Nog geen wapenstilstand in Korea ACTIO VINCIT OMNIA Ingebruikneming gerestaureerd orgel Zuiderkerk Krite DE BLAUWE VOGELSTICHTING Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Remmen- en lichtweek voor Wielrijders A SJËN „It Pompeblêd” spile „ANKó DINSDAG 4 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 97 I L KIEZEBRINK r De werkloosheid voor Twee mooie kleurenfilms Cadeautje voor Schijvenaar ARBEID OV^RWINT ALLES De4°/o Woningbouw- Lening De bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis te Sneek Ds. A. van Santen naar Drachten beroepen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Urgentieprogram Friese Beweging KLEINZAND 7 Tal-I28/2 Sint Nicolaas bij Maple Leat Somber, te nat en te warm Dr. Hofstra sprak voor leer lingen R. L. W. S. Kamerleden bepleiten redelijke papierprijzen De Burgerzinstraat Stypje de Proeïskoallen Borgstellingsfonds de landbouw Zeepost Kwaadwilligheid ar_ SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 1 2 3 4 5 6 e.o. f J. TH. R. SCHREUDER. GESLAAGD. 5, Vereniging voor Veilig Verkeer. Foar de Provinsiale Underwysrie fan Fryslan: Dr W. KOK, Foarsitter. Dr Y. POORTINGA, Skriuwer. eerste maal straaljagers op bases in Noord-Korea. De geallieerden beginnen zich bezorgd af te vragen of de communisten mis schien voldoende vliegvelden zullen krij gen om hun met een brandstof tekort kampende straaljagers ver in het gealli eerde militaire gebied te laten door dringen. voor leder individu en daarom moet getracht 'worden voor ieder minder valide passende Eind Juni Eind Juli Eind Augustus Eind September Eind October 1950 60.668 56.434 56.026 49.122 53.120 1951 56.492 62.065 71.355 69.586 £4.150 Tongersdei 6 Desimber. LAnbou Jonger- ein Mienskip Snits. Jouns 7.30 Ore by Hanenburg. Zaterdag 8 December. Café Reen, Korte Veemarktstraat, Dansen. Muziek de Roukema’s. Sneon 8 Desimber. Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein. Krite Snits. Jouns 8 üre gearkomste by Hanen' buf-g. Sprekker J. Piebenga oer: „Oan ’e slach nei de slach”. Maandag 3 en Dinsdag 4 December. St. Nicolaasfeest O.L. Scholen in Sneek. ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Opge voerd wordt: „Ali Ben Hassan”, to neelstuk in drie bedrijven. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. (26 Dec.) (20 Dec.) (12 Dec.) (18 Dec.) (6 Dec.) Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aan elke fiets mankeert wel iets! Riskeer dus niets! Redactie-ad<es Spr. vertelde enige gevallen van het A.V.O.-werk om te demonstreren hoe veel geluk arbeid brengt in het leven en de gezinnen van minder-validen, maar betoogde ook met nadruk, dat, als niet iedereen met sociaal gevoel aan dit werk meedoet, het dreigt te mislukken. ben in hun arbeid. Toch zijn er altijd nog vele minder- validen die geen plaats kunnen vinden in het vrije bedrijf. Voor hen nu zijn al Volgens weerberichten van het K.N. M.l. was de Novembermaand te nat en te warm. De hoeveelheid regen welke viel was hier en daar wel twee maal zo groot als normaal. Zaterdag was er totaal 165.000 ingeschreven op de 4 woning- bouwlening der gemeente Sneek. ’n Mooi bedrag, maar we zijn er nog lang niet! Bouw mee aan de „Burgerzin”straat, schrijf onver wijld in op de lening. vertonen de laatste maanden gunstige ontwikkeling, zoals overzicht blijkt: Dinsdag 4 December. Chr. Hist. Jonge ren irganisatie Ring Sneek Groot Jeugdappèl in Gebouw v. Chr. Belangen. Aanvang 7.30 uur. ZJCtllg rt-UIlLLCll XVJLO.<XX XAJ het orgelconcert van de heer Boeijenga, dat hierna volgde, bleek dat duidelijk. De organist begon met een orgelchoral van Johan Gottfried Walther, een tijdgenoot en bloedverwant van J. S. Bach. Dit werk, evenals de „Passacaglia” (met dubbelfuga) van J. S. Bach, de „Sonata VI” van Felix Mendelsohn Bartholdy en enkele werken van Sigfrid Karg Elert (gestorven in 1933) werden op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Zowel in de registratie als in de beheersing van het klavier toonde de heer Boeijenga zich een gedegen organist. Het nieuwe in strument, voornamelijk gesteld voor de samenzang, had niet waardiger kunnen spreken. J. d. B. Het dagelijkse bestuur van de raad der Friese beweging heeft een urgentie programma opgesteld, dat aan de hoofdbesturen van Friese verenigingen is toegezonden met het verzoek het over te nemen en er actie voor te voe ren. Het programma omvat de volgende punten: wettelijke erkenning van de Friese acten (lagere en middelbare); vorming van Friese leerkrachten op de kweekscholen in Friesland; Fries onderwijs aan alle Friese kin deren; wettelijke regeling van de positie van de Friese taal in het rechts- en amb telijk verkeer; het aan de orde stellen van Friese kwesties in alle mogelijke organisa ties in Friesland; sterker actie voeren in en bij de po litieke partijen. Vrijdagavond is vermoedelijk ten ge volge van kwaadwilligheid een der lo ketten van het WZS-terrein in het Zui- dersportpark afgebrand. Door het kor date optreden van enige soldaten, die daar juist passeerden, werd erger voor komen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De politie stelt een onderzoek in. De gebouwtjes waren niet verze kerd. Naar het ministerie van Landbouw, Visserg en Voedselvoorziening mede deelt, kunnen thans door belanghebben den aanvragen voor borgstelling bij de Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw worden ingediend. Definitie ve toezeggingen voor borgstelling zullen eerst kunnen worden gedaan, wanneer de nodige wettelijke voorzieningen zijn getroffen. waardoor het leert dat er ook anderen zgn, voor wie het leven moeilijk is. In het kamp worden de verpleegden aan het werk gezet naar hun bevattingsver mogen, zij moeten leren zich zelf te hel pen met aankleden, wassen, broodbak ken, -snijden en -smeren, en voorts die werkzaamheden te verrichten, die met de voeding in verband staan. Buiten in de vrije natuur moeten zij meedoen aan spelletjes, sluipen enz. Interessant was het te zien hoe men blinde meisjes leerde de weg in het veld te zoeken door daar draden aan te brengen en bij bochten of hoeken een knooppunt te maken, waar in een briefje in braille-schrift hun mee deelt hoe ze verder moeten gaan. Er is een natuurbad en het is bijna ongeloof lijk wat een rijkdom van ontspanning dit voor de ongelukkigen is. Het onder richt is uiteraard zeer individueel en be paalt zich tot vrouwelijke handwerken, breien en weven. Niet alleen de licha melijke moeilijkheden dragen deze men sen mee, ook met geestelijke hebben ze te kampen. Als ze ouder worden komen de vragen van verloven, trouwen, moe der worden naar voren en d„_. moet ge werkt worden om hen over deze moei lijkheden heen te zetten. Spr. eindigde met een beroep te doen op alle jeugd organisaties om medewerking in het be lang van deze ongelukkigen en op de fi nanciële steun van allen die dit werk druk ontlast, en wordt het kind met willen helpen bevorderen. De werkloosheidscijfers voor mannen een on- uit dit skiednis is: In Aid boer hat syn frou forlern en hüsmannet nou mei mem en dochter, Anke, om. Heit skynt trou- plannen to hawwen, en as er dat oan Anke seit, docht dy alle war om dit to kearen, hwant dit is gjin frou foar har heit. De boer kriget in öfskriuwer fan de faem en as heit dan fornimt dat Anke dêr de han yn hie, is *t hielendal mis. Heit wol gjin reden forstean en tinkt, dat it jaloerskens fan ’e dochter is en sadwaende ha de lju op ’e pleats gjin libben mear. Anke trout, mar heit lit har gewurde, hoefolle naerichheit de jongelju ek hawwe. Tsien jier letter is der noch gjin foroaring kommen, hy wol net as Anke gjin skuld bikent. Sa stiet de saek, as de juffer, dy’t tsien jier forlyn hüshaldster wurde soe, op it Aljemint komt en oan ’e boer fomijt, dat it mar goed is, dat hja net byinoar komt binne. Dêrtroch gean de boer de eagen iepen en komt de forsoening ta stan. It stik is prachtich spile. De boer, eigengereid as er wie, Anke, dy’t hyl- titen wer bisykt heit üt to lizzen, hwer- om hja dien hat hwat hja die, hwat de aldman gjin acht sloech, mem, de pro feet, en net to forjitten de lytsfeint en de tsjinstfaem, allegearre hawwe hja har paed goed skjin makke en meiinoar in moaije ütbylding fan dit dramatyske stik jown. De foarsitter hat alle mei- doggers hertlik bitankt en de regisseuse juffer A. Heeringa, in koer mei blom men oanbean foar har folie wurk hjir- foar. Woansdei 12 en 19 en Tongersdei 18 en 20 Desimber. Krite Snits. Bütenge- woano gearkomste yn Amicitia jouns 8 üre. TOKIO. De onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea schieten niet op, daar de Noordelijken geen ge mengde commissies van onderzoek wen sen te aanvaarden, welke kunnen con troleren of de bepalingen van de wapen stilstand in acht worden genomen. De commandant van de vijfde lucht macht heeft verklaard, dat de groeiende kracht van de communistischChinese luchtmacht een „ware bedreiging” voor de geallieerde suprematie in de lucht boven Korea vormt. Generaal-majoor Frank Everest zei, da de communisten over 1200 tot 1500 vliegtuigen beschik ken. De helft daarvan bestaat uit straalvliegtuigen. Al deze vliegtuigen bevinden zich op bases, vanwaar „vrij wel heel Zuid-Korea gemakkelgk be reikt kan worden”. De laatste dagen pralen de communisten met him lucht macht. Op een gegeven ogenblik hadden zij 225 Migs in de lucht. Zij zonden bommenwerpers naar het gebied ten Zuiden van de Jaloe en hadden voor de In de Zondagmorgen in Amicitia ge houden bijeenkomst van de Ver. v. Vrij zinnig Hervormden heeft ds. A. van Santen meegedeeld dat hij toezegging van beroep had ontvangen van de Ned. Herv. Kerk te Drachten. In de nabijheid van Arnhem ligt een terrein van ongeveer 6 ha., dat door een philantroop is geschonken aan bovenge noemde stichting, welke daar een kamp heeft opgericht, waar lichamelijk ge brekkige, epileptische en blinde kinde ren enige maanden verpleegd kunnen worden. Een paar dames waren Vrijdag naar hier gekomen om in Fredehiem bij het draaien van een film iets te vertel len over het doel en de wijze waarop men dit tracht te bereiken. Vooraf wer- den we in de gelegenheid gesteld een expositie te bewonderen van tekeningen, poppen enz., waarvan we verbaasd ston- den hoe keurig tal van tekeningen wa ren gemaakt door een meisje, dat met de mond de potloden moest grijpen en vasthouden. De stichting geniet tot nu toe helaas alleen de belangstelling van de Padvindersbeweging in het aanbren gen van kinderen. Spr. zou zo gaarne zien, dat ook de andere jeugdorganisa ties zich gingen interesseren voor dit werk, dat een dubbele strekking heeft, nl. de hulpbehoevende te onttrekken aan zijn dagelijkse omgeving, waar zij door haar lichamelijke toestand het medelij den opwekt en daardoor een kleine huis- tyran wordt, die niets of zeer weinig doet en zich z=lf steeds in het middel punt van haar gedachtenleven betrekt. Komt zij in ons kamp, dan wordt ten eerste het huisgezin van eer tijdelijke soortgenoten in aanraking gebracht, Concert organist J. W. Boeijenga.zang kunnen beluisteren. Maar ook in Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het gerestaureerde en uitge breide orgel in de Geref. Zuiderkerk al hier over het orgel is reeds in ons nummer van vorige Dinsdag geschreven werd Vrijdagavond in die kerk een bijeenkomst gehouden, welke een hoog tepunt bereikte in de bespeling van het orgel door de organist de heer J. W. Boeijenga, Ds. J. M. Spier, de wgkpre- dikant, opende na gebed en Schrift lezing, deze bijeenkomst met te gewa gen van de dankbaarheid, welke in de gemeente heerst, nu deze orgelrestaura tie voltooid is. Deze restauratie zal strekken tot meerdere glorie van God. Het orgel is daarbij echter slechts in strument De gemeente heeft de roeping iedere Zondag trouw ter kerke te gaan en met geopende harten God te loven en te aanbidden. Op aarde mogen we de lofzang leren voor de toekomst, wan neer er gezongen zal worden zonder or gel en zonder tempel. Namens de commissie van beheer en de orgelcommissie sprak de heer Knol. Laatstgenoemde commissie, aanvanke lijk niet al te hoog aangeslagen, voelt zich toch wel enigszins gestreeld, nu ze ook eens bijzonder actief is genoemd en Is dankbaar dat de herstelwerkzaam heden nu voltooid zijn. Met waardering gewaagde de heer Knol van de prettige onderlinge samenwerking in de commis sie en in ’t bijzonder met de orgel bouwer J. Reil te Heerde. Het stemt tot vreugde, dat nu de beide Gerefor meerde kerken van Sneek en ook het derde vergadercentrum in „Aere Peren- nius” alle beschikken over een volwaardig instrument. Dat het gerestaureerde instrument een grote aanwinst voor de Zuiderkerk be tekent hadden we al onder de samen- In de Tweede Kamer besprak de heer Ritmeester (v.v.d.) de moeilijkheden waarmee de kranten worstelen nu de papierprijzen omhoog vli gen. Hij vroeg minister Lieftinck om Canadese dollars ter beschikking te stellen om kranten papier 63 ct. per kg. te kunnen ko pen. Tevens gaf hij in overweging om de omzetbelasting op advertenties af te schaffen. Gebeurt er niets, dan zal het abonnementsgeld der dagbladen met 10 ct. per week verhoogd moeten worden, meende hij. De heer Van den Heuvel (a.r.) sloot zich daarbij aan. Ook de heer Hofstra (p.v.d.a.) vroeg maatrege len, maar hij vond fiscale tegemoetko mingen niet eenvoudig. Zuidwolde (Dr.) is een gemeente waarin het wegennet niet zó groot is, dat men daar niet met de gejjkte naam geving voor straten, stegen, pleinen en lanen zou kunnen volstaan. Dat men daar desniettemin van het min of meer gebruikelijke is afgeweken, heeft dan ook een andere oorzaak. Men heeft en stellig niet ten onrechte in de naam van een straat voor het nage slacht de herinnering levend willen hou den, aan de wijze waarop die straat en nog enkele straten in de buurt tot stand is gekomen. De 7000 inwoners hebben in korte tijd de beide leningen, elk groot ƒ100.000,—, voltekend, met welk geld de gemeente enkele water gangen heeft kunnen laten dempen en een aantal woningen bouwen. De eerste van die huizen zijn thans gereed. En de straat, waaraan zij staan, zal heten: De Burgerzinstraat. De proefskoallen, dêr’t de Fryske bern bigjinne mei ünderwiis op ’e groun- slach fan ’e memmetael, draejje al yn it twadde jier. Mei de fortuten liket it mar skoan, hwat it Frysk, mar like- goed hwat it Nederlansk, dêr’t yn twadde klasse as learfak mei bigoun wurdt, oanbilanget. It wiist dus bést, marder binne noch altyd ekstra kosten, dêr’t gjinien foar stiet, bihal- ven it Fryske folk. De ütjeften fan ’e learmiddels mei har lytse oplagen kin- ne harsels uteraerd net bidrippe, der moat ek hwat wêze foar it kontakt en it taforsjuch. It founs dat dêr okker- jiers foar byinoarbrocht is, is folslein opbrükt, dat wy moatte wer in driu- wend birop dwaen op elkenien. dy’t it as syn plicht fielt dizze saek to stypjen, om meiinoar noch in pear tüzen goune Tongersdeitojoun hat boppeneamde öfdieling fan it Kristlik Frysk Selskip yn Skearnegoutum in ütfiering jown. It gebou Elim wie groatfol en doe’t de foarsitter, de hear J. v. d. Meer, de gearkomste iepene, koj er dat mei bli- dens dwaen. Hy röp alle oanwêzigen in hertlik wolkom ta. Wy sille üs bést dwaen, sa sei er, om jimme in moaije joun to jaen en dêrby rekkene wy op jimme meiwurking. It doel fan üs krite is net om allinnich hwat foardrachten en toanielstikjes to learen, né, wy wolle de Fryske tael bistudearre en datjinge hwat mei Fryslan yn forbün stiet, en dêrtroch de leafde foar üs heitelan forsterkje. Net dos allegearre saken bisiprekke hwer’t wy neat mei fan noaden ha, dochs sprekkers ütnoege, dy’t üs ynsjoch jaen wolle yn de dingen, hwer’t hja oer sprekke. De kosten bin ne sa lyts, dat eltsenien kin wol lid wurde en meidwaen oan üs ütfierings en üs kofjegearkomsten en it sil jimme der tige bifalle. Dêrop waerd meiinoar in stikmannich Fryske lieten songen en waerd in ütbylding jown fan it sankje Breidzje”. Wy hiene tocht nou ris to sjen, hoe’t de jongerein earst skruten, dêrnei hwat dryster en einliks yn folie oerjefte mekoar fine soene en harren forboun mei in dikke tüt bisegelje. Mar it kaem oars üt. De jongelju moat te lykwols mar moed halde. Letter better! Der kamen noch in pear foar drachten, hwerfan De Stoarm frül de oandacht frege en doe folge it toaniel- Donderdagmiddag hield dr Hofstra in hotel Hanenburg voor de leeilingen van de R.L.W.S., een zeer leerzame causerie over het leven van verschillende dieren, inzonderheid over de honden. Zeer dui delijk zette de spreker uiteen, dat de mens ten opzichte van het dier nooit „menselgk” moet denken. Het denkver mogen, voorzover wij dan van denken mogen spreken, is bij de dieren niet ont wikkeld; de mens staat veel hoger dan een dier en dus moet de mens zich bij een of ander vraagstuk ten opzichte van een dier in zijn mogelijke gedachtengang verplaatsen en dan trachten zo’n vraag stuk op te lossen. De spreker gaf enige voorbeelden van z.g. verborgen organen, vooral bij honden. Dr H. sprak in dit verband over het vinden, eventueel te rugvinden van een bepaald punt. Slechts een klein percentage honden zal b.v. zijn vorige baas op een afstand van 25 km terugvinden. Niet alle honden hebben op dit gebied een verborgen orgaan. Uit voerig stond spreker stil bij de gewoon ten van kuddedieren; enkele daarvan kunnen wij bij onze huishonden terug vin den. Ook over ’t na-apen en over auto matische handelingen sprak dr H. zeer interessant. De uitlegging van het ge bruik van een bij de hond aanwezig neus-slijmvlies, ’t welk dit dier doet leven in een z.g. reukwereld (wij mensen leven in een gezichtswerelden 't won derlijke reukorgaan van een vlinder, die b.v. een wijfjes vlinder op een afstand van 2 km kan ruiken, was zeer leer zaam. Honden en meer andere dieren zouden ook kleurenblind zijn; apen en bijen daarentegen onderscheiden wel kleuren, aldus dr H. Ook voor muziek en tijdgevoel zouden onze honden zeer fijn gevoelig zijn; spr. gaf daarover aardige voorbeelden. Ook over enige lagere die ren, zoals wormen enz., die geen pijn gevoel zouden hebben, sprak dr H zeer interessant. Dat de aanwezigen met volle aandacht deze zeer leerzame causerie volgden, bleek uit de stilte welke in de zaal heerste en het daverend applaus na afloop, was een uiting van grote waar- Te Groningen slaagde voor het exa men apothekers-assistente mej. Femia Tijhuis alhier. Het verslag over de huldiging van de eerste bloedgever in Leeuwarden die vijftien keer bloed afgestaan heeft, dwingt mij tot een korte mededeling over de bloedtransfusiedienst te Sneek. Ik meen dat aan mijn trouwe mede werkers verplicht te zijn. In Sneek dan zgn er 15 bloedgevers, die 15 keer of vaker bloed gegeven hebben. Om nauw keurig te zijn: 1 bloedgever gaf zeven entwintig keer, 1 een en twintig keer, 3 negentien keer, 2 zeventien keer, 3 zestien keer en 5 vijftien keer. Hierbij zijn niet meegeteld de bloeddonaties, gedaan voor de plaatselijke bloedtrans fusiedienst zijn tegenwoordige organi satievorm onder auspiciën van het Ned. Rode Kruis kreeg. Ik weet, dat mijn bloedgevers niet met naam en toenaam in de krant willen komen, maar ik meen toch dat ik, zonder namen te vermelden, deze feiten mag bekend maken. Als me disch leider van de plaatselijke bloed transfusiedienst wil ik, nu de gelegen heid zich tóch voordoet, mijn openlijke waardering betuigen aan de bloed gevers voor hun buitengewone offer vaardigheid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje” Nw. Guinea s.s. „Raki” Ned. Antillen m.s. „Helicon” Suriname m.s. „Poseidon” Canada m.s. „Noordam” 't Is voordeliger dat de vakman Uw fiets nakijkt dan dat de po litie dat doet. Want dit laatste kan U veel meer geld kosten! Maak dus v"i de gelegenheid ge bruik en laat Uw rijwiel nog van daag nakijken. Maandag 10 December. Kerkconcert Grote Kerk ’s avonds 8 uur. J. de Boer, Viool en Hobo, W. A. Spie ring, Orgel. Dinsdag 11 December. Ouderavond O.L. School II, ’s avonds 8 uur in zaal Fredehiem, Kleinzand. Welk een prachtig land de Zuid- Amerikaanse republiek Bolivia is, liet de heer J, Priester Vrijdagavond in de foyer van Amicitia zien aan de vele leden van de Kon. Zeilver. Sneek in de twee fraaie kleurenfilms, die hij tijdens zijn verblijf in deze staat heeft opgeno men. Deze avond was door de Zeilvereniging belegd, aldus de voorzitter, de heer R. A. v. d. Sluis, om gevolg te geven aan het voornemen van het bestuur de spe lers in de revue die ter gelegenheid van het eeuwfeest werd opgevoerd, een klei ne attentie te bewijzen en verder om de heer Priester in de gelegenheid te stel len zijn nieuwe films over het mooie Bo livia te vertonen. Deze laatste hield, na dat de heer Mfedema Jr een aardig filmpje van het eeuwfeest waarin o.a. opnamen van de vlootrevue „Van trekschuit tot zeiljacht” had ge draaid, eerst een buitengewoon interes sant en gezellig praatje waarin h;: en kele van zijn ongetwijfeld vele beleve nissen in Z.-Amerika, vertelde en tevens iets mededeelde over het karakter en de levensgewoonten van het Boliviaanse volk, in het bijzonder over de Indianen, wier dansen en fantastisch gekleurde kledij een belangrijke plaats in z’n beide films innamen. De toeschouwers, niemand uitgezon derd, toonden grote belangstelling en bewondering voor alles wat de heer Priester hen liet horen en zien, en de heer v. d. Sluis was inderdaad aller tolk toen iirj hem daarvoor na afloop hartelijk dank bracht. De zeer geslaagde en uitstekend be zochte avond werd met een gezellig dansje besloten. En omdat arbeid alles overwint, dus ook de ellende van de minder validen, stelt de Ned. Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen (A.V.O.) zich ten doel de arbeidszorg in de ruimste zin van het woord te bevorderen voor alle licha melijk of geestelijk gabrekkigen, onge acht de oorzaak van hun gebrek, en be vordert of verleent zij haar medewer king aan maatregelen, welke er in het algemeen op gericht zijn minder-validl- teit te voorkomen of te genezen, dan wel de minder-valide arbeidskracht ge schikt te maken en te houden voor een onafhankelijk bestaan in de maat schappij. Ook hier is onlangs een afdeling van deze vereniging opgericht en teneinde meer bekendheid aan haar werk te geven, werd Donderdagavond een (helaas slecht bezochte) bijeenkomst gehouden in het Gerechtsgebouw, waar in de plaats van de heer C. v. d. Lende, die wegens ziekte verhinderd was, de heer G. Mulder, ambtenaar buitendienst van de A.V.O., iets over het doel en het werk van de vereniging vertelde. roTot voor kort betekende A.V.O.: Ar- op it kleed to bringen. De sasek is it beid voor onvolwaardigen, maar geluk- mear as wurdich. Wachtsje dêrom net, is deze naam, die een minder pret- mar stoart jou bydrage daelk op giro- t*ge klank had, vervangen door Actio nümer 575033 fan „Penningmeester On. Vincit Omnia: Arbeid Overwint Alles, derwijsfonds van de Provinsiale Under wysrie fan Fryslün Menaldum 302”. Zoals bekend brak de EDO-speler Henk Schijvenaar Zondag 25 November tijdens de interlandwedstrijd Nederland België een been. Dit ongeval maakte diepe indruk op sportlievend Nederland. Ook in onze plaats, waar deze Weste lijke le klasser geen onbekende is, was de deelneming groot. Dit kwam Dins dag- en Woensdagavond, toen het „Snit- ser Frysk Toaniel” in Amicitia zijn uit voering gaf, tot uiting. Op initiatief van de balleider, de heer A. v. d. Heide, werd besloten als pleister op de wonde aan Henk een Sint Nicolaas-verrassing te sturen in de vorm van een echt Fries product, nl. een volvette Goudse kaas van negen pond. Spontaan offerden alle danslustigen hiervoor 10 cent, meer mocht men niet geven, en zo krijgt Schijvenaar zijn kaas. in verschillende plaatsen werkplaatsen ingericht, waarvan de Leeuwarder Werkgemeenschap, waarin 120 personen werkzaam zijn, een voorbeeld is. Dit werk brengt echter ook moeilijkheden mee: gebouwen, geld enz., terwijl er bo vendien werk gezocht moet worden om dat men niet alleen matjes kan maken. Daarom zijn b.v. in Den Haag al een aantal minder-validen bij P.T.T. tewerk gesteld voor het onderhoud van telefoon toestellen en worden voor het leger dui zenden paren sokken voor de soldaten gebreid. De afd. Sneek hoopt binnenkort ook hier zo’n werkplaats te krijgen als verlengstuk van de Pier de Boer Stich ting. Ook probeert de vereniging haar daarvoor in aanmerking komende men sen een zelfstandig bedrijf te verschaf fen, terwijl in bepaalde gevallen ook voor huisarbeid wordt gezorgd. Al dit werk kan echter niet door een paar mensen gedaan worden. De vereni ging beschikt zelf over acht ambtenaren voor de buitendienst, onder wie een vrouw, maar aller steun en medewer king is verder nodig. In de provincies Brabant, Drente en Overijssel is reeds een Provinciale Raad opgericht die sub sidie geeft aan het werk van de A.V.O., maar daarnaast moet in alle afdelingen een Adviesbureau komen. Zodra dit bu- reau en de Prov. Raad er zijn, krijgt de provincie subsidie van het Rijk voor een revalidatie-arts en kan het werk dus met kracht worden aangevat. Spr. wek te daarom alle aanwezigen óp lid van de vereniging te worden tegen een con tributie van 3.50 per jaar, waarvan 1.50 in de afdelingskas gestort wordt, terwijl ieder lid gratis het orgaan van de vereniging ontvangt. Ook organisaties kunnen lid worden. Ter afwisseling werd de Amerikaanse film „Wederom op eigen benen” ver toond, die laat zien de wijze waarop in Amerika door de oorlog minder-valide geworden militairen weer geschikt wor den gemaakt voor arbeid. Weth. v. d. Veen, die de leiding had, sprak daarna nog een kort slotwoord, waarin hij mededeelde, dat men hoopt ook hier spoedig de vleugels te kunnen uitslaan, en dat de afdeling ten allen tijde bereid is iemand te sturen die het werk in de organisaties welke zulks mochten wensen, kan toelichten. Ook sprak hij nog een opwekkend woord Vrijdagavond was het weer feest voor de jeugd van de Buurtvereniging ,,’Iaple Leaf”. Sint Nicolaas en zijn drie zwarte Pieten, die Zaterdag te voren reeds wa ren gearriveerd, brachten deze Ver. nl. een bezoek in café-restaurant Kruger aan de Leeuwarderweg. Het was voor de vierde maal dat de goedheilig man de kinderen zo verraste. Direct na de aan komst, toen de luidkeels gezongen Sin terklaasliedjes nog maar nauwelijks wa ren verstomd, sprak de waarnemende voorzitter, de heer J. Postma, de Sint toe. Hij heette hem en zijn gevolg van harte welkom n het verheugde spr. dat de Sint, evenals vorige jaren, ook nu weer bereidwillig gehoor had gegeven aan het verlangen hier te verschijnen. Sint Nicolaas, nog even kras als voor heen, dankte het bestuur voor de uitno diging en verzocht de kleinen ruim 120 in getal nu een liedje voor hem te willen zingen, waaraan natuurlijk spontaan werd voldaan. Nadat de da mes De VriesBoomsma, Postma Zoethout en J. Zwart een complimentje hadden gekregen voor het vele werk dat ze zich hadden getroost voor het speel tuin-werk e.d. liet de Sint enige van de kleuters naar voren komen om hun liedjes ten beste te geven, maar ook enige moeders lieten zich niet onbetuigd, waarvoor Sint Nicolaas deze recht har telijk bedankte. De kinderen werden ruimschoots getracteerd op snoep, taai en speculaas-poppen. Daar er geen stou te kinderen waren, was de stemming op perbest. Ook behoefde Sint Nicolaas na afloop geen gebruik te maken van de landauer, die gratis beschikbaar was ge steld door de heer Prakken, voor een bezoek aan zieke kinderen, want die wa ren er gelukkig niet. Het uur van schei den kwam eigenlijk veel te vlug. Nadat de voorzitter Sint Nicolaas en de zwar te Pieten dank had gebracht en hun al len een kleine verrassing had overhan digd, behoorde deze onvergetelijke avond weer tot het verleden. Donderdag 6 December. Algemene Ned. Bouwarbeidersbond. Cabaret- en Toneel-avond in Amicitia, ’s avonds 7.30 uur. Regelmatige arbeid is een levensnoodzakelijkheid en de gemeenschap ook beid te vinden dat hij volwaardig kan verrichten. Dat is geen senicure, want de werkgevers staan niet te dringen om een minder-valide arbeidskracht. Zg weten nl. wel dat wij voor deze mensen volwaardig werk en dus ook volwaardig loon vragen. Maar in de praktijk is reeds meermalen gebleken, dat zo ie mand bgna altijd meer presteert dan een valide arbeider, omdat deze mensen vechten voor hun brood en vreugde heb-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1