DE NATIONALE RESERVE i VERKLARIKG Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nooid=Nederlaridse Watersportbond J. Piebenga spruts foar de F. N. Jongerein Bijna twee ton DINSDAG 11 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 99 Redacteur: L KIEZEBRINK 2872 Duinafslag op Ameland 1 Bijzonder sterke microscoop De werkloosheid De papierprijzen NED. STAATSLOTERIJ j14e Zeepost i Herha ingsoefen ngen 1952 verzwaard St. Nicolaasfeest O. L. School IJlst Legende van het Juffersveen bevestigd Koninklijke familie naar de wintersport Feestmiddei en joun Buurtfor, „Vrijheid geeft Vreugde” Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Voordracht hoofd openbare school 2 KLEINZAND 7 Telel -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEÈKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD- I Sinterklaas in de kleuterschool te Ijlst N.C.R V. Steravond Fiets de driehoeken van Veili» Veikeer niet voorbij Geen super zeilers en geen ballon in de 16 M2 K.asse. Adv. I. M. - 1 I Ook vrouwen. Benoemingen. Voorstellen. 5e klasse. Eigen geld. 1378, 1379, 1420, 6363, 9973, 11567. Nieten. wy MOOIE OPBRENGST. 1363, 1364, 1369, 1370, 1373, 1374, 1375, 1381, 1392, 1395, 140C 1403, 1416, 6358, 6360, 6361, 6379, 6387, 6397, 6400, 6401, organisch zullen worden ingedeeld bjj het wapen der Koninkl. Marechaussee. In de op 17 December a.s. te houden vergadering van de raad dezer gemeente komt o.a. aan de orde de benoeming van een hoofd der openbare school voor ge woon lager onderwijs no. 2. De voor dracht luidt: 1. J. van der Kamp, hoofd der openbare lagere school te Driesum; 2. B. Keulen, hoofd de openbare lagere school te Rauwerd; 3. F. van der Sluis, hoofd der openbare lagere school te Arum. GOENGA, 6 Dec, De verloting enz. ten bate van het nieuwe Gebouw in Gauw bracht de mooie som van ƒ450.op. Ja de Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) i* Redactieadres SNEEKER NIEUWSBLAD gemeester Gemeente Wymbritseradeel, Sneek; Drs C. K. Vogelaar, leraar Ger. Gymnasium, Leeuwarden; Mevr. A. A. Vondelingvan ’t' Hof, lid Gemeente raad, Leeuwarden; Jhr J. W. J. Witsen Elias, Directeur Erven Koumans Sme ding N.V., Leeuwarden. In de plaats van de heer R. A. v. d. Sluis, die wegens veelvuldig verblijf in het buitenland had bedankt, werd tot bestuurslid benoemd de heer dr J. W. v. d. Zijpp alhier. De periodiek aftreden de heren H. Visser Wzn. te Lemmer en Mr H. Pyttersen te Zwolle werden her kozen. Verder werden benoemd: tot lid van de Zeilraad de heer S. J. Olij te Sneek (aftr.) en tot lid van de Techn. commissie in de plaats van de heer J. G. Mulder te Groningen, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer B. J. Gros te Leeuwarden. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Zaterdag was er op de 4% Wc ningbouwlening van Sneek, totac 195.G00 ingeschreven, dus bijn twee ton Het gaat in de goed richting, maar wel wat langzaan1 Het tempo dient versneld, zal o] 15 Januari de 7% ton volteken1 zijn, maar de propaganda-machin gaat nu eerst goed rollen. Mei lette maar eens op ons volgend nummer. De kinderen der O. L. School kwamen in het café „het Wapen van IJlst” bij een om hun jaarlijks Sint Nicolaasfeest te vieren. Nadat er eerst wat was ge- tracteerd en gezongen, kwamen de goe de Sint en zijn knecht binnen en nu steeg de vreugde ten top, want het bleek dat hij niet met lege handen kwam. Voor alle kinderen had hij ’n pakje met een goede raad meegebracht. Voor al Piet wist welke raadgeving de kin deren moest worden gegeven en als het nodig was wist hij ook de roede te ge bruiken. Het was een prettig en goed geslaagd feest, opgeluisterd door een vrolijk drietal met zang- en guitaarbe- geleiding. Twee Franse geleerden, Claude Mag- nan en Paul Chauson leggen volgens een bericht van Reuter de laatste hand aan een microscoop, dat een 600.000-voudige vergroting mogelijk maakt. Met zulk een vergroting zou het onder meer mo gelijk zijn de zwaarste atomen, eenvou dige moleculen en de kleinste virus soorten waar te nemen. Zaterdagmiddag werd in het Oranje- Hotel te Leeuwarden de jaarlijkse alge mene vergadering van de N.N.W.B. ge houden, waaraan ook door vertegen woordigers van de K.Z.V., Sneek” en de S.Z.C. werd deelgenomen. Donderdagmorgen 6 December onge veer 10 uur kwam St. Nicolaas met zwarte Piet op zijn terugreis naar Span je nog even in IJlst aan. Op het nieuwe overkluisde terrein stonden de kinderen te wachten tot Sinterklaas met de auto IJlst binnenkwam. Bij de aankomst werd er gejuicht cn gezongen. Door de firma Nooitgedagt werd Zwarte Piet voor de kleuters een doos speelgoed aangeboden. Daarna ging het naar de Kleuterschool. De auto werd niet alleen door de kleu ters maar ook nog door vele ouderen gevolgd. In de school werden pakjes uit gereikt. De kleuters zongen en Sinter klaas vertelde van zijn reis. Na afloop ging de Sint door de stad, onderwal nog drie zieke kleuters bezoekende en ver trok daarna in de richting van het sta tion. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.613.326 tegen 1.603.158 op 1 November. Op 1 November waren er 479.785 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 478.201 op 1 Octo ber. In November steeg het aantal werk- loze mannen in Nederland van 84.150 tot 112.453, van wie 82.691 geheel werk loos en 29.113 in de D.U.W. (in October resp. 64.093 en 19.570), Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Opfiering fan Roel de Blomker fan P. Lantinga. Foarsitter Oppenhuis iepene mei in goed Frysk wurd dizze gearkomste. Hy sei ünder mear, dat V.G.V. foar de sechste kear in Frysk stik spylje soe en ta yn lingte fan dagen Fryske stikken spylje soe omt dat nou ienris by üs heart. En boppedat mei it ek hjir sein wurde dat wy nei de Ljouwerter kwesje üs noch fêster forboun fiele mei üs lün en üs tael. len en oar waerd mei hantsjeklappen ünderstreept. De foar sitter röp de buorlju en de gasten, hertlik wolkom ta, ek de hear Lantinga, de skriuwer fan it stik mei syn frou. Doe gie it gerdyn op foar Roel de Blom ker en it mei fuort wol sein wurde it foei der tige yn! Dit stik hat in goede ynhald hwant der wurdt praet oer blommen, planten, heesters en wol mei safolle leafde dat me?, der bliid mei is hwant hjir is in skriuwer-blomker oan ’t wurd dy’t haldt fan syn wurk, it is suver in genot. Hy, de skriuwer, wit tusken it forhael, de harkers noch din gen to fortellen hwer’t elts mei wille nei fiarket. It probleem dat Lantinga oan- snijdt wurdt net safolle brükt op üs toaniel omdat it giet oer hwat oars dan leafde om leafde of spul om in faem. Lantinga docht in greep nei de djipte en al slagget it him net altiten like goed, yn it bisykjen leial in fortsjinst. Dit groepke spilers ünder bitüfte lie- ding fan Muurling, die it tige goed! In komplimintsje mei net üntbrekke foar frou MuurlingHofmeester, dy’t yn- foel. De oanklaeijing fan Visser, Great- san (fa. Dikland) wie tige goed. Mar yn it tankwurd fan de foarsitter hear- den wy dat de hear Visser ek foar de bern (mei in film) yn ’t spier west wie en gjin wünder dus dat hy in gol ap plaus fan de aiders krige, allyk de golle jowers fan de prizen foar de for- lotting. De skriuwer Lantinga brocht tank oan spilers en lieder foar de wize hwerop hja syn stik nei foaren brocht hiene. Muurling en frou Muurling (de jonge) waerden preslntsjes oanbean en doe sette it ensemble Bok mei (pico- bello jonges! de hiele joun) fleurige mesyk ütein foar it dounsjen en sa kaem wer de ein fan dizze moaije en gesellige joun! Noch folie mear sok ken, foarsitter! A. f. S. Het voorstel van de S.Z.C. om aan de tuigage van de 16 m2 klasse een ballon- fok toe te voegen, werd alleen met de voorstelster voor verworpen. Het be stuur had dit voorstel overgenomen, Men schrijft ons: Op Maandag 17 Dec. hoopt de N.C. R.V. met een Ster-avond in Sneek te komen, waar N.C.R.V.’ers en anderen welkom zijn. Het populaire gezelschap „Vrij en Blij” komt met een geheel nieuw programma voor het voetlicht. De film „Wordt vervolgd” geeft een beeld van de ontwikkeling van de N.C.R.V. in de loop der jaren. Bekende en onbeken de bijzonderheden passeren de revue, dus ook de slot-avond van de Haak-in-actie in het Concertgebouw te Amsterdam; deze bijzondere avond kan men zo mee maken. Men ziet de verschillende tafe relen en hoort tegelijk de aanbiedingen, die ook op deze avond nog zijn gedaan, onder leiding van de heer Bodegraven. De nieuwe directeur zal op 17 Dec. het woord voeren. Een zeer aantrekkelijk programma dus. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de raambiljetten en de advertentie in dit nummer. „Nederland heeft zich bereid ver klaard in versneld tempo verder te wer ken aan de opbouw der defensie, zoals door generaal Eisenhower aan de NATO-landen is gevraagd.” Deze ver snelling zal o.m. resulteren in een ver andering van tijd en wijze waarop de herhalingsoefeningen in 1952 zullen worden uitgevoerd. Zij zullen namelijk In het kader van de Shape-manoeuvres Worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide minister Staf, «al op sommige lichtingen zware lasten leggen. Officieren en onderofficieren zul len voor langere tijd worden opgeroe pen. De daarvoor benodigde wettelijke regelingen zijn in voorbereiding. Gede tailleerde gegevens zullen in begin nuari worden bekend gemaakt om betrokkenen tijdig te waarschuwen. In het Juffersveen, nabij de Gelpen- berg in de gemeente Zweeloo is tijdens ontginningswerkzaamheden een zg. veenlijk gevonden. Onmiddellijk is prof. Van Giffen te Groningen gv aarschuwd, die er op wees, dat de vondst nog niet zo heel erg oud kan zijn. Omtrent dit Juffersveen gaat het verhaal, dat in vroeger jaren een meisje in het veen is weggezakt en nooit terug gevonden. De jongste stormen hebben de zwak ke plek in Amelands kustverdediging gevoelig geteisterd. Ter plaatse, waar de Rijkswaterstaat al vier zomers ach tereen de wacht heeft betrokken en hoofden van basaltsteen heeft aange legd, is een tien meter brede duinstrook weggeslagen en door het Boorndiep ver slonden. De duinafslag aldaar is in de laatste jaren onrustbarend geweest en komt klaarblijkelijk nog niet tot staan. talige Friese gewest ook in alle officiële verbanden gelijke rechten voor het Fries en voor het Nederlands te vragen en een regeling voor het onderwijs in de Friese taal op alle soorten inrichtin gen van onderwijs in Friesland. Ook alle niet-Friese ambtenaren, onder wijzers en leraren, die in Friesland hun taak hebben, zullen zich hierop hebben in te stellen en voor de Overheid liggen op dit gebied op het ogenblik de meest urgente problemen. Ondergetekenden voelen zich gedron gen als niet-Friezen in Friesland van deze hun overtuiging blijk te geven. Ds D. Bakker, Ned. Herv. Predikant, Huizum; Ds D. Bender, Ned. Herv. Pre dikant, Marssum; Dr S. Blankert, Rec tor Gem. Gymnasium, Sneek; Ds H. Frysk i wolle in jong folk wêze en wy wolle nije ■ar J. skeakels oan it keatling fêstmeitsje. Sprekker fordüdliket dit byld troch to wizen op it persoanlik en it folksbistean dêr’tperioden fan weromlüken öfwik- sele wurde mei skoften fan opstigingen. It Noarske folk hat 4 ieuwen wei west, mar it kaem wer. Dy wei wurdt ek bi- geard troch it Fryske folk, dat gjin öf- stjerren mar in lange winter trochmak- ket, dêr’t krêft yn opgarre wurdt foar de nije maitiid. Dat wol dus de Fryske biweging. Hja stiet dêrmei yn ’e lijn fan it folk, dat yn syn skiednis faek striden hat foar hwat it seach as it wichtichste. By de Ro meinen, Aldgillis en Redbad lans komt sprekker yn ’e Midsieuwen. Oan ’e ein dêr fan roun de Fryske boer stomp tsjin de polityk fan de eallju. Jancko Douwa- ma, Greate Pier, Gysbert Japiks for- setten har. Wy dogge it hjoed-de-dei wer. De Nederlünner moat net orate tan in lytse minderheit. Hja bigounen de 80-jierrige oarloch mei faeks mar 10 dy’t de trochdriuwers wiene, dêr’t hja de Friezen ou foar ütmeitsje. Yn Fryslün stiet men nêstinoar mei forskil fan rang, stan, tsjerke of poli tyk. Spul skuort net ütinoar, hwant der is in djipppere bining. De Fryske biweging wol it libben yn Fryslan yn it libben halde. Dêrfoar is in ekonomyske, in soasiale, in politike striid nedich. Dêrom hat de biweging mei elk probleem yn Nederlün, Europa en ’e wrald to meitsjen, fan klassifi- kaesje, fan emigraesje, fan Europeeske ienwurding ensfh. Dêrom ek makket de Fryske biweging de minske ryk. Nei it skoft biandere Piebenga noch inkele fragen yn in breed neipetear. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens in de Kerstvacantie met de oudste prinsessen wederom de win tersportplaats Sankt Anton in Oosten rijk te bezoeken. Het vertrek is voor lopig vastgesteld op Donderdag 27 December. De krite Snits fan it Boun fan 1 Nasjonale Jongerein hie de hear J. Piebenga ütnoege ris yn Snits to sprek- ken oer hwat yn Ljo wert yn Novimber bard is en hwat neffens him de taek fan ’e jongerein nou is. Yn ien fan de ynstjürde stikken yn ’e Ljouwerter Krante forset in ynstjürster har tsjin de pretinsje fan de Fryske bi weging it hiele folk to fortsjinwurdigjen Hja stiet net allinne mei dat oardiel. De sprekker wol jo lykwols biwize, dat hja gelyk en dochs ek üngelyk hat. It komt ommers net oan op it oantal. mar op it gehalte. De minsken, dy’t tsjin de biweging binne, kleije al den dei oer kultuerforflakking, forlern gean fan demokraty en idealisme. Hja moasten wiis wêze mei dit libben, dat yn Frys- lan opbrüzet. Dat sjocht men ek oan de reaksjes fan de greate Ned-rianske blêdden. Der binne lést de lêbige piet sjes, de positive goedkarringen to lézen fan lju, dy’t sjogge, dat der >an üs kultuerbeam hwat ro'oarje moat, r.et oan ’e top, mar oan ’e woartets. For- sjogge wy üs lykwols net op dy re aksjes, hja kinne omslaen. Hja freegje, hwat wolle jimme? Der is gjin andert op to jaen. Men kin it libben net yn in program fêst lizze. Ien ding moat grif sein wurde: mits de ballon alleen vooi de A-afdeling werd ingesteld. Dit voorstel kwam na dat van de S.Z.C. in stemming en werd verworpen met 1540 stemmen. De ar gumenten van de tegenstemmers waren voornamelijk van financiële aard. De Zeilver. „De Meeuwen” te Leeu warden had een voorstel ingediend om de 16 m2 klasse A te splitsen in een super-klasse en een A-klasse en tevens te bepalen dat stuurlieden uit de super- klasse niet mogen uitkomen in A. en B. en die uit A. niet in B. Na een zeer uitvoerige discussie sneu velde ook dit voorstel met 751 stem men. De bouw van de „racemachines” in de 16 m2 klasse werd ook nog besproken en becritiseerd, maar de voorzitter deel de mede dat ook deze scheepjes voor de volle honderd procent aan de bouw voorschriften voldoen. De bouwers pro beren binnen deze grenzen een sneller schip te bouwer en verdienen daarvoor alle waardering. De data van de kampioenswedstrijden in de Regenbogen, Valken, 30 m2, 22 m2 en 16 m2 klasse zullen in verband met de nationale kampioenschappen na der door het bestuur worden vastge steld. Bij de rondvraag maakte de voorzit ter van „De Meeuwen” bekend, dat deze vereniging volgend jaar op 19 Juli de Nationale Princenhoftocht zal houden. De Z.V. „De Watergeuzen” te Dokkum heeft de organisatie nl. aan haar over gedragen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië, m.s. „Oranje” Nw. Guinea, s.s. „Raki” Antillen, m.s. „Helicon” Suriname, m.s. „Poseidon” Canada, s.s. „Averdijk” 12916 ƒ25.000; 2571, 6604, 9263, (24—12) (20—12) (12—12) 8805’ 8810, 8812, 8815, 9975’, 9984’ 9990^ (18—12) 11553, 11555, 11556, 11561, 11562, 11564, (12—12) j 11579, 15759. De goede Sint overhandigt namens de Winkeliers Ver. Oosterdijk één der zeer vele fraaie prijzen, nl. het gouden damespolshorloge aan Mevr, v. d. VeerAlting te Sneek. 18750 ƒ100.000; 3444, 3998, 6550, 6604, 9263, 9908, 10734, 14984, 15563, 15817, 19881, 20833 1000; 8809 400. on- en wat de Bossenbroek, Ned. Herv. Predikant, Oos- 3 I terhaule-Scharsterbrug; Mr M. P. van Buijtenen, Rijks-Archivaris, Leeuwar den; Ds E. Daalder, Doopsgezind Predi kant, Dantumawoude; Mevr. L. N. Dou- ma- Beekhuis, arts, Leeuwarden; Ds C. Eggeraat, Ned. Herv. Predikant, Holwerd; Ds A. Faber, Ned. Herv. Pre dikant, Boksum; Mevr. Ds M. J. van Hamel, Doopsgezind Predikante, Rotte- valle; Ds F. van der Heijden, Ned. Herv. Predikant, Lippenhuizen; Mevr. F. Rai maKoops, Ned. Herv. Pastorie, Lek- kum; J. Klok, Burgemeester Gemeente Het Bildt, Sint Anna Parochie; Ds D. Lamberts, Ned. Herv. Predikant, Drach ten; Ds Mr J. van Leeuwen, Ned. Herv. Predikant, Witmarsum; Ds C. D. Mou- lijn, Ned. Herv. Predikant, Leeuwarden; P. Niesten, Architect, Leeuwarden; R. van Putten, hoofd ener school, Ooster- wolde; A. W. Rengelink, Voorzitter Raad van Arbeid, Leeuwarden; C. A. de Roo, Directeur N.V. Laverman’s Druk kerij en uitgeverij, Drachten; Mevr. Rie van Rossum, publiciste, Leeuwarden; W. Scherpbier, Directeur Herv. Kweek school, Leeuwarden; Drs W. Sprey, leraar Chr. Lyceum „Oostergo”, Dok kum; Pater Drs M. Staverman Ó.F.M., Drachten; H. L. Straat, Chirurg, Leeu warden; Pater Drs A. van Straaten OESA, Witmarsum; F. Tjaberings, Bur- Ondergetekenden zijn allen niet- Friezen en afkomstig uit verschillende provincies van ons vaderland. Zij hebben echter allen verscheidene jaren in Fries land gewoond, daar hun werk gehad, on der de Friezen verkeerd en deelgenomen aan het Friese volksleven in al zijn ge ledingen. Zij stellen er daarom prijs op in ver band met de gebeurtenissen der laatste weken in dit gewest de volgende verkla ring af te leggen 1. Er doen buiten Friesland telkens weer geruchten de ronde, die het doen voorkomen of de Friese beweging op se paratisme uit is en dus als doel heeft de volslagen staatku dige zelfstandig heid van het Friese gewest. Deze voor stelling van zaken kan alleen uit kunde voortkomen. Wie door studie ervaring op de hoogte is van i Friese beweging wil en wie de leiders ervan persoonlijk kent kan dit nooit te ‘goeder trouw beweren. 2. De Friese beweging moet gezien worden in het algemene kader van het overal steeds toenemend verzet tegen de nivellerende tendenzen in onze steeds meer vertechniseerde wereld. Het is de strijd voor het behoud van de verschei denheid in de eenheid, voor de handha ving van het eigene in grote verbanden. Men strijdt voor meer decentralisatie in een wereld van steeds toenemende staatsmacht en centralisme. 3. Door de eigen geschiedenis en de eigen geestesgesteldheid van het Friese volk neemt de Friese cultuur een eigen bijzondere positie in in het Nederlandse cultuurgeheel. Daarom is het zowel voor het een als voor het ander noodzakelijk, dat er aan het streven van de Friese be weging ook bijzondere aandacht wordt geschonken, ook door de Overheid. 4. Zoals in elke cultuurstrijd speelt ook in Friesland de strijd voor de eigen taal een voorname rol. Het is het goed recht van de Friezen om in dit twee- „De recente verklaring van Churchill dat hij het oorlogsgevaar verminderd achtte, beschouw ik als een mededeling van een „politicus.” Ik heb geen aan wijzingen, dat enige vermindering (apai- sering) aanstaande is”, aldus verklaar de de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf op een persconferentie te Den Haag. Churchill’s verklaring kwam op deze persconferentie ter sprake, toen minister Staf een pleidooi hield voor dienstneming bij de Nationale Reserve. Door de onlangs gepubliceerde wijzi ging in opzet en voorwaarden hopen wij te bereiken, zo zei de minister, dat de Nationale Reserve een nuttige aanvul ling zal worden op de territoriale ver dediging van ons land. De minister on derscheidde verscheidene categorieën: in de Nationale Reserve de infanteristen, I georganiseerd in compagnieën, later in I bataljons tot een totaal van 15 a 16.000 man (tot dusverre hebben zich 8 a man aangemeld). Door middel van een verbandacte van twee jaar en 300 oefen uren kunnen deze vrijwilligers opgeleid worden voor eenvoudige beveiligings- en bewakingsopdrachten. Zij zullen in ge val van nood voornamelijk in eigen stad of streek worden ingezet. In vredestijd zullen zij slechts dan voor handhaving van de openbare orde of rust worden gebruikt, indien door de burgerlijke au toriteiten een beroep op militaire bij stand wordt gedaan. Opdracht tot het overnemen van werk van stakers zal hun niet worden verstrekt. Naast deze infanteristen bestaat er nog behoefte aan vrijwilligers voor de luchtdoelartillerie (1000 tot 1800 man) en voor de lucht wachtdienst (6 8000 man). Degenen, die zich hiervoor aanmelden, zullen voornamelijk dienst doen op uitkijkpos ten tegen vliegtuigen. Tenslotte is er nog de grensbewaking (1000 man), die Aan de driehoeken van „Veilig Verkeer” zijn d plaatsen te her kennen, waar U vlug even Uw fiets kunt laten nazien en zo no dig herstellen. Deze actie van de Vereniging voor Veilig Verkeer heeft de har telijke instemming van de politie, die immers liever ziet dat Uw fiets in orde is dan dat zij ge noodzaakt wordt U te bekeuren. Wilt U het bewijs? Zó zegt de verkeerspolitie het:' Beter een lamp te kopen dan tegen de lamp te lopen! Vereniging voor Veilig Verkeer. In een telegram aan de minister van financiën hebben de leden der Vereni ging van de Nederlandse Dagbladpers uiting gegeven aan hun teleurstelling over de maatregelen welke deze wenste te nemen ter verlichting van de nood welke ontstaat door de zeer grote ver hoging van de papierprijzen. Zij dringen aan op afschaffing van de omzetbelas ting op advertenties en rotatiepapier om een nog maar zeer gedeeltelijke ver lichting te bereiken. De Constellation „Arnhem” van de K.L.M. is Vrijdagavond als eerste machine vertrokken op de nieuwe luchtlijn AmsterdamSydney Aus tral!de langste luchtlijn van de K.L.M. De Ph—TFD klaar voor vertrek op Schiphol. Het leger doet op het ogenblik echter niet alleen een beroep op het manne- lijke deel der bevolking. Het korps lucht wachtdienst K.b.D. (kijken, luisteren, doorgeven), heeft ook enkele duizenden vrouwen nodig voor het „plotten” (het in kaart brengen van aanvliegende vliegtuigen) in de commando-centrales van de luchtverdediging. Deze vrouwen worden ingedeeld bij de Milva, de nieu we naam voor het V.H.K. In vredestijd zullen er 1700 milva’s zijn, onder wie 500 verpleegsters, in oorlogstijd heeft men er 8300 nodig, waaronder 2700 verpleegsters. Minister Staf deed een beroep op man nen en vrouwen, om zich aan te melden 9000 i een van deze diensten. Dit exotische gezelschap speelde „AH Ben Hassan’’ op het St. Nico- laasfeest der Openb. I. scholen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1