Uit kousen en kluizen Een woord van de Burgemeester EEIM ERESCHULD UIT-, VOÖRT- BURGERZIN BURGERPLICHT Overpeinzingen van een zakenman Uw geld! Voor meer huizen! K fcia gezet Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Geen stagnatie B'i UW GELD DE WONINGBOUW Schrijf in op de 4°| 0 Woningbouwlening I I asL 'W VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 100 2872 L KIEZEBRINK KLEINZAND 7 Telet -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD ".-= T Oud Snekers Einddoel nog lang niet bereikt Geboren Snekers roept het beeld van 75 Woningen Er moet iets gebeuren 1 Redacteur: commissie of een burgemeesterlyk spreekuur zoudt meemaken. F. BOEIJENGA. houden er gevolg aan te geven. Ergo, gerplicht” hij hier kunnen spreken van „Te be or en - V. V. <L V. Ver. van Sneker Zakenlieden. merking komen, mobiliseren, dan is het moge lijk dit kapitaal bijeen te brengen. Ieders medewerking is ech ter nodig. Een groot gedeelte van de ingezete nen zij die over een smalle beurs be schikken is geneigd een prospectus voor een obligatielening aan de kant te leggen met de gedachte dat hg helaas niets te beleggen heeft. Met deze woningbouwlening ligt de zaak echter anders. De oproep om daaraan deel te nemen geldt ook voor <k „klei ne luyden”. Er worden nl. ook obli gaties van f 100.en f 500.uitge geven om ook de kleine spaarders in de gelegenheid te stellen hun aandeel bij te dragen. Wij vragen U de spaar gelden, welke bijeen zijn gebracht, en niet onmiddellijk voor een of ander doel nodig zijn, voor 4 aan de ge meente te lenen. Op deze wijze kan een bedrag van betekenis bijelkaar worden gebracht. In de maand Augus tus 1951 toch werd alleen bij de Rijks- postspaarbank bij het postkantoor Sneek f119.593.ingelegd. Het ge- alles verdiende daar. Sneek, Fries land’s tweede veste, dat was ze, dat is en wakker de woning* der slapjes 11 ij Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Radactie adres SNEEKER NIEUWSBLAD Zo „woont” helaas nog altijd een groot gezin in een van de Steenklip* straten. Een triest voorbeeld van de woningellende in dit oude stadsdeel. Hier en daar, in verschillende gemeen ten, heeft men burgerdagen georgani seerd. met de bedoeling het zich bur ger, het zich meer één voelen als bur gers van één en dezelfde gemeente burgerzin aan te kweken. Ver schillenden, gelukkig velen, hebben dit pogen van harte toegejuicht. Anderen noemden het maakwerk. Zo kan natuur lijk alles, wat door anderen wordt onder nomen, om meer eensgezindheid tot stand te brengen, veroordeeld worden. Typisch; moet er dan bepaald een ramp denk aan de grote overstromingen in Italië gebeuren om de mensen naar elkaar toe te drijven? Of een oorlog, de grootste aller rampen Behoudens de bekende uitzonderingen: wat waren we het met elkaar eens in de jaren 1940’45. Er is niet zo heel veel van overgeble ven; eenmaal per jaar een dodenherden king en overigens gaat ieder zijn eigen weg. Het was ook niet te verwachten, laten we het maar eerljjk zeggen. De ramp van 1940’45 was in de mensen ge schiedenis niet de eerste catastrophe. Maar, en daar gaat het ons voor het he den om, ondanks alle verdeeldheid op allerlei gebied blijkt thans toch, dat het mogelijk is gemeenschappelijk een goede zaak tot stand te brengen. Een burgerzin-lening In meerdere gemeenten is een derge- lijke lening- misschien eenvoudiger genoemd woningbouwlenmg goed gejaagd en daarmee de mogelijkheid geschapen door te gaan met woning bouw. Als krantenjongen heb ik in de ’90-er jaren het Sneek van toen hon derd en eenmaal doorkruist. Ik kende zelfs bij avond en ontij alle straat jes, steegjes, slopjes, met de vele ob stakels als kuilen, volle goten, enz. En het beeld vooral van die oude ver borgen binnenstad, blijft mij altijd helder en klaar in de herinnering, maar als een zéér somber beeld. We kunnen in het Sperkhem nog 150 woningen bouwen, het terrein ligt daar gereed. Maar men weet het dit nemen we althans aan als er geen voldoende geld komt, moet de woningbouw worden stop- In een ver verleden was Sneek, naar de noodzaak van de tijd, samengeperst binnen de bolwerken. Vooral in tijden van bevolkingsaanwas werd elk hoekje en open ruimte al maar weer „benut” om te bouwen. Huizen voor „de fat soenlijke stand”, andere menselijke ver blijven voor „het mindere volk”. Zo zijn toestanden ontstaan op woninggebied (later ook buiten de grachten), die ook nu nog een aanklacht zijn tegen Over heid en Volk van toen. Ziekte en sterfte, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. meentebestuur rekent dan ook op de bereidheid van de spaarders om hun bijdrage te leveren. In de afgelopen jaren zijn in de Noorderhoek en in het Sperkhem reeds honderden woningen door de gemeente gebouwd. De 500ste ge- meentewoning is aanbesteed. Wat be tekent dit? Werk voor grondwerkers, bouwvakarbeiders en schilders, ver nieuwing van meubilair, aanschaffing van nieuwe stoffering enz. Woningen bouwen betekent dus: werk, en werk betekent: welvaart. gezet. Ondanks het grote woning tekort, ondank: de vele samenwo ningen, ondanks het grote aantal „woningen” dat feitelyk al reeds moest zyn af gekeurdWant on danks al deze misère, ondanks alles geldt GEEN GELD GEEN WONINGEN. Wanneer U van het vorenstaande kennis heeft genomen, ga dan bij U zelf na of Gij kunt meehelpen de wo ningnood te lenigen. Een groot offer om de heersende ellende te bestrijden, wordt niet van U gevraagd Alleen geld te lenen tegen 4 en overigens onder redelijke -oorwaarden. De nood der tijden heeft er toe geleid een be roep op U te doen. Het dilemma waar voor wij zijn geplaatst, is niet bouwen oftezamen geld bijeen brengen. Als wij ons rekenschap geven van het leed dat geleden wordt door huisves- tingsmoeilijkheden, kan de keus niet moeilijk zyn. Wij rekenen op U Uw herinnering weer even wakker en „neem” op een wandeling nog eens een keer de Bóschstraten, de Steenklipstra- ten, de Zomerrakbuurten, de Potbuurt. Niet-Snekers die wellicht alleen hét stadsbeeld van het centrum kennen, maakt ook eens een „ommetje” buiten de grachten en ga dat alles zien. Maar doe d' dan in de komende dagen. Doe het voor ge Uw aandeel bepaalt in de 750.000,lening voor onze woning bouw. Dan komt ge met het gemeente bestuur tot het inzicht, dat, wanneer de achterstand die er is, door nieuwbouw wordt ingehaald, tegelijkertijd moet wor den aangevangen met de opruiming van tenminste 600 slechte woningen, te be ginnen met de allerergste gevallen. Hier is een ereschuld in te lossen. Doen we dat met bewogenheid en met het besef van verantwoordelijkheid. met name onder de kinderen, eisten, tot aan het begin van onze eeuw, abnormaal hoge offers. Het getij is gelukkig al lang gekeerd. En het gezondheidspeil van ons volk van vandaag is vooral te danken aan het gestadig voortschrijden naar een betere volkshuisvesting. ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Volop zon, ruimte en frisse lucht. Met dit voorbeeld voor ogen hebben Burgemeester en Wethouders aan de ge meenteraad voorgesteld en ontvingen daarvoor de volle instemming van alle fracties ook voor Sneek een woning bouwlening uit te schrijven. Niet minder dan 759.000,moet er op tafel komen. Dan kunnen we doorgaan met bouwen. Méér wordt natuurlijk ook geaccep teerd! En zó kan Sneek verder bouwen als de burgerzinlening slaagt. Mo* derne gerieflijke woningen in aanbouw in het toekomstige Tuindorp. Het verlangen van nijverheid handel om daadwerkelijk mede te wer ken aan het slagen der burgerzin lening immers het is voor de han- deldryvenden en voor de middenstand van het grootste belang, dat er meer woningen en daarmede meer gezinnen komen die hun behoeften moeten be vredigen wordt wei in zeer hoge mate belemmerd nu de achterstand bij de belastingen in een m.i. véél te snel tempo blijkt te worden ingehaald. In enkele maanden tijds, juist sa menvallende met die waarin op de nieuwe gemeentelening zal kunnen worden ingeschreven, zal door de bur gerij een groot bedrag moeten worden opgebracht, waarvoor de liquide mid delen niet aanwezig zijn. Tóch mag de woningbouw niet stag neren en moet ook de daarbij bestaan de achterstand worden ingehaald. Dit vraagstuk dient te worden bezien als van de verst strekkende urgentie en daarom doe ik een beroep op allen, die nog in de mogelijkheid verkeren het hunne tot het slagen dezer lening bij te dragen, dat ook te doentoon zo het kan Uw burgerzin en schrijf op deze lening in! Ir A. W. VAN DER POEL, Voorzitter v. h. Dept. Sneek der Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel Het ergste leed is voor een groot deel geleden. Maar al zijn we belang rijk vooruitgegaan, het einddoel is nog bij lange niet bereikt. Zeker, er is heel wat „woongelegenheid” ver dwenen: in de Truffelsteeg, de Brou- werssteeg, de Knibbelsteeg, de steeg jes van het Zuidend, „de Sok”, (een oude paardenstal waarin tal van ge zinnen jaren hebben gewoond), „ach ter het Gasthuis”, de Scheidingssteeg. enz. Dat waren wel de ergste woon verblijven. Maar er is nog veel te vee1 overgebleven, dat geen behoorlijke huisvesting mag heten. De gemeente wil verder bouwen, neen moet voortgaan met het bouwen van woningen. Wie is dat: de gemeen te? Dat zijn wij, Snekers, allen met elkaar. Wij U en ik vormen de gemeente Sneek. Nu van andere zijde geen hulp kan worden verwacht dus om de moeilijkheden het hoofd te bie den zal de gemeente dat zijn wij allen met elkaar zich zelf moeten redden. Daarom vraagt het gemeente bestuur U voor de woningbouw geld ter leen en biedt het U een rente van 4 per jaar. De looptijd van de lening is 15 jaar. Voor het jaar 1952 staan er 75 wo ningen op het programma. Zij kunnen er komen als alle ingezetenen mede werken en tezamen uit voor belegging beschikbare middelen en uit spaargel den f 750.000.bij elkaar brengen. Een groot bedrag? Inderdaad, maar als wij zien wat elders is gebeurd en alle spaargelden,, welke voor een enigszins langere belegging in aan- Wij kunnen deze toestand niet wer keloos aanzien. Er moet iets gebeu ren. Huwelijksgeluk wordt bedreigd, aan oude mensen, met inwoning be last, wordt een rustige oude dag ont zegd, jonge mensen, die een eigen ge zin willen stichten, zien met moede loosheid de toekomst tegemoet, kinde ren groeien op in een omgeving en in een sfeer, welke een stempel op hun verder leven zal drukken. Er is maar één mogelijkheid om de moeilijkheden, waarvoor wij zijn ge plaatst te overwinnen er moet ge bouwd worden Sedert 1946 is de woningbouw in deze gemeente dan ook in volle gang. Huis na huis is verrezen, straat na straat aangelegd, maar het tekort was zo groot dat de achterstand nog niet is ingehaald. We lopen echter in, maar nu dreigt er een kink in de kabel te komen, welke een verergering van de nood zal veroorzaken. Om woningen te kunnen bouwen moet men over grote kapitalen kunnen beschikken. Tot nog toe was dat mogelijk doordat onze gemeente, evenals andere ge meenten, geld kon lenen bij ver zekeringsmaatschappijen en der- gelijke. Maar ’t beroep op de ka pitaalmarkt is in de afgelopen jaren zo groot geweest, dat er een schaarste aan kapitaal is ont staan. Het gevolg is, dat de ge meente op dit ogenblik niet meer kan lenen. Dat betekent dus: geen geld geen woningbouw meer. Om te voorkomen dat de woningbouw moet worden stopge zet is gezocht naar middelen om in de behoefte aan bouwkapitaal te voorzien. Misschien hebt Gij goede herinne ringen aan Uw vroegere aonplaats, misschien zijn er nog banden die U met Sneek verbinden. Thans verkeert Sneek in moeilijkheden. Wij doen ook op U een beroep. Helpt ons te ver wezenlijken dat: „ook Sneek zal bouwen in 1952”. Sneek, December 1951. L. RASTERHOFF, Burgemeester. Hij was vermoeid van zijn dage- Radio Televisie Sport el^Spel lijkse werkzaamheden en met een zucht van verlichting Lgde hij zijn moede hoofd terneer. Alles was af- ze en blijft ze, tenzij gedaan vandaag, zoals gewoonlijk; niets laten overstaan tot morgen dat was zijn gewoonte niet. Toch was er iets wat zijn brein bezighield, en waarin hij wist dat hij ondanks zijn stelregel toch gefaald had. Wel was er een goed voornemen, doch zijn za kelijke voorzichtigheid had hem weer- lllllHllllllIlllllllllllllllllllllllllhlIllllllllllIfllIlW Over de woningnood in onze stad behoef ik U ongetwijfeld weinig te vertellen. Gij kent allen van nabij de scherpte van deze na-oorlogse gesel. Naast Uw deur vindt Gij de slachtoffers ervan. Vrienden, kennissen, fa milieleden of leden van Uw personeel verkeren in huisvestingsmoeilijk- heden. Ik ben er echter van overtuigd dat velen van U versteld zouden staan van het leed dat er wordt geleden en van de ellendige toestanden welke er heersen, indien Gij enkele malen een vergadering van de woning- Onder de vies-bruine met roet doorlopen boezem van de schoorsteen en een lekkend onbeschoten pannendak slapen vader en moeder. In de andere helft van deze oude krakende zolder van een woning in een der Zomerrakbuurten staan stijf tegen elkaar de ledikan* ten van de vijf kinderen, meisjes en jongens, groot en klein. Sne k slaat geen slecht figuur als de woningen, waaraan thans gebouwd wordt, gereed zijn, zijn er door de ge meente 513 gebouwd en door bouw- spaarders 38, terwijl met premies door splitsing en verbetering nog 9 woningen beschikbaar kwame In totaal dus 560, als alles afgebouwd is. Ga maar vergelijkingen makenSneek kan die proef doorstaan; En nu zal het van de Sneker ingezetenen, oud-Snekers, vrienden van Sneek afhangen of met bouwen kan worden doorgegaan. Wij hebben goede hoop! Donderdag 29 No vember was reeds 141.000,toege zegd! Deze vorm van samenwerking, door alle gezindten, moet slagen Ieders persoonlijk verantwoordelijk heidsgevoel zal hier de doorslag moeten geven, ieder moet voor zich zelf uitma ken of hij(zij) zal .n.edoen. Wij kunnen alleen daartoe opwekken en dat doen we van harte gaarne Velen künnen meedoen, velen moéten meedoen, daar wordt op gerekend. Na tuurlijk weten we dat velen, die het graag z' uden willen, het helaas niet kunnen doen. Maar... als zij, die wél kunnen, dat ook doen, dan slagen we Dat zou getuigen van burgerzin, een wezenlijk bestanddeel van de democra tie. En ook niet meer dan een staaltje van burgerplicht In één van onze periodieken wordt regelmatig een rubriekje opgenomen, waarin vermeldenswaardige dingen uit verschillende gemeenten staan, onder de titel„Alles gaat goed, Meneer de Bur gemeester!” Laat het zó zijn, dat zowel de Sneker bankinstellingen als de ge- meente-ontvanger om strijd aan de bur gemeester kunnen melden „Alles gaat goed, meneer de burgemeester was ie. Tenzijdat klonk nog na in z’n oren; daar was hij mee begonnen in zijn overpeinzingen. Dat tenzij vroeg om een oplossing en nu hij weer klaar wakker was werd het hem duidelijk dat hier voor hem niet alleen sprake was van „Burgerzin” doch van „Bur- en wat voor hem nog het de zaak was niet afgedaan, en wat zwaarst woog „Zakenplicht”. Regeren erger was, hij had er geen vrede mee is vooruitzien en ^akelijk omgezet zou en dat hield hem uit de slaap. 1 T Of dat nu zo ernstig was? Precies hoe je het bekijkt. Onze zakenman was niet iemand die niet wat verder dacht dan normaal. Hij dacht zo: „Sneek breidt zich prachtig uit de laatste tijd dus meer wonin gen meer mensen meer kleding meer voedsel allemaal meer’s d. w. z. meer mo gelijkheden tot zaken doen”. Dat gaat dus best, dat komt vanzelf, daar behoef je je niet mee te bemoeien, dat kost je niets, dat brengt al leen maar voordeel. Allemaal prachtig, en nu vandaag zo maar plotselingdit alles stop. Radicaal stop! Alle meer’s weg, afge daan, tenzij...... en daar piekerde hij juist over. Tenzij dat plannetje van de Gemeenteraad, tot uitgifte van een zogenaamde „Burgerzin lening” in verband met de dreigende stopzetting van de woningbouw als gevolg van het ontbre ken van dekkingsmidde- len, mocht „Mocht” slagen, dat was het nu juist waar hij geen vrede mee had. Wel wis en drie, dat moest slagen, not to be”. Not to be, niet zo lang onze Men moest toch zaken kunnen doen, er zakenman leeft daar is hijzelf bij moesten toch meer woningen worden daar moet wat gebeuren die wonin- gebouwd, steeds maar meer, zo ver tot gen moeten er komen die lening de Sneker meer naast de deur lag (hij moet voltekend en daar moeten niet begon al lekker te dromen) en Schar- in de laatste plaats de zakenmensen negoutum en IJsbrechtum waren ook toe bijdragen. practisch aan Sneek vastgegroeid, en Dat heeft hij nu goed begrepen. Wat aan de Lemmerwegwat een hui- hij kan missen, daarvoor tekent hij in, zen, wat een uitbreidingen, daar viel morgen direct, dat is zijn eigen zake- me wat t« verdienen, wat woonden lijk belang en daartoe zal hij zyn coU daar een mensen, 't was haast een lega's ook wel weten te bewegen; 't halve stad. Bakker Kruidenier zouden immers stommerds zijn als ze Groenteboer Stoffeerder Kleerma- wel konden en ze deden het niet. Nee, ker Melkboer Electriciën daar had hij nu geen zorgen meer over. Schoenhandelaar Bloemist Tuinier Loodgieter Drukker Galanterie slagen. Nog een troosteloos voorbeeld van misère in onze stad. Een woning in een van de Boschstraat. i I SIS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1