Prof. Gerbrandy over het Fries BUITENLANDS OVERZICH Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST EUROPESE MALAISE L SCHRIJF IN G IE H a s VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 98 Redacteur: L KIEZEBRINK 2872 5 Mei Comité Sneek Van streek De Prins op jacht Concert Grote Kerk Sneek Christensen op vrije voeten op de 4 °/0 Woningbouw- lening Sneek. KLEINZAND 7 Telef Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Loonbelastingwijzigingen Nationale herdenking op 3 Mei St. Nicolaas bij de Chr. Kleuterscholen Gecombineerde uitvoering Harmonie en Excelsior Ti. Ferwerda overleden Groeten aan Nederlan ders in Indonesië k I ft f» uur edegedeeld. ser- ZOMER IN DECEMBER 1951. In de plantsoenen in de steden kan men op het ogenblik made liefjes plukken. Een verschijnsel, dat andere jaren uitsluitend in Lente en Zomer te aanschouwen valt. In een der grasperken op de Churchilllaan in Amsterdam was dit kleine meisje haar madeliefjes aan het plukken. Zondag 9 December. Vrijdenkersver. „De Dageraad”, ’s Voorm. 10 uur Le zing in zaal Piso. Zaterdag 8 December. Café Reen, Korte Veemarktstraat. Dansen. Muziek de Roukema’s. Vrjjdag 7 t.e.m. Maandag 10 December, Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Vrou wen zonder naam”. Wie een woning heeft, schrijft in op de lening uit dankbaarheid dat hij onder dak is, wie geen woning heeft doet het omdat iedere wo ning welke gebouwd wordt, hem nader brengt tot de vervulling van zijn eigen wens. zit vogels”. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Te Marseille is op verzoek van de Nederlandse regering door de politie aangehouden een 21-jarig Nederlands meisje, dat in April van dit jaar uit de Rekkense Inrichtingen te Eibergen was ontvlucht Sneon 8 Desimber. Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein. Krite Snits. Jouns 8 üre gearkomste by Hanen burg. Sprekker J. Piebenga oer: „Oan ’e slach nei de slach”. Dinsdag 11 December, ’s Avonds 8 in Amicitia. Opvoering van „Daar muziek in!” door „De Spot- In de Nederlandse staatscourant zjjn twee beschikkingen opgenomen tot wij ziging van enige bepalingen op het ge bied van de loonbelasting, en tot wijzi ging van enkele formulieren. Deze be schikkingen geven uitvoering aan de herzieningswet van 16 Augustus jl. De wijzigingen, die met ingang van 1 Janu ari 1952 in werking treden, komen op het volgende neer. In de eerste plaats vervalt het ver hoogde loonbelastingtarief voor minder jarige werknemers, die bij hun ouders inwonen (zg. tariefgroep 1 a). Voor deze werknemers gelde, met ingang van 1952 dus hetzelfde tarief als voor an dere ongehuwden (tariefgroep 1). In de tweede plaats treedt met ingang van 1952 de nieuwe regeling inzake de kinderaftrek in werking. Het verschil tussen deze nieuwe regeling en de te genwoordige is, dat voor kinderen van 17 tot en met 20 jaar voortaan slechts in bepaalde gevallen aftrek wordt ver leend, tot dusver kwamen deze kinderen nagenoeg steeds voor de kinderaftrek in aanmerking. Voor welke kinderen voortaan aan spraak op kinderaftrek bestaat is dui delijk aangegeven in de nieuwe werkne- mersverklaring, die in December door iedere werknemer moet worden inge vuld. In het bijzonder verdient het de aandacht, dat thans ook de studerende kinderen, jonger dan 25 jaar, op de werknemersverklaring kunnen worden vermeld. De tot dusver geldende bepa ling, dat voor meerderjarige studerende kinderen een verzoek om aftrek aan de inspecteur moest worden gedaan, is voor 1952 niet meer van kracht. De con- tróle of voor deze kinderen terecht aan spraak op aftrek is gemaakt, zal moeten afleggen, omdat hij de waarde voortaan achteraf geschieden, Prins Bernhard heeft dezer dagen met een gezelschap heren, onder wie enige buitenlanders, op de Veluwe op grof wild gejaagd. Op een dag werden tachtig stuks wild geschoten, waar onder twee herten door Prins Bernhard Wat de herten betreft, werden speciaal de minderwaardige uitgeschoten. Maandag 10 December. Kerkconcert Grote Kerk ’s avonds 8 uur. J. de Boer, Viool en Hobo, W. A. Spie ring, Orgel. Dinsdag 11 December. Ouderavond O.L. School II, 's avonds 8 uur in zaal Fredehi^m, Kleinzand. De moeizame ontwikkeling in de aan- eensmeding van het Westen steekt wel scherp af bij de staalharde methode waarmee men zo iets achter het Ijze ren Gordijn pleegt te doen. Daar is geen enkel besef voor het eigen leven der volken en enkelingen dat een hecht samengaan van verschillende naties vaak zo moeilijk maakt. In Tsjecho-Slo- wakije is Rudolf Slansky, secretaris van de communistische partij, die zijn land op de stichtingsvergadering van de Kominform in 1947 vertegenwoordigde en allerlei belangrijke functies had, eenvoudig van de kaart geveegd, omdat hij blijkbaar de russificatie van Tsje- cho-Slowakije niet genoeg in de hand werkte. Alleen wat Moskou past mag in deze satellietstaten geschieden, al het eigene dient en wordt opgeofferd. In Hongarije zijn de lonen iets en de prijzen zeer aanzienlijk omhoog gegaan nu de rantsoenering van levensmiddelen is afgeschaft. Dit is allerminst een stap naar liberalisatie, eer één verder op de weg naar de communistische staat volgens Russisch model, want de Russen hebben in hun eigen land vroe ger dergelijke maatregelen toegepast. Deze dwingen de arbeiders tot hoger prestaties om aan voldoende voedsel te komen. Al deze satellietstaten krijgen geleidelijk een volkomen gelijkgescha kelde politiek en economie, en komen daardoor vaster in de greep van Mos kou. Maar ook dit heeft een keerzijde want deze russificatie wekt in elk er door getroffen land verzet, dat zich in deze tijd heel moeilijk kan uiten, doch als er eens oorlog kwam ernstige ge volgen voor het Russische oorlogsappa- raat zou kunnen hebben. Volgens aller lei berichten is men trouwens te Moskou helemaal niet gerust over de huidige ontwikkeling. Men ziet wel dat het Westen heel moeilijk één wordt, maar merkt ook dat de militarisatie van alle landen van het Westen er ongestoord om doorgaat en dat de Ver. Staten reeds een ongekende kracht, mede door hun atomische wapenen hebben bereikt. Men zou daarom te Moskou beseffen, dat het ’t spel tot nog toe gespeeld niet zonder aanzienlijk hoger risico kan voortzetten. Een eerste symptoom van dit besef zou zijn het fel. dat Wysjinski zich te Parijs in de Assemblée der Ver. Naties bereid heeft verklaard met de Grote Drie over de beide ontwapenings voorstellen te praten in een commissie welke reeds druk vergadert, maar waar de Rus natuurlijk hardnekkig blijft vasthouden aan een verbod van atomische wapens vóór dat aan de rest der ontwapening wordt begonnen, een voor het Westen onaanvaardbaar stand punt. Een tweede symptoom is de con ferentie welke Stalin in de Kaukasus houdt met Molotoff en andere politieke en militaire leiders en waar blijkbaar belangrijke beslissingen zullen worden genomen. Als de Russen iets op diplomatiek ter rein willen bereiken en naar een ver- spoedig het bezoek van vuuremu aan president Truman. Te-f-o—- Washington schijnt men nog al boos op [rat 4, Djakarta. daarvan heel goed verstaat. Hier krijgt ge te doen met het taal besef, dat uit het volk voortkomt. Een machtige beweging in Friesland voert de strijd voor de Friese taal. Zij heeft daar recht op, want recht is een levend ding, dat in verbinding staat met de geest van het Volk. Als men dit elementaire recht erkent dan zal men de eedsformule moe ten aanpassen. Het sacrale en het abso luut bindende van die formule kan men niet volhouden, zoals wel gebleken is uit een arrest van de Hoge Raad Prof. Gerbrandij stelde met kracht het recht van het Friese volk, zoals dat verbonden is aan het hele geestelijke leven. En hij waarschuwde, dat men geen barrières moet opwerpen, die in strijd zijn met de volksziel. Zodat de stormen die dan kunnen ontstaan het schip van staat zullen beuken. Dan heeft men de beweging niet meer in de hand. Het gaat hier om mensen die zijn waarachtig Fiies en waarachtig Neder lander! De ministerraad heeft besloten als dag voor de nationale herdenking van de gevallenen in 1952 aan te wijzen Za terdag 3 Mei en derhalve niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal de zelfde zjjn als sedert 1949 het geval is geweest, aldus vernemen wij van de Commissie Nationale Herdenking. Zondag 9 December. Dancing Boermans, Bolsward. Betreffende dit concert op Maandag avond 10 December zij nog vermeld, dat door de musici W. A. Spiering en J. de Boer werken zullen worden uitgevoerd voor orgel, hobo en orgel en viool en or gel. Er is naar verhouding slechts zel den sprake óók in de grote muziek centra van de combinatie hobo en or gel, zodat juist nu de gelegenheid be staat ook eens met dit samenspel ken nis te maken. De programma-samen- stelling biedt zowel stof voor meer als minder bekenden op muzikaal terrein om er van te genieten. Men zie voorts de advertentie in dit blad. Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer sprak prof, mr Gerbrandij over het Fries. „Ik wil over de Friese eed spreken, omdat ik Fries ben”, zo begon prof. Gerbrandy» Het Fries is mijn moeder taal, die ik altijd nog beter kan begrij pen dan het Pollanas. Pas toen ik op school kwam ontdekte ik dat de meester met een paard een „hynder" bedoelde. „En mijn kinderen zeggen., dat een „tjirk” een tureluur is! Ik heb altijd Fries met mijn familie gesproken en doe dat nog. Men zou zeggen dat ik rijp was voor een zeker gesticht als ik dat niet meer deed, zo vervolgde hij en prof. Gerbrandij vertelde dat hij vroeger met de grote Pieter Jelles Troelstra in de trein altijd politieke gesprekken in het Fries voerde. Deze taal is geen dialect van het Nederlands. Het is zelfs een veel oudere taal. Naar zijn mening doet het Fries geen schade aan het Neder lands. Integendeel, het is hem gebleken, dat de Friezen het Hollands best spre ken. Dat blijkt b.v. ook uit de gedichten van Fedde Schurer, die de prachtigste en zinvolste verzen heeft gemaakt. Om zijn betoog te bewijzen, las de heer Gerbrandij in faai Fries drie coupletten van het „Ruisen van het ranke riet” van Gezelle in de vertaling van J. J. Hof voor. Dit gedicht is, naar zijn mening, in het Fries oneindig veel ster niet veel animo beoefende en die hij zelfs op hogere leeftijd trouw bleef, gezien zijn geregelde deelneming aan de senio- res-wedstrijden in de Regenboogklasse die de S.Z.C. de laatste jaren geregeld voor de oude garde organiseert. Zijn grootste verdiensten liggen dan ook op dit terrein. Hij is vele jaren pen ningmeester geweest van de Sneeker Zeilclub die hem bij zijn aftreden tot erelid benoemde, terwijl hij 31 jaren als lid van de Raad van Beheer der N.V. Sneeker Jachthaven de financiën van deze instelling beheerde, die mede onder zijn leiding tot de grootste overdekte jachthaven van Europa is uitgegroeid. Maar ook andere takken van sport had den zijn warme belangstelling, getuige zijn veeljarig penningmeesterschap van de N.V. Sportpark „Sneek” en zijn lei dende functie in de Schaakclub „Sneek”, waarvan hij 41 jaar voorzitter was. Zijn verscheiden wordt dan ook in brede kring als een ernstig verlies ge voeld en zeer betreurd. De begrafenis heeft gisteren te Hijum plaats gehad. Evenals vorige jaren bracht St. Nico laas ook dit jaar een bezoek aan de Chr. Kleuterscholen. De goede Sint was, zo als steeds, vergezeld van zijn zwarte knecht. Bij hun aankomst in de school werden zij door alle kleuters met blijd schap begroet. Het was dan ook weer een jaar geleden dat hij hen bezocht had. Toch kende hij alle kinderen nog goed. Gelukkig was hij zeer tevreden over alle kleuters, alles had hij in zijn dikke boek opgeschreven. De kinderen hadden veel versjes voor hem geleerd en de grootste kinderen konden zelfs een spel voor hem spelen. St. Nicolaas en Piet vonden dit wel erg mooi, daarom tracteerden zij ruimschoots. Terwijl er gezongen werd strooide Piet pepernoten rond, die vlug opgezocht werden. Voor alle kleuters hadden zij ook een mooi cadeautje meegebracht, waar allen erg blij mee waren. Tenslottte beloofden zij aan Sint ook dit jaar weer zo goed hun best te doen. Nadat allen Sint en Piet een hand gegeven hadden, gingen de kleuters blij naar huis. Naar wij vernemen zijn de Chr. mu ziekvereniging „De Harmonie” en de chr. gem. zangvereniging „Excelsior”, beide alhier, voornemens op 20 Decem ber a.s., ’s avonds 8 uur in het Gebouw voor Chr. Belangen een gezamenlijke uitvoering te geven. Instrumentale en vocale muziek zal beurtelings ten ge hore worden gebracht. Ook zullen een 4-tal fraaie nummers gezamenlijk worden uitgevoerd. De entree-kosten worden zo laag gesteld, dat niemand deze muzi kale avond om financiële bezwaren zal behoeven te missen. Hoewel deze gecom bineerde uitvoering enigszins in het te ken van Kerstmis zal staan, vermeldt het programma toch niet uitsluitend Kerstmuziek. Werken en liederen van allerlei genre zullen worden gespeeld of gezongen. Voor liefhebbers van zang en muziek belooft deze avond dus weer iets. Men lette op de dezer dagen in dit blad te verschijnen advertentie. serend lichaam van de Europese raad, zo afwijzend staat tegenover de Euro pese samenwerking en hardnekkig de benoeming van een Amerikaanse admi raal als opperbevelhebber der Atlanti sche zeestrijdkrachten afwijst, maar een hechte FiigelsDuitse vriendschap zou een nieuw* factor in de Europese poli tiek zijn, waarmee ook Washington re kening zou hebben te houden. Zeker ook Amerika wenst een Duitse bijdrage aan de Europese samenwerking, zowel op militair air economisch gebied, het ver trouwt dac Frankrijk en Duitsland sa men daarvoor een w>g zullen weten te vinden en ook Eisenhower gunt het militaire leiderschap op het Europese vasteland aan Frankrijk. Het feit dat Amedks bereid is gevonden 600 m’lli- oen dollar beschikbaar te stellen om Frankrijk economisch op de been te hou den toont ook wel aan dat Amerika Pa rijs goed gezind is. Daartegenover ver wacht men echter van Frankrijk snel uitvoerbare maatregelen om Duitsland in de Europese samenwerking te be trekken en lukt dat Parijs, ook vanwege de binnenlandse verhoudingen, niet, dan kan het heel goed zijn dat Washington ook gevoelig wordt voor een Engels Duits leiderschap in Europa. Sneek heeft weer een bekend burger door de dood verloren. De heer Tj. Fer werda, sedert 1920 firmant van de fa. A. Veen Zn., is Maandagmorgen nl. op 72-jarige leeftijd in het Acad. Ziekenhuis te Groningen overleden. De overledene genoot vooral bekend heid in watersportkringen. Hij was een enthousiast zeiler, die ’s zomers nooit - - met zijn mooie vernieuwde centerboard <f het hierop inderdaad kan „Wilhelmina” op het Sneekermeer ont- brak, en was bovendien een groot lief hebber van het wedstrijdzeilen, welke sport hij in zijn jongere jaren eveneens Woensdag 12 December. Instituut V, Landbouw-coöperatie in Friesland, ’s Avonds te 7.30 uur: geluidsfilm van de F.N.Z. „In eigen handen”. Te Heeg in et Verei gingsgebouw. Freed 14 Desimber. Rooms Frysk Boun. Krite Snits. Lêzing oer „Oostpries- terhulp” troch de Rju Earw. Pater Titus Toering om 8 üre yn Hotel Hanenburg. Moandei 17 Desimber. Snitser Frysk Forban en P.F.U.R. Jouns 8 üre by Hanenburg. Fr. Dam sprekt en lést üt eigen wurk. heid?”, zo vroeg hij aan -—-3 bidt in het Fries, De Duitse bevelhebber in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog, gene raal Christiansen, zal nog vóór Kerst mis in vrijheid worden gesteld. Dit heeft de minister van Justitie, mr Mulderije, in de Tweede Kamer is in Den Haag gebeurd, dat een rechter geruime tijd nodig had om een getuige de eedsformule te laten nazeggen. Dat kwam omdat hij niets snapte van de „hoogheid” van de eed. In zo’n geval zou Prof. Gerbrandij maar de belofte laten afleggen. Nu is het echter in Leeuwarden voor gekomen, dat een getuige de eed niet in het Hollands wilde zweren, omdat hij Gods naam slechts wilde aanroepen in de taal, waarmede hg God altijd tege moet treedt. Om de moeilijkheden te omzeilen, moest deze getuige dan maar de belofte afleggen. „Dat is nu juist niet op zijn plaats”, zo zeide de a. r. afgevaardigde. Deze man had de eed Over dit Europese leger en de confe rentie te Rome hebben wij vrij uitvoerig in ons vorig overzicht geschreven. Op een bijeenkomst begin Februari te Lis sabon te houden zal de Atlantische Raad dit punt weer bespreken. Maar uit wat er zich thans afspeelt is wel duidelijk geworden, dat het Europese leger in de aanvankelijk door Frankrijk gedachte zin niet tot stand zal komen en dat de vrucht van al dit overleg hoogstens een coalitie-leger zal zijn met een internationale generale staf welke reeds in vredestijd gevormd is, een le ger waarvan de nationale onderdelen ook in vredestijd reeds samen oefenen enz. Stellig een vooruitgang bij de toe stand van voor beide wereldoorlogen, toen de bondgenoten aan een derge lijke samenwerking in vredestijd niet toekwamen, wat ze in die wereldoor logen duur moesten betalen omdat toen alles geïmproviseerd moest worden, maar toch geen instrument, dat als een indrukwekkende demonstratie van een heid de mogelijke tegenstander al bij voorbaat imponeert, integendeel de de monstratie van onmacht, om tot een werkelijke eenheid te komen, de blij kende „Europese malaise” moet nu de tegenstander een reden tot verheuging zijn. Men kan naar de redenen waarom de Engelse regeringen ook de La- bourregering stond afwijzend tegen over de federatieve gedachte zich zo afzijdig houden slechts gissen. Veelal meent men dat Engelands verplichtingen jegens het Gemenebest het afhouden van een al te sterke binding aan het Europese vasteland. Daar zit wat in; men denke bijv, maar eens aan de troe pen welke Engeland thans in Egypte en Malakka ook een wespennest dat de Engelsen nog steeds tevergeefs trachten op te ruimen gebruikt en waarover het misschien niet zo vrije lijk de beschikking zou hebben als het deelnam aan een Europees leger waar over een boven-nationaal orgaan de baas is. Maar we hebben toch ook wel de in druk dat Churchill zijn eigen spel speelt, en dat hij niet vergeten heeft dat Frankrijk in de laatste wereldoorlog, door de politieke verdeeldheid innerlijk voos, als een kaartenhuis ineenstortte. Twijfelt Churchill ook nu aan een krachtig leiderschap op het vasteland van Europa als dat van het ook nu po litiek zo weinig stabiele Frankrijk moet uitgaan? Het, van veel eerbetoon ver gezeld gaande vijfdaagse bezoek van dr Adenauer te Londen, doet eigenlijk ver moeden, dat de huidige Engelse rege ring haar kaarten op het Europese vas teland liever op W.-Duitsland dan op Frankrijk zou zetten. Men schrijft dr Adenauer wel het voornemen toe Chur chill te willen bewegen tot een meer positieve houding ten opzichte van de Franse en Duitse plannen om tot meer eenheid in Europa te komen, maar Is het misschien Churchill niet eerder om een versterking der EngelsDuitse be trekkingen te doen? Na Adenauers be zoek komt al s Churchill aan president Truman. dikanten beginnen in het preken. In de eed roept men God aan. Het Nederlandse programma van radio-republiek Indonesia zal evenals vorige jaren op Oudejaarsavond bij monde van de omroeper groeten over brengen aan in Indonesië wonende Nederlanders van hun familieleden in Nederland. Deze familieleden kunnen schriftelrjke opgaven daartoe richten aan Radio-Republiek Indonesia, Neder lands programma, Medan Merdeka Ba- ïn Straatsburg vergadert het advi- de Engelse regering te zijn omdat zij x3 3 xxx~— a* -JL J XW X* w xl x»4- x"« XV 4- 4- XV..V- XW V ZV. v* xl XV Ij L V V Men noemt dit lichaam wel eens Euro pese Assemblée of het Europese parle ment, en het is ook de bedoeling dat het ’t laatste eenmaal zal zijn. Maar tot nog toe is het een orgaan, waarheen een aantal Europese landen hun afge vaardigden zenden om allerlei proble men te bespreken welke samenhangen met de vorming van een Europese fede ratie. Deze organisatie adviseert dan weer de Europese Raad, welke bestaat uit ministers der aangesloten landen; samen vormen zij eigen! 'jk een soort propaganda-instrument voor de federa tie van Europa en wat te Straatsburg besloten wordt kan slechts richting gevend zijn voor de instanties, welke bevoegd zijn politieke beslissingen te nemen. Toevallig viel de aanvang van de vergadering te S raatsburg samen met de conferentie van Rome, maar het was natuurlijk helemaal niet toevallig dat in- beide bijeenkomsten bleek dat Engeland eigenlijk het grote struikel blok was voor het ontstaan van een Europese federatie. De Engelsen moe ten niets hebben van boven-nationale instanties waaraan ook Londen dan een gedeelte van zijn souvereiniteit zou moeten afstaan. Zowel te Straatsburg als te Rome bleek dit overduidelijk toen het Europese leger ter sprake kwam. Verleden jaar door Winston Churchill zelf te Straatsburg verdedigd, bleek dit idee thans geen genade bij de regering- Churchill te kunnen vinden omdat zo’n leger zou moeten worden gevormd, be heerd en geleid door zo’n bovennatio naal orgaan, waarin wel alle betrok ken landen zitting zouden hebben, maar ieder aangesloten land zelfstandig geen invloed meer zou kunnen uitoefe nen, zodat elk der staten een stuk van zijn souvereiniteit zou moeten opoffe ren. Te Straatsburg hebben de Engel sen hun afkeer van een dergelijke op offering ook getoond toen in de Euro pese Assemblée de stichting van een Europese landbouwgemeenschap aan de orde was, een boven-nationaal gezags orgaan dus voor de productie van en de handel in landbouwproducten. Het voor stel dat beoogt de betrokken regeringen te verzoeken een conferentie te houden om een dergelijk orgaan te stichten, kwam er door, maar Engeland was tegen, zoals het ook tegen de vorming van een Europees leger is. gelijk streven, dan is, zou men zo zeg gen, daarvoor thans nog een gelegen heid, welke misschien nimmer terug keert. Naast de „Europese malaise”, welke zich in het Westen openbaart, om dat men er de wegen tot inniger samen werking nog niet ziet, is er in West- Europa ongetwijfeld de laatste tijd ook een zekere neiging om zich wat van de Ver. Staten te distantiëren, waar men naar Europese smaak, nu wel eens te zeer de nadruk op militaire kracht legt, wat zijn goede zijde heeft omdat het de Russen heeft geïmponeerd, maar ook zware risico’s voor het nog militair zwakke W.-Europa meebrengt. In het Verre Oosten heeft de Amerikaanse politiek om Japan op de voorgrond te willen schuiven, en Peking-China niet te willen erkennen, andere Aziatische staten nog iets verder van het Westen verwijderd en in het Midden en nabije Oosten heeft de Amerikaanse afkeer van kolonialisme een nationalistisch streven aangevuurd, waarvan Engeland en Frankrijk de gevolgen aan den lijve ondervinden. Wanneer de Russen toe nadering tot de rest van Europa wer kelijk begeren zouden er dus allerlei ele menten in de huidige toestand zijn, welke hun daarvoor de gelegenheid bie den. Maar is die begeerte er werkelijk en zo, dat een compromis met hen ab soluut waterdicht zou zijn tegen on aangename verrassingen Dat blijft een open vraag. We hebben hierboven even het Verre en Midden-Oosten aan geroerd; wat het Verre Oosten betreft is er nog weinig voortgang in de onder- handelingen over een wapenstilstand in Korea. De staatsgreep in Siam heeft weinig verandering in dat land ge bracht, de premier Piboel Songgram is wat sterker in de greep van het leger geraakt, het land blijft een anti-com- munistische politiek voeren. In de, van wat meer betekenis zijnde staatsgreep in Syrië spelen allerlei factoren door elkaar, maar de militairen, die zich thans van het gezag meester maakten, willen geen fusie met andere Arabische staten, doch Syrië meer naar Turkije richten en zijn blijkbaar dus voorstan ders van deelneming aan het Westers defensiecommando voor het Midden- Oosten. Ze achten „neutralisme” uit den boze en dit zal Egypte, dat zijn geschil met Engeland door nieuwe militaire botsingen, weer zag verscherpen, van een collega in de Arabische liga allicht niet bevallen. Pikant is nog het bericht dat Spanje de koning van Egypte ook zou hebben erkend als koning over de Soedan, daarmee partij kiezend in het geschil tussen Londen en Kairo. Spanje heeft steeds gedongen naar de gunst der Arabische staten om wille van zijn positie in Noord-Afrika, maar wat zegt Washington van dit gebaar van haar nieuwste bondgenoot? Het 5 Mei Comité Sneek heeft zich met een circulaire tot de burgerij ge wend teneinde door een enquête vast te stellen of zijn werk nog voldoende sym pathie geniet om het voort te zetten. Het stelt daartoe een viertal vragen aan ieder burger. In de eerste plaats of hij van oordeel is dat de dodenherden king ook in het vervolg moet worden gehouden en welk bedrag hij bereid is daarvoor jaarlijks bij te dragen. 2o. Of voortaan ook het bevrijdingsfeest moet doorgaan en welk bedrag hij hiervoor per jaar wil beschikbaar stellen. 3o. Of beide gebeurtenissen moeten doorgaan en zo ja welk bedrag hij hiervoor jaar lijks genegen is te offeren. Ten slotte kunnen speciale wensen omtrent de vie ring worden meegedeeld. Het comité heeft tot nog toe slechts in geringe mate een beroep op de bur gerij behoeven te doen omdat in 1946 haar medewerking zo groot was, dat voor volgende jaren wat kon worden gereserveerd. Nu is echter de kas nage noeg uitgeput en zal dus in het vervolg de medewerking van de gehele burgerij nodig zjjn wil het comité zijn taak kun nen voortzetten. Het comité heeft de weg der enquête gekozen om te ver nemen rekenen. Men vuile dus de vragenstrook onder de circulaire, welke volgende week weer wordt afgehaald, in. ker dan in het Vlaams. Prof. Gerbrandij vertelde verder. De eerste psalm die hg in het Nederlands moest leren was: „Prijs de Heer met blijde galmen”. „Ik wist er geen raad mee en mijn zuster, die mij moest over horen zeide: schei er maar uit, je bent te stom! Als ik dezelfde psalm in het Fr ie 3 had mogen leren dan was de kunst in drie minuten volbracht”. Toen hij als Minister-President zijn eerste stappen op Nederlandse bodem zette kreeg hij een Bijbel in het Fries. Daar was de Prof, zeer blij mee en vol trots liet hij het exemplaar aan de voorzitter zien. „Denkt u dat het Bijbelgenootschap een Friese vertaling zou hebben uitge geven, als het hier gaat om een kleinig heid?”, zo vroeg hij aan mr Korten horst. Neen, de Fries bidt in het Fries, leest in het Fries en de pastoor en pre dikanten beginnen in het Fries te Woansdei 12 en 19 en Tongersdei 13 en 20 Desimber. Krite Snits. Bütenge- woane gearkomste yn Amicitia jouns 8 üre. de naam van Dat is een zeer principieel punt geweest, al drie eeuwen lang. Het Op de Zypseweg te Arnhem is geant G. aangereden door een auto, ten gevolge waarvan hij is overleden. De automobilist is na het ongeval door gereden zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. De Arnhemse verkeers politie is er thans in samenwerking met de politie van een Utrechtse ge meente in geslaagd, de automobilist op te sporen. Het is de 39-jarige fabrikant C. J. H., wonende te Soest. Hg ver klaarde, dat hij, toen hij de sergeant op merkte, een aanrijding niet meer kon voorkomen ten gevolge van de nadering van een tegenligger. Hg was, zo zeide hij, door het gebeurde zo van streek ge raakt, dat hij was doorgereden. ..XX.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1