IN O TT IM IL BE IF I© E Niet onbemoedigend beeld Geen vrijblijvendheid, maar pücht 1 Ook Sneker predikanten bevelen Woningbouwlening aan I lilt I# 1 i Spaar paid voor Woningbouw I r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST fel Instaan voor de ander Het ongerief van de woningnood ju- a*' MAANDAG 31 DECEMBER 1951 6e Jaargang No 104 2872 L. KIEZEBRINK BUITENLANDS JAAROVERZICHT J als zij uit het Piaatsverv. Kantonrechter Een mooi succes Ds. W. RUITER. Ds. A. VAN SANTEN. Toneel- en zanguitvoering door Katholieke jongeren I KLEINZAND 7 Telei -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Iü Kf? llllll lil H t®: ifwr r I&, Redacteur: maken by de Vader, zal in dankbare kring, als er berekeningen worden gemaakt, kunnen worden gemist als i In het Verre Oosten. PH. LINDEMAN. dat Rijk. Betekent dat nu, dat de Christen maar met de handen in de schoot gaat zitten en alleen maar af wacht? Neen. Wie waarlijk verwacht het Rijk der gerechtigheid, kan niet anders dan in het geloof tekenen van de gerechtigheid, die in Gods nieuwe wereld gevonden zal worden, zien om deze wereld op te richten. In bepaalde plaatsen bouwde men een „Burgerzinstraat”. Als dienaren des Woords zouden wy liever willen spreken van naastenliefde. De liefde tot de naaste wordt geboren bij hen, die in de Advents- en Kersttyd goed luisterden naar de prediking van Lu cas II. Onze Here Jezus Christus werd neergelegd in een kribbe, omdat voor Hem geen plaats was in de her berg. Wie het weten mag, dat de Christus geen plaats kon vinden, maar dat Hij toch k vam in deze we reld, opdat Hij voor ons plaats zou De Boschstraat. Triest symbool van onhoudbare woningtoestanden in onze stad. Een verzameling krotwoningen, oude pakhuizen en wrakke schuttingen die bouwvallen aan het oog moeten ont trekken. er de Hier is elk nader commentaar overbodig De oplossing? Intekenen op de 4 le ning en dan: bouwen, bouwen, bou wen! De Raad van onze gemeente heeft zich tot de burgers gericht met het verzoek om deel te nemen aan een woningbouwlening. Het is een goede en belangrijke zaak die de Raad hier te berde bracht. Nu moet het ons, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. L Drijfhout, Sneek. bijdrage willen leve' Evangelie leven. De Predikanten der Herv. Gemeente te Sneek H. VAN NIEL H. SONDORP. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) A- mengden Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD „Het gebrek aan woonruimte is het grootste sociale kwaad, het welk op dit moment bestaat. De gevolgen van het woonruimte- tekort op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk terrein zyn naar onze mening ve l erger, dan men oppervlakkig wel vermoedt. Weinig sociale problemen zijn zo urgent als dit”. Dit is heldere taal, die nog onver anderd gehoord moet worden ook in 1952. Een stuk menselijk leed, een verspilling aan energie, een geremd heid in het huiseiyk leven; kortom, het gaat om een aantal belemmerin gen, die veel mensen, jongeren en ouderen, de mogelijkheid ontnemen Bij K. B. van 19 Dec. 1951 is de heer Mr J. Oppedijk, burgemeester van Ijlst, benoemd tot Kantonrechter-plaatsver- vanger alhier. Als U tien maanden achtereen een tientje wilt storten doet U al mee. Als ieder Sneker huisgezin dat deed, wa ren we al bijna klaar. Maar er zijn er die veel meer kunnen doen. Daarom zullen we ongetwyfeld klaar komen. Het gaat niet om geweldige winsten die U zoudt kunnen maken. Het gaat om dat heel klein beetje meeleven met de ander in Uw hart. Dat kleine beetje zin, gevoel voor het leven van Uw naaste, die ook medeburger is van onze stad. En als dat meeleven, die zin, dat gevoel er is, dan gaat het om de daad, want zonder dc daad zyn mee leven, zin en gevoel als een koord danser boven een peilloze afgrond zon der een koord, waarop hij kan dan sen. Zet daarom de winstmaker die in U leeft terzijde en gehoorzaam de stem die U zegt Uw naaste een tast bare hand toe te steken. kiespjjn. In dit opzicht geldt het oude spreekwoord: „Schoenmaker, blijf bij je leest”. Het is daarom dat wij met enige aarzeling een aanbeveling neer schrijven voor de intekening op de lening ter bevordering van de wo ningbouw in onze gemeente. De zaak, waarom het gaat, heeft vele financi ële, economische en sociale aspecten. Alleen deskundigen zijn in staat hier een practisch advies te geven. Nu is het echter ook weer niet zo, dat wij in deze niets te zeggen heb ben. De Christen belijdt Jezus Chris tus als Heer over lichaam en ziel. Het woord Gods gaat in onze ge wone menseiyke verhoudingen in. De Bybel is geen Wetboek voor het maatschappelijk leven van vandaag- de-dag, maar geeft toch richtlijnen voor de gewone practijk. De nood is groot. Mensen, die uit ue Bijbel leven, kunnen eenvoudig niet onverschillig staan tegenover de nood hunner medemensen. De gelijkenis van de barmhartige Samaritaan spreekt in dit opzicht duidelijke taal. En de nood is groot op woninggebied. Als we al leen maar denken aan de honderden verloofden, die niet tot een huwelijk kunnen komen, omdat ze geen huis hebben en aan de duizenden die zuchten onder de moeilijkheden van de inwoning. Over de vraag, hoe deze nood is ontstaan, zijn de meningen verdeeld. Sommigen zien hier een ge volg van de oorlog en de naoorlogse spanningen, die de overheid nopen tot steeds meer krac.’ inspanning op be- wapeningsgebied. Anderen beschuldi gen leidinggevende mensen vanwege hun mislukte woningpolitiek. Weer anderen gewagen opgewonden van de sociale mistoestanden in ons wereld deel. In al deze opmerkingen zit een kern van waarheid. Het is echter altijd gemakkelijk mensen en om standigheden de schuld te geven. Dat deden Adam en Eva in het paradijs ook al! Wij zouden de nood, waarom het hier gaat, liever willen zien als een rechtstreeks gevolg van de ongehoorzaamheid van het gehele menseiijke geslacht aan Gods woord. De nood op woninggebied illustreert ten duidelijkste de alge hele ontwrichting van het menselijk leven door de zonden. Op Genesis UI volgt Genesis IV (Kaïn en Abel). Niet afwachten. WOUDSEND. Op werd alhier door de lieke Actie groep het traditionele Kerst feest aangeboden. De voorzitter de heer B. Tj. de Vries sprak eerst een hartelijk woord van welkom en opende deze fees telijke bijeenkomst. Vervolgens bracht het Krite Koor „Lyts Bigjin” drie kerst liederen naar voren, welke op voortref felijke manier werden uitgevoerd onder leiding van de heer L. J. de Jong. Hier na sprak de Zeereerw. heer Pastoor G. B. van Dijk, die zijn toespraak besloot met het declameren van enkele gedich ten die betrekking hadden op het Kerst gebeuren. De Toneelgroep bracht onder leiding van de heer F. Luc. Rijnja het toneelstuk .Zwarte Willem” van Wil lem v. d. Berg voor het voetlicht. Deze opvoer'ng mag ten zeerste geslaagd he ten. Alle rollen werden stuk voor stuk op uits.ekende wijze vertolkt. Dat dit stuk de aanwezigen heeft geboeid, bleek uit de ademloze stüte die er heerste tij dens 't spel Met voldoening kunnen or- ganisai oren, regisseur, spelers en toe schouwers op deze avond terug zien. Aan 'fel einde van de avond gekomen werd coor Pastoor van Dija dank ge bracht aan alle medewerkers die deze avond tot een werkelijk geslaagde heb ben gemaakt. Hierna werd de bijeen komst gesloten met de Chr. groet en verlieten allen voldaan de fraai ver sierde zaal. Lybië is onafhankelijk geworden, de emir van Cyrenaica werd de eerste koning. Enige bewoners van Tiipolis bekijken over een in de oorlog stuk geschoten boulevardmuur de haven, waar oorlogsschepen van Amerika zijn gestationeerd. Het verdedigingsgebled in Europa. Heeft het Amerikaanse verdedigings- gebied in de Stille Oceaan hiermede vorm gekregen, aan de opbouw van dat gebied in Europa is dit jaar verder ge werkt. Vorig jaar nog hebben de landen van het Noord-Atlantisch pact gene raal Eisenhower benoemd tot opperbe velhebber van de Atlantische strijd machten in Europa, of anders gezegd, tot organisator van de Europese verde diging. Bij zijn taak werd hij gesteund door het zenden van vier extra Ameri kaanse divisies naar Duitsland, hetgeen de Europeanen een hart onder de riem stak. In Januari heeft Eisenhower een rondreis gemaakt door de Europese lan den van het Atlantisch pact. Van zijn liefde tot Christus hier willen helpen burgers van Sneek, wel heel duide- zoveel mogelijk plaats te doen vinden voor de vele woningzoekenden. Daarom bevelen wij ondanks onze ondeskundigheid op financieel en economisch terrein toch gaarne deze lening ten behoeve van de Woning bouw by U aan. O: getwijfeld zullen degenen die daartoe in staat zyn, hun lijk zijn, dat het zakelyke aspect van deze lening pas op de tweede, derde of vierde plaats komt. Als dit niet zo zou zijn, had het geen zin dat een predikant zich over deze zaak richt tot zijn medeburgers. Dan zou de le ning door de zakenlieden en zakelijk belangstellenden binnenskamers wel verhandeld zijn. De lening wordt echter met nadruk burgerzin- lening genoemd. Dat betekent, dat de Raad zich door de nood des tijds ge dwongen ziet een beroep te doen op het zedelijk besef van de burgers. Ik zal U niet vervelen met getallen. Ik ben er overigens ook niet sterk in. Ik zal U ook niet vervelen met een lange tirade o er de nijpende woning nood. Ieder die meeleeft weet hoe veel er geleden wordt, omdat naast voedsel en kleding aan de derde pri maire levensbehoefte, de huisvesting, bij lange na niet voldaan kan wor den. de 2e Kerstdag Parochiële Katho- Vyfenzeventig woningen zullen weer een belangrijke stap in de goede richting zyn. Ze moeten er komen, en ze zullen er komen, mits wij er ons grondig op bezin nen wat burgerzin, gemeen schapszin betekent. Dat betekent instaan voor de ander. bevindingen heeft hij aan het Ameri kaans Congres verslag uitgebracht. Hij bleek vol goede moed te zijn, dat Euro pa een doeltreffende verdediging zou kunnen opbouwen, die (en dat blijft de basis van de Westelijke politiek) het evenwicht met de Russische macht zo danig zal herstellen, dat het Kremlin niet in de verleiding zal komen mili taire avonturen in Europa te onderne men. De Europese landen hebben op Amerikaanse aandrang hun uitgaven voor de defensie verhoogd, en dit ver oorzaakte de vrees, dat de lasten te zwaar zouden worden voor de nog be trekkelijk zwakke economie van deze landen, vooral daar de economische hulp van het plan-Marshall, die een aanzien lijke verhoging van de levensstandaard had bewerkt, zeer verminderd werd en in militaire hulp werd omgezet. Hier voor heeft het Amerikaanse Congres in totaal bijna 7% milliard dollar uitge trokken. Engeland moest op allerlei gebied zeer drastische beperkingen in voeren, om de lasten van z(jn defensie, 4700 millioen pond voor dit en beide vol gende jaren, te kunnen torsen. In de toen nog aan het bewind zijnde Labour- regering veroorzaakte dit moeilijkheden, Aneurin Bevan, behorend tot de linker vleugel der partij, trad uit het ministe rie, hij en zijn medestanders behaalden bij de verkiezingen meer stemmen, de getrouwen van Attlee verloren daaren tegen stemmen en al met al wonnen de conservatieven onder Churchill de ver kiezingsstrijd en bezetten het regerings- kasteel, zij het met een kleine meerder heid. De economische toestand van Engeland is dit jaar zeer achteruitge gaan, zo zeer zelfs, dat het land zijn invoer drastisch heeft moeten beperken, waardoor Nederland zeer zwaar getrof fen is. Ook de andere Europese landen hadden met dezelfde moeilijkheden te kampen. Scherp deden zij zich in Frank rijk voelen, waar de Kamer en de partijen het grootste deel van het jaar al hun aandacht nodig hadden voor politieke aangelegenheden als de kieswet en de subsidie op het bijzonder onderwns. dat nu een feit is geworden. De Franse regering was door de verkiezingsstrijd vrij machteloos om noodzakelijke, maar minder prettige maatregelen te nemen, daar de partijen op wie zij steunde, de gunst van de kiezers niet wilden ver spelen. De uitslag van de stembus (17 Juni) gaf weinig hoop op een krachtige regering. Gaullisten en communisten, die in ieder geval in de oppositie zijn, behaalden samen ongeveer 220 zetels van de 625. De toestand begon op het eind van het jaar zo zorgelijk te wor den, dat Frankrijk naar het Engelse voorbeeld zijn invoer drastisch moest beperken, vooral uit het dollargebied. Te elfder ure kwam evenwel de toezeg ging van 600 millioen dollar als schen king van de Amerikaanse regering op voorwaarde, dat Frankrijk zijn verplich tingen tegenover het Atlantisch pact zou nakomen. Vrat deze verplichtingen zijn, is niet precies bekend. Wel weet men, dat generaal Eisenhower niet te vreden was met de plannen voor 1952. Hij achtte het aantal Westelijke divi sies voor dat jaar te gering en de Noord- Atlantische Raad heeft hem in Novem ber te Rome 40 divisies toegezegd, waarvan het leeuwendeel door Frank rijk zal moeten worden geleverd. Eisen hower drong te Rome ook zeer aan op inschakeling van West-Duitsland bij de verdediging van West-Europa. In Sep tember 1950 was deze kwestie al door Amerika o; geworpen, in December van dat jaar hechtte de Atlantische Raad er zijn principiële goedkeuring aan, on danks het verzet van de Fransen, die een herbewapening van Duitsland vrees den voor de veiligheid van hun eigen land. Ook achtten zij het niet onmoge lijk, dat Rusland in deze bewapening aanleiding zou kunnen vinden een oor log te beginnen vóór het Westen sterk genoeg zou zijn. Daar na wilden zij eerst nog eens proberen mèt de Russen een. oplossing te zoeken voor de spanning in de wereld. Meer dan drie maanden heeft men dit voorjaar te Parijs met hen ge confereerd, zonder dat men het zelfs over de agenda eens kon worden. De Fransen hadden ai begrepen, dat aan een Duitse bijdrage toch niet zou zijn te ontkomen. Daarom opperden zij vorig jaar nog het plan van het Europese le ger, dat aan de zeggenschap van de af zonderlijke regeringen onttrokken zou zijn. Hieraan zou West-Duitsland dan ook kunnen meedoen. De Amerikanen stonden er eerst afwijzend tegenover, doch dat is in de loop van dit jaar ver anderd. Zie vervolg pag. 2. om tot een werkelyk harmonische en zinvolle ontplooiing van hun mens zijn te geraken. Als het waar is, wat de kerk zegt, dat Christus gekomen is om „de mens” L redden, dan zullen wy als christenen ook alles moeten doen om deze redding niet in de weg te staan, maar mogelyk te maken. Prof. Banning zegt in zijn jongste boek: Het is geen gewoonte, dat Predikanten in zakelyke aangelegenheden om hun oordeel wordt gevraagd. Zij zyn veelal niet ter zake kundig, vrij onpractische mensen, die wel geroepen zijn zielszorg aan architecten, aan nemers en werklieden te beoefenen, maar die op hun kantoren en in hun willen laten bepalen. Binnen het raam z^h zeKstandig zal^ ontplooien zonder der gegeven mogelijkheden op poli- tiek-economisch gebied wordt hier getracht een stukje gerechtigheid te vervullen. Vrijblijvendheid wordt dan onmogelyk en alleen kan gesproken over de plicht om mee te doen Tegen de achtergrond van wat wer kelijk van ons in de wereld wordt ge vraagd, is de deelneming aan dit plan nog maar zeer gering, maar daarom niettemin ten volle geboden! Moge door het slagen van dit plan een „teken” worden opgericht, van wat er onder ons leeft Gaarne voldoe ik aan het verzoek van Burgemeester ei Wethouders om met een enkel wooxd de deelneming aan de woningbouwlening ook van mijn kant bij u aan te bevelen: Ik wil met nadruk niet alleen als burger van Sneek hieraan gevolg geven, maar in het byzonder ook als een van de predikanten van Sneek. Want als het waar is, dat wij in de kerk steeds meer gaan beseffen, dat het niet alleen om de redding van het geestelijk leven van de mens gaat, maar om de mens in zyn geheel, in geestelijke, maar ook in materiële zin, dan zal ook het woningvraagstuk een van de sectoren moeten zijn, waar de kerk een boodschap over heeft. Reeds in 1947 hebben de gezamen lijke kerken samen met enige maat schappelijke im tellingen het RAP PORT betreffende het woningruimte- vraagstuk uitgegeven, waarin de eerste zin luidt: Ook dit jaar heeft de tegenstelling tussen Oost en West, tussen de commu nistische en niet-communistische wereld, het ganse politieke beeld beheerst. Tot nieuwe gewelddadige uitbarstingen is het niet gekomen, zoals in Korea het vorige jaar, maar de vrede en rust zijn weinig verder gekomen. Dit jaar geeft wel duidelijker dan het vorige jaar een meer positieve politiek van het Westen in de afweer tegen het communisme te zien. Het geheel is wat overzichtelijker geworden. „De waarde van het christen dom, wellicht de waarheid ervan, zal door millioenen niet-Chris- tenen en Christenen worden afgemeten naar wal er door ver werkelijkt wordt in het persoon lijk leven, gezin en opvoeding, maar niet in het minst op het sociale en politieke terrein”. Het verheugende initiatief van ons gemeentebestuur verdient daarom m.i. ook aller medewerking, in het bijzonder ook van hen, die huu leven door de gemeenschap met Christus Op de Benelux-tentoonstelling van konijnen en sierduiven, welke te Eind hoven werd gehouden behaalde onze stadgenoot de heer J. Ruiter met zijn inzending konijnen een zestal ereprijzen w.o. de fraaie medaille van Prins Bern- hard. Op deze prijs legde hij beslag met zijn jong blauw liftit zilver ramkonijn, dat bekroond werd met de le Z..ZG.prijs. «WW» Allerlei menselyke pogingen de maatschappelyke nood op te heffen, hebben schipbreuk geleden. De belij denis van Christus luidt: „Wy ver wachten nieuwe hemelen en een nieu we aarde, waarin gerechtigheid woont”. Wij bidden om de komst van In het Verre Oosten eind vorig jaar de Chinese communisten zich in de strijd in Korea, wat nieuwe gevaren voor de wereldvrede opriep. Mac Arthur drong aan op tegenmaat regelen en wilde o.a. Chinese bases in Mantsjoerije bombarderen, doch Was hington schrok van dergel(jke krasse maatregelen terug om een openlijke oorlog met China en wellicht met Rus land te vermijden. Mac Arthur verdween daarom van het toneel Ook het Chinese ingrijpen had echter geen doorslaand resultaat; een strijd zonder einde lag in het vooruitzicht, de opzet van Moskou was mislukt en op 23 Juni kwam het Russische woord dat een regeling van het geschil in Korea mogelijk was en dat als eerste stap besprekingen moes ten worden geopend over een staken van het vuren en een wape istilstand. De be sprekingen, die met de jaarwisseling nog niet ten einde zijn, zijn enkele malen onderbroken geweest. Eind November had men overeenstemming over het eer ste punt bereikt: niet de 38ste breedte graad, maar de frontlinie zou als zuiver militaire bestandslijn fungeren. Al is in Korea nog geen vrede bereikt, de kans op uitbreiding van het geschil is toch aanzienlijk verminderd, ondanks het feit, dat de Westelijke mogendheden een afzonderlijke vrede met Japan ge tekend hebben. Sommigen vreesden nl. dat dit voor de Sovjet-unie een reden tot oorlog zou zjjn. Het Is bij heftig mondeling verzet gebleven, hetgeen op de vredesconferentie van San Francisco begin September echter heel weinig in druk heeft gemaakt. Het verdrag met Japan is zeer grootmoedig. De bedoeling van Amerika ermee is duidelijk. Het wil in ieder geval vermijden, dat Japan in de communistische sfeer wordt ge trokken. Als sterkste Jarzl in Azië, niet numeriek, doch wel wat productiever mogen aangaat, moet het een Weste lijke tegenhanger vormen tegen de ster ke communistische krachten in Azië. Onze goede stad Sneek staat nog niet zo gunstig voor wat woonruimte betreft. In vele woningen huizen meerdere gezinnen, met al het ongerief, daar aan verbonden. Bovendien zijn er de bekende wij ken, waar de éénkamer-woningen her inneren aan lang-voorbye tijden, toen het welvaartspeil en de sociale voor zieningen vèr ten achter stonden bij het peil, dat heden gesteld wordt aan het maatschappelijk leven. Sneek telt nog vele volksbuurten, waar de éénkamer-woningen zelfs nog gedeeld moeten worden met gehuwde kinderen. Bovendien ontbreekt alle comfort Deze toestanden zijn dikwijls on houdbaar, zowel voor de ouders, als voor het jonge echtpaar. Het „bij elkaar inwonen” moge dan een gevolg zijn van de nood des tijds, toch is het dikwijls niet bevorderlyk voor de goede v 'Standhoudingen on derling. Men moet zich steeds weer schikken naar anderen, zó, dat men niet gemakkelijk zichzelf kan zijn. Voor beide partijen. Trouwens, voor beide partijen brengt inwoning veel ongerief te weeg. De ouders zijn gedeeltelijk hun vrijheid kwijt, evenals het jong ge huwde paar. En als er na verloop van tyd gezins uitbreiding komt, stapelen de moei lijkheden zien dikwijls hoog op. Het kind heeft zóveel opvoeders (groot ouders, broers of zusters van het jonge paar), dat de eigen ouders zo goed als nooit aan bod komen. Met dit gevolg, dat er spoedig kleine schermutselingen ontstaan tussen de omwoners van het huis on derling. Om vajn erger maar niet te spreken! Daarom is het roeping van iedere inwoner onzer stad, om mede te hel pen de woningnood te verlichten. Het is niet alleen roeping voor ieder burger, maar ook voor ieder christen. Naar scheppings-ordinantie is het een Bijbelse eis, dat het gezin inmenging van anderen. De christen moet souverein zij in eigen kring, dus ook volkomen vrij zijn in eigen gezin. Daartoe kunnen wij allen daad werkelijk medewerken door zoveel het in ons vermogen ligt, in te tekenen op de burgerzin-lening, die het ge meentebestuur van U vraagt. Stadgenoten, laat U zich dus van Uw beste kant zien! Tekent in!! ir ~:ii~ - I fe"?'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1