Goed Nijjierskongres fan de Fryske Nasjona’e Jongerein I MM BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST n I iS 9 Gedeelde vreugd is D U dubbele vreugd 7e Jaargang No 1 VRIJDAG 4 JANUAR11952 2872 Redacteur L KIEZEBRINK ’JES r/ petten was 2369 Gunning school Scharnegoutum Kerknieuws B8 „God is mijn Hed” Muziek, toespraken en geschen ken bij de Vries’ gouden jubileum Kerst wijdt ngsa vond slechthorenden Slecht jaareinde en begin voor de zeelieden Wat er aan films in 1951 en in 1952 komt 20.98 9.98 5.98 1.79 69 75 De nije doktersfeint KLEINZAND 7 Telel Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -■-= Twee uitvoeringen van „E.M.M.” De Russische politiek ten opzichte van de landen van het Atlantisch pact. N. Z. H. R. M. redde 76 mensen in 1951 i j NG «I de INGEZONDEN. SCHARNEGOUTUM. Jan. ’52. Geachte Redacteur. HEEG. Op Nieuwjaarsdag werd in het Gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Heeg opgevoerd het blijspel „De nije doktersfeint” van C. Smit. De spelers vertolkten him rollen op verdienstelijke wijze, terwijl het doel van deze opvoe ring ook zeer werd gewaardeerd. Men had zich nl. ten doel gesteld om de op brengst van deze avond te bestemmen voor de bibliotheek van de C.J.M.V. „Timotheus”. Gezien allerlei omstandig heden, o.a. het weer, was de opkomst nog bevredigend. SCHARNEGOUTUM. De bouw van de Chr. School te Scharnegoutum is gegund aan J. Hoekstra te Sneek en Tj. Holwerda te Scharnegoutum. In het nummer van Vrijdag 28 De cember was een verslagje opgenomen van een uitvoering van bovengenoemde vereniging. Daarin kreeg Mordechai (G. Wiersma) een pluim. Over diens pluim zijn opmerkingen gemaakt. Het blijkt dat Haman (D. Hofman) zijn moeilijke rol in één week moest instuderen, ook hij deed het buitengewoon goed. Ge achte redactie, laat ons dus een nog grotere pluim aan de voet van Haman’s galg leggen, om recht te doen aan deze speler en aan de gemaakte opmerkingen. ^J. SPIERINGA. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post l 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten namevanfi«M E. J. Drijfhout, Sneek. De eerste Nylonkousen zijn Woens dag gesponnen in de nieuwe enkalon- fabriek van de A.K.U. te Emmen. Ne derland maakt nu zelfs nylons. hoe- vor- kg. een dat der- Verschijnl: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) per e en tand zet- de ge- leel- kan van Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD me- t in Geer de .an- :n prijsje een het ïeft af- de an- dk- eds uw en, be ren rst intieme Kerstavond gesloten. Het afgelopen jaar zijn de boten van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappjj 91 keer uitgeva ren en in totaal werden 76 mensen ge red. Het aantal geredde schipbreukelin gen sedert de oprichting van de Maat schappij 1824 steeg hierdoor tot 7501, Het Koninklijk Gezin naar de wintersport in St. Anton. H.H.K.H. Prinses Irene en Beatrix op de ski’s, Vóór de Kerstdagen hield ook Ver. van Slechthorenden een Kerstwjj- dingsavond, welke met een bezielend in leidend woord door de voorzitter werd geopend. Daarna zong een dameskoortje op voortreffelijke wijze enige kerstliede ren met begeleiding van mej. Broersma. Na een ernstige kerstmeditatie van ds. Visser, las de heer v. d. Veen een ver haal uit een Kerstboek, terwijl mevr, de Vries een speciaal Kerstlied zong. De tweede voorzitter pleitte voor een goede samenwerking in 1952. De heer Visser ontving als oudste lid een zilveren le peltje, mej. Broersma een souvenir voor haar keurig orgelspel. Met gezamenlijke zang van het „Ere zij God” werd deze er een kentering. Blijkbaar is de be doeling Israël te neutraliseren, d. w. z. buiten het Westers defensiecommando voor het Midden-Oosten te houden. Wel zal het ’t Westen toch moeilijk vallen Israël, overigens een zeer belangrijke schakel in dit front, in dat commando te halen als het ook prijs stelt op deel neming der Arabische staten, doch ook bij deze staten blijft een koerswijziging mogelijk. Men zie maar eens naar Egyp te, waar koning Faroek met persoonlijk ingrijpen een ontwikkeling van het ge schil met Engeland tracht te voorko men, die tot 'een ramp voor het land kan leiden. De koning stelde enige per soonlijke adviseurs aan, die Westers ge zind zijn, en hij deed dit niet omdat hij zoveel voor Engeland voelt, maar om dat hij inziet, dat de huidige ontwik keling tot een chaos moet leiden waarvan alleen de revolutionnaire ele menten kunnen profiteren. In Perzië kan de Sjah, die stellig dezelfde geva ren als Faroek vreest, niet hetzelfde doen, daar is de zaa'- al verder door geziekt en is de toestand uiterst ge vaarlijk. De Amerikanen hebben Mos- sadeq nog .eens financiële hulp aange boden, doch de Perzische premier vreest dat daaraan politieke consequenties zul len zijn verbonden,hij wil Perzië neu traal laten blijven in de koude oorlog tussen Oost en West. Irak dat nauwe betrekkingen met Engeland onderhoudt doet een poging een algemeen neutrale houding van de Arabische landen te voorkomen, door een plan te opperen een verbinding te leggen tussen het Westers defensiestelsel-en een Arabisch verdedigingssysteem. Daardoor zou aan sluiting van de Arabische landen afzon derlijk bij het Westers defensie-com- mando voor het Midden-Oosten overbo dig worden en een veel groter zelfstan digheid dezer landen verzekerd blijven. Een nieuwe Arabische staat is ontstaan nl. het koninkrijk Libye een federatie van Tripolitanië, Cyrenaica en Fezzan dat onder auspiciën van de Ver. Na ties onafhankelijk is geworden. De Li- bysche koning onderhoudt goede be trekkingen met Engeland, Frankrijk zag het nieuwe land met lede ogen ont staan omdat het grenst aan Tunesië, waar het verlangen naar zelfstandigheid slechts door de verschijning van deze nieuwe staat zal worden aangewakkerd. Financieel èn economisch zal Libye ’t van het Westen moeten hebben, dat op zijn beurt het strategisch belang van dit nieuwe koninkrijk aan de Noord-Afri- kaanse kust allang in de gaten had en waardeerde. nen. Mar it wichtichste punt dat nei foaren helle wurde moat, sa bitsjügde Dalstra, is op alle skoallen yn Fryslan Frysk! Dat moat der op alle mooglike manieren ynhammere wurde. Sprek- kende oer it doel fan it Boun sei spr. ta brslüt noch, dat it nou om in „Great- Frysk” Fryslan yn in Federael Europa giet. Stelle wy dat ideael, dan kinne wy wer foarüt. In de stormen welke de laatste dagen van het oude en de eerste van het nieu we jaar Engeland teisterden, kozen de Engelse staatslieden Churchill en Eden zee. Zij voeren van Eurepa, waar in het Westen de depressie heerst veroor zaakt door de druk welke de militaire lasten op de economische ontwikkeling leggen, naar de Ver. Staten, waar de storm der politieke hartstochten, ver oorzaakt door de verkiezingen welke er dit jaar zullen worden gehouden, zich reeds aankondigt. Daarom is het mo ment van het bezoek eigenlijk niet gé lukkig, de Amerikaanse regering en congresleden worden in hun vrijheid beslissingen van vergaande strekking te nemen door deze naderende verkiezin gen belemmerd. Uiteindelijk draagt de Amerikaanse kiezer, in doorsnee nogal kinderlijk in zijn oordeel en weinig op de hoogte van Europese toestanden, groter verantwoordelijkheid voor ’s we relds beloop in deze zorgvolle tijd dan ons hier in dit werelddeel lief is. Daar zijn symptomen dat de neiging onder het Amerikaanse volk om zich wat te verwijderen van West-Europa groeiende is; senator Taft, die streeft naar de republikeinse candidatuur voor het pre sidentschap, speelt op deze snaar in zijn propaganda: strategische punten in de Europese randgebieden bezet houden, g ed, maar West-Europa moet zich zo spoclig mogelijk zelf helpen, de Ameri kaanse soldaten ia W.-Duitsland moeten z spoedig mogelijk naar huis; Korea is volge- 3 de aanhangers van Taft een dure les, welke het Amerikaanse volk met een kleine honderdduizend doden, gewonden en vermisten betaalde. Waar de Amerikaanse regering ernstig reke ning heeft te houden met dergelijke stromingen, is het weinig waarschijn lijk dat Churchill thans indrukwekken de resultaten van zijn bezoek zal boeken, hoewel men hem ambitieuze plannen toeschrijft zoals: een onverbrekelijk verbond bijna een federatie tussen het Britse Gemenebest en de Ver. Sta ten en een plan tot reorganisatie van de Noord Atlantische organisatie, zodat daaruit een politiek orgaan wordt ge maakt dat in staat zou zijn bindende besluiten te nemen over alle politieke, ir.ihtaire en econo- ische kwesties van gt meenschappelijk be<arg. Plannen, wel ke de Ver. Staten log sterker dan tot nu toe ook aan West-Europa zouden b:i en en dus stellig geen genade in de og.n van de Amerikaanse oppositie zul len vinden. Ten opzichte van het Midden en Na bije Oosten heeft zich in de Russische politiek ook een nieuw symptoom voor gedaan nl. een poging van Moskou toe nadering tot Israël te zoeken. Sedert de stichting van die staat was er een vrij anti-semietische inslag in de Russi sche binnenlandse politiek gekomen, men verdacht de Russische joden van geheime relaties met Israël, thans is doen, die het 8 Januari in tweede lezing te behandelen krijgt. De Duitse sociaal democraten, onbegrijpelijk voor een par- tij die juist streeft naar internationale samenwerking, blijven zich verzetten terwijl het in België de staalindustrie is, die zeer ernstige bezwaren heeft. Al staan ongetwijfeld de kansen voor ver wezenlijking van het Europese leger en het plan-Schuman beter dan een jaar geleden, ze zijn er nog niet, omdat ve lerlei tegenstrijdige belangen nog met elkaar verzoend moeten worden. Lyk as yn de foarige jierren hêldde it Boun fan Frysk Nasjonale Jongerein op Nijjiersdei wer in kongres yn Ljouwert. It oantal bisikers wie sa great, dat der hast gjin plak genóch wie op 'e boppe- seal fan hotel „De Keizerskroon”. De wurklist foar dizze wer tige goede gearkomste bistie üt in rede fan de hear P. v. d. Mark fan Snits, de nijjiersrede fan de Bounslieder W. Dalstra, dekla- maesje, taspraken, mienskiplik sjongen en de ütfiering fan in bünt programma. Fariaesje dus gjin brek. Krityk kin gefaerlik wêze sei de hear Dalstra, dy dizkear gjin oer- sjoch joech fan it wurk yn 1951, mar nou earst ris sprekke woe oer de krityk op it Boun en syn lieding. Dat der kri tyk is, biwiist, dat it Boun libbet, mar krityk kin ek gefaerlik wêze, hwant it kin ta forbittering liede. Dêrom moat der altyd om tocht wurde, hoe’t hja nei foaren brocht wurdt. Spr. gyng op in oantal punten fan krityk yn en sei ü.o. dat it net wier is, dat it Boun isolearre is. It wurket op güns punten mei de oare selskippen op en dat is goed, hwant fiersto’n to faek hat Fryslan fordield west. It twadde punt dat Dalstra bihannele wie de frage, hoe’t Fryslan fan de ener gy, dy’t troch de slach op it Saeiian ïoskommen is de measte fortuten krije kin. Dit is it greatste probleem, dêr’t d? Fryske Biweging op ’t heden mei sit. Der is daliks wol in urginsjeprogram ophield, mar dit hat allinnich goed wurke nei de kant fan Den Haech. It seit de biweging en it Fryske folk neat. De lieding fan de Biweging bistiet to- folle üt skriuwers, dichters en yntellek- tuelen. It folk hat mear oan folksman- HEEG. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Heeg werd herkozen tot diaken de heer ,G. Schrale te Osingahuizen, terwijl ge kozen werden tot ouderlingen de heren W. ten Hoeve en H. Zijlstra. Het staat thans wel vast dat alle op varenden van het Nederlandse motor- kustvaartuig Gemma, dat bij Biarritz op de rotsen verging, het leven hebben gelaten, 3 Groningers, 2 uit Schevenin- gen, 1 uit IJmuiden en 1 uit Utrecht. Ten Noorden van Borkum verging het Duitse schip Irene Oldendorff van 1700 ton. De 21 leden der bemanning ver dronken. Van het Noorse tankschip Trix sloe gen in de golf van Biscaye de kapitein en de derde stuurman overboord, toen de brug werd weggevaagd. Vijf andere leden der bemanning werden gewond. Drie zeelieden van het Duitse schip Helmuth dat te Groningen lag, zijn Oudejaarsnacht bewusteloos geraakt, daar in hun verblijf geen ventilatie was. Twee zijn overleden. Te Stockholm zijn op het Zweedse schip Ingeborg bij een brand aan boord, de Ned. stoker Harms en twee Zweden omgekomen. Zij werden in hun slaap verrast door de brand, die veroorzaakt werd door een weggeworpen brandende sigaret. Op weg van Hamburg naar Amerika is het Amerikaanse schip Flying Enter prise ten Zuiden van Ierland vergaan. Passagiers en bemanning gingen bij zeer ruwe zee in de boten of sprongen in de jjskoude zee, toen het schip 60 graden slagzij maakte. 15 hunner kwamen pre cies bij de jaarwisseling met de South land in Rotterdam aan. De rest werd door andere schepen aan boord geno men. De kapitein weigerde het schip te verlaten, dat naar latere berichten mel den, nog drijvende in. Zoals zovelen hebben wij vol be langstelling de nieuwbouw gevolgd, welke door de Gemeente in de bui tenwijken tot stand werd gebracht. Vaak gingen wij een kijkje nemen, om te zien welke vorderingen hadden plaats gehad en onwillekeurig welde een gevoel van trots in ons op bij de gedachte wat mensenhanden hier steen voor steen bouwden en met een beetje chauvinisme dachten we ook met voldoening „wat breidt Sneek zich lekker uit”. Vreugd gaf het ons wanneer wij ’s avonds in de reeds gereed gekomen woningen de schemerlampen zagen branden als een symbool van stille huislijke vrede en bij een bezoek troffen wij een gezin, dat jaren in een éénkamerwoning geleefd had, waarbij vijf personen op een zolder moesten slapen. De moeder zei: ,,’t Was eerst wel moeilijk wat de huur betreft, maar ik zou niet graag tx ig willen. Nu weet ik pas dat ik leef”. Ir dit gezegde lag al haar doorgestane ellende en leed besloten, en hoe velen hunkeren nog naar een ruimere zonnige woning. Hoeveel jonge mensen, die een gezin willen stichten moeten nog geholpen worden U kent ze alle in uw naaste omge ving. U kent de morele en geestelijke gevaren, die deze toestanden in zich sluiten. Nu vraagt de Gemeente „Werkt met ons samen, zodat gezegd kan worden „ook Sneek zal bouwen in 1952”Maar Sneek moet bouwen, het leed moet bestreden worden. Wie helpen kan, zou die zijn mede burger de vreugd, de gezondheid wil len onthouden? Wanneer men goed doet is het pret tig daarvan een tastbaar bewijs te zien een tastbaar bewijs van 75 nieuwe woningen. Schrijft daarom in op de 4 Wo- ningbouwlening 1952. Ook i_ij die over een smalle beurs beschikken kunnen helpen in de bestaande nood te voor zien. Doe het nog deze week. De plaatse lijke Bankinstellingen en de Ge- meente-ontvanger geven u alle inlich tingen. Katholieke Arbeiders Beweging Afd. Sneek. „De nije halding fan in nij geslacht”, wie it ünderwerp fan de rede fan de hear van der Mark. Der wurdt wol sein, dat de jongerein gjin idealen mear hat en net fül genóch is, mar as der hjoed de dei oer it rjocht fan de Fryske tael prae wurdt, dan stimt ek de jongerein dat rjocht mei, aldus spreker. Hy joech inkelde oarsaken oan, hwêrom de jonge mlnsken tsjintwurdich sa materialistysk binne. De heechste idealen binne jild fortsjinne en soasjale wisslchheit. De oare komme op it twadde plan. Fierder bispriek hy it greate probleem fan de frije tiid en syn konklüzje wie. dat ek de Fryske jongerein wer oan it wurk moat. En der is wurk bij de rüs yn de Fryske Biweging. As der wurk levere wurdt kin it nije jier alles bringe! OUDEGA (W.) Op de avond van Nieuwjaarsdag gat het Chr. Muziek corps „E.M.M.” alhier zijn jaarlijkse uit voering in Ons Gebouw, maar vooraf werd ’s middags eerst een gratis uitvoe ring voor de kinderen gegeven, waar voor, het ongunstige weer ten spijt, zeer veel belangstelling bestond, ’s Avonds waren de ouderen in de gelegenheid het corps te horen, en nu was het gebouw geheel bezet. Meester de Boer opende met het laten zingen van ps. 103 1, be geleid door het corps, leidde daarna de bijeenkomst in door het lezen van deze Norfmahl* Chr Zanéver psalm in het Frles en ging daarna voor NOgmaa s unr. tangver. in gebed A1 de nummers die het corps deze avond onder leiding van zijn wak kere directeur, de heer Feenstra, ten gehore bracht, getuigden van degelijke studie en werden door het publiek dan ook zeer gewaardeerd. Het is stellig al ler wens dat E.M.M. doorgaat de mu ziek op zo een uitstekende wijze te be oefenen. Ook het luimige gedeelte van de avond viel bijzonder in de smaak, zo dat directeur, muzikanten en toehoor ders met veel genoegen kunnen terug zien op deze geslaagde avond, die na het zingen van Gez. 180 1, wederom bege leid door het corps, op de gebruikelijke wijze gesloten werd. Veel groter dan de jubilaris ooit had durven vermoeden was de belangstel ling op de receptie, die de heer W. de Vries op Nieuwjaarsdag hield ter gele genheid van zijn gouden jubileum bij en zijn afscheid van de Gemeentereiniging. Op het hoogtepunt van het feest was het ruime zaaltje van het voor deze ge legenheid feestelijk versierde Tempelie renhuis zelfs te klein om alle gasten te kunnen bevatten, zodat een deel van de muzikanten van het Stedelijk Muziek corps,. dat de jubilaris een muzikale hul de bracht, met een staanplaats op de trap genoegen moest nemen. De burgemeester, die met de beide wethouders en de directeur van de Gem.- reiniging aanwezig was, sprak de heer de Vries in hartelijke en zeer waarde rende bewoordingen toe, waarna hij hem de gebruikelijke gratificatie ter hand stelde. Het Departement Sneek van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel was vertegenwoordigd door de heren Ir v. d. Poel, voorzitter en Th. W. Zandstra, secretaris, van wie eerstgenoemde even eens een toespraak hield en de jubilaris de gouden medaille van de Maatschappij met het bijbehorend vererend getuig schrift aanbood. Verder werd hij o.a. ook nog toege sproken door een vertegenwoordiger van de I.O.G.T. en ontving hij zeer veel bloemen en geschenken van de directie, de collega’s, de Bond van Overheidsper soneel, de Goede Tempelieren enz., ter wijl ook enkele burgers een cadeautje zonden. Voorts waren er vele schrifte lijke gelukwensen, w.o. een op rijm van de oud-directeur, de heer M. Schriemer. Telkenjare geven wij een overzicht van films welke in het afgelopen jaar in het Amicitia Theater zijn vertoond. Wij zullen ons nu beperken tot het opsom men van de films die elders en ook hier van zich lieten spreken. Een van de films waar ook hier veel om te doen is geweest, is „Zo begint het leven.” Veel zullen wij er hier niet over zeggen, doch we mogen wel de opmerking maken dat deze film door de gezonde opvatting van het publiek hier en elders met eerbied en rust werd gevolgd. Odette Churchill, Vlam en de Pijl, Berliner Ballade, Staatsgeheim, Annie get your gun, Va der van de Bruid, De Erfgename, Ónder Moeders Vleugels, Kinderen van de Straat waren de films die in de eerste maanden werden vertoond engelijk el ders een groot succes hadden. Wiener Madeln, Voordeliger per dozijn, Maria Goretti, Kleine mensen op de grote weg, Vrouwenkamp Borneo, Opmars zonder genade, Francis, Gevleugelde Kruis vaarders, Als mijn vrouw dat wist, Tea for Two, Doorbraak en Mannen waren de films die tijdens de zomermaanden werden vertoond en de vreemdeling lie ten. weten, dat Sneek op filmgebied zijn mannetje stond, Adams rib, Macbeth, Kapitein Horatio Hornblower, Die Nachtwache, Louise Lotte, Vier in een Jeep, Vrouwen zonder naam, Complot van het Houten Paard en Lach en Ver geet waren de films die het laatste wer den vertoond. Inderdaad dus voor elck wat wils en wederom een jaar waarin de geregelde bioscoopbezoeker veel heeft kunnen genieten. In een gesprek met de heer Miedema deelde deze ons mede, dat ook dit jaar wederom vele films van de wereldpro ducties hier zullen draaien, die reeds thans tot de grote massa zijn doorge drongen. Een van die films wordt reeds volgende week vertoond en wel „Sim- son en Delila” (waarvan in dit nummer meer). Dan zult U nog kunnen zien „The big carnival”, „A place in the sun”, When worlds collie10, Mr. Music, Wake Island. Deze films zijn alle van Para mount. De Fox productie houdt ook vele beloften in en hiervan worden vertoond: Aan de Rivièra, Telefoon voor U, No way out, Panic in the Streets, David en Batsheba, The Frogmen, Halls of Mon tezuma, Bird of Paradise en enkele goe de showfilms. De Warner productie, welke ook wordt vertoond, brengt dit jaar: Tramlijn Begeerte, Lullabye of Broadway, Strangers on a train, On moonlight bay, Man of bronze en Room for one, terwijl ook films van Doris Day in deze productie zijn opgenomen. Dan staat nog op het programma: films van de Nederlandse productie, waarin we in de eerste plaats mogen vinden „Hoff mans vertellingen”, The scarf, Baker sprookje, De Rivier, We gaan naar Mon te Carlo, en enkele films die nog niet bekend zijn, doch waarvan grote ver wachtingen worden gekoesterd. „Reeds maanden zijn wij bezig de films voor het komende jaar uit te zoe ken”, aldus de heer Miedema, „doch wij zijn ervan .overtuigd dat de films van het komende jaar beter zullen zijn dan van vorige jaren. De reden hiervan is moeilijk op te sporen, doch wij zullen mede profiteren van de grote zorg die de Amerikaanse Studio’s besteden aan hun films in verband met de grote tele- visie-concurrentie. Dat zij daarin groten deels geslaagd zijn, blijkt wel uit de stij gende belangstelling in Amerika.” De reis van Churchill naar de Ver. Staten en de aarzelingen van West- Europa om definitieve besluiten ten op zichte van de door de Ver. Staten be geerde eenheid, in het bijzonder wat het Europese leger betreft, te nemen, wor den natuurlijk ook te Moskou met scherpe aandacht gevolgd. Ook daar verwacht men geen grote resultaten van Churchills reis in ’t bijzonder gelooft men dat het grote verschil van mening tussen Londen en Washington over de houding tegenover rood China aan te nemen er scherp door aan het licht zal komen. De laatste tijd schijnt Amerika zelfs weer hoop te hebben dat Tsjang Kai Sjek nog eens weer eens kans in geheel China zal krijgen. Tsjang Kai Sjek sprak dan ook al van een moge lijke invasie van zijn troepen in 1952 op het Chinese vasteland, waarvan En geland echter geen enkel resultaat ver wacht. Toch acht men de geruchten over een dergelijke invasie in diploma tieke kringen een reden te meer waar om rood China van het Koreaanse avon tuur af wil; het wil zich voorbereiden op alle mogelijke eventualiteiten. De on- derhandelingen over een wapenstilstand in Korea zouden door het Noorden nog slechts wat slepende worden gehouden om Moskou en Peking er zijn onder- handelingen tussen deze beide hoofd steden gaande gelegenheid te geven tot overeenstemming te komen over wat er precies moet gebeuren als eenmaal deze wapenstilstand is gesloten. Terwijl Moskou nu enerzijds meent dat het overleg tussen Churchill en Truman weinig zal opleveren, ziet het anderzijds de economische gevolgen van de zware militaire lasten in de West-Europese la.nden. Dit schijnt de Russen opnieuw hoop te hebben gegeveq op een kans een splitsing te veroorzaken tussen de mo gendheden van het Atlantisch pact. Ter wijl het aanvankelijk leek dat Moskou wegens de groeiende militaire kracht van de Atlantische landen dit jaar slechts te kiezen zou hebben tussen een werkelijke oorlog of een loslaten van de methoden van de koude oorlog, schijnt het thans hoop te hebben West-Europa, Engeland incluis, losser van Amerika te kunnen maken, als Churchills missie mis lukt. Het meent dan een kans te heb ben de Ver. Staten min of meer te kun nen isoleren. De vrijlating der door Rus sische jachtvliegtuigen tot daling in Hongarije gedwongen Amerikaanse vliegers tegen slechts een boete, na dat de Ver. Staten Rusland hadden doen weten, dat zij een strenge bestraffing dezer vliegers i og in de Assemblée der V. N. te Parijs door Wysjinsky uitdruk kelijk geëist zeer hoog zouden op vatten, wqst er nog eens op dat de Russen geen grote oorlog willen. Het staken van de Russische aanvallen op Churchill kan anderzijds betekenen dat zij naar een of andere vorm van ver zoening met W.-Europa streven, waarbij de verklaring van Churchill, dat hij, in tegenstelling met Truman, bereid was naar Moskou te komen om te trach ten een betere verstandhouding met de Russen te bereiken, hun enigszins in de kaart speelt. In Rusland wordt voorts gepleit voor een nog intenser vredes- propaganda in dit jaar dan tot nu, waarmee men dan wel vooral indruk zal trachten te maken op het benarde W. -Europa. Dat alles luidt blijkbaar de nieuwe phase van de Russische politiek om scheiding tussen W.-Europa en Ame rika te brengen, in. Of ze succes zal hebben is een andere vraag waarvan de beantwoording ook afhangt van het re sultaat van de Amerikaanse verkiezin gen in dit najaar, wint daar het nieuw isolationisme van Taft dan speelt dit de nieuwe Russische politiek slechts in do kaart. Trouwens het laatstgenoemde plan dat betreffende de reorganisatie van de Nato zou ook een diepgaande studie van de aangesloten kleine landen ver gen. Reeds bij de conferenties over de vorming van het Europese leger er is vorige week een te Parijs gehouden tussen de zes betrokken landen: Frank rijk, Italië, W.-Duitsland en de Bene lux is gebleken, dat de regeringen der kleinere landen, België nog iets meer dan Nederland, bezwaren hebben tegen al te grote bevoegdheden van het boven-nationalè orgaan dat dit leger zal besturen. Nederland had er in t bijzonder bezwaar tegen dat de totale uitgaven voor dit leger door bedoe.d orgaan zouden worden vastgesteld waarna ieder land zijn bijdrage maar zou hebben te betalen. Nederland wenste aanvankelijk zelf de begroting voor zijn eigen contingent in handen te houden, doch zou later genoegen geno men hebben met vaststelling der uitga ven door het bedoelde boven-nationale lichaam, mits dit met algemene stem men geschiedde, waartegen echter de grote landen weer bezwaar hadden. Men werd het dus o.a. over de financiële kwestie nog niet eens en een nieuwe conferentie over dit dringende vraag stuk is nodig. Men kan zich de bezwa ren der kleinen wel voorstellen, hun ervaringen der naoorlogse jaren waren ten deze niet gunstig, zowel in de on- derhandelingen met Duitsland als Japan werd te weinig rekening gehouden met de belangen der kleine geallieerden. Men behoeft maar te denken aan het besluit, dat de groten te Washington na men over het door de Duitsers in het bezette gebied gestolen en in Zwitser land ondergebrachte goud, waardoor het Nederland thans niet mogelijk is zijn aandeel van dit goud van Zwitserland op te eisen, om een bittere smaak in de mond te krijgen. Anderzijds is het te hopen, dat de kleinere landen tegenover het plan voor het genoemde boven-natio nale orgaan mits ook hun belangen behoorlijk zijn gewaarborgd niet al te aarzelend optreden, want het schijnt een veelbelovend begin te worden. Er is in de al genoemde conferentie te Parijs overeengekomen dat een Europese de- fensie-gemeenschap een uitvoerend com- missie-orgaan, een Assemblée, een mi nisterraad en een gerechtshof moet om vatten, waarin dus in beginsel een or gaan voor totale Europese samenwer king aanwezig is. Zo’n lichaam biedt alle mogelijkheden tot groei naar een besturend orgaan voor een Europese federatie. Maar deze totale Europese samenwerking blijft voorlopig nog toe komstmuziek, we kunnen dat ook aflei den uit de aarzelende houding welke enkele betrokken landen rpiog aannemen tegenover het plan—Schaman. Het is door het Nederlandse pa;Ljment aange nomen, ook door de Fr^^g nationale vergadering, doch het i de Franse senaat nog moeten passer welke even afwacht, wat de Duitse «ondsdag zal s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1