De School voor B.L0. deed nieuwe stap vooruit i BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4’1. Woningbouwlening Sneek Er wordt iets van U gevraagd ff VRUBA6 21 DECEMBER 1851 6e Jaargang No 102 L KIEZEBRINK 2872 OVERLEG TUSSEN LONDEN EN PARIJS Bevorderd HET KERSTSPEL: Jeugdconcert Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters Piano-recital Willem Andriessen KLEINZAND 7 Telei Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD INSCHRIJVING op de It is mei sizzen net to dwaen de OÜi Ter navolging Aanbesteding Verkoop huis De Vierde Wijze uit hei Oosten j Redacteur: WIKA BOONSTRA. Wie er aan werkten. Willem Andriessen. Zo fris en modern als de entree is de gehele nieuwe afdeling. Zoals bekend is dat ook het verwijt dat de Amerikanen van Europese zijde treft bij hun politiek ten opzichte van W.-Europa. Zij, de Amerikanen, eisen onmiddellgk een zo zware inspanning van de W.-Europese landen voor hun defensie dat deze bijna onder de lasten bezwijken en dreigen economisch uitge- hold te worden, wat grote gevaren voor hun toekomst medebrengt. In het „rap port der drie wijzen” (de Amerikaan Harriman, de Engelsman Plowden, en de Fransman Monnet) waarin Harri man wel de toon zal hebben aangege ven wordt practisch alleen de Engelse en Portugese krachtsinspanning voor de defensie bevredigend geacht; van Bel gië wordt 53 Frankrijk 5 Noor wegen 14 Italië 13.5 Nederland 5 meer aan defensie-uitgaven ge vraagd. België weigerde reeds op deze totstandkoming ontwikkeling Ook voor buiten leerlingen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. X Drijfhout, Sneek. Radactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Vsrsghijnt: ÖlNSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Driffhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 IWefoon 3005 (K 5150) Voor een verdere uitbouw van deze werkinrichting zgn reeds plannen ont worpen, en ik hoop, aldus de burge meester, dat het spoedig mogelgk zal zijn deze verder te ontwikkelen en uit te voeren. Dat hebben de leden van onze Gemeenteraad ook gedacht. Pra ten en schrijven alleen is niet vol doende om de Woningbouwlening van de gemeente te doen slagen. Daarom pakken ze zelf mee aan. Dezer dagen zullen ze persoonlek inschrijvingsbiljetten voor de le ning bij de burgerij bezorgen en deze vóór 15 Januari zelf ook weer ophalen. Ook de burgemeester, de wet houders, de secretaris en nog veel meer werkers gaan op stap voor dit mooie doel. Alle krachten wor den nl. gemobiliseerd óm de beno digde 750000 gulden voor de wo ningbouw bij elkaar te krijgen. maakt en zeer de moeite waard en boven van de leermiddelen en de onder wijsmethoden, welke bij dit buitenge woon onderwijs met zoveel succes wor den toegepast. De onderwijzers krijgen evenals de ambtenaren de uitkering ineens van vijf gulden. Zij zullen ook vallen onder de overgangsregeling ter tegemoetkoming in de ziektekosten voor overheidsperso neel en met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 onder de gratifi- catieregeling bij ambtsjubilea, die voor ambtenaren geldt. het ■zr Intussen wordt er in de commissie vergaderingen der V<N. Assemblée te Parijs al maar over ontwapening ge sproken, maar men schiet niet op, de kloof tussen het standpunt van West en Oost blijft even wijd. Nogal opzien barend was het terugtrekken van de Zuid-Afrikaanse delegatie uit de As semblée der V. N. Zij zal aan deze ver gaderingen niet meer deelnemen zolang Zuid-Afrika geen bevredigend ant woord heeft gekregen op zijn klacht over het optreden der mandaatcommis- sie der V. N. Deze had besloten de Herero stammen uit Z.W. Afrika te ho ren. Zuid-Afrika, dat na de eerste we reldoorlog deze vroegere Duitse kolonie als mandaatgebied kreeg te beheren, Notaris Zijlstra te Sneek verkocht fi naal het burgerwoonhuis te Oppenhui zen, bewoond geweest door de heer A. Zondervan, voorheen directeur van ge meentewerken van Wymbritseradeel. Koper de heer M. A. Kruis te Sneek voor 4852. dat de behoorlijke genomen, derniseren, dankte allen die aan de bouw en de inrichting van de nieuwe afdeling medewerkten, en stelde daarna het gebouw met outillage ter beschik king van het personeel. Hij zei daarbij nog dat hun taak taak veel belangrrjker is dan die van de gemeente. Wij hebben met dode materialen gewerkt, gij zult met het levende materiaal werken, dat veel moet ontberen. Ik hoop echter, zo eindigde de burgemeester, dat gij de lief de zult vinden om deze taak op U te nemen en te volbrengen en de kinderen met uw liefde en zorg zult omringen. Want achter dit gebouw staat het kind. Dat mogen we nooit vergeten! Na het drinken van een kopje thee begaf het gezelschap zich naar de school die, evenals de tentoonstelling, met grote belangstelling bezichtigd werd. Daarna kwam men opnieuw op het ge meentehuis bijeen, waar nog het woord gevoerd werd door de heren J. Bakker, hoofd van de school, R. J. Sipkens, in specteur l.o. en voorzitter Pier de Boer- stichting, A. van Doorn, hoofd Kon. 'Emmaschool, R. Reitsma, burgemeester van Wonseradeel en secretaris van de afd. Geestelijke Volksgezondheid en W. J. Nieuwenhuis, schoolarts, waarna bur gemeester Rasterhoff dankte voor de belangstelling en de gelukwensen. De nieuwe afdeling bevat beneden en boven een ruim en licht leslokaal, die mede door de frisse kleuren waarin ze geverfd zijn en de eveneens in lichte tin ten gehouden meubilering, stofferingen vloerbedekking een prettige indruk maken. Zowel voor de leerkrachten als voor de kinderen zal het hier goed wer ken zijn.. Het benedenlokaal wordt eveneens ge bruikt voor de lessen in huishoudelijk werk, zoals handwerken, naaien, koken enz. Het bovenste is alleen leslokaal voor de gewone schoolvakken, die hier natuurlijk op een voor deze kinderen ge- eigende wijze worden onderwezen. Ter gelegenheid van de opening was in beide een tentoonstelling ingericht. .Beneden van werkstukken door de leer- liogen in de lessen handenarbeid ge- kan geschieden bij de Gemeente-Ontvanger van Sneek en de plaatselijke bankinstellingen. moderniseerde afdeling voor imbecillen aan de Havenstraat geopend. Dit geschiedde in de Raadzaal van het Stad- huis, waar burgemeester Rasterhoff een groot aan- tal genodigden, onder wie collega’s van uit de omringende Naar aanleiding van de advertentie, die XI allen ongetwijfeld elders in dit nummer hebt gelezen, wilde ik U graag iets meer vertellen over het spel, dat ook dit jaar in de Kerstnacht weer op gevoerd wordt. Het spel heet: „De Vier de Wijze uit het Oosten.’ en het is ge maakt naar een verhaal met dezelfde titel van H. van Dijke. Het laat ons zien, dat er geen drie, maar vier koningen waren, die naar de Koning gingen zoe ken. Er was nog een vierde Wijze, maar deze kwam te laat, om met zijn vrien den mee te gaan. Hg moest dus alleen gaan. En dan begint de zwerftocht van Artaban, zo heet de koning. Overal komt hij net te laat om het Kind te vin den. Al de schatten, die hij heeft meege nomen, het zijn drie kostbare edelstenen, om het Kind te schenken, geeft hij aan mensen die in nood zijn. De zwerftocht duurt jaren. Toch vindt hij het Kind, maar dan is het al de Man geworden, die aan het Kruis wordt geslagen. Wan hopig denkt hij, dat het nu te laat is, en als hij dodelijk gewond terneer ligt, zich volkomen eenzaam voelend, dan kom: Christus zelf bij hem, en roept hem. Hij geeft het antwoord op de vraag, of alles voor niets is geweest. Nee, want wat Gij aan de minste mijner broeders gedaan hebt, hebt gij mij ge daan. Dan weet Artaban, dat hij zijn Heer gevonden heeft. Heeft het ons iets te zeggen? Komt, en ziet! De N.V. Werktuigenbureau voor de Landbouw, alhier, heeft na overleg met de personeelsvereniging besloten de dit jaar aan het personeel toekomende tan tièmes gedeeltelijk uit te keren in de vorm van obligaties van de door de ge meente uitgegeven burgerzinlening. Aan deze lofwaardige uiting van bur gerzin geven wij gaarne bekendheid, in de hoop, dat zij in daarvoor in aanmer king komende gevallen navolging zal vinden. Het personeel legt van de extra uit kering iets op zij voor later en dient tegelijk de zo belangrijke voortzetting van de woningbouw. Vorige week had de aanbesteding plaats van de electrische en sanitaire installatie van café-restaurant Piso aan de Parkstraat. Ingeschrèven werd als volgt: Churchill en Eden zijn deze week in voorstellen in te gaan. Volgens Brussel Parijs op bezoek geweest. Het overleg is het rapport gebaseerd op onjuiste ge- Engeland en Frankrijk was gevens. Eisenfhower schijnt echter met het rapport accoord te gaan en van oor deel te zijn dat als de landen aan de con clusies gehoor geven, het punt spoedig bereikt zal zijn waarop het dwaasheid zou zijn het Westen aan te vallen. Maar de ministers van financiën hebben in deze dingen ook nog mee te spreken en we verwachten eigenlijk dat onder deze omstandigheden de Atlantische conferentie, welke te Lissabon begin volgend jaar bijeenkomt ter bespre king van de gezamenlijke verdediging, nog geen concrete plannen zal kunnen opstellen, al gaat ieder land intussen door met opvoering van zijn defensie. Electrische installatie: L. v. d. Wal, W. Lodewijkstraat ƒ3100; T. Brouwer, Westhem 2998; v. d. Woude, Ijlst ƒ2912; N. Silvius, Grootzand 2929; M. Troelstra, Oud Kerkhof 2882. Be groting ƒ2820. Gegund aan de laagste inschrijver. Sanitaire installatie: B. Sikma, Pe perstraat 854; L. v. d. Wal, W. Lode- wjjkstraat 849; Fa v. d. Wey en Otte, Salverdastraat ƒ830; M. Troelstra, Oud Kerkhof, ƒ817; v. d. Woude, IJlst ƒ803; T. Brouwer, Westhem 793.50; N. Sil vius, Grootzand 785. Begroting 750. Gegund aan de laagste inschrijver. De volgende stap, zo vervolgde spre ker, doen we vandaag, nu aan de onbe vredigende toestand, waarbjj beide groe pen in éénzelfde school waren onderge bracht, een einde wordt gemaakt. Van een sluitstuk zal echter geen sprake kunnen zijn, want steeds ont staan ook voor dit onderwijs nieuwe be hoeften en nieuwe verlangens, die nieuwe voorzieningen door de gemeente vragen. Bij dit alles dient het belang van het kind voorop te staan, maar hierbij staat de overheid voor een moeilijke taak. Zij heeft nl. niet het recht in te grijpen en mag geen dwang op de ouders toepas sen, maar moet proberen hen te over tuigen. Maar dat heeft niet altijd resul taat, en daarom moet ook hierin veran dering komen. Het belang van het kind en van het onderwijs eist, dat voorzie ningen worden getroffen die het, om ringd met de nodige waarborgen, moge lijk maken dat het moeilijk lerende kind geplaatst wordt op de sehool waar het de beste resultaten kan bereiken. Spr. sprak verder nog de hoop uM, dat het spoedig mogelijk zal zijn ook het gebouw aan de Q. Koemarkt te mo- Kunst aan Allen Sneek gaf Dinsdag avond in het Gebouw voor Chr. Belangen haar tweede abonnements-concert, be staande uit een piano-recital door Wil lem Andriessen. Gezien de populariteit van de piano als soloinstrument en de vermaardheid van Willem Andriessen, had men voo? dit concert zeker een grotere belangstelling dan „normaal” mogen verwachten. Het bleef echter ook dit keer bij de vaste kern concertbezoe kers, zodat de grote zaal van het ge bouw vele lege stoelen vertoonde. On danks deze handicap was er de hele avond een prettige sfeer en een innig contact tussen podium en zaal. Willem Andriessens markante verschijning, zijn beheerste en volledig geconcentreerde manier van spelen en zijn zeer muzikale voordracht maakten dat de aanwezigen volkomen geboeid luisterden. Men moet wel grote bewondering krijgen voor deze Van begin af aan wer den ook kinderen uit an dere gemeenten toege laten. Ook dit aantal nam geleidelijk toe en thans zijn er al 35. Ook in dit opzicht heeft de school dus een taak gekregen, die ze zo goed mogelijk heeft trachten te vervul len. Voorheen werd direct geen behoefte gevoeld de eerste stap van 1937 door an deren te laten volgen, maar later brak het inzicht baan dat alle moeiten, zor gen en kosten verloren zouden gaan als ook na de schooljaren niet de nodige zorg aan de pupillen wordt gegeven. l- j Uit die gedachte groeide de nazorg, ter- heeft deze later practisch ingelijfd en Malan past er tegen de wil der bevol king de apartheidspolitiek toe. De man- daatcommissie der V. N. wilde op de klachten dezer bevolking ingaan en nu liep Z.-Afrika uit de Assemblée. Intus sen is er een neiging bij de meeste na ties de zaak te sussen daar men Zuid- Afrika straks bij de vorming van het defensie-commando voor het Midden oosten nodig heeft. Wat dit commando betreft, zou Syrië thans definitief blijk hebben gegeven toe te willen treden, en men verwaoht dat er meer Arabische landen zullen volgen. Zeer tegen de zin van Egypte, dat zijn actie tegen Enge land er door verzwakt ziet. De Engelsen hebben door minister Eden nieuwe po gingen gedaan met de Egyptische re gering tot een vergelijk te komen, maar veel kans op succes is er niet. De Egyptische regering is ook om de aandaoht van haar volk van de misera bele binnenlandse toestand af te leiden, de strijd om de Kanaalzone met de En.- gelsen begonnen en moet nu doorzetten. Er is nu in die zóne een soort guerrilla aan de gang, welke voor beide partijen zeer schadelijk is. In een soortgelijke impasse als de Egyptische is ook de Perzische regering van Mossadeq ge raakt, ook zij kan niet terug. Of de ver kiezingen, welke thans begonnen zijn, veranderingen zullen brengen, moet de. toekomst leren. Wat het defensiecom- mando voor het M.-Oosten betreft: tus sen Engeland en Turkije schijnt er enig verschil van mening over het opperbe vel te zijn. En de Grieken, evenals de Turken jongste partners in het Atlan tisch pact, vragen dringend aan Enge land om hun Cyprus ai te staan, welks bevolking in grote meerderheid aan sluiting bij Griekenland wil; het is ech ter strategisch zo belangrijk voor En geland, vooral nu het Suezkanaal door de Egyptenaren wordt bedreigd, dat aan een inwilliging van dat verlangen niet valt te denken. Enkele dagen geleden kregen de moeilijk lerende kinderen en de imbecillen hier nog les in dezelfde openbare B.L.O.-söbool aan de Oude Koemarkt. Dat bracht vele bezwaren met zich mee, niet alleen voor de ouders, maar ook voor de kinderen. Thans echter is aan die onbevredigende toestand een einde gekomen, want gistermiddag werd de afzonderlijke, geheel vernieuwde en ge- tusse® Engeland en Frankrijk vooral nodig omdat de Engelse premier tijdens zgn bezoek te Washington aller lei kwesties met de Amerikaanse rege ring aal bespreken en hij tevoren ook het Franse standpunt moet kennen. Churchill heeft voor hij naar Amerika gaat eèn paar maatregelen genomen, welke klaarblijkelijk bedoeld zijn een gunstige sfeer voor besprekingen met de Amerikaanse bondgenoot te schep pen, hij rhaakte de valutamarkt te Lon den vrij (een experiment waarvan het resultaat nog twijfelachtig is) en be sloot een Amerikaanse lening af te be talen. Martr het is de vraag of deze din gen de aandacht van het Amerikaanse Congres en van de regering 'Truman zul len afleiden van het feit, dat Engeland de Europese samenwerking zo weinig goed gezind is en dat Churchfll nog pas zo iets als bezwaren heeft laten horen tegen de Amerikaanse vliegvelden in Engeland, ,/jmdat zij een gevaar oproe pen, dat tot nog toe niet voldoende on der ogen w’as gezien”. Wat Churchill precies zal trachten te bereiken te Was hington is onbekend, men zegt dat hij gaat pleiten voor een drieledige samen werking: een Europese federatie op het vasteland, het Engelse Gemenebest en Amerika. Wat de Amerikaanse rege ring daarvan zal zeggen durven we niet voorspellen, maar is de Europese fede ratie nog eén hersenschim, het Engelse Gemenebest is zeker niet meer wat het vroeger was, India volgt een eigen en Aziatische politiek en Zuid-Afrika drijft van het moederland weg door zjjn apartheidspolitiek, welke het nu weer in botsing bracht met de Ver. Na ties. Vooral de afzijdigheid van Enge land van de Europese federatieve ge dachte en van het Europese leger waarmee Londen wel wil samenwerken, maar in zo’n vorm dat het de beschik king houdt over de eigen troepen zal, evenals het plan-Schuman, een moeilijk punt geweest zijn in het EngelsFranse overleg, ook al sprak een communiqué van volledige overeenstemming over alle internationale vraagstukken. Het blijkt toch altijd weer mogelijk om een kunstenaar aJs Willem An driessen is, volle zalen te doen trekken. Dinsdag concerteerde hg tweemaal voor de jeugd van de diverse onderwijsinstel lingen in het Gebouw voor Christelijke Belangen en belde malen was de zaal tjokvol. En of de jeugd genoten heeft? Och, wanneer zo’n 700 jongelui een stilte betrachten dat men de spreek woordelijke speld kan horen vallen, dan spreekt zulks boekdelen. Willem An driessen wist dan ook zijn jeugdige ge hoor te boeien met de zeer duidelijke uitleg van de werken die gespeeld zou den worden. Het waren de Etudes Sym- phoniques, Opus 13 van Robert Schu mann (18101856), geschreven in 1824 en de Sonate in c kl. terts Opus 13 van Ludwig von Beethoven. (17701827). Het eerste werk uit de romantische pe riode, ’t tweede als klassiek voorbeeld. Andriessen begon met van het eerste werk tot in de finesses het thema uit te leggen, dat oorspronkelijk voor fluit ge schreven was door Baron von Flicken, en door Schumann symphonisch be werkt zodat het later ook geschikt zou zijn voor uitvoering door orkest en ook als zodanig bewerkt is door Willem Kes. Hij liet de thema’s door de diverse stem men herhaald duidelijk uitkomen, zodat een goed begrip in het werk ontstond en de jeugd precies kon volgen hoe dit meesterwerk gehoord, moet worden. Daarna speelde hij het gehele werk. Na een zeer korte pauze legde hij het werk van von Beethoven op dezelfde duidelijke wijze uit, vooral het verschil tussen het romantische van Schumann en het klassieke van von Beethoven. Deze Sonate Pathetique, het beroemde werk van von Beethoven, bij iedere mu ziekliefhebber bekend, viel er bij de jeugd ook goed in. Het spel van An driessen is van een zodanige kwaliteit, zelfs in deze instructieve uitvoering, dat er niet anders dan lof voor is. Derge lijke openbare lessen zijn een weelde, die men zeker niet hoog genoeg kan aan slaan en de organisatoren mag men zeker dank zeggen voor dit initiatief. P. Ja ,zult u zeggen, dat gebeurt tegen woordig haast elke dag en altijd is ook die hulp noodzakelijk. Toch is de hulp die wij nu van u vra gen wel een heel bijzondere. Immers het kost u geen geld, maar u ontvangt er zelfs iets voor, nl. 4 rente en uw geld wordt niet alleen goed besteed, maar ook goed bewaard. Ik behoef zeker al niet meer te zeg gen, dat ik op de Woningbouwlening van de gemeente Sneek doel. „Maar is dat nu wel zo nodig”, zullen enkelen van u misschien opmerken. „Er is toch zoveel gebouwd de laatste ja ren”. Het spreekt haast wel vanzelf dat zg die zoiets zeggen zelf een goede woning hebben. Maar er zijn er helaas nog zeer velen die dat geluk niet beschoren is. Ja, die vaak onder de ellendigste om standigheden moeten leven. Daarom wordt er iets van U ge vraagd. Vooral van u die zelf een goede woning hebt en zich over woningpro- blemen geen zorgen behoeft te maken. Nu krggt men in Sneek de kans om z’n burgerzin te tonen. Stelt uw ge meentebestuur niet teleur, maar be grijpt vooral dat, wanneer er niet vol doende geld komt, er ook niet gebouwd kan worden. De gevolgen? Och, die behoef ik niet meer te noemen. Alleen dit. Er stapn grote dingen op het spel, nl. gezinsge luk en menselijke waardigheid. En daar om moet de Woningbouwlening vol- tekend worden. Er wordt iets van u gevraagd Aan u de daad! H. W. FIJLSTRA, Lid v. d. gemeenteraad en lid v. d. woningcommissie. Iets gemakkelijker zal het misschien geweest zgn om ten opzichte van het Verre Oosten, met name Korea, tot een gemeenschappelijke EngelsFranse houding te komen. Zowel Engeland als Frankrijk zijn er tegen om, als de wa- penstilstandsonderhandelingen te elfder ure nog mislukken, de oorlogvoering te verscherpen, iets waarop de Amerika nen zouden kunnen aandringen en waar achter misschien de Amerikaanse pu blieke opinie zich met nog meer kracht zal scharen nu bij deze wapen- stilstandsonderhandelingen aan het licht is gekomen dat er heel wat Ame rikaanse krijgsgevangenen zijn verdwe nen, dus blijkbaar omgekomen of ver moord. Ook als de wapenstilstands- onderhandelingen wel succes zouden op leveren zouden er echter netelige vraag stukken voor het Westen aan de orde komen. Want dan zou over vrede moe ten worden gesproken en over de wijze hoe Zuid- en Noord-Korea in vrede naast elkaar zouden kunnen leven. Bij deze besprekingen kan men echter com munistisch China niet uitschakelen en daarmee komt de erkenning van Peking aan de orde, waarvan Washington in tegenstelling tot Engeland en Frankrijk, niets wil weten. Hier waren aanvanke lijk de Fransen zelfs nog voortvarender dan de Engelsen. Parijs vreesde van een simpele wapenstilstand in Korea sterkere actie van Chinese hulptroepen in Indo-China, daarom wilde het ter stond na de totstandkoming van de wa penstilstand een algemene conferentie over de toestand in het Verre Oosten. De Engelsen geloofden dat dit te veel hooi op één vork betekende en zouden 1 met een op zich zelf staande regeling voor Korea genoegen willen nemen. Maar beide landen achten het in ieder geval de moeite waard een enigszins tegemoetkomende houding jegens rood China aan te nemen, omdat het genoeg van de oorlog zou hebben en omdat Mao Tse 'foeng neigt tot een steeds onaf hankelijker houding jegens Moskou. Veel meer dan de Ver. Staten schijnen Engeland en Frankrijk er rekening mee te houden dat dit communistische Chi na een blijvende schepping zal zijn, wel ke in het Azië van de toekomst een overheersende positie zal innemen, waarom men moet streven naar goede betrekkingen met dat reusachtige rijk. Ook in deze, zo meent men wel in Eu ropa, ziet Washington wel eens te veel naar de ogenblikkelijke, en te weinig naar mogelijke toekomstige verhoudin gen. De verbouwing, naar het ontwerp van Gemeentewerken, werd uitgevoerd door de heer G. Doevendans, het schilderwerk door de fa. Lucas de Vos. De aanleg van het sanitair en de electrische in richting geschiedde door de fa. Walstra, de verwarming (met speciale kachels) door de fa. P. Faber, W. Noorderhorne, terwijl de fa. EJ. Metz de stoffering ver zorgde, Allen leverden keurig werk en schiepen daardoor samen een fraai ge heel. De heer J. G. Gjeltema, schrijver ter griffie van het Kantongerecht alhier, is met ingang van 1 Januari 1952 bevor derd tot administratief ambtenaar C 3. De filmexpeditie voor de cacaofilm uit Amsterdam gestart bevindt zich op het ogenblik in de Sahara op weg naar de Goudkust waar de film opgenomen zal worden. Van Marseille is per boot overgestoken naar Algiers, waar vandaan de expe ditie een dezer dagen is vertrokken naar Ghardaia op de route naar Colea midden in de woestijn. De aankomst in Algiers met op de achtergrond een Franse oorlogs bodem. V. 1. n. r. Mevr, van Gasteren, Louis van Gasteren (productie leider), Frits Lemaire (cameraman), Theo van Haren Noman (Cine ast), Joeske Odufre (assistent cameraman). 2228 Dec. Dokter R. v. d. Meu- len, Tel. 3435, Stationsstr. 48. 2425 Dec. Dokter H. Gerritsma, Telef. 2624 (b.g.g. no. 3000), Singel 38. 2526 Dec. Dokter N. Lofvers, Stationsstraat 24, Telef. 3155 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur tot en met 28 Dec. fa. F. M. de Jong, Grootzand 48. Wijkverpleging: 23-12 Zuster H. Oppedijk, Jachthavenstraat 10. 25 en 26 Dec. Zuster IJ. Kramer, Stationsstraat 14. Kraamverpleging: 23 Dec. Zuster R. Posma, W. de Zwijgerstr. 88 25 en 26 Dec. Zuster R. Posma, W. de Zwggerstraat 88. BIJ BRAND Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. hem --- ge meenten, onderwijs-auto- riteiten en onderwijzend personeel, welkom kon heten. Hij hield daarna een toespraak, waarin hij de 4" O 4. T a—2 T) van buitengewoon onderwijs in onze stad schetste en constateerde, school een vlucht heeft aan de verwachting be antwoordde en in een behoefte heeft voorzien. kunstenaar, die nu al zo vele jaren, on danks het opkomen van jongere talen ten, tot onze beste pianisten behoort. Daarbij komt dan nog dat Andriessen ook als componist en paedagoog grote bekendheid geniet. Het programma vermeldde voor de pauze twee sonaten van Beethoven t.w. de Sonate in d kleine terts opus 31 en de Sonate in f kleine terts opus 75 (so nata appassionata). In deze beide monu mentale werken toonde Willem Andries sen direct al zijn groot meesterschap. In de snelle boekdelen demonstreerde hg een nog altijd grote virtuositeit en dui delijke rhythmiek, terwijl vooral in het Adagio van de eerste sonate de gedra gen melodie prachtig weergegeven werd. Heel mooi was ook het andante con moto uit de sonata appassionata, naar de vorm een thema met variaties, waarin het motief uit het eerste deel geniaal verwerkt is. Opvallend goed wist de pianist de architectonische schoonheid van deze beide sonaten op te bouwen. Na de pauze kwamen de 19e en 20e eeuw aan de beurt met Prélude, Choral et Fugue van César Franck, Hommage èi Rameau van Debussy en Toccata van Ravel. Ook in deze, zo geheel andere muziek werd de sfeer zeer goed getrof fen. Vooral in het werkje van Debussy kon men de lichte aanslag en fijne mu zikaliteit bewonderen. Het publiek was dan ook enthousiast en zag zijn applaus beloond met een Nocturne en een Etude van Chopin. L. G. wijl daarnaast ook nog de behoefte werd gevoeld hier een werkinrichting te stich ten. Dank zij de samenwerking tussen de Kon. Emmaschool en de openbare B.L.O.-schooI kwam hier nl. de Pier de Boer-stichting tot stand. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1