Raadsfracties over de W oningbouwlening Steun naar vermogen De noodklok luidt 5 I E IF IE M I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST .«KM Hengelaarsver. De Vriendschap in’t Zilver Met klem aanbevolen Verder bouwen in 1952 Aan Abonné’s en Adverteerders I OffiSDAG 18 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 101 2872 Redacteur L KIEZEBRINK 1 Prijsindexcijfer gezins- verbruik iets lager Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het Fries in de Tweede Kamer KLEINZAND 7 Telel Raadsheer Hoge Raad Yn ieding oer „Swan mar Leaflik” Adm. „SNEEKER NIEUWSBLAD” WWW Rijke vangst Ds. van Santen naar Drachten Door auto aangereden Aquariamver. Ludwigia Drs. Bierma sprak te Heeg Een huldebetuiging WW 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Het inzicht, dat wij allen, ongeacht ge- HEEG. RAADSFRACTIE P. v. d. A. onze religieuze of politieke overtui ging, deel uitmaken van één grote ge meenschap, moge ons aansporen naar vermogen onze steun te verlenen tot het slagen dezer woningbouwlening van onze gemeente Sneek. K.V.P. raadsfractie Sneek. De IJmuidense trawlers, die op het ogenblik in het Engelse Kanaal op verse haring vissen, boeken prachtige resul taten. Vrijdagmorgen was de trawler Postboy van de rederij De Vem aan de IJmuidense markt met 2200 kisten ha ring, waarvoor het schip het bedrag van 45.000 gulden besomde na een reis van één week. In drie weken tijds heeft dit schip nu ruim 100.000 gulden uit het Kanaal gehaald. O. LINDEMAN. J. DE BOER G. BOOMSMA. In de loop van deze week wordt de 400.000ste bezoeker van dit jaar in het Rijksmuseum te Amsterdam verwacht. Deze zal het aantal van 16.000.000 be zoekers sedert de openstelling van het museum in 1885 volmaken. Redactie-adr es ieder van ons, in overeenstemming met de grootte van zijn draagkracht, medehelpen om de thans gerezen moeilijkheden te overwinnen. DRYLTS. Foar de Krite Drylts fan it Kristlik Frysk Selskip haldde mefr. A. van der MinneBuma fan Ljouwert in ynlieding oer it boek fan W. Couperus „Swart mar Leaflik”. Nei de gebrük- like iepening sei de foarsitter, de hear H. Waltje, yn syn iepeningswurd dat dizze öfdieling sa’n tweintich jier for- lyn al opruchte waerd, mar tiidens de oarloch wêr fordwoun. Nei de oarloch bygelyks wie men fan gefoelens op ’e nij to bigjinnen. By de krite „Meiinoar len” hjir yn Drylts mient men dat dit forsniperjen is, mar wy wolle net öf- brekke hwat oaren dogge, allinich miene wy ek yn it Fryske wurk en de Fryske tael de Heare tsjinje to moatten. Mefr. v. d. MinneBuma krige dêrnei it wurd en wist op ünderhaldende wize de oan- wêzigen to boeijen, troch de moaije frag- minten üt dit boek nei foaren to brin- gen yn de trant fan Swart mar dochs Leaflik. De hear Abma fan Easthim soarge foar öflieding troch musyk op ’t oargel en bigelieding fan de sang. Foar sitter Waltje tanke de sprekster foar it moaije stik Fryske litteratuer dat hja joech, hweryn üs tilden tekene binne, troch üs foarülden trochmakke, dêr’t de alden ünder üs noch in bytsje fan witte kinne. It is nou in stik better as doe. Dêrnei waerd de maetich bi- sochte gearkomste mei tankbea sletten. Toen het Kamerlid dr ir Vondeling Vrijdagmiddag zijn rede over de begro ting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening begon, richtte hij in de eer ste plaats een „persoonlijk woord” tot de voorzitter. Hij bedankte de heer Kor tenhorst voor de uitspraak die deze on langs heeft gedaan, dat er in de Kamer wèl Fries mag worden gesproken. „Ik zal daar nu geen gebruik van maken, maar uw mededeling betekent een mo rele steun aan allen, die in Friesland zijn geboren of getogen en die zich daar op sommige plaatsen niet in het Fries mogen uitdrukken”, zeide de heer Von deling. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden is benoemd onze vroegere stadgenoot mr H. Haga, thans president van het Bijz. Hof van Cassatie te Den Haag. Het woord klinkt wel heel mooi, maar lang niet iedere erfenis is voor delig. Neem bijv, de slechte wonin gen op de Steenklip, in de Zomerrak- buurten, de Boschstraten, de Pot- buurt enz. Die behoren ook bij een erfenis, nl. die welke ons door onze voorouders werd nagelaten. Niemand zal kunnen beweren, dat wij als erf genamen daar veel plezier van be leefd hebben. Integendeel nog steeds voelen we deze nalatenschap als een zware last. bestuur en ook enkele leden hadden hier en daar hun licht reeds opgestoken en o.a. met doktoren gesproken, want zon der hun medewerking kan dit plan niet doorgaan. Hieruit bleek dat men voor lopig dient aan te houden op het plaat sen van 10 aquaria. De kosten, niet ge ring, vormen momenteel nog het groot ste probleem. Waar men evenwel de overtuiging heeft dat heel de burgerij van Sneek sympathiek tegenover een dergelijk plan staat, rekent men erop dat ieder naar vermogen een steentje zal willen bijdragen. In de eerstvolgende vergadering hoopt men met vast om lijnde plannen te komen. Bij de rond vraag werd nog even van gedachten gewisseld over het uitgeven van een eigen orgaan, een zg. mededelingenblad. Ook hierover zal in een volgende verga dering nader rapport worden uitge bracht. Het was al over half twaalf toen voorzitter Monsma de vergadering, die een prettig verloop had, sloot. Staatsvijand nummer één. Maar ook de beide wereldoorlogen lieten een erfenis achter. De woning nood, die we gerust staatsvijand num mer 1 kunnen noemen. Deze vijand is machtig en de strijd ertegen zwaar. Maar ons volk is de moeilijkheden nog nimmer uit de weg gegaan. Door geza menlijke krachtsinspanning werden slechte sociale toestanden uit de weg geruimd en volksziekten en alcoholisme met succes bestreden, terwijl het wo- ningpeil reeds belangrijk is opgevoerd. Met die voorbeelden voor ogen moet de woningnood op dezelfde wijze, door bundeling van krachten dus, overwon nen worden. Als de burgerij van Sneek derhalve de handen ineenslaat, botje bij botje legt en de zeven-en-een-halve ton tegen 4 rente bij ’t gemeentebestuur op tafel deponeert dan behoeft de woning bouw niet te stagneren maar kunnen we het volgend jaar weer een flink aantal woningen bouwen en '’aardoor de vijand en belager van zoveel mensengeluk terugdringen. Dan snijdt het mes zelfs van twee kanten, want hoe sneller de nieuwe woonwijken verrijzen, des te gauwer ook kunnen de krotwoningen, de steegjes en de slopjes worden opge ruimd. Woningbouw is door de drang der omstandigheden vooral nu een zaak van gemeenschapszin geworden. Ja meer nog, van gemeenschapsplicht! Door in te schrijven op de lening, direct of in gedeelter (voor d? smalle beurzen) voldoet men aan die plicht. Moge het resultaat van onze gemeenschappelijke krachtsinspanning straks het bewijs le veren, dat burgerzin in onze goede stad geen holle frase is maar levende werke lijkheid. In verband met een besluit van de N.N.P. Afd. Fries land zal het „SNEr.KER NIEUWSBLAD” met het oog op de Kerstdagen op MAANüAG 24 DECEMBER. NIET VERSCHIJNEN. Vrijdag 28 December ver schijnt ons blad gewoon, terwijl het Nieuwjaarsnum- mer bezorgd wordt op Maandag 31 December. ver niet alleen deel van de woningzoe- dere stappen zal ondernemen om het kende, niet alleen van de medebewo- beoogde doel te bereiken. Trouwens het ner, maar moet ook nood zijn van j hun die door God de Heere met mid delen zijn gezegend om die nood te lenigen. Nu is een gokje voor een alleszins goed doel op een bazar, of in een pre- mielening, bevordering van eigen heb zucht. Zij onze Sneker woningbouwlening een gezamenlijke noodlening. Moge haar slagen doen zien dat, waar één lid lijdt, allen meelijden. Bestrijden wij met elkander die nood door deel te nemen in de uitgeschreven lening* Haar slagen zal tevens dienen tot bestrijding van de ;rkloosheid in het bouwvak, die ook in onze plaats dreigt. Sneker werkgevers en werk nemers staan klaa. om c j bouw der woningen op zich te nemen. Moge God in de hemel het doen ge lukken! J. BLOK Fzn. naar meer Brekken trekken en dikwijls Zondagsavonds terugkeren. Vele met een flinke buit aan baars, snoek enz. Enige weken later kon de heer Post een aantal bekende liefheb bers van de vissport bijeentrommelen ten kantore van de heer M. de Vries aan de 2e Oosterkade. Daar werd be sloten een oproep te plaatsen tot het houden van een vergadering op 22 Dec. 1926 in café „Onder de Linden”. Onge veer 40 personen gaven toen blijk van hun belangstelling en op voorstel van de heer Foeke de Wolf werd een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren F. A. Geensen, voorzitter; Th. v. d. Werf, 2e voorzitter; M. de Vries, secre taris; W. Ruardi, penningmeester; R. Post’ en A. Reindorp, commissarissen. Praktisch alle aanwezigen gaven zich op als lid, en zo ontstond de hengelaars vereniging „De Vriendschap”. Aanvanke lijk bepaalde men zich tot het houden van onderlinge wedstrijden, met als extra attractie in ’t voorjaar, als ’t vis- seizoen nog was gesloten, eierzoeken. Toen de regering de rechten der hengel- vissers sterk wilde beknotten, werd in het jaar 1930 besloten toe te treden tot de Algemene Nederl. Hengelaarsbond om zodoende meer de algemene belan gen van de hengelsport te kunnen be hartigen. Onder aanvoering van de on vermoeide voorzitter, de heer Geensen, Het prijsindexcijfer van het gezins- verbruik op basis 1949 100 van het C.B.S. daalde van 15 October op 15 No vember met 1 punt tot 120. Het index cijfer voor de voedingsmiddelen liep te rug van 125 tot 123, hetgeen voorname lijk werd teweeggebracht door een da ling van de index-cijfers van groenten en fruit. Bij de niet-voedingsmiddelen vertoonden de prijzen van kleding (bo venkleding), schoeisel (reparatie) en woninginrichting en huisraad een klei na daling. Onze maatschappij, ons maatschap pelijk leven ontstaat uit de kleinste cel van dit leven, het huisgezin. Bloeit het gezinsleven, heerst er ge zag en eenheid, het zal de maatschap pij ten goede komen, want zij wordt er door gebouwd. Wij leven niet ieder voor zich, los van elkander, als zandkorrels, maar vormen samen in onze organen de maatschappij. In dit leven vormen wij als Snekers één gehe<l, als stadgeno ten organisch samengevoegd. Niet de Oosterdijkbewoner tegen over die van het Grootzand. Niet de buurtbewoners tegenover die van on ze grachten of betere straten. Met elkander gezamenlijk vormden wij de Sneker burgerij toen de bevrijding daar was. werd overal propaganda gevoerd voor de hengelsport en zo kwam „De Vriend schap” tot grote bloei. Jammer was het dat in 1937 de heer Geensen wegens vertrek moest bedanken. Als blijk van waardering voor al hetgeen hij voor de vereniging had tot stand gebracht, werd besloten hem tot erelid te benoemen. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer L. Ringma, die in 1944 vervangen werd door de heer J. Wuring. De tijd dat er smalend over de hengelsport werd ge sproken is reeds lang voorbij. Zij telt nu in ons land enige honderdduizenden be oefenaars. Ook van regeringswege be- men de betekenis van de hengel- Verschijnt: DINSDAGS e» VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Een kiekje van de club uit lang vervlogen dagen. sport in te zien, als een onmisbare ont spanning voor een groot deel van ons volk,getuige o.a. het feit dat het be stuur van de Vriendschap afgelopen zo mer werd uitgenodigd ten Provincie- huize tot het houden van een bespreking onder leiding van het lid van Gedepu teerde Staten, de heer Hoogland, waar zowel sport- als beroepsvissers aanwe zig waren, alsmede enige autoriteiten uit de visserij-inspectie. Als gevolg van deze conferentie kwam een commissie tot stand met het doel zo nodig fede ratief water te pachten, in welke com missie de heer H. de Wolf werd aange zocht zitting te nemen. Het tegenwoor dig bestuur van de jubilerende vereni ging is samengesteld uit de navolgende heren: J. Wuring, voorzitter; H. de Wolf, secretaris; G. W. van Bruggen, penningmeester, en de commissarissen J. Kuperus, Tj. v. d. Zee, H. Pasma, D. Brouwer. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Hoewel gemeentelijke leningen voor woningbouw in principe niet toe juichend denk aan de onderlinge, vaak grote verschillen in financiële draagkracht veroorzaakt door sa menstelling der bevolkingen meent de C.H. raadsfractie deelname aan de voorgenomen bouwlening van onze gemeente met aandrang te moe ten aanbevelen. Nu de volksvertegen woordiging besloten heeft een groot deel der rijksgelden te bestemmen voor verdedigingsdoeleinden waar door de woningbouw in het gedrang is gekomen, blijft de gemeenten niet anders over dan een beroep te doen op de financiële hulp onzer medebur gers. Om hier ter stede toch met bouwen te kunnen blijven voortgaan, menen wij dat het beroep op de bur gerzin van onze stadgenoten in de gegeven omstandigheden alleszins moet worden toegejuicht en bevelen wij deelname aan de lening nogmaals met klem aan. Nu doen we het zó l Een blok ruime onder- en bovenwo ningen van de gemeente aan de Joh. IV. Frisostraat. Als de woningbouw lening slaagt, komen er meer. Zó bouwde men de arbeiderswijken in de vorige en ongezond. Helaas is een van de Zomerrakbuurten er Het antwoord op deze vraag is voor een groot deel afhankelijk van de wij ze waarop de Sneker burgers reage ren op de uitgeschreven 4 Woning bouwlening. Dat de woningnood een der ernstig ste na-oorlogse kwalen is waaraan we in ons land lijden, mag ik alge meen bekend veronderstellen en bij de beoordeling van genoemde lening moet men, naar mijn mening althans, NIET IN DE EERSTE PLAATS let ten op de zakelijke kant, doch meer HET DOEL voor ogen houden: door inschrijving op de lening medehelpen aan een verbetering van de in Sneek heersende woningtoestanden. Ook de zakelijke kant mag evenwel niet ongunstig worden genoemd; hoe wel het mogelijk zal zijn een iets ho ger rendement dan 4 te verwerven, staat daartegenover, dat na 15 jaar de lening a pari zal worden afgelost. Ten volle ben ik mij bewust, dat het voor velen niet gemakkelijk zal zijn gelden voor deelname te vinden; de zaak waarom het gaat is evenwel van zeer grote betekenis en de moeite van het zoeken zeker waard. Waar onderscheiden gemeenten ons reeds voorgingen, hoop ik van harte dat, met medewerking van het grootst mogelijke percentage der bur gers, ook de Sneker woningbouwle ning 1952 moge slagen. A. H. VIS. kapitaalmarkt plaatst eeuw. Nauw, triest, slecht ons voor nieuwe moei- dit straatje lijkheden, die het ge- nu nog. hele bouwprogramma in de war dreigen te sturen. De benodigde geldmiddelen voor de bouw van nieuwe woningen zijn in onvoldoende mate beschikbaar. Met grote zorg moeten wij deze ont wikkeling gadeslaan, er ons op bera dend, hoe wij deze nieuwe moeilijk heden kunnen overwinnen. Er zijn vele voorbeelden te noe men, waaruit blijkt, dat uit het besef dat wij gezamenlijk iets tot stand kunnen brengen, prachtige resultaten zijn bereikt. Ook in uit geval kan Zo hebben we met elkander thans een gezamenlijke nood, omdat ons ge meenschapsleven in gevaar is, en in zijn kleinste samenstelling, zijn oor sprong, het gezinsleven in gevaar ge bracht wordt door de woningnood. Dié Noodklok luidt, en ons meentebestuur luidt de klok! Hoort hem luiden De woningnood is volksnood enverder uitwerken en t.z.t. een commis- brengt volksleed mee. Woningnood sie benoemen, die met het bestuur niet alleen deel van de woningzoe-dere stappen zal ondernemen Ds. A. van Santen heeft in de Zon- dagochtenddienst der Vrijzinnig Her vormden in Amicitia meegedeeld dat hij de toezegging van beroep naar Drach ten heeft aangenomen. Hij zal zijn ambt aldaar in de maand April van volgend jaar aanvaarden. In de prediking gister morgen over het onderwerp „Schipper naast God” heeft Ds. van Santen de mo tieven verwerkt, waarom hij dit besluit genomen heeft.Beslissend is hierbij ge weest de kerkelijke achtergrond van zijn werk met name het verband met de plaatselijke Hervormde Gemeente. De preek liet niet na diepe indruk te ma ken. Naar wij vernemen zal de preek in druk verkrijgbaar worden gesteld. Toen Zaterdagmiddag de omsteeks 16-jarige leerling van de Ambachts school Taeke Remery van Goënga op zijn rijwiel huiswaarts keerde, werd hij nabij de Regenboogstraat door een per sonenauto, komende uit de richting Leeuwarden aangereden. De jongen werd tegen de grond gesmakt, maar ge lukkig bleek later dat hij er met slechts een gekneusde hand was afgekomen. Met een auto van Garage Pheifer werd de knaap naar Dr v. d. Meulen ver voerd, die heelkundige hulp verleende. Hij werd daarna naar de ouderlijke woning te Goënga vervoerd. Het rijwiel werd danig gehavend. Naar de oorzaak van het ongeval stelt de politie een on derzoek in. In „Onder de Linden” werd Zater dagavond een ledenvergadering van Ludwigia gehouden. Gezien de belang rijkheid der agenda viel het bezoek tegen en daarom werd ook nog geen definitief besluit genomen betreffende het plaatsen van aquariums bij zieken en invaliden. Na een inleidend woord van voorzitter W. Monsma besprak de heer de Kok uit Zaandam het houden van vissen. Spreker wees er met klem op dat veel liefhebbers de vis verkeerd houden, hetgeen aan de aquaria veel na deel berokkent. Ook t.o. van de planten maken velen dezelfde fout nl. dat ze er te veel in plaatsen. Van het allereerste belang is dat men voldoende licht en warmte in de bakken heeft. Altijd dient men rekening te houden met de natuur lijke omstandigheden, in dit verband wees inleider op tal van voorbeelden uit de practijk, waarbij hij tevens schema tisch de plantengroei in de natuur aan gaf. Waar ook in de natuur de warmte graad van het water aan schommelin gen onderhevig is, moet zulks in de aquaria ook in practijk gebracht wor den. De temperatuur behoort dus ge regeld te schommelen, wat zowel voor de vis als plant een eerste eis is. In de practjjk heeft men daar steeds het meeste succes mee. Ook over de inrich ting der bakken en het aantal vissen werden vele practische wenken gegeven. Naar aanleiding van deze inleiding volgde een geanimeerde ^edachtenwisse- ling, waarbij tal van problemen aan de orde kwamen. Vervolgens besprak de voorzitter het in de vorige vergadering geopperde plan om bij zieken en inva liden aquaria te plaatsen. Zal een der gelijk idee ingang vinden dan is, aldus het bestuur, in de eerste plaats nodig dat men kan rekenen op de medewer king van de leden. Waar het bezoek op deze vergadering te klein is kan men direct nog geen bindend besluit nemen en daarom werd voorgesteld dit vraag stuk in algemene zin te behandelen. Unaniem was de vergadering het eens dat een dergelijk plan voortgang dient te hebben en reeds vele aanwezigen ga ven zich op, om, indien dergelijke bak ken bij zieken geplaatst worden, voor het onderhoud te zorgen. Met deze steun in de rug zal het bestuur de plannen Weinigen zijn er, die niet uit erva ring of uit contacten met anderen de nood kennen, die het tekort aan woonruimte heeft doen ontstaan. Die nood heeft vele schakeringen. Denken wij slechts aan de jonge mensen, die jaren en jaren, zonder enig uitzicht, wachten op dj verwezenlijking van hun ideaal om een gezin te stichten, aan de noodvoestand van de te kleine behuizin gen voor groter wor dende gezinnen, aan de samenwoningen met hun vaak trieste ge schiedenis. Het is een maatschappelijk kwaad, dat wij niet mogen onderschatten. In de achter ons liggende jaren is reeds veel gedaan om de grote achterstand in te halen. Sneek is in dit opzicht zeker niet achtergebleven, inte gendeel. Nieuwe moei lijkheden dreigen ech ter. Schaarste aan ar beidskrachten en ma terialen waren tot dus verre de grootste be lemmeringen voor een oplossing van het wo- ningprobleem. Het toe gewezen bouwvolume maakt de jaarlijkse bouw van een slechts beperkt aantal wonin gen mogelijk. De recente ongunsti ge ontwikkeling op de Zaterdag 22 Dec. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de hengelaarsvereniging „De Vriendschap” alhier werd opge richt. Dit feit zal worden herdacht met een feestavond in de foyer van Ami citia. En hier iets uit de geschiedenis van deze vereniging. Toen in de zomer van 1926 enige hen gelaars op het Sneker Meer elkander ontmoetten, werd door de heer R. Post het plan geopperd een hengelaarsvereni ging op te richten. De hengelsport vier de in die dagen hoogtij, in grote getale - zag men Zaterdagsavonds de bootjes gint Het Instituut Landbouw i Coöperatie hield een propaganda-avond in het Gebouw der Ned. Herv. Gemeen te alhier. De leiding berustte bij de voor zitter an het bestuur der Coöp. Zuivel- fabriek „Hoop op Zegen”. Na een kort openingswoord van de heer B. G. van der Meer gaf deze het woord aan drs. Bierma van Leeuwarden voor het hou- den van een propagandarede. Met aan- dacht werd de spreker gevolgd. Na de pauze werden nog enige films vertoond, die ook bijzonder werden gewaardeerd. Hoewel zeer velen een uitnodiging voor deze avond hadden ontvangen, was de opkomst beperkt tot een vijf-en-zeven- i tig-tal. HEEG. Donderdag traden H. D. Dou- ma van IJlst en mej. Gr. Ypma te Heeg in het huwelijk. Een huwelijksvoltrek king op zichzelf brengt altijd al veel kijklustigen op de been. Maar ditmaal was het toch wel iets bijzonders. Zo za gen we dat het bruidspaar bij het ver laten van het Gemeentehuis van Wym- britseradeel te Sneek tussen een haag van gymnasten door ging. Het waren leden van de gymnastiekver. „K. en V.” van Oppenhuizen. Hetzelfde geschiedde bij het verlaten van de Geref. Kerk te Heeg, waar de plaatselijke gymnastiek ver. „S.S.S.” stond opgesteld. Ook ’s avonds in het Gebouw der Ned. Herv. Gemeente werden toespraken gehouden door vertegenwoordigers van bovenge noemde verenigingen, terwijl ook de v.v, Heeg haar doelverdediger hulde bracht en cadeaux aanbood.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1