EEN ZELDZAAM JUBILEUM Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST M it Kerstboodschap van Koningin Juliana KE1MPE PIERS NIJDAM 101 JAAR Aan onze abonné’s Burgerzin is Burgerplicht Het kwart millioen gepasseerd f VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 103 2872 L. KIEZEBRINK Heropening Brandweerkazerne 50 jaar in Gemeentedienst Bllssfe K. V. N. W. V. N. C. G. O. V. HwpJ j wt it in m’ns'te.... JIED. STAATSLOTERIJ Zo niet Stypje de Proefskoallen Bidriuwsfoarljochting Adventsavond in de Doopsgezinde rierk -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =- Benoemd KLEINZAND 7 Telei F eestavond „De Vriendschap Wijziging huisvuild’enst he Brocades Stheeman gaat Kerstwijdings-uitvoering Sneek verlaten 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 18 man personeel •J Ook organisatieman. L. G. Eigen geld. 11563, Nieten. schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. En wat geeft het te werken, sprak de Koningin, te zwoegen en te ploeteren, als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God. Hij is het leven. Het perpetuum mobile; Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mógen medewerken. Werken wij in Zijn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij vol keren, wij mensheid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zichzelf ge worden. Vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf ge borgen weten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor ’s mensen plicht- en ’s mensen recht. Op deze bodem, besloot Koningin Ju liana, kan vrede op aarde worden beves tigd, en gehandhaafd, en in de mensen een welbehagen. De verbouw van de geheel gemoderni seerde brandweerkazerne in onze stad is gereed gekomen. De drie bovenwonin gen zijn reeds door personeel van de Brandweer betrokken en morgenmiddag 2 uur wordt de kazerne officieel ge opend. 2 Onze vroegere stadgenoot de heer B. Groninger, thans marechaussee te Leeu warden, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te Alkmaar, In de jaarvergadering van de Ko ninklijke Verbonden Nederlandse Water sportverenigingen is het bestuur opge dragen te onderzoeken hoe aan het ver zoek der Friese zeilers alle kampioen- wedstrijden op één weekend te houden kan worden voldaan. Zoals bekend had het bestuur voorgesteld de kampi oenschappen op 6 en 7 en 13 en 14 Sept, te houden, met 20 en 21 Sept, als re serve. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Namens het Bestuur S.B.B. A. CUPERUS, Voorzitter L. TERPSTRA, Secretaris. Verschijnt: DINSDAGS an VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Tot en met vorige Zaterdag was er op de 4 Wo’ningbouwlening 1952 der gemeente Sneek 254000 ingeschreven. Het kwart millioen is dus gepasseerd! En ,,’t hemelse geslacht” kan men on der meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het ver gankelijke niet kunnen laten beïnvloeden door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waarheid verantwoord aan God en mens, zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen; die zich desnoods daarvoor zou den laten offeren, en toch de enige ei genlijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duisternis liever dan het licht, en hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te laten daarom is de grote dag ditmaal veel kalmer voor de jarige verlopen. Het bezoek beperkte zich nu tot de burge meester en enkele naaste familieleden. Maar net als het vorig jaar wapperde ook nu weer de familievlag van de gevel van zijn woning aan de Almastraat, waaraan tevens ’t familiewapen prijkte. Een mooi bloemstuk in de familie- kleuren vertolkte de gevoelens van de gehele Nijdam-schare en bovendien bracht de post nog stapels brieven en andere schriftelijke blijken van mede leven op deze voor ons aller nestor zo gedenkwaardige dag. De afd. Sneek van de Nat. Chr. ge heelonthouders ver. hield 18 December een goed geslaagde Kerstvergadering in de Vredekerk. Er was een dames- koortje, dat op uitstekende wijze enkele kerstliederen ten gehore bracht. Verder werd een Kerstinleiding gehouden door de heer Faber, waarin ook het werk der geheelonthouding werd betrokken. Er was ook verder een goed verzorgd pro gramma, waarin mej. G. van der Heide als voordraagster optrad en mej. I. van Netten een boeiende Kerstvertelling ten beste gaf, waarvan allen zeer geno ten. Verder werd de avond gevuld met samenzang en traktatie.* Er was een goede opkomst, waarvoor de voorz. de heer Osinga in zijn welkomstwoord ook zijn dank betuigde. Het was een avond, waarvan allen voldaan huiswaarts keer den. Dit oorspronkelijke toneelstuk in vier bedrijven van onze plaatsgenoot, de heer Harm Lodewijk, dat onder regie van de heer J. Muurling alhier op tal van plaat sen reeds voor overvolle zalen werd op gevoerd, zal voor de buurtvereniging „Maple Leaf” op Donderdagavond 10 Januari a.s. in Amicitia door diens ge zelschap ten tonele worden gebracht. Leden hebben op vertoon van hun lid- maatschap-diploma tegen betaling van belastingkaart a 15 cent, gratis toegang tot deze feestavond, die zal worden op geluisterd door een Hawaiian strijkje. Een beperkt aantal kaarten zal voor niet-leden in voorverkoop verkrijgbaar worden gesteld a 75 cent, belasting in begrepen. Voor nadere bijzonderheden zie men een advertentie in dit blad van Vrijdag 4 Januari a.s. De N.V. v.h. BrocadesStheeman Pharmacia, heft met ingang van Januari het sinds jaren alhier bestaande filiaal op. Het wordt overgebracht naar Leeuwarden, waar de vennootschap aan de Nieuweburen een groter en moderner pand gaat betrekken. Het gevolg van deze verplaatsing zal ook zijn, dat de beheerder van het fili aal, de heer J. Martens, Sneek binnen kort verlaat en dan dus als lid van de Gemeenteraad, waarin hij zitting heeft voor de P. v. d. A„ moet bedanken. Zijn opvolgster op de lijst is mevr. G. Kui persArema. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan gaf de hengelaarsvereniging „De Vriendschap” Zaterdag in de foyer van Amicitia een feestavond, welke o.a. werd bijgewoond door de voorzitter van de afdeling Friesland van de Algem. Hen- gelaarsbond en afgevaardigden van de vereniging Leeuwarden. De avond werd geopend door de voorzitter van de feest commissie, de heer L. Ringma, die allen een hartelijk welkom toeriep en mede deelde dat er een felicitatie was binnen gekomen van de oud-voorzitter, de heer F. A. Geensen, die verhinderd was deze avond bij te wonen, en enige bloemstuk ken e.d., waaronder van het hoofdbe stuur van de A.H.B. Hij dankte alle leden die spontaan een financieel offer hadden gebracht om deze feestavond mogelijk te maken en de feestcommissie niet in de steek hadden gelaten. De voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer J. Wuring, die hierna het woord kreeg, gaf' een beknopt overzicht over de afgelopen 25 jaren. Veel was er ge beurd en veranderd. Het speet spr. zeer dat oud-voorzitter Geensen verstek had moeten laten gaan. Verder voerden nog het woord de voorz. Nijboer van Leeu warden, die de afd. Sneek kwalificeerde als een der steunpilaren van de hengel sport in Friesland, en de heer Verdaas donk als voorzitter van de jeugdafd. Deze bracht dank aan het grote bestuur voor zijn medeleven met de jeugdafde ling en voor de geldelijke steun. Aan deze feestavond verleende het gezel schap „Friso” van Leeuwarden zijn me dewerking. In afwisseling met dansnum- mers door het publiek, dat zich gul met applaus toonde, brachten de speelsters en spelers hun goed verzorgde nummers. De Twee Tonelli’s eisten met hunne kostelijke accordeonmuziek het leeuwen aandeel op. Mej. Sloot oogstte veel bij val met haar declamatie- en verzoek nummer „Heimwee”, terwijl de leider van 't gezelschap, de heer van der Mark en partner met hun zang e» guitaar voor prettige afwisseling zorgden. De hulde die hun na afloop werd gebracht, was ten volle verdiend. Tot dekking der kosten werd in de pauze een verloting gehouden met waardevolle prijzen. Tot drie uur heeft dit gezellig samenzijn ge duurd en het vormde,een waardig slot van deze zilveren jubileumviering. Vermelden we nog dat de zaal feeste lijk versierd was o.a. met attributen van de hengelsport. Op Nieuwjaarsdag wordt natuurlijk geen huisvuil opgehaald. De ophaal dienst voor huisvuil is in verband daar mede gewijzigd, zodat de vuilnisvaten, die Dinvsdag geledigd zouden moeten worden, nu op Maandag 31 December moeten worden uitgezet. Aldus vermeldt een advertentie van de directie der Gem. Reiniging in dit nummer. Vrijdagavond waren de deuren van de Doopsgezinde Kerk wijd opengezet om de talrijke belangstellenden in hetgeen er zich in de kerk zou afspelen toegang te verlenen. Deze grote opkomst was voor ds. v. d. Meulen oorzaak zijn grote blijdschap hierover uit te spreken en al len een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. las daarop een paar gedeelten uit Jesaja, naar aanleiding waarvan hij zëi- de, dat het hoogste verlangen van de mens uitgaat naar Christus, hoewel het er vaak niet veel op lijkt. We zien meer een jacht naar macht, naar veiligheid of naar een goed bestaan. In de Advents tijd wordt het echter openbaar, dat de mens naar iets anders hunkert, omdat de genoemde zaken de begeerte naar de hoogste rechtvaardigheid niet bevredi gen. Christus is in de wereld gekomen om dat te verkondigen en spr. hoopt dat allen zullen verstaan wat die boodschap is en welke vrede zij in ons hart wil geven. De zangver. gaf daarna, versterkt door de onderafd. een keurige uitvoe ring van de cantate „Ere zij God” van Kiel. De directeur, de heer Flucie van Bergen, komt alle lof toe, terwijl in die lof tevens mag worden betrokken de or ganist, de heer J. Nauta, die met orgel spel deze uitvoering begeleidde. Voor de preekstoel was een eenvoudig podium, verbeeldende de poort van Bethlehem. Hier zou het kerstspel „Ont waak, o Bethlehem”, zich afspelen, doch vooraf gaf mevr. HalbertsmaBlanson Henkemans een toelichting op dit door haar gedichte spel, dat een symbolisch verhaal wil zijn van de strijd tussen dé duisternis en het licht. De duisternis is de dood en in het Johannes-evangelie wordt getuigd van het licht, dat het leven is. De mens wordt tot God geroe pen bij Wien licht en vrede te vinden is. Op ontroerende wijze werd deze ge dachte door de medewerkenden uitge beeld en in grote stilte door de aan wezigen gevolgd. Ds. v. d. Meulen was dan ook wel aller tolk, toen hij grote dank bracht aan allen, die zich voor deze avond had den gegeven. Het spel had zeer veel voorbereiding gekost, omdat de. beno digde kleding zelf vervaardigd was. De autrice, tevens regisseuze, de directeur van de zangver. en de organist werd een extra dankwoord gebracht voor de grote trouw en toewijding, die zij voor deze uitvoering hebben betoond. Daarna ging spr. voor in dankgebed. Tongersdei 20 Desimber haldde de Foriening foar Bidriuwsfoarljochting to Toppenhuzen en Twellegea har earste praetmoarn yn café de Jager. Sprekker fan dizze moarn wie de hear De Winter, dy’t it ünderwerp „Bidriuwsfoarljoch ting” bihannele. De foarsitter wie de hear J. Rypkema fan Toppenhuzen, dy’t om healwei tsienen de gearkomste iepene foar in grótfolle seal. It wie in pracht- moarn en de hear de Winter sette op düdlike wize de ünderskate methoades fan buorkjen ütien, De folie fragen dy’t nei foaren kamen waerden klear bian- dere. Der wie noch folie to learen en skriuwer Zeilstra koe net minder as 15 nije leden ynskriuwe. U ziet het natuurlijk direct. Dit is heer W. de Vries aan zijn dagelijkse arbeid. Maar lang zult U hem zo niet meer ont moeten, want op 1 Ja nuari legt hij bezem en schop voor goed neer. Dan zit z’n tijd er op en gaat hij op z’n lauweren rusten. En dat heeft hij verdiend ook, want het was een lange tijd. Op de dag van zijn afscheid is het nl. op de kop af 50 jaar geleden dat hij als 15-jarig jongmaatje bij de Gemeente-Reiniging in dienst trad. Daarna kon dat niet meer, en daarom juist is dit jubileum zo zeldzaam. Toch was het geen jongenswerk dat van’ hem gevraagd werd. Vier dagen in de week reed hij met een kruiwagen groter dan hij zelf, om het huisvuil op te halen. Een zwaar werkje, temeer nog herboren, die is van ’t hemelse geslacht, omdat heel veel straten in zijn wijk nog niet bevloerd waren maar uit sintel- paden of iets dergelijks bestonden. De beide andere dagen verrichtte hij alle niet thuisbehoren en die zich voorkomende werkzaamheden. Toen hij 16 jaar was, kwam Ijij ’s mid dags na half vijf tevens in de tonnen- dienst bij de kar van Harmen Sipkes. Want de tonnen drie karren vol iedere dag werden pas na het andere werk opgehaald, zodat ze nooit voor een uur of half acht klaar waren. De werk tijden waren lang en ongeregeld. In de zomermaanden begonnen ze ’s morgens om zes uur, ’s winters om zeven. Van 121 was het schafttijd en ’s middags werd gewerkt tot alle arbeid aan kant was. En dan was het meermalen, vooral ’s Zaterdags, al half tien omdat de stra ten ook nog geveegd moesten worden. Het loon was laag en extra betaling voor overuren kende men in die dagen Behalve een goed reiniger, die tot het laatst toe z’n werkzaamheden (’s mor gens in de tonnen- en ’s middags in de veegdienst) nog volledig uitvoerde, was de Vries ook een goed organisatieman. Steeds zat hij in ’t bestuur van z’n vak bond en van de oprichting in 1919 af had hij tevens onafgebroken zitting in de dienstcommissie. Daarnaast stond hij ook nog 34 jaren als Goede Tempelier mee vooraan in de strijd tegen het alco holisme. Wij kunnen dus met het volste recht concluderen, dat Watze de Vries zowel letterlijk als figuurlijk z’n paadje goed heeft schoongeveegd en hem daar voor veel dank toekomt. Ook van de ge meenschap. Op Tiisdei 18 Desimber 1.1. hat it Kr. Frysk Toanielselskip üt Snits ünder lie- ding fan Harm Lodewyk it troch him- s°ls skieaune stik „Hwat jowt it in minske” opfierd to Zeist foar de krite „De Pompeblêdden” fan it Kristlik Frysk Selskip. De Friezen yn Zeist hawwe it dy joun tige nei ’t sin hawn en wienen fol lof foar it bCitenwenstich moaije, dat harren hjirmei oanbean waerd. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Voor een vrijwel volle zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen gaven de Chr. Muziekvereniging „Harmonie” en de Chr. Gem. Zangvereniging „Excel sior” vorige week Donderdag een Kerst- wjjdingsuitvoering. Het was van de or ganiserende besturen een goede ge dachte deze uitvoering gecombineerd te geven. Een hele avond alleen zang of alleen muziek, is voor het publiek te eenzijdig, zodat men dan toch ook al voor een passende aanvulling moet zor gen. Op deze wijze kreeg men boven dien de gelegenheid nummers voor zang met muziek uit te voeren, een combi natie, die mogelijkheden bood en voor uitvoerenden zowel als luisteraars een attractie vormden. Een nadeel was, dat orkest en koor beide om technische redenen de hele avond op het podium moesten blijven. Daaxdoor stond het koor bij de zangnummers wat erg naar achteren, wat de klank niet ten goede kwam. Overigens was de organisatie prima en werd het gehele programma van zang en muziek vlot afgewerkt. Na het gemeenschappelijk zingen van de Lofzang van Zacharias en gebed be gon het muziekcorps o.l.v. de heer S. de Boer, met Kerstklokken van Wiest, een potpourri van bekende gezangen en Kerstliederen. Hierbij kregen wij gele genheid alle instrumentengroepen van het corps te beluisteren en het dient ge zegd, dat ons oordeel over ’t algemeen gunstig kan luiden. De heer de Boer heeft zijn orkest goed in de hand, is sober en duidelijk in zjjn aangeven, zo dat het samenspel en de voordracht een goed verzorgde indruk maakten. Ook in de werken, die verder op de avond door het corps werden uitgevoerd kwamen deze goede eigenschappen tot uiting. Heel goed slaagde b.v. het Andante in G. van Batiste, waarin de hobo-solo voortreffelijk geblazen werd. Als com positie beviel ons de Paraphrase ,,’k Heb geloofd” van Gerard Boedijn het best. Boedijn kent het harmonie-orkest door en door en weet de mogelijkheden der verschillende instrumenten uitste kend te benutten. Een paar opmerkin gen willen wij nog maken. In de eerste plaats over de zuiverheid, die niet steeds 100 was en in de tweede plaats over de klank der clarinetten, die over 't algemeen wat te hard, te schel tot ons kwam. Ik heb het gevoel, dat de clarinettisten individueel te gefor ceerd blazen, waardoor de van nature toch zachte, ronde toon van het instru ment onaangenaam wordt. Het koor bracht een aantal mooie lie deren ten gehore. We noemen o.a. „Lof lied” van Henry Smart, „Forjow üs Hear” en „Sanctus” van R. Beintema en „Nu sijt wellekome” in een bewer king van J. Nauta. Ondanks het boven genoemde bezwaar, schonk de zang veel bevrediging. De heer Nauta, alhoe wel iets te bewegelijk in zijn directie, verstaat zijn vak. Ook in een viertal werken voor zang en muziek was zijn aangeven zeer duidelijk en wist hij tot een goed klinkend geheel te komen. Als we ook hier een enkele opmerking mogen maken, dan geldt deze de ietwat doffe klank der sopranen, die overigens ook in de hoogte wel zuiver zongen, en de neiging van de tenoren soms iets te hoog te intoneren. Dat ook „Excelsior” nog best wat mannenstemmen en dan vooral bassen kan gebruiken, behoeft nauwelijks apart vermeld te worden. Het is een verschijnsel, dat zich nage noeg bij alle zangverenigingen voordoet. De avond werd besloten met samen zang (Gezang 112 1) en gebed. Ieder Sneker ingezetene zal met voldoening kennis hebben genomen van het besluit van onze gemeente raad om te trachten de woningbouw, door middel van een geldlening on der de burgerij, voortgang te doen vinden. Met voldoening kan men zien op het aantal woningen dat na de oorlog hier gebouwd is. Niemand zal c. ter beweren, dat dit voldoende is. Dat is bij lange na niet het geval. Zolang er nog zoveel gevallen van samenwoning zijn, nog zoveel jonge echtparen bij hun ouders intrekken en er nog veel woningen bewoond worden die, ge zien hun toestand, eigenlijk niet meer voor bewoning in aanmerking zouden mogen komen, kan men niet spreken van voldoende woonruimte. Samenwonen en inwonen zijn nood oplossingen met al de minder aange name, ja beroerde situaties, die ge woonlijk aan noodoplossingen kleven. Zolang zo iets nog voorkomt, is de toestand verre van ideaal. En de verwezenlijking van dat ide aal zal naar een nog verdere toekomst verschoven worden als hier ter plaat se de woningbouw zou komen stop te staan. Alles zal geprobeerd moeten worden dit te voorkomen. Nu zijn er arbeidskrachten en is er voldoende materiaal maar ontbreekt het benodigde kapitaal. Het bestuur van de Sneker Bestuurdersbond juicht dan ook van harte de poging van het gemeentebestuur toe om een oplossing voor het financiële gedeelte te vinden. Nu is er een gelegenheid voor de Sneker burgerij om te tonen, dat het begrip „Burgerzin” iets voor haar be tekent en niet maar alléén een woord is. Nu kunnen de burgers tonen, dat ze niet zomaar toevallig ingezetenen van onze stad zijn, maar ook stad genoten die in deze zin iets voor hun stad willen doen. Het bestuur van de Sneker Be stuurdersbond hoopt dan ook, dat iedere stadgenoot die het maar enigs zins kan doen van deze gelegenheid gebruikt maakt en financieel bij draagt, opdat we kunnen zeggen „In 1952 bouwen we minstens 75 wonin gen en helpen we mee de woningnood in onze stad iets te verkleinen”. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben te Leeuwarden onbekenden bakstenen gegooid door de ruiten van de woningen van mr C. W. Stheeman (Willemskade 31), de Commissaris van Politie, dhr. A. Houwing (Engelsestr. 40) en de commandant van het district Leeuwarden der Rijkspolitie, majoor A. S. Fogteloo (Spanjaardslaan 100). De stenen waren voorzien van opschriften. Voor mr. Stheeman had men bedacht: „Moatst. Frysk prate”! De heer Fogte loo kreeg de woorden „ek dou brüt” onder ogen, terwijl de heer Houwing moest lezen: „Kin it sa of moat de branspuit helpe?” De Raad van de Friese beweging heeft de volgende verklaring uitgege ven: De Raad van de Friese Beweging, gehoord de verslagen van de politie over het werpen van stenen door de ra men van enkele inwoners van Leeuwar den door onbekenden, die suggereren daarmee de Friese Beweging te willen 'steunen in haar strijd om de erkenning van de Friese taal, verklaren deze strijdwijze volstrekt te verwerpen en te wraken”. (W.g.) E. B. Folkertsma, T. G. de Vries, A. Witteveen. telde de Reiniging in’ 1902. Dit klom ge leidelijk op tot 21 en werd 31 bij de in voering van de 8-urige werkdag in 1919. En zoveel zijn er nu nog, hoewel sinds die tijd niet alleen de stad maar ook de dienst en zijn verrichtingen belangrijk zijn uitgebreid. Dat is wel het beste be wijs, dat er bij de Gem. Reiniging hard en economisch gewerkt wordt. Zelfs 's winters met bergen sneeuw en sner pende koude gaat het Werk door en in al de jaren dat de Vries meeliep, werd de dienst nog niet één uur om het weer gestaakt, vertelde hij ons met gepaste trots. Onze oudste stadgenoot, de heer K. P. Nijdam werd Tweede Kerstdag 101 jaar. Hij is daarmede tevens het oudste lid van de Familievereniging „Nijdam- stra” geworden, welke vereniging hem reeds eerder tot erelid benoemde, en op een na de oudste man van Friesland. Hoewel hij de laatste jaren doorlo pend in bed doorbracht, mag de oude baas zich toch nog in een goede ge zondheid verheugen. De drukte bij zijn 100ste verjaardag echter bezorgde hem verleden jaar een inzinking, die hij pas diep in het voorjaar weer te boven was. Het spreekt vanzelf, dat de familie een herhaling niet wilde riskeren, en 1364, 1368, 1393, 1396, 1397, 1405, 1406, 6355, 6365, 6367, 6375, 6380, 6384, 6389, 6394, 6395, 6403, 8796, 8800, 8811, 8813, 9970, 9979, 11548, 11560, 11575, 11592, 15758. De enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35 waardoor deze het tiemvoudige van voor de oorlog heeft bereikt heeft ook de Nederlandse Nieuwsblad Pers aanleiding gegeven het vraagstuk der abonnementsprijzen van de nieuwsbla den onder ogen te zien. Het in de kring dezer organisatie gevoerde overleg heeft wat ons blad betreft tot het re sultaat geleid dat wij tot een overi gens vrij beperkte prijsverhoging moeten overgaan. Er is na de oorlog reeds tweemaal aanleiding tot een der gelijke prijsverhoging geweest want al tweemaal werd de prijs van het kran tenpapier verhoogd. Wij hebben destjjds echter in tegenstelling met menig ander blad een verhoging van de abonne mentsprijs kunnen voorkomen, doch de van 1 Januari a.s. af geldende papier- prijs is zo diep ingrijpend, dat ook wij thans genoodzaakt zijn een abonne mentsprijsverhoging in te voeren en deze prijs meer in overeenstemming te brengen met die van andere gelijksoor tige bladen in onze provincie die reeds eerder verhoogden. Met ingang van 1 Januari wordt dan ook onze abonnementsprijs met 50 cent per half jaar verhoogd en van 2.50 op 3 gebracht, de abonnements prijs per post ad 3.75 per halfjaar blijft gehandhaafd. Wat de stad Sneek betreft is ook betaling per week mo gelijk. de abonnementsprijs daarvoor wordt thans eveneens met 2 ct. per week verhoogd en van 12 op 14 ct. ge bracht. 1408, 1409, 6402, 6405, 9977. 11576, 11580, 11581, 15757. Forantwurding oant 19 Desimber 1951: S. R. S. to I. ƒ25; G. de V. to W. 5; J. B. to L. 2.50; W. de B. op ’e J. ƒ2; A. S.—G. to H. ƒ2.50; D. v. d. P. to I. 1; Erven B. to H. 2.50; P. R. to A. ƒ5; Mr L. H. B. to A. ƒ2; J. H. to A. ƒ10; H. de J. to F. ƒ2.50; A. W. to L. ƒ10; J. Z. to J. ƒ2; P. K. to H. ƒ2.50; J. W. D. to L. ƒ10; H. de G. to Den H. ƒ10; Fr. B. to G. ƒ25; Ir K. A. R. to L. ƒ10; H. A. v. D. to D. ƒ5; J. R. to E. ƒ2.50; L. H. B. to L. ƒ50; P. L. to D. ƒ10; L. A. to L. ƒ5; P. J. P. to G. ƒ5; J. de G. to D. 10; P. S. to N. 10; G. B. to G. 5; U. B. to L. 2.50; G. H. V. to G. 10; H. S. to D. 2; R. v. d. B. to J. 15; J. R. v. d. B. to J. 5; M. K. S. to H. 2; G. W. P. op ’e S. 5; foarige forantwur ding 129.69. Meiinoar 403.19. Fier dere oerskriuwingen kinne dien wurde op gironr. 575033 fan Penningm. Onder wijsfonds Prov. Underwiisrie fan Frys- lan te Menaldum (Fr.),. 10443 ƒ1000 met premie van ƒ30.000; 19031 met premie van 3000; 8018 1500; 1365, 1953, 2954, 3872, 5825, 6894, 8209, 8228, 10559, 13688, 15015, 16697, 16910, 17740, 18282 ƒ1000, no. 8808 200. niet. Toen de Vries trouwde, verdiende hij 6.50 per week, later werd het 7.50 en bij het inwerkingtreden van het eerste Werkliedenreglement in 1909 8.58 met een maximum van 9.24. Maar die loonsverhogingen kwamen er niet zo maar. Daar moest voor gewerkt worden. Als er bijv, weer een adres naar de Raad was gegaan, werden alle raads leden bezocht om hun Steun te vragen. Ook voor verkorting van de arbeidsdag moest gevochten worden. In een Kerstrede heeft Koningin Ju liana Eerste Kerstdag via de beide ra diozenders allen toegewenst, dat het Woord, dat vlees werd, niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren. Dat het niet alleen maar een Kerststemming voor ons zal zijn, die enkele dagen duurt, maar dat wij de zekerheid mogen ontvangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood, en die beschenen wordt door het licht, dat alle duistere oorden wil komen ver vullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde, en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kos ten mag, ons los te scheuren van ons zelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in d'e ruimte en de vrijheid ade men met onze ziel. Al wie het offer kent, zo vervolgde de Koningin, kent ook de duizendvoudige beloning daarna. Wij zijn niet voor ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet, is nut teloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor men sen, als voor groeperingen van mensen onderling, nationaal en internationaal. En het komt er nu, en in 1952, zo ont zaglijk op aan, dat ieder krachtstation ieder mens op volle toeren werkt. 1952 zal heus alle hens aan dek nodig hebben. Ik herhaal wat Ik al wel eerder heb gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de sa menleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele beschaafde, of in vloedrijke mensen moeten uitgaan, deze dingen moeten door allen gedragen wor den, anders zijn ze slechts als een valse gevel. Koningin Juliana bracht daarna aller Kerstgroeten over aan de Nederlanders over de gehele wereld. Hun zwervers geest heeft toch altijd weer Nederland verruiming gebracht, en daardoor een mobilisering van alles wat in ’t rond in ieder opzicht tot heil van een volk en eens mens kan leiden. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn er voor, tij dens en er na. Maar we kunnen er altijd doorkomen. Het is als het binnenkomen, het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleugels kan uitslaan en de vrije lucht invliegen. Want: Al wie door ootmoed wordt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1