Tentoonstelling Grafische Kunst T Wees een 100 burger van Sneek BUITENLANDS OVERZICH Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I WATERSNOOD OPGELET K' VRIJDAG 30 November 1951 6e Jaargang No 96 L KIEZEBRINK 1, I DE CONFERENTIE TE ROME 1 Van mens tot mens Piet Köhler overleden Schrijf in op de 4°/0 Woningbouwlening I De Friese kwestie in de Tweede Kamer KLEINZAND 7 Telel2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD R.K. Toneelver. Sneek ioeveel radioluisteraars telt Nederland Nog goed afgelopen Bevestiging en Intrede W 1 a Bezoek Commissaris der Koningin jooncompensatie bij het Rijk Lid Handelsvoorlichting Dit eist de Wet Watersnood Redacteur: i 1 I 7 voor ■w heer van Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Vereniging voor Veilig Verkeer. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres SNEEKER NIEUWSBLAD De R.K. toneelvereniging Sneek gaf een flink bezette Amicitia-zaal haar eerste uitvoering in dit seizoen. Nadat kapelaan Mulder een woord van welkom tot de aanwezigen had gericht en hen had opgewekt de in de pauze te houden actie voor het Ka tholiek Thuisfront te steunen, ging het doek open voor het eerste bedrijf van „Een schip vaart uit”, een toneelspel in drie bedrijven van Chris v. d. Heuvel. De schrijver heeft wat de stof van dit spel betreft een goede greep gedaan een dominee en zijn dochter die juist door het nobele gedrag van de eerste, door zijn zwager met de ondergang wor den bedreigd, maar door vrienden ten slotte toch gered worden. Tegen de bouw van het stuk kan men echter wel enige bezwaren aanvoeren, de stof is al te lang uitgesponnen in drie zeer lange bedrijven, die aan het uithoudingsver mogen van spelers zowel als publiek zware eisen stellen. Dank zij het feit echter dat deze toneelvereniging over uitstekende krachten beschikt werden deze onvolkomenheden van het stuk glansrijk overwonnen, zodat de uitvoe ring een groot succes werd. We weten niet wie der spelers en speelsters we eigenlijk het eerst zullen noemen want bijna allen waren goed. Het groepje dat de rollen speelde van de predikant Wil lem Hartman, zijn zwager Zacharias Braet, de oud zeekapitein Jozef Stael, de vriendin van de familie Trudi Mer tens en de huishoudster Saar zijn goud waard voor een amateur toneelgezel schap en ook de kleinere rolen als die van Marie Hartman, de stuurman Geert Zantinge, Klaassie de dorpsidioot en Herman Melchert, de ingenieur-archi- tect kwamen behoorlijk tot him recht, al maakte de een er zeker meer van dan de ander. Tot slot een zeer geslaagd bal. De regie was bij de heer H. Sie- monsma in zeer vertrouwde en bekwa me handen. H. B. Z. had voor een mooie toneelaankleding gezorgd en kapper D. Hamersma had ook goed werk gedaan. Ende Pottenbaas werd van deze avond 200 beter! Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.603.158 tegen 1.590.555 op 1 October. Op 1 October waren er 478.201 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 477.500 op 1 Sep tember, Morgen collecte Noord-Italië. Water heb je om te drinken, Water heb je voor de was, Water hoort bij Scheveningen, Water vindt je in een plas, Water vragen dweil en bezem, Water stroomt er door de Rijn, Water helpt je bij een kater, Water doe je (soms) bij wijn.. nationale stichting het Rode stand, welke stichting voor tot zegen geweest is. De bondspropagandist, de der Veen, van Utrecht, trok in een korte toespraak een parallel tussen het werk van Dunant en het werk van het blauwe kruis. Het heeft hem ontzaglijke moeite gekost, de geesten wakker te schudden voor de hulp aan de naaste en zo gaat het ook ons. Na de oorlog is het aantal slachtoffers van de drinkgewoonten ont stellend toegenomen en groot is het aan tal dergenen, die hierdoor in leed en kommer hun leven moeten voortzetten. Het eigenaardige in de strijd tegen de drankduivel is echter, dat in neutrale kringen veel meer liefde schijnt aanwe zig te zijn voor deze ongelukkigen. Dit moest toch niet zo zijn; onze mensen moesten tooh spontran mee eptrekken in deze strijd. Spr. wekte daartoe allen op. De heer Faber sloot de samenkomst met een kort woord en gebed. De afd. Sneek van de Nat. Chr. Ge heelonthoudersvereniging heeft Woens dag in het Geb. v. Chr. Bel. een film avond gegeven, waarin vertoond werd het levenswerk van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis. De voorz., de heer Joh. Ozinga, heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Het doel van deze bijeenkomst is vrijwilligers op te roepen voor de strijd tegen >oning Alcohol, die nog steeds talrijke slachtoffers maakt en een leed over de wereld brengt, dat met geen pen te beschrijven is. In Augus tus jl. is in Utrecht de jaarvergadering der ver. gehouden, waarin tevens het 70-jarig bestaan werd herdacht. Van dit gebeuren werden -n een film tal van in teressante flitsen gegeven, waarna het hoofdwerk werd vertoond. Henri Dunant is gegrepen door de ellende, waarin de bewoners van Frans-Afrika gedompeld worden doo~ het voortdurend gebrek aan drinkwater bij hun arbeid in de woestijn. Dit is de oorzaak dat hij gaat strijden eerst voor deze mensen, later voor de slachtoffers van de oorlogen, een strijd, waaraan hij met grote opoffe ring alles wijdt, wat aan zijn persoonlijk leven kleur en vreugde zou kunnen bij zetten. Na het overwinnen van schier onmogelijke weerstanden, komt de inter- Kruis tot millioenen Ongeveer half drie Dinsdagmiddag is de' 76-jarige heer S. Dijkstra die per fiets van de Looxmagracht over de Ko- ninginnebrug naar de Prins Hendrikka de reed, op deze kade tegen een perso nenauto gebotst, die hij blijkbaar niet had zien aankomen. De bestuurder rem de nog krachtig, doch kon de botsing niet meer vermijden. Toevallig passeer de dokter v. d. Heuvell bijna direct na het ongeval daar en verleende eerste hulp. Met een gapende hoofdwonde werd de heer D. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hjj werd verbonden, waarna hij zich naar huis kon begeven. Zondag 23 Dec. a.s. hoopt dr. H. K. Siccama in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn intrede te doen, na ’s morgens be vestigd te zijn door ds. H. van Niel. N.A.T.O. bijeen geweest, d. w. z. de raad van ministers der Noord Atlantische verdragslanden. De belangrijkste punten aan de orde waren de rapporten van de Amerikaanse generaals Eisenhower en Gruenther over de militaire en dat van de Amerikaan Averell Harriman over de economische zijde van het program ma der N.A.T.O. d. w. z. dat hij de eco nomische moeilijkheden bekeek, welke de militaire wenselijkheden in de weg staan. Generaal Eisenhower heeft de wenselijkheden, voer hem trouwens noodzakelijkheden, duidelijk uiteengezet. Biinnen de kortst mogelijke tijd moeten de Europese partners in het pact een De Commissaris der Koningin bracht Woensdagmiddag een officeel bezoek aan onze Gemeente. Hij was vergezeld van zijn Kabinetschef Mr Hartung. Op het Stadhuis besprak hij met de Gemeenteraad verschillende problemen waarvoor de Gemeente thans geplaatst is, o.a. de woningbouw en de kapitaal- voorziening en beantwoordde hij de vra gen die door enkele leden werden ge steld. Na afloop van deze vergadering volg de een bezoek aan diverse woonwijken, waarbij B. en W. en de Directeur van Gemeentewerken hem vergezelden. De Commissaris had nl. de wens te kennen gegeven zich persoonlijk van de woning toestand in onze gemeente op de hoogte te stellen. Bij deze rondgang werd daar om ook bijzonder aandacht besteed aan de slechte woningen in de Boschstraten, Zomerrakbuurten er Steenklipstraten, waarvan zeer vele voor een spoedige on- bewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Verschillende hiervan werden ook van binnen bezichtigd zodat de Commissaris een goed inzicht gekregen heeft in de ondragelijke woningtoe standen waarmee wij in onze stad nog steeds te kampen hebben. Als tegenhanger werden ook de nieuwe wijken in het Sperkhem en de Noorder- hoek bezocht, waar het gezelschap even eens diverse typen woningen bezichtigde. Tot besluit volgde nog een korte bij eenkomst met B. en W. op het Gemeen tehuis. der dan twaalf amendementen. Alge meen was men aan Westerse kant van oordeel dat zijn rede elke kans op een compromis uitsloot. Maar Irak, Pakis tan en Syrië, een AziatischArabische groep dus, hebben toch een poging tot bemiddeling gedaan door voor te stellen een subcommissie te vormen waarin de Grote Vier onder voorzitterschap van de leider der Assemblée dr Nervo moe ten trachten tot een gemeenschappelijk plan inzake ontwapening en contróle te komen. Te meer was men overigens over de houding van Rusland teleurge steld omdat in Korea een accoord over de bestandslijn werd gesloten; als nu binnen 30 dagen een wapenstilstand tot stand komt zal deze bestandslijn als afbakeningslijn voor die wapenstilstand gelden. Hiermede is een belangrijk ob stakel voor een overeenkomst wegge nomen. Als de Russen in dezen invloed op de Noord-Koreanen hebben geoefend zou dat dus een verheugend teken zijn geweest, doch er zijn heel wat over zichtschrijvers die menen dat rood Chi na de doorslag gaf en een wapenstil stand wenst omdat de Chinese commu nisten meer aandacht zouden willen schenken aan Indo China. Aan Weste- ke zijde schijnt dan ook besloten te zijn geen troepen uit het Verre Oosten terug te trekken als een wapenstilstand gesloten wordt, zolang geen algemene overeenstemming met Peking en Mos kou is bereikt. Te meer wil men de strijdkrachten in het Verre Oosten niet verzwakken, omdat in het midden-Oos- ten 50000 man Britse troepen door de moeilijkheden met Egypte en Perzië ge bonden zijn, terwijl men voor de naaste toekomst geen oorlog in Europa ver wacht. Wat Egypte en Perzië aangaat zij nog gemeld dat deze landen door ver dragen nauwere betrekkingen met elkaar zullen aangaan en zich afzijdig zullen houden van het Westers defen- siecommando voor het midden-Oosten, zolang Engeland hun wensen niet heeft ingewilligd. Er was enig verschil van mening tussen Engeland en Amerika over de inschakeling van Turkije in het Westers verdedigingsstelsel. De Ame rikanen zensten het onder Eisenhowers hoofdkwartier te plaatsen, de Engelsen wensten het als ruggegraat van het de- fensiecommando voor het Midden-Oos ten beschouwd te zien. Dit defensie- commando krijgt natuurlijk een apart opperbevel en blijkbaar hebbe de En gelsen hoop dat te krijgen. Tegenover de Amerikanen zijn zij er dan ook tot nu toe zeer schraal afgekomen, eigen lijk alleen in de zóne van het Engelse kanaal hebben zij de opperleiding. Deze kwam hun qua troepenmacht en kennis der toestanden stellig ook toe in hét Midden-Oosten, maar dat zou de aan trekkelijkheid tot toetreding voor landen als Egypte, Perzië en bijv. ook Israël niet verhogen. De Engelsen schijnen zich ook te blijven verzetten tegen de benoe ming van een Amerikaanse admiraal tot opperbevelhebber in de Atlantische Oceaan. Alle andere naties vonden het wel goed, maar een regering-Churchill accepteert zo’n passering van de En gelse marine niet gemakkelijk. niet missen en is er van overtuigd ook in de toekomst deze steun te zullen krij gen. De Burgemeester wees er in zijn rede op dat de jeugd, waarover men soms klaagt, toch ook nog wel idealen heeft. Zij heeft het alleen erg moeilijk in deze verwarde donkere tijd, wat geen ver wondering wekt als men denkt aan de teleurstellingen waarmee ook de volwas senen in deze na-oorlogse tijd te kampen hebben. Van „samenwerking”, waarover men in de oorlog zo veel sprak, is bitter weinig terecht gekomen. Daarom is het zo hoopgevend dat de jeugd toont wel in een contact-organisatie samen te kunnen werken met inachtneming van ieders geloofsovertuiging en levensop vatting. Welke taak heeft de overheid nu tegenover de jeugd? Nooit mag de overheid haar stempel drukken op de jeugdbeweging, maar wel moet er plaats zijn voor medeleven en steun van de zijde van de overheid. Er moet contact zijn tussen overheid en jeugdbeweging, omdat de jeugd van thans zal rijpen tot „overheid”, die dan op haar beurt de stad zal moeten besturen. Daarom ook heeft het gemeentebestuur de hal van het stadhuis opengesteld voor deze ten toonstelling; de jeugd wordt nu dichter bij de overheid gebracht. Na de officiële opening door de burge meester, hield de heer S. Veenstra een zeer interessante lezing over de verschil lende grafische technieken. Naar aanlei ding van deze inleiding werden vele vra gen gesteld, die alle uitvoerig door de spreker werden beantwoord. Ten slotte bezichtigde men de tentoonstelling en men toonde zich zeer tevreden over deze expositie, die een aantal zeer goede houtsneden, linoleumsneden, lithogra fieën, etsen en gravures te zien geeft. Deze tentoonstelling, die samengesteld is door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geeft een uitstekend beeld van de grafische kunst in ons land. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer heeft de heer Krol over de ge beurtenissen in Leeuwarden voor het pa leis van Justitie opgemerkt, dat men liever niet zou moeten spreken over de Friese kwestie, doch van een stommiteit van een lid der rechterlijke macht. Men moet zich, volgens de heer Krol, meer realiseren, dat aan Friesland een grote mate van vrijheid behoort te worden ge laten. Over de gebeurtenissen in Friesland kon minister Teulings nu nog geen vol ledige mededelingen doen. Wel meende hij echter te kunnen zeggen, dat de de monstratie voor het Paleis van Justitie terecht niet was toegelaten. De zitting in de rechtszaal werd er door gehin derd en ook was de politie met rotte appelen en dergelijke bekogeld. De Friese zaak zelf zal door de regering zorgvuldig worden bestudeerd en met de woordvoerders over dit punt (ook de h.h. de Loot en Algera hadden over deze zaak gesproken) was hij het eens, Dinsdagavond voor dat een verstandig en beleidvol regeer der altijd rekening zou moeten houden met de eigen belangen van een bepaald gewest. Naar het A.N.P. verneemt is te ver wachten, dat ook voor het overheids personeel compensatie zal worden ge geven voor de loonachterstand over het tijdvak van April 1951 tot nu toe. Ver moedelijk zal het rijk een bedrag geven, dat na aftrek der loonbelasting uniform is over de gehele linie. Te_ Rome zijn de ministers van de houden betekent dat in feite dat de Amerikaanse industrie, die immers ook op vredesproductie kan worden overge schakeld, na het intreden van een ont spanning de Europese nog verder zal overvleugelen dan al het geval is. Aan de andere zijde is er de verhouding van de West-Europese tot de W.-Duitse in dustrie. Schakelt de W.-Europese in dustrie vooral over op wapenproductie, terwijl de W.-Duitse dat niet mag of het niet behoeft als dat land geen mili taire bijdrage levert, dan is het duide lijk dat de W.-Duitse vredesindustrie een belangrijke voorsprong op die van de vroegere Europese geallieerden krijgt. Men ziet dat hier allerlei inge- Europees leger vormen waarin ook W.- wikkelde kwesties liggen, welke maar niet in een oogwenk zijn op te lossen. Waren alle Europese staten buiten het Ijzeren Gordijn verenigd in een fede ratie, dan zou dat alles veel gemakke lijker gaan, maar men weet hoe moei lijk de gedachte dat het daar heen moet, veld wint. Amerikaanse congresleden, die de gasten waren van de Europese raad te Straatsburg het lichaam dat deze gedachte propageert en ingang tracht te doen vinden hebben daar over hun verwondering uitgedrukt, maar hun ontbreekt ook wel enigszins het in zicht in de historische, traditionele en economische tegenstellingen welke dit vraagstuk, van de zijde der betrokken landen bekeken, beheersen. Men kan dat betreuren maar tenslotte is het Ame rikaanse ongeduld een factor in de hui dige politieke ontwikkeling waarmede men terdege heeft te rekenen. Het is natuurlijk niet zo vreemd dat vooral ook de Fransen bij al deze moei lijkheden, die bij hen nog parallel lopen met binnenlandse, omdat hun een sta- biele regering ontbreekt, uitzien naar elke glimp van hoop op een ontspanning tussen Oost en West. Als de Duitse herbewapeningskwestie voorlopig niet opgelost kan worden, omdat het Euro pese leger nog maar een ijl ding is en als de gedachte der West-Europese fe deratie geen vorderingen maakt, wel nu, troosten zij zich, dan hebben de Rus sen zoveel minder stenen des aanstoots en zullen zij misschien meer bereid zijn te streven naar overeenstemming met het Westen. Zij die zo redeneren, moeten dan echter wel geducht teleurgesteld zijn over de rede van Wysjinski in de politieke commissie van de Assemblée te Parijs over het Westers ontwape ningsvoorstel. Hij vond er eigenlijk geen draad goed aan en kwam met niet min- Water kan een vijand worden Door tè grote overvloed, Water: bron van veel ellende, Onverwachte tegenspoed In Italië heeft water Huis en have aangetast, Met gevolg: enorme schade. Ook door óns wordt „bijgepast”! PHILIA. De toneel- en operettespeler Piet Kohier is Dinsdag- op Woensdagnacht te Oldenzaal overleden, 79 jaar oud. Hij had Dinsdag voor leden van de Gronin ger Vereniging te Oldenzaal een voor dracht gegeven in hotel De Ster. Teen men hem Woensdagmorgen wilde wek ken, kreeg men geen antwoord. Een on derzoek bracht aan het licht, dat hij ten gevolge van hartverlamming was over leden. Piet Kohier had zich vooral ver maardheid verworven met de rol van Droogkeeltje in de operette De Boemel- baron, waarmee hij een paar maanden geleden nog een jubileum had gevierd. Hij heeft deze rol ruim tweeduizend maal gespeeld. CHURCHILL 77 JAAR. Churchill is heden 77 jaar geworden. GESLAAGD. IJLST. Geslaagd voor het muziek- diploma A (Piston) van de Algemene I Unie van Muziekverenigiro;en, de jeug- dige, 12-jarige, C. Lanting alhier, lid van Ide M iziekver. „Concordia”, De verjaardag van St. Nicolaas nadert met rasse schreden. Opname van St. Nicolaas met gevolg tijdens de intocht in de hoofdstad van ons land. De door de Friese Kamer van Koop handel in het Provinciehuis te Leeuwar den georganiseerde zittingsdag, waar door de secretarissen te New York en Den Haag van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika voorlich ting werd gegeven, heeft volkomen aan zijn doel beantwoord. Naast inlichtingen aangaande invoerrechten mede met be trekking tot de beoordeling door de Amerikaanse douane, werd aan belang hebbenden voorlichting verstrekt om trent de invoer en de export naar de Verenigde Staten van bepaalde artike len, omtrent de afzetmogelijkheid van een speciaal product in een bijzondere verpakking, omtrent het inwinnen van handelsinformaties in de Verenigde Sta ten en omtrent de belangstelling in Amerika naar Friese zeiljachten. De beide vertegenwoordigers der Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Amerika brachten een bezoek aan de expositie van de Fryske Ambachts- en Folkskunst, waarvan zij, voorgelicht door de secretaris van de F.A.F., de heer Wartena, met belangstelling ken nis namen. Nagegaan zal worden of in het voor aar van 1952 een herhaling van dez zitdag mogelijk zal zijn. j Aan welke wettelijke eisen moet Uw rjjwiel voldoen? A Uw rijwiel moet in goed bruik- bare staat verkeren. Uw rijwiel moet voorzien zijn van een deugdelijke stuurinrichting, van een bel, die op 25 meter af stand duidelijk hoorbaar is en van tenminste één goed werkende rem (dit laatste geldt ook voor z.g. doortrappers). A Voor het vervoeren van een kind beneden 10 jaar moet op Uw rij wiel een doelmatige zitplaats aan wezig zijn, met voldoende steun voor rug, handen en voeten. A Uw rijwiel moet bij gebruik tij- dens „nacht” (van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang) aan de voorzijde voorzien zijn van een lantaarn, die naar voren een hel der wit of geel licht uitstraalt, schuin naar beneden op het weg dek gericht. Het licht mag niet verblinden. A Aan de achterzijde moet Uw rij- wiel voorzien zijn van een rood achterlicht en na 1 Januari 1953 ook van een rode reflector. A Bovendien moet Uw rijwiel bij dag en nacht aan de achterzijde voor zien zijn van een spatbord, dat aan het ondereinde helder wit is. A Voldoet Uw rijwiel aan deze eisen??? Burgemeester L. Rasterhoff opende Maandagavond in de kleine raadzaal van ons stadhuis de tentoonstelling Grafische Kunst, in tegenwoordigheid van hoofden en onderwijskrachten van onderwijsin richtingen en leden van de Sneker Jeugd Actie. De presidente van de S.J.A. de or ganiserende vereniging mej. H. Hoog land, heette burgemeester Rasterhoff en de overige aanwezigen hartelijk wel kom. Zij sprak in haar openingswoord oifer de groeiende belangstelling die de gemeentelijke overheid heeft voor het werk van de Sneker Jeugd Actie en uit- te haar grote voldoening over het feit dat ook in onze stad het nut van een plaatselijke jeugdraad gebleken is. Het contact tussen de jeugdverenigingen is gelegd; men heeft ingezien dat men in sommige gevallen heel goed kan samen werken. Het bestuur van de S.J.A. kan bij zijn werk de steun van de overheid Wij, Snekers, zijn watermensen. We hebben ons hart verpand aan „de Meer”, die we kennen van haver tot gort. Dat wil dan zeggen, dat we haar kennen als een zachte jonge vrouw, vriendelijk en geurend naar de Lente, met de zon in haar blauwe ogen, ge tooid met het wuivende riet en haar wezen omzoomd door het groen en geel van de weilanden met bloeiende dotters. Maar ook kan ze zwart kijken en heel boos zijn, zodat haar witgekopte golven ons scheepje meenemen, alsof ze ons met een woedende stem toeschreeuwt, waar we de moed vandaan halen, ons in haar gebied te wagen. Onbegrijpelijk en mysterieus kan ze zijn, zoals, naar de mannen zeggen, elke vrouw. Maar stel u voor, dat de Meer in zo’n woe dende bui, ons geheel om. en over spoelde. Als ze zich aan ons vertoonde, zoals we haar nooit gekend hebben! Als een ontembare feeks, die al ons hebben en houwen kapot jaagt met haar woe dende wateren. Als ze eens zó dicht ons durfde te naderen, dat ze onze huizen binnenrolde, ramen en deuren aan flar den raasde, en met geweldige en dodelijk dreigende armen zich op onze kinderen wierp, om ze als prooi met zich mee te slepen. Nee zó kennen we onze Meer, God dank niet. We weten haar op een veili ge afstand, en is er ten slotte, als het er op aankomt, voor ons genoegenZie, zo dachten tot voor kort de bewoners van Noord-Italië, ook over hun rivier de Po en haar zusters die de vlakte door stroomden om tot nut en genoegen de bewoners trouwe gezellinnen te zijn. Tot voor kortNu weten de Noord-Italianen wat eens de zondvloed moet hebben betekend. Wat het is, na dat je alles hebt verloren, in doods angst met de baby in je armen ge klemd op een heuveltje te staan, bid dend en hopend dat er een vaartuig mo ge opduiken uit de kolkende stroom, die niets ontziet, dat redding moge brengen. Huizen, boerderijen, hele steden en dorpen alles verslond de opgeblazen rivier, als een wild en woedend dier ra zend uitgegaan op prooi. Kunnen wij het ons indenken, wat het betekent, als plotseling duizenden en duizenden men sen en kinderen dakloos en arm gewor den zijn? In elk geval betekent het één lange bede om hulpom voedsel, om kleding, verzorging, medische hulp, en wat er nog meer wordt gevraagd om dergelijke slachtoffers over het aller ergste eerst heen te helpen. Wees dankbaar dat het Sneker Meer, haar zuster daar in Noord-Italië niet wil evenaren. Wees dankbaar met uw onbedreigde woning, uw warme kachel, en uw voeten gestoken in winterpantof. fels er voor. U kunt ove.’ dit alles rustig uw krantje lezen en er een kopje koffie bij drinken. Vergeet daarom de Roode Kruis-col- lecte niet, die Zaterdag a.s. 1 Dec. zal worden gehouden, om uw duizenden en duizenden broeders en zusters, die zó zwaar getroffen werden, een warme kop koffie te schenken, een bed te verschaf fen en een paar warme droge voeten. Wilt u liever direct wat geven? De nood is hoog en de tijd dringt. Stort dan uw gave op giro no. 22120 ten name van het „Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te ’s-Gravenhage” onder aanduiding: Hulp Italië. Sint Nicolaas zal vriendelijk knikken over deze goede daad! Dat is mede het gevolg van het feit dat er ook allerlei economische aspecten aan de W.-Europese bewapening zitten. Ook deze zijn te Rome bekeken maar nog niet definitief. Eerst half Decem ber zullen nl. de definitieve conclusies getrokken zijn uit de rapporten welke de betrokken 12 landen uitbrachten over de vraag, welke invloed verhoging met 25 van hun militaire begroting op hun economie zal hebben. Er zullen wel zeer sombere antwoorden zijn binnen- gekomen. Er zijn trouwens allerlei as pecten aan deze kwestie. De W.-Euro pese landen wensen bijv, zelf, met behulp van grondstoffen uit Amerika, wapens te maken om daardoor werkloosheid te voorkomen en hun industrie op peil te houden, ook voor de tijd als er eens een ontspanning mocht intreden. Wanneer zoals thans het geval is de Ver. Staten deze grondstoffen voor het allergrootste deel voor hun eigen wapenindustrie be- Duitsland aandeel heeft. Voor dat de conferentie te Rome aanving is er een van de ministers van buitenlandse za ken der Grote Drie met dr Adenauer geweest om een overeenkomst te slui ten, welke de basis moet zijn voor deze W.-Duitse bijdrage. Er is van deze bij eenkomst slechts een in zeer algemene bewoordingen gehouden communiqué verschenen, doch in een verklaring aan de pers zeide Adenauer dat W.-Duits- land door het ontworpen contract, dat nog door de regeringen moet worden goedgekeurd, zijn vrijheid terugkrijgt in ruil waarvoor het zich bereid verklaart te helpen bij de verdediging van het Westen. Er moeten echter voor dit con tract tot stand komt nog allerlei nadere regelingen worden getroffen over bij zondere punten o.a over de aanwe zigheid van geallieerde troepen op W.- Duits gebied als de eigenlijke bezetting is opgeheven en de Duitse militaire bijdrage kan volgens het contract slechts via een Europees leger worden geleverd, dat hebben de Fransen zo gewild. Maar dat Europees leger is eigenlijk aHeen nog maar een gedachte, er zijn nog heel veel moeilijkheden tus sen de betrokken landen onderling te overwinnen voor het er komt. Enge land en Scandinavië willen er niet aan meedoen, de Benelux heeft bezwaren, welke zich uitten in een ter conferentie te Rome ingediende resolutie waarin aangedrongen wordt op de vorming van een Europees leger, maar zonder dat vooraf een bovennationaal politiek or gaan is gevormd, dat dit Europese le ger zal beheren, dit omdat Engeland en Scandinavië tegen dit laatste orgaan bezwaar hebben en ze daarom niet wil len meedoen. De Amerikanen wilden echter per resolutie uitgemaakt zien dat ten spoedigste een Europees leger zou worden gevormd, waarin W.-Duits land een aandeel zou hebben en dat be heerd zou worden door een bovennatio naal orgaan. Terwijl wij dit schrijven is te Rome nog niet beslist over het lot van beide resoluties. De Atlantische Raad heeft echter om aan Eisenhowers wens dat er snel een paraat leger zal worden gevormd tegemoet te komen besloten dat de opperbevelhebber nog in de zomer 1952 de beschikking moet hebben over 40 divisies, dat is 9 meer dan waarop aanvankelijk werd gere kend. De Benelux zal nu 4 inplaats van 2 divisies moeten leveren, Engeland 7, Frankrijk 12, Italië 6, Noorwegen en Denemarken 3, de rest zijn Amerikaan se troepen, reeds in Duitsland aanwe zig. De bijdrage van W.-Duitsland komt eerst later als er werkelijk een Euro pees leger gevormd is. Het is eigenaar dig dat terwijl Eisenhower eerst tegen stander van een Europees leger was, hij nu voorstander is geworden, terwijl in Frankrijk, waar men het idee uitvond, de sympathie er voor afgenomen is. Maar dat neemt niet weg, dat als de Europese partners niet aan dit leger willen, Amerika toch een Duitse bij drage zal willen hebben, desnoods in de vorm van een zelfstandig Duits leger. Dat dit op heftige tegenstand van Frankrijk zou stuiten en de Franse re gering het hoofd zou kunnen kosten is zonder meer duidelijk. Maar de Ameri kanen verliezen nu hun geduld en te Rome hebben zij geëist dat voor 3 Januari een snel uitvoerbaar plan voor een Europees leger in kannen en krui ken moet zijn. Is dat niet het geval dan schijnen ze W.-Duitsland de gelegen heid te willen geven een zelfstandig leger te vormen of zou Tafts plan aan het W.-Europese vasteland geen Ame rikaanse bijdrage voor de verdediging te verstrekken en zich te beperken tot de defensie der randgebieden met inbe grip van Engeland we schreven daarover de vorige keer naar de voorgrond worden geschoven. De vraag stukken der W.-Europese verdediging gaan dus naar een crisis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1