S. G. Ruiter) voor zijn toestemming deze hut te mogen bouwen, en verder de ontwer per, de heer v. d. Meulen, de jongens die het werk uitvoerden en degenen die er verder aan meewerkten. Spr. twijfel de er niet aan, dat dit gebouwtje aan de verwachtingen zal voldoen en de lei- De verkeersongevallen nemen zo schrikbarend in aantal toe, 1ste halfjaar 1950: 26.620, 1ste halfjaar 1951: 34.922 dat de politie genoodzaakt is streng te gen de overtreders van verkeers- voorschriften op te treden. Over treders zijn ook die fietsers, wier rijwielen niet aan de wettelijke eisen voldoen. Is Uw rijwiel in orde? ders en leidsters, blij met dit eigen te huis, er wel gauw een prettige sfeer zul len scheppen. Het is gebouwd voor jonge mensen door jrnge mensen die er veel zorg en moeite aan hebben besteed, en spr. hoopte dat men er veel plezier van zal beleven. In de plaats van de districts-commis- saris, die door het slechte weer niet aanwezig kon zijn, sprak de assistent, de heer Comello uit Heerenveen. Hij noemde dit troephuis een grote aan winst voor de jongeren en feliciteerde hen hartelijk met het bereikte succes. Dit is te danken aan een grote groep mensen die hiervoor hun beste krachten, hebben gegeven, en het hoofdkwartier De te Heeg gehouden collecte voor Simavi bracht op 52,70; die voor het De Ned. Bakkersbond blijft met klem aandringen op verbetering van de prijs van. het volksbrood, opdat de Ned. bak kers weer een lonend in plaats van een verlies gevend bestaan in hun bedrijven kunnen vinden. Het verlies op een brood bedraagt thans gemiddeld 1 oent. zorgde. Zichtbaar aangedaan bedankte hij de aanwezige onderwijzers en onder wijzeressen en de zusters van de R. K. Meisjesschool voor deze prachtige zang- hulde. Nadat de hoge gast ten stadhuize een kop thee was aangeboden, overhandigde hij aan burgemeester Rasterhoff een in marsepain uitgevoerde maquette, voor stellende de in wording zijnde nieuwe gemeentereiniging, waarvoor de burger vader met welgekozen woorden Sint Ni colaas hartelijk dank bracht. Als per soonlijke geschenken ontvingen de bur gemeester, de corpschef van de Sneker Politie en de heer Doodkorte een kistje of doos sigaren. De heer Kraakman bracht namens de Sneker winkeliers aan B. en W. harte lijk dank voor de sympathieke wijze waarop zij Sint Nicolaas hadden ontvan gen en aan het politiecorps voor de medewerking tijdens de aankomst en rondrit door de stad. Ongeveer 4 uur was de plechtigheid afgelopen en begaven de Sint en zijn Pieten zich naar hotel De Wijnberg, waar ze de komende dagen hun intrek hebben ge nomen, want zoals men zich kan inden ken moet de goed heilige voor zijn ver jaardag op 5 December."pg heel veel cadeaux hg de 1 Sneker zakenlieden kopen. En... als nu het weer een beetje gaat meewerken, beloven de komende dagen voor onze plaats nog heel gezellig te worden, want Zaterdagmiddag reeds was er de echte Sint Nicolaas-sfeer. De bezichtiging van de nieuwe show room leverde het bewijs dat de firma Douma kosten noch moeite heeft ge spaard om een aantrekkelijke tentoon stellingsruimte te verkrijgen. De show room gaf tenminste een zeer overzich telijk beeld van de artikelen, welke het bedrijf voert. De verbouwing geschiedde onder achitectuur van de heren Goodijk en de Vries en werd uitgevoerd door het bouwbedrijf P. Olij. De winkelbetimme ring werd verzorgd door de heer Petrus v. d .Werf, het verfwerk door Schilders- bedrgf de Vries en de electr. verlichting door Installatiebedrijf Troelstra. Schijfsma en P. Postma (de eerste als buurman, de laatste als afgevaardigde van de Vereniging Grootzand) hun ge lukwensen aan, waarna de heer S. Dou ma zich met een vriéndelijk woord tot de jubilarissen en hun echtgenoten richtte. Hij gewaagde van de goede verstand houding tussen directie en personeel en stelde de verdiensten van de jubilaris sen, die zovele j~ren het wel en wee van de zaak hebben meegemaakt, in het juiste licht. Hij hoopte dat beiden onder de zegen des Heren nog vele jaren in dezelfde harmonie me hen zouden sa menwerken en bood hun als stoffelijk blijk van waardering een enveloppe met inhoud aan. De dames kregen bloemen. De heren Faber en de Groot Boersma dankten daarop de directie in een vlot speechje voor het cadeau en de geluk wensen. Prot. Interkerkelijk Thuisfront 47. ^Open een zeer mooie gelegenheid. Toen hij zijn zwarte Pieten had medegedeeld dat de reis dit jaar weer naar de stad van de Waterpoort zou gaan, hadden ze van vreugde gedanst, zo blij waren ze. De kinderen vermaande hij vooral op de verkeersregels te letten, goed hun best te doen op school, hun ouders gehoor zaam te zijn ener vooral voor te zorgen dat er geen klachten binnenko men bij de politie wegens vernieling van natuurschoon. Met aandacht luisterde Sint Nicolaas nu naar de Sinterklaasliedjes, die de leerlingen van de lagere scholen onder leiding van de heer Doodkorte voor hem en zijn Pieterbazen zongen en waarbij het Sted. Muziekcorps voor begeleiding De afd. Sneek der Ned. Ver. tot af schaffing van Alcoh. Dranken kwam deze keer voor haar maandelijkse ver gadering bijeen op Woensdag 21 Nov. in het Piter Jelleshös. ’t Bezoek was zeer goed te noemen en er heerste een prettige en gezellige sfeer. De colpor tage was de laatste maand zeer succes vol geweest en ook voor de verkoop van de bekende „Goede Raadgever’” gaven zich reeds een aantal personen op. Om streeks Kerstmis zal een wijdingssamen- komst worden gehouden, waar tevens aan enkele leden, die langer dan 25 jaar lid zijn geweest, het ere-insigne zal wor den uitgereikt. Begin 1952 staat een openbare propaganda-avond, in samen werking met de V.J.B., op het program ma. Als afwisseling met de gewone gang van zaken werd deze keer na de pauze een prettig halfuurtje doorge bracht met het oude kienspel. Het was bar slecht weer de Sneker padvindsters en padvinders niet deren. Die hadden de zon in hun hart, want een lang gekoesterde wens een eigen troephuis ging deze mid dag in vervulling met het openen van „De Blokhut”, een vriendelijk houten gebouwtje aan de Bloemstraat, door en voor jongeren gebouwd, waarin de vol gelingen van Baden Powell voortaan hun eigen gezellig thuis zullen hebben. De opening geschiedde in stromende regen door wethouder P. v. d. Veen, maar vooraf sprak de heer J. F. M a y, voorzitter van de Stichting voor het ei gen troephuis, een welkomstwoord waarin hg zgn dankbaarheid uitsprak jegens de velen die aan het tot stand komen van het gebouwtje hebben mede gewerkt, in 't bijzonder de leerlingen van de Ambachtsschool, die gaven wat ze konden geven. Nadat op deze jongens een driewerf hoera was uitgebracht, vertelde de heer May nog, dat op ’t laatste ogenblik, dank zij de gulle gave van een geefster, door de Ambachts school ook nog electrisch licht kon wor den aangebracht, waarbij het bestuur Een inwoner van Den Helder kwam in moeilijkheden toen hij Zaterdagmid dag met een vletje de haven had ver laten om buitengaats te gaan visssen. Deze onverantwoordelijke daad heeft de man benauwde uren bezorgd. Pas om tien uur in de avond waarschuwde een vriend de koninklijke N.Z.H.R.M. en de motorreddingboot Dorus Rijkers koos zee. Vrij spoedig had men het vletje in het zoeklicht. Doornat en verkleumd werd de man aan boord genomen. Om elf uur meerde de Doruj Rijkers weer af. Zaterdag tegen middernacht brak het roer en raakte de schroef onklaar van het 575 ton metende m.s. Consido, dat zich tussen Wgdenes en Veenhuizen op het IJsselmeer bevond. Omstreeks half vier Zondagmorgen verleende een der Stanfriesboten, kapitein A. de Vries, assistentie. Met twee kabels gelukte het het sehip wat dichter onder de wal te trekken. Met de reddingboot K. F. Sluis uit Enkhuizen werden een vrouw en twee kinderen van boord gehaald. Om half tien in de morgen, toen het weer iets kalmer was geworden, bracht de Stanfries het stuurloze schip de haven van Enkhuizen binnen. r-. 'B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1